Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια ο ταχυδρομος οταν αφηνει το ειδοποιητηριο, εχει μαζι του τα πακετα? Αν ναι να στησω καρτερι να τον περιμενω :lol::lol:

Τα κινητα μου: Motorola Krzr K1m, Samsung SGH-U600, Nokia 2710, Vodafone joy 845, Samsung gte1182, Zte v889s, Zte Geek v975, Xiaomi mi3, Xiaomi Redmi note 3 pro

Xiaomi σημαινει κεχρι

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδια ο ταχυδρομος οταν αφηνει το ειδοποιητηριο, εχει μαζι του τα πακετα? Αν ναι να στησω καρτερι να τον περιμενω :lol::lol:

 

Μόνο σε μία μου έφερε το πακέτο όλες τις άλλες φορες ειδοποιητήριο, εκτός αν μιλάμε για πράγματα που είναι μέσα σε φάκελο.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχετε παρατηρήσει μια μεγάλη καθυστέρηση στο Αεροδρόμείο σχετικά με συστημένα πακέτα απο κινα?

3 αντικείμενα είναι σε status Receive Item At Office Of Exchange, IPS αρκετές μέρες (3) , μίλησα με Ελτά και μου είπαν ότι δεν υπάρχουν άτομα...

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από aliexpress με China Post στις 5 Σεπτεμβρίου.

Από τις 11 του μηνός είναι σε μια κατάσταση "Departure from outward office of exchange".

Περιμένουν στο αεροδρόμιο να μαζευτεί ένας αριθμός πακέτων για να φύγουν προς Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 17-09-2014 05:09 IPS

σε αλλα ποστ ειδα ότι πολύ γρηγορα αλλαζει κατασταση όταν φτανει στο αεροδρομιο..σε μενα παει 1,5 μερα και τπτ

Link to comment
Share on other sites

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 17-09-2014 05:09 IPS

σε αλλα ποστ ειδα ότι πολύ γρηγορα αλλαζει κατασταση όταν φτανει στο αεροδρομιο..σε μενα παει 1,5 μερα και τπτ

 

Σε άλλα ποστ πια ποστ? Γιατί άμα δεις τις τελευταίες 10 σελίδες δεν θα το έγραφες αυτό... :rolleyes::rolleyes:

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχετε παρατηρήσει μια μεγάλη καθυστέρηση στο Αεροδρόμείο σχετικά με συστημένα πακέτα απο κινα?

3 αντικείμενα είναι σε status Receive Item At Office Of Exchange, IPS αρκετές μέρες (3) , μίλησα με Ελτά και μου είπαν ότι δεν υπάρχουν άτομα...

 

Παραγγελία από aliexpress με China Post στις 5 Σεπτεμβρίου.

Από τις 11 του μηνός είναι σε μια κατάσταση "Departure from outward office of exchange".

Περιμένουν στο αεροδρόμιο να μαζευτεί ένας αριθμός πακέτων για να φύγουν προς Ελλάδα;

Και οι δύο ενδείξεις λένε ότι το αντικείμενο είναι ακόμη στην χώρα αποστολής και είναι στην διαδικασία γιά να φύγει ....

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς, στο aliexpress έχεις περιθώριο 60 ημέρες γιά να παραλάβεις. Από ότι έχω καταλάβει, το σύστημα των Ολλανδικών ταχυδρομείων είναι γιά τα μπάζα. Και δική μου παραγγελεία δεν έχει εμφανισθεί εδώ και 10 ημέρες .... :X

Εμφανίστηκε τώρα το απόγευμα [ATTACH]49969[/ATTACH]

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Εδώ να δούμε πότε θα έλθει .... :p
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αφου ειπε στην αρχη ο to2c πως του το στελνουν πισω και μου κανει refund τωρα μου τα μασαει να περιμενω να φτασει απο ισπανια σε αυτον..ισως για να γλειτωσει κ αλλο χρονο κ να εχω θεμα με το paypal στο αν περασει το 40ημερο πιστευω..

 

Του εκανα despute,σε ποσες μερες θα εχω νεα πιστευετε και θα ξεμπερδεψω+?θελω να παραγγειλω ξανα το κινητο(redmi note) γιατι ηδη εχει ανεβει πολυ...Λογικα απο vickmall!

