Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστυχώς ναι , αν είχα ψαχτεί καλύτερα και είχα δεί ότι υπάρχει πρόβλημα με seychelles post δεν θα έμπαινα καν στην διαδικασία αγοράς από banggood, αν και με το καταστημα αυτό δεν είχα ποτέ στο παρελθόν πρόβλημα...θα το ξανασκεφτώ μάλλον να κάνω αγορά από banggood αν δεν αλλάξει. Αν είναι 1 μήνας καλά θα είναι...πολύ φοβάμαι πως θα περιμένω πολύ περισσότερο... ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την απάντησή σου.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επανέρχομαι για το θέμα του redmi pro που μου έστειλαν δώρο απ το Gearbest αλλά έκαναν λάθος και το έστειλαν με DHL. Είχε μέσα τιμολόγιο των 50€ και φυσικά σταμάτησε τελωνείο. Ζήτησαν ΑΦΜ και ΔΟΥ και λοιπά αποδεικτικά αξία για να περάσει τελωνείο, παρότι τους είπα ότι είμαι τεχνολογικός συντάκτης και είναι για δουλειά κλπ. Δεν δέχτηκαν τίποτα, εγώ δεν πληρώνω και το κινητό φεύγει πίσω. Να ξέρετε, μου είπαν ότι για προϊόντα αξίας πάνω από 22€ σταμάτησε τελωνείο. Αυτά από μένα.
Link to comment
Share on other sites

δεματακι από aliexpress με sg post ενώ δείχνει ότι έχει φτάσει Ελλάδα το sg post tracking , το ελτα tacking δεν το βλέπει καν. έχει ξανασυμβεί αυτό σε κανέναν?

 

Σε εμένα συμβαίνει με την διαφορά ότι στα ελτα φάνηκε πριν από μια ώρα περίπου. Κάποια στιγμή θα φανεί και σε εσένα

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι για το θέμα του redmi pro που μου έστειλαν δώρο απ το Gearbest αλλά έκαναν λάθος και το έστειλαν με DHL. Είχε μέσα τιμολόγιο των 50€ και φυσικά σταμάτησε τελωνείο. Ζήτησαν ΑΦΜ και ΔΟΥ και λοιπά αποδεικτικά αξία για να περάσει τελωνείο, παρότι τους είπα ότι είμαι τεχνολογικός συντάκτης και είναι για δουλειά κλπ. Δεν δέχτηκαν τίποτα, εγώ δεν πληρώνω και το κινητό φεύγει πίσω. Να ξέρετε, μου είπαν ότι για προϊόντα αξίας πάνω από 22€ σταμάτησε τελωνείο. Αυτά από μένα.

 

Και ξέρεις τι σημαίνει ο εκτελωνισμός μέσω dhl...τηλεφωνακι, ξέρετε, εμείς παίρνουμε 70€, αλλά αφού η αξία είναι μικρή θα μας δώσετε 35, εξουσιοδοτήσεις, παραστατικά (που όπως ειπες, αφού είναι δωρο δεν υπαρχουν,) φυλακτρα κτλ...ασ'το να παει ασ'το

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχει κανεις ιδεα ποιας ημερομηνιας ξεκολλανε απο τελωνειο?

απο 24 ιανουαριου εφτασε και μπηκε τελωνειο και ακομα περιμενω

με sg m5s/earphones απο aliexpress και ελτα με ολα αυτα που βλεπω εχω τρομοκρατηθει.

αξιας €265,28 με αναγραφομενη αξια €84,99 (******* του κινεζου) και γραφει πως ειναι κινητο χαμηλης αξιας μου ειπε.

Edited by Darkcl0uD
Link to comment
Share on other sites

Την αναγραφόμενη δεν την λαμβάνουν υπόψην...αν στο ανοίξουν και διασταυρώσουν πόσο πραγματικά κάνει, υπολόγισε το φπα της πραγματικής αξίας συν τα έξοδα 13 ευρώ νομίζω.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ναι , αν είχα ψαχτεί καλύτερα και είχα δεί ότι υπάρχει πρόβλημα με seychelles post δεν θα έμπαινα καν στην διαδικασία αγοράς από banggood, αν και με το καταστημα αυτό δεν είχα ποτέ στο παρελθόν πρόβλημα...θα το ξανασκεφτώ μάλλον να κάνω αγορά από banggood αν δεν αλλάξει. Αν είναι 1 μήνας καλά θα είναι...πολύ φοβάμαι πως θα περιμένω πολύ περισσότερο... ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την απάντησή σου.

 

To κακό με το Banggood είναι οτι ποτέ δεν ξέρεις τι θα σου τύχει. Ακόμα και μία παραγγελία να κάνεις, μπορεί να τη σπάσει στα δύο και να τη στείλει με διαφορετικές ταχ. υπηρεσίες.

Η τελευταία μου παραγγελία τον περασμένο Οκτώβριο με SC έκανε 40-45 μέρες να φτάσει στα χέρια μου. Εκείνη την εποχή έστελνε με Laos post (καλή), Vanuatu post (χάλια) και ό,τι άλλο μπορείς να φανταστείς. Λίγο καιρό μετά επέστρεψε στην China post και τώρα "κύλησε" πάλι.

