Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα ,,,31 μέρες έχουν περάσει και ακόμη άφαντο το δέμα απο Μαλαισία ...!! ( 18/4 send item abroad ) στο ΕΛΤΑ ,,δεν υπάρχει ανανέωση άστα και βραστά ...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγω μετα απο πολλες παραγγελιες και μετα απο τοσα που διαβασα εδω μεσα καταληγω στο συμπερασμα το εξης..οι ελεγχοι εχουν σιγουρα αυξηθει, δευτερο σιγουρα βαρανε κινητα και τριτο και πιο σημαντικο (κατ εμε) ειναι οτι καποια κινεζομαγαζα εχουν στιγματιστει..π.χ.gearbest..εγω μετα απο πολλες συναλαγες εκλεισα την πορτα ..στην τελευταια που εχω και ακομα εκρεμει τους ανοιξα dispute (μετα απο κουβεντα προσωπικη) για τον λογο οτι η παραγγελια ειναι εκτος χρονικων ορων..δηλαδη οταν εγω εκανα την παραγγελια και πατησα το ok η διαβεβαιωση ηταν οτι η παραγγελια θα ηταν εδω 10-25 εργασιμες μερες..αφου μιλησα μαζι τους ,αρχησαν τις μα..κιες..τυπου διορθωσε το adress κτλ.. το αν θα περασει τελωνειο η αν βουλιαξε το καραβι η αν επεσε το αεροπλανο δεν ειναι δικια μου ευθηνη..εγω πληρωσα για κατι που αυτοι σαν μαγαζι μου προοθησαν με τον καθε τροπο..ασ ερθει σε μια εβδομαδα και ας πληρωνα τελωνειο..ετσι την ψωνησα φιλοι μου και ετσι επραξα..το προβλημα πλεον ειναι δικο τους.. ας βρουνε τροπο να μας τα αρπαζουν οπως κανουν τοσο καιρο..δεν θα σκασουμε εμεις
Link to comment
Share on other sites

εγω μετα απο πολλες παραγγελιες και μετα απο τοσα που διαβασα εδω μεσα καταληγω στο συμπερασμα το εξης..οι ελεγχοι εχουν σιγουρα αυξηθει, δευτερο σιγουρα βαρανε κινητα και τριτο και πιο σημαντικο (κατ εμε) ειναι οτι καποια κινεζομαγαζα εχουν στιγματιστει..π.χ.gearbest..εγω μετα απο πολλες συναλαγες εκλεισα την πορτα ..στην τελευταια που εχω και ακομα εκρεμει τους ανοιξα dispute (μετα απο κουβεντα προσωπικη) για τον λογο οτι η παραγγελια ειναι εκτος χρονικων ορων..δηλαδη οταν εγω εκανα την παραγγελια και πατησα το ok η διαβεβαιωση ηταν οτι η παραγγελια θα ηταν εδω 10-25 εργασιμες μερες..αφου μιλησα μαζι τους ,αρχησαν τις μα..κιες..τυπου διορθωσε το adress κτλ.. το αν θα περασει τελωνειο η αν βουλιαξε το καραβι η αν επεσε το αεροπλανο δεν ειναι δικια μου ευθηνη..εγω πληρωσα για κατι που αυτοι σαν μαγαζι μου προοθησαν με τον καθε τροπο..ασ ερθει σε μια εβδομαδα και ας πληρωνα τελωνειο..ετσι την ψωνησα φιλοι μου και ετσι επραξα..το προβλημα πλεον ειναι δικο τους.. ας βρουνε τροπο να μας τα αρπαζουν οπως κανουν τοσο καιρο..δεν θα σκασουμε εμεις
Επειδη και εγω περιμενω απο 23/3 και μου λενε τα ιδια μηπως μπορεις να μου πεις τι διαδιακασια να κανω για να ζητησω υα χρηματα μου πισω, εχω πληρωσει με paypal και η αγορα εγινε απο gearbest
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου μαζι ειμαστε μαλλον το tracking των ελτα γραφει αναχωρησει απο Ολλανδια 13/5

