Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παιδια να ρωτησω κατι λιγο περιεργο..

πριν 9 μερες πηρα κατι με singapore post

πριν 2-3 μερες που αρχισε να το εμφανιζει στο singpost ελεγε αυτο: 2014-05-30 05:23, Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)

 

ενω τωρα λεει: RQ249774973SG 31-05-2014 31-05-2014 Received from Customer

στα ελτα λεει: ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 31-05-2014 11:40 IPS'

ειναι καποιο λαθος αυτο η εγω δεν εχω καταλαβει κατι?

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω κατι λιγο περιεργο..

πριν 9 μερες πηρα κατι με singapore post

πριν 2-3 μερες που αρχισε να το εμφανιζει στο singpost ελεγε αυτο: 2014-05-30 05:23, Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)

 

ενω τωρα λεει: RQ249774973SG 31-05-2014 31-05-2014 Received from Customer

στα ελτα λεει: ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS31-05-201411:40IPS'

ειναι καποιο λαθος αυτο η εγω δεν εχω καταλαβει κατι?

 

Κανένα λάθος, σε λίγο θα σου γράψει despatched To overseas και μετά από 10-15 μέρες θα δεις στα ΕΛΤΑ ότι έφτασε. Τα λέει αναλυτικά ο οδηγός στην πρώτη σελίδα

Link to comment
Share on other sites

Έμενα παλι το δέμα μου ήρθε στον χρόνο που έδινε ο πωλητής. το δέμα στάλθηκε απο hong kong με swiss post. Καθημερινά έμπαινα με το tracking number ψάχνοντας το. Το δέμα ήρθε και στο site της swiss ακόμη μου έλεγε οτι δεν έχει φτάσει Ελλάδα! Στο site trackitonline.ru μου έβγαζε τις πληροφορίες κανονικά. Αυτά ολα τα αναφέρω σε περίπτωση που κάποιος εχει παρόμοια περίπτωση με έμενα μην κάθεται και περιμένει της πληροφορίες της swisspost αυτα.

 

Πες τα ρε φουλη Τsakal!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Παντως πριν τις εκλογες τα EΛTA πετουσαν...εφτανε ενα δεμα χθες Ελλαδα και σημερα το παραλαμβαινα σπιτι μου Θεσσαλονικη.

Τωρα εχει μια βδομαδα εχω στειλει επιστροφη Κινα ενα δεμα και ειναι ακομα Θεσσαλονικη

 

Μην το κοιτάς μόνο στα ΕΛΤΑ, αυτά δεν θα δείξουν πλέον τίποτα άλλο. Ψάξε στο tracking του κινέζικου ταχυδρομείου

 

http://track-chinapost.com/

Link to comment
Share on other sites

Κανένα λάθος, σε λίγο θα σου γράψει despatched To overseas και μετά από 10-15 μέρες θα δεις στα ΕΛΤΑ ότι έφτασε. Τα λέει αναλυτικά ο οδηγός στην πρώτη σελίδα

 

η φραση received from customer δεν υπαρχει πουθενα στον οδηγο μονο στα ελτα οταν εχεις παραλαβει το αντικειμενο λεει γιαυτο ρωτησα..

thanks αντε να δουμε!

Link to comment
Share on other sites

η φραση received from customer δεν υπαρχει πουθενα στον οδηγο μονο στα ελτα οταν εχεις παραλαβει το αντικειμενο λεει γιαυτο ρωτησα..

thanks αντε να δουμε!

 

received from customer σημαίνει ότι παρέλαβε το δέμα από τον ΠΩΛΗΤΗ και η επομένη ένδειξη θα είναι despatched To overseas δηλαδή ότι έφυγε γιά την χώρα προορισμού.

Εάν κοιτάξετε όλο τον οδηγό θα δείτε ότι τα αναφέρει όλα ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

η φραση received from customer δεν υπαρχει πουθενα στον οδηγο μονο στα ελτα οταν εχεις παραλαβει το αντικειμενο λεει γιαυτο ρωτησα..

thanks αντε να δουμε!

