Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά αυτή η καθυστέρηση στο Κ.Δ. Αεροδρομίου είναι νορμαλ;

Οτι έχω πάρει μέχρι τωρα ,σε αυτή την κατάσταση μένει μερικές ώρες γιαυτο ρωτάω .

 

Receive Item From Customer 24-06-2014 12:38 IPS

Item in conta IPS 25-06-2014 14:15 IPS

Receive Item At Office Of Exchange 08-07-2014 09:43 IPS

Item in conta Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 08-07-2014 21:05 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προφανώς υπάρχει φόρτος...

 

Τρίχες φόρτος ...

κάποιος "φωστήρας" γιά να δείξει ότι κάτι κάνει, πρόσθεσε ακόμη μία βαθμίδα στην διακίνηση των δεμάτων.

Τώρα αντί να φεύγουν από το ΚΔ Αεροδρομίου γιά τις διάφορες περιοχές της χώρας πηγαίνουν ΟΛΑ στο ΚΔ Αττικής και από εκεί διαμοιράζονται, πράγμα το οποίο δεκαπλασίασε τον φόρτο στο ήδη μειωμένο προσωπικό, οπότε το + 2 με 3 ημέρες σε αυτά που γνωρίζαμε είναι γεγονός .....

(Το έμαθα από τα ΕΛΤΑ ... )

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα... Του χρόνου θα παραλάβω τα 10 δεματάκια που περιμένω. Πάλι καλά που τα 6 από αυτά έχουν tracking number και βλέπω που περίπου βρίσκονται.
Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Τρίχες φόρτος ...

κάποιος "φωστήρας" γιά να δείξει ότι κάτι κάνει, πρόσθεσε ακόμη μία βαθμίδα στην διακίνηση των δεμάτων.

Τώρα αντί να φεύγουν από το ΚΔ Αεροδρομίου γιά τις διάφορες περιοχές της χώρας πηγαίνουν ΟΛΑ στο ΚΔ Αττικής και από εκεί διαμοιράζονται, πράγμα το οποίο δεκαπλασίασε τον φόρτο στο ήδη μειωμένο προσωπικό, οπότε το + 2 με 3 ημέρες σε αυτά που γνωρίζαμε είναι γεγονός .....

(Το έμαθα από τα ΕΛΤΑ ... )

 

Ισχύει.Τώρα άλλαξε η κατάσταση σε ΚΔ Αττικής.

Ότι να ναι.Σε λίγο θα κάνουν πιο πολύ από το αεροδρόμιο στο σπίτι μας, απ'οτι να ρθουν από Κίνα...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!! Ειμαι καινουρια στο φορουμ. Παρηγγειλα ενα ταμπλετ απο Κινα και η πωλητρια το εστειλε με Netherlands Poat. Εχω κωδικο, αλλα δεν μπορω να δω που ειναι, σε καμια σελιδα. Μιλησα με την PostNL και ειπαν οτι το στειλε απο Κινα μεσω Ολλανδιας κ οτι αυτοι δεν εχουν καμια επιρροη στο δεμα. Ξερει κανεις καμι σελιδα που να μπορω να βαλω το tracking mumber???
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!! Ειμαι καινουρια στο φορουμ. Παρηγγειλα ενα ταμπλετ απο Κινα και η πωλητρια το εστειλε με Netherlands Poat. Εχω κωδικο, αλλα δεν μπορω να δω που ειναι, σε καμια σελιδα. Μιλησα με την PostNL και ειπαν οτι το στειλε απο Κινα μεσω Ολλανδιας κ οτι αυτοι δεν εχουν καμια επιρροη στο δεμα. Ξερει κανεις καμι σελιδα που να μπορω να βαλω το tracking mumber???

 

καλησπέρα και καλωςηρθες... δοκιμασε εδω http://www.postnl.post/tracktrace !!! αλλιως δωσε το tracking να το δουμε...

