Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

status description: "Received from customer",

ενώ πριν ήταν "INFORMATION RECEIVED" (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)

 

Αυτό σημαίνει ότι το singpost.com παρέλαβε το πακέτο;:confused:

 

Ναι ότι η Singpost παρέλαβε το πακέτο...

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο site της Σιγκαπουρ ποστ http://www.singpost.com/index.php πατώντας το Tracking Number στο Item No και στο παράθυρο που ανοίγει φαίνεται. http://s6.postimg.org/amg5hfao1/Screen_Shot001.jpg

 

μου έχει τύχει πακέτο/παραγγελία μικρότερου despatch number από άλλο πακέτο να φύγει αργότερα από Σιγκαπούρη.

 

Δηλαδή δεν δηλώνει καν τη σειρά αναχώρησης των πακέτων, όπως ίσως να περίμενε κανείς...και πάλι μπορεί να αργήσει να ανοιχτεί ο σάκος εδώ στην Ελλάδα. Οπότε τσάμπα αγχώνεστε με αυτό το πράγμα νομίζω.

Ένδειξη ασαφής κι υπο προϋποθέσεις είναι...

Link to comment
Share on other sites

παρακαλω επιβεβαιωστε σας παρακαλω αν ισχυει

 

οι σακοι μας εχουν μπει ελλαδα απλα δεν τους ανοιγουν τα δουλευταρικα παιδια?

και καθονται και περιμενουν να τους ανοιξουν

ADAPT OVERCOME IMPROVISE
Link to comment
Share on other sites

παρακαλω επιβεβαιωστε σας παρακαλω αν ισχυει

 

οι σακοι μας εχουν μπει ελλαδα απλα δεν τους ανοιγουν τα δουλευταρικα παιδια?

και καθονται και περιμενουν να τους ανοιξουν

και θες το ΠΑΜΕ να μας κατηγορησει οτι κουραζονται τα παιδια???????????????
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Πηρα 31/03/14 tracking number (RQXXXXXXXSG) απο εναν seller για μια αγορα που εκανα απο Taiwan με ημερ/νια shipped την ιδια. Η αποστολη με:

http://www.quantiumsolutions.com/tw-en/

 

 

&μετα με SingPost για Ελλάδα. Μεχρι τωρα δεν εμφανιζει τπτ στο status οταν βαζω το tracking number ουτε στο Quantiumsolutions αλλα ουτε στο SingPost.

 

 

Παιζει να μην ειχε stock το αντικειμενο που αγορασα και να εδωσε εικονικο tracking number;

Να τονισω πως ο seller εχει 3750 πωλησεις με μονο 7 αρνητικα σχολια ως τωρα και εχει και shop site. Εγω την αγορα την εκανα απο ebay με αποστολη free shipping.

 

Ποσες μερες κανει να εμφανιστει το tracking number γνωριζει κανεις; Περιεργο μου φενεται που αργησε τοσο να φανει.

Αλλες φορες που εκανα παραγγελιες νε SingPost σε 15 με 17 μερες τις ειχα σπιτι.

Καμια προταση απο κανεναν τι να κανω; Να περιμενω;

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

παρακαλω επιβεβαιωστε σας παρακαλω αν ισχυει

 

οι σακοι μας εχουν μπει ελλαδα απλα δεν τους ανοιγουν τα δουλευταρικα παιδια?

και καθονται και περιμενουν να τους ανοιξουν

Κατά την γνώμη μου η αργοπορία αυτή είναι το "τίμημα" που πρέπει να δεχτούμε ως αγοραστές για το γεγονός ότι δεν πληρώνουμε το νόμιμο φόρο εισαγωγής.Αν υπήρχε ο χρόνος και το απαιτούμενο προσωπικό ώστε να ελέγχεται αν το κάθε "gift" και "home and garden" είναι πράγματι έτσι και αξίας 20-25$ και αν δεν είναι να φορολογείται με τον ανάλογο φόρο εισαγωγής τότε κανέναν μας δε θα σύμφερε να παραγγέλνουμε απο κίνα.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Πηρα 31/03/14 tracking number (RQXXXXXXXSG) απο εναν seller για μια αγορα που εκανα απο Taiwan με ημερ/νια shipped την ιδια. Η αποστολη με:

http://www.quantiumsolutions.com/tw-en/

&μετα με SingPost για Ελλάδα. Μεχρι τωρα δεν εμφανιζει τπτ στο status οταν βαζω το tracking number ουτε στο Quantiumsolutions αλλα ουτε στο SingPost.

