Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ πήρα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση των ελτα και μου είπε η κοπέλα ότι το Arrival at Destination Post (Country: GR) είναι το ενδιάμεσο. Δηλαδή δεν έχει έρθει ακόμα Ελλάδα αλλά είναι σε κάποια χώρα της Ευρώπης από την οποία και θα έρθει
w 395 --> Nokia 6303i classic --> Nokia 3720 classic --> Nokia c2-01 --> Nokia c5-00 --> Nokia Lumia 735 τώρα: Nokia Lumia 930
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ πήρα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση των ελτα και μου είπε η κοπέλα ότι το Arrival at Destination Post (Country: GR) είναι το ενδιάμεσο. Δηλαδή δεν έχει έρθει ακόμα Ελλάδα αλλά είναι σε κάποια χώρα της Ευρώπης από την οποία και θα έρθει

 

Σε αυτό νομίζω μας δουλεύουν... το θεωρώ λίγο απίθανο...

Γιατί η Singapore Post να δηλώνει ότι έφτασε στη χώρα προορισμού ενώ είναι π.χ. Γερμανία;

Γιατί σε άλλες παραγγελίες από την ημέρα που έβλεπα αυτό το status, μέσα σε 2-3 εμφανιζόταν στα ΕΛΤΑ;

 

Μακάρι να βγω ψεύτης αλλά αρχίζω και πιστεύω ότι δεν πρόκειται να παραλάβουμε ποτέ...

Link to comment
Share on other sites

Πήρε ο φίλος pankan1s και του είπαν ότι δεν έχει φτάσει ακόμα Ελλάδα... την κλασική απάντηση που έδωσαν σε όλους μας...
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την φάση που σας λέει δηλαδή πως έχει φτάσει αλλά τα ΕΛΤΑ δεν εμφανίζουν τίποτα, όλοι Με SG είστε και παράδοση Β. Ελλάδα? Το συζητάγαμε νομίζω και πιο πριν αλλά δεν είχαμε καταλήξει... Υπάρχει κάποιος στην ίδια φάση από αλλού με άλλη μεταφορική και με παράδοση π.χ. Αθήνα?
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη παραγγελία απο gearbest 14 μέρες με NLpost και απο ebay 10 μέρες απο Κίνα πολύ γρήγορα, ενώ παραγγελία απο banggood έχει αργήσει αρκετά
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την φάση που σας λέει δηλαδή πως έχει φτάσει αλλά τα ΕΛΤΑ δεν εμφανίζουν τίποτα, όλοι Με SG είστε και παράδοση Β. Ελλάδα? Το συζητάγαμε νομίζω και πιο πριν αλλά δεν είχαμε καταλήξει... Υπάρχει κάποιος στην ίδια φάση από αλλού με άλλη μεταφορική και με παράδοση π.χ. Αθήνα?
ο

Εγώ παντός με SG είμαι και από βόρεια ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την φάση που σας λέει δηλαδή πως έχει φτάσει αλλά τα ΕΛΤΑ δεν εμφανίζουν τίποτα, όλοι Με SG είστε και παράδοση Β. Ελλάδα? Το συζητάγαμε νομίζω και πιο πριν αλλά δεν είχαμε καταλήξει... Υπάρχει κάποιος στην ίδια φάση από αλλού με άλλη μεταφορική και με παράδοση π.χ. Αθήνα?

 

Εγώ και ο kaffros είμαστε σίγουρα από Θεσσαλονίκη με SG Post...

Link to comment
Share on other sites

Η φρικη θα ειναι να εχουν ξεκινησει τον εκτελωνισμο ολων των πακετων απο την ημερομηνια της συμφωνιας 06/04/2016 (Με την υπογραφή της Σύμβασης, τα Ελληνικά Ταχυδρομεία έχουν αναλάβει για τα επόμενα δύο χρόνια τον εκτελωνισμό) . Για να μην δωσουν

δικαιωματα λογο της υπερβολικης καθυστερησης δεν δειχνουν στο portal τους οτι εκτελωνιζονται αλλα οτι και καλα δεν εφτασαν ακομη.

Link to comment
Share on other sites

Η φρικη θα ειναι να εχουν ξεκινησει τον εκτελωνισμο ολων των πακετων απο την ημερομηνια της συμφωνιας 06/04/2016 (Με την υπογραφή της Σύμβασης, τα Ελληνικά Ταχυδρομεία έχουν αναλάβει για τα επόμενα δύο χρόνια τον εκτελωνισμό) . Για να μην δωσουν

δικαιωματα λογο της υπερβολικης καθυστερησης δεν δειχνουν στο portal τους οτι εκτελωνιζονται αλλα οτι και καλα δεν εφτασαν ακομη.

 

Και τότε πως μερικοί εδώ μέσα παραλαμβάνουν σε 12-14 μέρες; (μην πω και νωρίτερα) :worry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα, παραγγελία από Vickmall, και εμένα μου δείχνει η SG, Arrival at the Country of Destination από 27/3 και περιμένω ακόμα. Περιοχή αποστολής Αθήνα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα, παραγγελία από Vickmall, και εμένα μου δείχνει η SG, Arrival at the Country of Destination από 27/3 και περιμένω ακόμα. Περιοχή αποστολής Αθήνα.

 

Δοκίμασα τώρα ένα άλλο site το https://www.packagetrackr.com και εκεί μου βγάζει το εξής μήνυμα:

 

Arrived at Facility

The shipment arrived at Carrier facility for processing.

(Η αποστολή έφταση σε εγκαταστάση του μεταφορέα για επεξεργασία).

