Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ευχαριστω, τα εχω κανει αυτα, ο πωλητης λεει να περιμενω....

 

πως ειναι δυνατων να εχει φυγει απο Σιγκαπούρη : (οπως αναφερει ο οδηγος στο πρωτο ποστ)

2014-09-15 The item has been dispatched from Sweden Post, Direct Link's international terminal for onward transport abroad...Εμφανίζεται όταν αναχωρίσει από το παράρτημα του Sweden Post στη Σιγκαπούρη

 

και απο την αλλη να φενετε οτι δεν μπορει να φυγει ...... 17/09/14 Item detained (unfit for Airmail delivery).Please contact the company you made thispurchase from.

 

15/09 και 17/09 ............

 

αναλυτικα απο το track του directlink :

 

11/09/14 Order Shipment recorded1

15/09/14 Order departed from sorting hub

17/09/14 Item detained (unfit for Airmail delivery).Please contact the company you made this purchase from.

 

 

απο το official Sweden post :

 

The shipment item is under transportation

The item has been dispatched from Sweden Post, Direct Link's international terminal for onward transport abroad

 

Tracking events

Date/Time Location Tracking event

9/15/2014 Sweden Post, Direct Link, Singapore The item has been dispatched from Sweden Post, Direct Link's international terminal for onward transport abroad

 

και απο το 17track :

 

2014-09-17 , Warning message

2014-09-15 , The shipment item is under transportation, The item has been dispatched from Sweden Post, Direct Link's international terminal for onward transport abroad

2014-09-15 , Sweden Post, Direct Link, Singapore, The item has been dispatched from Sweden Post, Direct Link's international terminal for onward transport abroad

2014-09-15 Order departed from sorting hub

2014-09-11 , Order Shipment recorded

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ειναι πληρωμενο με Πιστωτική κάρτα, prepaid card. αλλα πρωτα με ενδιαφερει που βρισκεται η παραγγελια και αν ποτε ερθει....

 

Η ένδειξη " item is under transportation" σημαίνει ότι είναι ΓΙΑ αποστολή και δεν έφυγε από την Κίνα.

Βάλε τον πωλητή να μάθει γιατί δεν το παίρνει η αεροπορική εταιρεία, και εάν δεν ενεργήσει και δεν σου δώσει απάντηση άνοιξε dispute.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εχει παρει καποιος πακετο με PostNL που ειχε αναμεσα 15-19 /9 στο track " The item has arrived in the country of destination" ? γιατι το δικο μου RS125994380NL εχει κολλησει εκει απο τις 18/9 "2014-09-18 08:28, The item has arrived in the country of destination"
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στην ίδια μοίρα είμαι φίλε μου. Κάνε λίγο ακόμη υπομονή όμως, αφού έφτασε Ελλάδα που θα πάει θα ξεκολήσει.
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στην ίδια μοίρα είμαι φίλε μου. Κάνε λίγο ακόμη υπομονή όμως, αφού έφτασε Ελλάδα που θα πάει θα ξεκολήσει.

 

δεν το νομιζω να εχει φτασει Ελλαδα ...αλλα δεν το εχουν ακομα προωθησει απο την Ολλανδια εδω γιατι αν το ειχαν θα επρεπε να γραφει ""The item has been processed in the country of destination"

Link to comment
Share on other sites

[/color]

Η ένδειξη " item is under transportation" σημαίνει ότι είναι ΓΙΑ αποστολή και δεν έφυγε από την Κίνα.

Βάλε τον πωλητή να μάθει γιατί δεν το παίρνει η αεροπορική εταιρεία, και εάν δεν ενεργήσει και δεν σου δώσει απάντηση άνοιξε dispute.

 

Ο οδηγος στο πρωτο post λεει οτι το status : The item has been dispatched from Sweden Post, Direct Link's international terminal for onward transport abroad...Εμφανίζεται όταν αναχωρίσει από το παράρτημα του Sweden Post στη Σιγκαπούρη

 

αυτο το status εχει το sweden post απο 2014-09-15 .

 

δηλαδη αν ισχυει αυτο και καταλαβαινω σωστα τον οδηγο, η παραγγελια πρεπει να εχει φυγει απο Κινα, να εφτασε Σιγκαπουρη και να εχει αναχωρησει για Σουηδια. (και ολο αυτο με την DirectLink, που εδω τελειωνει η δουλεια της). ΣΩΣΤΑ ΩΣ ΕΔΩ ??

