Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ξερω καν εάν γράφει τιμή στο κουτί επάνω. Δεν ξέρω ποια είναι η συνήθης τακτική..

 

Την αποδειξη από το paypal εχω αλλά και την κίνηση από το e-banking που φαίνεται πόσα πλήρωσα.

 

Επίσης η τιμή που αναγράφει επάνω το πακέτο είναι η ιδια με την τιμή που πλήρωσες για το κινητό;; Εαν δεν είναι(γιατί συνήθως γράφουν μικρότερη) και η απόδειξη λέει 100ε αντί για 20 που γράφει επάνω τί γίνεται;;

Σε όσα πακέτα έχω λάβει με NL,η αναγραφόμενη τιμή ήταν 4-5$.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@junglist

Έκανα τη μετάφραση και σημαίνει "ΜΑΛΤΑ" στα κινέζικα. Άρα το κάρφωμα ίσως γίνεται από την χρήση της κινέζικη γλώσσας. Γιατί δηλαδή να αναγραφεί ο τόπος προορισμού στα αγγλικά ΚΑΙ στα κινέζικα? Ύποπτο! ;)

Ρε μπας και να ανοίξουμε κανένα γραφείο να περνάνε τα πακέτα πρώτα από Μάλτα, αφού εδώ δεν υπάρχουν τέτοια θέματα με NL;

LOL :-) :-) :-)

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παιδια δικαιολογειται αυτο ?

απο 25 και 26/3 αεροδρομιο και ουτε καν ταχυδρομειο ??

 

Υπολογισε 6-7 μερες ακομη.υπομονη.Απο την ημερα που θα παει στο Κ.Διανομης υστερα απο 1-2 μερες θα το εχεις!

Edited by leonkl68
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Με NL αγορά από coolicool για Αθήνα. Χωρίς πρόβλημα και πολύ γρήγορα [ATTACH]58874[/ATTACH]

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

Ήλπιζα να το έχω μέχρι Παρασκευή αλλά δεν το βλέπω. Και θέλω να φύγω για Τρικαλα κιολας! Κολημενο εκει απο την Παρασκευή

Status: Transit

Destination: Greece

2015-03-27 08:27 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2015-03-24 09:11 NETHERLANDS, ARRIVAL AT AIRPORT

2015-03-24 09:11 NETHERLANDS, ITEMS IN PACKING

Origin: Netherlands

2015-03-31 09:36 The item is on transport to the country of destination

2015-03-27 10:27 The item has been processed in the country of destination

2015-03-25 13:17 The item is on transport to the country of destination

2015-03-24 09:11 The item is at the PostNL sorting center

2015-03-23 07:35 The item is pre-advised

======================================

Powered by http://www.17track.net

Edited by brainshaker
Link to comment
Share on other sites

Κατάσταση Ημερομηνια Ωρα Περιοχη

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 23-03-2015 23:22 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 23-03-2015 23:22 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 30-03-2015 09:00 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 31-03-2015 07:46 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 31-03-2015 23:57 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΡΑΦΗΝΑΣ 01-04-2015 07:13 Μ.Δ. ΡΑΦΗΝΑΣ

 

Κανενα προβλημα.Μαλλον κατι παιζει με Θεσσλονικη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, πήγαν τελωνείο από geekbuying με NL post Pistons v2. Θα πληρώσω? Επίσης, περιμένω και ένα Bluetooth ηχείο των 10 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, πήγαν τελωνείο από geekbuying με NL post Pistons v2. Θα πληρώσω? Επίσης, περιμένω και ένα Bluetooth ηχείο των 10 ευρώ.

Εφόσον πήγανε ναι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πήγα να πάρω το πακέτο από το μδ δυτικής Θεσσαλονίκης και ο ταχυδρόμος ερχόταν να το φέρει και δεν με βρήκε εδώ. Lol.

Γνωρίζει κανείς αν θα το πάει πίσω στο μδ δυτικής Θεσσαλονίκης για να το παραδώσει αύριο στο ΕΛΤΑ που με εξυπηρετεί; να περασω αν είναι αργότερα από το μδ να το παρω.

