Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εσένα πότε έγινε η παραγγελία 11/11?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

έχει κανείς κάποια εμπειρία?

 

Απο το coolicool την χειροτερη, στο εχω πει εξαλλου, τωρα εισαι στο ελεος του καταστηματος

Link to comment
Share on other sites

Να αρχισω να ανησυχω ; απο της 21 του μηνα καμια αλλαγη στην κατασταση του δεματος..οποιος μπορει να με βοηθησει...781744e7abe703ba26008219d3fe1c1c.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μετα της τελευταίες εξελήξεις στην Αγγλία αλλάζει κάτι δέν παραγγέλνουμε απο εκεί πλέον;

τελευταίες εξελίξεις?

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ για το BREXIT

Ακόμα δεν πραγματοποιηθηκε. Είναι σε συζητήσεις -διαπραγματεύσεις. Οπότε μέχρι να οριστικοποιηθεί, Μάρτιο του 2019 νομίζω, ψωνίζουμε άφοβα.

Link to comment
Share on other sites

ενας εξυπνος κινεζος απο Ali, ενω εγραφε CN Registered, πηγε και μου εστειλε ενα δεμα (17$) με CNE Express . Θεωρείτε κουριερ αυτη? ξερουμε?
Link to comment
Share on other sites

Για όσους φίλους είναι σε αναμονή , να ενημερώσω και εγώ ότι χτες παρέλαβα το Xiaomi μου...

 

Αποστολή από GB (EU Priority) μέσω DHL και φυσικά ΧΩΡΙΣ ΤΕΛΩΝΕΙΟ.

 

Προορισμός : Ελλάδα

Προέλευση : Γερμανία - Χρόνος Αναζήτησης: 352 ms

2018-11-26 15:25

The shipment has been successfully delivered

2018-11-26 11:19

The shipment has been loaded onto the delivery vehicle

2018-11-26 05:43

The shipment has arrived in the destination country

2018-11-20 06:48

Feucht, Germany, The shipment will be transported to the destination country and, from there, handed over to the delivery organization. (Homepage / online shipment tracking: http://www.dhl.gr/en/express/tracking/shippers_reference.html )

2018-11-20 01:19

Feucht, Germany, The international shipment has been processed in the export parcel center

2018-11-19 14:35

Radefeld, Germany, The international shipment has been processed in the parcel center of origin

2018-11-01 18:20

The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically

Link to comment
Share on other sites

το ότι γράφει ότι έρχεται δεν σημαίνει ότι δεν είναι εδώ. στο αεροδρόμιο εδώ θα είναι απλά δεν θα άνοιξαν το σάκο ακόμα. απλά περιμένουμε τώρα.

 

Date & Time	Location	Status
21/11/2018, 17:23:00	NETHERLANDS	DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

 

Χμμμ περιμένει δηλαδή από τις ~22 στο αεροδρόμιο; Για να δούμε πόσες μέρες θα κάνει ακόμα :( :(

Link to comment
Share on other sites

ενας εξυπνος κινεζος απο Ali, ενω εγραφε CN Registered, πηγε και μου εστειλε ενα δεμα (17$) με CNE Express . Θεωρείτε κουριερ αυτη? ξερουμε?
Έτσι την έπαθα και εγώ απο το ebay για 22.76€ γιατί είπα θα το στείλει με κινεζικό ταχυδρομείο απλό και το έστειλε με China EMS.Του στέλνω μήνυμα μετά και του λέω γιατί το έστειλες με China EMS και αν περάσει τελωνειο αν καλύπτει τα έξοδα.Μου απάντησε κιόλας παίζοντας ιστοριουλα και λέγοντας μου ότι είναι δικιά μου ευθύνη τα έξοδα του τελωνείου.Δεν ξέρω τι να κάνω τώρα αύριο που θα παραλάβω επειδή μπήκε τελωνείο δεν ξέρω αν έχει βγάλει πόσο να πληρώσω.Ισως και εσένα να μπει τελωνείο και να σου ζητήσουν παραστατικά αλλά θα την γλιτώσεις σίγουρα διότι πλήρωσες 17 δολάρια.

 

Στάλθηκε από το NX591J μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για όσους φίλους είναι σε αναμονή , να ενημερώσω και εγώ ότι χτες παρέλαβα το Xiaomi μου...

 

Αποστολή από GB (EU Priority) μέσω DHL και φυσικά ΧΩΡΙΣ ΤΕΛΩΝΕΙΟ.

Αρα με EU Priority ερχεται απο Γερμανια?

Link to comment
Share on other sites

Αρα με EU Priority ερχεται απο Γερμανια?

Και σύνολο πόσες μέρες έκανε να έρθει?

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το δικό μου τώρα είχε ενημερώσει, από 14/11 gb Priority line dhl, βλέπω σε 2 βδομάδες παραλαβή.

First vessel (456 MS)

Parcel arrived at the airport.2018-11-25 16:00:10

Departed Hongkong Sorting

Link to comment
Share on other sites

Από Bangggood, ξέχασα να βάλω Priority είναι Air Parcel Register, παραγγελία 4 ευρώ. Τόσες μέρες εκεί μέσα θα ζητήσουν τίποτα λεφτά λέτε?

