Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κι εγώ το δουλεύω με το ένα χέρι (γι αυτό άλλωστε το πήρα) ειδικά όταν το έχω πάνω στη μηχανή όπου εκεί με τα δυο αποκλείεται να το δουλεψεις :eek:! Οπότε άκυρη η κιτ κατ για μένα θα μεινω με την αξιόπιστη 4.3 , εκτός αν έχει καμία ρύθμιση και μπορείς να το αλλαξεις αυτο :confused:
"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αυτα να μου λετε να την μην αναβαθμιστω ουτε εγω..μπορει καποιος να ανεβασει κανα screen shot?

Απορω μετα με αυτους που κραζουν για τις αναβαθμισεις, ενα μεγαλο μεριδιου του φορουμ που βασικο του κριτηριο ειναι αυτο.

αν η κιτ κατ απο την ιδια την google ειναι τοσο χαλια, εστω οτι χαλαει 5 πραγματα που δουλευαν ωραια, τι καταλαβαν τωρα? και ποια η ευχαριστηση με το nexus 5 ??

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Είδα δείγματα απο το κακάσχημο S5 και έπαθα πλάκα. Σε λίγο καιρό που θα κυκλοφορήσει θα είναι και πάλι το Νο1 σε φωτογραφία πλην Nokia 808 & 1020.

 

άρα δεν θα είναι πρώτο θα είναι τρίτο εσύ γιατί βγάζεις τα 1020 κ 808 δεν μου λέει κάτι 3 τηλέφωνο στη σειρά κι αν .... δεν κάνει κάτι πρωτοτυπώ

Link to comment
Share on other sites

Ο λογος μη αναβαθμισης ενα ταπ παραπανω;;;

 

η ηλιθια notification bar που πρεπει να πατησεις το tab για να εχεις το μενου των συντομευσεων.. ειδικα στο Ζ1 που το tab ειδοποιησεων ειναι πανω αριστερα, αντε φτασε το με τον αντιχειρα!

Θα την βαλω καποια στιγμη, αλλα οταν κατι που ειναι πρακτικο το χαλανε, μου τη δινει!

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το S4 διαθέτει AUTO εντοπισμό νύχτας, δηλαδή αυτόματη ρύθμιση που την έχεις ενεργοποιημένη μονίμως και όταν η φωτομετρηση κρίνει ότι χρειάζεται η συγκεκριμένη λειτουργία χρησιμοποιείται αυτόματα απο το software της κάμερας χωρίς να κάνει τίποτα ο χρήστης.

 

Για ποιό λόγο στην σύγκριση σου αφαιρείς αυτη την δυνατότητα απο το S4 που κάνει τρομερή την διαφορά. Δεν λεω να πας στις ρυθμίσεις και να επιλέξεις νύχτα.

Το οτι η Sony δεν διαθέτει παρόμοια δυνατότητα, ειναι δικό της πρόβλημα.

Δηλαδή αν κάνουμε συγκριτικό με το LG G2 θα του απενεργοποιήσουμε το OIS επειδή δεν διαθέτουν οι άλλες συσκευές?

Ο χρήστης του S4, όταν θα τραβήξει φώτο σε χαμηλό φωτισμό, θα πάρει καλύτερο αποτέλεσμα αφού η δυνατότητα αυτή είναι by default μονίμως ενεργοποιημένη.

 

Εχω δεκάδες φώτο του S4 σε επίτηδες κακό φωτισμένο δωμάτιο και ξέρω καλά τις δυνατότητες του.

 

Οι αισθητήρες στις κάμερες των κινητών λόγο μεγέθους δεν μπορούν να αποδώσουν χωρίς ψηφιακή υποβοήθηση. Μόνο κάποια camera phone με τεράστιους φακούς σε μέγεθος δεν έχουν ανάγκη απο processing.

H sony όπως και να το κάνουμε δεν τα πάει καλά στο camera software η δεν θέλει να τα πάει για να πουλά κάμερες. Όμως και η samsung πουλά κάμερες αλλά αυτή την στιγμή έχει το καλύτερο camera software.

Είδα δείγματα απο το κακάσχημο S5 και έπαθα πλάκα. Σε λίγο καιρό που θα κυκλοφορήσει θα είναι και πάλι το Νο1 σε φωτογραφία πλην Nokia 808 & 1020.

 

Ωραία, τα Samsung είναι τέλεια στις φωτογραφίες και τα Sony για τα μπάζα. Το εμπεδώσαμε. Να τελειώνουμε κάποια στιγμή με τα offtopic και τα "vs" και να πάμε παρακάτω; :rolleyes:

 

η ηλιθια notification bar που πρεπει να πατησεις το tab για να εχεις το μενου των συντομευσεων.. ειδικα στο Ζ1 που το tab ειδοποιησεων ειναι πανω αριστερα, αντε φτασε το με τον αντιχειρα!

