Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα πάει στην Θεσσαλονίκη και από εκεί στην Κοζάνη ....
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε ευχαριστω πολυ!! απλα δεν εχω εμπειρια απο NL και απο τον οδηγο καταλαβα τοι φαινεται νωριτερα..ευχαριστω και παλι για τις πληροφοριες σου :)

 

ΝL σημαινει ΝetherLands.θα περασει πρωτα απο εκει μετα θα ερθει Ελλαδα σε 2-4 εβδομαδες συνολικα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, παρήγγειλα ενα κινητό απο vickmall στις 19/5 και ενω το px4 μου δείχνει πως είναι Ελλάδα στο αεροδρόμιο, το ΕΛΤΑ δείχνει ακόμα εξωτερικό (Σιγκαπούρη συγκεκριμένα). Ήρθα σε επικοινωνία με ΕΛΤΑ αρκετές φορες χωρίς καμία τύχη αφού μου είπαν οτι αφού δεν το δείχνει το τρακ τους δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. Τους έστειλα και mail και μου ειπαν πως δεν φταίνε αυτοι για πακέτα εξωτερικού. Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση ρε παιδιά; Μόνο claim; με εκνευρίζει όλο αυτό με τα ΕΛΤΑ και έχω και μια εντύπωση πως τα έχουν στο αεροδρόμιο και δεν τα δίνουν για πολλούς λογους, ύστερα απο κάποια σχόλια που διάβασα. Καμια ιδέα παιδιά; Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, παρήγγειλα ενα κινητό απο vickmall στις 19/5 και ενω το px4 μου δείχνει πως είναι Ελλάδα στο αεροδρόμιο, το ΕΛΤΑ δείχνει ακόμα εξωτερικό (Σιγκαπούρη συγκεκριμένα). Ήρθα σε επικοινωνία με ΕΛΤΑ αρκετές φορες χωρίς καμία τύχη αφού μου είπαν οτι αφού δεν το δείχνει το τρακ τους δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. Τους έστειλα και mail και μου ειπαν πως δεν φταίνε αυτοι για πακέτα εξωτερικού. Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση ρε παιδιά; Μόνο claim; με εκνευρίζει όλο αυτό με τα ΕΛΤΑ και έχω και μια εντύπωση πως τα έχουν στο αεροδρόμιο και δεν τα δίνουν για πολλούς λογους, ύστερα απο κάποια σχόλια που διάβασα. Καμια ιδέα παιδιά; Ευχαριστώ

 

Οπα,οπα.Καταρχην ηρεμισε και μην αγχωνεσαι!Λογικα αυτοι που δουλευουν στο αεροδρομιο δεν θα εχουν σκαναρει ακομα το πακετο σου και δεν θα εχουν ανοιξει τον σακο οπου βρισκεται το δικο σου!

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται για χρόνους αποστολής με την china post:

 

2016-07-05 03:13 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM LOADED

2016-07-05 00:00 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM IN CONTA KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2016-07-04 22:00 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM ARR KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2016-07-04 12:15 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM ARR KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2016-07-04 00:00 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM UNLOADED

2016-07-03 09:03 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

2016-07-03 09:00 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM ARR K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

2016-07-03 09:00 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2016-07-03 06:01 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2016-06-28 12:50 CHINA, SEND ITEM ABROAD

2016-06-28 02:41 CHINA, RECEIVE ITEM FROM CUSTOMER , σήμερα παρέλαβα . Άψογοι ( και τα ΕΛΤΑ βέβαια !)

