Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

προφανώς στο site των ΕΛΤΑ...:rolleyes:

 

να ζητήσω μια βοήθεια; αγορά από lightinthebox και επέλεξα αποστολή με "Ship via Super Saver Shipping" το δωρεάν...

Tracking number: YA321816659CN

από την παραγγελία το site μου δίνει link εδώ

και μου λέει Original Country-Yanwen[YA321816659CN] To UPS[1Z2385VA6892992923]

το θέμα μου... UPS??? πόσο σίγουρο είναι ότι για 10 δολάρια θα μου ζητήσουν καμιά 100 € τελωνεία;; :(:blink:

Άστους να λενε που λέει και το τραγούδι .... :p

Η κατάσταση του δέματός είναι:

China Post has not received parcel# YA321816659CN

και το ανιχνεύεις εδώ: http://track-chinapost.com/startairmail.php

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παιδια!Εχω κανει μια παραγγελια απο ali και μου εδωσε αυτο το trucking number RE105219073...Εχει κανεις ιδεα???Πρωτη φορα μου δινουν τετοιο!

Όχι, κανένας δεν μας έδωσε αριθμό με τελείες στο τέλος !!!:)

Edited by evansarmor
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Όχι, κανένας δεν μας έδωσε αριθμό με τελείες στο τέλος !!!:)

 

RE105219073 χωρις τελειες

Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησε και πες τους να σου δώσουν κανονικό tracking number και ότι εάν δεν σου δώσει θα ακυρώσεις αμέσως την παραγγελία ...
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

RE105219073 χωρις τελειες

 

δεν υπαρχει τετοιος αριθμος...

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ήθελα να μάθω που διάολο τα βρήσκετε αυτά και γεμίζετε το νήμα ....

Στο επίσημο site της SP γράφει μόνο ΑΥΤΟ:

RF289583623SG 31-10-2014 Despatched to overseas (Country code: GR)

 

στα ελτα το γραφει...

Πονηρές σκέψεις κάνουν όλοι , έξυπνες όμως λίγοι... ;)
Link to comment
Share on other sites

Γιά άλλη μία φορά ....

Οι αριθμοί ανιχνεύονται στο επίσημο site του μεταφορέως (ταχυδρομείο αποστολής).

ΟΛΑ τα άλλα είναι βοηθητικά και μη αξιόπιστα ....

Στα ΕΛΤΑ οι πληροφορίες είναι επίσημες από την στιγμή που το δέμα πατήσει στο Ελληνικό έδαφος.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει τετοιος αριθμος...

 

Υπαρχει το εμφανιζει στο trackitonline...το θεμα ειναι οτι δε βγαζω ακρη...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ρε παιδιά γιατί έχει κολλήσει 5 μέρες στο "The item is on transport to the country of destination"?? RS161301744NL

Ξεκίνησε από Hong Kong και δεν έφτασε ποτέ Ολλανδία??

Link to comment
Share on other sites

Τα φώτα σας παρακαλώ :)

έκανα μία παραγγελία 2 κινητά από everbuying και είχα ζητήσει να σταλούν me tracking code ωστόσο έκαναν λάθος και έστειλαν το δέμα unregistered χωρίς tracking με την NLPOST στις 31/10 και μου έδωσαν το εξής reference number NL14146604681246. Τι μου προτείνετε να κάνω? να κάνω dispute? είναι ασφαλές το unregistered ? αλλάζει η ταχύτητα παράδοσης? και πώς θα ξέρω ότι το δέμα ήρθε θα μου το φέρει ταχυδρόμος η θα πρέπει να πάω εγώ στα ελτά?

 

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν είναι συστημένο θα το φέρει ο ταχυδρόμος στο σπίτι απλά θα μπορεί να το αφήσει και απέξω εφόσον δε θα χρειάζεται υπογραφή.. Όσον αφορά την ταχύτητα παράδοσης δεν αλλάζει κάτι.
Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζονται στο bangood και κάποτε τους είχα σε εκτίμηση...

