Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και δεν προλαβαίνω να σας ποσταρω πιο πανω το status για το κολλημενο απο 4-1-17 δέμα μου και βγαζει το site του nl post οτι εχει έρθει απο 7.2.2017. Ενημέρωσαν το status με τρεις μέρες καθυστέρηση? Οι σούπερ Ευρωπαίοι Ολλανδοί ... Ή ψέμματα γράφουν ή ο Κινέζος τους αγρίεψε ή έχουν την Ελλάδα του κλώτσου και του μπάτσου. Edited by olga115
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μάλλον στον ίδιο σάκο ήταν.

 

Κατάσταση πακέτου: Καθ 'οδόν

Χώρα Προορισμού: Ελλάδα

2017-02-10 14:26 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM UNLOADED

2017-02-10 12:35 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

2017-01-19 05:11 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

Χώρα Προέλευσης: Ολλανδία

2017-02-10 12:31 The item has been processed in the country of destination

2017-02-10 10:11 The item has arrived in the country of destination

2017-01-20 08:48 The item is on transport to the country of destination

2017-01-19 05:11 The item is at the PostNL sorting center

2017-01-16 07:56 The item is pre-advised

======================================

Powered by http://www.17track.net

 

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και μένα το ίδιο! Μάλλον έσκασε μύτη ο σάκος της Ολλανδίας που αναχώρησε 19/1

 

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 19-01-2017 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 10-02-2017

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 10-02-2017 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Link to comment
Share on other sites

χαρά που θα κάνουν οι τελώνες :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς στον ίδιο..

 

The item is on transport to the country of destination

2017-01-20 08:48:00

SEND ITEM ABROAD

2017-01-19 05:17:00

The item is pre-advised

2017-01-16 07:56:00

 

Τελικά είμαι πολύ τυχερός σήμερα, ειδικά και αν αυτό ήταν απροσδόκητο, θα μας τρελάνει η NL...

 

09-02-2017 23:39 The item has arrived in the country of destination GREECE

09-02-2017 09:12 The item is on transport to the country of destination

06-02-2017 09:34 The item is processed at the PostNL sorting center

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια και απο μενα με NL post δύο παραγγελίες από Gearbest. Η πρώτη Μόλις σήμερα εμφανίστηκε στα ΕΛΤΑ μετά από 44 μέρες και η δεύτερη μετα απο 33 δεν φαίνεται στα ΕΛΤΑ αλλά κρίνοντας από την πρώτη ειμαι αισιόδοξος. Τέλος πάντων θέλω τα φώτα σας αν κάποιος ξέρει για παραγγελία LCD projector των 60 ευρω. Τι τρέχει με αυτούς στα τελωνεια? Έχω επιλογή για China post και NL post. Τα σταματάνε αυτά ? Το πακέτο εχει διαστάσεις 24*20*13 cm σχετικά μικρό δηλαδή. Έχει κάποιος σχετική εμπειρία. Όχι τίποτα αλλο αλλά έχω ένα τοίχο άδειο και με τρώει :)

Ψάξε απο Ευρωπαϊκή αποθήκη γιατί δύσκολα τέτοιο ηλεκτρονικό να μην περάσει και αμφιβάλω αν χρεωθείς κανονικα αν περάσει

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τα ιδια ειμαι κι εγώ. Εγώ χθες άνοιξα dispute στο paypal γιατί δεν είναι φυσιολογικό μετά από τόσο καιρό να μην έχει γίνει κίνηση και θέλω να είμαι καλυμμένη. Επίσης αξίζει στο ολλανδικό ταχυδρομείο να αποκτήσει αρνητική εικόνα.

04-01-2017 08:40 The item is on transport to the country of destination GREECE

03-01-2017 13:06 The item is at the PostNL sorting center

28-12-2016 01:23 The item is pre-advised

 

Αν δείτε στο trustlilot 1 αστέρι έχει. Και μένα σήμερα φάνηκε ενημέρωση οτι 7/2 έφτασε, από 4/1 αποστολή από Ολλανδία.

Τελωνείο παίζει να φαμε όσοι ήμαστε από NL?