 

Μου εχει φυγει η ψυχη με αυτη την αγορα γ@μωτο πραγματικα...

 

Οπως ειπα ανοιξα dispute προχτες και μου ηρθς αυτο.

Αυτος εγραψε αυτο εδω κατο απο το μηνυμα που του εστειλα λογικα μεσω paypal

dear,I am sorry for this trouble,please be paitent,thank you very much

has posted a message in the Resolution Center regarding this dispute.

 

Log in to your PayPal account and visit the Resolution Center to review the

seller's message and post a response.

 

If you would like to escalate this dispute to a PayPal claim, you must do

so before 10/6/2014 or it will automatically close. A closed dispute cannot

be reopened or escalated to a claim.

 

To learn more about PayPal's dispute resolution process, log in to your

account and click the Tutorials link on the Resolution Center tab.

 

 

Τωρα αυτο θα γινεται θα αλλαζω μηνυματα με τον to2c?επισης το escalate που λεει και το εχει και απο κατω...τι ειναι??

 

Και γενικα ρε παιδες τι πρεπει να κανω τωρα?!

wii controller με nunchuck καινουρια ιδια με nintendo 15ευρω

Ζακετα ζαρα απο 60ευρω 30

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αγορασα για πρωτη φορα ενα καλωδιο απο Χονγκ Χονγκ που εκανε 4,5 ευρω και φοβαμαι για τελωνειο επειδη το κουτι του πλησιαζει σε μεγεθος συσκευασια κινητου. Υπαρχει κινδυνος να περασει τελωνειο? Πως ξερουν την αξια του πακετου? Help
Link to comment
Share on other sites

Και να το ανοίξουν δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας γιά ένα καλώδιο ...
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

http://i.imgur.com/43DSC0C.jpg Edited by Romanos

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

http://i.imgur.com/43DSC0C.jpg

Δεν τρώγεσαι καρντάσι, γέλασα πρωί πρωί ..... http://www.cosgan.de/images/more/bigs/i100.gif

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Ξεκαρδίστηκα και εγω. Η πρώτη σελίδα του συγκεκριμένου θέματος ειναι πολυ βοηθητική αλλά δεν θίγει καθόλου το ύψος και τον τρόπο υπολογισμού των φόρων. Ρωτάω για να μάθω... Μόνο έτσι μαθαίνει κάποιος εκτός και αν στα φυτέψουν στο κεφάλι
Link to comment
Share on other sites

Χαχα, ευτυχώς το πήρατε στο χιούμορ γιατί φοβόμουν για άλλη αντίδραση.

 

--

 

1) Μέχρι 30$ ή 30 ευρώ (δεν το θυμάμαι, νομίζω το δεύτερο) κόστος (μεταφορικά + κόστος αγοράς)

δεν περνάνε τελωνείο. (με επιφύλαξη)

 

2) Αγορές από Ευρωπαϊκή Ένωση και χώρες που έχουν συνάψει ειδικές συμφωνίες με την ΕΕ δεν περνάνε τελωνείο. (σίγουρα)

Περισσότερα εδώ http://en.wikipedia.org/wiki/European_Union_Customs_Union

 

3) Αν το φέρετε με DHL (ή αντίστοιχες εταιρίες UPS,FEDEX κτλπ) εκτός ΕΕ σχεδόν σίγουρα (99%) θα περάσετε τελωνείο και εκεί εκτός από το 23% ΦΠΑ + κρατήσεις προς τρίτους θα πρέπει να υπολογίζετε επιπλέον γύρω στα 80 ευρώ για να πάρετε τα απαραίτητα χαρτιά για τον εκτελωνισμό. Και όλα αυτά άμα κάνετε μόνος σας τον εκτελωνισμό, αλλιώς μιλάμε για άλλα ποσά, που ευτυχώς δεν έχω χρειαστεί να μάθω ακόμη. (σίγουρα)

 

4) Με EMS το παιχνίδι είναι 50-50 άμα θα περάσεις τελωνείο, με την ζυγαριά να γέρνει προς το να μην περάσεις. Άμα περάσεις όμως, θα πληρώσεις μόνο το 23% ΦΠΑ + ένα ελάχιστο ποσό (3€) που νομίζω και αυτό καταργήθηκε. (Με επιφύλαξη)