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, πήγαν τελωνείο από geekbuying με NL post Pistons v2. Θα πληρώσω? Επίσης, περιμένω και ένα Bluetooth ηχείο των 10 ευρώ.

Δεν θα πληρώσεις εφ'όσον η αξία τους είναι μικρή. Το ότι πήγαν στην ΥΕΔ δεν συνεπάγεται οτι θα πληρώσεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 92 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εφόσον πήγανε ναι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πήγα να πάρω το πακέτο από το μδ δυτικής Θεσσαλονίκης και ο ταχυδρόμος ερχόταν να το φέρει και δεν με βρήκε εδώ. Lol.

Γνωρίζει κανείς αν θα το πάει πίσω στο μδ δυτικής Θεσσαλονίκης για να το παραδώσει αύριο στο ΕΛΤΑ που με εξυπηρετεί; να περασω αν είναι αργότερα από το μδ να το παρω.

Στο ταχυδρομείο της περιοχής σου πήγε.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πληρώσεις εφ'όσον η αξία τους είναι μικρή. Το ότι πήγαν στην ΥΕΔ δεν συνεπάγεται οτι θα πληρώσεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 92 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στο ταχυδρομείο της περιοχής σου πήγε.

 

και γιατι τοτε μπορεις να τα παραλαβεις την επομενη ημερα και οχι την ιδια;

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

και γιατι τοτε μπορεις να τα παραλαβεις την επομενη ημερα και οχι την ιδια;

 

Γιατί συνήθως ο ταχυδρόμος έχει το χαρτί και τα δεματα μαζί του και τα επιστρέφει μετά το μεσημέρι που ολοκληρώνει τη βόλτα του.

Άρα και να πας δε θα το βρεις σήμερα.

Xiaomi Redmi Note 4x - Lenovo Yoga Tablet 3 850 F - Lenovo A806 - Lenovo A820 - LG Optimus L5
Link to comment
Share on other sites

Γιατί συνήθως ο ταχυδρόμος έχει το χαρτί και τα δεματα μαζί του και τα επιστρέφει μετά το μεσημέρι που ολοκληρώνει τη βόλτα του.

Άρα και να πας δε θα το βρεις σήμερα.

 

μου ειπε αυτη απο το ελτα πως αυριο θα φερει ο ταχυδρομος τα δεματα που αφησε ειδοποιηση και σημερα θα τα επιστρεψει απο εκει που τα πηρε..αρα θα ειναι στο μδ δυτικης θεσσαλονικης

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

να κάνω μια ερώτηση και εγώ,

 

όταν φτάνει το δέμα στο σημείο ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

θέλει μερικές μέρες να ξεκολλήσει γιατί έχουν μεγάλο όγκο δεμάτων και ουσιαστικά τα πάνε με μια σειρά?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,εχω κανει αγορα απο ebay ενα δορυφορικο πεδιομετρο 280€ το οποιο λεει στην περιγραφη του:

Item location: Amsterdam, Netherlands

tracking nunber ειχε RC.........NL

 

Αγορα κανονικα και βλεπω και εγω με τη σειρα μου :

 

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 20-03-2015 48: ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 23-03-2015 06:35 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 23-03-2015 09:36 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 24-03-2015 10:25 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 26-03-2015 02:51 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ 30-03-2015 08:54 ΕΛΛΑΔΑ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ (ΥΕΔ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 30-03-2015 08:54 ΕΛΛΑΔΑ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ (ΥΕΔ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 30-03-2015 11:50 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

 

 

Δικαιολογειται το τελωνειο εφοσον αποδεδειγμενα η αγορα εγινε εντος Ε.Ε?

Δηλαδη απαιτειται τελωνειακη δηλωση οπως λεει παραπανω ασχετα απο τη χωρα προελευσης?

Για να καταλαβω,οτι εισαγεται στο τελωνειο υπαρχει 100% επιβαρυνση η απλα γινεται ελεγχος συγκεκριμενα στην ΝL οπως διαβαζω στις τελευταιες σελιδες?