 

Καλημέρα, ναι μαζί είμαστε ΕΛΤΑ " 13/5/2017, 20:53:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ"

Link to comment
Share on other sites

Περιμένεις να δεις τι θα γίνει αν χρειαστεί να πληρώσεις τελωνείο με την μέθοδο που στο έστειλε η οποία μέθοδο δεν αναγραφοταν όταν έκανες την αγορά ανοίγεις υπόθεση λόγου διαφορετικόυ shipping εγώ αυτό θα έκανα

Οκ φίλε, περιμένω, δεν γίνεται και διαφορετικά, ευχαριστώ

εγω μετα απο πολλες παραγγελιες και μετα απο τοσα που διαβασα εδω μεσα καταληγω στο συμπερασμα το εξης..οι ελεγχοι εχουν σιγουρα αυξηθει, δευτερο σιγουρα βαρανε κινητα και τριτο και πιο σημαντικο (κατ εμε) ειναι οτι καποια κινεζομαγαζα εχουν στιγματιστει..π.χ.gearbest..εγω μετα απο πολλες συναλαγες εκλεισα την πορτα ..στην τελευταια που εχω και ακομα εκρεμει τους ανοιξα dispute (μετα απο κουβεντα προσωπικη) για τον λογο οτι η παραγγελια ειναι εκτος χρονικων ορων..δηλαδη οταν εγω εκανα την παραγγελια και πατησα το ok η διαβεβαιωση ηταν οτι η παραγγελια θα ηταν εδω 10-25 εργασιμες μερες..αφου μιλησα μαζι τους ,αρχησαν τις μα..κιες..τυπου διορθωσε το adress κτλ.. το αν θα περασει τελωνειο η αν βουλιαξε το καραβι η αν επεσε το αεροπλανο δεν ειναι δικια μου ευθηνη..εγω πληρωσα για κατι που αυτοι σαν μαγαζι μου προοθησαν με τον καθε τροπο..ασ ερθει σε μια εβδομαδα και ας πληρωνα τελωνειο..ετσι την ψωνησα φιλοι μου και ετσι επραξα..το προβλημα πλεον ειναι δικο τους.. ας βρουνε τροπο να μας τα αρπαζουν οπως κανουν τοσο καιρο..δεν θα σκασουμε εμεις

Τα ίδια και σε μένα από δαύτους, έκλεισα και εγώ την πόρτα, ποτέ ξανά αγορά από εκεί

 

ONEPLUS 3T

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά που ακούω αισθάνομαι πολύ τυχερός. Πρώτη φορά έκανα παραγγελία (κινητό) από Κίνα και από Gearbest και μου ήρθε σε 22 εργάσιμες και αν και μπήκε τελωνείο το άφησαν ελεύθερο, ούτε καν τα 3 ευρώ. Τύχη του πρωτάρη μάλλον...
Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

Με αυτά που ακούω αισθάνομαι πολύ τυχερός. Πρώτη φορά έκανα παραγγελία (κινητό) από Κίνα και από Gearbest και μου ήρθε σε 22 εργάσιμες και αν και μπήκε τελωνείο το άφησαν ελεύθερο, ούτε καν τα 3 ευρώ. Τύχη του πρωτάρη μάλλον...

