Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάτι έγινε σήμερα

Mi Note 3

RedMi Note 4x-RedMi Note 2-Jiayu G4S-

Samsung Galaxy S3 mini

Sony Ericsson W995-Sony Ericsson W810i-Sony Ericsson K750i-

SIEMENS C65-SIEMENS A55-Nokia 3310-Nokia 3210-Motorola International 8700

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ελπίζω να θυμούνται πολλοί το παραπάνω και να αντιμετωπίσουν με τον ίδιο τρόπο το τυχόν δικό σου πρόβλημα...

 

Ποιο ακριβώς θα μπορούσε δηλαδή να ειναι το δικο μου προβλημα όσον αφορα τις παραγγελιες μου και τα τρακινκ μου ?

Εχω 17 παραγγελιες απο ebay-banggood-aliexpress-vickmall και απο αυτες τις 17 οι 13 εχουνε τρακινκ .

Και φτανουμε στο προβλημα μου , αρχιζω να ποσταρο 13 τρακινκ και λεω δεν μου εχουνε ερθη κανενα απο αυτα , θελω βοηθεια .

Ποια ακριβως ριμαδα βοηθεια μπορεις εσυ η καποιος να μου προσφερει ?

Μπορεις να μεσολαβησεις στα ελτα να μου ερθουνε ποιο νωρις ?

ΟΧΙ ΦΥΣΙΚΑ .

Αλλο ειναι λοιπον να εχεις ενα πραγματικο προβλημα και αλλο ειναι να σου δίνω ενα τρακινκ και να σου λεω γιατι ρε WitchKing δεν μου εχουνε ερθη , βοηθησεμε .

Πραγματικα τα τρακινγ εδω ειναι εκατονταδες και ελαχιστα απο αυτα ειναι για παραλαβες η γενικα κινητικοτητα αντικειμενων ,

Τα υπολοιπα ειναι εχω αυτο το τρακινκ και δεν εχω παραλαβει ακομα .

Ε και τι να κανουμε ρε μεγαλε να παμε να ριξουμε βομβα στα ελτα θελεις ?

Κανε λοιπον την ριμαδα την υπομονη και ενημερωσε μας οταν και εφοσων παραλαβεις , για να ξερουμε οτι όντως κατι κινείται .

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΡΟΣ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ !!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κόσμος που δεν έχει εμπειρία με την αποκωδικοποίηση των μηνυμάτων του tracking

Υπάρχει κόσμος που διαβάζει τον οδηγό και μπερδεύεται ακόμα περισσότερο επειδή αυτά που αναφέρει δεν ισχύουν πλέον κατα μεγάλο βαθμό.

 

Τέλος, υπάρχει κόσμος που μπορεί να εκφράσει την διαφωνία του με ήρεμο και πολιτισμένο τρόπο και όχι σαν μάγκας του Ψυρρή.

 

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση :

 

Το δικό μου δέμα (με SingPost) το οποίο σύμφωνα με 17track έχει φτάσει Ελλάδα 3/12,

σήμερα ξεκόλλησε..

 

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 30-11-2015 09:53 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 15-12-2015 11:30 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 15-12-2015 14:30 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 15-12-2015 16:30 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

Το tracking number ειναι το εξής : RP324515468SG

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κόσμος που δεν έχει εμπειρία με την αποκωδικοποίηση των μηνυμάτων του tracking

 

Άμα διαβάσει την πρώτη σελίδα, τα σχεδιαγράμματα και τις τελευταίες (βαριά) 3 σελίδες, τελείωσε, πήρε PHD και Master με Honors στην αποστολή και παραλαβή δεμάτων από Κίνα προς Ελλάδα.

 

Υπάρχει κόσμος που διαβάζει τον οδηγό και μπερδεύεται ακόμα περισσότερο επειδή αυτά που αναφέρει δεν ισχύουν πλέον κατα μεγάλο βαθμό.