 

το παραλογο ειναι οτι στo track system της DirectLink στις 2014-09-17 εμφανίζεται το status : Item detained (unfit for Airmail delivery). Please contact the company you made this purchase from.

 

οταν φτασουμε στο dispute ειναι αλλη ιστορια, εχουμε μερες ακομα, το θεμα ειναι να μαθουμε τι ακριβως παιζει, εφυγε δεν εφυγε ??? ......

 

ευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια σας

Edited by thanasis_i
Link to comment
Share on other sites

εχει παρει καποιος πακετο με PostNL που ειχε αναμεσα 15-19 /9 στο track " The item has arrived in the country of destination" ? γιατι το δικο μου RS125994380NL εχει κολλησει εκει απο τις 18/9 "2014-09-18 08:28, The item has arrived in the country of destination"

 

Και εγώ στην ίδια μοίρα είμαι φίλε μου. Κάνε λίγο ακόμη υπομονή όμως, αφού έφτασε Ελλάδα που θα πάει θα ξεκολήσει.

 

δεν το νομιζω να εχει φτασει Ελλαδα ...αλλα δεν το εχουν ακομα προωθησει απο την Ολλανδια εδω γιατι αν το ειχαν θα επρεπε να γραφει ""The item has been processed in the country of destination"

Αυτό είναι το σωστό, πριν από 5 λεπτά ήλθε μήνυμα γιά δικό μου δέμα "The item has been processed in the country of destination GREECE"

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το σωστό, πριν από 5 λεπτά ήλθε μήνυμα γιά δικό μου δέμα "The item has been processed in the country of destination GREECE"

μωρε μπραβο τους !!! δουλευουν οι Ολλανδοι και στισ 20.40 !!! το προηγουμενο status σου ποτε ηταν?

Link to comment
Share on other sites

[/color]

 

Ο οδηγος στο πρωτο post λεει οτι το status : The item has been dispatched from Sweden Post, Direct Link's international terminal for onward transport abroad...Εμφανίζεται όταν αναχωρίσει από το παράρτημα του Sweden Post στη Σιγκαπούρη

 

αυτο το status εχει το sweden post απο 2014-09-15 .

 

δηλαδη αν ισχυει αυτο και καταλαβαινω σωστα τον οδηγο, η παραγγελια πρεπει να εχει φυγει απο Κινα, να εφτασε Σιγκαπουρη και να εχει αναχωρησει για Σουηδια. (και ολο αυτο με την DirectLink, που εδω τελειωνει η δουλεια της). ΣΩΣΤΑ ΩΣ ΕΔΩ ??

 

το παραλογο ειναι οτι στo track system της DirectLink στις 2014-09-17 εμφανίζεται το status : Item detained (unfit for Airmail delivery). Please contact the company you made this purchase from.

 

οταν φτασουμε στο dispute ειναι αλλη ιστορια, εχουμε μερες ακομα, το θεμα ειναι να μαθουμε τι ακριβως παιζει, εφυγε δεν εφυγε ???

ευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια σας

Όπως σου είπα, ΔΕΝ έφυγε, δεν έχει σημασία εάν είναι στην Κίνα ή στην Σιγκαπούρη, το δέμα δεν το παίρνουν σε αεροσκάφος γιά να φύγει από την Ασία !!! :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 85 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μωρε μπραβο τους !!! δουλευουν οι Ολλανδοι και στισ 20.40 !!! το προηγουμενο status σου ποτε ηταν?

Στις 20/9 όταν πήγε στην Ολλανδία ... :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Στις 20/9 όταν πήγε στην Ολλανδία ... :)

 

το δικο μου εχει κολλησει εκει απο τις 18 /9

2014-09-18 08:28, The item has arrived in the country of destination

2014-09-17 08:24, The item is on transport to the country of destination

2014-09-17 00:50, The item is at the PostNL sorting center

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εγώ στη θέση σου θα πήγαινα να παίξω ένα τζόκερ. Αλλά σοβαρά τώρα από που σου ήρθε μήνυμα;
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εγώ στη θέση σου θα πήγαινα να παίξω ένα τζόκερ. Αλλά σοβαρά τώρα από που σου ήρθε μήνυμα;

Εάν εννοείς εμένα, το μήνυμα ήλθε στο κινητό μέσω της εφαρμογής TrackCheker που έχω εγκατεστημένη ... :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπα, ΔΕΝ έφυγε, δεν έχει σημασία εάν είναι στην Κίνα ή στην Σιγκαπούρη, το δέμα δεν το παίρνουν σε αεροσκάφος γιά να φύγει από την Ασία !!! :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 85 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ο πωλητης official λεει : Please don't worry I'll help you deal with , μετα Please contact your local customs or contact the local post office, they reply to you is what, (αγγλικα κινεζου)

 

τον ζωρισα και στο Chat και απανταει : This information is not correct, I confirmed with the post office, their system showed normal transportation, I am urging the post office to solve this problem, ............