Link to comment
Share on other sites

16706855_10211568945916574_655145219_n.png?oh=03eaf0f0d00950ac15dcc8698316ba97&oe=58A01F6D

 

Για το καταστημα στα παπακια τους οτι και αν διαλεξεις.

Ο τελικος αποδεκτης ειναι ο αγοραστης που καιγεται για το προιον και θελει περισσοτερη ασφαλεια γνωριζοντας που βρισκεται το δεμα του.

Σε δικια μου περιπτωση σε κινητο πανω απο 120 ευρω, ενω ειχε την επιλογη, δεν με αφηνε να προχωρησω στην παραγγελια.

 

----- προσθήκη μηνύματος 96 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν δείτε στο trustlilot 1 αστέρι έχει. Και μένα σήμερα φάνηκε ενημέρωση οτι 7/2 έφτασε, από 4/1 αποστολή από Ολλανδία.

Τελωνείο παίζει να φαμε όσοι ήμαστε από NL?

 

Παρελαβα 2 δεμματα, χωρις τον μπαμπουλα. Παραγγελια 13/1...παραλαβη 9/2

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 γαλαξιακά ετη μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και δεν προλαβαίνω να σας ποσταρω πιο πανω το status για το κολλημενο απο 4-1-17 δέμα μου και βγαζει το site του nl post οτι εχει έρθει απο 7.2.2017. Ενημέρωσαν το status με τρεις μέρες καθυστέρηση? Οι σούπερ Ευρωπαίοι Ολλανδοί ... Ή ψέμματα γράφουν ή ο Κινέζος τους αγρίεψε ή έχουν την Ελλάδα του κλώτσου και του μπάτσου.

 

 

4-1 μεχρι τις 7-2 ειναι ενας μηνας και βαλε

Να ξερεις οτι απο το ολλανδικο ανιχνευει απο την ολλανδια μεχρι την εισαγωγη στην Ελλαδα. Οταν περαστει απο τα Ελτα, τοτε θα δεις κινηση. οποτε στην δικια σου περιπτωση, ο σακος σου ειναι μαζι με τους υπολοιπους. Εχει φτασει Ελλινισταν, αλλα δεν ανοιχτηκε

Link to comment
Share on other sites

Στα ελτά μέχρι 2 κιλά μπορείς να το βάλεις όπου θέλεις, είτε σε φάκελο είτε σε κουτί και να ζητήσεις να σταλεί "ως επιστολικό" (ναι, αν ζητήσεις να σταλεί "ως δέμα", είναι πάντα πολύ πιο ακριβό). Οπότε για μέχρι 500 γρ., θα δώσεις ή 6,70 ή 9,20 (ο τελευταίος πίνακας-ζώνη 2-ακανόνιστα). Αν θέλεις τράκινγκ, στείλτο συστημένο στα 9,20ευρώ.

 

 

οπώς μου τα είπες είναι σε ευχαριστώ!!!!!!!! εστάλθει :D με track!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα..εχω μια παραγγελία με SG post.. Από εχθές μου βγάζει : Despatched to overseas,στα ελτα που μπήκα :Δεν υπάρχει καταχώριση για τον αριθμό! Έχει τύχη σε κανέναν; αν ναι παρέλαβε; ευχαριστώ..
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα..εχω μια παραγγελία με SG post.. Από εχθές μου βγάζει : Despatched to overseas,στα ελτα που μπήκα :Δεν υπάρχει καταχώριση για τον αριθμό! Έχει τύχη σε κανέναν; αν ναι παρέλαβε; ευχαριστώ..

 

Καντε ενα κοπο να διαβασετε την αρχη του νηματος, τα λεει ολα.

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου περίπτωση με usps και τελωνείο από τα ΕΛΤΑ.