 

Πως γίνεται να μπερδεύονται περισσότερο; :wacko: Είναι από τους πιο απλούς οδηγούς που έχω διαβάσει προσωπικά. Άλλο βαριέμαι να διαβάσω και να κατανοήσω και άλλο δεν κατανοώ. Τι ακριβώς δεν ισχύει από αυτά που αναφέρονται στον οδηγό;

 

-------------

 

Το θέμα είναι οτι βαριούνται, πιστεύουν ότι πέρνωντας τηλέφωνο, ξαφνικά τα ΕΛΤΑ θα βρουν το πακέτο του και θα το προωθήσουν με τον κύριο Bolt, στο σπίτι τους μαζί με ένα γράμμα συγνώμης επειδή καθυστέρησε πακέτο από ΚΙΝΑ, Β προτεραιότητας, με ελάχιστα πληρωμένα μεταφορικά, που στο κάτω κάτω τα τσεπώνει όλα η SG POST, NL Post και οι άλλες εταιρείες εκτός ΕΛΤΑ.

 

Μερικοί έχουν και απαιτήσεις λες και έχουμε/έχουνε κανένα συμβόλαιο με τα ΕΛΤΑ.

 

Σοβαρευτείτε, διαβάστε, κατανοήστε και άμα έχετε ακόμα ερωτήσεις κάντε τες. Οι περισσότεροι μου φαίνεται κάνετε copy paste το tracking number και περιμένετε κάποιον να έρθει να σας πει αυτά που λέει ο οδηγός στο 99% των περιπτώσεων.

 

---

 

Και τέλος, 2.5 χρόναι σχεδόν thread, 1000 σελίδες, προσωπικά δεν θυμάμαι 1, όχι 2, 1 πακέτο να μην έχει φτάσει στον αποδέκτη του. Ενώ η συντριπτική πλειονότητα των πακέτων φτάνει σε κάτω από 45 ημέρες. Ο οδηγός το λέει καθαρά με κοκκινά μεγάλα γράμματα, αλλά πολλοί βαριούνται κατ'επανάληψη και με θράσος (θα συμπλήρωνα) να διαβάσουν και να κατανοήσουν τα κόκκινα γράμματα.

 

ΠΡΟΤΟΥ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ, ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟΝ ΑΚΟΛΟΥΘΟ ΟΔΗΓΟ

Μια παραλαβή από Κίνα προς Ελλάδα μπορεί να διαρκέσει από μια βδομάδα μέχρι 40+ ημέρες!

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σύμβαση εμπορικής συνεργασίας υπέγραψαν ο πρόεδρος του Δ.Σ και Δ/νων Σύμβουλος των ΕΛΤΑ, κ. Κωστής Μελαχροινός, και ο αντίστοιχος Διευθύνων Σύμβουλος της κινεζικής Zhejiang Ltd, κ. Libin Zhu (Λιμπίν Ζου).

 

Η σύμβαση αφορά στην αποστολή δεμάτων από την Κίνα, προς όλες τις χώρες της Ευρώπης, μέσω των Ελληνικών Ταχυδρομείων και θα τεθεί σε ισχύ άμεσα. Τα Ελληνικά Ταχυδρομεία θα αναλάβουν για την επόμενη διετία, όλη τη διαδικασία μεταφοράς των δεμάτων της κινεζικής εταιρείας, που υπολογίζονται σε 100,000 την ημέρα, συμπεριλαμβανομένων των τελωνειακών διακανονισμών, της μεταφοράς και τις παράδοσης προς όλες τις Ευρωπαϊκές χώρες.

 

Σύμφωνα με την εταιρεία, μακροπρόθεσμος στόχος της κίνησης, είναι να καθιερωθούν τα ΕΛΤΑ, ως πύλη εισόδου στην Ευρώπη, του Κινεζικού e-Commerce.

 

(Σημείωση συντάκτη: Σαν eCommerceNews ευελπιστούμε να δούμε περισσότερες εταιρείες να κάνουν το ίδιο, αφού η Ελλάδα μπορεί να γίνει ο ο μεγαλύτερος κόμβος Logistics, μεταξύ Ευρώπης και Ασίας. Και θέλουμε να πιστεύουμε ότι τα ΕΛΤΑ θα δώσουν αντίστοιχες τιμές στα μεταφορικά, με αυτές που πήρε η κινεζική εταιρεία, και στα Ελληνικά eshops. Για να προάγουμε και το Ελληνικό cross-border ;-) )

 

Πηγή

-------------------

Στα νέα που πόσταρε forumitis, πριν από 2 σελίδες.