Παιζει να μην ειχε stock το αντικειμενο που αγορασα και να εδωσε εικονικο tracking number;

Να τονισω πως ο seller εχει 3750 πωλησεις με μονο 7 αρνητικα σχολια ως τωρα και εχει και shop site. Εγω την αγορα την εκανα απο ebay με αποστολη free shipping.

Ποσες μερες κανει να εμφανιστει το tracking number γνωριζει κανεις; Περιεργο μου φενεται που αργησε τοσο να φανει.

Αλλες φορες που εκανα παραγγελιες νε SingPost σε 15 με 17 μερες τις ειχα σπιτι.

Καμια προταση απο κανεναν τι να κανω; Να περιμενω;

 

Διαβάστε τον οδηγό και σταματήστε να ασχολείσθε με τον αριθμό αποστολής. Είναι "εσωτερικός" της εταιρείας και δεν αφορά τον παραλήπτη. Με αριθμό αποστολής π.χ 40894 μπορεί να υπάρχουν παραπάνω από ένας σάκκοι.

Επίσης, το tracking number μπορεί να κάνει από 2 έως και 6 ημέρες να εμφανισθεί. κάποτε πρέπει να καταλάβουμε ότι οι Κινέζοι στέλνουν εκατοντάδες χιλιάδες δέματα ημερησίως και ότι το δεματάκι μας δεν είναι αμέσου προτεραιότητος ..

 

Κατά την γνώμη μου η αργοπορία αυτή είναι το "τίμημα" που πρέπει να δεχτούμε ως αγοραστές για το γεγονός ότι δεν πληρώνουμε το νόμιμο φόρο εισαγωγής.Αν υπήρχε ο χρόνος και το απαιτούμενο προσωπικό ώστε να ελέγχεται αν το κάθε "gift" και "home and garden" είναι πράγματι έτσι και αξίας 20-25$ και αν δεν είναι να φορολογείται με τον ανάλογο φόρο εισαγωγής τότε κανέναν μας δε θα σύμφερε να παραγγέλνουμε απο κίνα.

Πολύ σωστό, και όπως έγραψα και παραπάνω σε ερώτηση άλλου φίλου, ΚΑΝΕΝΑΣ σάκκος δεν κάνει παραπάνω από δύο ημέρες γιά να ανοιχθεί, αλλοιώς με τον ρυθμό που έρχονται, δεν θα έφθαναν οι αποθήκες ....

Και ξέρω πολύ πιό πολλούς τεμπέληδες στον ιδιωτικό τομέα όταν το μαγαζί δεν είναι δικό τους. :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

εμενα "εκλεισε" απο κ.δ αεροδρομιου το σαββατο απογευμα.πηρα τωρα το κεντρικο ταχυδρομειο πειραια αλλα η κυρια μου ειπε να παρω οταν δω στο σαιτ οτι εφτασε στο ταχυδρομειο.τωρα δεν το βρηκε.

οταν φτασει στο ταχυδρομειο στο σαιτ το αναφερει ???

Edited by fuorigioco1981
Link to comment
Share on other sites

ok αν δεν κανει πανω απο δυο μερες να ανοιχθει !

αλλα αλλες φορες ειναι γρηγορα σε 15 μερες καθαριζεις αιντε 20 ομως αλλες 11/2 μηνα και δεν φτανει

και θα συμφωνησω για τιμημα του χρονου

ADAPT OVERCOME IMPROVISE
Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου η αργοπορία αυτή είναι το "τίμημα" που πρέπει να δεχτούμε ως αγοραστές για το γεγονός ότι δεν πληρώνουμε το νόμιμο φόρο εισαγωγής.Αν υπήρχε ο χρόνος και το απαιτούμενο προσωπικό ώστε να ελέγχεται αν το κάθε "gift" και "home and garden" είναι πράγματι έτσι και αξίας 20-25$ και αν δεν είναι να φορολογείται με τον ανάλογο φόρο εισαγωγής τότε κανέναν μας δε θα σύμφερε να παραγγέλνουμε απο κίνα.

