Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Ερώτηση: 'Εχω παραγγείλει ένα μηχάνημα 13 κιλά από Κίνα από Aliexpress με αποστολή EMS.

Λογικά είναι μεγάλο δέμα οπότε το τελωνείο δε το γλιτώνω. Η δηλωμένη αξία πάνω στο δέμα είναι 50 USD. Η ανίχνευση στο 17track.net μου δίνει τα παρακάτω:

 

Destination Country - Greece:Tracking Consuming:2714 Millisecond

2014-05-23 13:31, Item handed over to customs authority for final delivery, IPS

2014-05-23 13:23, Receive Item At Office Of Exchange, IPS

2014-05-21 18:10, Receive Item From Customer, IPS

 

Origin Country - Hong Kong:Tracking Consuming:1825 Millisecond

2014-05-23 00:00, GR, Pending customs inspection.

2014-05-23 00:00, GR, Arrived and is being processed.

2014-05-21 00:00, HK, The item left Hong Kong for its destination on 21-May-2014

2014-05-21 00:00, HK, Item posted.

 

Αυτά σημαίνουν ότι πέρασε από τελωνείο κ θα έχω κάποια χρέωση, έτσι; Που είναι όμως τώρα; Απ'τις 23 του μήνα κ μετά δε βλέπω κίνηση, είναι ΕΛΤΑ κ έρχεται;

Καμία ιδέα; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καμία ιδέα; :rolleyes:

 

απο το τρακινγκ που παραθετεις, το δεμα σου φενεται να ειναι κολημενο στο τελωνειο αυτη τη στιγμη.

Το 4px τι σου εμφανιζει?

Το tracking service της ΕΜS?

Αν και αυτα σου εμφανιζουν το ιδιο, παρε ενα τηλεφωνο στα ΕΛΤα και ρωτα τους

Μην παρεις στο τελωνειο πριν παρεις στα ΕΛΤα, γιατι μπορει και να την γλυτωσεις.

Αλλιως εγω στη θεση σου θα περιμενα λιγες μερες ακομα (μετα το τηλ στα ΕΛΤΑ) και θα επαιρνα μετα στο τελωνειο εφοσον δεν ξεκολουσε απο εκει να μαθω τι γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Πήρα ένα κινητό με dhl από Κίνα και κόλλησε στο τελωνείο. Σε περίπτωση που θέλω να το στείλω πίσω ξέρετε αν θα πάρω πίσω το συνολικό ποσό που έδωσα ή θα πληρώσω κάτι;

 

Το ίδιο έπαθα και εγώ πριν από μερικές μέρες.

Προσοχή, γιατί με DHL έχεις πιθανό τελωνείο και έξτρα χρήματα.

Ζήτησα από τον πωλητή να το μαζέψει και να μου το ξαναστείλει με κανονικό ταχυδρομείο. Και έτσι έγινε.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο έπαθα και εγώ πριν από μερικές μέρες.

Προσοχή, γιατί με DHL έχεις πιθανό τελωνείο και έξτρα χρήματα.

Ζήτησα από τον πωλητή να το μαζέψει και να μου το ξαναστείλει με κανονικό ταχυδρομείο. Και έτσι έγινε.

Με DHL έχεις 100% τελωνείο γιατί τα εκτελωνίζει μόνη της γιά να βγάλει επιπλέον κέρδος.

Ποτέ με DHL !!!

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

με fed ex ξερει κανεις αν περνάνε απο τελωνειο?

 

H FedEx είναι courrier έχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να περάσει τελωνείο.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κάποιος να μας διαφωτίσει.... Περιμένω με Sweden post απο Alixpress ένα δέμα και εχω αναμονή απο 27/4, ξέρουμε τι μπορεί να γίνεται η να κανω dispute. Στα ΕΛΤΑ δεν μου το εμφανίζει... Και βρίσκεται σε κατάσταση Local mail tracking απο τις 25/5....
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κάποιος να μας διαφωτίσει.... Περιμένω με Sweden post απο Alixpress ένα δέμα και εχω αναμονή απο 27/4, ξέρουμε τι μπορεί να γίνεται η να κανω dispute. Στα ΕΛΤΑ δεν μου το εμφανίζει... Και βρίσκεται σε κατάσταση Local mail tracking απο τις 25/5....

 

Εγω εχω local mail tracking απο 15/5 και ακομα τιποτα,επισης δεν εμφανιζει τιποτα στα ελτα(δεν βρεθηκε και κατι τετοια)το τρακινγκ.

Εχω κανει dispute(paypal)και περιμενω!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω local mail tracking απο 15/5 και ακομα τιποτα,επισης δεν εμφανιζει τιποτα στα ελτα(δεν βρεθηκε και κατι τετοια)το τρακινγκ.

Εχω κανει dispute(paypal)και περιμενω!!!

 

τότε ας περιμένω λίγο ακόμη.... αν ξέρει κάποιος αν πρέπει να περιμένουμε ή όχι στην περίπτωση μας.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κάποιος να μας διαφωτίσει.... Περιμένω με Sweden post απο Alixpress ένα δέμα και εχω αναμονή απο 27/4, ξέρουμε τι μπορεί να γίνεται η να κανω dispute. Στα ΕΛΤΑ δεν μου το εμφανίζει... Και βρίσκεται σε κατάσταση Local mail tracking απο τις 25/5....