 

100.000 πακέτα την ημέρα. Ας ελπίσουμε ότι τα ΕΛΤΑ θα στελεχωθούν και θα βγάλουν έσοδα ώστε να μεγαλώσει η αυτοματοποίηση της διαλογής πακέτων.

Edited by Romanos

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλά νέα και απο μένα

 

Αριθμός: RF363130861SG

Κατάσταση πακέτου: Καθ 'οδόν

Χώρα Προορισμού: Ελλάδα

2015-12-15 11:16 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM IN CONTA KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2015-12-15 09:16 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM ARR KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2015-12-15 06:16 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2015-11-26 13:08 SINGAPORE, ITEMS IN PACKING

Χώρα Προέλευσης: Σιγκαπούρη

2015-12-15 08:16 Arrival at Processing Center (Country code: GR)

2015-12-04 10:36 Arrival at Destination Post (Country: GR)

2015-11-29 13:08 Despatched to overseas (Country code: GR)

2015-11-26 13:08 Received from Customer

======================================

Powered by http://www.17track.net

Link to comment
Share on other sites

Φιλες και φιλοι γεια σας.

Δυστυχως εχω και γω μια περιπετεια με ενα δεματακι που περιμενω με ενα τηλεφωνακι απο αυτο το ανεκδιήγητο Everbuying (ας όψονται τα καπιταλ κοντρολ αλλιως θα το ειχα παραγγειλέι απο το gearbest)

Λοιπον εχουμε και λεμε :

1. Ξεκινημα αγορας και πληρωμη στις 28/10

2. Shipping out στις 29/10 Νο tracking RC453183496NL

3. 2015-11-02 08:18 The item is pre-advised

4. 2015-11-27 16:40 The item is at the PostNL sorting center

5. 2015-11-27 21:09 The item is on transport to the country of destination

Και απο τοτε ακομη ερχεται στην Ελλαδα εδω και 34 εργάσιμες μερες. Τους εγραψα σε ticket μηνυματα στις 7 και στις 12/12 οτι ακομη να ρθει το πακετο αλλα απαντηση καμια. Tους ξαναεγραψα παλι και σημερα. Αυριο θα προσπαθησω να επικοινησω μαζι τους μεσω chat. Το θεμα ειναι τι κανω? Να ενεργοποιησω το transaction απο το paypal? To κινητακι το εχω υποσχεθει για δωρακι για πριν τα Χριστουγεννα και θα εκτεθω. Εμπλεξα...

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα ένα δέμα από Gearbest ταξίδευε από 27/11 με ΝL post και πριν από λίγο φάνηκε ότι έφτασε Ελλάδα. Άλλο ένα , ταξιδεύει από 9/12 και ακόμη να φτάσει.

Δύο πράγματα σ' αυτή την ζωή δεν έχουν τέλος, το σύμπαν και η ηλιθιότητα των ανθρώπων αν και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα βέβαιος.

Α.Einstein

Link to comment
Share on other sites

Φιλες και φιλοι γεια σας.

Δυστυχως εχω και γω μια περιπετεια με ενα δεματακι που περιμενω με ενα τηλεφωνακι απο αυτο το ανεκδιήγητο Everbuying (ας όψονται τα καπιταλ κοντρολ αλλιως θα το ειχα παραγγειλέι απο το gearbest)

Λοιπον εχουμε και λεμε :

1. Ξεκινημα αγορας και πληρωμη στις 28/10

2. Shipping out στις 29/10 Νο tracking RC453183496NL

3. 2015-11-02 08:18 The item is pre-advised

4. 2015-11-27 16:40 The item is at the PostNL sorting center

5. 2015-11-27 21:09 The item is on transport to the country of destination

Και απο τοτε ακομη ερχεται στην Ελλαδα εδω και 34 εργάσιμες μερες. Τους εγραψα σε ticket μηνυματα στις 7 και στις 12/12 οτι ακομη να ρθει το πακετο αλλα απαντηση καμια. Tους ξαναεγραψα παλι και σημερα. Αυριο θα προσπαθησω να επικοινησω μαζι τους μεσω chat. Το θεμα ειναι τι κανω? Να ενεργοποιησω το transaction απο το paypal? To κινητακι το εχω υποσχεθει για δωρακι για πριν τα Χριστουγεννα και θα εκτεθω. Εμπλεξα...

