Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κι εγώ αυτό σκέφτομαι φίλε μου αλλά έχω και μια ανησυχία μήπως έχει χαθεί...

Δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο βέβαια, δε βλέπω κανέναν να συζητάει κάτι τέτοιο...

Έχω κάνει αρκετές παραγγελίες από Κίνα και δεν έχω χάσει ποτέ κανένα κι αυτό με καθησυχάζει...

Τι να πω δεν ξέρω... :(

 

Δύσκολα χάνεται κάτι, ιδίως τα συστημένα. Μπορεί να κολλήσουν καιρό σε κάποιο σημείο αλλά τελικά βρίσκουν τον τελικό τους παραλήπτη στην πολύ μεγάλη πλειοψηφία τους. Για αυτό άλλωστε καθυστερούν λίγο παραπάνω. Σε κάθε στάση καταμετρούνται και σκανάρονται.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δύσκολα χάνεται κάτι, ιδίως τα συστημένα. Μπορεί να κολλήσουν καιρό σε κάποιο σημείο αλλά τελικά βρίσκουν τον τελικό τους παραλήπτη στην πολύ μεγάλη πλειοψηφία τους. Για αυτό άλλωστε καθυστερούν λίγο παραπάνω. Σε κάθε στάση καταμετρούνται και σκανάρονται.

 

Μακάρι φίλε μου... υπομονή λοιπόν, τι άλλο μπορούμε να κάνουμε;

Link to comment
Share on other sites

Παράγγειλα ρε παιδιά στις 29/03 απο vickmall και η τελευταια ενημέρωση που έχω είναι :2016-04-05 14:42 GRATH / parcel dispatched from original office

Είναι λογικό ή να αρχίσω να ανησυχώ .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Παράγγειλα ρε παιδιά στις 29/03 απο vickmall και η τελευταια ενημέρωση που έχω είναι :2016-04-05 14:42 GRATH / parcel dispatched from original office

Είναι λογικό ή να αρχίσω να ανησυχώ .

 

Υπάρχουν άτομα (όπως κι εγώ) που το δέμα τους έφυγε από Κίνα τέλη Μαρτίου κι ακόμα δεν έχουμε παραλάβει... οπότε δε χρειάζεται να ανησυχείς ακόμα... :)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν άτομα (όπως κι εγώ) που το δέμα τους έφυγε από Κίνα τέλη Μαρτίου κι ακόμα δεν έχουμε παραλάβει... οπότε δε χρειάζεται να ανησυχείς ακόμα... :)

Το "ακόμα" μου αρέσει :lol::lol: ασε να δούμε τι θα γίνει .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Το "ακόμα" μου αρέσει :lol::lol: ασε να δούμε τι θα γίνει .

 

Έτσι ακριβώς... :lol::lol: αν σε παρηγορεί κοίτα το δικό μου το status:

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 22-03-2016 11:28 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς... :lol::lol: αν σε παρηγορεί κοίτα το δικό μου το status:

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 22-03-2016 11:28 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

 

Ααα εσυ είσαι καλύτερος απο μένα :lol::lol::lol:

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά κάνα τηλ απο το κεντρο διαλογής στο Βενιζέλος υπάρχει ? Να μας πουνε και αυτοι την άποψη τους.
Link to comment
Share on other sites

Και οι 2 παραγγελίες έγιναν τέλη Μάρτη. Το ένα δέμα έκανε οδικές βόλτες χαχαχαχ τώρα κάνει και τις αεροπλανικές.

 

Number: RM679266349CN

Package Status: In Transit

Destination Country: Greece

2016-04-07 15:28 CHINA, SEND ITEM ABROAD

2016-04-02 12:50 CHINA, RECEIVE ITEM FROM CUSTOMER

Origin Country: China

2016-04-08 01:55 Beijing airport and left

2016-04-08 01:55 Beijing airport terminal, left hand navigation

2016-04-08 01:54 Beijing airport terminal, arrival

2016-04-07 09:22 Exchange Bureau in Beijing, has been exported

2016-04-05 20:29 Exchange Bureau in Beijing, have been exported to open

2016-04-03 14:43 Zhengzhou Exchange Bureau, have been exported to each other (internal transit)

2016-04-03 14:03 Zhengzhou Exchange Bureau, have been exported to open

2016-04-02 23:11 Zhengzhou billing Center, left, and the next stop "Zhengzhou"

2016-04-02 14:03 Zhengzhou billing Center

2016-04-02 12:50 Zhengzhou billing Center, has received send

======================================

Powered by http://www.17track.net

 

Το άλλο απλά άργησε να ξεκινήσει την βόλτα. Μάλλον δεν το είχαν δώσει στην μεταφορική.

