Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εξαρτάται απο την αξία του Η\Υ. Ή μάλλον απο την αξία με την οποία θα υπολογίσουν ΦΠΑ στο τελωνείο.

Αν η αξία αντιστοιχεί σε ΦΠΑ πάνω απο €70-€80 γιατί να μπλέξεις;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

υποτιθεται οτι ειναι τριγωνικη οποτε δεν θα εχει εξτρα κοστος.gearbest eu express, ισχυει;

αν ολα πανε καλα δηλαδη θα κερδισω 70 ευρω αλλα θα χασω 2 χρονια εγγυηση κτλ.

250 κανει εδω το λαπτοπ

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι τριγωνικη συναλλαγή ,δεν περνάει τελωνείο ,εγώ παρέλαβα σε 20 μέρες ,έχω και εγώ δύο λάπτοπ από Κίνα ,το ένα 1 χρόνο και το άλλο 7 μήνες .
Link to comment
Share on other sites

κ συ απο gearbest?στο έστειλαν αμέσως;στις 20 μέρες ήταν όλα μέσα δηλαδή;

απλά βλέπω οτι είναι πολύ καλο για να είναι αληθινό.

δεν συμφέρει καν η ευρωπαικη αποθηκη αν δεν βιαζεται κανεις δηλαδή βάζει τριγωνική και αργεί αλλά του βγαίνει φτηνότερα απο την eu warehouse.

καταλαβα καλα; :shifty:

Link to comment
Share on other sites

12€ μεταφορικά είχα πληρώσει ,στην συγκεκριμένη μέθοδο όσο μεγαλύτερο βάρος τόσο λιγότερα τα μεταφορικά ,και πάλι με τα μεταφορικά είχα γλιτώσει 50€ αν το έπαιρνα από Ελλάδα ,το μόνο που χάνεις είναι τα 2 χρόνια εγγύηση από Ελλάδα , τώρα το έχω 7 μήνες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι από gearbest 28 Ιούλιου έφυγε 14 Αυγούστου παρέλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το βλέπεις από την Ευρωπαϊκή αποθήκη και όχι από Κίνα , γιατί με priority line που κοίταξα δεν είναι τόσα αν εννοείς αυτό που έχει και ο Κωτσόβολος .
Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω: https://www.gearbest.com/tablet-pcs/pp_488238.html

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Sorry, λαθος επεξεργαστής :rolleyes:

Με μπέρδεψε ο skroutz που το έχει με Ζ8300

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω: https://www.gearbest.com/tablet-pcs/pp_488238.html

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Sorry, λαθος επεξεργαστής :rolleyes:

Με μπέρδεψε ο skroutz που το έχει με Ζ8300

 

πχ στο συγκρινόμενο λαπτοπ γλιτώνεις σε σχέση με Ελλάδα περίπου 40€ (193.13+18,06=211.19 ενώ Ελλάδα στα 249 ) αν αξίζει ,δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί ο καθένας βάζει διαφορετικές προτεραιότητες σε κάθε παραγγελιά που κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Είχα κάνει παραγγελιά απο gear ενα miband το με bpost το οποίο λέει οτι είναι Ελλάδα απο 6/8 στα ελτα δεν φαίνεται κατι και δεν μου εχουν στείλει ειδοποίηση ξέρει κάποιος τι παίζει; τι μπορώ να κάνω εγώ από την μεριά μου;
leeco max2 x820 4/32 Miui8 v.6 7.4.24 by C.B.G.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Είχα κάνει παραγγελιά απο gear ενα miband το με bpost το οποίο λέει οτι είναι Ελλάδα απο 6/8 στα ελτα δεν φαίνεται κατι και δεν μου εχουν στείλει ειδοποίηση ξέρει κάποιος τι παίζει; τι μπορώ να κάνω εγώ από την μεριά μου;

 

Τιποτα, απλα περιμενεις. Και απο ολλανδικο ταχυδρομειο ειναι την ιδια μερα, αλλα στο ελτα θα αργησει να φανει. Βλεπεις 15αυγουστος, διακοπες, μισοι υπαλληλοι εως καθολου... τι περιμενεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα, απλα περιμενεις. Και απο ολλανδικο ταχυδρομειο ειναι την ιδια μερα, αλλα στο ελτα θα αργησει να φανει. Βλεπεις 15αυγουστος, διακοπες, μισοι υπαλληλοι εως καθολου... τι περιμενεις!!!