Εγώ δεν καταλαβαίνω το everbuying που φταίει; Στο έστειλε την επόμενη μέρα της αγοράς σου με tracking number και μέσω NL όπως πολλά αλλά μαγαζιά..και όπως και εσύ έτσι και αλλά δεκάδες παιδιά εδώ μέσα ακόμα περιμένουν τα πακέτα τους που ήδη έχουν φτάσει Ελλάδα από μέσα Νοεμβρίου.. Στην ίδια κατηγορία είσαι και εσύ..αλλά στη συγκεκριμένη κατάσταση το μαγαζί δε φταίει ..

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

3. 2015-11-02 08:18 The item is pre-advised

4. 2015-11-27 16:40 The item is at the PostNL sorting center

5. 2015-11-27 21:09 The item is on transport to the country of destination

Και απο τοτε ακομη ερχεται στην Ελλαδα εδω και 34 εργάσιμες μερες. Εμπλεξα...

 

Μπορεις σε παρακαλω να μου μετρησεις 34 εργασιμες απο τη στιγμη που το δεμα σου απο Ολλανδια ξεκινησε στις 27/11;

Αυτη τη βδομαδα, το πολυ την αλλη να παραλαβεις. ηρεμησε. τι να πουμε κι εμεις :Ρ

 

----- προσθήκη μηνύματος 80 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εγω αυτο που βλεπω ειναι οτι εκανε 25 μερες να το στειλει

 

Ουτε αυτο, απλως, το αντικειμενο ηταν untracked μεχρι να φτασει Ολλανδια.

Απο τη στιγμη που εφτασε εκει, ξεκινησε και το tracking... Απ'οσο εχω διαβασει για καποιο λογο ετσι γινεται με μερικα δεματα.

Xiaomi Redmi Note 11 Pro+ 8/256

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις σε παρακαλω να μου μετρησεις 34 εργασιμες απο τη στιγμη που το δεμα σου απο Ολλανδια ξεκινησε στις 27/11;

Αυτη τη βδομαδα, το πολυ την αλλη να παραλαβεις. ηρεμησε. τι να πουμε κι εμεις :Ρ

 

----- προσθήκη μηνύματος 80 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ουτε αυτο, απλως, το αντικειμενο ηταν untracked μεχρι να φτασει Ολλανδια.

Απο τη στιγμη που εφτασε εκει, ξεκινησε και το tracking... Απ'οσο εχω διαβασει για καποιο λογο ετσι γινεται με μερικα δεματα.

Έτσι ακριβώς είναι και με το banggood.. Γίνεται track μόλις φτάσει Ολλανδία και μου το είπαν και οι ίδιοι σε email.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Επιτελουυυυυυυυυς...

Μετα απο 1 μηνα κολλημένο στο αεροδρόμιο , ξαφνικά σημερα μου έγραψε οτι βρίσκεται στο αεροδρόμιο της περιοχής μου...

Και οπως καλα καταλάβατε, ειμαι ενας απο αυτους που ηταν κολλημένο απο τις 17/11/15 στο αεροδρόμιο. Φυςικα αυτο δεν το έδειχνε το elta, μονο το 17track. Τελικα δεν ξέρεις ποιον να πιςτευεις. Αφου ήρθε αυτο το δέμα που σχεδον το ειχα ξεγραμμένο , οι υπόλοιποι μη φοβάστε τιποτα.

ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ

 

ΑΠΟΣΤΟΛΗ RF358205672SG

 

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 11-11-2015 12:06 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 15-12-2015 15:21 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 15-12-2015 18:21 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 15-12-2015 20:21 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΑΓΙΟΥ ΣΤΕΦΑΝΟΥ 16-12-2015 06:42 Μ.Δ. ΑΓΙΟΥ ΣΤΕΦΑΝΟΥ

 

Ενώ το 17track έδειχνε :

2015-12-16 06:42

M.D. AGIOU STEFANOU, ITEM ARR M.D. AGIOU STEFANOU

2015-12-15 20:21

KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM IN CONTA KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2015-12-15 18:21

KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM ARR KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2015-12-15 15:21

RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2015-11-11 12:06

SINGAPORE, ITEMS IN PACKING

Origin Country - Tracking Consuming: 917 ms

2015-12-15 17:21

Arrival at Processing Center (Country code: GR)

2015-11-17 15:10

Arrival at Destination Post (Country: GR)

2015-11-11 12:06

Despatched to overseas (Country code: GR)

Edited by lio14
Link to comment
Share on other sites

Επιτελουυυυυυυυυς...