 

Μήπως τελικά η Singapore Post μας κάνει τη δουλειά;

Μήπως τα δέματα έχουν κολλήσει κάπου σε δικές της εγκαταστάσεις και περιμένουν διαλογή;

Edited by agmg
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω στο νου μου ότι μπορεί να ευθύνεται και η Singapore για το πρόβλημα. Όπως είχα γράψει και παλιότερα είχα διαβάσει στο ecf (forum για ηλ τσιγάρο) περίπτωση ατόμου που έκανε παραγγελία πάνω κάτω στις μέρες που κάναμε και εμείς και ενώ το tracking number έγραφε dispatched to overseas λαμβάνει mail από το κατάστημα που του δίνει νέο tr number πάλι τις Singapore αλλά αυτή τη φορά έγραφε received from customer.

Ενώ στο πρώτο η singpost του έλεγε ότι έφυγε για Αγγλία νομίζω, στο δεύτερο που έλαβε κάποιες μέρες μετά τη "αναχωρηση" του έλεγε ότι ήταν ακόμα Σιγκαπούρη.

Δεν τίθεται θέμα καθυστέρησης από το κατάστημα γιατί παρακολουθουσε το κουριερ εντός Κίνας από το site της 4px και είχε παραδοθεί κανονικά τη μέρα που έγραφε το πρώτο track.

Άμα βρω το τοπικ θα το ποσταρω αυτούσιο.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα τώρα ένα άλλο site το https://www.packagetrackr.com και εκεί μου βγάζει το εξής μήνυμα:

 

Arrived at Facility

The shipment arrived at Carrier facility for processing.

(Η αποστολή έφταση στις εγκαταστάσεις του μεταφορέα για επεξεργασία).

 

Μήπως τελικά η Singapore Post μας κάνει τη δουλειά;

Μήπως τα δέματα έχουν κολλήσει κάπου σε δικές της εγκαταστάσεις και περιμένουν διαλογή;

 

Το κοίταξα και εγώ και μου βγάζει το ίδιο, αλλά πιο κάτω στην ιστοσελίδα στο Delivery Progress μου βγάζει oτι και η Singapore Post.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω στο νου μου ότι μπορεί να ευθύνεται και η Singapore για το πρόβλημα. Όπως είχα γράψει και παλιότερα είχα διαβάσει στο ecf (forum για ηλ τσιγάρο) περίπτωση ατόμου που έκανε παραγγελία πάνω κάτω στις μέρες που κάναμε και εμείς και ενώ το tracking number έγραφε dispatched to overseas λαμβάνει mail από το κατάστημα που του δίνει νέο tr number πάλι τις Singapore αλλά αυτή τη φορά έγραφε received from customer.

Ενώ στο πρώτο η singpost του έλεγε ότι έφυγε για Αγγλία νομίζω, στο δεύτερο που έλαβε κάποιες μέρες μετά τη "αναχωρηση" του έλεγε ότι ήταν ακόμα Σιγκαπούρη.

Δεν τίθεται θέμα καθυστέρησης από το κατάστημα γιατί παρακολουθουσε το κουριερ εντός Κίνας από το site της 4px και είχε παραδοθεί κανονικά τη μέρα που έγραφε το πρώτο track.

Άμα βρω το τοπικ θα το ποσταρω αυτούσιο.

 

Η υπόθεση αποκτά ξαφνικά νέα πλοκή :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα και ειναι η πρώτη φορα που δίνω μεγάλο πόσο σε αγορά απο κινά για πείτε μετά από πόσες μέρες που δεν θα παραλάβω μπορώ να ζητήσω τα χρήματα πίσω ?

Η αγορά έγινε από vickmail με paypal .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα και ειναι η πρώτη φορα που δίνω μεγάλο πόσο σε αγορά απο κινά για πείτε μετά από πόσες μέρες που δεν θα παραλάβω μπορώ να ζητήσω τα χρήματα πίσω ?

Η αγορά έγινε από vickmail με paypal .

 

Σε τι κατάσταση βρίσκεται η δική σου παραγγελία;

Link to comment
Share on other sites

Σε τι κατάσταση βρίσκεται η δική σου παραγγελία;

 

Τελευταία ενημέρωση 11/04 arrival at destination post (country gr)

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Εμάς είναι έτσι από 27/3 μέχρι 31/3 μερικοί...

 

Αυτά διαβάζω και ανησυχώ οτι κάτι δεν πάει καλά .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία ενημέρωση 11/04 arrival at destination post (country gr)

Εσύ φίλε μου παίζει να παραλάβεις πριν από εμάς (arrival 31/3). Είσαι μέσα σε λογικά όρια πάντως είναι νωρίς να αγχώνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ φίλε μου παίζει να παραλάβεις πριν από εμάς (arrival 31/3). Είσαι μέσα σε λογικά όρια πάντως είναι νωρίς να αγχώνεσαι.

 

Θα δούμε ,είχα έναν δικό μου στον εκτελωνισμό αλλά δεν ξέρω αν δουλεύει ακόμα ( έχουμε καιρό να μιλήσουμε ) και τον περνώ τηλέφωνο αλλά δεν απαντάει ,μόλις τον βρω και είναι ακόμα εκει θα μου πει τι γίνεται .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Αυτά διαβάζω και ανησυχώ οτι κάτι δεν πάει καλά .

 

Δεν ξέρω τι παίζει με το dispute γιατί δεν χρειάστηκε να ανοίξω ποτέ.

Ούτε μετά από πόσες μέρες μη παραλαβής πρέπει να το κάνεις...

Η Selina πάντως από Vickmall μου λέει καλύτερα να περιμένω τουλάχιστον 40 μέρες.

Edited by agmg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...