Στην τελικη,παιζει να πληρωσω δασμους?

Να προσθεσω οτι η αγορα εγινε στις 13/03 και στις 20/03 ηταν αεροδρομιο Ολλανδιας αρα 100% σταλθηκε απο EU warehouse.

Edited by grunge_kdc
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,εχω κανει αγορα απο ebay ενα δορυφορικο πεδιομετρο 280€ το οποιο λεει στην περιγραφη του:

Item location: Amsterdam, Netherlands

tracking nunber ειχε RC.........NL

 

Αγορα κανονικα και βλεπω και εγω με τη σειρα μου :

 

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 20-03-2015 48: ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 23-03-2015 06:35 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 23-03-2015 09:36 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 24-03-2015 10:25 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 26-03-2015 02:51 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ 30-03-2015 08:54 ΕΛΛΑΔΑ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ (ΥΕΔ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 30-03-2015 08:54 ΕΛΛΑΔΑ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ (ΥΕΔ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 30-03-2015 11:50 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

 

 

Δικαιολογειται το τελωνειο εφοσον αποδεδειγμενα η αγορα εγινε εντος Ε.Ε?

Δηλαδη απαιτειται τελωνειακη δηλωση οπως λεει παραπανω ασχετα απο τη χωρα προελευσης?

Για να καταλαβω,οτι εισαγεται στο τελωνειο υπαρχει 100% επιβαρυνση η απλα γινεται ελεγχος συγκεκριμενα στην ΝL οπως διαβαζω στις τελευταιες σελιδες?

Στην τελικη,παιζει να πληρωσω δασμους?

Να προσθεσω οτι η αγορα εγινε στις 13/03 και στις 20/03 ηταν αεροδρομιο Ολλανδιας αρα 100% σταλθηκε απο EU warehouse.

 

εφοσον ειναι αποδεδειγμενα εντος ΕΕ δεν εχεις να φοβασαι τιποτα..αν ομως εγινε και καλα απο EU warehouse τοτε την πατησες..πολλοι εδω μεσα ειχαν θεμα με NL post στην Θεσσαλονικη.

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Οι μέρες πάντως που φαίνονται είναι πολλές αν στο στείλατε από Ευρώπη. Τόσο διάστημα αν δεν κάνω λάθος στέλνονται από εξωτερικό. Σίγουρα στο στείλανε από ευρωπαϊκή αποθήκη τους? Για ξεκαθάρισε το μαζί τους. Ποιο καταστήματα είναι?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,εχω παραγγελια που εχει φτασει στο αεροδρομιο απο 24/03 και ακομα δεν εχει γινει κατι,εχει κολλησει εκει.ξερει κανεις τι μπορει να συμβαινει,γιατι τοση καθυστερηση? Να ανησυχω?Το δεμα μου ειναι απο SG post
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,εχω παραγγελια που εχει φτασει στο αεροδρομιο απο 24/03 και ακομα δεν εχει γινει κατι,εχει κολλησει εκει.ξερει κανεις τι μπορει να συμβαινει,γιατι τοση καθυστερηση? Να ανησυχω?Το δεμα μου ειναι απο SG post

Και εμεις στην αναμονη ειμαστε απο τις 27 στο αεροδρομιο αντε να δουμε!

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις στην αναμονη ειμαστε απο τις 27 στο αεροδρομιο αντε να δουμε!

 

Υπαρχουν καποιοι που εχουν ηδη παραλαβει ομως με ημερομηνια ιδια με την δικη μου η με ημερομηνια μετα τις 24/03.

Link to comment
Share on other sites

"Να προσθεσω οτι η αγορα εγινε στις 13/03 και στις 20/03 ηταν αεροδρομιο Ολλανδιας αρα 100% σταλθηκε απο EU warehouse. "

 

Αυτό και μόνο θα έπρεπε να σου δείξει ότι δεν είναι από EU.

