Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κίνα - ελλαδα σε 8 μέρες και αεροδρόμιο Αθηνών για να έρθει στην περιοχή μου 12 μέρες .

 

Μία από τα ίδια και εγώ φίλε... Kαι οχι τίποτα άλλο, να ήταν περίοδος εορτών κλπ να πεις οκ, το έχουμε ξαναδεί... Αλλά τέτοιες καθυστερήσεις σε σχετικά νορμάλ περιόδους, δε βλέπουμε συχνά συνήθως...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικα power bank μπορουμε να φερουμε απο Κινα ή θα τα σταματησουν; Αλλιως απο καποια Ευρωπαϊκη αποθηκη;
Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και ο Γωνιδης στο τραγούδι : "2:30 και εγώ περιμένω " και περιμένω μπας και εμφανιστεί καμία αλλαγή στο Malaysia , αλλα τίποτα !!! 18 Απριλίου εστάλη το δέμα και μέχρι σημερα 3 βδομάδες χωρίς ενημερωση
Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και ο Γωνιδης στο τραγούδι : "2:30 και εγώ περιμένω " και περιμένω μπας και εμφανιστεί καμία αλλαγή στο Malaysia , αλλα τίποτα !!! 18 Απριλίου εστάλη το δέμα και μέχρι σημερα 3 βδομάδες χωρίς ενημερωση

 

Από φίλο με το ίδιο ταχυδρομείο έκανε ένα μηνά να έρθει Ελλάδα από την ημερομηνία αποστολής ,όποτε υπομονή .

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το δέμα μου έφυγε την Πέμπτη από Αθήνα για ΥΕΔ Θεσ/νίκης. Έφτασε στο ΚΔ Θεσ/νίκης τα ξημερώματα της Παρασκευής και ακόμη είναι εκεί, ακόμη δεν έχει πάει ΥΕΔ. Που είναι αυτό το ΥΕΔ και κάνει τόσες μέρες να πάει από το ΚΔ Θεσ/νίκης;; Στην ίδια πόλη δεν είναι;
Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

[/color]

Αγορά πο aliexpress στις 27-03-2017(σκληρός δίσκος υπολογιστή). Ο κινέζος μου δίνει to tracking number στις 03-04-2017. Περιμένω έξι ημέρες και στις 10 του στέλνω μήνυμα ότι το νούμερο που μου έδωσε δεν ισχύει και τον παρακαλώ να μου στείλει το κανονικό. Μου λέει ότι το δεμα έχει αποσταλεί και να μην ανησυχώ. Περιμένω αλλες έξι ημέρες και στις 16 του ξαναστέλνω μήνυμα ότι η China post δεν έχει καμία πληροφόρηση για το δέμα και του προτείνω να ακυρώσουμε την παραγγελια. Τότε μου ξεφουρνίζει το απίστευτο ότι δυστυχώς δεν υπάρχει διαθέσιμο το προίόν και θα πρέπει να περιμένω 10- 20 ημέρες να το παραλάβει και μετά θα μου το στείλει αμέσως. Του απαντώ ότι δεν δέχομαι και θέλω άμεση επιστροφή χρημάτων. Περμένω μια ημέρα και αφου δεν είχα καμια ενημέρωση ανοίγω dispute με reason (The seler did not send the item.I want full refund of the money in my credit card). Την τέταρτη ημέρα απο το dispute ο πωλητής δέχεται την πρόταση μου για επιστροφή των χρημάτων και πραγματικα δύο ημέρες μετα τα λεφτα επιστράφησαν στη κάρτα.Ολα καλα!!!. Αμ δε! Σήμερα δεχομαι μία ειδοποίηση απο τα Ελτα για παραλαβή δέματος. Πηγαίνω και τι να δω. Ο δίσκος είχε έρθει με άλλο tracking number. Τρία ευρώ η λυπητερή στο τελωνειο. Μετά πο σκέψη κατέληξα στα εξής. Ο τύπος μου έδωσε λανθασμένο tracking number. Οταν τον πίεσα έστειλε το δέμα αλλα δεν άλλαξε το νούμερο. Εγω μη γνωρίζοντας τι συμβαίνει και χωρίς να έχω καμία πληροφόρηση άνοιξα το dispute ζητώντας επιστροφή χρημάτων. Αυτός μπερδεμένος από την μη αλλαγή tou tracking number και νόμιζοντας ότι δεν το έστειλε (μαλλον κατα το ίδιο χρονικό διάστημα τελείωσαν και οι δίσκοι που είχε διαθέσιμους) συμφώνησε στη επιστροφή των χρημάτων. Τώρα ο δίσκος ήρθε εγώ δεν εχω πληρώσει τίποτα και αναρωτιέμαι τι να κάνω. Βασικα η ερώτηση μου είναι η εξής. Πως μπορώ να τον πληρώσω αφου το dispute έχει τελειώσει και η υπόθεση έκλεισε?