 

5) Με απλό ταχυδρομείο μετά από τόσες παραγγελίες ποτέ δεν είχα πρόβλημα και δεν έχω ακούσει κάποιος να έχει περάσεις τελωνείο με απλό ταχυδρομείο. Είναι ο καλύτερος τρόπος για να φέρεις κάτι από το εξωτερικό εκτός ΕΕ. (σίγουρα)

 

--

Τα από πάνω αναφέρονται σε μικροδέματα όπως αυτά των κινητών και σε μικρότερα αυτών και όχι σε μεγάλα πακέτα.

Edited by Romanos

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αγορασα για πρωτη φορα ενα καλωδιο απο Χονγκ Χονγκ που εκανε 4,5 ευρω και φοβαμαι για τελωνειο επειδη το κουτι του πλησιαζει σε μεγεθος συσκευασια κινητου. Υπαρχει κινδυνος να περασει τελωνειο? Πως ξερουν την αξια του πακετου? Help

θεε μου για ενα ΚΑΛΩΔΙΟ?

ΓΙΑ 3€?

δεν εχω τιποτα αλλο να πω

Τα κινητα μου: Motorola Krzr K1m, Samsung SGH-U600, Nokia 2710, Vodafone joy 845, Samsung gte1182, Zte v889s, Zte Geek v975, Xiaomi mi3, Xiaomi Redmi note 3 pro

Xiaomi σημαινει κεχρι

Link to comment
Share on other sites

Και οι δύο ενδείξεις λένε ότι το αντικείμενο είναι ακόμη στην χώρα αποστολής και είναι στην διαδικασία γιά να φύγει ....

 

τι ενοείς?

μάλλον λάθος κάνεις

 

Destination Country - Greece:Tracking Consuming:0 Millisecond, Cache Time:2014/09/19 12:39:46

2014-09-18 23:00, Receive Item At Office Of Exchange, IPS (ΗΡΘΕ ΕΛΛΑΔΑ ΑΛΛΑ ΕΊΝΑΙ ΜΟΝΟ Ο ΜΠΑΜΠΗΣ ΚΑΙ Ο ΜΗΧΑΛΗΣ ΣΤΟ ΑΕΡΟΔΡΟΜΕΙΟ ΟΠΟΤΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕ)

Origin Country - Sweden:Tracking Consuming:0 Millisecond, Cache Time:2014/09/19 12:39:46

2014-09-08 11:27, The shipment item is under transportation, The item has been dispatched from Sweden Post, Direct Link's international terminal for onward transport abroad

2014-09-08 11:27, Sweden Post, Direct Link, Singapore, The item has been dispatched from Sweden Post, Direct Link's international terminal for onward transport abroad

2014-09-08 11:27, Order departed from sorting hub

2014-09-05 18:00, Order departed on flight from origin

2014-09-05 10:00, Order dispatched

2014-08-29 10:00, Order Shipment recorded

Link to comment
Share on other sites

τι ενοείς?

μάλλον λάθος κάνεις

 

Destination Country - Greece:Tracking Consuming:0 Millisecond, Cache Time:2014/09/19 12:39:46

2014-09-18 23:00, Receive Item At Office Of Exchange, IPS (ΗΡΘΕ ΕΛΛΑΔΑ ΑΛΛΑ ΕΊΝΑΙ ΜΟΝΟ Ο ΜΠΑΜΠΗΣ ΚΑΙ Ο ΜΗΧΑΛΗΣ ΣΤΟ ΑΕΡΟΔΡΟΜΕΙΟ ΟΠΟΤΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕ)

Origin Country - Sweden:Tracking Consuming:0 Millisecond, Cache Time:2014/09/19 12:39:46

2014-09-08 11:27, The shipment item is under transportation, The item has been dispatched from Sweden Post, Direct Link's international terminal for onward transport abroad

2014-09-08 11:27, Sweden Post, Direct Link, Singapore, The item has been dispatched from Sweden Post, Direct Link's international terminal for onward transport abroad

2014-09-08 11:27, Order departed from sorting hub

2014-09-05 18:00, Order departed on flight from origin

2014-09-05 10:00, Order dispatched

2014-08-29 10:00, Order Shipment recorded

Εφ'όσον πιστεύεις ότι είναι εδώ, περίμενε τον Μιχάλη, αλλά έχω πάρει δεκάδες δέματα με την Sweden Post και δεν κάνω λάθος ... :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

θεε μου για ενα ΚΑΛΩΔΙΟ?

