Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπομονή λοιπόν σε κανένα μήνα που θα έχει πέσει η τιμή πάλι και χτύπα το z1c, αξίζει εκεί κοντά στα 260 περίπου
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να ρωτησω αν χρειαστει ποτε αλλαγη μπαταριας σε αυτο η στο z3c γινεται ευκολα στο σερβις της εταιρειας?
Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι προτιμω τα μικρα κινητα...one-handed δεν θελω να χρησημοποιω κινητο με τα 2 χερια...γι αυτο βεβαια ειμαι κατοχος του xperia ray το οποιο το εχω 4 χρονια..νταξει τωρα τα εχει φτυσει :P

ζ3 δεν μπορω αν και θα ηθελα λογω ελλειψης χρηματων ;)

 

Πάρε Ζ3 compact και θα με θυμηθείς. .. δεν υπάρχει καλύτερο αυτή τη στιγμή. .

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω αν χρειαστει ποτε αλλαγη μπαταριας σε αυτο η στο z3c γινεται ευκολα στο σερβις της εταιρειας?

φανταζομαι ναι.αλλα με τετοιο χωρο σε mah και εμεις που αλλαζουμε τα κινητα ανα 2 χρονια το πολυ...δεν νομιζω να εχεις θεμα.το κινητο εχει πολυ καλη αυτονομια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο ευχαριστω φιλε :)

εκει που ειμουν σιγουρος οτι θελω το z1 compact μετα ακουσα οτι τρωει κολληματα μετα απο λιγο καιρο,η καμερα δεν ειναι 20 mpixel για κανεναν λογο και εχει θεματα..

 

Αν κατάλαβα καλά, κάποιοι σου είπανε για το Ζ1c ότι:

1. Τρώει κολλήματα μετά από καιρό (μετά από πόσο καιρό; Σε ποιους τομείς τρώει κολλήματα;;; ).

2. Δεν είναι η κάμερά του 20mp (πόσο είναι δηλαδή;;; 8; 13; 5;;; :wacko:).

3. Έχει θέματα (γενικά κι αόριστα;;; Τι θέματα; ).

 

Δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά που σου είπανε. Όποιος σε πληροφόρησε ή δεν ξέρει τι του γίνεται, ή είναι φανατικός κάποιας άλλης μάρκας (π.χ. LG) και προσπάθησε να σε αποτρέψει με ψέμματα από το να πάρεις το Ζ1c.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

1)οτι γενικα τα xperia μετα απο καιρο τρωνε κολλημα πολλες φορες στο μενου

2)με ειπαν αρκετοι οτι η καμερα αυτη δεν ειναι τοσο ποιοτικη οσο ειναι π.χ. η καμερα της lg που ειναι 13 mp(επισης εγω προσωπικα ειχα διαβασει οτι υπηρχε θεμα με το φλασ στο συγκεκριμενο μοντελο,αλλα υποθετω το εχουν διορθωσει αυτο στις καινουργιες συσκευες του ζ1,σωστα?)

3)οτι η σονυ τα παραταει τα κινητα της καθως βγαζει συχνα καινουργια και δν εχει τοσο καλο service οσο καποια αλλη εταιρεια

αυτα μου εχουν πει κυριως..ποια ειναι η γνωμη σου?ειδικα αυτο με την καμερα με απασχολει πολυ γιατι θελω το κινητο μου να εχει καλη καμερα καθως ασχολουμε με φωτογραφιες,γι αυτο κιολας ειμουν σιγουρος οτι θα παρω το ζ1 οταν ειδα οτι εχει 20 mp(και λογω μικρου μεγεθους βεβαια)αλλα οταν σε λενε πολλοι ετσι αρχιζεις και εχεις αμφιβολιες..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καταρχήν σέρβις όλοι θα έχουν arvato πλέον, παίρνει όλες τις εταιρίες.. Οπότε δεν το κοιτάς..από την σειρά Ζ και μετά δίνει υπεραρκετά updates και δουλεύουν σωστά τα κινητά.το Ζ1c δύο μειονεκτηματα έχει από το Ζ3c

1ον κακο ακουστικο με αποτέλεσμα να έχει τριγμούς όταν το έχεις τέρμα, εγώ το διαπίστωσα σε 4 συσκευές που πέρασαν από τα χέρια μου και με χάλασε λίγο αλλά δεν είναι σημαντικό θέμα,το βάζεις λίγο πιο χαμηλά που ακούς εξίσου καλά και είσαι οκ.