μην πληρωσεις τπτ , δεν θα εχεις προβλημα. Απλα μημν ξαναπαραγγειλεις απο αυτων. Για ασφαλεια εγω θα ακυρωνα την credit card και θα εβγαζα καινουργιο νουμερο ,,χαχαχαχχαχαχ . Παντως μου εχει τυχει με το alliexress για refund λογω καθυστερησεις και τελικα το πηρα το προιον μετα απο 1,5 μηνα. ηταν μηδαμηνο το ποσο (2,5€) που δεν ασχοληθηκα καν με τα χρηματα κτλ .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

Έχω κάνει μια παραγγελία από Γερμανια με dhl paket και το δέμα έχει αναχωρήσει από εκεί 27/4.Απο τότε ουδέν νέο .Γνωριζει κάνεις πόσο χρόνο χρειάζεται;

Link to comment
Share on other sites

Περίπου 2 βδομάδες με 10 μερες

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Περίπου 2 βδομάδες με 10 μερες

 

Καταλαβαίνεις τι ρωτάει ο άνθρωπος; ποτέ θα έχει νέο λέει όχι ποτέ θα του παραδοθεί. Αν είναι να περιμένεις ανανέωση στην κατάσταση του δέματος 2 βδομάδες, τότε πόσο πρέπει να περιμένεις για να το παραλάβεις; 6 μηνες?

Link to comment
Share on other sites

Καλά εντάξει, πες εσύ με το κληρονομικό χάρισμα κάθε πότε κάνει ανανέωση και πότε σταματάει για κατουρημα ο οδηγός. Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Να πω την εμπειρία από το γερμανικό απλό ταχυδρομείο ,η ενημέρωση σταματά μόλις φύγει​ το δέμα από Γερμανία ,στο δικό του σάιτ και ενημερώνεται πάλι όταν φτάσει ελλαδα και όταν γίνει η παραλαβή.
Link to comment
Share on other sites

Να πω την εμπειρία από το γερμανικό απλό ταχυδρομείο ,η ενημέρωση σταματά μόλις φύγει​ το δέμα από Γερμανία ,στο δικό του σάιτ και ενημερώνεται πάλι όταν φτάσει ελλαδα και όταν γίνει η παραλαβή.

 

 

Σας ευχαριστω για τις απαντήσεις οι 10 μέρες(περίπου) ήταν αυτό που ήθελα να μάθω.Εν τω μεταξύ εμφανίστηκε Αθήνα....

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ για τις ερωτήσεις αλλά μόλις είδα ότι έκαναν μεταφορά σε άλλη συσκευασία δηλαδή το άνοιξαν, αν λείπει κάτι τι γίνεται η αν δε δουλεύει θα δεχτούν οι ξένοι βίντεο με άλλη συσκευασία? Edited by christos201074
Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ για τις ερωτήσεις αλλά μόλις είδα ότι έκαναν μεταφορά σε άλλη συσκευασία δηλαδή το άνοιξαν( είναι οθόνη αυτοκινήτου), αν λείπει κάτι τι γίνεται η αν δε δουλεύει θα δεχτούν οι ξένοι βίντεο με άλλη συσκευασία?

 

Ή dhl (deutsche post ) παρεδωσε το πακέτο σου στα έλτα ή εκανε διανομή η ελληνική dhl?

Περιμένω κι εγώ με dhl paket κι είναι 50-50 αν θα παραδοθεί από ελτα/ελτα κούριερ η dhl...