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπα, ΔΕΝ έφυγε, δεν έχει σημασία εάν είναι στην Κίνα ή στην Σιγκαπούρη, το δέμα δεν το παίρνουν σε αεροσκάφος γιά να φύγει από την Ασία !!! :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 85 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ο πωλητης official λεει : Please don't worry I'll help you deal with , μετα Please contact your local customs or contact the local post office, they reply to you is what, (αγγλικα κινεζου)

 

τον ζωρισα και στο Chat και απανταει : This information is not correct, I confirmed with the post office, their system showed normal transportation, I am urging the post office to solve this problem, ............

Τότε πες του να σου δείξει στοιχεία που να επιβεβαιώνουν αυτά που λέει. Εάν δεν σου τα δείξει άφησέ τον να τραγουδάει.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Τότε πες του να σου δείξει στοιχεία που να επιβεβαιώνουν αυτά που λέει. Εάν δεν σου τα δείξει άφησέ τον να τραγουδάει.

 

τι στοιχεια εννοεις ? ? ? ?

 

του εγραψα συντηρητικα :

You still have some post problems, order never reached greece.

the latest message from DirectLink is from

17/09/14 and states " Item detained (unfit for Airmail delivery). Please contact the company you made this purchase from."

so please do your best to unblock the order.

 

εχουμε ακομα μερες για το despute και ευχομαι μηπως εχει φυγει αλλα δεν εχει αλλαξει το status ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Εάν εννοείς εμένα, το μήνυμα ήλθε στο κινητό μέσω της εφαρμογής TrackCheker που έχω εγκατεστημένη ... :)

Ναι φίλε νου σε εσένα αναφερόμουνα, και σε ευχαριστώ για την εφαρμογή.:p

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους σε μένα έχει γίνει κάτι περίεργο ίσως να έχει ξαναειπωθεί γιατί νομίζω κάπου το χε δει το μάτι μου αλλά με τόσες σελίδες δεν το βρήκα.

Έκανα παραγγελία 15 του μηνός. Ενώ η διαδικασία εξελισσόταν φυσιολογικά δηλαδή έλαβα tracking number μετά από μια μέρα, στις 17 μου εμφανίζεται το received from customer στο singost(ταυτόχρονα και στο ελτα κλείσιμο από IPS) . Στη συνέχεια 19 του μηνός γίνεται και το Despatched to overseas. Όλα φυσιολογικά μέχρι εδώ και ενώ έχω στο μυαλό μου ότι προς το τέλος αυτής ,αρχές της άλλης θα εμφανιστεί Ελλάδα μπαίνω απο περιέργεια στο singpost και μου έγραφε/γράφει Received from customer έχει ημερομηνία 17/9 και το 19 έχει εξαφανιστεί. :wacko: Παρόλαυτα στο 17track και στα άλλα δύο που αναφέρονται στον οδηγό το δείχνει ως Despatched to overseas στις 19.

Σήμερα κοίταξα και το 4px που δεν ξέρω αν λέει πολλά και έγγραφε σαν τελευταίο status 22/9 shipment ready.

 

Κάποιο σχόλιο σε αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.!

Έχω κάνει μια παραγγελία από Κίνα μέσω της postNL και εδώ και σχεδόν 2 εβδομάδες έχει κολλήσει στο Item in conta IPS

Μιλάμε έχουν σπάσει τα νεύρα μου. Επειδή είναι η πρώτη φορά που παραγγέλνω από Κίνα δεν ήξερα τι είναι αυτό το conta IPS και έστειλα μήνυμα στα Ελληνικά Ταχυδρομεία (elta.gr) και η απάντηση που πήρα ήταν:

 

Σε απάντηση του ηλεκτρονικού σας μηνύματος θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι δεν υπάρχει ολοκληρωμένη καταχώρηση στο Ηλεκτρονικό Σύστημα Παρακολούθησης Αντικειμένων (Track and Trace & IPS: International Postal System) για το αντικείμενο και δεν φαίνεται να έχει αποσταλεί στην Ελλάδα από την ξένη ταχυδρομική υπηρεσία. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη διαχείριση του αντικειμένου, θα πρέπει ο αποστολέας να καταθέσει Αίτηση Αναζήτησης εντός 6 μηνών από την ημερομηνία κατάθεσης, σε οποιοδήποτε Ταχυδρομικό Κατάστημα, προσκομίζοντας τη σχετική Απόδειξη Κατάθεσης.