 

Για αυτο ἐνίοτε τα αφηνουν και εξω στην βροχη οπως χτες:lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Πηρα 31/03/14 tracking number (RQXXXXXXXSG) απο εναν seller για μια αγορα που εκανα απο Taiwan με ημερ/νια shipped την ιδια. Η αποστολη με: http://www.quantiumsolutions.com/tw-en/

&μετα με SingPost για Ελλάδα. Μεχρι τωρα δεν εμφανιζει τπτ στο status οταν βαζω το tracking number ουτε στο Quantiumsolutions αλλα ουτε στο SingPost.

Παιζει να μην ειχε stock το αντικειμενο που αγορασα και να εδωσε εικονικο tracking number;

Να τονισω πως ο seller εχει 3750 πωλησεις με μονο 7 αρνητικα σχολια ως τωρα και εχει και shop site. Εγω την αγορα την εκανα απο ebay με αποστολη free shipping.

 

Ποσες μερες κανει να εμφανιστει το tracking number γνωριζει κανεις; Περιεργο μου φενεται που αργησε τοσο να φανει.

Αλλες φορες που εκανα παραγγελιες νε SingPost σε 15 με 17 μερες τις ειχα σπιτι.

Καμια προταση απο κανεναν τι να κανω; Να περιμενω;

 

 

Διαβάστε τον οδηγό και σταματήστε να ασχολείσθε με τον αριθμό αποστολής. Είναι "εσωτερικός" της εταιρείας και δεν αφορά τον παραλήπτη. Με αριθμό αποστολής π.χ 40894 μπορεί να υπάρχουν παραπάνω από ένας σάκκοι.

Επίσης, το tracking number μπορεί να κάνει από 2 έως και 6 ημέρες να εμφανισθεί. κάποτε πρέπει να καταλάβουμε ότι οι Κινέζοι στέλνουν εκατοντάδες χιλιάδες δέματα ημερησίως και ότι το δεματάκι μας δεν είναι αμέσου προτεραιότητος ..

 

Αν περάσουν 6 μέρες όπως την περίπτωση μου και δεν εμφανίζει ακόμα τπτ στο site μετά τι κάνουμε ανοίγουμε dispute η περιμένουμε να περάσουν καμιά 30ρια μέρες και μετά ;

 

Μου μυρίζει απάτη πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό.

O Seller στο eBay: http://feedback.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewFeedback2&userid=love-taiwan&ftab=AllFeedback&myworld=true&rt=nc&_trksid=p2050430.m2531.l4585

Και το κατάστημα: http://www.love-taiwan.com.tw/

 

Έχει αγοράσει κανείς από αυτόν;;

Έχω κάνει άπειρες παραγγελίες στο eBay πρώτη φορά καθυστερεί τόσο πολύ να ενημερωθεί το tracking number

Αυτό που παράγγειλα έχει αξία πάνω από 200€ γι'αυτό ανησυχώ.

Edited by vwbestakos

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Αν περάσουν 6 μέρες όπως την περίπτωση μου και δεν εμφανίζει ακόμα τπτ στο site μετά τι κάνουμε ανοίγουμε dispute η περιμένουμε να περάσουν καμιά 30ρια μέρες και μετά ;

 

Μου μυρίζει απάτη πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό.

O Seller στο eBay: http://www.ebay.com/usr/love-taiwan?_trksid=p2047675.l2559

Και το κατάστημα: http://www.love-taiwan.com.tw/

 

Έχει αγοράσει κανείς από αυτόν;;

Έχω κάνει άπειρες παραγγελίες στο eBay πρώτη φορά καθυστερεί τόσο πολύ να ενημερωθεί το tracking number

Αυτό που παράγγειλα έχει αξία πάνω από 200€ γι'αυτό ανησυχώ.

Δεν χρειεται να κάνεις τίποτα. Μάλλον σου έδωσε αριθμό αλλά δεν το παρέδωσε στο ταχυδρομείο. Εάν περάσει 10ήμερο και δεν μπορείς να το ανιχνεύσεις, στείλε του μήνυμα και ζήτησέ του εξηγήσεις.