 

Κατάλαβα. Απλα ειχα διαβάσει σε ενα παλιότερο ποστ για το bpost οτι δεν εμφανίζεται πλεον στα ελτα λογο διαφορετικού τρακινγκ και οτι το στέλνουν τα ελτα ως απλό μόλις φτάσει Ελλάδα. Θα κάνω λίγες μέρες υπομονή και μετα θα αρχίσω τα τηλέφωνα μπας και βγάλω άκρη!!!

leeco max2 x820 4/32 Miui8 v.6 7.4.24 by C.B.G.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, όπως φαίνεται παρακάτω, περιμένω ένα δέμα, το οποίο έχει φτάσει στο ταχυδρομείο της περιοχής από τις 16/8, αλλά ακόμα δεν είχα κάποια ειδοποίηση. Επειδή είναι η πρώτη φορά που περνάει τελωνείο κάποια παραγγελία μου, είναι διαφορετική η διαδικασία παραλαβής, ή απλά περιμένω; Αν πάω εγώ στο ταχυδρομείο με την ταυτότητά μου, μπορώ να το παραλάβω;

 

46b077377be6f7931d86558f75d5dbcc.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω στην θέση σου θα πήγαινα στο ταχύδρομειο ,να έχεις και το ΤΝ του δέματος ,εγώ παντα στο ταχυδρομείο πηγαίνω και τα παίρνω τα συστημένα .
Link to comment
Share on other sites

Εγω στην θέση σου θα πήγαινα στο ταχύδρομειο ,να έχεις και το ΤΝ του δέματος ,εγώ παντα στο ταχυδρομείο πηγαίνω και τα παίρνω τα συστημένα .
Ευχαριστώ πολύ, θα δοκιμάσω να πάω απευθείας, χωρίς να μου έχει έρθει ειδοποίηση.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εγω επειδη δν τ βλεπω να παραλμβανω τιποτα και ειμαι ηδη στις 65 μερες (gearbest austrian post) γνωριζουμε κανενα τηλεφωνο επικοινωνιας για τελωνειο π να απαντα ? οποιο κ ν δοκιμασω δεν τ σηκωνει κανεις .
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εγω επειδη δν τ βλεπω να παραλμβανω τιποτα και ειμαι ηδη στις 65 μερες (gearbest austrian post) γνωριζουμε κανενα τηλεφωνο επικοινωνιας για τελωνειο π να απαντα ? οποιο κ ν δοκιμασω δεν τ σηκωνει κανεις .

 

εχεις αριθμο αποστολης απο το αντικειμενο; να δεις που βρισκεται;

η τουλαχιστον απο το gearbest σου εδωσαν κατι ;

Γιατι αν περιμενεις απο το τελωνειο... σωθηκες

Link to comment
Share on other sites

12€ μεταφορικά είχα πληρώσει ,στην συγκεκριμένη μέθοδο όσο μεγαλύτερο βάρος τόσο λιγότερα τα μεταφορικά ,και πάλι με τα μεταφορικά είχα γλιτώσει 50€ αν το έπαιρνα από Ελλάδα ,το μόνο που χάνεις είναι τα 2 χρόνια εγγύηση από Ελλάδα , τώρα το έχω 7 μήνες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι από gearbest 28 Ιούλιου έφυγε 14 Αυγούστου παρέλαβα.

 

σου το εστειλαν σφραγισμενο με ζελατινες φιλε ή ειχαν βαλει χερι;

εχω παντα το φοβο μην ειναι refurbised ή και δευτερο χερι.

μπορει κανεις να το ελεγξει καπως η απλα στηριζεται στην κινεζικη ηθικη;:O

 

ναι το chuwi ειναι αλλα το z8350 οχι το 8300.

ακομη δεν ξερω αν αξιζει τον κινδυνο χανω 2 χρονια εγγυηση και 12 δοσεις ατοκα..

 

εσεις δηλαδη πως αποφασιζετε αν σας συμφερει η αγορα απο κινα παιδια;ξερω γω απο 50 ευρω κερδος και πανω?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε για 40ευρω κερδος στα 240 χωρίς εγγύηση με φόβο του τελωνείου και μην σου στείλουν και κάνα με προβλήμα πιστεύω ότι δεν αξίζει καθόλου μα καθόλου θα έπρεπε να έχεις κάνα 100ρι κέρδος για να το πάρεις από κινα
Link to comment
Share on other sites