 

RC695500898CN είναι με τα γνωστά που έχουν κολλήσει από 25 Σεπτεμβρίου. Έχω κάνει claim το dispute στο paypal και οι τύποι για να κάνουν refund μου ζητάνε να κλείσω το dispute...!! έχει κανένας παρόμοια εμπειρία? Υπάρχει περίπτωση να μην με δικαιώσει το PAYPAL?

Link to comment
Share on other sites

Τα φώτα σας παρακαλώ :)

έκανα μία παραγγελία 2 κινητά από everbuying και είχα ζητήσει να σταλούν me tracking code ωστόσο έκαναν λάθος και έστειλαν το δέμα unregistered χωρίς tracking με την NLPOST στις 31/10 και μου έδωσαν το εξής reference number NL14146604681246. Τι μου προτείνετε να κάνω? να κάνω dispute? είναι ασφαλές το unregistered ? αλλάζει η ταχύτητα παράδοσης? και πώς θα ξέρω ότι το δέμα ήρθε θα μου το φέρει ταχυδρόμος η θα πρέπει να πάω εγώ στα ελτά?

 

ευχαριστώ!

Σου είπαν οι ίδιοι ότι έκαναν λάθος;;

Ο χρόνος είναι ίδιος, αλλά δεν υπάρχει εγγύηση ότι θα το παραλάβεις εφ'όσον δεν απαιτείται υπογραφή.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,πιστεύετε ότι πρέπει να αρχίσω να ανησυχώ;Από τις 31/10 έχει κολλήσει στο ¨ Sent to country of destination¨

Track number:RC410468315NL

 

Tracking events

 

 

Date Time Location Status

Fri Oct 31 00:11 NL Sent to country of destination

Thu Oct 30 10:00 CN Parcel sent to sorting office country of transit

Wed Oct 29 19:48 CN Parcel arrived in country of transit

Wed Oct 29 14:25 CN Parcel en route to country of transit

Wed Oct 29 03:27 CN Parcel arrived in country of transit

Tue Oct 28 15:44 CN Parcel en route to country of transit

Tue Oct 28 15:25 CN Parcel en route to country of transit

Sat Oct 25 21:13 +03:00 CN Parcel received at sorting office in country of origin

Fri Oct 24 16:46 +03:00 Shipment re-labelled

Fri Oct 24 16:38 +03:00 Shipment is pre-alerted

 

Μίλησα με το coolicool σήμερα και μου είπαν ότι το δέμα κόλλησε στο τελωνείο Σιγκαπούρης και ότι ενδέχεται να πληρώσει και φόρους.Γνωρίζει κανείς κάτι για αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Αγορά μικροαντικειμενου απο Κίνα 23 Σεπτεβριου, το παρελαβα σήμερα.Φυσικά είχα πάρει πίσω τα χρήματα απο Paypal στης 45 ημερες και τον ξαναπληρωσα σημερα

,

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με το coolicool σήμερα και μου είπαν ότι το δέμα κόλλησε στο τελωνείο Σιγκαπούρης και ότι ενδέχεται να πληρώσει και φόρους.Γνωρίζει κανείς κάτι για αυτό;

Μάλλον σε περνάνε γιά ...Αμερικανάκι.

Πες τους ότι εάν δεν φροντίσουν να "ξεκολλήσει" σε 24 ώρες και χωρίς επιπλέον πληρωμή ότι θα κάνεις Dispute και θα ζητήσεις ακύρωση της παραγγελίας.

Άλλωστε από αυτά που γράφεις, δεν φαίνεται να είναι στην Σιγκαπούρη ...

Edited by evansarmor
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον σε περνάνε γιά ...Αμερικανάκι.

Πες τους ότι εάν δεν φροντίσουν να "ξεκολλήσει" σε 24 ώρες και χωρίς επιπλέον πληρωμή ότι θα κάνεις Dispute και θα ζητήσεις ακύρωση της παραγγελίας.