 

μαλλον δεν το καταλαβες καλα, εφοσον λες οτι διαβασες τον οδηγο.Δεν εγινε τιποτα :)

 

με bolt αυτο που μας ενδιαφερει

 

 

 

Όταν κάνουμε μια αγορά απ την Κίνα συμβαίνουν τα εξής περίπου, στην πλειοψηφία των μαγαζιών:

-Το μαγαζί-αποθήκη πακετάρει τα προϊόντα και βάζει τις ετικέτες επάνω.

-Αφού μαζέψει ένα σεβαστό αριθμό πακέτων, τα στέλνει με υπηρεσίες κούριερ (πχ 4px, Quantium, Directlink, Espeedpost κ.ά) στην χώρα απ' όπου θα σταλθεί, Σιγκαπούρη ή Χονγκ Κονγκ, ανάλογα τι επιλέξαμε. (Προφανώς αν επιλέξαμε china post, θα σταλθεί κατευθείαν από Κίνα, τα ταχυδρομεία της Κίνας όμως είναι απρόβλεπτα· μου χει έρθει πακετάκι από ταχυδρομείο Κίνας σε μια βδομάδα, αλλά ήταν κι άλλο που κοβε βολτες εντός κίνας κι έκανε 5 βδομαδες)

-Αφού η μεταφορική εταιρία πάει τα πακέτα σε Σιγκαπούρη-Χονγκ Κονγκ, τα ταχυδρομεί στα τοπικά ταχυδρομεία

Η παραπάνω διαδικασία κρατά συνήθως 3-7 μέρες. Εκτός αν δεν υπάρχει άμεσα διαθέσιμο κάποιο προϊόν, οπότε το μαγαζί ψάχνει για στοκ όπου μπορεί.

Κατά τη διάρκεια αυτής της διαδικασίας, ενδέχεται το tracking number που μας έχει δοθεί να ΜΗΝ εμφανίζεται online στο site του ταχυδρομείου, παρά μόνο στο tracking των agents (αναφέρονται και πιο κάτω π.χ. 4px, quantium κ.α.)

 

 

 

Εντοπισμός στην Ελλάδα

Tracking system των ΕΛΤΑ

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ/ Receive Item From Customer...Το πακέτο παραληφθηκε από τον αποστολέα στο ταχυδρομείο της χώρας αποστολής

 

Οπως βλεπεις λοιπον, το συγκεκριμενο status αναφερεται

Και αναφερεται και επιξηγηματικα/διευκρινηστικα και μεσα στα ποστ του παροντος νηματος απο ερωτησεις που εχουν γινει επισης

 

received from customer σημαίνει ότι παρέλαβε το δέμα από τον ΠΩΛΗΤΗ και η επομένη ένδειξη θα είναι despatched To overseas δηλαδή ότι έφυγε γιά την χώρα προορισμού.

Εάν κοιτάξετε όλο τον οδηγό θα δείτε ότι τα αναφέρει όλα ...

 

:up:

Σωστος

Και οτι δεν αναφερεται ενδεχομενως στον οδηγο απευθειας, υπαρχει μεσα στα ποστ καθως εχει απαντηθει ;)

 

Παιδες να κανετε και αναζητηση μεσα στον οδηγο και γενικα μεσα στα θεματα με τς λεξεις κλειδια αυτων που ψαχνεται

Θα γλυτωσετε απο πολυ χρονο και περιττο αγχος :)

Link to comment
Share on other sites

Απο 17-5 με singpost το πακετο μου ειναι σε κατασταση despatched To overseas,16 μερες δηλ. πεταει?

Με πλοιο μου εχουν πει οτι κατω απο μηνα κανει!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανείς που να είναι conta ips από 4 Μαιου και να μην έχει παραλάβει ακόμα?? Εχω ενα δέμα που ειναι 04.05, αλλο ενα 10.05 και ακόμα να ερθουν..