Τόσο περίπου κάνουν τα προιόντα από Κίνα να φτάσουν στην Ολλανδία.

Ψάξε το με τον πωλητή το θέμα.

Xiaomi Redmi Note 4x - Lenovo Yoga Tablet 3 850 F - Lenovo A806 - Lenovo A820 - LG Optimus L5
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,εχω παραγγελια που εχει φτασει στο αεροδρομιο απο 24/03 και ακομα δεν εχει γινει κατι,εχει κολλησει εκει.ξερει κανεις τι μπορει να συμβαινει,γιατι τοση καθυστερηση? Να ανησυχω?Το δεμα μου ειναι απο SG post

Μια από τα ίδια. Περιμένουμε. Είμαι με Cn. Ξαφνικά μπορεί να το δεις να έχει φτάσει ακόμα και στη ΜΔ της περιοχής σου. Υπομονή

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν καποιοι που εχουν ηδη παραλαβει ομως με ημερομηνια ιδια με την δικη μου η με ημερομηνια μετα τις 24/03.

 

Και εγώ με 2 διαφορετικές παραγγελίες με άφιξη και οι 2 στις 24...η μια έκλεισε σήμερα το πρωί ενώ η άλλη ακόμα κολλημένη στην άφιξη

Link to comment
Share on other sites

"Να προσθεσω οτι η αγορα εγινε στις 13/03 και στις 20/03 ηταν αεροδρομιο Ολλανδιας αρα 100% σταλθηκε απο EU warehouse. "

 

Αυτό και μόνο θα έπρεπε να σου δείξει ότι δεν είναι από EU.

Τόσο περίπου κάνουν τα προιόντα από Κίνα να φτάσουν στην Ολλανδία.

Ψάξε το με τον πωλητή το θέμα.

 

Το δικο μου σε 6 μερες απο κινα ηταν Ελλαδα οποτε μην εισαι και τοσο σιγουρος.Οι χρονοι δεν ειναι ενδεικτικο

 

και για του λογου το αληθες

 

http://www.postnl.post/details/

Link to comment
Share on other sites

παιδια τι κουλα μου λεει το trackru κοιταχτε εδω::::Date Zipcode Location Event Weight Additional

21.03.2015 08:18 Accepted from sender -

21.03.2015 11:18 Accepted from sender -

23.03.2015 08:18 SGSING Singapore Send item abroad (Export) Greece Gratha

23.03.2015 11:18 SGSING Singapore Send item abroad (Export) Greece Gratha

Ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ Α.Ε: RF322623133SG

Track at official postal site

Date Zipcode Location Event Weight Additional

30.11.-0001 00:00 Update item information Greece

21.03.2015 08:18 Singapore Consolidated for export (Export)

21.03.2015 11:18 Singapore Consolidated for export (Export)

Update item information Greece

Pepelaz post: RF322623133SG

01.04.2015 15:00 215T Pluke, g-xy Kin-dza-dza Postal item arrived to transit planet. -3 kg. Pepelaz № 20150401-32

 

ενω τα αλλα σαιτς μου λενε οτι ταξιδευει ακομα

Edited by olympiakos
Link to comment
Share on other sites

παιδια τι κουλα μου λεει το trackru κοιταχτε εδω.http://trackitonline.ru/?service=track[/url]

ενω τα αλλα σαιτς μου λενε οτι ταξιδευει ακομα.

 

Πρωταπριλιατικο.Ακου λέει το δέμα μου ταξιδεύει για Άρη.

Link to comment
Share on other sites

ειδες το κουφο μηπως δεν ειναι πρωτοαπριλιατικο και εχει γινει μ.....α φοβαμαι....RF322623133SG βαλε στο trackitonline.ru και δειτε το

το θεμα ειναι με αυτα δεν παιζουν τετοια μερα γιατι μπορει να κανουν τον πελατη να μπει σε διαδικασιες και να τρεχει και να μην φτανει...ηδη εστειλα μηνυμα στο spemal και τους ανεβασα την εικονα να δουν

Edited by olympiakos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...