 

Number: RS476925205NL

Package Status: In Transit

Destination Country: Greece

Origin Country: Netherlands

2016-04-08 10:55 The item is ready for shipment

2016-04-07 10:23 The item is pre-advised

======================================

Powered by http://www.17track.net

Link to comment
Share on other sites

Για να σας συγχήσω λίγο :):):):), η παραγγελία έγινε 28-3-16 και σήμερα το πρωί ο Αλέκος ( ο ταχυδρομος ) μου το παρέδωσε .

RP337515912SG

Δεν έχει παραδοθεί

Σιγκαπούρη(Singapore Post)

Ελλάδα(ELTA)

Τελευταίο γεγονός -- 2016-04-11 08:02 M.D. NEAS IONIAS, ITEM TO BE DELIVERED

Χώρα Προορισμού - Χρόνος Cache : 2016-04-11 08:24

2016-04-11 08:02 M.D. NEAS IONIAS, ITEM TO BE DELIVERED

2016-04-11 05:22 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM LOADED

2016-04-08 15:17 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM IN CONTA KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2016-04-08 13:17 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM ARR KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2016-04-08 10:17 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2016-04-01 12:33 SINGAPORE, SEND ITEM ABROAD

Χώρα Προέλευσης - Χρόνος Cache : 2016-04-11 08:26

2016-04-08 13:17 Arrival at Processing Center (Country code: GR)

2016-04-04 14:38 Arrival at Destination Post (Country: GR)

2016-04-04 12:33 Despatched to overseas (Country code: GR)

2016-04-01 12:33 Received from Customer

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Για να σας συγχήσω λίγο :):):):), η παραγγελία έγινε 28-3-16 και σήμερα το πρωί ο Αλέκος ( ο ταχυδρομος ) μου το παρέδωσε .

RP337515912SG

Δεν έχει παραδοθεί

Σιγκαπούρη(Singapore Post)

Ελλάδα(ELTA)

Τελευταίο γεγονός -- 2016-04-11 08:02 M.D. NEAS IONIAS, ITEM TO BE DELIVERED

Χώρα Προορισμού - Χρόνος Cache : 2016-04-11 08:24

2016-04-11 08:02 M.D. NEAS IONIAS, ITEM TO BE DELIVERED

2016-04-11 05:22 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM LOADED

2016-04-08 15:17 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM IN CONTA KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2016-04-08 13:17 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM ARR KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2016-04-08 10:17 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2016-04-01 12:33 SINGAPORE, SEND ITEM ABROAD

Χώρα Προέλευσης - Χρόνος Cache : 2016-04-11 08:26

2016-04-08 13:17 Arrival at Processing Center (Country code: GR)

2016-04-04 14:38 Arrival at Destination Post (Country: GR)

2016-04-04 12:33 Despatched to overseas (Country code: GR)

2016-04-01 12:33 Received from Customer

 

Βαλτός είσαι κι εσύ μωρέ; :mad::mad::lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 60 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν μπορώ να το καταλάβω όμως πως γίνεται να παραλαμβάνετε εσείς που παραγγείλατε αρκετές μέρες αργότερα και μας να μη λένε να ξεκολλήσουν;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αυτό δεν είναι όμως το επόμενο βήμα "The item is at the postnl sorting center " ? Τόσες μέρες είναι στο pre advised και άλλες φορές που έχω παραγγείλει με nl έτσι πήγαινε !
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αυτό δεν είναι όμως το επόμενο βήμα "The item is at the postnl sorting center " ? Τόσες μέρες είναι στο pre advised και άλλες φορές που έχω παραγγείλει με nl έτσι πήγαινε !

