Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ ΣΕ ΑΛΛΗ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ (!!!) Τι εννοεί ο ποιητής;

 

Μπορει η συσκευασια που το ειχαν να ηταν χαλασμενη και την αλλαξαν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σήμερα (16/3) βγήκε κινητό από το τελωνείο (Αεροδρόμιο Αθήνα) που είχε μπει στις 31/1....

Εαν επιτρεπεται ποσο εδωσες και για τι?

 

Sent from my UMI_SUPER using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ενα παιδι χθες ειπε : Τους βρηκα σημερα στα τηλεφωνα και ειπε οτι σημερα εκτελωνουν την 31-1. Στις 2 που εχω και εγω λεει μεχρι τελη της αλλης. 2 φλεβαρη λεει εχει μια 300αρα δεματα. ( Τελικα σημερα εκτελωνισαν 2/2) Κανεις να επαληθευσει οτι κοιμουνται εκει μεσα ? Edited by Pwncakes
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα και εγω εχω παραγγειλει 1 χιαομι απο 13/1..ειναι στο τελωνειο απο 2/2 και τπτ ακομα ,,,τι γινεται επιτελους;;;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα και εγω εχω παραγγειλει 1 χιαομι απο 13/1..ειναι στο τελωνειο απο 2/2 και τπτ ακομα ,,,τι γινεται επιτελους;;;

 

παιδια καλά είναι να γραφετε και σε πιο τελωνείο ειναι αθηνας ή θεσσαλονικης για να μπορουμε να βλεπουμε τις ημερομηνιες και να υπολογιζουμε. Νομιζω το τελωνείο στην θεσσαλονικη δεν ειναι τοσο πισω στις ημερομηνιες εκτος αν κανω λαθος.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια

καποιος με ιδιες ημερομηνιες που εγινε καποια αλλαγη

 

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 27-02-2017 09:41 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 03-03-2017 28: ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 03-03-2017 12:41 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 03-03-2017 18:03 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 03-03-2017 20:40 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 04-03-2017 07:51 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες,

Ρε παιδιά μια βοήθεια γιατί θα τρελαθώ!

Έχω παραγγείλει με Τσέχικο ταχυδρομείο απο Gearbest και απο τις 7/3 λέει ότι έφυγε απο αεροδρόμιο Χονγκ Κονγκ.

Βλέπω κάποια post με πολύ γρήγορους χρόνους αποστολής στην Αθήνα.

Μήπως το πακέτο χάθηκε και γι'αυτό δεν φαίνεται στο Τσεχικο ταχυδρομείο???

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πολύ εύκολα τρελαίνεσαι

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ η παραγγελία από 15/ 2 από aliexpress σε μερικές μέρες έχω προθεσμία να ανοίξω dispute . Είναι ακόμα τελωνείο το γίνετε σε αυτή την περίπτωση;

 

Στάλθηκε από το Redmi 3S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας.

 

Εγω βλεπω μεχρι και σημερα αυτο μονο.

 

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 19-02-2017 09:56 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

Απο Banggood ενα ZUK Z2.

 

Απο Κινα εφυγε στις 10 Φεβρουαριου.

 

Να περιμενω ή κατι εχει συμβει πιστευετε;

 

Ευχαριστω.

Edited by MonDeChristo
Link to comment
Share on other sites

Αν η κατάσταση ήταν διαφορετική θα έκανα επόμενη παραγγελία και εξηγούμαι:

Αν κάποια δέματα έμπαιναν τελωνείο βάσει νόμου έχει καλώς. Το απαράδεκτο είναι ότι θέλουν 50 ημέρες να εκτελωνίσουν και πέρα από το ΦΠΑ χρεώνουν κόστος διαχείρισης και ότι άλλο τους κατέβει. Σου δίνουν την εντύπωση ότι είμαστε θύματα των διαθέσεών τους. Αυτό είναι η ξεφτίλα και όντως προτιμώ τότε κινεζομάγαζο με Ευρωπαϊκή αποθήκη. Κάτι μου λέει ότι οι αυξημένοι έλεγχοι σχετίζονται και με τους εγχώριους εμπόρους, μιας και περασμένη Τετάρτη (15/03/2017) υπογράφτηκε κάποια συμφωνία για κώδικα δεοντολογίας κλπ για Ελληνικό Ηλεκτρονικό Εμπόριο..... και όχι, δεν θα τους τα δώσω διπλά τα λεφτά για να έχουν να λαδώνουν δημόσιους (κάποιοι "μεγάλοι" τουλάχιστον)!!!!! Κινεζομάγαζο από Ευρώπη!!!!!

ότι αργούν έχεις δίκαιο( εχω screen protector στο ΚΔ Θεσσαλονίκης 11 μερες) στα τελωνεία αλλά δεν χρεώνουν ότι να Ναι.ίσα ισα δεν σου χρέωσαν τα προβλεπόμενα στo mi5 κανονικά έπρεπε να σου χρεώσουν και δασμούς.

 

Στάλθηκε από το FIND7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

ότι αργούν έχεις δίκαιο( εχω screen protector στο ΚΔ Θεσσαλονίκης 11 μερες) στα τελωνεία αλλά δεν χρεώνουν ότι να Ναι.ίσα ισα δεν σου χρέωσαν τα προβλεπόμενα στo mi5 κανονικά έπρεπε να σου χρεώσουν και δασμούς.

 

Στάλθηκε από το FIND7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν παρήγγειλα ποτέ ΜΙ5... και δυστυχώς χρεώνουν. Παράδειγμα τα ΕΛΤΑ όταν μπαίνει και βγαίνει τελωνείο χρεώνουν "παρανόμως" 3 € αν τελικά δεν υπάρχει εκτελωνισμός. Τελωνείο χρεώνει αξία αγοράς με βάση τι βρίσκουν στο διαδίκτυο ή πιστεύουν και όχι με βάση τι πλήρωσες και προσθέτουν και 12 €. Σε άλλες χώρες ζητούν απόδειξη αγοράς... πιο δίκαιο σε περίπτωση Flash Sale. Πιστεύω κατάλαβες τι εννοώ. Μπορεί μερικές φορές να βολεύει ότι βγάζουν μόνοι τους υποτιθέμενη αξία, όμως παραμένει υποκειμενικό και είσαι έρμαιο των διαθέσεών τους.... αυτό εννοώ....

Link to comment
Share on other sites

@pagouras7 και σε όσους περιμένουν αποστολή με Τσεχικό ταχυδρομείο κοιτάξτε τα TN σας.

 

 

RR*******CZ

Καθ 'οδόν

Τσεχική Δημοκρατία(Czech Post)

Ελλάδα(ELTA)

Τελευταίο γεγονός -- 2017-03-17 12:47 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

Χώρα Προορισμού - Χρόνος αναζήτησης: 774 ms

2017-03-17 12:47 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

2017-03-17 10:08 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

Χώρα Προέλευσης - Χρόνος Cache : 2017-03-17 10:18

2017-03-09 00:00 22000, Praha 120, The consignment was posted.

Το πρώτο λάθος είναι και το τελευταίο.
Link to comment
Share on other sites

@pagouras7 και σε όσους περιμένουν αποστολή με Τσεχικό ταχυδρομείο κοιτάξτε τα TN σας.

 

 

RR*******CZ

Καθ 'οδόν

Τσεχική Δημοκρατία(Czech Post)

Ελλάδα(ELTA)

Τελευταίο γεγονός -- 2017-03-17 12:47 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

Χώρα Προορισμού - Χρόνος αναζήτησης: 774 ms

2017-03-17 12:47 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

2017-03-17 10:08 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

Χώρα Προέλευσης - Χρόνος Cache : 2017-03-17 10:18

2017-03-09 00:00 22000, Praha 120, The consignment was posted.

