Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πολλες φορες οταν θελω να τραβηξω φωτο, η καμερα κολλαει στο καρε που μολις τραβηξα και δεν επανερχεται εκτος και αν πατησω το ON/OFF για να αναβοσβησω την οθονη...εχω κανει και επαναφορα εργ. ρυθμισεων αλλα δεν αλλαξε κατι...

Τι μπορει να φταει?

 

Και σε μένα το κάνει κάπου κάπου. Δεν αποθηκεύει και την φωτό. Που έχεις ορίσει να αποθηκεύονται? Στην sd εγω ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

To power button σας φαινεται να ειναι αντοχης;

Δεν εχω καποιο θεμα, αλλα δεν το βλεπω και πολυ στιβαρο.

Link to comment
Share on other sites

To power button σας φαινεται να ειναι αντοχης;

Δεν εχω καποιο θεμα, αλλα δεν το βλεπω και πολυ στιβαρο.

 

Θα σου είναι πιο εύκολο να βάλεις μια εφαρμογούλα για power off και με ένα gesture απο τον launcher σου να κλεινεις την συσκευή...

(Δεν απαντάω στην ερώτηση σου γιατί δεν έχω την συσκευή, αλλά σου δίνω μια ιδέα...)

 

Καλημέρα!

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Πολλες φορες οταν θελω να τραβηξω φωτο, η καμερα κολλαει στο καρε που μολις τραβηξα και δεν επανερχεται εκτος και αν πατησω το ON/OFF για να αναβοσβησω την οθονη...εχω κανει και επαναφορα εργ. ρυθμισεων αλλα δεν αλλαξε κατι...

Τι μπορει να φταει?

 

Αποθηκευση στην εσωτερικη μνημη το ειχα ρυθμισμεη...αρα μαλλον δεν φταιει αυτο

 

Το κάνει σε πολλούς αδερφέ, ανεξάρτητα το τρόπο αποθήκευσης! Το σπαστικό είναι πως το ρημάδι διαλέγει και το κάνει όταν είναι κάποια σημαντική στιγμή που θες ν' αποθανατίσεις! Στα φόρουμ της sony πέφτει πολύ κράξιμο για το συγκεκριμένο θέμα, αλλά ποτέ δεν έχει γίνει κάποια επίσημη τοποθέτηση από την εταιρεία, αλλά και καμιά αναβάθμιση! Προφανώς αυτό δείχνει κάποια αστοχία υλικού, κάτι προβληματικό ή δεν ξέρω και γω τι άλλο μιας και αν ήταν θέμα software θα είχε λυθεί αμέσως!;)

Link to comment
Share on other sites

Το κάνει σε πολλούς αδερφέ, ανεξάρτητα το τρόπο αποθήκευσης! Το σπαστικό είναι πως το ρημάδι διαλέγει και το κάνει όταν είναι κάποια σημαντική στιγμή που θες ν' αποθανατίσεις! Στα φόρουμ της sony πέφτει πολύ κράξιμο για το συγκεκριμένο θέμα, αλλά ποτέ δεν έχει γίνει κάποια επίσημη τοποθέτηση από την εταιρεία, αλλά και καμιά αναβάθμιση! Προφανώς αυτό δείχνει κάποια αστοχία υλικού, κάτι προβληματικό ή δεν ξέρω και γω τι άλλο μιας και αν ήταν θέμα software θα είχε λυθεί αμέσως!;)

 

εγω παντως σε 4 Ζ1c δεν το εχω παθει και ειναι ολα προεπιλογη στην SD. Αν εχεις αστοχια υλικου, με προεπιλογη στην SD τοτε η SD φταιει..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νικο το κάνει με όποιο τρόπο αποθήκευσης και αν κάνω ( όπως και του φίλου από πάνω), αλλά το ίδιο συμβαίνει και σε 2 γνωστούς μου που το έχουν μάλιστα πάρει πρόσφατα! Δεν ξέρω τι γίνετε ρε γ@μώτο! Θα περιμένω το γλειφιτζούρι να δω αν στρώσει αλλιώς θα το σπρώξω!:(
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νικο το κάνει με όποιο τρόπο αποθήκευσης και αν κάνω ( όπως και του φίλου από πάνω), αλλά το ίδιο συμβαίνει και σε 2 γνωστούς μου που το έχουν μάλιστα πάρει πρόσφατα! Δεν ξέρω τι γίνετε ρε γ@μώτο! Θα περιμένω το γλειφιτζούρι να δω αν στρώσει αλλιώς θα το σπρώξω!:(