 

Άλλο πακετάκι που περιμένω από Tinydeal και έρχεται με Netherlands Post έχει αυτό το status:

Χώρα Προορισμού - Χρόνος αναζήτησης: 808 ms

2016-04-09 18:15

 

NETHERLANDS, ARRIVAL AT AIRPORT

 

Χώρα Προέλευσης - Χρόνος αναζήτησης: 752 ms

2016-04-09 18:15

 

The item is at the PostNL sorting center

2016-04-05 11:07

 

The item is ready for shipment

2016-04-02 06:32

 

The item is pre-advised

 

Τώρα το δικό μου είναι Ολλανδία... βλέπεις και τα βήματα από κάτω...

Link to comment
Share on other sites

Χώρα Προορισμού - Χρόνος Cache : 2016-04-11 10:52

2016-04-11 08:31 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM IN CONTA KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2016-04-11 06:31 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM ARR KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2016-04-11 03:31 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2016-04-02 14:04 SINGAPORE, SEND ITEM ABROAD

Χώρα Προέλευσης - Χρόνος Cache : 2016-04-11 00:08

2016-04-04 15:08 Arrival at Destination Post (Country: GR)

2016-04-02 14:04 Despatched to overseas (Country code: GR)

2016-03-31 14:04 Received from Customer

 

..

Απο minideal η παραγγελια με singpore post..

Link to comment
Share on other sites

Χώρα Προορισμού - Χρόνος Cache : 2016-04-11 10:52

2016-04-11 08:31 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM IN CONTA KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2016-04-11 06:31 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM ARR KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2016-04-11 03:31 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2016-04-02 14:04 SINGAPORE, SEND ITEM ABROAD

Χώρα Προέλευσης - Χρόνος Cache : 2016-04-11 00:08

2016-04-04 15:08 Arrival at Destination Post (Country: GR)

2016-04-02 14:04 Despatched to overseas (Country code: GR)

2016-03-31 14:04 Received from Customer

 

..

Απο minideal η παραγγελια με singpore post..

 

Άλλος από εδώ... :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι μέχρι να δεις ότι έφτασε στον προορισμό του "Ελλάδα" είναι ακόμα Κίνα ή στον δρόμο... άρα όποιο και αν είναι το επόμενο βήμα δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία για μένα...

 

Επίσης όποια και αν είναι η διαδρομή του το ιδανικό βάση της πλειοψηφίας πάντα είναι να έρθει στα χέρια σου μέχρι έναν μήνα μετά την αποστολή του. Αν αργήσει παραπάνω εκεί μια αγωνία είναι λογικό να την έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι μέχρι να δεις ότι έφτασε στον προορισμό του "Ελλάδα" είναι ακόμα Κίνα ή στον δρόμο... άρα όποιο και αν είναι το επόμενο βήμα δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία για μένα...

 

Επίσης όποια και αν είναι η διαδρομή του το ιδανικό βάση της πλειοψηφίας πάντα είναι να έρθει στα χέρια σου μέχρι έναν μήνα μετά την αποστολή του. Αν αργήσει παραπάνω εκεί μια αγωνία είναι λογικό να την έχεις.

 

Αλήθεια, ρώτησα και πριν μερικές μέρες αλλά δεν απάντησε κάποιος...

Τι γίνεται σε περίπτωση που δεν παραλάβεις και χαθεί το δέμα σου;

Υπάρχει κάποια αποζημίωση από τα ΕΛΤΑ;

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, ρώτησα και πριν μερικές μέρες αλλά δεν απάντησε κάποιος...

