Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό το έχει από τις αρχές του χρόνου, @@ ;)

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

έχει κανείς κάποιο νέο περί άφιξης με dispatch no 4024? παρέλαβε κανείς σήμερα?

 

Μπα, ακόμα στο περίμενε είμαι!

Βοηθήματα, σημειώσεις, εκπαιδευτικά νέα, όλα συγκεντρωμένα σε ένα site! www.sofikoukouvagia.gr

 

Για να μη σας φαίνονται πια...κινέζικα!!! http://www.e-chinese.gr

Link to comment
Share on other sites

παδιά παραλαμβάνετε με σινγκ ποστ. ή είναι η ιδέα μου πως δεν πρόκειται να ανοιχθεί σάκος εφέτος Παράγγειλα με hong post και σε 14 μέρεσ ήταν στα χέρια μου κ αυτό λόγο σ-κ. Δεν ξέρω έχει παραγίνει το πράγμα με τους σιγκαπουριανους. Κάτι τελευταίο το ΤΝΤ POST είναι απλό ταχυδρομείο ή κούριερ; κάποια καταστήματα το χουν γυρίσει σε αυτό. Edited by teomcl
Link to comment
Share on other sites

παδιά παραλαμβάνετε με σινγκ ποστ. ή είναι η ιδέα μου πως δεν πρόκειται να ανοιχθεί σάκος εφέτος Παράγγειλα με hong post και σε 14 μέρεσ ήταν στα χέρια μου κ αυτό λόγο σ-κ. Δεν ξέρω έχει παραγίνει το πράγμα με τους σιγκαπουριανους. Κάτι τελευταίο το ΤΝΤ POST είναι απλό ταχυδρομείο ή κούριερ; κάποια καταστήματα το χουν γυρίσει σε αυτό.

 

Η TNT είναι courrier

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω ένα κινητό από Κίνα το οποίο δεν μου έχει έρθει και το tracking no "δείχνει" μεν Ελλάδα αλλά σε άλλη πόλη. Έχω ανοίξει dispute. Ο πωλητής μου λέει να ψάξω στο ταχυδρομείο.

 

Η ερώτησή μου είναι αν είμαι εγώ υποχρεωμένος να ψάξω τι απέγινε το δέμα μου ή είναι ευθύνη του πωλητή να το κάνει. Όχι αν θα ήταν ΚΑΛΟ να το κάνω, αλλά αν είμαι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να το κάνω.

 

Η λογική λέει οτι εφόσον δεν έρχεται στην διευθυνση που έχεις δηλωμένη στο Paypal, τότε μπορείς να κινήσεις θέμα. Καλά είναι όμως να το διευκρινήσεις στέλνωντας ένα mail στο paypal για να μάθεις την πολιτική τους επάνω στο θέμα. Θα σου απαντήσουν πολύ πριν την τελική κατάληξη του dispute (απο τη στιγμή που φαίνεται το αντικειμενο οτι ηρθε κ εσυ λες ακομα οτι το ψαχνεις, θα παει πανω απο μηνας) και θα έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες να μάθεις απο τα ελληνικά ταχυδρομεία την τύχη του δέματος. Αν ξέρεις ποιος πήρε το δέμα και με ποιον αριθμό παραγγελίας ίσως σε βοηθήσει στην τελική έκβαση του dispute.

 

Επίσης καλό είναι να επιμείνεις να σου επιβεβαιώσει ο πωλητής το tracking no ξανά, μη τυχόν και έχει κάνει καποιο λάθος.

 

Αν θές πές μας ποιος ειναι ο πωλητής για να ξέρουμε να τον αποφευγουμε

Το έχω πάθει κι εγώ με αντικείμενο μικρής αξίας (10 ευρω) απο ebay. Ο απατεώνας ο πωλητής μου είπε οτι μου στέλνει δευτερο πακέτο με tracking number καθώς το πρώτο δεν είχε εμφανιστεί. Δεν είχα ανοιξει dispute γιατί τον πιστεψα, και παρακολούθησα το αντικείμενο να παει Λαμία και να παραλαμβάνεται απο κάποιον άλλο. Όπως καταλαβαίνεις μου έδωσε επιτηδες ένα τυχαίο trackiing no που ερχοταν Ελλάδα για να περάσουν οι 45 μερες προθεσμίας.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση, τη καταλαβαίνετε με αυτό εδώ;