 

επειδη αναφερατε την επαναφορα..αυτη την κανατε χωρις επανεγκατασταση του λογισμικου? αν ναι, τοτε δεν κανατε τιποτα, για μενα καντε μια καθαρη εγκατασταση, δηλαδη και επαναφορα και ξανα περασματα της τελευταιας ρομ, ή μιας αλλης ρομ (αν θελετε εχω ελληνικη απο το δικο μου φτιαξει ) και την περνατε. Εμενα δουλευει σωστα. Επισης το να πας σερβις για αυτο δεν ειναι κακο, αλλα θεωρω οτι ειναι λογισμικο..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

επειδη αναφερατε την επαναφορα..αυτη την κανατε χωρις επανεγκατασταση του λογισμικου? αν ναι, τοτε δεν κανατε τιποτα, για μενα καντε μια καθαρη εγκατασταση, δηλαδη και επαναφορα και ξανα περασματα της τελευταιας ρομ, ή μιας αλλης ρομ (αν θελετε εχω ελληνικη απο το δικο μου φτιαξει ) και την περνατε. Εμενα δουλευει σωστα. Επισης το να πας σερβις για αυτο δεν ειναι κακο, αλλα θεωρω οτι ειναι λογισμικο..

 

το ενα απο τα 4 ειναι το δικο μου..αλλα δεν εχω τετοιο θεμα

Edited by p3nny
This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

Το κάνει σε πολλούς αδερφέ, ανεξάρτητα το τρόπο αποθήκευσης! Το σπαστικό είναι πως το ρημάδι διαλέγει και το κάνει όταν είναι κάποια σημαντική στιγμή που θες ν' αποθανατίσεις! Στα φόρουμ της sony πέφτει πολύ κράξιμο για το συγκεκριμένο θέμα, αλλά ποτέ δεν έχει γίνει κάποια επίσημη τοποθέτηση από την εταιρεία, αλλά και καμιά αναβάθμιση! Προφανώς αυτό δείχνει κάποια αστοχία υλικού, κάτι προβληματικό ή δεν ξέρω και γω τι άλλο μιας και αν ήταν θέμα software θα είχε λυθεί αμέσως!;)

Το πρόβλημα γίνεται και στο δικό μου Z1 Compact, χωρίς προηγούμενο σημάδι. Φυσικά όπως λέει και ο νόμος του Murphy, θα γίνει τη χειρότερη στιγμή... Αυτό μαζί με το γεγονός ότι οι νυχτερινές φώτο δεν ήταν αυτό που περίμενα (ερχόμενος από Lumia 925 απογοητευτηκα) με έχουν ξενερώσει, σε ένα ειδάλλως άριστο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

επειδη αναφερατε την επαναφορα..αυτη την κανατε χωρις επανεγκατασταση του λογισμικου? αν ναι, τοτε δεν κανατε τιποτα, για μενα καντε μια καθαρη εγκατασταση, δηλαδη και επαναφορα και ξανα περασματα της τελευταιας ρομ, ή μιας αλλης ρομ (αν θελετε εχω ελληνικη απο το δικο μου φτιαξει ) και την περνατε. Εμενα δουλευει σωστα. Επισης το να πας σερβις για αυτο δεν ειναι κακο, αλλα θεωρω οτι ειναι λογισμικο..

Το έχει κάνει 2-3 φορές και σε 'μένα, που ήταν από σκρουτζομάγαζο και πέρασα την δική σου ROM με Flashtool και έκανα και επαναφορά.

Θα μου πεις, μπορεί να μην κάθισε καλά η ROM και να θέλει πάλι πέρασμα. Αλλά επειδή άργησε να το κάνει και έχω στήσει το κινητό, βαριέμαι να το ξανακάνω. Αν βέβαια δω ότι το κάνει αρκετές φορές, θα την ξαναπεράσω. Πριν, δεν το είχε κάνει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Το έχει κάνει 2-3 φορές και σε 'μένα, που ήταν από σκρουτζομάγαζο και πέρασα την δική σου ROM με Flashtool και έκανα και επαναφορά.