 

1ofa66Bn_o.png

Link to comment
Share on other sites

Έτσι την έπαθα και εγώ απο το ebay για 22.76€ γιατί είπα θα το στείλει με κινεζικό ταχυδρομείο απλό και το έστειλε με China EMS.Του στέλνω μήνυμα μετά και του λέω γιατί το έστειλες με China EMS και αν περάσει τελωνειο αν καλύπτει τα έξοδα.Μου απάντησε κιόλας παίζοντας ιστοριουλα και λέγοντας μου ότι είναι δικιά μου ευθύνη τα έξοδα του τελωνείου.Δεν ξέρω τι να κάνω τώρα αύριο που θα παραλάβω επειδή μπήκε τελωνείο δεν ξέρω αν έχει βγάλει πόσο να πληρώσω.Ισως και εσένα να μπει τελωνείο και να σου ζητήσουν παραστατικά αλλά θα την γλιτώσεις σίγουρα διότι πλήρωσες 17 δολάρια.

 

Στάλθηκε από το NX591J μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

εγω φοβαμαι μην συνεργαζονται με καμια κουριερ και μου ζητησουν αυτοι εξοδα εκτελονισμου. Αν ειναι ΕΛΤΑ ναι οκ γλυτωνω. Αν μπορεις ενημερωσε μας και εσυ αυριο τι εγινε.

 

Του εστειλα και εγω μηνυμα και μου λεει να μην φοβαμαι γιατι εβαλε ακομα χαμηλοτερη τιμη στο πακετο :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Αρα με EU Priority ερχεται απο Γερμανια?

 

Ναι από Γερμανία. Να υπολογίζετε 15-16 εργάσιμες. Βέβαια αυτό έχει να κάνει και με την περίοδο που γίνεται η αποστολή.

Εχετε υπόψιν ότι όσο θα πλησιάζουν τα Χριστούγεννα οι καθυστερήσεις θα είναι μεγαλύτερες.

Link to comment
Share on other sites

Από Αθήνα Θεσσαλονίκη έρχονται αεροπλανικος; σιδηρόδρομικος; φορτηγό;

Αεροπορικος, οδικός.

Ολες οι αποστολες απο εξωτερικο ερχονται αεροπορικος. Στην ενδοχωρα οδικός, εκτος απο Αθηνα Θεσσαλονικη.

Edited by Barlost
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να δώσει κανείς καμιά εκτίμηση πότε να το περιμένω; Πρέπει να κάνω και εγώ κάποια ενέργεια; Περιμένω και νέο tracking να μου στείλουν, δεν κατάλαβα ακριβώς διαβάζοντας κόμμεντς. Ευχαριστώ όποιον έχει την εμπειρία και μπει στον κόπο.

 

Στο 1tracking βλέπω τα παρακάτω:

 

Destination: Greece

Origin: Germany Query takes : 187 MS

2018-11-20 18:15:00 The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically

First vessel Query takes : 195 MS

2018-11-27 18:00:00 Customs clearance processing complete.

2018-11-26 22:00:00 Parcel is in clearance.

2018-11-25 16:00:27 Parcel arrived at the airport.

2018-11-24 20:00:23 Departed Hongkong Sorting Centre.

(Έχει και άλλο μπλα μπλα από κάτω)

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα στην παρεα,θα κλεισω ενα μαραφετι απο το GB,η εικονα που εχω ειναι η ασφαλεια του Belgium και του Priority DM...

Επειδη ειναι στα ιδια λεφτα και τα δυο,εχετε καμια εικονα εσεις ποιο να επιλεξω ωστε να αποφυγω το μπαμπουλα?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να δώσει κανείς καμιά εκτίμηση πότε να το περιμένω; Πρέπει να κάνω και εγώ κάποια ενέργεια; Περιμένω και νέο tracking να μου στείλουν, δεν κατάλαβα ακριβώς διαβάζοντας κόμμεντς. Ευχαριστώ όποιον έχει την εμπειρία και μπει στον κόπο.

 

Στο 1tracking βλέπω τα παρακάτω:

 

Destination: Greece

Origin: Germany Query takes : 187 MS

2018-11-20 18:15:00 The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically

First vessel Query takes : 195 MS

2018-11-27 18:00:00 Customs clearance processing complete.

2018-11-26 22:00:00 Parcel is in clearance.

2018-11-25 16:00:27 Parcel arrived at the airport.

2018-11-24 20:00:23 Departed Hongkong Sorting Centre.

(Έχει και άλλο μπλα μπλα από κάτω)

 

Oλα τα σχολια που διαβαζεις ειναι απλα εκτιμησεις. Δεν υπαρχει στανταρ πια. Αλλος παρελαβε σε μια βδομαδα, αλλος εκλεισε μηνα. Ειναι πως θα ερθουν οι σακοι και ποιον θα πιασουν πρωτα να ανοιξουν.

To priority απο banggood είναι οκ σωστά;

Θεωρητικα παντα, ναι.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα στην παρεα,θα κλεισω ενα μαραφετι απο το GB,η εικονα που εχω ειναι η ασφαλεια του Belgium και του Priority DM...

Επειδη ειναι στα ιδια λεφτα και τα δυο,εχετε καμια εικονα εσεις ποιο να επιλεξω ωστε να αποφυγω το μπαμπουλα?

Ευχαριστω

περιπου ιδιο χρονο κανουν ...το βελγικο δεν εχει σιγουρα τελωνειο...το ολλανδικο priority θα σου πω σε λιγες μερες (περιμενω κατι πακετα με αυτο αυτες τις μερες).

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...