Τι γίνεται σε περίπτωση που δεν παραλάβεις και χαθεί το δέμα σου;

Υπάρχει κάποια αποζημίωση από τα ΕΛΤΑ;

 

Το λογικό είναι αυτός που το σκάναρε τελευταίος να είναι και υπεύθυνος... ΕΛΤΑ, NL, ή όποια άλλη μεταφορική. Αλλά δεν νομίζω ότι αποζημιώνουν εσένα. Το κατάστημα που έδωσε την εντολή να γίνει η μεταφορά πρέπει να αποζημειώνεται κάπως. Τώρα αν όντως και πως κ.λπ. δεν τα ξέρω. Εσύ απλά λες στο μαγαζί ότι δεν παρέλαβες, το ψάχνουν αυτοί με την αντίστοιχη μεταφορική. Αλλά για να διαπιστωθεί ότι έχει όντως χαθεί θα πρέπει να περάσει πολύ καιρός που να μην έχει κίνηση στο tracking. Εσένα θα σου στείλουν άλλο πακέτο αφού διαλευκανθεί ή θα σου δώσουν τα λεφτά σου πίσω

Link to comment
Share on other sites

Το λογικό είναι αυτός που το σκάναρε τελευταίος να είναι και υπεύθυνος... ΕΛΤΑ, NL, ή όποια άλλη μεταφορική. Αλλά δεν νομίζω ότι αποζημιώνουν εσένα. Το κατάστημα που έδωσε την εντολή να γίνει η μεταφορά πρέπει να αποζημειώνεται κάπως. Τώρα αν όντως και πως κ.λπ. δεν τα ξέρω. Εσύ απλά λες στο μαγαζί ότι δεν παρέλαβες, το ψάχνουν αυτοί με την αντίστοιχη μεταφορική. Αλλά για να διαπιστωθεί ότι έχει όντως χαθεί θα πρέπει να περάσει πολύ καιρός που να μην έχει κίνηση στο tracking. Εσένα θα σου στείλουν άλλο πακέτο αφού διαλευκανθεί ή θα σου δώσουν τα λεφτά σου πίσω

 

Σε ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εχω κανει αγορα ενος κινητου απο αλι εξπρες με SG Post και απο την δευτερη μερα 1/4/2016 που μου δωσε tracking ειναι κολλημενο στο INFORMATION RECEIVED (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)..εποικοινωνω με τον seller και ολο μου λεει υπομονη και οτι το δεμα ειναι στο δρομο για σιγκαπουρη..ναι αλλα ποσο εδω και 10 μερες??επισης εχει positive feedback 98.2% και feedback score 27.818.o seller ειναι iRulu-net και διαβασα στο αρνητικο feedback 2 3 περιπτωσεις παρομοιες με τη δικη μ..τι να κανω να ανοιξω dispute??
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εχω κανει αγορα ενος κινητου απο αλι εξπρες με SG Post και απο την δευτερη μερα 1/4/2016 που μου δωσε tracking ειναι κολλημενο στο INFORMATION RECEIVED (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)..εποικοινωνω με τον seller και ολο μου λεει υπομονη και οτι το δεμα ειναι στο δρομο για σιγκαπουρη..ναι αλλα ποσο εδω και 10 μερες??επισης εχει positive feedback 98.2% και feedback score 27.818.o seller ειναι iRulu-net και διαβασα στο αρνητικο feedback 2 3 περιπτωσεις παρομοιες με τη δικη μ..τι να κανω να ανοιξω dispute??

 

10 μέρες και αγχώνεσαι; Εδώ εμείς κοντεύουμε μήνα στην αναμονή :lol::lol:

Από το πρώτο ποστ αυτού του θέματος:

 

·Ταχυδρομείο Σιγκαπούρης (Singapore Post)

INFORMATION RECEIVED (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)...Αυτό εμφανίζεται όταν ο πωλητής ειδοποιήσει το ταχυδρομείο, ότι θα του παραδώσει το πακέτο για αποστολή.

Received from customer...Σημαίνει πως το πακέτο παραδώθηκε στο ταχυδρομείο από την εταιρεία αποστολών/αποστολέα

DESPATCHED TO OVERSEAS...Εμφανίζεται όταν το πακέτο δηλώνεται προς αποστολή με την επόμενη αεροπορική πτήση συνήθως σε 1-2 ημέρες, εκτός απροόπτου (πχ καιρικές συνθήκες)

ARRIVED AT OVERSEAS...Εμφανίζεται όταν στο αεροδρόμιο στην Ελλάδα ανοιχθεί ο σάκος όπου βρίσκεται το πακέτο, και καταγραφεί η άφιξη

 

Μάλλον το πακέτο σου κάνει βόλτες μέσα στην Κίνα ακόμα με κάποιο φορτηγάκι κάποιας μεταφορικής χαχα :lol:

Edited by agmg
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εχω κανει αγορα ενος κινητου απο αλι εξπρες με SG Post και απο την δευτερη μερα 1/4/2016 που μου δωσε tracking ειναι κολλημενο στο INFORMATION RECEIVED (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)..εποικοινωνω με τον seller και ολο μου λεει υπομονη και οτι το δεμα ειναι στο δρομο για σιγκαπουρη..ναι αλλα ποσο εδω και 10 μερες??επισης εχει positive feedback 98.2% και feedback score 27.818.o seller ειναι iRulu-net και διαβασα στο αρνητικο feedback 2 3 περιπτωσεις παρομοιες με τη δικη μ..τι να κανω να ανοιξω dispute??

 

Δώσε του και εσύ λίγο χρόνο. Μπορεί να μην το είχε ετοιμοπαράδοτο. Και εμένα άργησε κάπου 7-8 μέρες να δείξει κάτι. Γνώμη μου είναι ότι είναι νωρίς για dispute. Αλλά δεν ξέρω αν έχουμε και κανέναν παθόντα παρών τώρα να σε συμβουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

Δώσε του και εσύ λίγο χρόνο. Μπορεί να μην το είχε ετοιμοπαράδοτο. Και εμένα άργησε κάπου 7-8 μέρες να δείξει κάτι. Γνώμη μου είναι ότι είναι νωρίς για dispute. Αλλά δεν ξέρω αν έχουμε και κανέναν παθόντα παρών τώρα να σε συμβουλέψει.

 

Αν δεν το είχε ετοιμοπαράδοτο έπρεπε να του το πει, νομίζω, στην επικοινωνία τους.

Ο πωλητής λέει ότι είναι στο δρόμο για Σιγκαπούρη. Αν λέει αλήθεια τότε το έχει πάρει η μεταφορική από αυτόν και δεν το έχει πάει ακόμα στο ταχυδρομείο (υποθέτω)...

Link to comment
Share on other sites

10 μέρες και αγχώνεσαι; Εδώ εμείς κοντεύουμε μήνα στην αναμονή :lol::lol:

Από το πρώτο ποστ αυτού του θέματος:

 

·Ταχυδρομείο Σιγκαπούρης (Singapore Post)

INFORMATION RECEIVED (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)...Αυτό εμφανίζεται όταν ο πωλητής ειδοποιήσει το ταχυδρομείο, ότι θα του παραδώσει το πακέτο για αποστολή.

Received from customer...Σημαίνει πως το πακέτο παραδώθηκε στο ταχυδρομείο από την εταιρεία αποστολών/αποστολέα

DESPATCHED TO OVERSEAS...Εμφανίζεται όταν το πακέτο δηλώνεται προς αποστολή με την επόμενη αεροπορική πτήση συνήθως σε 1-2 ημέρες, εκτός απροόπτου (πχ καιρικές συνθήκες)

ARRIVED AT OVERSEAS...Εμφανίζεται όταν στο αεροδρόμιο στην Ελλάδα ανοιχθεί ο σάκος όπου βρίσκεται το πακέτο, και καταγραφεί η άφιξη

 

Μάλλον το πακέτο σου κάνει βόλτες μέσα στην Κίνα ακόμα με κάποιο φορτηγάκι κάποιας μεταφορικής χαχα :lol:

 

 

 

προφανως και αγχωνομαι γιατι δεν ειναι θεμα αν θα μου ερθει σε 10 20 30 μερες..μου φαινεται περιεργο να μην εμφανιζει πληροφοριες εδω και 10 μερες το tracking..χιλιες φορες να το βλεπα κολλημενο στο αεροδρομιο σιγκαπουρης αλλα οχι να μην ξερω που ειναι..

 

----- προσθήκη μηνύματος 110 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ναι αλλα σου εδειξε..εμενα 10 μερες τωρα δεν μου δειχνει που ειναι..οπως ειπα και στον αλλον χιλιες φορες να το βλεπα κολλημενο στο αεροδρομιο αλλα θα ηξερα που ηταν..τωρα δεν ξερω αυτο ειναι που μ'ανησυχει..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...