Θα την βαλω καποια στιγμη, αλλα οταν κατι που ειναι πρακτικο το χαλανε, μου τη δινει!

 

Σε αυτή την περίπτωση, αν κάποιος δε γουστάρει 4.4.2 και θέλει να επιτρέψει στην 4.3, ή η συσκευή του έρθει αναβαθμισμένη κατευθείαν στην 4.4.2, μπορεί να πάει πίσω σε επίσημη 4.3 ROM; :worry:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα θέμα με το Bluetooth δεν βλέπει την ενδοεπικοινωνια του κρανους :mad:

θα φυγω τριήμερο και τώρα μου κάνει αυτά τα κόλπα :eek: έχω ένα galaxy S το οποίο το Κρίστα το ενεεγοποιησα και την βρήκε και συνδεθηκε αμέσως! και Πριν με το αιφονι δεν είχα προβλημα ! Τα νεύρα μου! Καμιά βοήθεια? Εννοείται ότι το κινητό το κάνω ορατό σε συσκευες! Έχει αλλάξει πρωτόκολλο τι γίνεται; :mad:

 

EDIT: έκανα μετονομασία του τηλεφώνου και το είδε τελικά :what:

 

Αυτο το ανδροιντ θα με τρελανει :banghead:

Edited by jmarousakis
"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

Πανο μπορεις να φλασαρεις οποιαδηποτε επισημη ROM μεσω flashtool

Α, ωραία. Δεν ήξερα ότι μπορείς να κάνεις downgrade σε παλιότερη ROM. Πολύ καλό αυτό, σ' ευχαριστώ. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Τα quick settings τα χάλασαν. Τώρα θέλει ένα βήμα παραπάνω για να τα χρησιμοποιησεις, όχι μόνο απλά κατεβάζοντας την status bar.

δλδ; τι παραπάνω βήμα θέλει? :eek: όταν κατεβαζεις την status bar δεν είναι εκεί? :confused:

Είναι σε ξεχωριστή καρτέλα τα notifications από τα quicksettings, έτσι δεν φτάνει μόνο να κατεβάσεις την status bar.

Καλύτερα είναι όπως το έκαναν. Έρχεται πιο κοντά στην εμπειρία Nexus.

Έτσι είναι στο Zopo μου (που έχει launcher σχεδόν 100% pure Google) και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Θετική η αλλαγή για εμένα. :)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κακή πάντως η αναβάθμιση παιδιά. Απλά είναι αγευστη χωρίς καινούργια χαρακτηριστικα σαν αυτά που έχει το z2. Ελπίζω σε μελλοντική αναβάθμιση να πάρουμε τουλάχιστον το tap2wake. Το κινητό πάντως είναι καταπληκτικό γενικότερα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κακή πάντως η αναβάθμιση παιδιά. Απλά είναι αγευστη χωρίς καινούργια χαρακτηριστικα σαν αυτά που έχει το z2. Ελπίζω σε μελλοντική αναβάθμιση να πάρουμε τουλάχιστον το tap2wake. Το κινητό πάντως είναι καταπληκτικό γενικότερα.

 

Εκτός το tap2wake τι άλλο έχει το Ζ2; :confused:

"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

Κατ' εμέ, το porting του tap2wake είναι θέμα χρόνου: Μέχρι να βγει το Z2, κι από κει και πέρα μέχρι τα τσακάλια του xda να το κάνουν πράξη.

 

Δύο ερωτήσεις προς τους κατόχους:

1. Μπορεί να γίνει χρήση της microUSB σαν MHL και USB host ταυτόχρονα, π.χ. με χρήση κάποιου USB hub, για να δω ίσως μια ταινία σε μεγάλη οθόνη και δε θέλω/μπορώ να χρησιμοποιήσω DLNA;

2. Με τα screen protectors τι έχετε κάνει; Διαβάζω ότι οι εργοστασιακές μεμβράνες γρατζουνιούνται, κι αν τις αφαιρέσεις χάνεις τα λογότυπα της Sony, και ίσως και την εγγύηση. Σ' αυτή την περίπτωση τι γίνεται; Βάζεις εξαρχής άλλες μεμβράνες πάνω απ' τις εργοστασιακές, δηλαδή πάνω απ' το πάνελ θα έχεις το γυαλί και δύο μεμβράνες στη σειρά; Δε θα χάσεις σε φωτεινότητα και απόκριση οθόνης;

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Guest bossgs3
Καλησπέρα... Με κιτ κατ.... Όλα καλά και ακόμη καλύτερα... Περιμένω να δω αν άλλαξαν προς το καλύτερο το βίντεο θα βγάλω σε μαγαζί με ήχο και βλέπουμε.... Το θέμα επανεκκίνησης δεν ξέρω πως γίνετε... ?
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κακή πάντως η αναβάθμιση παιδιά. Απλά είναι αγευστη χωρίς καινούργια χαρακτηριστικα σαν αυτά που έχει το z2. Ελπίζω σε μελλοντική αναβάθμιση να πάρουμε τουλάχιστον το tap2wake. Το κινητό πάντως είναι καταπληκτικό γενικότερα.

