Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άσχημα τα νέα...

Τελικά παρέλαβα σήμερα κινητό από ΥΕΔ αξίας 144 euros και πλήρωσα 44.80 σε δασμούς και ΦΠΑ...

το άνοιξαν; τι αξια ειχε δηλωμενη επάνω;

--------------------------

 

Παιδια, να καναμε μια λιστα/καταγραφη με ποσους μπηκαν υεδ, ποσοι βγηκαν και πληρωσαν και ποσοι δε πληρωσαν;;

 

Θελω να παραγγειλω επιτελους το μειζου και με αυτα που ακουω θα βαλω τα κλαματα......

Edited by mary19
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μου κάνει εντύπωση που ελέγχουν μόνο από Post NL. Μπας και ψάχνουν τίποτα ναρκωτικά και την πατήσαμε και εμείς;

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Ζεστο χρήμα ψάχνουν σιγά σιγά θα επεκταθούν και στην Αθήνα απλώς δεν έχουν κόσμο για να γίνει άμεσα. Η αγορά της Κίνας έτσι όπως έγινε αξίζει μόνο για ψιλοπράγματα και ελπίζω να μην συμβεί το ίδιο και στα πακέτα από Αμερική.
Link to comment
Share on other sites

Και μόνο Θεσσαλονίκη. Θα ψώνισε ο εδώ αρχιτελώνης κάνα lenovo octa από Ali, θα του βγήκε χιμπατζής διπύρηνος και τώρα τα πήρε στην κράνα και κυνηγάει ότι κινέζο κουνιέται.
Link to comment
Share on other sites

Ζεστο χρήμα ψάχνουν σιγά σιγά θα επεκταθούν και στην Αθήνα απλώς δεν έχουν κόσμο για να γίνει άμεσα. Η αγορά της Κίνας έτσι όπως έγινε αξίζει μόνο για ψιλοπράγματα και ελπίζω να μην συμβεί το ίδιο και στα πακέτα από Αμερική.

 

Δεν καταλαβαίνω το σχόλιό σου και περισσότερο τη λογική πάνω στην οποία στηρίχτηκε.

 

Από όλα τα posts που γράφτηκαν στα 2 νήματα, για το θέμα των δεμάτων που μπήκαν τελευταία στην ΥΕΔ Θεσ/νικης, προκύπτει αβίαστα το συμπέρασμα ότι σε ελάχιστα δέματα επιβλήθηκαν ΦΠΑ και τέλη εκτελωνισμού. Επομένως, δεν επιβεβαιώνεται η άποψη ότι δόθηκε εντολή για επιβολή ΦΠΑ στα δέματα που εισάγονται από Κίνα και ειδικότερα σε εκείνα που διακινούνται μέσω του Ολλανδικού ταχυδρομείου.

 

Αλλά και από πρακτικής πλευράς αν εξετάσουμε το θέμα, είναι δυνατόν να στηριχθεί σοβαρά η άποψη ότι θα σωθεί η Ελλάδα από τα έσοδά της με την επιβολή ΦΠΑ στα δέματα από Κίνα;

Link to comment
Share on other sites

Το εργον έλαβε τελος,πήγα σημερα στον ΕΛΤΑ και παρέλαβα το κινητό μέσω ολλανδιας αξίας 140 ευρω και πλήρωσα δασμούς 45 ευρω.
Link to comment
Share on other sites

στο 17track

04/14/2015 10:46 * Ενημέρωση πληροφοριών στοιχείου Ελλάδα

 

η ημερομηνια ειναι με κοκκινο χρωμα.

 

και εγώ μια από τα ίδια είμαι! Αυτό μου εμφάνισε στο http://www.trackitonline.ru/! αν ξέρει κάποιος ας βοηθήσει!

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω το σχόλιό σου και περισσότερο τη λογική πάνω στην οποία στηρίχτηκε.