Edited by iliasgr1
Link to comment
Share on other sites

Τιποτα... Δεν βρεθηκε ο κωδικος λεει. Η κοπελια απο το PostNL μου ειπε οτι δεν εχει φτασει Ολλανδια, αρα καπου το ειδε!! RS128299083NL αυτος ειναι.
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει μια αγορά από το banggood η αναφορά που μου δίνει για το tracking number is RU475874388CH είναι στάσιμο από τις 21-06-2014 και η αγορά έγινε στις 16-06-2014(μεσωPaypal) πρέπει να αρχίσω να ανησυχώ για την εξέλιξη του προϊόντος για να προλάβω να κάνω τις απαραίτητες ενέργειες σχετικά με τα χρήματα,περιμένω δικέ σας γνώμες
Link to comment
Share on other sites

Τιποτα... Δεν βρεθηκε ο κωδικος λεει. Η κοπελια απο το PostNL μου ειπε οτι δεν εχει φτασει Ολλανδια, αρα καπου το ειδε!! RS128299083NL αυτος ειναι.

 

πότε έκανες παραγγελια και πότε σου έδωσαν tracking?

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελια εκανα το ΣΚ και το tracking μου το εδωσε την επομενη. Δευτερα νομιζω. Της ειπα να το στειλει αν μπορει συντομα κ μου ειπε οτι αυτος ειναι ο πιο συντομος τροπος.
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει μια αγορά από το banggood η αναφορά που μου δίνει για το tracking number is RU475874388CH είναι στάσιμο από τις 21-06-2014 και η αγορά έγινε στις 16-06-2014(μεσωPaypal) πρέπει να αρχίσω να ανησυχώ για την εξέλιξη του προϊόντος για να προλάβω να κάνω τις απαραίτητες ενέργειες σχετικά με τα χρήματα,περιμένω δικέ σας γνώμες

 

η πληρωμή εγινε στις 16 έτσι; εεεε περιμενε ουτε μήνα έχει... κανε υπομονη και τελος της αλλης εβδομαδας το βλεπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελια εκανα το ΣΚ και το tracking μου το εδωσε την επομενη. Δευτερα νομιζω. Της ειπα να το στειλει αν μπορει συντομα κ μου ειπε οτι αυτος ειναι ο πιο συντομος τροπος.

Ο αριθμός συνήθως εμφανίζεται μετά από 3-4 ημέρες, ο αριθμός σου δεν εμφανίζεται, αλλά είναι και "πεσμένος" ο σέρβερ ...

(Μάλλον πενθούν γιά τον αγώνα με την Αργεντινή ... :lol::lol::lol::lol: )

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 40 ημερες αναμονης προχωρησα σε dispute στο paypal για το site http://www.gearbest.com.

Ειναι το site που μας ειχε προτεινει και το forum μας για την αγορα του inew v3 με εκπτωση. Να πω οτι μια παραγγελια που εκαναν (2 κινητα inewv3,ενα mouse, και ενα wifi receiver) την εσπασαν σε 2 δεματα , το πρωτο χωρις tracking number και αυτο το πακετο ειναι που εχει χαθει, και το δευτερο κανονικα με tracking number το οποιο και το παρελαβα παρολο που εφυγε 6 μερες μετα το πρωτο.

Προσπαθησα να επικοινωνησω απειρες φορες με το site και μου προτειναν κατι κουφες λυσεις του να μου δωσουν το 10% πισω μετα το 30% και τελευταια να μου δωσουν το 80%. Φυσικα και αρνηθηκα...βεβαια αυτοι επιμενουν οτι το δεμα μου προχωραει κανονικα και το τσεκαρουν με ενα αλλο shipping number που εχουν.

Μπορει να εχουν και δικιο οπως τους ειπα αλλα δεν προκειται να χασω γι αυτους το δικαιωμα του dispute και ετσι προχωρησα μιας και τις 2 τελευταιες επικοινωνιες μεσω live chat μου το εκλεισαν κανονικα στα μουτρα.

Οποτε τωρα σε αναμονη..

Μια ερωτηση τωρα? αν μου προτεινει να μου ξαναστειλει το πακετο και εγω δεχτω τι γινεται με το dispute? γιατι μου ειπε το paypal οτι αν δεν απαντησει θα κλεισει μονο του το dispute στις 30 ιουλιου. Αν το ξαναστειλει και θεωρητικα λυθει η υποθεση οποτε και κλεισει το dispute , αν αυτος πχ μου στειλει ενα τουβλο αντι για τα πραγματα που αγορα τι γιενται? μηπως τελικα ειναι πιο αποδεκτο να ζητησω μονο τα λεφτα μου πισω?

