Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ουτε που ξερουν να χρησιμοποιουν υπολογιστη στο τελωνειο...σιγα μην κατσει ο τελωνειακος να ψαχνει κιολλας ποσο εχει το προιον... Απλα τοσο μπαχαλο που ειναι οι δημοσιες υπηρεσιες και βαρεμαρες θα πρεπει να περιμενουμε κανα 40ημερο απο την στιγμη που φτασει Ελλαδα να γινει ο εκτελωνισμος ενω απο εξωτερικο κανει 1 εβδομαδα το πολυ να ερθει στην χωρα αν παραγγηλεις με γρηγορο shipping... Για βρουβες...
Link to comment
Share on other sites

Ουτε που ξερουν να χρησιμοποιουν υπολογιστη στο τελωνειο...σιγα μην κατσει ο τελωνειακος να ψαχνει κιολλας ποσο εχει το προιον... Απλα τοσο μπαχαλο που ειναι οι δημοσιες υπηρεσιες και βαρεμαρες θα πρεπει να περιμενουμε κανα 40ημερο απο την στιγμη που φτασει Ελλαδα να γινει ο εκτελωνισμος ενω απο εξωτερικο κανει 1 εβδομαδα το πολυ να ερθει στην χωρα αν παραγγηλεις με γρηγορο shipping... Για βρουβες...

 

αν βέβαια παρακαλουθούσες το topic , θα έβλεπες ποστ με αναφορές ότι μία χαρά ανοίγουν το pc τους και μπαίνουν στα κινεζομάγαζα τσεκάροντας τιμές και ανάλογα να χρεώνουν τα δέματα που μπαίνουν στην Ελλάδα.

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

αν βέβαια παρακαλουθούσες το topic , θα έβλεπες ποστ με αναφορές ότι μία χαρά ανοίγουν το pc τους και μπαίνουν στα κινεζομάγαζα τσεκάροντας τιμές και ανάλογα να χρεώνουν τα δέματα που μπαίνουν στην Ελλάδα.

 

Ανοιγουν δεν τ'ανοιγουν για κλαματα και για γελια ειναι.

Link to comment
Share on other sites

για κανε μια αντιγραφη και βαλε εδω αυτο που σου δειχνει το τρακ του ελτα γιατι οπως τα λες δεν εχει μπει καν τελωνειο και δεν καταλαβαινω πιοος πωλητης ειναι αυτος που σου λεει οτι εφυγε για λαρισα. για βαλε και θα σου πουμε τι γινεται.

 

 

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 02-03-2017 17:17 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 10-03-2017 01:11 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 10-03-2017 08:25 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 10-03-2017 14:35 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 10-03-2017 20:14 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 11-03-2017 06:29 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα....

 

03/03/2017 11:11 - ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

03/03/2017 13:49 - ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

13/03/2017 21:54 - ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

14/03/2017 09:16 - ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ, Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

14/03/2017 11:41 - ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ, ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

Λογικά περάσαμε το σκόπελο του τελωνείου; Έτσι δεν είναι;

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η συζήτηση τους τελευταίους 3 μήνες αφορά, κυρίως, σε κινητά.

Σε κάθε περίπτωση, ο δασμός, στις περιπτώσεις που χρεώνεται, είναι ελάχιστος, σε σχέση με τα βασικά έξοδα εκτελωνισμού (ΦΠΑ και τέλη ΕΛΤΑ).

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

Δεν το συζητώ ότι σε σχέση με τα ιδιωτικά κούριερ, τα ΕΛΤΑ μακράν είναι τα πιο οικονομικά. Όμως μάλλον έχει να κάνει και με τον όγκο του δέματος, στη δικιά μου περίπτωση ήταν μεγάλο κουτί, οπότε δεν μπορούσα να ισχυριστώ ότι παρήγγειλα κινητό. Σαν μπούσουλας νομίζω είναι αν είναι πάνω από €150, ΦΠΑ+12€ τέλη υπέρ ΕΛΤΑ + πιθανοί δασμοί αναλόγως το είδος του προϊόντος..

Link to comment
Share on other sites

Ωπα. Δηλαδη για αγορα 25 ευρω θα σου ερθει 25 + ΦΠΑ + 12 = 43 ευρω ; :blink:

 

Όχι, στα 25€ δεν θα βάλει ΦΠΑ και ή θα το σπρώξει χωρίς χρέωση ή το πολύ να χρεώσει το τέλος παρουσίασης των 3€.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν το συζητώ ότι σε σχέση με τα ιδιωτικά κούριερ, τα ΕΛΤΑ μακράν είναι τα πιο οικονομικά. Όμως μάλλον έχει να κάνει και με τον όγκο του δέματος, στη δικιά μου περίπτωση ήταν μεγάλο κουτί, οπότε δεν μπορούσα να ισχυριστώ ότι παρήγγειλα κινητό. Σαν μπούσουλας νομίζω είναι αν είναι πάνω από €150, ΦΠΑ+12€ τέλη υπέρ ΕΛΤΑ + πιθανοί δασμοί αναλόγως το είδος του προϊόντος..