 

Από την άλλη όμως , παραγγελία μου με ίδιες ημερομηνίες και αποστολή με swiss post, κανένα φώς στην άκρη του τούνελ , ακόμα ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, παρήγγειλα ενα κινητό απο vickmall στις 19/5 και ενω το px4 μου δείχνει πως είναι Ελλάδα στο αεροδρόμιο, το ΕΛΤΑ δείχνει ακόμα εξωτερικό (Σιγκαπούρη συγκεκριμένα). Ήρθα σε επικοινωνία με ΕΛΤΑ αρκετές φορες χωρίς καμία τύχη αφού μου είπαν οτι αφού δεν το δείχνει το τρακ τους δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. Τους έστειλα και mail και μου ειπαν πως δεν φταίνε αυτοι για πακέτα εξωτερικού. Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση ρε παιδιά; Μόνο claim; με εκνευρίζει όλο αυτό με τα ΕΛΤΑ και έχω και μια εντύπωση πως τα έχουν στο αεροδρόμιο και δεν τα δίνουν για πολλούς λογους, ύστερα απο κάποια σχόλια που διάβασα. Καμια ιδέα παιδιά; Ευχαριστώ

Όταν ρωτάς για δέμα, πρώτον θα βάζεις τον αριθμό γιατί κανένας εδώ δεν είναι μάντης, :p και δεύτερον επειδή είσαι καινούριος, διάβασε τον οδηγό στην πρώτη σελίδα. Επίσης, το ΚΔ Αεροδρομίου ΔΕΝ είναι των ΕΛΤΑ.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, παρήγγειλα ενα κινητό απο vickmall στις 19/5 και ενω το px4 μου δείχνει πως είναι Ελλάδα στο αεροδρόμιο, το ΕΛΤΑ δείχνει ακόμα εξωτερικό (Σιγκαπούρη συγκεκριμένα). Ήρθα σε επικοινωνία με ΕΛΤΑ αρκετές φορες χωρίς καμία τύχη αφού μου είπαν οτι αφού δεν το δείχνει το τρακ τους δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. Τους έστειλα και mail και μου ειπαν πως δεν φταίνε αυτοι για πακέτα εξωτερικού. Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση ρε παιδιά; Μόνο claim; με εκνευρίζει όλο αυτό με τα ΕΛΤΑ και έχω και μια εντύπωση πως τα έχουν στο αεροδρόμιο και δεν τα δίνουν για πολλούς λογους, ύστερα απο κάποια σχόλια που διάβασα. Καμια ιδέα παιδιά; Ευχαριστώ

 

που ειδες οτι τα εχουν και δεν τα δινουν ;

 

απο οτι φαινεται επεσες κι εσυ στα κλεμενα δεματα της SG post οποτε δε φαινεται οτι θα το παραλαβεις ποτε.δες αν θελεις πιο πισω τα μηνυματα με αρκετα ιδια περιστικα.ενημερωσε το καταστημα, και ανοιξε dispute στο Paypal σε συνεργασia και συνδρομη με το Vickmall.ενημερωσε τους αναλυτικα και στειλτους screenshot απο το track17 και το elta.gr με το tracking history οπου φαινεται οτι δεν παρελαβες.θα παρει λιγο χρονο,επεμεινε και στειλε οτι σου ζητησουν το συντομοτερο ωστε να παρεις τα λεφτα σου πισω και το συντομοτερο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οπα,οπα.Καταρχην ηρεμισε και μην αγχωνεσαι!Λογικα αυτοι που δουλευουν στο αεροδρομιο δεν θα εχουν σκαναρει ακομα το πακετο σου και δεν θα εχουν ανοιξει τον σακο οπου βρισκεται το δικο σου!

 

προφανως ουτε κι εσυ εχεις μαθει τι εχει γινει με πολλα δεματα της SG εδω και 2 μηνες.δε νομιζω οτι θα το σκαναρουν ποτε ...διαβασε καποιες σελιδες πιο πισω και θα καταλαβεις.

Edited by zatast
Link to comment
Share on other sites

φιλε απο οτι φαινεται επεσες κι εσυ στα κλεμενα δεματα της SG post οποτε δε φαινεται οτι θα το παραλαβεις ποτε.δες αν θελεις πιο πισω τα μηνυματα με αρκετα ιδια περιστικα.ενημερωσε το καταστημα, και ανοιξε dispute στο Paypal σε συνεργασia και συνδρομη με το Vickmall.ενημερωσε τους αναλυτικα και στειλτους screenshot απο το track17 και το elta.gr με το tracking history οπου φαινεται οτι δεν παρελαβες.θα παρει λιγο χρονο,επεμεινε και στειλε οτι σου ζητησουν το συντομοτερο ωστε να παρεις τα λεφτα σου πισω και το συντομοτερο.