Edited by puzzle21

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 40 ημερες αναμονης προχωρησα σε dispute στο paypal για το site http://www.gearbest.com.

Ειναι το site που μας ειχε προτεινει και το forum μας για την αγορα του inew v3 με εκπτωση. Να πω οτι μια παραγγελια που εκαναν (2 κινητα inewv3,ενα mouse, και ενα wifi receiver) την εσπασαν σε 2 δεματα , το πρωτο χωρις tracking number και αυτο το πακετο ειναι που εχει χαθει, και το δευτερο κανονικα με tracking number το οποιο και το παρελαβα παρολο που εφυγε 6 μερες μετα το πρωτο.

Προσπαθησα να επικοινωνησω απειρες φορες με το site και μου προτειναν κατι κουφες λυσεις του να μου δωσουν το 10% πισω μετα το 30% και τελευταια να μου δωσουν το 80%. Φυσικα και αρνηθηκα...βεβαια αυτοι επιμενουν οτι το δεμα μου προχωραει κανονικα και το τσεκαρουν με ενα αλλο shipping number που εχουν.

Μπορει να εχουν και δικιο οπως τους ειπα αλλα δεν προκειται να χασω γι αυτους το δικαιωμα του dispute και ετσι προχωρησα μιας και τις 2 τελευταιες επικοινωνιες μεσω live chat μου το εκλεισαν κανονικα στα μουτρα.

Οποτε τωρα σε αναμονη..

Μια ερωτηση τωρα? αν μου προτεινει να μου ξαναστειλει το πακετο και εγω δεχτω τι γινεται με το dispute? γιατι μου ειπε το paypal οτι αν δεν απαντησει θα κλεισει μονο του το dispute στις 30 ιουλιου. Αν το ξαναστειλει και θεωρητικα λυθει η υποθεση οποτε και κλεισει το dispute , αν αυτος πχ μου στειλει ενα τουβλο αντι για τα πραγματα που αγορα τι γιενται? μηπως τελικα ειναι πιο αποδεκτο να ζητησω μονο τα λεφτα μου πισω?

 

Φυσικά μόνο τα λεφτά.

Άν περάσουν οί 45 μέρες (πού σίγουρα θα περάσουν) ότι και να σού στείλει το κρατάς.Δεν μπορείς να κάνεις κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά μόνο τα λεφτά.

Άν περάσουν οί 45 μέρες (πού σίγουρα θα περάσουν) ότι και να σού στείλει το κρατάς.Δεν μπορείς να κάνεις κάτι...

 

Μου εστειλαν σε προσωπικο μνμ οτι αν περασουν οι 2 μηνες θα μου βαλουν τα λεφτα. Αλλα πλεον δεν απανταω προσωπικα αλλα περιμενω την επισημη απαντηση στο dispute. Μακαρι να ερθει το προιον βεβαια και να λυθει το θεμα. Αν ερθει το προιον και ταυχρονομα μου κανουν και refund η μου στειλουν παλι το προιον τι γινεται?

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Αν σου κάνουν refund στείλε τα λεφτά πίσω. Άμα σου στείλουν τα προϊόντα εκεί περιπλέκεται το θέμα. Καλό θα ήταν να τα στείλεις πίσω άμα δεν μιλάμε για μεγάλο κόστος μεταφορικων.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μου εστειλαν σε προσωπικο μνμ οτι αν περασουν οι 2 μηνες θα μου βαλουν τα λεφτα. Αλλα πλεον δεν απανταω προσωπικα αλλα περιμενω την επισημη απαντηση στο dispute. Μακαρι να ερθει το προιον βεβαια και να λυθει το θεμα. Αν ερθει το προιον και ταυχρονομα μου κανουν και refund η μου στειλουν παλι το προιον τι γινεται?

Εφ'όσον ζήτησες επιστροφή χρημάτων, πάρε τα χρήματά σου με το καλό και μην ασχολείσαι πλέον μαζί τους.

Εάν σου επιστραφούν τα χρήματα πριν εμφανισθεί δέμα, όταν και εάν έλθει μην το παραλάβεις γιά να επιστρέψει αυτομάτως στην Κίνα.