 

Λέτε να υπάρχει κάποιο πρόβλημα ή απλά έτσι λειτουργεί το σύστημα στην Ελλάδα..?

Το άλλο που με απασχολεί είναι ότι και οι ημερομηνίες στην εξέλιξη της παραγγελίας είναι λίγο μπερδεμένες. Παραθέτω και σχετική φωτογραφία που έβγαλα τώρα.

 

Πως το βλέπετε το πράγμα θα έρθει το δεματάκι μου ή να αρχίσω να ανησυχώ.? Πρέπει να κάνω κάτι.?

 

Σας ευχαριστώ.!!!

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=50249&stc=1&d=1411573229

Edited by diamantopoulosh

Ποτέ μην τα βάζεις μ' έναν ηλίθιο. Είναι βέβαιο ότι θα σε ρίξει

στο επίπεδο του και θα σε νικήσει εκ πείρας.

Mark Twain

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

μπορώ να αγοράσω από paypal με πιστωτική κάρτα διαφορετική από το όνομα του λογαριασμού?

πως μπορώ να προσθέσω κάρτα με διαφορετικό κάτοχο?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

μπορώ να αγοράσω από paypal με πιστωτική κάρτα διαφορετική από το όνομα του λογαριασμού?

πως μπορώ να προσθέσω κάρτα με διαφορετικό κάτοχο?

Ο κάτοχος δεν έχει λογαριασμό;

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Ο κάτοχος δεν έχει λογαριασμό;

 

λογαριασμό paypal όχι

με american express χρεώνει κάποιο ποσό η τράπεζα για την αγορά γνωρίζετε?

επίσης και για την τράπεζα πειραιώς υπάρχει κάποια χρέωση όταν αγοράζεις από paypal?

σε ποια επιλογή διαλέγω την μετατροπή να την κάνει η τράπεζα?

Edited by markosch
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε το πρώτο ποστ και μετά κάντε την ερώτησή σας

Τις ερωτήσεις τις είδες.? Ποιο πρώτο post μου λες.? Το ότι αργεί να έρθει το κατάλαβα.? Τις ημερομηνίες που πριν φτάσει Ολλανδία έφυγε για Ελλάδα δεν το είδες.?

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=50249&stc=1&d=1411573229

Ποτέ μην τα βάζεις μ' έναν ηλίθιο. Είναι βέβαιο ότι θα σε ρίξει

στο επίπεδο του και θα σε νικήσει εκ πείρας.

Mark Twain

Link to comment
Share on other sites

Τις ερωτήσεις τις είδες.? Ποιο πρώτο post μου λες.? Το ότι αργεί να έρθει το κατάλαβα.? Τις ημερομηνίες που πριν φτάσει Ολλανδία έφυγε για Ελλάδα δεν το είδες.?

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=50249&stc=1&d=1411573229

Να ανιχνεύεις τα δέματά σου στην εταιρεία και όχι όπου να είναι.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω προβλημα με αγορα απο vickmall.Exω παραγγειλει 3 κινητα και εχτρα μπαταριες απο 1 σεπτεμβριου.μου τα εστειλαν σε 2 πακετα, το πρωτο πακετο ηρθε 15/9 και το αλλο εχει κολλησει:

2014-09-19 07:58, The item has been processed in the country of destination

2014-09-13 11:50, The item has arrived in the country of destination.

Αυτο το πακετο περιεχει πιθανοτατα τα αλλα 2 κινητα.

Εχω αρχισει και ανησυχω διοτι αφου εφτασαν μαζι μονο το ενα ταχυδρομηθηκε και το αλλο σαν να ξεχαστηκε.

Σκεφτομαι να πατησω dispute sto paypal σε κανα 10ημερο αν δεν εχεις αλλαξει εσεις τι λετε?

σορρυ αν εγινα κουραστικος .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...