Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για σε όλους να ρωτήσω κάτι πακέτο με NL Post φαίνεται στο ξένο tracking ότι έχει φτάσει Ελλάδα 13 ημέρες τώρα, και στα ΕΛΤΑ τίποτε έχει τύχει σε κανένα σας τόσες μέρες να μην έχει ανοίξει ο σάκος, έχω φέρει με NL POST παρά πολλές φορές τόσες μέρες πρώτη φορά μου συμβαίνει.

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

 

Καλώς τον φίλο, δυστυχώς με το συγκεκριμένο ταχυδρομείο είναι συχνές οι καθυστερήσεις και γενικότερα τα παράπονα. Ναι είναι σύνηθες φίλε μου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα.

 

Παρήγγειλα 1 κινητό τον Αύγουστο από Κίνα όπως κάνω τα τελευταία χρόνια.

Είδα στο tracking ότι πήγε στο τελωνείο και βγήκε και το είδα ότι πήγε στο ταχυδρομείο.

Μου έφερε σήμερα ο ταχυδρόμος ένα χαρτί που λέει "ΕΙΔΟΠΟΙΗΤΗΡΙΟ/ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΜΕ ΔΑΣΜΟΥΣ" και το tracking number μου δίπλα.

Για 1 κινητό αξίας 105 ευρώ μου χρέωσαν 15 ευρώ τέλη εκτελωνισμού και 36 ευρώ ΦΠΑ,

το σύνολο 51 ευρώ. ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΟ.

 

Και το κατάστημα που το πήρα είχε γράψει πάνω "HANDSET $30".

Τι γίνεται τώρα? Πρώτη φορά μου συμβαίνει προφανώς λόγω της αλλαγής πολιτικής των τελωνείων.

 

Μπορώ να το αφήσω να γυρίσει πίσω και να πάρω τα λεφτά μου?

Ή αν δεν πάω στο ταχυδρομείο το τσεπώνουν οι ταχυδρόμοι και δεν παίρνω τίποτα πίσω?

Δώστε τα φώτα σας αν κάποιος το έχει περάσει.

 

Ευχαριστώ

 

Δύσκολα τα πράγματα φίλε μου.. Εάν το επιστρέψεις, δεν αποζημιώνεσαι (από την στιγμή που παρέλαβες).. Μπορείς να μιλήσεις με το κατάστημα, και αν δεχθούν επιστροφή με έξοδα αποστολής δικά σου, αν και πάρα πολύ δύσκολο σενάριο, έως ακατόρθωτο.. Δυστυχώς έχουν αλλάξει τα πράγματα. Το πιθανότερο σενάριο είναι να σου "φάνε" στο ταχυδρομείο την παραγγελία σου.

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλώς τον φίλο, δυστυχώς με το συγκεκριμένο ταχυδρομείο είναι συχνές οι καθυστερήσεις και γενικότερα τα παράπονα. Ναι είναι σύνηθες φίλε μου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το πιθανότερο σενάριο είναι να σου "φάνε" στο ταχυδρομείο την παραγγελία σου.

Μην λέτε ό,τι θέλετε ρε παιδιά .. κανένα δέμα με tracking number δεν "τρώγεται". Το να χαθεί απλό δέμα είναι συνηθεισμένο, αλλά όχι τα συστημμένα.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο μήνυμα μου είναι η απάντηση μου ακριβώς, καθότι στα δικά μου τα μάτια αυτή η αποδοχή-κατοχύρωση των ελέγχων από την κυβέρνηση, όλοι μας νιώθουμε τιμωρητική την φορολογική πολιτική (για να μην πω για το ύψος του 24% ή την έξτρα χρέωση για εκτελωνισμό λες και είναι ιδιωτική υπηρεσία) -στην προκειμένη των τελωνείων- αλλά και γενικότερα. Είναι ακόμη ένα πλήγμα στην τσέπη του καταναλωτή.. ποιόν νοιάζει το πως εφαρμόστηκε το εντατικό σύστημα των ελέγχων στα τελωνεία; το αποτέλεσμα μετράει, που είναι στην τσέπη.. είναι τιμωρητική διάθεση ναι λοιπόν, το να υπερτιμολογεί όπως συμβαίνει εντελώς τιμωρητικά ο κάθε τελωνειακός. Εκτος και αν τους θεωρείς ανόητους. Προσωπικά δεν υποτιμώ κανέναν.