 

Από όλα τα posts που γράφτηκαν στα 2 νήματα, για το θέμα των δεμάτων που μπήκαν τελευταία στην ΥΕΔ Θεσ/νικης, προκύπτει αβίαστα το συμπέρασμα ότι σε ελάχιστα δέματα επιβλήθηκαν ΦΠΑ και τέλη εκτελωνισμού. Επομένως, δεν επιβεβαιώνεται η άποψη ότι δόθηκε εντολή για επιβολή ΦΠΑ στα δέματα που εισάγονται από Κίνα και ειδικότερα σε εκείνα που διακινούνται μέσω του Ολλανδικού ταχυδρομείου.

 

Αλλά και από πρακτικής πλευράς αν εξετάσουμε το θέμα, είναι δυνατόν να στηριχθεί σοβαρά η άποψη ότι θα σωθεί η Ελλάδα από τα έσοδά της με την επιβολή ΦΠΑ στα δέματα από Κίνα;

 

Κατι εξαγγελίες της νέας κυβέρνησης περί φοροδιαφυγής είναι και το τελωνείο.

Ακόμη αρχή είναι πιστεύω με τον καιρό ότι θα αλλάξουν κάποια πράγματα και θα είναι είσαι βάρος μας μακάρι να βγω ψεύτης. Ετσι όπως έχει η κατασταση προσωπικά δεν θα ρισκάρω να κάνω αγορά μεγάλης αξίας από χώρες εκτός της Ε.Ε.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια γιατί εγώ ακόμα δεν έχω καμία ενημέρωση... από 30/3 κολλημενο... είναι κανεις άλλος που δεν παρελαβε??
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια γιατί εγώ ακόμα δεν έχω καμία ενημέρωση... από 30/3 κολλημενο... είναι κανεις άλλος που δεν παρελαβε??

 

Εγω, εχω κολλημενο δεμα απο 1/4 στην ΥΕΔ..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

tracking number που ξεκιναει με RI και τελειωνει σε CN , ειναι απο chinapost?

 

ξερουμε ποσες μερες κανει για Ελλαδα ( Επαρχιακη πολη ) ?

Link to comment
Share on other sites

Οσοι πληρωσατε δασμους μενετε μεσα στην πολη της Θεσσαλονικης ή σε καποια επαρχιακη πολη που ειναι κοντα στην Θεσ/νικη και εξυπηρετειται απο το συγκεκριμενο τελωνειο;
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Οσοι πληρωσατε δασμους μενετε μεσα στην πολη της Θεσσαλονικης ή σε καποια επαρχιακη πολη που ειναι κοντα στην Θεσ/νικη και εξυπηρετειται απο το συγκεκριμενο τελωνειο;

 

Το αυτό ρωτάω και εγώ γιατί άρχισαν να με ζώνουν μαύρα φίδια...

Πλέον από Κίνα μόνον ευτελή προϊόντα..

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια γιατί εγώ ακόμα δεν έχω καμία ενημέρωση... από 30/3 κολλημενο... είναι κανεις άλλος που δεν παρελαβε??

 

Κολλημένο από 31/3 στην ΥΕΔ.

Link to comment
Share on other sites

Το εργον έλαβε τελος,πήγα σημερα στον ΕΛΤΑ και παρέλαβα το κινητό μέσω ολλανδιας αξίας 140 ευρω και πλήρωσα δασμούς 45 ευρω.

 

Σου δώθηκε κάποια απόδειξη για το ποσό που πλήρωσες;

Link to comment
Share on other sites

σήμερα παρέλαβα κινητό απο sg post!παραγγελία απο vickmall στις 19 Μαρτίου!πιστεύω αν δεν έπεφτε το πάσχα θα έρχονταν ακριβώς στις 20 μέρες!
Link to comment
Share on other sites

σήμερα παρέλαβα κινητό απο sg post!παραγγελία απο vickmall στις 19 Μαρτίου!πιστεύω αν δεν έπεφτε το πάσχα θα έρχονταν ακριβώς στις 20 μέρες!

 

Να λες και ευχαριστώ! Εγώ επίσης 19 παραγγελία με sp και ακομα δεν έχει εμφανιστεί Ελλάδα :mad:

Link to comment
Share on other sites

σήμερα παρέλαβα κινητό απο sg post!παραγγελία απο vickmall στις 19 Μαρτίου!πιστεύω αν δεν έπεφτε το πάσχα θα έρχονταν ακριβώς στις 20 μέρες!

