Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίζει πρόβλημα με το SuperSU και το Play Store. Μου έβγαλε αναβάθμιση για το SuperSU, πάω να την κάνω και μου βγάζει δεν υπάρχει αρκετός αποθηκευτικός χώρος. Υπάρχει θέμα; Τι κάνω τώρα; :what:

 

κανε επαναφορα στην αρχικη και κλεισε την αυτοματη αναβαθμιση

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

κανε επαναφορα στην αρχικη και κλεισε την αυτοματη αναβαθμιση

 

Τίποτα. Το επανέφερα στην εργοστασιακή έκδοση, απενεργοποίησα και την αυτόματη αναβάθμιση του Play Store, κι εντούτοις πάλι μου βγάζει το ίδιο.

Να κάνω κανένα wipe cache απ' το custom recovery; Θα βοηθήσει καθόλου, ή πάω καρφί για επαναφορά εργοστασιακών;

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

εμενα φιλε πανο την εκανε την αναβαθμιση του su , εκανε και αναβαθμιση στα binaries ,επανεκκινηση και ολα κομπλε. μηπως αν εκανες την αναβαμιση μεσω recovery?

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Πάνο, μην βιάζεσαι να κάνεις επαναφορά. Μπορεί να είναι θέμα του Play store οπότε κάνε λίγη υπομονή που θα στρώσει μόνο του! Και σε μένα μια στις τόσο, μου βγάζει μήνυμα λάθους σε αναβαθμίσεις και απλά το αφήνω στην άκρη και περιμένω να δοκιμάσω μετά από ώρες που όλα πάνε ρολόι! :) Δεν φταίει το κινητό αν δεν σου αναβαθμίζετε μια εφαρμογή. Είναι καθαρά θέμα play store...

edit ... τώρα κατάλαβα πως έχεις κάνει ρουτ, οπότε ξέχνα τα παραπάνω! :p Νόμιζα πως μίλαγες για απείραχτο κινητό, σόρυ!

Link to comment
Share on other sites

εμενα φιλε πανο την εκανε την αναβαθμιση του su , εκανε και αναβαθμιση στα binaries ,επανεκκινηση και ολα κομπλε. μηπως αν εκανες την αναβαμιση μεσω recovery?

 

Όχι, απλά το store μου έβγαλε δύο ενημερώσεις εφαρμογών, του Dolphin και του SuperSU. Ο Dolphin ενημερώθηκε κανονικά, στο SuperSU μου έβγαλε μήνυμα ότι δεν υπάρχει επαρκής αποθηκευτικός χώρος. Έκανα το λάθος να απεγκαταστήσω εντελώς το SuperSU και να το βάλω ξανά, αλλά πάλι βγάζει το ίδιο μήνυμα. Επανέφερα το Store στην εργοστασιακή έκδοση όπως μου είπε πιο πάνω ο NikosMpl, κατήργησα και τις αυτόματες ενημερώσεις του Store, επιχείρησα ξανά να βάλω το SuperSU, τίποτα ξανά. Τώρα δεν έχω καθόλου την εφαρμογή. :wacko:

 

Μήπως η επαναφορά εργοστασιακών είναι μονόδρομος τελικά, ή μπορώ να κάνω κάτι άλλο; :what:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

οπως σου ξαναειπα , δοκιμασες απο recovery να περασεις το SU? αλλες εφαρμογες μπορεις να αναβαθμισεις απο το playstore?

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

οπως σου ξαναειπα , δοκιμασες απο recovery να περασεις το SU? αλλες εφαρμογες μπορεις να αναβαθμισεις απο το playstore?

Ναι, εντάξει, προς το παρόν λύθηκε. Το φλασάρισα από recovery. Το πρόβλημα δημιουργείται όταν μέσα από το SuperSU επιχειρώ να αλλάξω το εικονίδιο με το οποίο θα εμφανίζεται στο launcher και στον app drawer. Δε θα επιχειρήσω ακόμα να το αναβαθμίσω το SuperSU. Αν παρόλα αυτά δω ότι συνεχίζει να είναι ασταθές, κάποια στιγμή που θα ευκαιρώ, θα κάνω μία επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί ή αν έχεις ξεκλειδώσει τον bootloader τοτε αυτό θα φταει. Δοκίμασε απ το pc να κάνεις αναβάθμιση...Αλλιώς μόνο με flashtool

Δεν έχω ξεκλειδώσει τον bootloader, έχω κάνει απλό ρουτ με double recovery

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν την γλίτωσα την επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Τουλάχιστο διορθώθηκε το πρόβλημα με το μήνυμα σφάλματος για ανεπαρκή αποθηκευτικό χώρο, και ελευθέρωσα και αρκετό χώρο στην εσωτερική μνήμη (επέλεξα και ολική διαγραφή δεδομένων στην εσωτερική μνήμη), κι έτσι ξαλάφρωσε αρκετά η συσκευή.

