Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελικα δεν με παει το κιν.Ξαφνικα σημερα δεν κατεβαινε η μπαρα ειδοποιησεων μετα απο επαναφορα εργοστασιακων.Αφαιρεσα μεχρι και το τεμπερεντ μηπως εφταιγε αυτο αλλα τιποτα.Πηγα στο διαγνωστικους ελεγχους και.στο πανω μερος που βρισκεται η μπαρα δεν το σβηνει.Τωρα οταν το ανοιγω κανει απο μονο του τρελα με την μπαρα, ανεβοκατεβαινει και επιλεγει λειτουργιες στο χαμο.Επικοινωνησα με την ομνιτεκ και μου ζηταει 18 ευρω μονο για να το ελεγξουν χωρια τα μεταφορικα που θα τα επιβαρυνθω εγω φυσικα.Και η αρβατο ζηταει για τον ελεγχο λεφτα;Το προβλημα αυτο εχει συμβει παλι;
Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν με παει το κιν.Ξαφνικα σημερα δεν κατεβαινε η μπαρα ειδοποιησεων μετα απο επαναφορα εργοστασιακων.Αφαιρεσα μεχρι και το τεμπερεντ μηπως εφταιγε αυτο αλλα τιποτα.Πηγα στο διαγνωστικους ελεγχους και.στο πανω μερος που βρισκεται η μπαρα δεν το σβηνει.Τωρα οταν το ανοιγω κανει απο μονο του τρελα με την μπαρα, ανεβοκατεβαινει και επιλεγει λειτουργιες στο χαμο.Επικοινωνησα με την ομνιτεκ και μου ζηταει 18 ευρω μονο για να το ελεγξουν χωρια τα μεταφορικα που θα τα επιβαρυνθω εγω φυσικα.Και η αρβατο ζηταει για τον ελεγχο λεφτα;Το προβλημα αυτο εχει συμβει παλι;

 

εκανες επανεγκατασταση λογισμικου με το pc companion Και δε δουλευει?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Τι θα γινει με εκεινο το root για την 5.1.1, τοσο δυσκολο ειναι πια να το βγαλουν;

http://forum.xda-developers.com/sony-xperia-z1-compact/general/sony-xperia-z1c-5-1-1-root-video-t3206590

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πέρασα ΟΤΑ την 5.1.1. Το πρώτο που παρατήρησα είναι ότι διορθώθηκε το bug με το καθυστερημένο κλείδωμα οθόνης! Τώρα με το που σβήνει η οθόνη κλειδώνει άμεσα, οπότε δεν πατιούνται διάφορα. Αυτό μου συνέβαινε κυρίως κατά τη διάρκεια των κλήσεων, όπου με το αυτί πατιούνταν διάφορα στην οθόνη.
Link to comment
Share on other sites

εκανες επανεγκατασταση λογισμικου με το pc companion Και δε δουλευει?

Το ανοιγω και κατευθειαν κανει τα τρελα του δεν μαφηνει να κανω καμια λειτουργια

Αν εννοεις οταν περασα την 5.1.1 ναι καθαρη εγκατασταση απο pc companion

Edited by mantilas
Link to comment
Share on other sites

Το ανοιγω και κατευθειαν κανει τα τρελα του δεν μαφηνει να κανω καμια λειτουργια

 

να φλασαρεις δοκιμασες με flashtool?

αν οχι, να σου δωσω flashtool Και rom (την 4.4.4 εχω) να δοκιμασεις...

 

τσιμπα:

https://www.dropbox.com/s/dcompro1lgk40v3/D5503_4.4.4_unbranded.ftf?dl=0

https://www.dropbox.com/s/m6ax2cbg52dfpap/flashtool-0.9.16.1-windows.exe?dl=0

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Καθάρισε καλά την οθόνη. Μια φορά που μου το έκανε αυτό, είχε μείνει αντηλιακό πάνω και είχε περάσει και κάτω από την μεμβράνη προστασίας που είχε ανασηκωθεί σε ένα σημείο.
Link to comment
Share on other sites

Καθάρισε καλά την οθόνη. Μια φορά που μου το έκανε αυτό, είχε μείνει αντηλιακό πάνω και είχε περάσει και κάτω από την μεμβράνη προστασίας που είχε ανασηκωθεί σε ένα σημείο.

 

αφου ειχε tempered Και το εβγαλε λεει..

αν δεν βραχυκυκλωσε, ενα φλασαρισμα του μενει.