Πότε θα το έχω;

 

https://www.dropbox.com/s/sfzfqjam1g2wofo/Screenshots_2014-02-23-13-44-20.png

Screenshots_2014-02-23-13-44-20.png

 

Πιστεύω άλλο ένα δεκαήμερο αναμονή θα το έχεις

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Date - Time

 

Place

 

Status

 

30-01-2014 17:55:00 Your parcel has arrived at your Postal Distribution Center and will be delivered to you in 2 to 3 days.

30-01-2014 09:06:07 Your parcel is being transported to the distribution center for further handling.

24-01-2014 13:00:00 Your parcel has been checked-in for transport by plane.

24-01-2014 00:01:00 Your parcel has left the e-tailer's warehouse and is on its way to the airport.

23-01-2014 08:22:06 Your order is packed and ready to come your way.

για αυτο εδω τι λετε?απο everbying,αποστολη με bpost,ακομα το περιμενω. . .

Edited by spiraros
λαθος
Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 παραγγελίες απο pandawill και τις στέλνουν με spring mail. Πρώτη φορά την άκουγα. Εντωμεταξύ μου είπαν ότι θα πάει Ολλανδία και από εκεί θα έρθει με postnl. Το ερώτημά μου είναι ότι φαίνεται μόνο στην springmailtracker. Ότι έγινε dispatch. Δεν υπάρχει σε κανένα άλλο σάιτ πχ 4px.

Όσοι έχουν παραγγείλει από pandawill, έτσι στέλνουν τις παραγγελίες;

Link to comment
Share on other sites

άμα στάλθηκαν με την springmail πως θες να φαίνονται στην 4PX? Είναι σαν να σου στέλνουν δέμα με την Γεν. Ταχυδρομική και να θέλεις να φαίνεται στην ACS :blink:

 

Κατά τα άλλα την εταιρία δεν την γνωρίζω

 

Updated: Περισσότερα μπορείς να μάθεις εδώ http://postandparcel.info/54763/news/companies/postnl-to-take-sole-ownership-of-spring-global-mail/ και εδώ

http://en.wikipedia.org/wiki/TNT_N.V. (Ctrl+F spring)

Edited by Romanos

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

άμα στάλθηκαν με την springmail πως θες να φαίνονται στην 4PX? Είναι σαν να σου στέλνουν δέμα με την Γεν. Ταχυδρομική και να θέλεις να φαίνεται στην ACS :blink:

 

Κατά τα άλλα την εταιρία δεν την γνωρίζω

 

Updated: Περισσότερα μπορείς να μάθεις εδώ http://postandparcel.info/54763/news/companies/postnl-to-take-sole-ownership-of-spring-global-mail/ και εδώ

http://en.wikipedia.org/wiki/TNT_N.V. (Ctrl+F spring)

 

Έχεις δίκιο, :lol: , λάθος μου!

Εννοούσα ότι δεν φαίνεται ούτε εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση, τη καταλαβαίνετε με αυτό εδώ;

Πότε θα το έχω;

 

https://www.dropbox.com/s/sfzfqjam1g2wofo/Screenshots_2014-02-23-13-44-20.png

Screenshots_2014-02-23-13-44-20.png

 

Φίλε και συνονόματε με μία μέρα πιο μετά από σένα φάνηκε ελλάδα σήμερα. Οπότε πιθανός να φθάνει κ η σειρά σου,

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω 2 παραγγελίες απο pandawill και τις στέλνουν με spring mail. Πρώτη φορά την άκουγα. Εντωμεταξύ μου είπαν ότι θα πάει Ολλανδία και από εκεί θα έρθει με postnl. Το ερώτημά μου είναι ότι φαίνεται μόνο στην springmailtracker. Ότι έγινε dispatch. Δεν υπάρχει σε κανένα άλλο σάιτ πχ 4px.