Μακάρι να ήταν στο χέρι μου, να υποτιμολογούσα το κάθε κινητό του καθενός παιδιού.. και όσα περνούσαν από το χέρι μου, by pass ατελώς.. για εμένα είναι εσωτερικός διχασμός μέσα στην κρίση η νοοτροπία του "καλύτερα να φάνε το φέσι 1000 αθώοι, παρά να την γλυτώσει ο ένας ένοχος" όπως εύστοχα είπε άλλο παιδί εδώ μέσα περί τελωνείων και είναι και δική μου άποψη, και εκεί έγκειται η απάντηση μου μέσα στο μήνυμα μου που σου λέω.. το αξιολογώ από καθαρά ανθρωπιστικής πλευράς. Για να μην πω για τις τρομερές καθυστερήσεις στο τελωνείο. Όσον αφορά τα ιδιωτικά ταχυδρομεία, εσύ που είσαι έτσι..άνετος, να τα πληρώνεις. Εγώ πληρώνω φόρους και κρατήσεις και έχω απαιτήσεις από το μοναδικό μέσο που έχω την δυνατότητα να έχω ταχυδρομική συνδιαλλαγή, τα ΕΛΤΑ και έπειτα τα τελωνεία. .. και δεν έχω για παραπάνω την δυνατότητα, αλλά την άποψη μου θα την πω εδώ μέσα, χωρίς να δίνω ρέστα όπως με χαρακτηρίζεις, δεν γράφει στην υπογραφή μου ψιλικά, και ούτε επαγγέλομαι νομικός περί..νομικίστικων. δεν επιθυμώ χαρακτηρισμούς άμεσους ή έμμεσους.

 

Οπότε υπό αυτό το πρίσμα ας ιδιωτικοποιηθούν τουλάχιστον να μην τους πληρώνω από την τσέπη μου με κρατήσεις (εργαζόμενος γαρ), αφού δεν μπορούν πλέον να παράγουν σωστό έργο, δεν είδα εδώ μέσα ούτε έναν ικανοποιημένο να πεί μια καλή κουβέντα.

Η εκάστοτε κυβερνηση οφείλει να ακολουθεί τις πολιτικές και να τηρεί τους κανονισμούς της ΕΕ, αλλιώς έχει πρόστιμα και αντίμετρα. Και δεν πρόκειται για καμιά τιμωρητική διάθεση, τα εγχώρια προϊόντα έχουν ΦΠΑ, αν οι κινέζοι πουλάνε ατελώς, θα μας φάνε λάχανο. Στις περιπτώσεις που ο δασμός είναι υψηλότερος από το σωστό, υπάρχει η επανεκτιμηση, που γίνεται ατελώς.

Οι φόροι σου δεν πηγαίνουν στα ΕΛΤΑ, που δε μπορούν να επιδοτηθούν από το κράτος, βάσει πολιτικής της ΕΕ. Αντίθετα, το κράτος τους οφείλει ακόμα χρήματα, από τα πρώτα χρόνια των μνημονίων, απο τη διακίνηση κρατικής αλληλογραφίας.

Τα περί ανθρωπιστικής κρίσης και... εσωτερικού διχασμού πάλι, δεν είναι δικαιολογία για να ζητάς να αγοράζεις από την Κίνα ατελώς. Και στην τελική, ο καθένας μπορεί να λέει ότι δεν έχει λεφτά για φόρους και τέλη (ενώ έχει για να ψωνίζει απέξω) και μετά να κάνει εμπόριο.