Άλλωστε από αυτά που γράφεις, δεν φαίνεται να είναι στην Σιγκαπούρη ...

 

Καταρχην σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σου,έκανα αυτό που μου πρότεινες και μου απάντησε ότι

ok, we will try our best to get it be delivered as soon as possible.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ρε παιδιά γιατί έχει κολλήσει 5 μέρες στο "The item is on transport to the country of destination"?? RS161301744NL

Ξεκίνησε από Hong Kong και δεν έφτασε ποτέ Ολλανδία??

 

Επικοινώνησα με postNL και μου είπαν ότι έχει φύγει για Ελλάδα από 5/11 οπότε να μιλήσω με το τοπικό ταχυδρομείο. Με δουλεύουν??

Link to comment
Share on other sites

Σου είπαν οι ίδιοι ότι έκαναν λάθος;;

Ο χρόνος είναι ίδιος, αλλά δεν υπάρχει εγγύηση ότι θα το παραλάβεις εφ'όσον δεν απαιτείται υπογραφή.

 

ναι μετα από 10 μέρες που μου έσπασαν τα νεύρα με το support. δηλαδή τι μου προτείνεις να κάνω να περιμένω κανονικά η να κάνω dispute από τώρα να προλάβω την @@κια

Link to comment
Share on other sites

ναι μετα από 10 μέρες που μου έσπασαν τα νεύρα με το support. δηλαδή τι μου προτείνεις να κάνω να περιμένω κανονικά η να κάνω dispute από τώρα να προλάβω την @@κια

Θα περιμένεις μέχρι την 43-44η ημέρα από την πληρωμή γιά να έχεις το επιπλέον περιθώριο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επικοινώνησα με postNL και μου είπαν ότι έχει φύγει για Ελλάδα από 5/11 οπότε να μιλήσω με το τοπικό ταχυδρομείο. Με δουλεύουν??

Αυτό που γράφει σημαίνει ότι οδεύει προς Ολλανδία, οι Ολλανδοί λένε ότι θέλουν ... αλλά εάν το ψάξεις, θα δείς ότι από Ολλανδία γιά Ελλάδα, οι ίδιοι λένε ότι κάνει από 4 μέχρι 7 ημέρες.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που γράφει σημαίνει ότι οδεύει προς Ολλανδία, οι Ολλανδοί λένε ότι θέλουν ... αλλά εάν το ψάξεις, θα δείς ότι από Ολλανδία γιά Ελλάδα, οι ίδιοι λένε ότι κάνει από 4 μέχρι 7 ημέρες.

 

To φαντάζομαι ότι λένε ότι θέλουν... Άρα με αυτή τη λογική το αργότερο αύριο θα πρέπει να είναι Ελλάδα..

Link to comment
Share on other sites

"country of destination" είναι η Ολλανδία, αλλά όπως είπαμε πολλές φορές, χειρότερη εταιρεία από την NL δεν υπάρχει ....
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 27-09-2014 14:05 IPS

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 08-11-2014 07:03 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 09-11-2014 11:30 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 10-11-2014 03:06 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 10-11-2014 04:30 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ 10-11-2014 06:16 Μ.Δ. ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 10-11-2014 08:42 Μ.Δ. ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ

ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ 10-11-2014 08:58 Μ.Δ. ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Μ.Δ. ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ 10-11-2014 09:44 Μ.Δ. ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ - ΕΛΤΑ 11-11-2014 08:59 ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ - ΕΛΤΑ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ-ΧΩΡΙΣ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ 11-11-2014 14:05 ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ - ΕΛΤΑ αγορά πριν δυο μηνες ακριβώς,παραδόθηκε σήμερα.υπομονη θελει,μερικες φορές γαιδουρινή :)

Link to comment
Share on other sites

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 09-11-2014 10:53 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

 

Δε θα επρεπε να εχει ηδη ανανεωθει ; Για θεσσ/νικη το περιμενω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...