Link to comment
Share on other sites

χωρις δασμους?

και παλι ειναι εκει μεσα απο τις 24 ποτε θα βγουν επιτελους 38ημερες απο την αποστολη και ακομα μετραω πφφ

Link to comment
Share on other sites

αξιας €265,28 με αναγραφομενη αξια €84,99 (******* του κινεζου) και γραφει πως ειναι κινητο χαμηλης αξιας μου ειπε.

 

Έγραψε δηλαδή στο πακέτο "low cost phone"; Αυτό είναι σαν να λέει στον τελωνειακό "έλεγξε με" :lol:

Link to comment
Share on other sites

το ξερω μωρε με τον ****** αλλα τα ξερασε αφου το εστειλε

οταν πια εφτασε σκεψου του ειπα κατι για το πακετο και τι εχει γραψει τελικα και απο 50 που μου ειχε πει εβαλε 84,99 και οταν τον ρωτησα γιατι μου λεει ειναι και τα ακουστικα (αξιας 8ε) κινεζικα μαθηματικα 50+8=84,99 τωρα παει την εκατσα το θεμα ειναι ποσο

Edited by impreza_sti
Αφαίρεση άσεμνων εκφράσεων
Link to comment
Share on other sites

το ξερω μωρε με τον ****** αλλα τα ξερασε αφου το εστειλε

οταν πια εφτασε σκεψου του ειπα κατι για το πακετο και τι εχει γραψει τελικα και απο 50 που μου ειχε πει εβαλε 84,99 και οταν τον ρωτησα γιατι μου λεει ειναι και τα ακουστικα (αξιας 8ε) κινεζικα μαθηματικα 50+8=84,99 τωρα παει την εκατσα το θεμα ειναι ποσο

Υπολόγιζε 60-65 ευρώ για ΦΠΑ και άλλα 12 επειδή έτσι γουστάρουν :p

Στην καλύτερη περίπτωση αυτά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απο ελληνικό μαγαζί πιο φθηνά θα σου έβγαινε...

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

μην μου λες τετοια και δεν εχω μια ...

ναι το ξερω αλλα τωρα ειναι αργα θα πληρωνα τα ιδια και θα ειχα σερβις και το κινητο πριν 2 μηνες αλλα πηγα και εμπλεξα

και δεν μπορω και να το στειλω πισω με το **** αλλι

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς φαίνεται οτι δεν βάζουν εύκολα πρόσθετους δασμούς εκτός απο ΦΠΑ για αντικείμενα αξίας πάνω απο €150
Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να μου βγει συνολικα γυρω στα 60ε και οχι παραπανω αντε να δουμε οταν με το καλο περασει αυτο τον εφιαλτη
Link to comment
Share on other sites

Και ξέρεις τι σημαίνει ο εκτελωνισμός μέσω dhl...τηλεφωνακι, ξέρετε, εμείς παίρνουμε 70€, αλλά αφού η αξία είναι μικρή θα μας δώσετε 35, εξουσιοδοτήσεις, παραστατικά (που όπως ειπες, αφού είναι δωρο δεν υπαρχουν,) φυλακτρα κτλ...ασ'το να παει ασ'το

 

Ακριβώς, ενημερώθηκα πλήρως. Τους είπα στείλτε το πίσω κι ας βγάλουν άκρη οι Κινέζοι μεταξύ τους από εδώ και πέρα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, παράγγειλα από ebay ένα προϊόν στις 23/01/2017 και ο πωλητής μου έδωσε αυτό το tracking number 88083705915 και λέει πως το έστειλε με China Post. Χρησιμοποιώ κατά βάση το 17track για εντοπισμούς δεμάτων και δεν μου εμφανίζει τίποτα ακόμα και σήμερα. Του έστειλα μήνυμα και περιμένω απάντηση. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος?? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Καλησπέρα ξανά παιδιά, συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός αλλά το T/N ακόμα και σήμερα δεν εμφανίζει ούτε την στοιχειώδη παρακολούθηση μέχρι να βγει εκτός Κίνας.. Η απάντηση του Κινέζου είναι η εξής:

"Thank you for your message, your order was shipped on 2017-01-23 via China Post from China.

To our regret, there is not a tracking number for it since post office has raised the postage, we can't afford a tracking number free, hope you can kindly understand this, thanks.

Shipping time is about 4-6 weeks, package should be on the way, please kindly be patient to wait till 2017-03-07. If you don't receive it at that time, please kindly get back to us, we will be responsible for it.

We are sorry to keep you waiting, your patience will be much appreciated."

Έχει τύχει ποτέ κάτι ανάλογο σε κάποιον από εσάς εδώ μέσα??

Το πρώτο λάθος είναι και το τελευταίο.
Link to comment
Share on other sites

χωρις δασμους?