Λες να ιδιωτικοποιηθούν τα ΕΛΤΑ και ότι το προτιμάς και μετά λες ότι δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα να συνδιαλλαγείς ταχυδρομικά με άλλο φορέα. Φάσκεις κι αντιφάσκεις, τώρα που σου τα επισήμανα. Οι καθυστερήσεις είναι λογικές, από τη στιγμή που ο καθένας πλέον γίνεται εισαγωγέας και κάθε τελωνειακός ασχολείται με μικροπακέτα - εκτός κι αν θες να αυξηθούν οι τελωνειακοί (και το κόστος βέβαια θα αυξηθεί τότε).

Τα προϊόντα που πωλούνται στην Ελλάδα και στην ΕΕ έχουν ΦΠΑ. Το ίδιο θα πρέπει να εφαρμόζεται και στα κινέζικα. Τέλος.

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

Η εκάστοτε κυβερνηση οφείλει να ακολουθεί τις πολιτικές και να τηρεί τους κανονισμούς της ΕΕ, αλλιώς έχει πρόστιμα και αντίμετρα. Και δεν πρόκειται για καμιά τιμωρητική διάθεση, τα εγχώρια προϊόντα έχουν ΦΠΑ, αν οι κινέζοι πουλάνε ατελώς, θα μας φάνε λάχανο. Στις περιπτώσεις που ο δασμός είναι υψηλότερος από το σωστό, υπάρχει η επανεκτιμηση, που γίνεται ατελώς.

Οι φόροι σου δεν πηγαίνουν στα ΕΛΤΑ, που δε μπορούν να επιδοτηθούν από το κράτος, βάσει πολιτικής της ΕΕ. Αντίθετα, το κράτος τους οφείλει ακόμα χρήματα, από τα πρώτα χρόνια των μνημονίων, απο τη διακίνηση κρατικής αλληλογραφίας.

Τα περί ανθρωπιστικής κρίσης και... εσωτερικού διχασμού πάλι, δεν είναι δικαιολογία για να ζητάς να αγοράζεις από την Κίνα ατελώς. Και στην τελική, ο καθένας μπορεί να λέει ότι δεν έχει λεφτά για φόρους και τέλη (ενώ έχει για να ψωνίζει απέξω) και μετά να κάνει εμπόριο.

Λες να ιδιωτικοποιηθούν τα ΕΛΤΑ και ότι το προτιμάς και μετά λες ότι δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα να συνδιαλλαγείς ταχυδρομικά με άλλο φορέα. Φάσκεις κι αντιφάσκεις, τώρα που σου τα επισήμανα. Οι καθυστερήσεις είναι λογικές, από τη στιγμή που ο καθένας πλέον γίνεται εισαγωγέας και κάθε τελωνειακός ασχολείται με μικροπακέτα - εκτός κι αν θες να αυξηθούν οι τελωνειακοί (και το κόστος βέβαια θα αυξηθεί τότε).

Τα προϊόντα που πωλούνται στην Ελλάδα και στην ΕΕ έχουν ΦΠΑ. Το ίδιο θα πρέπει να εφαρμόζεται και στα κινέζικα. Τέλος.

 

Έλα βρε φίλε μου που φασκω και αντιφασκω, είσαι κακοπροαίρετος από την αρχή μαζι μου. Scroll down μόλις βλέπεις το όνομα μου, και τέλος. Πιάνεσαι από μια λέξη που δεν έκανα προσθήκη.. προσθήκη δεν έκανα, δεν είναι ότι αντιφασκω.. απλώς δεν πρόσθεσα την φράση "και δεν θα ξαναπαραγγείλω" εκεί στο τέλος, σεντόνι έγραψα, και το είχα στο μυαλό μου να το γράψω και αυτό, σκέψου ότι το σκέφτηκα ότι αυτό θα μου πείς, πόσα άλλα να πω και διευκρινηστικές να κάνω, έλεος..

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μην λέτε ό,τι θέλετε ρε παιδιά .. κανένα δέμα με tracking number δεν "τρώγεται". Το να χαθεί απλό δέμα είναι συνηθεισμένο, αλλά όχι τα συστημμένα.