 

κ μενα η πρωτη αγορα ηταν αλλα σταθηκα ατυχος. Σκεψου οτι το θελω για τα γεννεθλια της γυναικας μου, το πηρα νωρις νωρις υποτιθεται να προλαβει να ρθει κ αυτο κολλησε τελωνειο. γιατι τα αργουν τοσο πολυ;; ειναι καποιος αλλος που απο τη Δευτερα που εγραψε εισαγωγη στην υεδ δε βγηκε ακομα;;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή από gearbest/geekbuying δεματάκια απο ΗΚ για ένα κινητό ή smartwatch έχουν πλέον μεγαλύτερη πιθανότητα για να κολλήσουν στο τελωνείο (επειδή έχουν γίνει shortlisted τα συγκεκριμένα); Πήρε κάποιος πρόσφατα; Δηλαδή αν είναι έτσι πρέπει να πάμε σε EU warehouse για να μην έχουμε καθόλου τέτοια πιθανότητα αν έχω καταλάβει καλά.

 

κ μενα η πρωτη αγορα ηταν αλλα σταθηκα ατυχος. Σκεψου οτι το θελω για τα γεννεθλια της γυναικας μου, το πηρα νωρις νωρις υποτιθεται να προλαβει να ρθει κ αυτο κολλησε τελωνειο. γιατι τα αργουν τοσο πολυ;; ειναι καποιος αλλος που απο τη Δευτερα που εγραψε εισαγωγη στην υεδ δε βγηκε ακομα;;
Link to comment
Share on other sites

Επειδη και εγω περιμενω απο 23/3 και μου λενε τα ιδια μηπως μπορεις να μου πεις τι διαδιακασια να κανω για να ζητησω υα χρηματα μου πισω, εχω πληρωσει με paypal και η αγορα εγινε απο gearbest

 

αν πληρωσες με paypal ξεκινας dispute για τον λογο οτι εχει παρελθει ο χρονος που σου εχει εγγυηθει το καταστημα.στην αρχη σε βαζει σε συνομιλια μηπως κα τα βρειτε και αν δεν υπαρχει λυση τοτε η paypal εξεταζει ολα τα στοιχεια και αποφασιζει αυτη..εσυ απο 23/3 ρε φιλε ειναι πολλες οι μερες..τι περιμενεις?κινητο?που σου εμφανιζει οτι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω ένα tablet για το οποίο η τελευταία ενημέρωση είναι ότι έφυγε από Ολλανδία στις 26/3
Link to comment
Share on other sites

Οκ φίλε, περιμένω, δεν γίνεται και διαφορετικά, ευχαριστώ

 

Τα ίδια και σε μένα από δαύτους, έκλεισα και εγώ την πόρτα, ποτέ ξανά αγορά από εκεί

 

ONEPLUS 3T

 

Συγνώμη αλλά είναι κάτι που δεν καταλαβαίνω, διαφωτίστε με. Αγοράζεις πχ απο GEARBEST, στο στέλνουν πχ αμέσως με Nlpost, έχεις track "The item is on transport to the country of destination", αλλά καθυστερεί να έρθει Αερ. Αθήνα . Φταίει η Gearbest; Τι δεν καταλαβαίνω;

Edited by dkastani_1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή από gearbest/geekbuying δεματάκια απο ΗΚ για ένα κινητό ή smartwatch έχουν πλέον μεγαλύτερη πιθανότητα για να κολλήσουν στο τελωνείο (επειδή έχουν γίνει shortlisted τα συγκεκριμένα); Πήρε κάποιος πρόσφατα; Δηλαδή αν είναι έτσι πρέπει να πάμε σε EU warehouse για να μην έχουμε καθόλου τέτοια πιθανότητα αν έχω καταλάβει καλά.

 

εμενα ηταν η πρωτη αγορα απο Κινα ebay. κ εκανα τη παραγγελια κ μετα διαβασα οτι ξεκινησαν αυστηροτεροι ελεγχοι (ειδικα σε κινητα). ηλπιζα σε ενα θαυμα αλλα τελικα τη πατησα. κ δεν ειναι πλεον μονο θεμα χρηματων αλλα κ ημερων.σκεψου οτι εκανε απο Κινα να ρθει 10 μερες, ο σακος εκανε να ανοιχθει 8 μερες και απο το Κ.Δ. μεχρι να σκαναριστει στο ΥΕΔ αλλες 10 μερες κ τωρα απο Δευτερα περιμενω να δω ποτε θα το εκτελωνισουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά είναι κάτι που δεν καταλαβαίνω, διαφωτίστε με. Αγοράζεις πχ απο GEARBEST, στο στέλνουν πχ αμέσως με Nlpost, εχεις track, έρχεται καποια στιγμή Αερ. Αθήνα και εκεί καθυστερούν να ανοίξουν τον σάκο με τα δέματα. Φταίει η Geabest; Τι δεν καταλαβαίνω;