Όσοι έχουν παραγγείλει από pandawill, έτσι στέλνουν τις παραγγελίες;

 

Την δική μου επέλεξα να μου την στείλουν με singpost με 4 δολλάρια παρπάνω ως πιο δοκιμασμένη.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, :lol: , λάθος μου!

Εννοούσα ότι δεν φαίνεται ούτε εδώ.

 

Λογικό αφού δεν είναι ούτε κάποιο ταχυδρομείο χώρας, ούτε κάποια γνωστή ιδιωτική εταιρία, αλλά και να ήταν δεν διαθέτει tracking option στο επίσημο site της εν έτη 2 0 1 4 ! OMFG! http://www.springglobalmail.co.uk/en/Online_Tools/

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα , νεος αρκετα και εχω 2 αποστολες στο δρομο (ετσι νομιζω ...) , μια απο ΕΒΑΥ και μια απο singpost.

Σημερα στη singpost αλλαξε και γραφει :

 

Item No. Posting Date Status Date Status Description

χχχχ 24-02-2014 24-02-2014 Despatched to overseas (Country code: GR)

Τι σημαινει αυτο ??

 

Τωρα το αλλο απο ΕΒΑΥ ( αγορα απο Honk Hong ) γραφει :

Estimated delivery Friday, Feb. 28 - Tuesday, Mar. 18

Θα λαβω καποια ενημερωση για κατι ή για 20 μερες θα πρεπει να τσακαρω το ταχυδρομιο ??

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα , νεος αρκετα και εχω 2 αποστολες στο δρομο (ετσι νομιζω ...) , μια απο ΕΒΑΥ και μια απο singpost.

Σημερα στη singpost αλλαξε και γραφει :

 

Item No. Posting Date Status Date Status Description

χχχχ 24-02-2014 24-02-2014 Despatched to overseas (Country code: GR)

Τι σημαινει αυτο ??

 

Τωρα το αλλο απο ΕΒΑΥ ( αγορα απο Honk Hong ) γραφει :

Estimated delivery Friday, Feb. 28 - Tuesday, Mar. 18

Θα λαβω καποια ενημερωση για κατι ή για 20 μερες θα πρεπει να τσακαρω το ταχυδρομιο ??

 

Το 2ο από το Ebay, είναι απλά μία εκτίμηση από το ebay τίποτα επίσημο... Σου έδωσε tracking number ο πωλητής από το ebay?

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους. πέρασε ακριβώς ένας μήνας απο την ημέρα που έγινε dispatch to overseas (gr) μια παραγγελία που έδωσα στο minideal. με φίλους που μιλάω τους έχουν παραδοθεί παραγγελίες απο το ίδιο site,και πάντα με sing post,με ημερομηνίες αρκετά αργότερα απο τη δική μου. έχω την εντύπωση πως κάτι δεν πάει καλά με το despatch no 4024?εμφανίστηκε σε κάποιον σήμερα δέμα με αυτό το dispatch no?dispatch no 4025,4026,4027κτλ έχουν εμφανιστεί.

 

(singapore post)

Item No. Posting Date Status Date Status Description

RF200734744SG 23-01-2014 25-01-2014 Despatched to overseas (Country code: GR)

 

(EΛΤΑ)

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΟΧΗ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 23-01-2014 14:34 IPS

Link to comment
Share on other sites

Λογικό αφού δεν είναι ούτε κάποιο ταχυδρομείο χώρας, ούτε κάποια γνωστή ιδιωτική εταιρία, αλλά και να ήταν δεν διαθέτει tracking option στο επίσημο site της εν έτη 2 0 1 4 ! OMFG! http://www.springglobalmail.co.uk/en/Online_Tools/

 

Εδώ είναι για παρακολούθηση.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα , νεος αρκετα και εχω 2 αποστολες στο δρομο (ετσι νομιζω ...) , μια απο ΕΒΑΥ και μια απο singpost.

Σημερα στη singpost αλλαξε και γραφει :

 

Item No. Posting Date Status Date Status Description

χχχχ 24-02-2014 24-02-2014 Despatched to overseas (Country code: GR)

Τι σημαινει αυτο ??