 

Κανένας δεν λέει ότι θέλει φίλε μου. Το ανέφερα αυτό στην περίπτωση που δεν παραλάβει καθόλου ο φίλος. Πιστεύω ότι εκείνος κατάλαβε τι του είπα. Να είσαι καλά για την διευκρίνηση βέβαια.

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έλα βρε φίλε μου που φασκω και αντιφασκω, είσαι κακοπροαίρετος από την αρχή μαζι μου. Scroll down μόλις βλέπεις το όνομα μου, και τέλος. Πιάνεσαι από μια λέξη που δεν έκανα προσθήκη.. προσθήκη δεν έκανα, δεν είναι ότι αντιφασκω.. απλώς δεν πρόσθεσα την φράση "και δεν θα ξαναπαραγγείλω" εκεί στο τέλος, σεντόνι έγραψα, πόσα άλλα να πω και διευκρινηστικές να κάνω, έλεος..

Ναι, σε ήξερα κι από χθες. :)

Το αν θα ξαναπαραγγείλεις ή όχι είναι δικό σου θέμα. Για μένα, χρήσιμο είναι να υπάρχει και αυτή η επιλογή, αν μη τι άλλο για να μαζεύονται λίγο και οι εγχώριοι πωλητές και να μην αισχροκερδούν εις βάρος του καταναλωτή. Προσωπικά, παραγγέλνω πράγματα μικρής αξίας, που τα βρήκα σε πολύ χαμηλότερη τιμή και δεν τα επείγομαι ή κάτι που χρειάζομαι και δεν το βρίσκω εδώ.

Καλά να περνάς και συγνώμη από όλους, αν βγήκαμε εκτός θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σε ήξερα κι από χθες. :)

Το αν θα ξαναπαραγγείλεις ή όχι είναι δικό σου θέμα. Για μένα, χρήσιμο είναι να υπάρχει και αυτή η επιλογή, αν μη τι άλλο για να μαζεύονται λίγο και οι εγχώριοι πωλητές και να μην αισχροκερδούν εις βάρος του καταναλωτή. Προσωπικά, παραγγέλνω πράγματα μικρής αξίας, που τα βρήκα σε πολύ χαμηλότερη τιμή και δεν τα επείγομαι ή κάτι που χρειάζομαι και δεν το βρίσκω εδώ.

Καλά να περνάς και συγνώμη από όλους, αν βγήκαμε εκτός θέματος.

 

Και από εμένα συγνώμη από όλους, ελπίζω να μην σε έθιξα σε κάποιο σημείο, εάν ειπώθηκε και κάτι παραπάνω ήταν στην ροή του λόγου.

Ευχαριστώ τους Moderators για την ανοχή στο πρόσωπο μου στο offtopic.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Παρήγγειλα 1 κινητό τον Αύγουστο από Κίνα όπως κάνω τα τελευταία χρόνια.

Είδα στο tracking ότι πήγε στο τελωνείο και βγήκε και το είδα ότι πήγε στο ταχυδρομείο.

Μου έφερε σήμερα ο ταχυδρόμος ένα χαρτί που λέει "ΕΙΔΟΠΟΙΗΤΗΡΙΟ/ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΜΕ ΔΑΣΜΟΥΣ" και το tracking number μου δίπλα.

Για 1 κινητό αξίας 105 ευρώ μου χρέωσαν 15 ευρώ τέλη εκτελωνισμού και 36 ευρώ ΦΠΑ,

το σύνολο 51 ευρώ. ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΟ.

 

Και το κατάστημα που το πήρα είχε γράψει πάνω "HANDSET $30".

Τι γίνεται τώρα? Πρώτη φορά μου συμβαίνει προφανώς λόγω της αλλαγής πολιτικής των τελωνείων.

 

Μπορώ να το αφήσω να γυρίσει πίσω και να πάρω τα λεφτά μου?

Ή αν δεν πάω στο ταχυδρομείο το τσεπώνουν οι ταχυδρόμοι και δεν παίρνω τίποτα πίσω?