 

Παιδιά, τρόπος για να ρουτάρουμε στην 4.4.4 υπάρχει;

Επειδή το κινητό νέκρωσε και δεν ανταποκρίνονταν, ούτε σε recovery έμπαινε, αναγκάστηκα να φλασάρω την 4.4.4 (157) Το ρουτάρισμα του towelroot δε δουλεύει όμως, και ψάχνω τρόπο να ρουτάρω. Υπάρχει κάτι;

 

Edit:

Όλα οκ, φλάσαρα την 4.4.4 (108), η οποία ρουτάρεται, ρουτάρω βάζω dual recovery, και μετά κάνω μέσω ΟΤΑ την αναβάθμιση σε 157.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εχω δηλωσει το skype στις εξαιρεσεις της stamina.

Ομως, φιλος μου εστειλε μηνυμα στο skype, και τοτε ακουσα εναν ηχο ειδοποιησης, οτι μου εκανε κληση(με σβηστη οθονη), και δεν απαντησα.

Γιατι;

Πως ελαβα το μηνυμα του skype, αλλα οχι την κληση του;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Μια ερώτηση.

Σύνδεσα το κινητό με ακουστικό bluetooth και οι ήχοι ειδοποιήσεων από whatsapp και viber ακούγονται από το ηχείο του κινητου.

Κανονικά θα έπρεπε όλοι οι ήχοι να ακούγονται από τα ακουστικά. Έτσι δεν είναι;

Μήπως παίζει θέμα ασυμβατότητας και πρέπει να αγοράσουμε Sony bluetooth.;

ΥΓ Έχω δοκιμάσει να παίξω με όλες τις ρυθμίσεις

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Μια ερώτηση.

Σύνδεσα το κινητό με ακουστικό bluetooth και οι ήχοι ειδοποιήσεων από whatsapp και viber ακούγονται από το ηχείο του κινητου.

Κανονικά θα έπρεπε όλοι οι ήχοι να ακούγονται από τα ακουστικά. Έτσι δεν είναι;

Μήπως παίζει θέμα ασυμβατότητας και πρέπει να αγοράσουμε Sony bluetooth.;

ΥΓ Έχω δοκιμάσει να παίξω με όλες τις ρυθμίσεις

 

Μπες στις ρυθμίσεις του κινητού, στη σελίδα του ΒΤ, πήγαινε στο ακουστικό ΒΤ σου, και πάτησε το μικρό εικονίδιο ρυθμίσεων δεξιά του ονόματος του ακουστικού. Στη νέα σελίδα που θα ανοίξει, δες αν υπάρχουν οι επιλογές "ήχοι τηλεφώνου" και "ήχοι πολυμέσων" και αν είναι τικαρισμένες και οι δύο. Το πιο λογικό για αυτό που σου κάνει είναι να έχεις ξετικάρει τους "ήχους πολυμέσων".

Αν δε φταίει αυτό, δοκίμασε να διαγράψεις το ακουστικό και να ξανακάνεις pairing.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Αν εγκαταστήσω το nova launcher, θα πέφτει η μπαταρία πιο γρήγορα απ ότι χωρίς αυτόν?!?! Από εμφάνιση αξίζει αλλά αν είναι να χάσω στο θέμα της αυτονομίας...καλύτερα να το αφήσω ως είναι...
Link to comment
Share on other sites

Δεύτερη φορά που παρατηρώ κάτι τέτοιο με το google search. Μόνο 55 λεπτά screen time.. Έχει γίνει και σε κάποιον άλλον αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Αν εγκαταστήσω το nova launcher, θα πέφτει η μπαταρία πιο γρήγορα απ ότι χωρίς αυτόν?!?! Από εμφάνιση αξίζει αλλά αν είναι να χάσω στο θέμα της αυτονομίας...καλύτερα να το αφήσω ως είναι...

 

Δεν έχω δοκιμάσει το Z1c χωρίς τον Nova Launcher, με το που το πήρα, τον πέρασα αμέσως. Χωρίς να έχω λοιπόν μέτρο σύγκρισης, θέμα με την αυτονομία δεν έχω κανένα, το κινητό έχει τον ατελείωτο. Και από όσο βλέπω στο power management, η κατανάλωση του Nova είναι πολύ χαμηλά, καταναλώνει ελάχιστα, οπότε νομίζω ότι η επιβάρυνση στην αυτονομία, αν υπάρχει, είναι αμελητέα.

Link to comment
Share on other sites

Μολις το απεκτησα.

 

Πως κανω ρουτ στην 157; Επισης γιατι σε καθε ρισταρτ θελει να επιλεξω γλωσσα;

Link to comment
Share on other sites

Μολις το απεκτησα.