 

Για 500 $ πακέτο πλήρωσα 163 τελωνείο και 14 ευρώ χρέωση ελτα

 

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ26-01-201712:02ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ27-01-201708:03ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ31-01-201714:24ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ31-01-201715:32ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ09-02-201710:11ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS)09-02-201714:05 ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΥΘΗΜΕΡΟΝ - ΤΑΧ/ΡΕΣ ΕΛΤΑ09-02-201718:57ΑΥΘΗΜΕΡΟΝ - ΤΑΧ/ΡΕΣ ΕΛΤΑ

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ11-02-201708:56ΑΥΘΗΜΕΡΟΝ - ΤΑΧ

Link to comment
Share on other sites

Στην πρωτη σελιδα

Φίλε μου κάνε ένα κόπο ξαναδιάβασε τι ακριβώς ρώτησα,μετά διάβασε την πρώτη σελίδα και πες μου αν λέει κάτι..

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου περίπτωση με usps και τελωνείο από τα ΕΛΤΑ.

 

Για 500 $ πακέτο πλήρωσα 163 τελωνείο και 14 ευρώ χρέωση ελτα

 

 

Τελικά άξιζε τον κόπο; εδώ το έβρισκες το προϊόν; με το τελωνείο και τα λοιπά έξοδα συν τον χρόνο αναμονής άξιζε η αγορά από Αμερική;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά άξιζε τον κόπο; εδώ το έβρισκες το προϊόν; με το τελωνείο και τα λοιπά έξοδα συν τον χρόνο αναμονής άξιζε η αγορά από Αμερική;

 

Ναι δεν το συζητώ άξιζε. Στη δικιά μου περίπτωση αυτό που αγόρασα υπήρχε μόνο από Αμερική όποτε δεν υπήρχε εναλλακτική.

 

Όσον αφορά το χρόνο αναμονής θα μπορούσε να ειναι λίγο καλύτερα, υποτίθεται οτι θα έπρεπε σε 5-7 business days να ήταν εδώ και κόλλησε στο τελωνείο μας λόγω φόρτου εργασίας.

 

Και σίγουρα μέσω ΕΛΤΑ αποφεύγουμε τα έξοδα εκτελωνισμού που ρίχνουν στο ψαχνό οι υπόλοιπες εταιρίες κούριερ. Το πακέτο μου ήρθε σε άριστη κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα..εχω μια παραγγελία με SG post.. Από εχθές μου βγάζει : Despatched to overseas,στα ελτα που μπήκα :Δεν υπάρχει καταχώριση για τον αριθμό! Έχει τύχη σε κανέναν; αν ναι παρέλαβε; ευχαριστώ..

 

Το πακέτο σου έχει φύγει, όμως εφόσον δεν έχει φτάσει Ελλάδα για να το scannaroun και να περαστεί στο σύστημα των ΕΛ.ΤΑ λογικό να σου βγάζει ότι δεν υπάρχει καταχώρηση.

 

Η πλάκα είναι ότι στην πρώτη σελίδα όχι απλά υπάρχει, είναι και υπογραμμισμένο κιόλας.

 

Αφού φύγει από την Άπω ανατολή το πακέτο, λίγες μέρες μετά κάθεται μέσα σε σάκο μαζί με άλλα πακέτα στο αεροδρόμιο στην Ελλάδα. Εκεί, μέχρι να ανοιχθεί ο σάκος και να καταγραφεί το πακέτο στο tracking, μπορεί να περάσουν από λίγες μέρες μέχρι και 3 βδομάδες, σπάνια και περισσότερο. Σε αυτό το διάστημα, στο τράκινγκ η τελευταία καταχώριση είναι απλά ότι αναχώρισε απ' τη χώρα αποστολής.

Link to comment
Share on other sites

Το πακέτο σου έχει φύγει, όμως εφόσον δεν έχει φτάσει Ελλάδα για να το scannaroun και να περαστεί στο σύστημα των ΕΛ.ΤΑ λογικό να σου βγάζει ότι δεν υπάρχει καταχώρηση.

Λάθος. Με το "Despatched to overseas", τα ΕΛΤΑ βγάζουν ένδειξη "Αποστολή αντικειμένου στο εξωτερικό".

Αν ήταν να περιμένουμε να φτάσει εδώ για να δούμε την πρώτη κίνηση, καήκαμε. :p

 

Στην περίπτωση του Γιάννη, μάλλον υπάρχει κάποια καθυστέρηση στην ενημέρωση .