Δώστε τα φώτα σας αν κάποιος το έχει περάσει.

 

Ευχαριστώ

 

Αν δεν το έχεις παραλάβει και βέβαια μπορεις να το αφήσεις να γυρίσει πίσω αφού είναι συστημένο και δεν υπέγραψες (σε ερώτηση υπαλλήλου ταχυδρομείου αυτό μου είπε)

Κανονικά το μαγαζί πρέπει όταν το πάρει να σου επιστρέψει τα χρήματα ίσως να κρατήσει κάποιο μέρος της επιστροφής ίσως όχι

Τώρα αν το κάνουν πολλοί το μαγαζί μπορεί να μην ξαναστείλει Ελλαδα αν και δύσκολο το βλέπω

Ακόμη και να παρελαβες μπορεις να το στείλεις πισω αλλά φυσικά χάνεις τα έξοδα τελωνειου

Link to comment
Share on other sites

Ρε μάγκες, εμένα η παραγγελία μου από gearbest έχει φτάσει Ελλάδα από 22/8 με nlpost (όχι euexpress) μετράω 42 μέρες από τότε που στάλθηκε η παραγγελία και δεν λέω κάτι. Βλέπω κάτι παλικάρια εδώ μέσα, που έχουν περάσει 10 και 15 μέρες από τότε που στάλθηκε η παραγγελία τους, και τρελαίνονται. Ηρεμήστε λίγο, η κατάσταση που επικρατεί έτσι έχει, δεν έχετε παραγγείλει από ευρωπαϊκή αποθήκη...
Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κάτι αφού δεν φαίνεται ότι παρελήφθη και άνοιξε ο σάκκος δεν έπρεπε να είχε ενδειξη ότι έφτασε μπήκε τελωνείο και κρατήθηκε?

 

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Οχι, γιατι με το που μπαινει σκαναρετε, αλλα δεν φαινετε στον ελτα. Οταν το παρει το τελωνειο ή τα ελτα και το σκαναρουν τοτε θα φανει στο συστημα

Link to comment
Share on other sites

Ηρθερεεεεεε μετα απο 34 μερες αγορα απο banggood μεσω NL. Για να πω την αληθεια με ανησηχησε περισσοτερο ο τροπος αποστολης παρα ο χρονος που θα εκανε.

Προσωπικα δεν μου εχει κανει πακετο λιγοτερο του 20ημερου να ερθει απο Κινα.

Ειμαι σε χωριο της Θεσσαλονικης

...το απογευμα που θα το εχω στα χερια μου θα ξερω αν την εφαγα...!!!

 

...αααααααα και για το τελωνειο μη ξεχναμε πως σε καθε επιπεδο την οικονομικη κρηση την πληρωνουμε εμεις που δεν εχουμε και παραγουμε τον πλουτο οχι οι εφοπλησταδες και οι κιφηνες βιομηχανοι. Οποτε καποια στιγμη θα καναν και το καπιταλ κοντρολ των αγορων απο τα εξωτερικα...

Θες γκατζετακι φτωχαδακι? Θα τα χωσεις...!!!

...πως θα δουλεψουν τα πολυκαταστιματα...γιατι μη μου πειτε πως το κανουν για τα συνοικιακα μικρομαγαζα γιατι θα γελασω.

 

...σορι για τα ορθογραφηκα, προσπαθω να μη κανω...

Link to comment
Share on other sites

Ηρθερεεεεεε μετα απο 34 μερες αγορα απο banggood μεσω NL. Για να πω την αληθεια με ανησηχησε περισσοτερο ο τροπος αποστολης παρα ο χρονος που θα εκανε.

Προσωπικα δεν μου εχει κανει πακετο λιγοτερο του 20ημερου να ερθει απο Κινα.

Ειμαι σε χωριο της Θεσσαλονικης

...το απογευμα που θα το εχω στα χερια μου θα ξερω αν την εφαγα...!!!