 

Μετα μου λετε γιατι θελω SD, τελικα αν δεν εχεις SD δεν ξερεις ποτε που θα σε βρει..(ασχετο αλλα μουρθε)

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν με παει το κιν.Ξαφνικα σημερα δεν κατεβαινε η μπαρα ειδοποιησεων μετα απο επαναφορα εργοστασιακων.Αφαιρεσα μεχρι και το τεμπερεντ μηπως εφταιγε αυτο αλλα τιποτα.Πηγα στο διαγνωστικους ελεγχους και.στο πανω μερος που βρισκεται η μπαρα δεν το σβηνει.Τωρα οταν το ανοιγω κανει απο μονο του τρελα με την μπαρα, ανεβοκατεβαινει και επιλεγει λειτουργιες στο χαμο.Επικοινωνησα με την ομνιτεκ και μου ζηταει 18 ευρω μονο για να το ελεγξουν χωρια τα μεταφορικα που θα τα επιβαρυνθω εγω φυσικα.Και η αρβατο ζηταει για τον ελεγχο λεφτα;Το προβλημα αυτο εχει συμβει παλι;

Μηπως πηγες να βαλεις καναν κερνελ με κλειδ. bootloader;

 

 

http://forum.xda-developers.com/xperia-z/general/disaster-recovery-getting-z1-zu-z-zl-to-t2229250

Edited by kostas_kanal0011
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω το θέμα σας με αυτονομία. Από την άλλη βέβαια έχω root κι έχω ψάξει λίγο παραπάνω τα πράγματα σε σχέση με κάποιον που το χρησιμοποιεί απλά βγάζοντας το από το κουτί.

 

Είμαι στην στοκ 5.11 με dirty flash ενός pre rooted generic CE zip και το μόνο πρόβλημα μου ήταν το Fast Dormancy που παρόλο που είμαι σε Cosmote το απεργοποίησα τελικά λόγω κατανάλωσης μπαταρίας.

 

Τεσπά, έχω αυτονομία 25-26 ώρες με 5-6 ώρες οθόνη και 1-2 ώρες ομιλίας, πρακτικά όπως και στην 5.0.2 ...

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω! το κινητο πλεον απλα τα σπαει! με την απενεργ του f. dormancy ειδες διαφορα;γιατι η cosmote λεει το υπστηριζει. οι τιμες ειναι 202 και 1 αν θυμαμαι καλα;;;
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να την έχουν προσέξει την αυτονομια σε εσάς ρε παιδια, στα Ζ3 πάντως είναι πιο κάτω και με διαφορά.. Ειδικά όταν από 2 ημέρες χρήση πας στη μία, σου κακό φαίνεται..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

να φλασαρεις δοκιμασες με flashtool?

αν οχι, να σου δωσω flashtool Και rom (την 4.4.4 εχω) να δοκιμασεις...

 

τσιμπα:

https://www.dropbox.com/s/dcompro1lgk40v3/D5503_4.4.4_unbranded.ftf?dl=0

https://www.dropbox.com/s/m6ax2cbg52dfpap/flashtool-0.9.16.1-windows.exe?dl=0

Φιλε Νικο ειμαι ασχετος απο αυτα,προσπαθησα μια φορα να γυρισω στην 4.4.4 και δεν τα καταφερα,τωρα το περασα αλλη μια φορα απο το pc companion αλλα τιποτα.Θα το στειλω η ομνιτεκ η αρβατο.Η αρβατο ζηταει κι αυτη για τον ελεγχο λεφτα;Παντως αυτο ειναι απαραδεκτο να εισαι στην εγγυηση και να σε χρεωνουν για τον ελεγχο του κιν.Εχετε ξανασυναντησει τετοια βλαβη;Τι μπορει να φταιει;

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω! το κινητο πλεον απλα τα σπαει! με την απενεργ του f. dormancy ειδες διαφορα;γιατι η cosmote λεει το υπστηριζει. οι τιμες ειναι 202 και 1 αν θυμαμαι καλα;;;

Άμεσα είδα διαφορά. Σαφώς προς το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Νικο ειμαι ασχετος απο αυτα,προσπαθησα μια φορα να γυρισω στην 4.4.4 και δεν τα καταφερα,τωρα το περασα αλλη μια φορα απο το pc companion αλλα τιποτα.Θα το στειλω η ομνιτεκ η αρβατο.Η αρβατο ζηταει κι αυτη για τον ελεγχο λεφτα;Παντως αυτο ειναι απαραδεκτο να εισαι στην εγγυηση και να σε χρεωνουν για τον ελεγχο του κιν.Εχετε ξανασυναντησει τετοια βλαβη;Τι μπορει να φταιει;

 

Εάν είναι η ζημια στην εγγυηση,κανενας δεν θα σε χρεωσει τιποτα,εαν όχι θα σου χρεωθεί το ποσο αν δεν το φτιαξεις....

Παντου ετσι ειναι:)

sks13 :alien:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Σήμερα μου ήρθε η αναβάθμιση over the air και είπα να την δοκιμάσω. Κατεβαίνει λοιπόν το αρχείο, κάνει επανεκκίνηση το κινητό και προσπαθεί να κάνει την αναβάθμιση με το γνωστό κουκλακι android στην οθόνη. Μετά από λίγο όμως η οθόνη σβήνει και το κινητό κάνει restart και μπαίνει κανονικά στο menu. Αναβάθμιση βέβαια δεν γίνεται και λαμβάνω ειδοποίηση ότι το update απέτυχε.