Link to comment
Share on other sites

Ή dhl (deutsche post ) παρεδωσε το πακέτο σου στα έλτα ή εκανε διανομή η ελληνική dhl?

Περιμένω κι εγώ με dhl paket κι είναι 50-50 αν θα παραδοθεί από ελτα/ελτα κούριερ η dhl...

 

Τα ΕΛΤΑ της περιοχής σου θα σου το παραδώσουν ,εγώ από εκεί το πήρα. Για 100% σιγουριά βάλε το ΤΝ που σου έδωσαν στο σαιτ των ΕΛΤΑ αν δεις αν στο.εμφανίζει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σόρρυ για τις ερωτήσεις αλλά μόλις είδα ότι έκαναν μεταφορά σε άλλη συσκευασία δηλαδή το άνοιξαν( είναι οθόνη αυτοκινήτου), αν λείπει κάτι τι γίνεται η αν δε δουλεύει θα δεχτούν οι ξένοι βίντεο με άλλη συσκευασία?

 

Όχι δεν το άνοιξαν απλώς πρέπει να σχίστηκε η προηγούμενη συσκευασία και το μετάφεραν σε άλλη συσκευασία για να έρθει με ασφάλεια στον τελικό προορισμό. Αν δεν δουλεύει εσύ έχεις το πάνω χέρι , θα έχεις σαν αποδεικτό στοιχείο το σαιτ των ΕΛΤΑ που δείχνει την μεταφορά σε άλλη συσκευασία , ότι δεν συσκευάσανε σωστά και είναι αυτοί υπεύθυνοι για οποιαδήποτε ζημιά έγινε.

Edited by pagouras7
Link to comment
Share on other sites

Τα ΕΛΤΑ της περιοχής σου θα σου το παραδώσουν ,εγώ από εκεί το πήρα. Για 100% σιγουριά βάλε το ΤΝ που σου έδωσαν στο σαιτ των ΕΛΤΑ αν δεις αν στο.εμφανίζει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Όχι δεν το άνοιξαν απλώς πρέπει να σχίστηκε η προηγούμενη συσκευασία και το μετάφεραν σε άλλη συσκευασία για να έρθει με ασφάλεια στον τελικό προορισμό. Αν δεν δουλεύει εσύ έχεις το πάνω χέρι , θα έχεις σαν αποδεικτό στοιχείο το σαιτ των ΕΛΤΑ που δείχνει την μεταφορά σε άλλη συσκευασία , ότι δεν συσκευάσανε σωστά και είναι αυτοί υπεύθυνοι για οποιαδήποτε ζημιά έγινε.

 

Δεν είναι απόλυτο ότι πάνε μέσω έλτα τα dhl paket

Υπάρχει μία μικρή πιθανότητα να διανείμει κι ή ιδια ή dhl

Έχω ρίξει το tn στις σχετικές εφαρμογες και αυτές θα κάνουν τη δουλειά τους... Αρκεί να μην αλλάξει το tn...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απόλυτο ότι πάνε μέσω έλτα τα dhl paket

Υπάρχει μία μικρή πιθανότητα να διανείμει κι ή ιδια ή dhl

Έχω ρίξει το tn στις σχετικές εφαρμογες και αυτές θα κάνουν τη δουλειά τους... Αρκεί να μην αλλάξει το tn...

 

Το δικό μου πάντως με ΕΛΤΑ έρχεται.....

Link to comment
Share on other sites

Απο Μαλαισια λογικα με καρβουνιαρικο ερχεται ε;

αν και πεταξε απο εκει 1 μερα μετα την αγορα απο gearbest, δεν τα βλεπω θετικα τα πραγματα.Ειχα επιλεξει NL αλλα πηραν πρωτοβουλια

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου πάντως με ΕΛΤΑ έρχεται.....