 

...αααααααα και για το τελωνειο μη ξεχναμε πως σε καθε επιπεδο την οικονομικη κρηση την πληρωνουμε εμεις που δεν εχουμε και παραγουμε τον πλουτο οχι οι εφοπλησταδες και οι κιφηνες βιομηχανοι. Οποτε καποια στιγμη θα καναν και το καπιταλ κοντρολ των αγορων απο τα εξωτερικα...

Θες γκατζετακι φτωχαδακι? Θα τα χωσεις...!!!

...πως θα δουλεψουν τα πολυκαταστιματα...γιατι μη μου πειτε πως το κανουν για τα συνοικιακα μικρομαγαζα γιατι θα γελασω.

 

...σορι για τα ορθογραφηκα, προσπαθω να μη κανω...

 

θα ειχες τελωνεια και θα φαινονταν στην ειδοποιηση και στην σελιδα του ελτα

Αν πηρες απλη ειδοποιηση τοτε δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, γιατι με το που μπαινει σκαναρετε, αλλα δεν φαινετε στον ελτα. Οταν το παρει το τελωνειο ή τα ελτα και το σκαναρουν τοτε θα φανει στο συστημα

 

Να σημειώσω εάν μου επιτρέπεται, ότι φένεται στα ΕΛΤΑ ότι μπήκε τελωνείο (πχ εαν τους πάρει κανείς τηλέφωνο). Σε εμάς δεν φένεται (μέχρι να βγεί και να πάρει νέο σκανάριμα όπου πλέον από εκεί και έπειτα θα φανεί). Ευχαριστώ.

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω εάν μου επιτρέπεται, ότι φένεται στα ΕΛΤΑ ότι μπήκε τελωνείο (πχ εαν τους πάρει κανείς τηλέφωνο). Σε εμάς δεν φένεται (μέχρι να βγεί και να πάρει νέο σκανάριμα όπου πλέον από εκεί και έπειτα θα φανεί). Ευχαριστώ.

 

Ο ελτα εχει προσβαση στο GTS, που βλεπει τα παντα, που ηρθε, που σταματησε, που πηγε για καφε, με ποιον μιλησε :lol:

ενα συστημα ανιχνευσεις που μονο τα κεντρικα ταχυδρομεια τα βλεπουν.

Η σελιδα που εχουμε προσβαση, ειναι απλα τα βασικα.

Link to comment
Share on other sites

Ο ελτα εχει προσβαση στο GTS, που βλεπει τα παντα, που ηρθε, που σταματησε, που πηγε για καφε, με ποιον μιλησε :lol:

ενα συστημα ανιχνευσεις που μονο τα κεντρικα ταχυδρομεια τα βλεπουν.

Η σελιδα που εχουμε προσβαση, ειναι απλα τα βασικα.

 

Ορθά τα λες! Καλό θα ήταν να έδιναν και σε εμάς ηλεκτρονική πρόσβαση στην κίνηση του τελωνείου, ώστε να μην είχαμε τόση απορία για κάποια πράγματα. Anyway. Ας ελπίσουμε κάποτε να βελτιωθούν κάποια πράγματα.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ξεκόλλησαν δέματα με priority line από gearbest , μπείτε στο σάιτ της dpd uk για να δείτε.

 

Όταν λες ξεκόλλησε τι εννοείς; Έχεις κάποιο screenshot να καταλάβουμε τι παίζει γιατί με έχουν ζώσει τα φίδια. Παραθέτω το δικό μου:

15 Sep 2017 02:09 International Gateway We have your parcel and it's on its way to our depot

14 Sep 2017 23:17 Hub 3 - Bham We have your parcel and it's on its way to our depot

14 Sep 2017 23:04 Hub 3 - Bham Your parcel has left the United Kingdom and is on its way to Greece

14 Sep 2017 23:03 Hub 3 - Bham We have your parcel and it's on its way to our depot

Edited by mctheos7
Link to comment
Share on other sites

Το λέι ξεκάθαρα έχει φύγει από Αγγλία και ταξιδεύει για ελλαδα το αργότερο μέχρι 9 Οκτωβρίου θα τα έχετε , έχω παραγγείλει με priority line και ξέρω ,τα ίδια μου έγραφε , απλώς να ξέρετε όταν φτάσει ελλαδα να πάρετε τηλέφωνο την acs ,για να σας δώσει το δικό της TN ,να ευχηθώ Καλορίζικα σε όλους.