Ακυρο αυτο π ειπα δεν προσεξα την ημερομηνθα:)

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

προφανως ουτε κι εσυ εχεις μαθει τι εχει γινει με πολλα δεματα της SG εδω και 2 μηνες.δε νομιζω οτι θα το σκαναρουν ποτε ...διαβασε καποιες σελιδες πιο πισω και θα καταλαβεις.

Ακυρο αυτο π ειπα δεν προσεξα την ημερομηνθα:)

Link to comment
Share on other sites

Φίλος αγόρασε από minideal δυό κινητά. Στο ίδιο πακέτο. υπάρχει περίπτωση να αντιμετωπίσει πρόβλημα με τελωνείο λόγο του όγκου των δύο redmi note 3 pro ή δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας;
Link to comment
Share on other sites

Φίλος αγόρασε από minideal δυό κινητά. Στο ίδιο πακέτο. υπάρχει περίπτωση να αντιμετωπίσει πρόβλημα με τελωνείο λόγο του όγκου των δύο redmi note 3 pro ή δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας;

 

 

Στην πρώτη σελίδα στον οδηγό γράφει

 

<<.......ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ: Το πακέτο περνάει από εκτελωνισμό ΜΟΝΟ αν δούμε στο tracking «ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ/Item handed over to customs authority for final delivery». Τα συστημένα πακέτα με διαστάσεις μικρότερες του μισού μέτρου ΔΕΝ εκτελωνίζονται, παρά μόνο σε ειδικές σπάνιες περιπτώσεις.......>>

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα θα ηθελα μια βοηθεια απο καποιο σχετικο..εαν ειναι ευκολο!!!

 

περιμενω ενα δεμα απο Κινα με αυτη την εταιρια (ΥΑΝWEN) με αριθμο καταδιωξης YC923579579YW

 

Destination Country Greece

2016-06-23 Greece Arrive at Greece Airport-(Yanwen's Track End)

Origin Country China

2016-06-19 BeiJing Handled by Airline,Flight No. LH721

2016-06-18 Beijing Internationg Mail Center Prepare to Dispatch

2016-06-17 BeiJing Arrived at Beijing Internationg Mail Center

2016-06-17 Beijing Internationg Mail Center Received

2016-06-16 The post office of electronic information has been received

2016-06-15 ShenZhen Despatched from Yanwen ShenZhen Sorting Center

2016-06-15 ShenZhen Accepted at Yanwen ShenZhen Sorting Center

2016-06-14 The item information was created by the seller.

 

ειναι? η δεν ειναι Ελλαδα? γιατι στην αναζητηση στα ΕΛΤΑ δε μου βγαζει σωστο τον αριθμο? Ευχαριστω πολυ για την οποια βοηθεια σας

Link to comment
Share on other sites

Φίλος αγόρασε από minideal δυό κινητά. Στο ίδιο πακέτο. υπάρχει περίπτωση να αντιμετωπίσει πρόβλημα με τελωνείο λόγο του όγκου των δύο redmi note 3 pro ή δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας;

Μπα δε νομίζω, σιγά τον όγκο που έχουν τα 2 redmi.

Εδώ έρχονται tablet...

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα θα ηθελα μια βοηθεια απο καποιο σχετικο..εαν ειναι ευκολο!!!

 

περιμενω ενα δεμα απο Κινα με αυτη την εταιρια (ΥΑΝWEN) με αριθμο καταδιωξης YC923579579YW

 

Destination Country Greece

2016-06-23 Greece Arrive at Greece Airport-(Yanwen's Track End)

Origin Country China

2016-06-19 BeiJing Handled by Airline,Flight No. LH721

2016-06-18 Beijing Internationg Mail Center Prepare to Dispatch

2016-06-17 BeiJing Arrived at Beijing Internationg Mail Center

2016-06-17 Beijing Internationg Mail Center Received

2016-06-16 The post office of electronic information has been received

2016-06-15 ShenZhen Despatched from Yanwen ShenZhen Sorting Center

2016-06-15 ShenZhen Accepted at Yanwen ShenZhen Sorting Center

2016-06-14 The item information was created by the seller.