2ον το φλας δεν είναι αρκετά δυνατό και κυρίως δεν διαχεει σωστά το φως και στο κέντρο πάντα φωτίζει πολύ περισσότερο, με αποτέλεσμα να μην βγάζει καλά φωτισμένες φώτο σε απόσταση από ένα μέτρο και πίσω πολλές φορές.. Επίσης η κάμερα έχει βελτιωθεί πολύ στο Ζ3c και έχω πάθει πλάκα.

Προσωπικά τα 20mp τα θεωρώ άχρηστα, τραβάω στα 8 και έχω τρομερά καλά αποτελέσματα ακόμα και με ζουμ.

Ότι απορία έχεις μας λες!

Α! Και η μπαταρία βγάζει δύο μέρες άνετα αν το στήσεις σωστά.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι ναι.αλλα με τετοιο χωρο σε mah και εμεις που αλλαζουμε τα κινητα ανα 2 χρονια το πολυ...δεν νομιζω να εχεις θεμα.το κινητο εχει πολυ καλη αυτονομια.

Θα παρω ενα απο τα 2 και θα το κρατησω σιγουρα πανω απο 2 χρονια,απλα εχω διαβασει στο νετ οτι ειναι δυσκολο να αλλαχτει η μπαταρια σε τετοιου ειδους κινητα.Οπως και να το κανουμε η μη αποσπωμενη μπαταρια ειναι ενα θεματακι που θελει ψαξιμο.Εχει τυχει σε καποιον να την αλλαξει?

Link to comment
Share on other sites

Θα παρω ενα απο τα 2 και θα το κρατησω σιγουρα πανω απο 2 χρονια,απλα εχω διαβασει στο νετ οτι ειναι δυσκολο να αλλαχτει η μπαταρια σε τετοιου ειδους κινητα.Οπως και να το κανουμε η μη αποσπωμενη μπαταρια ειναι ενα θεματακι που θελει ψαξιμο.Εχει τυχει σε καποιον να την αλλαξει?

Μην σε απασχολει η μπαταρια, εγω προσωπικα δεν εχει χρειαστει να αλλαξω μπαταρια σε κινητο ποτε και τα κραταω γυρω στα 3 χρονια. Το μονο που χρειαζεται η αποσπωμενη ειναι για να την βγαζεις οταν τρωει κολλημα, αλλα το κινητο αυτο δεν τρωει κολληματα και εχει ετσι και αλλιως ενα κουμπι reset που κανει αυτην την δουλεια

Κατα τα αλλα αν το μεγεθος του κινητου σε ενδιαφερει και δεν θες παντοφλες το ζ1 ειναι μονοδρομος. Αν και οπως ειπαν οι προηγουμενοι θα αξιζε να περιμενεις το z3c που αγγιζει πραγματικα την τελειοτητα πλεον εχοντας διορθωσει καποια φαουλ του ζ1. Τελος η καμερα του z1 ειναι κορυφαια απλα αυτα που ακουσες ειναι οτι θα μπορουσε να ειναι και καλυτερη σαυτα τα Mp, ισχυει αλλα και παλι ειναι καλυτερη απο του Lg τουλαχιστον την μερα, γιατι την νυχτα υστερει λιγο και το φλας του ειναι λιγο αδυναμο. Για μενα η βασικη και μονη αδυναμια του z1c ειναι η ευαισθησια του, θελει θηκες, tempered glass κλπ. και το αλουμινιο τελικα σημαδευεται ευκολα, απο πισω το πλαστικο ας μην το συζητησουμε και το antishatter μπροστα απλα οτι να ναι.Για αυτο περιμενε το z3c που οπως βλεπω τα διορθωσαν ολα αυτα χωρις να "χαλασουν" κατι αλλο.