ΓΙΑ 3€?

δεν εχω τιποτα αλλο να πω

 

gdimitris Και ξαναλέω ρωτάω για να μάθω. Όχι για τα 3 ευρώ. Γιατί είσαι τόσο ερειστικός? Νομίζω δεν είπα/ρώτησα τίποτα κακό.

Romanos ευχαριστώ για τη βοήθεια. Το mark as a gift or low value να το βάζω σε όλα τα μεγάλης αξίας? Δεν ψιλιάζονται στο τελωνείο? Έχει γίνει μόδα

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ξέρουν τι συμβαίνει δεν είναι τόσο αδαής αλλά όταν έχεις Χ^100 πακέτα και μόνο Χ προσωπικό δεν μπορείς να τα σκανάρεις όλα και να δεις τι γίνεται, γι'αυτό και στην ουσία δεν περνάνε από τελωνείο.

 

Στην Τουρκία για να γλιτώσουν από αυτό το φαινόμενο απαγόρευσαν την εισαγωγή κινητών, το διάβασα πρόσφατα αλλά δεν μπορώ να το επαληθεύσω. Ενώ πιο πριν ίσχυε φόρος 100 TL για κάθε συσκευή, χώρια όλους τους υπόλοιπους φόρους.

 

Τελικά σύμφωνα με αυτό το άρθρο http://www.hurriyetdailynews.com/turkcell-launches-first-domestic-smartphone.aspx?pageID=517&nID=52911&NewsCatID=345 επιβεβαιώνετε η απαγόρευση εισαγωγής κινητών στη Τουρκία.

Edited by Romanos

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Nαι το άκουσα και εγώ αυτο για την Τουρκία. Εδώ είχαν απαγορεύσει το youtube μέχρι που τους κράξανε, δεν κολώνουν πουθενά αυτοί. Κάτι τελευταίο. Άμα δε γράφει απέξω δώρο , γράφει οπωσδήποτε απ'έξω τη τιμή αγοράς εκτυπωμένη απο το ebay? Πως ξέρουν δηλαδή την αξία του προιόντος?
Link to comment
Share on other sites

Nαι το άκουσα και εγώ αυτο για την Τουρκία. Εδώ είχαν απαγορεύσει το youtube μέχρι που τους κράξανε, δεν κολώνουν πουθενά αυτοί. Κάτι τελευταίο. Άμα δε γράφει απέξω δώρο , γράφει οπωσδήποτε απ'έξω τη τιμή αγοράς εκτυπωμένη απο το ebay? Πως ξέρουν δηλαδή την αξία του προιόντος?

Τα δέματα έχουν μία ετικέτα από τον αποστολέα, όχι από το ΕΒΑΥ, και γράφουν και τι είδους είναι, (gift, sample κλπ) και μία τιμή.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Εφ'όσον πιστεύεις ότι είναι εδώ, περίμενε τον Μιχάλη, αλλά έχω πάρει δεκάδες δέματα με την Sweden Post και δεν κάνω λάθος ... :)

επειδή έγω εχω πάρει 100αδες

Γιατι στα ΕΛΤΑ γράφει ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ ?

Γιατι όταν πήρα στα ΕΛΤΑ τηλ , μου είπαν ότι έφτασε στην Ελλάδα αλλα δεν το διαχειριστηκαν ακόμη λόγο έλλειψης προσωπικού?

εξακολουθώ να πιστεύω πώς κάνεις λάθος.

 

Receive Item At Office Of Exchange, IPS σημαινει έφτασε στην χώρα προορισμού. Ανεξάρτητα αν είναι απο sweden ή όχι Καμία σχέση δεν έχει.

 

Το θέμα είναι γιατι καθυστερούν στα ΕΛΤΑ τελευταία

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...