Πάντως δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας γιά τα χρήματά σου. Εφ'όσον το πήρες μέσω EBAY και πλήρωσες με PAYPAL τα χρήματά σου είναι εξασφαλισμένα.

Edited by evansarmor
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Αν κανει τοςο πολυ

 

Τραγουδαμε Στη υγεια της αχαριςτης που δεν αξιζε τοςο

Με τιποτα. Δεν περιμενω πανω απο μηνα dispute kai escalate

ADAPT OVERCOME IMPROVISE
Link to comment
Share on other sites

Αυτός ομως είπε οτι το έστειλε το δέμα στο mail που μου έστειλε:

31/03/2014

''Dear Buyer, thank you for buying our products. Your item has already sent by Singapore Post office, it takes 7-32 working days to arrive your location, it depends on customs clearance time which we cannot control . here is the tracking number for your reference - RQΧΧΧΧΧΧΧΧΧSG , you can check the item situation as below link( http://www.quantiumsolutions.com/tw-en/ ) , you can check item situation in your country post office website , thank you and always welcome to visit our store''

 

Συνεπώς με είπε ψέματα.

Τα χρήματα σίγουρα είναι εξασφαλισμένα αλλά με τους Κινέζους δεν βγάζεις άκρη σε απάτες είναι πρώτοι. Αν και το dispute 2 φορές χρειάστηκα να το χρησιμοποιήσω και τις 2 φορές πήρα τα χρήματα μου πίσω για δέματα που δεν παρέλαβα και ήταν και μεγάλης αξίας.

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

δυο κινητα περασαν απο κ.δ αεροδρομιου σαββατο απογευμα.το ενα ΠΑΡΑΔΩΘΗΚΕ ΘΕΣΑΛΟΝΙΚΗ ΣΗΜΕΡΑ πρωι το δικο μου για πειραια ακομα λεει "κλεισιμο απο κ.δ αεροδρομιου!!!εδω στην αθηνα ΠΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ κανει να παει το ρημαδοπακετο απο ελ βενιζελος σε πειραια????
Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να βιαζόμαστε φίλε μου! Χωρίς να θέλω να σου κόψω τα φτερά,υπάρχουν ακόμα 4064,4066 που δεν εχουν εμφανιστεί! Αλλά που θα πάει.. σιγά σιγά όλοι θα παραλάβουμε! (από την άλλη βέβαια έχουν έρθει και κάποια δέματα με μεγαλύτερο αριθμό πχ 4070 αλλά πιστεύω να κατάλαβες τι θέλω να πω!) Edited by parpapoulias
Link to comment
Share on other sites

4068 ηταν το τελευταιο επιβεβαιωμενο?

Οποιος ειναι 69 70 71 ας δει τι βγαζει!

 

Μόλις το έλεγξα και στα 3 site (SG Post - 17track - ELTA) και βγάζει:

 

Despatch No.: 4071

22-03-2014 Received from Customer

24-03-2014 Despatched to overseas (Country code: GR)

2014-03-22 13:23, Item in conta IPS, IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 22-03-2014 13:23 IPS

 

Αναμονή ακόμα......εσύ τι αριθμό έχεις?

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά και εγώ στον 4069 είμαι φίλε oug ακόμα αναμένουμε, παράγγειλα στις 17 εγώ, 22 έφυγε ο σάκος μας ,λογικά αυτή τη βδομάδα ή την άλλη πρέπει να εμφανιστεί Βενιζέλο αλλιώς έχουμε θέμα. Edited by akhs1987
Link to comment
Share on other sites

4069 κι εγώ. 18/3 παραγγελία 22/3 despatched... για να δούμε. Από την εμπειρία μου πιστεύω μέσα στη βδομάδα, λογικά Πέμπτη Παρασκευή θα εμφανιστεί στο αεροδρόμιο και από την επόμενη βδομάδα θα ρθει σπίτι μου...την προηγούμενη εβδομάδα παρέλαβα δέμα (πάλι με Singpost) το οποίο έκανε 1 μήνα ακριβώς. Αλλά αυτό είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...