Τυχερούλη.. ;) Με το καλό να το χαρείς.. Εγώ ακόμα περιμένω στα ίδια. Χρεώθηκες κάτι επιπλέον από τελωνείο;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, ξέρει κανείς αυτό με τα Bold γράμματα τι είναι?

 

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 19-03-2015 13:41 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 06-04-2015 10:03 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 14-04-2015 16:47 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 15-04-2015 48: ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ.Μ.Δ. ΚΗΦΙΣΙΑΣ 15-04-2015 07:12 Κ.Μ.Δ. ΚΗΦΙΣΙΑΣ

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 15-04-2015 07:57 Κ.Μ.Δ. ΚΗΦΙΣΙΑΣ

- ERROR SCAN - ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΙΣΤΡΟΦΙΚΟ 15-04-2015 10:23 Κ.Μ.Δ. ΚΗΦΙΣΙΑΣ

ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ 15-04-2015 11:55 Κ.Μ.Δ. ΚΗΦΙΣΙΑΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Μ.Δ. ΚΗΦΙΣΙΑΣ 15-04-2015 11:56 Κ.Μ.Δ. ΚΗΦΙΣΙΑΣ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το RF*****SG ειναι singpost? Γιατι εγω εκανα παραγγελία απο vickmall, επελεξα NL post, αλλά απ ότι φαινεται (μακαρι βεβαια) μου στελνουν με Singpost.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το RF*****SG ειναι singpost? Γιατι εγω εκανα παραγγελία απο vickmall, επελεξα NL post, αλλά απ ότι φαινεται (μακαρι βεβαια) μου στελνουν με Singpost.

 

Φυσικά και είναι singapore post, και καλά να λες που το έστειλαν με αυτό το τροπο

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και είναι singapore post, και καλά να λες που το έστειλαν με αυτό το τροπο

 

μου ειχε πει ενα παιδι εδω μεσα οτι ο,τι και να επιλεξω, αυτοι με singpost θα στειλουν... Κακο απο τη μια, καλό από την άλλη μιας και η NL post εβγαλε προβληματα..

Link to comment
Share on other sites

μου ειχε πει ενα παιδι εδω μεσα οτι ο,τι και να επιλεξω, αυτοι με singpost θα στειλουν... Κακο απο τη μια, καλό από την άλλη μιας και η NL post εβγαλε προβληματα..

Προβλήματα έχουν άλλοι και όχι η nl post,είναι καλό το μεροκάματο φαίνεται :p

Link to comment
Share on other sites

Τυχερούλη.. ;) Με το καλό να το χαρείς.. Εγώ ακόμα περιμένω στα ίδια. Χρεώθηκες κάτι επιπλέον από τελωνείο;

 

όχι φίλε μου τπτ απολύτως!και μου το έφεραν στην πόρτα του σπιτιού μου!

Link to comment
Share on other sites

Οσοι πληρωσατε δασμους μενετε μεσα στην πολη της Θεσσαλονικης ή σε καποια επαρχιακη πολη που ειναι κοντα στην Θεσ/νικη και εξυπηρετειται απο το συγκεκριμενο τελωνειο;

 

Εγώ είμαι Χαλκιδική.

Κίνα - Ολλανδία - Αθήνα - Θεσσαλονίκη - Θεσ/νίκη Τελωνείο - Χαλκιδική

Κοστούμι +51ευρώ για το tablet μου.

 

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 16-03-2015 23:38 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 21-03-2015 07:29 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 22-03-2015 14:43 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 24-03-2015 04:00 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 27-03-2015 09:17 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ 30-03-2015 04:20 ΕΛΛΑΔΑ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ (ΥΕΔ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 30-03-2015 04:20 ΕΛΛΑΔΑ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ (ΥΕΔ)

ΕΞΑΓΩΓΗ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ (ΔΑΣΜΟΙ) 09-04-2015 11:53 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 09-04-2015 12:01 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 14-04-2015 02:12 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΝΙΚΗΤΗΣ - ΕΛΤΑ 14-04-2015 08:04 ΝΙΚΗΤΗΣ - ΕΛΤΑ

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 14-04-2015 08:41 ΝΙΚΗΤΗΣ - ΕΛΤΑ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...