Μέσω καλωδίου δε δοκίμασα να την κάνω, φαντάζομαι ότι έτσι δε θα έχει πρόβλημα.

Τυγχάνει κάνεις να έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο ?

Υ.Σ:Το κινητό είναι routarismeno μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Νικο ειμαι ασχετος απο αυτα,προσπαθησα μια φορα να γυρισω στην 4.4.4 και δεν τα καταφερα,τωρα το περασα αλλη μια φορα απο το pc companion αλλα τιποτα.Θα το στειλω η ομνιτεκ η αρβατο.Η αρβατο ζηταει κι αυτη για τον ελεγχο λεφτα;Παντως αυτο ειναι απαραδεκτο να εισαι στην εγγυηση και να σε χρεωνουν για τον ελεγχο του κιν.Εχετε ξανασυναντησει τετοια βλαβη;Τι μπορει να φταιει;

 

Θα σου δώσω οδηγίες και θα το κάνεις, είναι αστείο να φλασάρεις.

Από εκεί και πέρα κανείς δε δουλεύει τσάμπα, το σέρβις θα σε χρεώνει εφόσον είσαι εκτός εγγύησης.. Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν ξέρω τι γίνεται, αν πχ τους πεις ότι κόλλησε κατά την αναβάθμιση και φτιάξτε το θα πρέπει να στο κάνουν δωρεάν. Ρώτα το πριν το αφήσεις.

Αν ήσουν ρουτ κτλ όμως δεν ξέρω αν θα έχεις θέμα..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

πηρα τηλεφωνο τη vodafone σημερα να ρωτησω αν υποστηριζει fast dormancy και μου ειπαν θα με παρουν τηλεφωνο:rolleyes:

 

Τελικά τι σου απάντησε φίλε μου;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

 

Υπαρχει κανενας οδηγος πως να περασω manual την stock 5.1.1; Εχω ενα πολώνικο branded και θελω να το καθαρισω.

Host

Link to comment
Share on other sites

Θα σου δώσω οδηγίες και θα το κάνεις, είναι αστείο να φλασάρεις.

Από εκεί και πέρα κανείς δε δουλεύει τσάμπα, το σέρβις θα σε χρεώνει εφόσον είσαι εκτός εγγύησης.. Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν ξέρω τι γίνεται, αν πχ τους πεις ότι κόλλησε κατά την αναβάθμιση και φτιάξτε το θα πρέπει να στο κάνουν δωρεάν. Ρώτα το πριν το αφήσεις.

Αν ήσουν ρουτ κτλ όμως δεν ξέρω αν θα έχεις θέμα..

Ειμαι απο επαρχια κι ετσι αναγκαστικα θα το στειλω με κουριερ.Κολλησε περιπου μια εβδομαδα μετα την αναβαθμιση.Ειμαι εντος εγγυησης νερο δεν μπηκε ποτε παντα σε θηκες και τεμπερεντ.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως οσοι εχετε προβλημα με τη μπαταρια το διορθωνει αυτο; http://www.xda-developers.com/xposed-module-to-fix-mobileradioactive-bug/

 

Πάντως από εκεί προέρχεται το πρόβλημα, mobile radio data.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

το εβαλα σημερα και θα δω.παντως ρε παιδια 1μιση ωρα οθονη με wifi σκαλισμα συνεχεια εγκατασταση καποια xposed modules με καμια 8 επενεκκινησεις και μερικες φωτογραφιες (δοκιμαζα την πατεντα με το 2+ φορες πιο δυνατο led) και η μπαταρια τωρα ειναι ακομα στο 69%..
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι σου απάντησε φίλε μου;;

 

τελικα τιποτα ,δεν πηρε κανενα τηλεφωνο:lol:,το περιμενα δηλαδη.

οπως και να χει εσυ αν εισαι vodafone απενεργοποιησε το fast dormancy,αυτο εκανα κι εγω και ολα ΟΚ.

κανα δυο σελιδες πισω εχει το link στο xda κι αν χρειαστεις τπτ εδω ειμαστε

 

----- προσθήκη μηνύματος 95 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το εβαλα σημερα και θα δω.παντως ρε παιδια 1μιση ωρα οθονη με wifi σκαλισμα συνεχεια εγκατασταση καποια xposed modules με καμια 8 επενεκκινησεις και μερικες φωτογραφιες (δοκιμαζα την πατεντα με το 2+ φορες πιο δυνατο led) και η μπαταρια τωρα ειναι ακομα στο 69%..

 

 

το πιο δυνατο led το θες για τη φωτογραφια η για φακο?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...