 

 

Μια απο τα ιδια, αγορα απο Aliexpress με sweden post και Local tracking απο 15/5

στα Ε.Λ.Τ.Α......... δεν υπαρχει !! Εχω αλλες 16 μερες για open διαφορων ! Στους ορους αγορας του Aliexpress γραφει πως αν δεν εχει γινει η παραλαβη μεσα σε 60 ημερες γινεται επιστροφη χρηματων

Edited by Thalasa
Link to comment
Share on other sites

Εχει αναφερθει σε προηγουμενα ποστς οτι εχουν χαθει δεματα της swe post

Καντε μια αναζητηση μεσα στο θεμα μηπως μπορεσετε να βρειτε περισσοτερες πληροφοριες γιατι θυμαμαι περισσοτερες λεπτομεριες

Link to comment
Share on other sites

Έχουν χαθεί ή χάνονται κατα καιρούς;; Πάντως ακούγεται σοβαρό αν έχουν χαθεί....

 

Εχω διαβάσει παραπάνω σε αλλα ποστ για Sweden post αλλα πίστευα οτι ισως αργούν αρκετά....

Link to comment
Share on other sites

Οδηγός για χρήση της εφαρμογής Deliveries για αυτόματη παρακολούθηση σε 4PX, SG POST και ΕΛΤΑ

 

https://docs.google.com/document/d/1CbTigrwXzLDCutm0fdDE3x5TNWWiOQomHhWTUw9OFKs/edit?usp=sharing

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, Έχω διαβάσει σχεδόν όλο το topic αλλά πάνω που πάω να καταλάβω το χάνω.

 

Μπορείτε να μου πείτε όταν είναι grath ATC είναι στην Αθήνα ή στο δρόμο?

 

Ανεβάζω μια φώτο να δείτε τι μου λέει.

http://postimg.org/image/97gru9oiv/

 

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!!:):):)

Link to comment
Share on other sites

.

Μπορείτε να μου πείτε όταν είναι grath ATC είναι στην Αθήνα ή στο δρόμο?

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!!:):):)

Θα φύγει γιά Αθήνα ....

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Service Type: Express Mail Services Parcel

Origin Country: Singapore

Origin Exchange/ Post Office: -

Destination Country: Greece

Recipient Name: -

Shipping Information

Date and Time Location Status Reason

27/05/2014 23:00 In Transit to Destination

27/05/2014 13:00 Handover to Airline

26/05/2014 23:19 Acknowledged at Transit Centre

26/05/2014 17:15 Processing at Air Transit Center

26/05/2014 11:47 Processing at Sorting Centre

23/05/2014 09:11 Pending shipment from Merchant/Shipper

 

EMS αποστολή του Merimobiles και έχει κολλήσει από 27/5 (9 μέρες !!!! ) Transit to Destination. Έχει συμβεί σε κανά άλλον!? :mad:

Link to comment
Share on other sites

Οδηγός για χρήση της εφαρμογής Deliveries για αυτόματη παρακολούθηση σε 4PX, SG POST και ΕΛΤΑ

 

https://docs.google.com/document/d/1CbTigrwXzLDCutm0fdDE3x5TNWWiOQomHhWTUw9OFKs/edit?usp=sharing

Δεν ξέρω αν είναι πρόβλημα του προγράμματος ή των ΕΛΤΑ: το Deliveries μου εμφάνισε νέα κίνηση πάνω απο ένα μήνα μετά την παραλαβή του πακέτου και μάλιστα η κίνηση αυτή είχε ημερομηνία πριν την παραλαβή!

 

Καλησπέρα παιδιά, Έχω διαβάσει σχεδόν όλο το topic αλλά πάνω που πάω να καταλάβω το χάνω.

Φαντάζομαι τότε οτι λόγω κόπωσης δεν είδες οτι εξηγήθηκε μερικές σελίδες πιο πριν :)

Link to comment
Share on other sites

Μια απο τα ιδια, αγορα απο Aliexpress με sweden post και Local tracking απο 15/5

στα Ε.Λ.Τ.Α......... δεν υπαρχει !! Εχω αλλες 16 μερες για open διαφορων ! Στους ορους αγορας του Aliexpress γραφει πως αν δεν εχει γινει η παραλαβη μεσα σε 60 ημερες γινεται επιστροφη χρηματων

 

Εδω κολλήσαμεεε.....

 

http://i61.tinypic.com/2vmyp1l.jpg

Edited by Thalasa
Link to comment
Share on other sites

Εδω κολλησε.....

 

http://i61.tinypic.com/2vmyp1l.jpg

 

Σε ακριβως ιδια περιπτωση(ολοιδιες ημερομηνιες)σημερα επικοινωνησα με ελτα και μου ειπαν οτι το δεμα εφυγε μεσω Σιγκαπουρης για να ερθει(φανταζομαι με καποιες ενδιαμεσες στασεις)1 Μαιου!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση....Οταν ειναι Σιγκαπουρι και βγαζει Pending shipment from Merchant/Shipper ποσο καιρο κανει περιπου να ερθει ελλαδα με EMS??
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να πάω το ταχυδρομείο και να ζητήσω το δέμα χωρίς μου έχει έρθει χαρτί στο σπίτι;;;

 

Όχι εκτός αν το πακέτο σου όντως έχει φτάσει στο ταχυδρομείο. Καλό θα ήταν να πάρεις τηλ το ταχυδρομείο σου πριν πας εκεί για να διασταυρώσεις ότι όντως το πακέτο σου έχει φτάσει.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση....Οταν ειναι Σιγκαπουρι και βγαζει Pending shipment from Merchant/Shipper ποσο καιρο κανει περιπου να ερθει ελλαδα με EMS??
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γνωρίζει κανείς πιο ταχυδρομείο είναι το Μ.Δ Δυτικής Θεσσ/νίκης; Είναι της Σταυρούπολης μήπως;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...