Edited by kotsosbb
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα περιμενω να πεσει κι αλλο το ζ3 και θα το παρω απλα αν ξεραμε οτι η αλλαγη μπαταριας γινεται στο σερβις(που πιστευω θα γινεται απλα θελω να το σιγουρεψω)θα εφευγε και ο τελευταιος ενδοιασμος για το ποια συσκευη να επιλεξω
Link to comment
Share on other sites

Γινεται σιγουρα κατι τετοιο απλα δεν αξιζει πιστευω. Ποιος ξερει μετα αν θα το κλεισουν σωστα το καπακι και αν θα κρατησει την στεγανοτητα του. Τελος παντων η μπαταρια ηδη ειναι πολυ καλη οποτε και σε 3 χρονια πχ θα ειναι ικανοποιητικη. Και το οτι κραταει και δυο μερες η μπαταρια σημαινει λιγοτερες φορτισεις σε βαθος χρονου σε σχεση με κινητο που βγαζει με το ζορι 1 μερα.
Link to comment
Share on other sites

παιδια μολις το πηρα μεταχειρισμενο..πεταει! θελω ομως να μικρυνω την avigation bar και θελω ροοτ.. ειμαι στην .157....υπαρχει κανενας αναλυτικος τροπος για ροοτ? κοιταξα λιγο αλλα δυσκολο μου φενεται....περναω την .108 πρωτα? μετα easy root αλλα δεν ειναι μου ειναι τελειως ροοτ γιατι δεν μπορω να βγαλω τις αχρηστες εφαρμογες της σονυ..
Link to comment
Share on other sites

παιδια μολις το πηρα μεταχειρισμενο..πεταει! θελω ομως να μικρυνω την avigation bar και θελω ροοτ.. ειμαι στην .157....υπαρχει κανενας αναλυτικος τροπος για ροοτ? κοιταξα λιγο αλλα δυσκολο μου φενεται....περναω την .108 πρωτα? μετα easy root αλλα δεν ειναι μου ειναι τελειως ροοτ γιατι δεν μπορω να βγαλω τις αχρηστες εφαρμογες της σονυ..

Δεν θυμαμαι να σου πω την διαδικασια για το ρουτ, αν ψαξεις προηγουμενα ποστ θα το βρεις, αλλα αν εχεις κανει ρουτ, για να διαγραψεις αυτες τις εφαρμογες θελεις κατι σαν το titanium backup, το οποιο θα σου πει αν εχεις η οχι ρουτ οταν το ανοιξεις. Απο το μενου των εφαρμογων ειναι λογικο να μην σου εμφανιζει επιλογη διαγραφης.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μολις το πηρα μεταχειρισμενο..πεταει! θελω ομως να μικρυνω την avigation bar και θελω ροοτ.. ειμαι στην .157....υπαρχει κανενας αναλυτικος τροπος για ροοτ? κοιταξα λιγο αλλα δυσκολο μου φενεται....περναω την .108 πρωτα? μετα easy root αλλα δεν ειναι μου ειναι τελειως ροοτ γιατι δεν μπορω να βγαλω τις αχρηστες εφαρμογες της σονυ..

Αν δεν απατώμαι, δεν υπάρχει εύκολος τρόπος για ρουτάρισμα της .157, αλλά μπορείς να κατεβάσεις με το XperiFirm την .108, η οποία ρουτάρεται, και μετά να περάσεις την .157 με ΟΤΑ.

Δεν θυμαμαι να σου πω την διαδικασια για το ρουτ, αν ψαξεις προηγουμενα ποστ θα το βρεις, αλλα αν εχεις κανει ρουτ, για να διαγραψεις αυτες τις εφαρμογες θελεις κατι σαν το titanium backup, το οποιο θα σου πει αν εχεις η οχι ρουτ οταν το ανοιξεις. Απο το μενου των εφαρμογων ειναι λογικο να μην σου εμφανιζει επιλογη διαγραφης.

