Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πω ρε... αυτό συμβαίνει μόνο στην συγκεκριμένη ταχυδρομική ή ανεξαρτητoυ κουριερ; ειναι δλδ καθαρά στην τύχη πότε θα ανοιχτεί ο σάκος σου;

 

Αν κρίνουμε πως σε κάποιους έχει φτάσει απο τις 17 το δέμα τους και δεν το χουν σκανάρει στα Ελτα ακόμα, ενω σε άλλους αργότερα και έχουν παραλάβει περισσότερα απο ένα τότε ναι είναι θέμα τύχης λογικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι να γυρισει ρε παιδια, φυσικα και δεν παιζει αυτό. Αν υπηρχε καποιο θεμα (πχ λαθος διευθυνση η κατι άλλο) θα παρεμενε σε καποια αποθηκη για ενα σεβαστο χρονικο διάστημα και μετα θα απαξιωνοταν το δεμα (δηλαδή θα καταστρεφονταν)

Κάνεις λάθος, εάν τα στοιχεία δεν είναι ευανάγνωστα επιστρέφεται αμέσως στον αποστολέα, έχει γίνει με δικό μου δέμα που είχε βραχεί και είχαν σβυσθεί τα στοιχεία και επέστρεψε στο Χονγκ Κονγκ, και μου το έστειλαν ξανά.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος, εάν τα στοιχεία δεν είναι ευανάγνωστα επιστρέφεται αμέσως στον αποστολέα, έχει γίνει με δικό μου δέμα που είχε βραχεί και είχαν σβυσθεί τα στοιχεία και επέστρεψε στο Χονγκ Κονγκ, και μου το έστειλαν ξανά.

 

Αν δεν φαίνεται τίποτα από τα στοιχεία, δε θα το προωθουσαν καν από Σιγκαπούρη. Έστω και το τηλέφωνο να φαίνεται σε ειδοποιουν...

Link to comment
Share on other sites

Δε θα γυρίσει δεμα πίσω σε λιγότερο από 10 μέρες..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

και γω περιμένω δέμα με NLpost και είναι από 25/11 σε αεροδρόμιο.και στο status των ελτα λέει ακόμα ολλανδία 17/11

ενώ στην nlpost λέει ότι έχει φτάσει Ελλάδα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν φαίνεται τίποτα από τα στοιχεία, δε θα το προωθουσαν καν από Σιγκαπούρη. Έστω και το τηλέφωνο να φαίνεται σε ειδοποιουν...

Και εάν τα στοιχεία έσβυσαν κατά την μεταφορά ;;;Ούτε αυτό με την ειδοποίηση που λες ισχύει, έγκειται στον υπάλληλο, το λέω γιατί μου έτυχε πάλι να επιστραφεί δέμα γιατί ο Κινέζος δεν είχε γράψει τον ταχυδρομικό κώδικα. Όλη η υπόλοιπη διεύθυνση ήταν εντάξει.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως παιδιά από της 16/11/015 το δέμα εξακολουθεί να είναι σε κατάσταση

(The item is pre-advised) NLpost, καμία ενημέρωση περεταίρω.

 

Μπορεί να το πάρω προς τον Φεβρουάριο ποιος ξέρει :p

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μόλις επικοινώνησα με το κέντρο εξυπηρέτησης των ΕΛΤΑ και μου είπαν ότι λόγω δυσανάγνωστων στοιχείων πιθανότατα το πακέτο επιστρέφει στον αποστολέα!!! Δεν έχω δυνατότητα να κάνω κάτι άλλο, γιατί στη διανομή δεν ξέρουν που να το πάνε.

 

Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να επικοινωνήσω με το Banggood και να τους πω να το ξαναστείλουν. Θα περιμένω καμιά εβδομάδα να δω τι γίνεται και θα επικοινωνήσω μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,εχω παραγγειλει ενα δεμα απο Κινα μεσω Ολλανδιας και ενω στο ολλανδικο σαιτ μου δειχνει οτι απο Κυριακη "The item has arrived in the country of destination" στο σαιτ του ελτα δεν αναγνωριζει το τρακινγκ και λεει "Δεν υπάρχει καταχώριση για τον αριθμό". Ειναι φυσιολογικο να μην δειχνει τιποτα το σαιτ του ελτα;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,εχω παραγγειλει ενα δεμα απο Κινα μεσω Ολλανδιας και ενω στο ολλανδικο σαιτ μου δειχνει οτι απο Κυριακη "The item has arrived in the country of destination" στο σαιτ του ελτα δεν αναγνωριζει το τρακινγκ και λεει "Δεν υπάρχει καταχώριση για τον αριθμό". Ειναι φυσιολογικο να μην δειχνει τιποτα το σαιτ του ελτα;

Γράψε τον αριθμό ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Από ότι είδα, οι Ολλανδοί λένε ότι σε 6 ημέρες ηλθε στην Ελλάδα από Κίνα .... οπότε είναι λίγο απίθανο!!!
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Από ότι είδα, οι Ολλανδοί λένε ότι σε 6 ημέρες ηλθε στην Ελλάδα από Κίνα .... οπότε είναι λίγο απίθανο!!!