 

Δέμα του φίλο μου

26 Sep 2017 02:38 International Gateway Your parcel has left the United Kingdom and is on its way to Greece

26 Sep 2017 02:37 International Gateway We have your parcel and it's on its way to our depot

26 Sep 2017 01:13 Hub 4 - Hinckley Your parcel has left the United Kingdom and is on its way to Greece

26 Sep 2017 01:12 Hub 4 - Hinckley We have your parcel and it's on its way to our depot

ΣΤΟ σαιτ της dpd uk

και αν κάνετε κλικ στο Αdditional information μετα στο Partner Courier κλικ στον αριθμό σε μεταφέρει σε άλλη σελίδα θα δείτε το εικονίδιο που φαίνεται ότι το δέμα είναι σε μεταφορά.

Edited by pagouras7
Link to comment
Share on other sites

Ο ελτα εχει προσβαση στο GTS, που βλεπει τα παντα, που ηρθε, που σταματησε, που πηγε για καφε, με ποιον μιλησε :lol:

ενα συστημα ανιχνευσεις που μονο τα κεντρικα ταχυδρομεια τα βλεπουν.

Η σελιδα που εχουμε προσβαση, ειναι απλα τα βασικα.

Πήρα τα ΕΛΤΑ βλέπουν ότι ήρθε αλλά τίποτε άλλο ούτε ότι μπήκε τελωνείο μόνο αυτό...

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

με Singapore Post περιμενω δεμα από 10-8 που εχει ερθει Ελλαδα και

με NL post περιμενω δεμα από 9-8 που εχει φτασει και αυτό Ελλαδα.

ωραια πραγματα....

Link to comment
Share on other sites

με Singapore Post περιμενω δεμα από 10-8 που εχει ερθει Ελλαδα και

με NL post περιμενω δεμα από 9-8 που εχει φτασει και αυτό Ελλαδα.

ωραια πραγματα....

 

Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου. Υπομονή..

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τα ΕΛΤΑ βλέπουν ότι ήρθε αλλά τίποτε άλλο ούτε ότι μπήκε τελωνείο μόνο αυτό...

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

 

Αυτο ελειπε να στο ελεγαν, γιαυτο τον λογο εχουν το συστημα για να το βλεπουν μονο αυτοι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ελειπε να στο ελεγαν, γιαυτο τον λογο εχουν το συστημα για να το βλεπουν μονο αυτοι.

 

Δεν ισχύει αυτό φίλε μου. Αν και μικρή βεβαίως σημασία έχει, μόνο φιλολογικά το αναφέρω. Προσωπικά τους πήρα την περασμένη Πέμπτη τηλέφωνο, και μου το είπαν κανονικά ότι είναι μέσα τελωνείο. Σε εμένα βέβαια, δεν δείχνει τίποτα, πέραν από το κλασσικό "ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ". Κουβέντα να γίνεται δηλαδή το αναφέρω περισσότερο.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό φίλε μου. Αν και μικρή βεβαίως σημασία έχει, μόνο φιλολογικά το αναφέρω. Προσωπικά τους πήρα την περασμένη Πέμπτη τηλέφωνο, και μου το είπαν κανονικά ότι είναι μέσα τελωνείο. Σε εμένα βέβαια, δεν δείχνει τίποτα, πέραν από το κλασσικό "ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ". Κουβέντα να γίνεται δηλαδή το αναφέρω περισσότερο.