 

Απο την στιγμη που φθανει ελλαδα στον Βενιζελο ειτε σκαναριστει και το δεις οτι εχει ερθει ειτε οχι δεν εχει καποια ευθυνη το καταστημα αγορας.. Τα ελτα ευθυνονται για τυχον καθυστερησεις εντος Ελλαδος.. Και εγω περιμενω απο τις 14 του μηνος 3 παραγγελιες οι οποιες ειχαν φυγει απο αθηνα να παραλαβω θεσσαλονικη.. Δευτερα θα παραλαβω... Αργα τα ζα..

Link to comment
Share on other sites

Για να μην τα χώνουμε μόνο στα ΕΛΤΑ ,με dhl Αγγλία - Γιάννενα σε 3 μέρες και Γιάννενα στο χωριό μού που είναι μόλις 10 λεπτά από γιαννενα σε 2 μέρες.
Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που φθανει ελλαδα στον Βενιζελο ειτε σκαναριστει και το δεις οτι εχει ερθει ειτε οχι δεν εχει καποια ευθυνη το καταστημα αγορας.. Τα ελτα ευθυνονται για τυχον καθυστερησεις εντος Ελλαδος.. Και εγω περιμενω απο τις 14 του μηνος 3 παραγγελιες οι οποιες ειχαν φυγει απο αθηνα να παραλαβω θεσσαλονικη.. Δευτερα θα παραλαβω... Αργα τα ζα..

 

Ακομα και αν δεν ερθει Αθήνα και ειναι σε "The item is on transport to the country of destination" δεν φταιει Η Gearbest;

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά είναι κάτι που δεν καταλαβαίνω, διαφωτίστε με. Αγοράζεις πχ απο GEARBEST, στο στέλνουν πχ αμέσως με Nlpost, έχεις track "The item is on transport to the country of destination", αλλά καθυστερεί να έρθει Αερ. Αθήνα . Φταίει η Gearbest; Τι δεν καταλαβαίνω;

Όχι φίλε, με το Gearbest είχα άλλο θέμα

 

ONEPLUS 3T

Link to comment
Share on other sites

!!! Ταλαιπωρία... Ελπίζω να μην ξεκίνησαν όντως περισσότεροι έλεγχοι γιατί τότε αναγκαστικά θα πρέπει να παίρνουμε μόνο απο EU Warehouses.

 

εμενα ηταν η πρωτη αγορα απο Κινα ebay. κ εκανα τη παραγγελια κ μετα διαβασα οτι ξεκινησαν αυστηροτεροι ελεγχοι (ειδικα σε κινητα). ηλπιζα σε ενα θαυμα αλλα τελικα τη πατησα. κ δεν ειναι πλεον μονο θεμα χρηματων αλλα κ ημερων.σκεψου οτι εκανε απο Κινα να ρθει 10 μερες, ο σακος εκανε να ανοιχθει 8 μερες και απο το Κ.Δ. μεχρι να σκαναριστει στο ΥΕΔ αλλες 10 μερες κ τωρα απο Δευτερα περιμενω να δω ποτε θα το εκτελωνισουν!!!
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά είναι κάτι που δεν καταλαβαίνω, διαφωτίστε με. Αγοράζεις πχ απο GEARBEST, στο στέλνουν πχ αμέσως με Nlpost, έχεις track "The item is on transport to the country of destination", αλλά καθυστερεί να έρθει Αερ. Αθήνα . Φταίει η Gearbest; Τι δεν καταλαβαίνω;