Προσωπικά τις εργοστασιακές εφαρμογές, συν όποιες άλλες δεν θέλω, τις παίρνω backup με το Titanium, και μετά απλά τις παγώνω. Δε χρειάζεται ντε και καλά απεγκατάσταση για να μην σου τρώνε RAM, εκτός κι αν σου λείπει και χώρος στην εσωτερική μνήμη, και θες να την καθαρίσεις από κάθε τι μη απαραίτητο. Ακόμα κι αυτό αν θες όμως, μπορείς να τις κάνεις απεγκατάσταση με το Titanium, έχοντας πάρει backup πιο πριν, και αν κάποια στιγμή τις χρειαστείς, απλά τις επαναφέρεις με το Titanium. ;)

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν απατώμαι, δεν υπάρχει εύκολος τρόπος για ρουτάρισμα της .157, αλλά μπορείς να κατεβάσεις με το XperiFirm την .108, η οποία ρουτάρεται, και μετά να περάσεις την .157 με ΟΤΑ.

 

Προσωπικά τις εργοστασιακές εφαρμογές, συν όποιες άλλες δεν θέλω, τις παίρνω backup με το Titanium, και μετά απλά τις παγώνω. Δε χρειάζεται ντε και καλά απεγκατάσταση για να μην σου τρώνε RAM, εκτός κι αν σου λείπει και χώρος στην εσωτερική μνήμη, και θες να την καθαρίσεις από κάθε τι μη απαραίτητο. Ακόμα κι αυτό αν θες όμως, μπορείς να τις κάνεις απεγκατάσταση με το Titanium, έχοντας πάρει backup πιο πριν, και αν κάποια στιγμή τις χρειαστείς, απλά τις επαναφέρεις με το Titanium. ;)

 

περασα τιην .108 και δοκιμασα ρουτ με το easyroottool . εγινε ροοτ αλλα μολις εβαλα τιτανιουμ για απεγκατασταση ελεγε failed to unistall ενω ειμουνα ροοτ κανονικα! κατι ελεγε οτι δεν μπορουνε να κανει mount αν καταλαβα καλα...μαλον δεν ειταν φουλ ρουτ...την .157 την πηρα με οτα update οπως ειπατε

Link to comment
Share on other sites

περασα τιην .108 και δοκιμασα ρουτ με το easyroottool . εγινε ροοτ αλλα μολις εβαλα τιτανιουμ για απεγκατασταση ελεγε failed to unistall ενω ειμουνα ροοτ κανονικα! κατι ελεγε οτι δεν μπορουνε να κανει mount αν καταλαβα καλα...μαλον δεν ειταν φουλ ρουτ...την .157 την πηρα με οτα update οπως ειπατε

 

παιδια το 1080p video σε εσωτερικο χωρο νομιζω οτι εχει λιγο προβλημα με το auto focus?δοκιμασα camera fv-5 και cimema fv-5 και τα αποτελεσματα σαφως καλυτερα ακομα και στο αυτοματο απο τη μαμα καμερα!

Link to comment
Share on other sites

παιδια το 1080p video σε εσωτερικο χωρο νομιζω οτι εχει λιγο προβλημα με το auto focus?δοκιμασα camera fv-5 και cimema fv-5 και τα αποτελεσματα σαφως καλυτερα ακομα και στο αυτοματο απο τη μαμα καμερα!

 

Ναι,η αληθεια ειναι οτι εχει ενα θεματακι στην εστιαση του σε εσωτερικους χωρους....:rolleyes:

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Ναι,η αληθεια ειναι οτι εχει ενα θεματακι στην εστιαση του σε εσωτερικους χωρους....:rolleyes:

 

με το cinema fv-5 κανενα προβλημα ομως! αυτο εχω τωρα για φωτο και βιντεο!

κατι αλλο..η οθονη εχει screen protector απο τη μανα του? γεμιζει πολυ ευκολα δακτυλιες και φενεται κακασχημο!! tempered glass εχουν και αυτα δακτυλιες?υπαρχει τιποτα που να μην πιανει?