Μετα απο 1 μηνα κολλημένο στο αεροδρόμιο , ξαφνικά σημερα μου έγραψε οτι βρίσκεται στο αεροδρόμιο της περιοχής μου...

Και οπως καλα καταλάβατε, ειμαι ενας απο αυτους που ηταν κολλημένο απο τις 17/11/15 στο αεροδρόμιο. Αφου ήρθε αυτο το δέμα που σχεδον το ειχα ξεγραμμένο , οι υπόλοιποι μη φοβάστε τιποτα.

Μην βιάζεσαι έχουμε και από 25 Οκτωβρίου παραγγελίες μερικοί.

Link to comment
Share on other sites

Μην βιάζεσαι έχουμε και από 25 Οκτωβρίου παραγγελίες μερικοί.

 

Εμένα ήταν απο 31/10/15, οπότε θα έρθει λογικά και η σειρά σας.

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟΣΤΟΛΗ RY902682010SG

 

 

 

 

 

Ημερομηνία

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 11-11-2015 13:09 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 16-12-2015 04:38 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 16-12-2015 07:38 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 16-12-2015 09:38 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

επιτελους φανηκε και μενα αντε να ξεκολανε οι από 17-11 αναμεμοντες

Link to comment
Share on other sites

Φημες λενε οτι προσελαβαν 5 υπαληλους για να απαντανε τα ιδια και τα ιδια στα τηλεφωνα που τους ρωτανε ""που ειναι το δεμα μου ? βλεπω στο site της sg και στο 17track οτι εφτασε Ελλαδα.... "" :lol::p Πλακα κανω, οπως ειπαν και αλλα παιδια εδω μεσα μην τριβεστε στη γκλιτσα του τσοπανη. Αν πουν και αν ειχαν τα ατομα να δουλεψουν σωστα και οπως πρεπει δεν θα αγοραζαμε απο εξω ;)

 

Παρελαβα σημερα, μου το εφερε ο ταχυδρομος στο σπιτι. Για στατιστικους λογους κ προς ενημερωση:

RP322259152SG

Απο το site της sg post

15-12-2015 Arrival at Processing Center (Country code: GR)

02-12-2015 Arrival at Destination Post (Country: GR)

30-11-2015 Despatched to overseas (Country code: GR)

27-11-2015 Received from Customer

Aπο τα ΕΛΤΑ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 27-11-2015 09:36 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 15-12-2015 07:49 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 15-12-2015 10:49 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 15-12-2015 12:49 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΠΑΤΡΑ Κ Δ 15-12-2015 22:00 ΠΑΤΡΑ Κ Δ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΠΑΤΡΑ Κ Δ 15-12-2015 23:35 ΠΑΤΡΑ Κ Δ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΠΑΤΡΑ Κ Δ 16-12-2015 7: ΠΑΤΡΑ Κ Δ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΠΑΤΡΑΣ 16-12-2015 06:58 Μ.Δ. ΠΑΤΡΑΣ

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 16-12-2015 07:45 Μ.Δ. ΠΑΤΡΑΣ

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Φημες λενε οτι προσελαβαν 5 υπαληλους για να απαντανε τα ιδια και τα ιδια στα τηλεφωνα που τους ρωτανε ""που ειναι το δεμα μου ? βλεπω στο site της sg και στο 17track οτι εφτασε Ελλαδα.... "" :lol::p Πλακα κανω, οπως ειπαν και αλλα παιδια εδω μεσα μην τριβεστε στη γκλιτσα του τσοπανη. Αν πουν και αν ειχαν τα ατομα να δουλεψουν σωστα και οπως πρεπει δεν θα αγοραζαμε απο εξω ;)