 

Πως κανω ρουτ στην 157; Επισης γιατι σε καθε ρισταρτ θελει να επιλεξω γλωσσα;

καλοριζικο, γιατι να κανεις ροοτ αυτο το διαμαντι μου λες? εγω δεν συμφωνω να γινει ροοτ

σ αυτο το τηλεφωνο που δεν κολαει οσες και εφαρμογες να βαλεις κι αυτο οφειλεται στο

οτι εχει μεγαλη μνημη εσωτερικη, η γνωμη μου φυσικα

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

καλοριζικο, γιατι να κανεις ροοτ αυτο το διαμαντι μου λες? εγω δεν συμφωνω να γινει ροοτ

σ αυτο το τηλεφωνο που δεν κολαει οσες και εφαρμογες να βαλεις κι αυτο οφειλεται στο

οτι εχει μεγαλη μνημη εσωτερικη, η γνωμη μου φυσικα

Το ρουτ χρειαζεται για 100 δουλειες..:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν άπειροι λόγοι για να κάνεις root. Το ότι δεν κολλάει δεν σημαίνει ότι είναι ανασταλτικός για να το κάνεις root.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν άπειροι λόγοι για να κάνεις root. Το ότι δεν κολλάει δεν σημαίνει ότι είναι ανασταλτικός για να το κάνεις root.

 

καλα βρε παιδια μην μαλωνετε, εγω γι αυτο το λογο και μονο κανω ροοτ σ ενα κινητο για να βγαλω τα αχρηστα και να ελευθερωσω μνημη, εκτος απο το neo V που εκανα κι αλλαγη ρομ με το cwm , και backup ολο το τηλεφωνο , εδω δεν χρειαζεται νομιζω, οποτε το εχω ετσι, αν εχετε αλλους λογους εσεις καντε ροοτ

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

καλοριζικο, γιατι να κανεις ροοτ αυτο το διαμαντι μου λες? εγω δεν συμφωνω να γινει ροοτ

σ αυτο το τηλεφωνο που δεν κολαει οσες και εφαρμογες να βαλεις κι αυτο οφειλεται στο

οτι εχει μεγαλη μνημη εσωτερικη, η γνωμη μου φυσικα

 

Θελω το ρουτ για να ριξω τη συχνοτητα το επεξεργαστου = περισσοτερη μπαταρια και για να επαναφερω απο το titanium backup τις εφαρμογες μου μαζι με τα δεδομενα τους.

 

Ομως δε μπορω να βρω τροπο για ρουτ μεχρι τωρα.

 

Εδοκιμασα αυτο το τροπο http://techchomps.com/root-14-4-a-0-157-android-4-4-4-kitkat-on-xperia-z1-z1-compact-and-z-ultra/ αλλα το flashtool λεει οτι δεν εχω εγκαταστησει τους drivers για ζ1 compact που υπαρχουν στο φακελο drivers του flashtool. Τους εγκατεστησα αλλα εμφανιζει και παλι το το ιδιο μηνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πριν λίγες μέρες που αναγκάστηκα να φλασάρω την 157 που είναι non-rootable (με εύκολο τρόπο), έμεινα για λίγη ώρα χωρίς root και ένιωθα να μου έχουν κοπεί τα χέρια. Και μόνο για τη χρήση του titanium backup, αξίζει η χρήση του root. Πόσο μάλλον για τα υπόλοιπα που μπορείς να κάνεις.

 

Μολις το απεκτησα.

 

Πως κανω ρουτ στην 157; Επισης γιατι σε καθε ρισταρτ θελει να επιλεξω γλωσσα;

Δε γίνεται root αυτή τη στιγμή η 157. Θα πρέπει να κάνεις downgrade στην 108 (να φλασάρεις το αντίστοιχο ftf μέσω flashtool), μετά να ρουτάρεις και όταν σου έρθει η αναβάθμιση της 157, να την κάνεις μέσω OTA, όχι μέσω υπολογιστή.

Ειδάλλως περιμένεις να βρεθεί root exploit για την 157.

Πλέον υπάρχει το πανίσχυρο εργαλείο που ακούει στο όνομα XperiFirm, με το οποίο κατεβάζεις όποιο επίσημο firmware θες, και μετά το φλασάρεις στο άψε-σβήσε με το flashtool.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εγω γιατι εχω την 157 κι εχω ακομη root, οπως το κανα πριν 2 μηνες που αγορασα το κινητο;

Τουλαχιστον ετσι λεει το rootchecker, και με titanium δεν εχω κανενα θεμα, ουτε και με superuser.

Μηπως τελικα, παιζει ρολο τι ειδους root, με ποιο τροπο εγινε, σε καθε συσκευη;

Εγω απο το xda εκανα, το λινκ εδω εσεις μου το ειχατε δωσει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω γιατι εχω την 157 κι εχω ακομη root, οπως το κανα πριν 2 μηνες που αγορασα το κινητο;

Τουλαχιστον ετσι λεει το rootchecker, και με titanium δεν εχω κανενα θεμα, ουτε και με superuser.

Μηπως τελικα, παιζει ρολο τι ειδους root, με ποιο τροπο εγινε, σε καθε συσκευη;

Εγω απο το xda εκανα, το λινκ εδω εσεις μου το ειχατε δωσει.

Προφανώς είχες ρουτάρει την 108, και μετά πέρασες την 157 μέσω OTA (ασύρματα, όχι μέσω υπολογιστή). Με αυτόν τον τρόπο το root διατηρείται.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...