Θα μου πεις, μπορεί να μην κάθισε καλά η ROM και να θέλει πάλι πέρασμα. Αλλά επειδή άργησε να το κάνει και έχω στήσει το κινητό, βαριέμαι να το ξανακάνω. Αν βέβαια δω ότι το κάνει αρκετές φορές, θα την ξαναπεράσω. Πριν, δεν το είχε κάνει ποτέ.

 

με προβληματισατε τωρα γιατι εμενα κανενα απο τα 2 και νομιζω και το 3ο της Penny εχει ιδια ρομ, δεν εχουν προβλημα, και απο φωτογραφιες απειρες..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα στο Ζ1 μου, στα γενέθλια του γιού μου (περιττό να πω τι καντήλια έριξα). Έκανα εκκαθάριση δεδομένων από την εφαρμογή της κάμερας και απενεργοποίησα την εκκίνηση της κάμερας με παρατεταμένο πάτημα του κουμπιου. Από τότε το δοκιμαζω καθημερινα με 4-5 επαναλαμβανόμενες φωτογραφιες και δεν το έχει ξανακανει. Δεν εγγυώμαι οτι είναι αυτό, απλά μοιράζομαι την εμπειρία μου μαζί σας, μπας και βρεθεί λυση.

 

Ο χώρος που αποθηκεύονται οι φωτο δεν εχει καμία σημασία.

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα στο Ζ1 μου, στα γενέθλια του γιού μου (περιττό να πω τι καντήλια έριξα). Έκανα εκκαθάριση δεδομένων από την εφαρμογή της κάμερας και απενεργοποίησα την εκκίνηση της κάμερας με παρατεταμένο πάτημα του κουμπιου. Από τότε το δοκιμαζω καθημερινα με 4-5 επαναλαμβανόμενες φωτογραφιες και δεν το έχει ξανακανει. Δεν εγγυώμαι οτι είναι αυτό, απλά μοιράζομαι την εμπειρία μου μαζί σας, μπας και βρεθεί λυση.

 

Ο χώρος που αποθηκεύονται οι φωτο δεν εχει καμία σημασία.

 

εγω το ανοιγω σταθερα με το κουμπι καμερας αλλα δεν εχω επιλεξει να φωτογραφιζει κιολας..απλα να ανοιγει! περιμενω να ανοιξει και να εστιασει αφου το αφησω, δεν το παω δηλαδη κατευθειαν για φωτο, και μετα ξαναπαταω να εστιασει ακομα καλυτερα και βγαζω. Παντα το κανω ετσι αλλα στιγμιαια (παταω-ανοιγει,αφηνω-παταω-εστιαζει-παταω πιο μεσα..) Μηπως σε οσους εβγαλε προβλημα ηταν απο κουμπι κατευθειαν για φωτο? οποτε τν ακουσε λιγο?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που λέτε για την κάμερα και για την ενεργοποίησή της με το ειδικό πλήκτρο, υπάρχει τρόπος να προγραμματίσουμε το πλήκτρο να εκκινεί άλλη εφαρμογή πλην της εργοστασιακής της Sony; Τελευταία τραβάω φωτογραφίες και βίντεο με Camera/Cinema FV-5, και θα με βόλευε να άνοιγα κατευθείαν όποια εφαρμογή θέλω, αντί να ξεκλειδώνω το κινητό και να την ανοίγω χειροκίνητα.