 

Δεν διαφωνώ, προφανώς έκαναν εξαίρεση. Κανονικά έχουν οδηγίες να μην τα λένε, καθώς στο σύστημα όπως είπα φαίνονται και οι ενδιάμεσοί σταθμοί που δεν φαίνονται στο κοινό. Προσωπικά είδη μελετώ άλλους τρόπους αποστολής καθώς οι συνάδελφοι μου στην Ελλάδα έχουν τους δικούς τους ρυθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Η εκάστοτε κυβερνηση οφείλει να ακολουθεί τις πολιτικές και να τηρεί τους κανονισμούς της ΕΕ, αλλιώς έχει πρόστιμα και αντίμετρα. Και δεν πρόκειται για καμιά τιμωρητική διάθεση, τα εγχώρια προϊόντα έχουν ΦΠΑ, αν οι κινέζοι πουλάνε ατελώς, θα μας φάνε λάχανο. Στις περιπτώσεις που ο δασμός είναι υψηλότερος από το σωστό, υπάρχει η επανεκτιμηση, που γίνεται ατελώς.

Οι φόροι σου δεν πηγαίνουν στα ΕΛΤΑ, που δε μπορούν να επιδοτηθούν από το κράτος, βάσει πολιτικής της ΕΕ. Αντίθετα, το κράτος τους οφείλει ακόμα χρήματα, από τα πρώτα χρόνια των μνημονίων, απο τη διακίνηση κρατικής αλληλογραφίας.

Τα περί ανθρωπιστικής κρίσης και... εσωτερικού διχασμού πάλι, δεν είναι δικαιολογία για να ζητάς να αγοράζεις από την Κίνα ατελώς. Και στην τελική, ο καθένας μπορεί να λέει ότι δεν έχει λεφτά για φόρους και τέλη (ενώ έχει για να ψωνίζει απέξω) και μετά να κάνει εμπόριο.

Λες να ιδιωτικοποιηθούν τα ΕΛΤΑ και ότι το προτιμάς και μετά λες ότι δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα να συνδιαλλαγείς ταχυδρομικά με άλλο φορέα. Φάσκεις κι αντιφάσκεις, τώρα που σου τα επισήμανα. Οι καθυστερήσεις είναι λογικές, από τη στιγμή που ο καθένας πλέον γίνεται εισαγωγέας και κάθε τελωνειακός ασχολείται με μικροπακέτα - εκτός κι αν θες να αυξηθούν οι τελωνειακοί (και το κόστος βέβαια θα αυξηθεί τότε).

Τα προϊόντα που πωλούνται στην Ελλάδα και στην ΕΕ έχουν ΦΠΑ. Το ίδιο θα πρέπει να εφαρμόζεται και στα κινέζικα. Τέλος.

η επιπλεον χρεωση 15 ευρω, δεν ειναι οδηγια της ΕΕ

Η διαδικασια ειναι.

Εισαγωγη στην χωρα, κρατηση στο τελωνειο, σου ερχεται ραβασακι, δινεις την αποδειξη, πληρωνεις αναλογο ΦΠΑ και ΤΕΛΟΣ

Αυτο συμβαινει σε Βελγιο, Γαλλια, Γερμανια, Δανια, Φινλαδια που γνωριζω 10000% οτι γινεται ετσι,

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ, προφανώς έκαναν εξαίρεση. Κανονικά έχουν οδηγίες να μην τα λένε, καθώς στο σύστημα όπως είπα φαίνονται και οι ενδιάμεσοί σταθμοί που δεν φαίνονται στο κοινό. Προσωπικά είδη μελετώ άλλους τρόπους αποστολής καθώς οι συνάδελφοι μου στην Ελλάδα έχουν τους δικούς τους ρυθμούς.

 

Κατάλαβα. Και προσωπικά κοιτώ άλλες μεθόδους αποστολής, είναι η τελευταία φορά που παραγγέλνω από Κίνα κατ'αυτό τον τρόπο, δηλαδή με πιθανότητα πληρωμής τελωνείου σε πολύ υψηλό ποσοστό. Η τριγωνική αυτή τη στιγμή είναι η πιο ενδεδειγμένη λύση.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...