 

Εάν παρακολουθείς και άλλα σχετικά νήματα του forum, πρέπει να γνωρίζεις ότι, στις περιπτώσεις που έχουν καταγραφεί, κινητά αξίας 200 και 300€ δεν έχουν χρεωθεί με δασμό.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, στα 25€ δεν θα βάλει ΦΠΑ και ή θα το σπρώξει χωρίς χρέωση ή το πολύ να χρεώσει το τέλος παρουσίασης των 3€.

 

Οποτε το πολυ να πληρωνα 28 ευρω; Δηλαδη δεν ειναι απο 22 ευρω και πανω φπα και τελη; Ή λογω οτι παιζουν οι τιμες ειναι καπως αφηρημενο;

 

Επειδη εχω παρει λιγο αντικρουομενες απαντησεις, τελικα απο τι ποσο (περιπου) και πανω πληρωνω φπα; Και ποτε πληρωνω τελη;

 

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις, δεν εχω παρει ποτε κατι εκτος ευρωπης.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε το πολυ να πληρωνα 28 ευρω; Δηλαδη δεν ειναι απο 22 ευρω και πανω φπα και τελη; Ή λογω οτι παιζουν οι τιμες ειναι καπως αφηρημενο;

 

Επειδη εχω παρει λιγο αντικρουομενες απαντησεις, τελικα απο τι ποσο (περιπου) και πανω πληρωνω φπα; Και ποτε πληρωνω τελη;

 

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις, δεν εχω παρει ποτε κατι εκτος ευρωπης.

 

Η νομοθεσία λέει από 22€ μέχρι 150€ αξία CIF (κόστος + μεταφορικά +ασφάλιστρα) πληρώνεις ΦΠΑ αλλά στα ΕΛΤΑ αφενός δεν την τηρούν πιστά, ακόμη και τους τελευταίους 3 μήνες με τους δειγματοληπτικούς ελέγχους, αφετέρου χρεώνουν και τα τέλη ΕΛΤΑ, που αντικαθιστούν, γενικά, τη διαδικασία του εκτελωνιστή, στις περιπτώσεις χρέωσης των 12€.

Link to comment
Share on other sites

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 02-03-2017 17:17 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 10-03-2017 01:11 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 10-03-2017 08:25 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 10-03-2017 14:35 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 10-03-2017 20:14 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 11-03-2017 06:29 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

 

να μην σε στεναχωρησω σε κανα δυο μερες θα δεις οτι θα μπει υεδ θεσσαλονικης αφου ειναι κινητο. με καθε επιφυλαξη φυσικα.εμενα 6 μερες καθισε κ.δ θεσσαλονικης και μετα μπηκε υεδ. παντως αποκλειεται να χει φυγει για λαρισα θα το εγραφε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα....

 

03/03/2017 11:11 - ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

03/03/2017 13:49 - ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

13/03/2017 21:54 - ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

14/03/2017 09:16 - ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ, Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

14/03/2017 11:41 - ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ, ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

Λογικά περάσαμε το σκόπελο του τελωνείου; Έτσι δεν είναι;

 

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

αν εισαι αθηνα και γενικα νοτια ελλαδα ναι....αν εισαι βορεια ελλαδα περιμενε τον σκοπελο του υεδ θεσσαλονικης

Link to comment
Share on other sites

ενημερωσε μας οταν το παραλαβεις ποσο σε χρεωσαν και ποσο το πηρες να δουμε στην τυχη βαζουν ή ψαχνουν καλα την τιμη στο ιντερνετ.

 

Μόλις έρθει η ειδοποίηση από τα ΕΛΤΑ και μάθω τη λυπητερή θα ενημερώσω για όσους ενδιαφέρονται..

Link to comment
Share on other sites

τι εχουν τα δεματα ? αν ειναι κινητα ή αξιας μεγαλης μαλλον ετοιμασου για υεδ.εμενα καθισε απο 22/2 στο κ.δ θεσσαλονικης και μπηκε υεδ στις 1/3 και αντε να δουμε ποτε θα βγει...υπομονη !!!!!!

 

Το πρώτο δέμα έχει τεχνητά νύχια που τα πήρε η γυναίκα μου αξίας 6 δολαρίων και στο δεύτερο μια οθόνη κινητού αξίας 29 δολαρίων!!