Δεδομένου ότι διαφορές 4.3 και 4.4 δεν υπάρχουν (δηλαδή σε κινητό με Snapdragon 800 δεν υπήρχε lag για να πεις ότι με το 4.4 θα πάει πιο γρήγορα), δε βλέπω τι ακριβώς θα έπρεπε να αλλάξει.

Και επειδή η Sony έχει βγάλει μερικές φορές προβληματικά updates, με χαροποιεί το ότι πρόκειται για "άγευστη" αναβάθμιση (εκτός από τα settings που έγινε η αλλαγή που αναφέρθηκε πιο πάνω).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι διαφορές 4.3 και 4.4 δεν υπάρχουν (δηλαδή σε κινητό με Snapdragon 800 δεν υπήρχε lag για να πεις ότι με το 4.4 θα πάει πιο γρήγορα), δε βλέπω τι ακριβώς θα έπρεπε να αλλάξει.

Και επειδή η Sony έχει βγάλει μερικές φορές προβληματικά updates, με χαροποιεί το ότι πρόκειται για "άγευστη" αναβάθμιση (εκτός από τα settings που έγινε η αλλαγή που αναφέρθηκε πιο πάνω).

 

Δηλαδή εσύ χαίρεσαι όπως λες όταν παίρνεις ένα update και δεν είναι προβληματικό και ας μην πρόσφερει κανένα καινούργιο χαρακτηριστικο. Ακόμα και όταν το z2 που βγήκε δύο μήνες μετά το z1 compact έχει πολλά νέα χαρακτηριστικα που μπορούν να γίνουν port στο κινητό μας. Μπορείς συνεπώς να κάτσεις στην 4.3 για πάντα και να μην κάνεις καν τον κόπο να κοιτάς για πιθανές ενημερώσεις, να γλιτώσεις και πιθανά bugs. Πραγματικά, αυτή η απάντηση σου μου θυμίζει posts από fanboys σε forum της Apple.

Edited by ackel
Link to comment
Share on other sites

Παίδες η SONY με την αναβάθμιση σε kit-kat απέκλεισε την περίπτωση να μπορείς να δεις χωρίς να είσαι root το ειδος της οθόνης που έχεις!!!! Μάλλον πονηρέψανε στην Sony όταν τους πήραν χαμπάρι.
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που να έχει απάντηση σε αυτά τα δύο ερωτήματα;

 

1. Μπορεί να γίνει χρήση της microUSB σαν MHL και USB host ταυτόχρονα, π.χ. με χρήση κάποιου USB hub, για να δω ίσως μια ταινία σε μεγάλη οθόνη και δε θέλω/μπορώ να χρησιμοποιήσω DLNA;

2. Με τα screen protectors τι έχετε κάνει; Διαβάζω ότι οι εργοστασιακές μεμβράνες γρατζουνιούνται, κι αν τις αφαιρέσεις χάνεις τα λογότυπα της Sony, και ίσως και την εγγύηση. Σ' αυτή την περίπτωση τι γίνεται; Βάζεις εξαρχής άλλες μεμβράνες πάνω απ' τις εργοστασιακές, δηλαδή πάνω απ' το πάνελ θα έχεις το γυαλί και δύο μεμβράνες στη σειρά; Δε θα χάσεις σε φωτεινότητα και απόκριση οθόνης;

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Την πρωτη δεν την ξερω. Για το δευτερο δεν χρειαζεται να βγαλεις την εργοστασιακη. Πλεον αν δεν κανω λαθος δεν αφαιρειται το λογοτυπο αλλα αυτη η μεμβρανη του εργοστασιου δεν ειναι screen protector. Ειναι προστατευτικο ωστε αν σου σπασει να μην τραυματιστει καποιος απο τα κομματια του γυαλιου.

Βαλε απο πανω καποια. Δεν χανεις τιποτα.;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Την πρωτη δεν την ξερω. Για το δευτερο δεν χρειαζεται να βγαλεις την εργοστασιακη. Πλεον αν δεν κανω λαθος δεν αφαιρειται το λογοτυπο αλλα αυτη η μεμβρανη του εργοστασιου δεν ειναι screen protector. Ειναι προστατευτικο ωστε αν σου σπασει να μην τραυματιστει καποιος απο τα κομματια του γυαλιου.