 

ειναι? η δεν ειναι Ελλαδα? γιατι στην αναζητηση στα ΕΛΤΑ δε μου βγαζει σωστο τον αριθμο? Ευχαριστω πολυ για την οποια βοηθεια σας

Στην Ελλάδα είναι, αλλά δεν πρόκειται να εμφανισθεί, ούτε στο αεροδρόμιο ούτε στα ΕΛΤΑ γιατί ο αριθμός δεν είναι διεθνής και δεν ανιχνεύεται. Από την στιγμή που μπήκε στην Ελλάδα θα διακινηθεί ως απλή επιστολή, όχι ως συστημμένο, οπότε πρόσεξε να μην το αφήσει ο ταχυδρόμος έξω ....

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

RS548743160NL

Ρε παιδιά πολύ δεν έχει αργήσει να εμφανιστεί στο αεροδρόμιο?

30 έφυγε από Ολλανδία, βιαστικός είσαι ....

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

30 έφυγε από Ολλανδία, βιαστικός είσαι ....

 

Σε όλα μου τα δέματα με NL σε 3-4 ημέρες έχει φτάσει αεροδρόμιο από Ολλανδια!

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου δεν ήρθε ποτέ και έκανα dispute και claim.

Τώρα μου γράφει αυτά το paypal

 

157,62 EUR was refunded on 4 July 2016 to MCARD x-0003.

2,88 EUR was refunded on 4 July 2016 to PayPal balance.

173,99 USD was refunded on 4 July 2016 to PayPal balance.

 

αλλά δε βλέπω τα χρήματα να έχουν επιστραφεί,θελει μέρες για να φανούν?

Γιατί λέει 4 Ιουλιου.

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα μου τα δέματα με NL σε 3-4 ημέρες έχει φτάσει αεροδρόμιο από Ολλανδια!

Τυχερός ήσουν, οι ίδιοι οι Ολλανδοί λένε 5-7 ημέρες, βάλε και πόσες ημέρες θέλει για να το "πιάσουν" ...

Άλλωστε, πριν φανεί εδώ, θα το γράψουν οι Ολλανδοί ότι ήλθε.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου σε ευχαριστω παρα πολυ για την γρηγορη απαντηση σου, εφοσον ειναι σιγουρο οτι ειναι Ελλαδα αν παω στο τοπικο ελτα της πολης μου υπαρχει περιπτωση με αυτον τον αριθμο να βγαλω ακρη η χλωμο??? Σε ευχαριστω εκ των προτερων!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 99 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στην Ελλάδα είναι, αλλά δεν πρόκειται να εμφανισθεί, ούτε στο αεροδρόμιο ούτε στα ΕΛΤΑ γιατί ο αριθμός δεν είναι διεθνής και δεν ανιχνεύεται. Από την στιγμή που μπήκε στην Ελλάδα θα διακινηθεί ως απλή επιστολή, όχι ως συστημμένο, οπότε πρόσεξε να μην το αφήσει ο ταχυδρόμος έξω ....

 

φιλε μου σε ευχαριστω παρα πολυ για την γρηγορη απαντηση σου, εφοσον ειναι σιγουρο οτι ειναι Ελλαδα αν παω στο τοπικο ελτα της πολης μου υπαρχει περιπτωση με αυτον τον αριθμο να βγαλω ακρη η χλωμο??? Σε ευχαριστω εκ των προτερων!!

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου δεν ήρθε ποτέ και έκανα dispute και claim.

Τώρα μου γράφει αυτά το paypal

 

157,62 EUR was refunded on 4 July 2016 to MCARD x-0003.

2,88 EUR was refunded on 4 July 2016 to PayPal balance.