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο δέμα έχει τεχνητά νύχια που τα πήρε η γυναίκα μου αξίας 6 δολαρίων και στο δεύτερο μια οθόνη κινητού αξίας 29 δολαρίων!![/quote

δεν υπαρχει περιπτωση ...... και να μπουν τελωνειο θα βγουν αμεσως...απλως μαλλον πρεπει να υπαρχει μεγαλος ογκος δεματων και το τελωνειο θελει να τα ελεγχει ολα γιαυτο αργουν στο κ.δ θεσσαλονικης και δεν προχωραν τα δεματα .....κατα την γνωμη μου παντα και απο οτι διαβαζω εδω μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω παρει λιγο αντικρουομενες απαντησεις, τελικα απο τι ποσο (περιπου) και πανω πληρωνω φπα; Και ποτε πληρωνω τελη;

Πάνω από 22ε, είναι ακριβώς όπως πολύ σωστά το υπολόγισες στο προηγούμενο ποστ σου.

Η απάντηση του makap είναι μάλλον με τη σκέψη πως θα πέσεις σε ευαισθητούλη τελώνη που θα πει "έλα μωρέ, για 3 ευρώ πάνω από το όριο, ας μην το πάμε τυπικά και τον πετσοκόψουμε τον άνθρωπο" και να στο περάσει σαν πακέτο κάτω των 22ε...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες σε όλους,

Θα ήθελα τα φώτα σας γιατί πραγματικά έχουν παίξει τα νεύρα μου...

Είναι δυνατόν απο τις 7/3/17 να έχει φύγει το δέμα απο αεροδρόμιο Χονγκ Κονγκ και να μην έχει φτάσει ακόμα Τσεχία???

Τί λέτε?

Στο tracking δεν αναφέρει καθόλου για την Τσεχία.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Έχω κάνει μία αγορά κινητού, έρχεται με NLpost, έχει φθάσει στο Κ.Δ. Αθηνών και είναι εκεί 2 24ωρα...Είναι λογικό;;;

 

https://s2.postimg.org/frp3nekax/IMG_20170315_004148.jpg

Edited by EnDmOsT

LeEco Le Max 2 6/128

- CrisBal_CN28s-V12a (25/03/2018 - till 20/05/2018)

- Lineage Oreo 8.1 (20/05/2018 till 28/07/2018)

- Linage 15.1 Rev5 by Crisbal and the The_MarD (28/07/2018 - till 19/09/2018)

- Aosp Extended 9.0 Treble Build for x2 Build No: 5 (19/09/2018 - till now)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Έχω κάνει μία αγορά κινητού, έρχεται με NLpost, έχει φθάσει στο Κ.Δ. Αθηνών και είναι εκεί 2 24ωρα...Είναι λογικό;;;

 

https://s2.postimg.org/frp3nekax/IMG_20170315_004148.jpg

 

Καλημέρα,

 

Στα 2 τελευταία δέματα που είχα έγινε ακριβώς το ίδιο, αν δεν έχεις αλλαγή σήμερα το πρωί θα έχει λογικά αύριο

Link to comment
Share on other sites

Ρεκόρ ταχύτητας από ολλανδικο ταχυδρομείο 13 /3 αποστολή 14 /3 έφτασε ελλαδα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρες σε όλους,

Θα ήθελα τα φώτα σας γιατί πραγματικά έχουν παίξει τα νεύρα μου...

Είναι δυνατόν απο τις 7/3/17 να έχει φύγει το δέμα απο αεροδρόμιο Χονγκ Κονγκ και να μην έχει φτάσει ακόμα Τσεχία???

Τί λέτε?

Στο tracking δεν αναφέρει καθόλου για την Τσεχία.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Εμένα 21 Φεβρουαρίου έφυγε από Χονγκ Κονγκ στις 9/3 έφυγε από Τσεχία και ακόμα δεν έχει έρθει ελλαδα . Οπότε υπομονή έχεις ακόμα καιρό .

Link to comment
Share on other sites

Πάνω από 22ε, είναι ακριβώς όπως πολύ σωστά το υπολόγισες στο προηγούμενο ποστ σου.

Η απάντηση του makap είναι μάλλον με τη σκέψη πως θα πέσεις σε ευαισθητούλη τελώνη που θα πει "έλα μωρέ, για 3 ευρώ πάνω από το όριο, ας μην το πάμε τυπικά και τον πετσοκόψουμε τον άνθρωπο" και να στο περάσει σαν πακέτο κάτω των 22ε...

 

Οκ, καταλαβα. Σας ευχαριστω ολους :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Στα 2 τελευταία δέματα που είχα έγινε ακριβώς το ίδιο, αν δεν έχεις αλλαγή σήμερα το πρωί θα έχει λογικά αύριο

 

Όντως, πριν από λίγο έδειξε άφιξη στο Κ.Δ. Αττικής...

LeEco Le Max 2 6/128

- CrisBal_CN28s-V12a (25/03/2018 - till 20/05/2018)

- Lineage Oreo 8.1 (20/05/2018 till 28/07/2018)

- Linage 15.1 Rev5 by Crisbal and the The_MarD (28/07/2018 - till 19/09/2018)

- Aosp Extended 9.0 Treble Build for x2 Build No: 5 (19/09/2018 - till now)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...