 

Παρελαβα σημερα, μου το εφερε ο ταχυδρομος στο σπιτι. Για στατιστικους λογους κ προς ενημερωση:

RP322259152SG

Απο το site της sg post

15-12-2015 Arrival at Processing Center (Country code: GR)

02-12-2015 Arrival at Destination Post (Country: GR)

30-11-2015 Despatched to overseas (Country code: GR)

27-11-2015 Received from Customer

Aπο τα ΕΛΤΑ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 27-11-2015 09:36 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 15-12-2015 07:49 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 15-12-2015 10:49 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 15-12-2015 12:49 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΠΑΤΡΑ Κ Δ 15-12-2015 22:00 ΠΑΤΡΑ Κ Δ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΠΑΤΡΑ Κ Δ 15-12-2015 23:35 ΠΑΤΡΑ Κ Δ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΠΑΤΡΑ Κ Δ 16-12-2015 7: ΠΑΤΡΑ Κ Δ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΠΑΤΡΑΣ 16-12-2015 06:58 Μ.Δ. ΠΑΤΡΑΣ

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 16-12-2015 07:45 Μ.Δ. ΠΑΤΡΑΣ

 

μια χαρά, είσαι τυχερός.

Link to comment
Share on other sites

Άμα διαβάσει την πρώτη σελίδα, τα σχεδιαγράμματα και τις τελευταίες (βαριά) 3 σελίδες, τελείωσε, πήρε PHD και Master με Honors στην αποστολή και παραλαβή δεμάτων από Κίνα προς Ελλάδα.

Όταν βλέπω ανθρώπους που δυσκολεύονται να κάνουν ένα checkout σε online κατάστημα, δεν μου φαίνεται καθόλου παράξενο να πελαγώνουν με τις ενδείξεις του tracking.

 

Πως γίνεται να μπερδεύονται περισσότερο; :wacko: Είναι από τους πιο απλούς οδηγούς που έχω διαβάσει προσωπικά. Άλλο βαριέμαι να διαβάσω και να κατανοήσω και άλλο δεν κατανοώ. Τι ακριβώς δεν ισχύει από αυτά που αναφέρονται στον οδηγό;

"·Ταχυδρομείο Σιγκαπούρης (Singapore Post)
[b]ARRIVED AT OVERSEAS...Εμφανίζεται όταν στο αεροδρόμιο στην Ελλάδα ανοιχθεί ο σάκος όπου βρίσκεται το πακέτο, και καταγραφεί η άφιξη[/b]"

Το παραπάνω μήνυμα δεν εμφανίζεται πλέον. Η Singapore πλέον δίνει πολύ νωρίτερα άφιξη (σωστά κατα τη γνώμη μου, όπως έγραψα πριν 1-2 μέρες.). Βλέπει ο αρχάριος το "Arrival at destination post", βλέπει τον οδηγό, κάνει ένα συνδυασμό και νομίζει οτι άνοιξε ο σάκος και σε 2-3 μέρες έρχεται το πακέτο. Αμ' δε. Που θα ρωτήσει; Εδώ.

 

"·Ταχυδρομείο Κίνας (China Post)
Σε κάθε κατάσταση αναφέρεται και ο ταχυδρομικός κώδικας της περιοχής όπου βρίσκεται το πακέτο στην Κίνα. Θα γράψω τα βασικά για το tracking της κίνας
[b]Collection[/b]...Αυτό εμφανίζεται όταν η μεταφορική εταιρία παραδώσει τα πακέτα στο ταχυδρομείο
[b]Opening[/b]...Εμφανίζεται κατά το άνοιγμα και έλεγχο του πακέτου. Θεωρητικά γίνεται στο τελωνείο προτού φύγει το πακέτο από Κίνα
[b]Departure from outward office of exchange[/b]...Εμφανίζεται κατά την αναχώρηση από Κίνα"

5-6 πακέτα έχω πάρει τον τελευταίο μήνα με China. "Collection" και "Opening" δεν έχω δει στο tracking.