 

Εννοείται ότι το σφάλμα με την διαθεσιμότητα της κάμερας μου είχε συμβεί 2-3 φορές το καλοκαίρι, μόνο με την εργοστασιακή εφαρμογή, και έκτοτε δεν το ξαναείδα, ούτε σε καμία από τις 3rd party εφαρμογές που έχω δουλέψει κατά καιρούς.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτό με την Camera δεν μου το έκανε ούτε και με την προηγούμενη έκδοση του software, αλλά σας το κάνει και με την τελευταία, την 157; Edited by AnDas
Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτό με την Camera δεν μου το έκανε ούτε και με την προηγούμενη έκδοση του software, αλλά σας το κάνει και με την τελευταία, την 157;

 

Μην παίζεις με τον πόνο μας ρε φίλε ... :p .., εσένα οι Ελβετοί είναι μπροστά και σου ήρθε αμέσως η αναβάθμιση! Εμάς εδώ Ελλάντα μπορεί να μην έρθει και καθόλου! Είδες κάτι καινούργιο με την αναβάθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτό με την Camera δεν μου το έκανε ούτε και με την προηγούμενη έκδοση του software, αλλά σας το κάνει και με την τελευταία, την 157;

 

Μην παίζεις με τον πόνο μας ρε φίλε ... :p .., εσένα οι Ελβετοί είναι μπροστά και σου ήρθε αμέσως η αναβάθμιση! Εμάς εδώ Ελλάντα μπορεί να μην έρθει και καθόλου! Είδες κάτι καινούργιο με την αναβάθμιση?

 

Χθες μου ηρθε εμενα η 157 :D Καινουργιο τπτ, bugfixes νομιζω μονο. Καναδυο φορες που εβγαλα φωτο, δεν ειχε κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το γράφω γιατί κάπου πήρε το μάτι μου ότι διορθώνει ένα bug της κάμερας, αλλά επειδή δεν είχα ποτέ πρόβλημα, δεν ασχολήθηκα παραπάνω για να σας πω ποιος ακριβώς είναι...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχω παρατηρήσει ότι όταν μιλάω στο τηλέφωνο και έχω ανοιχτά τα δεδομένα μετά από κάποιο χρονικό διάστημα δεν λειτουργούν. Η επιλογή όμως παραμένει ενεργοποιημένη. Αυτό το είχα παρατηρήσει και στο παλιό μου Xperia Ray. Να είναι θέμα του δικτύου ή μου έχει ξεφύγει κάποια ρύθμιση;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχω παρατηρήσει ότι όταν μιλάω στο τηλέφωνο και έχω ανοιχτά τα δεδομένα μετά από κάποιο χρονικό διάστημα δεν λειτουργούν. Η επιλογή όμως παραμένει ενεργοποιημένη. Αυτό το είχα παρατηρήσει και στο παλιό μου Xperia Ray. Να είναι θέμα του δικτύου ή μου έχει ξεφύγει κάποια ρύθμιση;

 

εννοεις οτι οσο μιλας κλεινουν?δε βλεπεις δλδ να λεει πανω G ή H? ή εννοεις οτι μολις τελειωσεις το τηλεφωνο αυτα παραμενουν κλειστα?

Αν ειναι το 1ο ειναι φυσιολογικο, αν ειναι το 2ο ειναι θεμα, μολις τελειωσει η κληση τα δεδομενα ανοιγουν παλι.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ή έστω μέσα στο λεπτό, ανάλογα με την διαθεσιμότητα του δικτύου
Link to comment
Share on other sites

παιδιά το κινητό είναι απίστευτο. Μπαταρία με λίγη χρήση έχει φτάσει και 5 ημέρες..

Με μέτρια χρήση 3+ μέρες στο νερό

και κανονική χρήση 2 μέρες σίγουρα.

με βαριά χρήση (3g σερφάρισμα κτλ ..) Ανετα μια μέρα+

 

Η φωτογραφία του είναι απλά απίθανη και σε χαμηλό φωτισμό παρακαλώ.

Η τελευταία ενημέρωση σταθεροποίησε κατι χαζοbug και νομίζω βελτίωσε την ποιότητα της φωτογραφίας.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου πει, πως μπορω να κανω το ενσυρματο handsfree της sony, να παψει να ξεκινα να παιζει τραγουδια στο z1c, οταν κατα λαθος μες τη τσεπη το κουμπι του handsfree?
Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου πει, πως μπορω να κανω το ενσυρματο handsfree της sony, να παψει να ξεκινα να παιζει τραγουδια στο z1c, οταν κατα λαθος μες τη τσεπη το κουμπι του handsfree?

Νομίζω και αν δεν κάνω λάθος από την εφαρμογή smart connect

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...