 

Τωρα το αλλο απο ΕΒΑΥ ( αγορα απο Honk Hong ) γραφει :

Estimated delivery Friday, Feb. 28 - Tuesday, Mar. 18

Θα λαβω καποια ενημερωση για κατι ή για 20 μερες θα πρεπει να τσακαρω το ταχυδρομιο ??

 

 

Οκ μαλλον καταλαβα στο 2ο , παω να στειλω μαιλ στον πωλητη διοτι δεν εχει στειλει τιποτα ,

Στο 1ο καμια απαντηση τι συμαινει αυτο ??

Link to comment
Share on other sites

Οκ μαλλον καταλαβα στο 2ο , παω να στειλω μαιλ στον πωλητη διοτι δεν εχει στειλει τιποτα ,

Στο 1ο καμια απαντηση τι συμαινει αυτο ??

 

Στην πρωτη σελιδα του τοπικ θα βρεις την απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι για παρακολούθηση.

 

Ε ναι γιατί χρειάζονται ξεχωριστό site για tracking :blink:

 

Οκ μαλλον καταλαβα στο 2ο , παω να στειλω μαιλ στον πωλητη διοτι δεν εχει στειλει τιποτα ,

Στο 1ο καμια απαντηση τι συμαινει αυτο ??

 

Άμα είναι κάτι μικρής αξίας ή δεν πλήρωσες μεταφορικά συνήθως η αποστολή γίνεται χωρίς tracking number, οπότε και μήνυμα να του στείλεις...

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους. πέρασε ακριβώς ένας μήνας απο την ημέρα που έγινε dispatch to overseas (gr) μια παραγγελία που έδωσα στο minideal. με φίλους που μιλάω τους έχουν παραδοθεί παραγγελίες απο το ίδιο site,και πάντα με sing post,με ημερομηνίες αρκετά αργότερα απο τη δική μου. έχω την εντύπωση πως κάτι δεν πάει καλά με το despatch no 4024?εμφανίστηκε σε κάποιον σήμερα δέμα με αυτό το dispatch no?dispatch no 4025,4026,4027κτλ έχουν εμφανιστεί.

 

(singapore post)

Item No.Posting DateStatus DateStatus Description

RF200734744SG 23-01-2014 25-01-2014 Despatched to overseas (Country code: GR)

 

(EΛΤΑ)

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑΠΕΡΙΟΧΗ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS23-01-2014 14:34IPS

 

Τα ίδια και εδώ. Παρόλο που ένα δέμα με despatch number 4024 το παρέλαβα, τα υπόλοιπα 3 παραμένουν κολλημένα στο κλείσιμο από ips. Εγώ θα περιμένω μέχρι την Παρασκευή και θα κάνω dispute.

Βοηθήματα, σημειώσεις, εκπαιδευτικά νέα, όλα συγκεντρωμένα σε ένα site! www.sofikoukouvagia.gr

 

Για να μη σας φαίνονται πια...κινέζικα!!! http://www.e-chinese.gr

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια και εδώ. Παρόλο που ένα δέμα με despatch number 4024 το παρέλαβα, τα υπόλοιπα 3 παραμένουν κολλημένα στο κλείσιμο από ips. Εγώ θα περιμένω μέχρι την Παρασκευή και θα κάνω dispute.

 

απο ποιό σαιτ παράγγειλες. τι λές να φταίει,καθυστέρηση απο ελτα ή απο sg post? .είναι και άλλοι πάντως με το ίδιο πρόβλημα.εγώ έστειλα mail στο minideal και μου είπαν να μην ανυσυχώ υπάρχει απλώς μια μικρή καθυστέρηση

Edited by bill341
Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από aliexpress με China post.. Edited by gsir

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας. από χθες που εμφανίστηκε ένα δέμα στο ελ.βενιζέλος είναι κολλημένο στην κατάσταση

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 24-02-2014 12:49 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 08-02-2014 14:49 IPS

Πάντα σε όλες μου τις παραγγελίες σε 3-4 ώρες άλλαζε και μου εμφάνιζε Κλείσιμο από ΚΔ Αεροδρομίου.

Έχει συμβεί και σε άλλους καθυστέρηση σε αυτό το στάδιο; Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...