"Departure from outward οffice of exchange" έχω δει πολλά όμως, 2-3 για κάθε πακέτο. Το τελευταίο 2-4 μέρες πριν δώσει η China αναχώρηση πτήσης. Τα βλέπει όλα αυτά ο αρχάριος, μπερδεύεται. Που θα ρωτήσει; Εδώ.

 

Εσύ κι εγώ μπορεί να το βλέπουμε ψύχραιμα, όσο μπορούμε. Όταν όμως κάποιος περιμένει την πρώτη του παραγγελία, έχει δώσει 100-τόσα ευρώ και δεν βλέπει φως, τον δικαιολογώ αν δώσει τον αριθμό αποστολής του. Αυτό που δεν δικαιολογώ είναι να μην διαβάσει 1-2 σελίδες πριν όπου πάντα υπάρχουν παρόμοιες περιπτώσεις.

 

Εγώ πάντως θα σοβαρευτώ όταν σοβαρευτούν τα ΕΛΤΑ ή\και όποιος έχει αναλάβει τη διαχείριση των ταχυδρομικών σάκων στο Ελ. Βενιζέλος. Ας μου πουν με σοβαρότητα οτι το πακέτο μου που πέταξε στις 21 Νοεμβρίου απο Σανγκάη και μόλις σήμερα το πρωί έφτασε στο ΚΔ Αττικής, ταξίδευε επι 25 μέρες και προσγειώθηκε σήμερα. Θα τους στείλω συστημένους στην Κίνα για να δουν πόσο διαρκεί το ταξίδι. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δέμα με direct-link PostNord ξέρετε αν φαίνεται στo tracking των ελτα?Με άλλα λόγια θα έρθει ώς απλό ή ώς συστημένο?

Ευχαριστώ.

 

Με συγχωρείτε που επαναλαμβάνομαι αλλά θεωρώ πιθανό κάποιος να ξέρει την απάντηση αλλά να χάθηκε η ερωτηση μου μέσα στις πυκνές ορδές μυνημάτων.

Ευχαριστώ και πάλι.

 

 

Παιδια τι εμπειρια εχετε απο ταχυδρομειο Βελγιου Belgium(Bpost International)?

 

Ειμαι σε αυτη την κατασταση και η τυχη του αγνοειται σχεδον 10 μερες τωρα.

 

2015-12-07 13:00 Arrival at export hub

2015-12-07 00:01 Item is ready for transport

2015-12-06 03:15 Item is announced / bpost received the information

 

Σε δικιά μου περίπτωση με ταχυδρομείο Βελγίου αυτή ήταν η τελευταία ένδειξη που πήρα. Δεν εμφανίστηκε ποτέ στο tracking των ΕΛΤΑ αλλά ήρθε μετά από 30+ μέρες(στο σύνολο κάτω από 45 μέρες) ώς απλό (όχι ώς συστημένο) στην είσοδο της πολυκατοικίας μου.

Edited by vraxos126
Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείτε που επαναλαμβάνομαι αλλά θεωρώ πιθανό κάποιος να ξέρει την απάντηση αλλά να χάθηκε η ερωτηση μου μέσα στις πυκνές ορδές μυνημάτων.

Ευχαριστώ και πάλι.

Δεν το έχω δεί ξανά φίλε μου, οπότε δεν ξέρω τι γίνεται με τα ΕΛΤΑ. Αριθμό έχεις;;;

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δεί ξανά φίλε μου, οπότε δεν ξέρω τι γίνεται με τα ΕΛΤΑ. Αριθμό έχεις;;;

 

Ναι

 

Number: RE820476436SE

Package Status: In Transit

Destination Country: Greece

Origin Country: Sweden

2015-12-07 11:00 Item received for processing

2015-12-05 15:00 Item pre-advice received

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείτε που επαναλαμβάνομαι αλλά θεωρώ πιθανό κάποιος να ξέρει την απάντηση αλλά να χάθηκε η ερωτηση μου μέσα στις πυκνές ορδές μυνημάτων.

Ευχαριστώ και πάλι.

Φανταζομαι τσεκαρες εδω περα ετσι? Τωρα για το αν ειναι συστημενο ή απλο θα σε γελασω. Δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε την εν λογω εταιρια μεταφορων!

http://www.directlink.com/en/Pages/home.aspx

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...