 

οχι δεν φταινε αυτοι ,αλλα ουτε και εσυ..γιατι ομως να βγαλεις εσυ το φιδι απο την τρυπα?νομιζεις σου κανουν χαρη οι κινεζοι που τα περνεις πιο φθηνα απο εδω?ας βρουνε αυτοι τροπο να πουλησουν χωρις καθυστερησεις και ξεκαθαρα και να μην εχεις εσυ το αγχος.τουλαχιστον στα χρονικα περιθωρια εγω ειμαι καθετος.οταν σου λεει θα το εχεις το πολυ μεχρι 25 εργασιμες π.χ. αυτο για εμενα ειναι λογος να ψωνησω αλλα και να διεκδικησω αν αυτο ξεφυγει απο τα ορια..οπως και αν σου χαλασει η εγγυηση ειναι συγκεκριμενη..περασε μια μερα πηρες τον π..λο..οσο για τους δασμους σιγουρα περνουμε ενα ρισκο αδικο για εμενα αφου ολη η χωρα βογκάει απο πλανόδιους (αλλοδαπους ) πωλητες με παραεισαγωμενα προιοντα και τα πουλανε χωρις παραστατικα..και εσυ αγοραζεις μια θηκη και πληρωνεις 3ευρο ταριφα..

Link to comment
Share on other sites

Καθίστε ρε παιδιά από τη στιγμή που το πακέτο κάνει το Κίνα-Αθήνα σε μια βδομάδα και μετά κάνει 20 μέρες να στο φέρουν σπίτι φταίνε καθαρά τα ΕΛΤΑ. Δεν θέλω​ να υποστηρίξω τα μαγαζιά αλλά συνήθως το dispatch γίνεται μέσα σε 4-5 μέρες.
Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει καμία ευθύνη το κατάστημα, καθαρά είναι θέμα ελληνικών ταχυδρομείων. Τι φταίνε οι Κινέζοι αν εδώ είμαστε μπανανια;;

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην τα χώνουμε μόνο στα ΕΛΤΑ ,με dhl Αγγλία - Γιάννενα σε 3 μέρες και Γιάννενα στο χωριό μού που είναι μόλις 10 λεπτά από γιαννενα σε 2 μέρες.

 

Άρα τα ΕΛΤΑ φταίνε. Η dhl το φέρνει Ελλάδα και κάνει τον εκτελωνισμό. Μετά συνήθως αναλαμβάνουν τα ΕΛΤΑ εντός Ελλάδος.

Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

Άρα τα ΕΛΤΑ φταίνε. Η dhl το φέρνει Ελλάδα και κάνει τον εκτελωνισμό. Μετά συνήθως αναλαμβάνουν τα ΕΛΤΑ εντός Ελλάδος.

 

ποιον εκτελωνισμό φίλε μου, από αγγλία λέει. όχι καναδά. και όχι δεν αναλαμβάνουν πάντα τα ελτα.

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι όσες παραγγελίες έχω κάνει και τις έχουν στείλει με SUNYOU δεν ήρθαν ποτέ , όλες dispute. Αν έχετε επιλογή μη την προτιμάτε! :worry:
Link to comment
Share on other sites

ποιον εκτελωνισμό φίλε μου, από αγγλία λέει. όχι καναδά. και όχι δεν αναλαμβάνουν πάντα τα ελτα.

 

Ναι, γενικά μιλούσα

Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

Εχω πάρει απο vickmall ενα κινητό,μου έδωσε ΤΝ. RX*********CH το βάζω στα ΕΛΤΑ και στο 17track και δεν μου βγάζει τίποτε μήπως ειναι λάθος το ΤΝ που μου εστειλε.Απο 9/5 είναι η αποστολή δεν έπρεπε να εμφανιστει
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...