Εάν θέλεις να το κρατήσεις και διακινδυνεύεις το οτιδήποτε έχει μέσα, ή να στέλνεις ξανά χρήματα, κάνε ότι αποφασίσεις.

Πάντως αυτό το κατάστημα δεν το γνωρίζω τόσα χρόνια, και σημειωτέον ότι αυτήν την στιγμή περιμένω από διάφορα καταστήματα εννέα δεματάκια με tracking number και δώδεκα χωρίς ... :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να κάνω μια αγορά(την πρώτη μου αγορά :p) από minideal

Θέλω το κινητό να έρθει με κάποια συγκεκριμένα πράγματα(root,ελληνικά κλπ)

Βλέπω λοιπόν ότι κάτω από κάθε κινητό σχολιάζουν λέγοντας ένα κωδικό(της παραγγελίας υποθέτω) και μετά τι θέλουν

Έτσι ζητάς τι θέλεις?εννοώ τα βλέπουν πριν σου ετοιμάσουν το κινητό και στο ετοιμάζουν

σύμφωνα με αυτά που ζητάς ή υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος για να ζητήσεις τι θέλεις?

Εγώ αυτό το σχόλιο πότε το γράφω?όταν έχω δημιουργήσει την παραγγελία και πριν προχωρήσω στην πληρωμή ή μετά

την δημιουργία της παραγγελίας και μετά την πληρωμή

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Εφ'όσον ζήτησες επιστροφή χρημάτων, πάρε τα χρήματά σου με το καλό και μην ασχολείσαι πλέον μαζί τους.

Εάν σου επιστραφούν τα χρήματα πριν εμφανισθεί δέμα, όταν και εάν έλθει μην το παραλάβεις γιά να επιστρέψει αυτομάτως στην Κίνα.

Εάν θέλεις να το κρατήσεις και διακινδυνεύεις το οτιδήποτε έχει μέσα, ή να στέλνεις ξανά χρήματα, κάνε ότι αποφασίσεις.

Πάντως αυτό το κατάστημα δεν το γνωρίζω τόσα χρόνια, και σημειωτέον ότι αυτήν την στιγμή περιμένω από διάφορα καταστήματα εννέα δεματάκια με tracking number και δώδεκα χωρίς ... :)

 

Μακαρι να ερθει το πακετο και να τελειωνει το στορυ ..γιατι εχει μεσα ενα κινητο για εναν φιλο το οποιο πρεπει να το παω και στο χωριο...εκει εχω αγχωθει περισσοτερο.

Το μαγαζι ειναι καινουργιο σχετικα, απαντανε γρηγορα οτι ζητησεις και το βρηκα απο εδω γιατι εδινε και ενα κουπονι εκπτωσης στο inew v3. Ομως δεν μπορουσα να ρισκαρω και εκανα dispute τουλαχιστον να εχω το κεφαλι μου ηρεμο.

Απο τη στιγμη που δεν εχει tracking number νομιζω θα δικαιωθω 100% σε περιπτωση που δεν μου επιστρεψουν τα λεφτα η το δεμα.

Ειδωμεν και θα σας ενημερωσω για οποιαδηποτε εξελιξη.

Πολυ πολυτιμη η βοηθεια σας.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

puzzle21 Αν δεχτεις να σου ξαναστειλουν αλλο πακετο να ζητησεις να ειναι με νεο paypal order για να ξαναεχεις προστασια αλλες 45 μερες
Link to comment
Share on other sites

αυτήν την στιγμή περιμένω από διάφορα καταστήματα εννέα δεματάκια με tracking number και δώδεκα χωρίς ... :)

 

Χαρά στην υπομονή σου:lol:

Link to comment
Share on other sites

Η SE είναι τα Σουηδικά ταχυδρομεία. Θα τα ανιχνεύεις εδώ:

http://www.posten.se/en/Customer-Service/Pages/Tracking-international-mail.aspx

Αμ, έλα που ανιχνεύεται μόνο στα ΕΛΤΑ track number RE956727479SE

Link to comment
Share on other sites

puzzle21 Αν δεχτεις να σου ξαναστειλουν αλλο πακετο να ζητησεις να ειναι με νεο paypal order για να ξαναεχεις προστασια αλλες 45 μερες

Πολύ σωστός δεν το είχα σκεφτεί. Σε ευχαριστώ πολύ.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...