 

 

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ ,άλλα δυστυχώς ακόμα δεν το εμφάνισε στο σαιτ των ΕΛΤΑ .Ελπίζω αργότερα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ ,άλλα δυστυχώς ακόμα δεν το εμφάνισε στο σαιτ των ΕΛΤΑ .Ελπίζω αργότερα

 

Στον ίδιο σάκο είμαστε οπότε θα στο εμφανίσει λογικά εντός της ημέρας.. :cool:

Το πρώτο λάθος είναι και το τελευταίο.
Link to comment
Share on other sites

Δεν παρήγγειλα ποτέ ΜΙ5... και δυστυχώς χρεώνουν. Παράδειγμα τα ΕΛΤΑ όταν μπαίνει και βγαίνει τελωνείο χρεώνουν "παρανόμως" 3 € αν τελικά δεν υπάρχει εκτελωνισμός. Τελωνείο χρεώνει αξία αγοράς με βάση τι βρίσκουν στο διαδίκτυο ή πιστεύουν και όχι με βάση τι πλήρωσες και προσθέτουν και 12 €. Σε άλλες χώρες ζητούν απόδειξη αγοράς... πιο δίκαιο σε περίπτωση Flash Sale. Πιστεύω κατάλαβες τι εννοώ. Μπορεί μερικές φορές να βολεύει ότι βγάζουν μόνοι τους υποτιθέμενη αξία, όμως παραμένει υποκειμενικό και είσαι έρμαιο των διαθέσεών τους.... αυτό εννοώ....

 

Επιβεβαιωνω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον να ενημερωσω και εγω τους φιλους εδω μεσα. Σε επικοινωνια που χα με το ΥΕΔ θεσσαλονικης σημερα μια πολυ ευγενικη υπαλληλος μου πε οτι αυτη την στιγμη ειναι μεσα μονο απο τον τελευταιο μηνα γυρω στα .............. κρατηθειτε 5000 δεματα και μου πε υπομονη σε πολυ ευγενικο τονο κανουν οτι μπορουν........Μετα μου κανε και ενα παραπονο οτι περισσοτερο ασχολουνται με τα τηλεφωνα που περνουμε να απαντησουν παρα να ασχολουνται με τα δεματα. Αρα καλο ξεμπερδεμα να χουμε ...το ποτε τι να πω. Στο τελος να πω την αληθεια επειδη ακουγα τηλεφωνα να χτυπαν , να απανταει σε καποιον που ηταν εκει μαζι της οπως ακουγα επειδη με ειχε λιγη ωρα στην αναμονη με ανοιχτο τηλεφωνο της ζητησα και συγνωμη.
Link to comment
Share on other sites

Ενα δικιο το εχεις.

 

Τι σχεση εχουν οι νομοι, με την τσεπη του καθενος;

 

Θα ανοιξεις υποθεση στο ΡΡ μονο και μονο επειδη μπηκε τελωνειο; Θα φας καρτα

 

Τα παντα περνανε απο ακτινες, και πριν το μπαμ αλλα αυτο εχει να κανει σε αποστολες ως προς εξωτερικο, οχι προς το εσωτερικο

Γι'αυτό ρωτάω, επειδή έχω δικαίωμα μόνο μέχρι τέλος του μηνός να ανοίξω dispute στο Ali Express αν δεν ανοίξω και όταν έρθει είναι η σπασμένο η δεν υπάρχει τίποτα μέσα ή είναι άλλο τηλέφωνο από αυτό που παραγγελία το κάνω σε αυτή την περίπτωση;

 

Στάλθηκε από το Redmi 3S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό ρωτάω, επειδή έχω δικαίωμα μόνο μέχρι τέλος του μηνός να ανοίξω dispute στο Ali Express αν δεν ανοίξω και όταν έρθει είναι η σπασμένο η δεν υπάρχει τίποτα μέσα ή είναι άλλο τηλέφωνο από αυτό που παραγγελία το κάνω σε αυτή την περίπτωση;

 

Στάλθηκε από το Redmi 3S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πες τον πωλητή να αυξήσει το όριο για την παραλαβή

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Το ωραιο ειναι που εσυ νομιζεις οτι αν πληρωθει "εδω" το ΦΠΑ, θα ωφεληθει ο κοσμος εστω και λιγο σε καποιο τομεα.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

@pagouras7 και σε όσους περιμένουν αποστολή με Τσεχικό ταχυδρομείο κοιτάξτε τα TN σας.