 

Δεν θα πρεπε ομως να εμφανιζεται κατι στο σαιτ των ελτα,πχ "αντικειμενα σε συσκευασια" οπως λενε συνηθως οταν ειναι ακομα κινα;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μόλις επικοινώνησα με το κέντρο εξυπηρέτησης των ΕΛΤΑ και μου είπαν ότι λόγω δυσανάγνωστων στοιχείων πιθανότατα το πακέτο επιστρέφει στον αποστολέα!!! Δεν έχω δυνατότητα να κάνω κάτι άλλο, γιατί στη διανομή δεν ξέρουν που να το πάνε..

 

UPDATE:

Ψάχνοντας βρήκα το τηλέφωνο του Κ.Α.Τ Αεροδρομίου και πηρα εκεί. Τους εξήγησα την κατάσταση (ότι από τη διανομή επέστρεψε στο αεροδρόμιο) και μου ζήτησε όνομα τηλέφωνο και tracking number. Μετά από ένα μισάωρο με πήρε ένας ευγενέστατος κύριος και μου είπε ότι είχε σβήσει τελείως η διεύθυνση και αχνοφαινόταν το όνομα. Του έδωσα τη διεύθυνση και είπε θα μου το στείλουν ξανά και θα το παραλάβω από βδομάδα. Οπότε όλα καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πρεπε ομως να εμφανιζεται κατι στο σαιτ των ελτα,πχ "αντικειμενα σε συσκευασια" οπως λενε συνηθως οταν ειναι ακομα κινα;

Αυτό εμφανίζεται συνήθως όταν είναι με την SP, με την "μαστουρωμένη" NL άστα να πάνε .... :lol:

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό εμφανίζεται συνήθως όταν είναι με την SP, με την "μαστουρωμένη" NL άστα να πάνε .... :lol:

 

Ααα οκ,κομπλε τοτε! :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πρεπε ομως να εμφανιζεται κατι στο σαιτ των ελτα,πχ "αντικειμενα σε συσκευασια" οπως λενε συνηθως οταν ειναι ακομα κινα;

Κανονικά αυτό το μήνυμα το βγάζει όταν φτάσει στο PostNL sorting center.

 

Από ότι είδα, οι Ολλανδοί λένε ότι σε 6 ημέρες ηλθε στην Ελλάδα από Κίνα .... οπότε είναι λίγο απίθανο!!!
Σιγά τα ωά! Η SG Post μου το έφερε σε 3 :lol:
Link to comment
Share on other sites

Σιγά τα ωά! Η SG Post μου το έφερε σε 3 :lol:

Αν υπολογίσεις ότι μόνοι τους οι Ολλανδοί λένε ότι από Ολλανδία γιά Ελλάδα κάνει από 5 έως 7 ημέρες, κάτι δεν πηγαίνει καλά ... :p

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά που μπορώ να ελενξω το τρακινγικ για βελγικό ταχυδρομείο;μόλις μου έστειλε το gearbest ένα δέμα και το tracking number είναι BLVS1376360000232958

 

Επειδή είναι ή πρώτη φορά που μου στέλνουν με αυτό,θα πάρει περίπου όσο με sg post η nlpost;

Nokia 8210,Nokia 6600,Sony Ericsson w810,Nokia N70,Sony Ericsson w995,Nokia N8,Nokia lumia 800.Samsung Galaxy S3,Ηtc ONE m9
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά που μπορώ να ελενξω το τρακινγικ για βελγικό ταχυδρομείο;μόλις μου έστειλε το gearbest ένα δέμα και το tracking number είναι BLVS1376360000232958

 

Επειδή είναι ή πρώτη φορά που μου στέλνουν με αυτό,θα πάρει περίπου όσο με sg post η nlpost;

http://track.bpost.be/btr/web/#/home

ή

http://www.bpost2.be/bpostinternational/track_trace/find.php?lng=en

 

Για την ταχύτητα τους, δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως περίεργα πράγματα με την NL, δέμα που έφυγε στης 26 ως απλό φαίνεται στα ελτα και στο track της NL, ενώ δέμα με priority που έφυγε στης 19 δεν φαίνεται καθόλου στα ελτα και φαίνεται μόνο στο track της ΝL
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση. ποσο καιρο πρεπει να αργησει ενα πακετο για να κανουμε dispute? 5/11 εκανα παραγγελια απο μινιντιλ ,17/11 λεει οτι εφτασε ελλαδα αλλα στα ελτα λεει αντικειμενα σε συσκευασια σιγκαπουρη 11/11. να περιμενω κι αλλο ? εχει κανει ποτε κανεις dispute? τα χρηματα αν αποφσισει η paypal να στα δωσει (που φανταζομαι σε περιπτωση μη παραλαβεης πακετου σε δικαιωνει) ποσο καιρο κανει?
Link to comment
Share on other sites

Σοβαρολογεις ότι θέλεις dispute σε λιγότερο από μήνα;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρολογεις ότι θέλεις dispute σε λιγότερο από μήνα;

 

ενας μηνας εχει περασει. ειναι η δευτερη φορα που παραγγελνω και την πρωτη ηρθε σε 12 μερες. δεν εχω εμπειρια επι του θεματος γιαυτο ρωταω.. αλλιως για ποιο λογο να ρωτησω. εχω αρχισει να σκεφτομαι το dispute.δεν ειπα οτι θελω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...