Βαλε απο πανω καποια. Δεν χανεις τιποτα.;)

 

Ωραία, σε ευχαριστώ Κωνσταντίνε. Από μία πρόχειρη διαδικτυακή έρευνα αγοράς που έχω κάνει, ίσως η πιο ανθεκτική μεμβράνη είναι η RhinoShield (βγάζει και για μπρος-πίσω, και μόνο για μπρος), αν και δεν τη βρίσκεις στα ελληνικά καταστήματα, πρέπει να μπλέξεις με αγορά μέσω πιστωτικής κλπ. Προστατεύει στο μεγαλύτερο βαθμό όμως, και έχω διαβάσει πολύ καλά σχόλια και στο xda αλλά και αλλού. Σε συνδυασμό με μία καλή και διακριτική θήκη από λάστιχο ή gel, είναι η μέγιστη προστασία για το Z1c. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρήγγειλα τη θήκη της Krussel από eBay.

Είναι λίγο πιο ακριβή από τις άλλες, αλλά νομίζω ότι η διαφορά ποιότητας δικαιολογεί τα λίγα παραπάνω χρήματα.

http://www.ebay.co.uk/itm/Krusell-89941-FrostCover-Clear-Case-Protective-Cover-for-Sony-Xperia-Z1-Compact-/201054427527?pt=UK_MobilePhones_MobilePhonesCasesPouches&hash=item2ecfc71987

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που να έχει απάντηση σε αυτά τα δύο ερωτήματα;

 

Στο πρώτο χρησιμοποίησε αυτό και καθαρίσεις.

Και θα φορτίζει ενώ θα παρακολουθείς ταινία στην τηλεόραση

http://www.sonymobile.com/gr/support/accessories/mhl-to-hdmi-adapter-im750/

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ποιος είναι ο πιο ασφαλής και εύκολος τρόπος για να κάνεις root με Kit Kat 4.4.2 χωρίς να ξεκλειδώσω bootloader μιας και δεν την παλεύω με τις διαφημίσεις και όχι μόνο ( http://au.ibtimes.com/articles/544445/20140322/android-4-2-kitkat-update-xperia-z1.htm)

Υ.Γ. Κάνοντας root σβήνεται τίποτα από μέσα ή από τις εφαρμογές που έχω περάσει εγώ;

Edited by xalaros
Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο χρησιμοποίησε αυτό και καθαρίσεις.

Και θα φορτίζει ενώ θα παρακολουθείς ταινία στην τηλεόραση

http://www.sonymobile.com/gr/support/accessories/mhl-to-hdmi-adapter-im750/

 

Ρώτησα αν γίνεται με κάποιον τρόπο να έχεις συνδεδεμένο και usb στικάκι ταυτόχρονα. Αλλά μάλλον δε γίνεται. Υπάρχει βέβαια τρόπος, να βάλεις τα multmedia αρχεία σου στην κάρτα μνήμης και να έχεις την microusb μόνο για MHL.

 

Ο αντάπτορας που παραθέτεις λειτουργεί μόνο αν συνδέσεις και microusb φορτιστή, όπως ο αντίστοιχος MHL αντάπτορας που υπάρχει για Samsung; Γιατί αν δε θέλω να φορτίσω τη συσκευή αλλά μόνο να χρησιμοποιήσω το MHL output, δεν κάνει.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα αν γίνεται με κάποιον τρόπο να έχεις συνδεδεμένο και usb στικάκι ταυτόχρονα. Αλλά μάλλον δε γίνεται. Υπάρχει βέβαια τρόπος, να βάλεις τα multmedia αρχεία σου στην κάρτα μνήμης και να έχεις την microusb μόνο για MHL.

 

Ο αντάπτορας που παραθέτεις λειτουργεί μόνο αν συνδέσεις και microusb φορτιστή, όπως ο αντίστοιχος MHL αντάπτορας που υπάρχει για Samsung; Γιατί αν δε θέλω να φορτίσω τη συσκευή αλλά μόνο να χρησιμοποιήσω το MHL output, δεν κάνει.

Κάνει και χωρίς να απαιτείται να φορτίζει.

Λογικά μιλώντας.

Θα ήταν μέγα ********* αν έπρεπε να φορτίζει υποχρεωτικά για να το συνδέσεις στην TV απλά.

Τα άλλα για το USB hub τι τα θές και εσύ,παιξτα κατευθείαν από το κινητό την εσωτερική η micro sd.

Κατέβασε το manual και διάβασε τι παίζει ακριβώς.

 

Τελικά πρέπει να φορτίζει για να συνδεθεί στην TV.

Δεν είναι όπως με σκέτη hdmi θύρα.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...