 

 

RR*******CZ

Καθ 'οδόν

Τσεχική Δημοκρατία(Czech Post)

Ελλάδα(ELTA)

Τελευταίο γεγονός -- 2017-03-17 12:47 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

Χώρα Προορισμού - Χρόνος αναζήτησης: 774 ms

2017-03-17 12:47 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

2017-03-17 10:08 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

Χώρα Προέλευσης - Χρόνος Cache : 2017-03-17 10:18

2017-03-09 00:00 22000, Praha 120, The consignment was posted.

 

επιτέλους εμφανίστηκε και εμένα.

 

RR*********CZ

Καθ 'οδόν

Τσεχική Δημοκρατία(Czech Post)

Ελλάδα(ELTA)

Τελευταίο γεγονός -- 2017-03-17 13:12 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

Χώρα Προορισμού - Χρόνος Cache : 2017-03-17 16:49

2017-03-17 13:12 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

2017-03-17 10:55 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

Χώρα Προέλευσης - Χρόνος Cache : 2017-03-17 16:48

2017-03-17 00:00 The consignment was accepted by post office of exchange in the country of destination.

2017-03-09 00:00 22000, Praha 120, The consignment was posted.

Link to comment
Share on other sites

Το ωραιο ειναι που εσυ νομιζεις οτι αν πληρωθει "εδω" το ΦΠΑ, θα ωφεληθει ο κοσμος εστω και λιγο σε καποιο τομεα.

 

Ενώ αν πληρωθεί στην Ιταλία π.χ. σίγουρα θα κονομήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πριν από 3 μέρες παρήγγειλα κάτι λάμπες led από ebay με έδρα hong kong και μου το έστειλε χωρίς να τον πω με DHL global mail, tracking number RXxxxxxxxxDE.. Είναι σίγουρο το τελωνείο η παίζει να το γλυτώσω;
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα έρθει με απλό γερμανικό ταχυδρομείο. Ισχύει ότι ξέρουμε

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παρήγγειλα ποτέ ΜΙ5... και δυστυχώς χρεώνουν. Παράδειγμα τα ΕΛΤΑ όταν μπαίνει και βγαίνει τελωνείο χρεώνουν "παρανόμως" 3 € αν τελικά δεν υπάρχει εκτελωνισμός. Τελωνείο χρεώνει αξία αγοράς με βάση τι βρίσκουν στο διαδίκτυο ή πιστεύουν και όχι με βάση τι πλήρωσες και προσθέτουν και 12 €. Σε άλλες χώρες ζητούν απόδειξη αγοράς... πιο δίκαιο σε περίπτωση Flash Sale. Πιστεύω κατάλαβες τι εννοώ. Μπορεί μερικές φορές να βολεύει ότι βγάζουν μόνοι τους υποτιθέμενη αξία, όμως παραμένει υποκειμενικό και είσαι έρμαιο των διαθέσεών τους.... αυτό εννοώ....

Συγγνώμη σε μπέρδεψα με άλλο παιδί.

Για τα 3 ευρω συμφωνώ αλλά για τα 13 οχι.είναι η αμοιβή και η χασούρα του υπαλλήλου.αν σου έρθει με dhl να ξέρεις η αμοιβή μονο είναι από 70 εως 120 χωρίς οτιδήποτε άλλο.

Να παρακαλαμε να μην γίνουν ιδιωτικά γιατί τότε όντως θα σημαινει το τέλος αγορών απο 3ες χώρες

 

Στάλθηκε από το FIND7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...