 

To δικό μου ειναι 04-05 με sweden post ομως.... ενω φαινεται οτι εχει περάσει απο τελωνειο και ειναι στο δρομο στα ελτα δεν υπαρχει καν ο κωδικος!

Edited by Thalasa
Link to comment
Share on other sites

Απο 17-5 με singpost το πακετο μου ειναι σε κατασταση despatched To overseas,16 μερες δηλ. πεταει?

Με πλοιο μου εχουν πει οτι κατω απο μηνα κανει!

Τα αεροσκάφη είναι μεταφορικά και κάνουν στάσεις σε διάφορες χώρες γιά να ξεφορτώσουν, εν συνεχεία πηγαίνουν σε κάποιο ευρωπαϊκό αεροδρόμιο-κέντρο διαλογής όπου γίνεται ο διαχωρισμός και μετά φεύγουν γιά την ευρωπαϊκή χώρα προορισμού.

Ζήτησε να σου το στείλουν με καράβι, αλλά εάν είναι τηλέφωνο, θα ...έχει αλλάξει το μοντέλλο μέχρι να έλθει ..... :lol:

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Τα αεροσκάφη είναι μεταφορικά και κάνουν στάσεις σε διάφορες χώρες γιά να ξεφορτώσουν, εν συνεχεία πηγαίνουν σε κάποιο ευρωπαϊκό αεροδρόμιο-κέντρο διαλογής όπου γίνεται ο διαχωρισμός και μετά φεύγουν γιά την ευρωπαϊκή χώρα προορισμού.

Ζήτησε να σου το στείλουν με καράβι, αλλά εάν είναι τηλέφωνο, θα ...έχει αλλάξει το μοντέλλο μέχρι να έλθει ..... :lol:

Πλακα στην πλακα κοντευει ν'αλλαξει το μοντελο,εχει σχεδον εναν μηνα που παραγγειλαμε οχταπυρηνο και σε μεχρι να μας ερθει θα εχουν βγει τα 16πυρηνα,ασε που και η τιμη πεφτει συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια παρήγγειλα ακριβώς πριν απο ένα μήνα απο minideal ένα huawei honor 3c και ενα xiaomi power bank .Το κινητο έφτασε σε 12 μερες ολα κομπλε με singapore post ενω το xiaomi εδώ και πανω απο δυο εβδομαδες ειναι σε κατάσταση local mail tracking ξερει κανεις να μου πει κατι παραπανω?να κανω dispute? Ο κωδικός είναι RE926222596SE.Ευχαριστώ εκ τον προτέρων
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια παρήγγειλα ακριβώς πριν απο ένα μήνα απο minideal ένα huawei honor 3c και ενα xiaomi power bank .Το κινητο έφτασε σε 12 μερες ολα κομπλε με singapore post ενω το xiaomi εδώ και πανω απο δυο εβδομαδες ειναι σε κατάσταση local mail tracking ξερει κανεις να μου πει κατι παραπανω?να κανω dispute? Ο κωδικός είναι RE926222596SE.Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

Ζήτησε από τον πωλητή να σου πεί τι συμβαίνει, αλλά να ξέρεις ότι χάθηκαν πολλά δέματα που έφυγαν από Κίνα με την Sweeden Post, οπότε να μην επαναπαυθείς και να είσαι έτοιμος γιά dispute όταν έλθει η ώρα ...

( Η ένδειξη γιά το δέμα σου είναι : 2/5 "The item has been dispatched from Sweden Post, Direct Link's international terminal for onward transport abroad")

Δηλαδή ότι ταχυδρομήθηκε στις 2 ΜΑΪΟΥ .....