173,99 USD was refunded on 4 July 2016 to PayPal balance.

 

αλλά δε βλέπω τα χρήματα να έχουν επιστραφεί,θελει μέρες για να φανούν?

Γιατί λέει 4 Ιουλιου.

 

Εισαι σε λαθος topic....Θελει 3-5 μερες παντως για να απαντήσουμε στην ερώτηση σου...

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου σε ευχαριστω παρα πολυ για την γρηγορη απαντηση σου, εφοσον ειναι σιγουρο οτι ειναι Ελλαδα αν παω στο τοπικο ελτα της πολης μου υπαρχει περιπτωση με αυτον τον αριθμο να βγαλω ακρη η χλωμο??? Σε ευχαριστω εκ των προτερων!!

Δεν πιστεύω να βγάλεις άκρη, γιατί δεν τα έχουν με αριθμούς αυτά. Εάν είσαι σε μέρος όπου μπορείς να συνεννοηθείς με το τοπικό ΕΛΤΑ, πες τους να μην αφήσουν δικό σου δέμα στην είσοδο.

Πάντως να ξέρεις ότι από την στιγμή που εμφανίσθηκε στην Ελλάδα, θέλει τουλάχιστον 20 ημέρες για να διακινηθεί.

(Εκτός και εάν είσαι πολύ τυχερός ... )

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω να βγάλεις άκρη, γιατί δεν τα έχουν με αριθμούς αυτά. Εάν είσαι σε μέρος όπου μπορείς να συνεννοηθείς με το τοπικό ΕΛΤΑ, πες τους να μην αφήσουν δικό σου δέμα στην είσοδο.

Πάντως να ξέρεις ότι από την στιγμή που εμφανίσθηκε στην Ελλάδα, θέλει τουλάχιστον 20 ημέρες για να διακινηθεί.

(Εκτός και εάν είσαι πολύ τυχερός ... )

 

 

Να σαι καλα,ελπιζω να παραλαβω αυτες τις μερες,ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

Εκανα αγορα ενως κινητου απο το gearbest ... Ομως επειδη ειχα προβλημα με την paypal πληρωσα απευθειας με την καρτα... Την παρασκευη μου εστειλα φωτο απο το δεμα μου καιι tracking number ομως ακομα δεν εχουν κανει καποιο update και δεν μπορω να βρω που ειναι το δεμα... Καποιος που κανει αγορες απο gearbest μπορει να μου πει ποσες μερες θελει για να εμφανιστει το πακετο με το tracking ?? Και γενικα παιζει να εχω κανενα θεματακι ??
Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα,ελπιζω να παραλαβω αυτες τις μερες,ευχαριστω και παλι

 

α και μια ακομη ενοχληση μολις μου ειπε ενας φιλος οτι εφοσον εχει αριθμο καταδιωξης ειναι συστημενο!!! ισχυει η οχι σιγουρα???

 

----- προσθήκη μηνύματος 97 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στην Ελλάδα είναι, αλλά δεν πρόκειται να εμφανισθεί, ούτε στο αεροδρόμιο ούτε στα ΕΛΤΑ γιατί ο αριθμός δεν είναι διεθνής και δεν ανιχνεύεται. Από την στιγμή που μπήκε στην Ελλάδα θα διακινηθεί ως απλή επιστολή, όχι ως συστημμένο, οπότε πρόσεξε να μην το αφήσει ο ταχυδρόμος έξω ....

 

α και μια ακομη ενοχληση μολις μου ειπε ενας φιλος οτι εφοσον εχει αριθμο καταδιωξης ειναι συστημενο!!! ισχυει η οχι σιγουρα???

Link to comment
Share on other sites

"Ανιχνευτικός" είναι ο αριθμός, δεν καταδιώκουμε τίποτα ... :p

Όσο για τον φίλο σου, δεν τα γνωρίζει καλά.

Εδώ μπορείς να βρείς ποιοί είναι έγκυροι αριθμοί, οπότε είναι και συστημμένα.

http://tnv.nianios.gr/

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...