Link to comment
Share on other sites

περασα τιην .108 και δοκιμασα ρουτ με το easyroottool . εγινε ροοτ αλλα μολις εβαλα τιτανιουμ για απεγκατασταση ελεγε failed to unistall ενω ειμουνα ροοτ κανονικα! κατι ελεγε οτι δεν μπορουνε να κανει mount αν καταλαβα καλα...μαλον δεν ειταν φουλ ρουτ...την .157 την πηρα με οτα update οπως ειπατε

Δεν ξέρω τι μπορεί να έχει συμβεί φίλε μου. Εγώ όταν ρουτάρω μετά από αναβάθμιση και επαναφορά εργοστασιακών, το πρώτο που εγκαθιστώ είναι το Root Checker, για να ελέγξω αν όντως είμαι root κανονικά. Μετά βάζω κανονικά το Titanium Backup, και γενικά σε όλες τις απόπειρες εφαρμογών να αποκτήσουν superuser δικαιώματα, βγαίνει popup από τον SuperSU, μου ζητάει πρόσβαση για την εφαρμογή αυτή, επιλέγω να δώσει πρόσβαση και δικαιώματα superuser, και όλα προχωράνε κανονικά. ;)

 

με το cinema fv-5 κανενα προβλημα ομως! αυτο εχω τωρα για φωτο και βιντεο!

κατι αλλο..η οθονη εχει screen protector απο τη μανα του? γεμιζει πολυ ευκολα δακτυλιες και φενεται κακασχημο!! tempered glass εχουν και αυτα δακτυλιες?υπαρχει τιποτα που να μην πιανει?

Έχω εδώ και καιρό αλλάξει από την εργοστασιακή στην Camera FV-5 και στη δίδυμή της εφαρμογή Cinema FV-5, και τα αποτελέσματα είναι πολύ καλύτερα. Μάλιστα αν έχεις εγκατεστημένες και τις δύο εφαρμογές, με ένα πλήκτρο μεταβαίνεις από φωτογράφηση σε βιντεοσκόπηση, σαν να είχες μία εφαρμογή.

Όσο για τα tempered glass protectors, αν πάρεις κάποιο που αναφέρει ότι έχει και oleophobic layer, τότε έχεις πολύ καλύτερα αποτελέσματα κατά των δαχτυλιών. H Ultimate Sheild που έχω μόνιμα φορεμένη στο Ζ1c μου είναι δοκιμασμένη και πολύ αποτελεσματική και σε αυτόν τον τομέα. ;)

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι μπορεί να έχει συμβεί φίλε μου. Εγώ όταν ρουτάρω μετά από αναβάθμιση και επαναφορά εργοστασιακών, το πρώτο που εγκαθιστώ είναι το Root Checker, για να ελέγξω αν όντως είμαι root κανονικά. Μετά βάζω κανονικά το Titanium Backup, και γενικά σε όλες τις απόπειρες εφαρμογών να αποκτήσουν superuser δικαιώματα, βγαίνει popup από τον SuperSU, μου ζητάει πρόσβαση για την εφαρμογή αυτή, επιλέγω να δώσει πρόσβαση και δικαιώματα superuser, και όλα προχωράνε κανονικά. ;)

 

 

Έχω εδώ και καιρό αλλάξει από την εργοστασιακή στην Camera FV-5 και στη δίδυμή της εφαρμογή Cinema FV-5, και τα αποτελέσματα είναι πολύ καλύτερα. Μάλιστα αν έχεις εγκατεστημένες και τις δύο εφαρμογές, με ένα πλήκτρο μεταβαίνεις από φωτογράφηση σε βιντεοσκόπηση, σαν να είχες μία εφαρμογή.

Όσο για τα tempered glass protectors, αν πάρεις κάποιο που αναφέρει ότι έχει και oleophobic layer, τότε έχεις πολύ καλύτερα αποτελέσματα κατά των δαχτυλιών. H Ultimate Sheild που έχω μόνιμα φορεμένη στο Ζ1c μου είναι δοκιμασμένη και πολύ αποτελεσματική και σε αυτόν τον τομέα. ;)

 

http://www.ebay.com/itm/141434716606?_trksid=p2060778.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT αυτην λες ετσι?

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ποια απ'ολες ειναι η εφαρμογη που λετε;

https://play.google.com/store/search?q=cinema%20fv-5

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.flavionet.android.camera.pro

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.flavionet.android.cinema.pro

Link to comment
Share on other sites

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εχω το κινητο ενα τετραμηνο περιπου, και πραγματικα το απολαμβανω καθε μερα.

Θα περασω ομορφα πιστευω μαζι του, για πολλά χρόνια...

:)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...