 

Και εγώ είχα παραγγείλει μέσω DHL πολλές φορές το παραδίδουν στα ΕΛΤΑ courier και τα φέρνουν αυτοί.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Εχω παραγγηλει απο κινα με t.n. Aχχχχχχχχχχχχχ. Ειναι απλο δεμα απο τι εχω διαβασει εδω στο φορουμ. Απλα ηθελα να ρωτησω ποσο περιπου καιρο να περιμενω μετα απο την τελευταια ενημερωση απο την dhtexpress οτι εφτασε θεσ/νικη στις 17/4/2017? Δηλαδη 22 μερες πριν. Εχω διαβασει οτι περιμενε καποιος 14 μερες εμενα ξεφυγε δλδ.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα το δεμα μου γραφει αυτο

Destination Country - Greece: (+30) 800-11-82000 Go to official website

2017-05-06 07:32,SEND ITEM ABROAD, NETHERLANDS

Origin Country - Netherlands: +31 (0) 900 0990 Go to official website

2017-05-08 07:46,The item is at the handover point from freight carrier to PostNL,

2017-05-06 19:06,The item is on transport to the country of destination,

2017-05-06 07:32,The item is at the PostNL sorting center,

2017-05-06 07:32,The item is processed at the PostNL sorting center,

2017-05-04 01:13,The item is ready for shipment,

2017-05-03 02:28,The item has left the originating country,

2017-05-02 19:20,The item is received by the shipper in the originating country,

2017-05-02 06:40,The item is pre-advised,

 

πως γίνεται το The item is at the handover point from freight carrier to PostNL να έχει μεταγενέστερη ημερομηνία από το The item is on transport to the country of destination?

Link to comment
Share on other sites

Απο Μαλαισια λογικα με καρβουνιαρικο ερχεται ε;

αν και πεταξε απο εκει 1 μερα μετα την αγορα απο gearbest, δεν τα βλεπω θετικα τα πραγματα.Ειχα επιλεξει NL αλλα πηραν πρωτοβουλια

 

Στις 19 μερες ειμαι και ακομα ελλαδα δεν εχει φτασει υπομονη

Link to comment
Share on other sites

καλημερα το δεμα μου γραφει αυτο

Destination Country - Greece: (+30) 800-11-82000 Go to official website

2017-05-06 07:32,SEND ITEM ABROAD, NETHERLANDS

Origin Country - Netherlands: +31 (0) 900 0990 Go to official website

2017-05-08 07:46,The item is at the handover point from freight carrier to PostNL,

2017-05-06 19:06,The item is on transport to the country of destination,

2017-05-06 07:32,The item is at the PostNL sorting center,

2017-05-06 07:32,The item is processed at the PostNL sorting center,

2017-05-04 01:13,The item is ready for shipment,

2017-05-03 02:28,The item has left the originating country,

2017-05-02 19:20,The item is received by the shipper in the originating country,

2017-05-02 06:40,The item is pre-advised,

 

πως γίνεται το The item is at the handover point from freight carrier to PostNL να έχει μεταγενέστερη ημερομηνία από το The item is on transport to the country of destination?

 

To The item is on transport to the country of destination και το The item has arrived at country destination δεν σημαινουν οτι εχουν φυγει απο τη Ολλανδια.Είναι οτι εφτασε στο τελευταιο σταδιο κ το arrived ειναι "Λογικα εχει φτασει" (αυτοματοποιημενα πραγματα).Δεν ειναι οτι εφτασε Ελλαδα και δεν το χτυπανε γιατι βαριουνται/ξυνονται ή οτι αλλο.

Edited by Wof_Wof_Wof
Link to comment
Share on other sites

Μια θήκη που είχα παραγγείλει στις 12/4 με το Μαλαισιανό ταχυδρομείο μου την έφεραν σήμερα σπίτι και το site των ΕΛΤΑ έχει μαύρα μεσάνυχτα. Λέει ότι ο κωδικός δεν είναι έγκυρος..
Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλ τα ΕΛΤΑ να ρωτήσω γιατί καθυστερούν τόσο και μου είπαν ότι θέλει 10 μέρες με δύο εβδομάδες ο εκτελωνισμός. Τώρα εμένα από το μαγαζί έχουν βάλει χαρτί πάνω με κόστος 20 ευρω και νομίζω γράφει gift (κανονικά έκανε 150). Στο τελωνείο με ποια τιμή θα το εκτελωνίσουν; αυτή που γράφει το χαρτί ή θα βάλουν δική τους;
Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...