Edited by evansarmor
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

σημερα εκανα 2 παραγγελιες απο μια μπαταρια για κινητο... και μου ειπε ο τυπος οτι δεν μπορει να τα στειλει με τα γνωστα ταχυδρομεια sg, hk , china, sweden, netherland, de... αλλα θα ομου το στειλει με sal... αλλα ειναι παρα πολυ αργο μου ειπε λογο του προβληματος με τις μπαταριες που εχει δημιουργηθει εδω και καμποσο καιρο... την ξερετε? εχετε παραλαβει κατι απο αυτη... μια αναζητηση που εικανα λεει οτι ειναι ιαπωνεζικη ... αλλα δεν μου γεμιζει το ματι σιγουρα... καποιο λακο εχει η φαβα... για πειτε τι ξερετε?
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανεις εμπειρια απο Netherland Direct Mail του bangood με US$0.35 σε (7-10 business days) (δεν εχει τραικιν ναμπερ ?)

13 μερες εκανε να ερθει το τελευταιο πακετο απο bangood.

Μη μπλεκεις με Netherland και Φαν Περσι:lol::lol::lol:

Edited by Spiros79
Link to comment
Share on other sites

σημερα εκανα 2 παραγγελιες απο μια μπαταρια για κινητο... και μου ειπε ο τυπος οτι δεν μπορει να τα στειλει με τα γνωστα ταχυδρομεια sg, hk , china, sweden, netherland, de... αλλα θα ομου το στειλει με sal... αλλα ειναι παρα πολυ αργο μου ειπε λογο του προβληματος με τις μπαταριες που εχει δημιουργηθει εδω και καμποσο καιρο... την ξερετε? εχετε παραλαβει κατι απο αυτη... μια αναζητηση που εικανα λεει οτι ειναι ιαπωνεζικη ... αλλα δεν μου γεμιζει το ματι σιγουρα... καποιο λακο εχει η φαβα... για πειτε τι ξερετε?

Βλακείες σου λέει, το πρόβλημα με τις μπαταρίες δεν υπάρχει εδώ και πολύ καιρό, προχθές παρέλαβα 2 μόνες τους και πριν από έναν μήνα άλλη μία ...

Μάλλον ο τύπος δεν έχει αυτά που παρήγγειλες και προσπαθεί να δικαιολογήσει την καθυστέρηση.

Ποιός είναι αυτός, γιά να τον ξέρουμε;;

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Ένα είναι το ATC και πέφτει λίγο μακρυά :lol:

 

http://www.nearby.sg/location/1.369568/103.995285/Airmail_Transit_Centre_55_Airport_Cargo_Road_Singapore_819479

 

ποσο δικιο ειχες

 

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 16-05-2014 13:49 IPS

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 03-06-2014 05:38 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 03-06-2014 09:41 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

 

:yahoo::yahoo::yahoo:

 

xiaomi hongmi 1S

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

ποσο δικιο ειχες

 

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 16-05-2014 13:49 IPS

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 03-06-2014 05:38 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 03-06-2014 09:41 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

 

:yahoo::yahoo::yahoo:

 

xiaomi hongmi 1S

 

και εμένα το ίδιο, αποφάσισαν να άνοιξουν τους σάκους μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

και εμένα το ίδιο, αποφάσισαν να άνοιξουν τους σάκους μάλλον.

Άντε να δούμε πότε θα σταματήσετε το τροπάριο γιά το άνοιγμα των σάκκων ...

Το λέει με απλά Ελληνικά, στις 5:38 ξεφορτώθηκε από το αεροπλάνο, και στις 9:41 ήταν στα συστημένα των ΕΛΤΑ !!!!

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Άντε να δούμε πότε θα σταματήσετε το τροπάριο γιά το άνοιγμα των σάκκων ...

Το λέει με απλά Ελληνικά, στις 5:38 ξεφορτώθηκε από το αεροπλάνο, και στις 9:41 ήταν στα συστημένα των ΕΛΤΑ !!!!

 

και γω αυτο καταλαβα

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...