Link to comment
Share on other sites

Λάθος. Με το "Despatched to overseas", τα ΕΛΤΑ βγάζουν ένδειξη "Αποστολή αντικειμένου στο εξωτερικό".

Αν ήταν να περιμένουμε να φτάσει εδώ για να δούμε την πρώτη κίνηση, καήκαμε. :p

 

Στην περίπτωση του Γιάννη, μάλλον υπάρχει κάποια καθυστέρηση στην ενημέρωση .

 

Περίμενε βρε μάστορα. Θες να πεις ότι όταν παραγγέλνεις κάτι απο Κίνα πχ με το που πάρεις το tracking έχεις ενημέρωση από τα ΕΛΤΑ?

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανένας "κολλήσει" στο εκφόρτωση από μεταφορικο μέσο στο κέντρο διαλογής Αττικης; Εδώ βέβαια κάναμε υπομονή τόσες μέρες , στις 5 μέρες θα κολλήσουμε ;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, υπάρχουν και άλλοι με τόσο μεγάλη καθυστέρηση στην αποστολή;

 

ΑΠΟΣΤΟΛΗ RS340129383CN

 

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 10-12-2016 10:09 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 10-12-2016 13:52 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

Link to comment
Share on other sites

Λάθος. Με το "Despatched to overseas", τα ΕΛΤΑ βγάζουν ένδειξη "Αποστολή αντικειμένου στο εξωτερικό".

Αν ήταν να περιμένουμε να φτάσει εδώ για να δούμε την πρώτη κίνηση, καήκαμε. :p

 

Στην περίπτωση του Γιάννη, μάλλον υπάρχει κάποια καθυστέρηση στην ενημέρωση .

 

Έχει ψιλο αλλάξει αυτό, πολλές είναι οι φορές πλέον που μπορεί να γράψει και arrival η SG και τα ΕΛΤΑ να μη το βλέπουν και να τα δείχνουν όλα μαζί αφού κλείσει Κ.Δ αεροδρομίου.

 

Έχει κανένας "κολλήσει" στο εκφόρτωση από μεταφορικο μέσο στο κέντρο διαλογής Αττικης; Εδώ βέβαια κάναμε υπομονή τόσες μέρες , στις 5 μέρες θα κολλήσουμε ;

Μια απ'τα ίδια κι εγώ.

Πλέον έχουν μειώσει τις μεταφορές και λογικά περιμένουν να μαζέψουν πολλά πριν τα πάνε στα Κ.Κ

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε βρε μάστορα. Θες να πεις ότι όταν παραγγέλνεις κάτι απο Κίνα πχ με το που πάρεις το tracking έχεις ενημέρωση από τα ΕΛΤΑ?

Όχι. Θέλω να πω οτι έχω ενημέρωση απο τα ΕΛΤΑ όταν φύγει το πακέτο απο Κίνα, Σιγκαπούρη ή όπου αλλού βρίσκεται η ταχυδρομική. Αυτό σημαίνει το "Despatched to overseas". Μην το μπερδεύεις με το "Information received".

 

Έχει ψιλο αλλάξει αυτό, πολλές είναι οι φορές πλέον που μπορεί να γράψει και arrival η SG και τα ΕΛΤΑ να μη το βλέπουν και να τα δείχνουν όλα μαζί αφού κλείσει Κ.Δ αεροδρομίου.

Δεν μου έχει τύχει, και δεν το έχω διαβάσει πολλές φορές εδώ. Μόνο 2-3 περιπτώσεις θυμάμαι.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι προς αναζήτηση κανενός "φρέσκου" νέου αναφορικά με το τελωνείο αεροδρομίου (ΚΑΤ) και κυρίως τις ημερομηνίες εκτελωνισμού αντικειμένων προερχόμενων από Άπω Ανατολή...ο τελευταίος είχε πει ότι μπήκε 19/1, βγήκε 9/2...εγώ είμαι από τις 26/1 μέσα... τίποτα καινούργιο; Κάποιος;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...