και παλι ειναι εκει μεσα απο τις 24 ποτε θα βγουν επιτελους 38ημερες απο την αποστολη και ακομα μετραω πφφ

Τα κινητά, ταμπλέτς κλπ έχουν επιβάρυνση το ΦΠΑ (24%)+ τα 12€...το θέμα είναι ποσο θα το κοστολογησουν δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με NL έχει κολλήσει μια εβδομάδα τώρα στο Pre Advised! Αναρωτιέμαι γιατί καθυστερούν τόσο! Πραγματικά! Φαναταζομαι ποσό έχει να κολλήσει στη συνέχεια.........:(

 

Τι λέτε;;;;

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε;;;;

 

Στο preadvised εγώ είχα κολλήσει 17 μέρες, οπότε καλά είσαι...:lol::p:D

Παρέλαβα στις 78 ημέρες το ένα δέμα, το άλλο περίπου στον 1.5 μήνα, και περιμένω το τρίτο εντός ολίγου στο μήνα επάνω.

Δεν υπάρχει κάτι στανταρ, μην αγχώνεσαι από 1 εβδομάδα πάντως, νωρίς είναι, δες και στην πρώτη σελίδα, μπορεί να πάρει αρκετές ημέρες μέχρι να φανεί αλλαγή.

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Εφτασε στο αεροδρομίο μετά απο 20 μερες η παραγγελία μου απο Banggood ενος Zuk Z2. Το έστειλαν με Swiss Post της οποία το tracking ανανεώνεται σχετικά αργά (λεπτομέρεια).

Στα Ελτά με το tracking number βλέπω τα παρακάτω:

-ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 10-02-2017 15:18 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

-ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 12-02-2017 07:37 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

 

Η ερωτηση μου, το τελωνείο το γλύτωσα ή υπάρχει ακόμα πιθανότητα? Ευχαριστω

Edited by impreza_sti

koliri84.blogspot.com

Cycling Routes and more

Link to comment
Share on other sites

Διαγράφηκαν ποστ. Προσωπικές αντιπαραθέσεις κόντρες χαρακτηρισμοί ειρωνείες κ.τ.λ.π. δεν επιτρέπονται στην κοινότητα μας.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ξανά παιδιά, συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός αλλά το T/N ακόμα και σήμερα δεν εμφανίζει ούτε την στοιχειώδη παρακολούθηση μέχρι να βγει εκτός Κίνας.. Η απάντηση του Κινέζου είναι η εξής:

"Thank you for your message, your order was shipped on 2017-01-23 via China Post from China.

To our regret, there is not a tracking number for it since post office has raised the postage, we can't afford a tracking number free, hope you can kindly understand this, thanks.

Shipping time is about 4-6 weeks, package should be on the way, please kindly be patient to wait till 2017-03-07. If you don't receive it at that time, please kindly get back to us, we will be responsible for it.

We are sorry to keep you waiting, your patience will be much appreciated."

Έχει τύχει ποτέ κάτι ανάλογο σε κάποιον από εσάς εδώ μέσα??

 

Κλασικες απαντησεις κινεζου.

Δεν σου εδωσε νουμερο αποστολης.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εφτασε στο αεροδρομίο μετά απο 20 μερες η παραγγελία μου απο Banggood ενος Zuk Z2. Το έστειλαν με Swiss Post της οποία το tracking ανανεώνεται σχετικά αργά (λεπτομέρεια).

Στα Ελτά με το tracking number βλέπω τα παρακάτω:

-ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 10-02-2017 15:18 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

-ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 12-02-2017 07:37 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

 

Η ερωτηση μου, το τελωνείο το γλύτωσα ή υπάρχει ακόμα πιθανότητα? Ευχαριστω

αν μενεις βορεια ελλαδα οχι

Link to comment
Share on other sites

Εφτασε στο αεροδρομίο μετά απο 20 μερες η παραγγελία μου απο Banggood ενος Zuk Z2. Το έστειλαν με Swiss Post της οποία το tracking ανανεώνεται σχετικά αργά (λεπτομέρεια).

Στα Ελτά με το tracking number βλέπω τα παρακάτω:

-ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 10-02-2017 15:18 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

-ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 12-02-2017 07:37 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

 

Η ερωτηση μου, το τελωνείο το γλύτωσα ή υπάρχει ακόμα πιθανότητα? Ευχαριστω

 

εαν εισαι Αθηνα τελειωσες

εαν Θεσσαλονικη λιγη ακομη αγωνια

Link to comment
Share on other sites

μετα απο 80 μέρες!

Destination Country - Tracking Consuming: 610 ms

2017-02-12 13:08 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM UNLOADED

2017-02-12 09:58 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

2017-02-12 06:21 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2016-11-27 13:35 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

 

Origin Country - Tracking Consuming: 2302 ms

2017-02-12 08:21 The item has been processed in the country of destination

2017-02-07 11:51 The item has arrived in the country of destination

2016-11-28 09:26 The item is on transport to the country of destination

2016-11-27 13:35 The item is at the PostNL sorting center

2016-11-23 09:55 The item is pre-advise

 

και το 2ο που πειρα κολησε το pre advised εδω και 15 μερες

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

στο tracking των ΕΛΤΑ πρέπει να εισάγεις τον αριθμό αποστολής κάθε φορά που κάνεις αναζήτηση;

Δεν γίνεται με ενα απλό refresh της σελίδας;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...