Έχω το συγκεκριμένο λάπτοπ εδώ και 7 μήνες ,όλα ήταν σφραγισμένα , τελωνείο δεν περνάει γιατί το φέρνεις με τριγωνικη συναλλαγή , απλώς χάνεις τα 2 χρόνια εγγύηση , γιατί το πήρα, φυσικά ήταν η διαφορά στην τιμή μου είχε βγει 50 € λιγότερα άλλα το κάνω ως δοκιμή να δω πόσο αντέχουν , ώστε στο μέλλον να πάρω ένα ποίο καλό και ακριβό . Edited by pagouras7
Link to comment
Share on other sites

εχεις αριθμο αποστολης απο το αντικειμενο; να δεις που βρισκεται;

η τουλαχιστον απο το gearbest σου εδωσαν κατι ;

Γιατι αν περιμενεις απο το τελωνειο... σωθηκες

 

εχω αριθμο αποστολης το δεμα φαινεται οτι εφυγε 23 ιουνη απ αυστρια στο gearbest μου λενε περιμενε , τ θεμα ειναι οτι δεν το βλεπω ελλαδα εαν ηξερα οτι ειναι εδω θα περιμενα

Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρελαβα ενα δεματακι μεσω Αυστριας.Στα ελτα μου ζητησαν 3 ευρω γιατι λεει περασε απο τελωνειο,εγω το μονο που βλεπω ειναι ενα πρασινο αυτοκολλητο που λεει ''τελωνειακως ελευθερο''.

Αυτο χρεωσανε?

Γιατι ουτε στη παρακολουθηση λεει κατι οτι μπηκε ΥΕΔ .

Μπορει καποιος να με διαφωτισει?

Ευχαριστω εκ των πρωτερων.

 

* RT002266774AT *

Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρελαβα ενα δεματακι μεσω Αυστριας.Στα ελτα μου ζητησαν 3 ευρω γιατι λεει περασε απο τελωνειο,εγω το μονο που βλεπω ειναι ενα πρασινο αυτοκολλητο που λεει ''τελωνειακως ελευθερο''.

Αυτο χρεωσανε?

Γιατι ουτε στη παρακολουθηση λεει κατι οτι μπηκε ΥΕΔ .

Μπορει καποιος να με διαφωτισει?

Ευχαριστω εκ των πρωτερων.

 

* RT002266774AT *

Τι ηταν μεσα φιλε;

συνηθως τσεκουρωνουνε φτηνα τη γλυτωσες.

3 ευρω ειναι για το ταχυδρομειο επειδη το εδωσε τελωνειο, καπου πηρε το ματι μου οτι καταργηθηκε ομως δεν ξερω κατα ποσο ισχυει...:ninja:

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω το συγκεκριμένο λάπτοπ εδώ και 7 μήνες ,όλα ήταν σφραγισμένα , τελωνείο δεν περνάει γιατί το φέρνεις με τριγωνικη συναλλαγή , απλώς χάνεις τα 2 χρόνια εγγύηση , γιατί το πήρα, φυσικά ήταν η διαφορά στην τιμή μου είχε βγει 50 € λιγότερα άλλα το κάνω ως δοκιμή να δω πόσο αντέχουν , ώστε στο μέλλον να πάρω ένα ποίο καλό και ακριβό .

είναι καλο για ταινιες κ φωτογραφιες;

εχω σιχαθει να φορτιζω λαπτοπ κ αυτο λενε βγαζει πολλες ωρες ισχυει;

η διαφορα ηταν 70 ευρω..

το θεμα ειναι οτι αν ειναι να δωσω 250 θα ηθελα να μπω στο τρυπακι να βαλω κατι ακομα κ να παρω κατι καλυτερο κτλ κτλ κτλ ολοι οι γκατζεταδηκες αυτο το κακο παθαινουμε αφηνιαζουμε μπροστα στο καινουριο κ καλο :blink:

Link to comment
Share on other sites

Τι ηταν μεσα φιλε;

συνηθως τσεκουρωνουνε φτηνα τη γλυτωσες.

3 ευρω ειναι για το ταχυδρομειο επειδη το εδωσε τελωνειο, καπου πηρε το ματι μου οτι καταργηθηκε ομως δεν ξερω κατα ποσο ισχυει...:ninja:

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στην αναζητηση αντικειμενου δε μου βγαζει να μπηκε καπου ΥΕΔ.....

κατι βελονακια ανευ αξιας ηταν μεσα.

Και δεν καταλαβα....τα ελτα το εστειλαν τελωνειο????αυτο μου ειπανε και οτι βγηκε οκ και δεν πληρωνω κατι,μονο τα 3.

Δεν μου εχει ξανατυχει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...