Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτο θα το κανεις μια φορα στο μηνα η στο διμηνο, για συντηρηση. Το υπολοιπο διαστημα μπορεις να το βαζεις για φορτιση οποτε θες και να το βγαζεις οποτε θες.

 

Α, κάτι που ξέχασα να πω. Για να είσαι και εντελώς τυπικός στο καλιμπράρισμα, εκτός απο το 0-100 στη φόρτιση, πρέπει να γίνει και 100-0 στην αποφόρτιση.

Δηλαδή, αν το έχεις φορτίσει μέχρι 90% και μετά το αφήσεις να κλείσει και να φορτίσει μέχρι 100% δεν θεωρείται πλήρης κύκλος.

 

Παράδειγμα 1:

Το βάζω για φόρτιση και το βγάζω στο 84% γιατί πρέπει να φύγω. Μου κλείνει απο μπαταρία και το αφήνω να φορτίσει κλειστό μεχρι 100%.

Αυτό δεν είναι πλήρης κύκλος.

 

Παραδειγμα 2:

Το βάζω για φόρτιση ενώ είναι 70% ή όποτε γουστάρω. Το βγάζω όταν έχει πάει 100%. Μετά μου κλείνει απο μπαταρία και το βάζω να φορτίσει κλειστό μέχρι 100%.

Αυτό είναι πλήρης κύκλος.

Edited by Theiosbill
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα κι από μένα. Μόλις παρέλαβα το θηριάκι. Κουκλί και όντως πολύ μαζεμένο, λίγο μεγαλύτερο σε διαστάσεις από το Ν8 μου, σχετικά ελαφρύτερο και πολύ λεπτότερο.

Ο πρώτος έλεγχος ήταν για τυχόν εξωτερικά ελλατώματα κλπ. Φαινομενικά είναι άψογο.

 

Ο έλεγχος της οθόνης έδειξε JDI. No prob, έτσι κι αλλιώς εμένα τέλεια μου φαίνεται.

 

Φοβερό εργαλείο. Μου ήρθε με 51% μπαταρία, θα το λιώσω μέχρι να μου τελειώσει. Από στρώσιμο μπαταρίας τι παίζει;

 

Μεγειά μου! :D

 

με γεια Πανο!

Καλα εκανες και το τσεκαρες γιατι ειδες εγω τι επαθα, ξεκολημενη οθονη.

Λοιπον, οσο αφορα την μπαταρια, με το που το στησεις θα αδειασει, μην περιμενεις να βγαλει τη μερα..

Εγω λοιπον ανοιγοντας το εκανα ολες τις ρυθμισεις που ηθελα, περασα εφαρμογες εκανα τα updates, οχι την 4.4 ομως γιατι οπως εχω ξαναπει στο Ζ1 ειχε αυξησει την καταναλωση μπαταριας και η διαφορα ηταν μεγαλη (εκτος αν ειχε παθει κατι η μπαταρια μου, αλλα το δοκιμασα πολλες φορες και ειδα οτι με την 4.4 η φωτεινοτητα επαιζε πιο ψηλα και την ξεζουμιζε, στο αυτοματο).

επομενως μην βιαστεις να πας 4.4 γιατι δεν θα κερδισεις και κατι..

Το μονο που παρατηρησα ειναι οτι οταν κανεις μια κληση, καμια φορα αργει να αναψει η οθονη για να την τερματισεις και σε ανθρωπους που σε πεταει σε προωθηση ισως να χρεωθεις κληση, αυτο το ειχε και του πατερα μου και το δικο μου, αλλα επειδη το εχω στο μυαλο μου το ξεκολαω γρηγορα απο το προσωπο. Στην 4.4 ειναι διορθωμενο.

Τελος, η μπαταρια απο το 10% και κατω ειναι καλο να μην πεφτει, γενικα οι λιθιου χαλανε αν μενουν αδειες. Τουλαχιστον το ΒΤ που ειχα και το αφηνα να αδειαζει συνεχεια τα κακαρωσε η μπαταρια του και ισως να οφειλεται εκει. Οποτε θα σου ελεγα μολις πεσει κατω απο 10% να το βαλεις να φορτισει, προτιμω και εγω κλειστο κανα 2ωρο να παει 100%. Παντα το ανοιγω με το φορτιστη στο βυσμα και εφοσον ειναι στο 100% το βγαζω.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Εμφανίστηκε ο διάδοχος... :cool:

 

Μεγάλο ξενέρωμα και σκεφτόμουν να το περιμένω. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τί νόημα έχει η ύπαρξή του. Ουσιαστικά είναι ένα z1c που θα λέγεται z2c... Ακόμα και να έχουν διορθώσει τα όποια προβλήματα του z1c θα έπρεπε να δώσουν και κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο ξενέρωμα και σκεφτόμουν να το περιμένω. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τί νόημα έχει η ύπαρξή του. Ουσιαστικά είναι ένα z1c που θα λέγεται z2c... Ακόμα και να έχουν διορθώσει τα όποια προβλήματα του z1c θα έπρεπε να δώσουν και κάτι παραπάνω.

 

δεν πειραζει, καλυτερα ρε παιδες..οσο βγαζει νεα καθε 6 μηνες, πεφτει το παλιο πιο γρηγορα και το τσιμπαει ο κοσμος πιο φθηνα, χωρις να μενει πισω σε specs (εξαλλου δεν καταλαβαινω τι παραπανω μπορει να δωσει σε μια τοσο μικρη συσκευη) και δευτερο, το Ζ3c θα ερθει οταν θα θελουμε αλλαγη και θα ειναι πραγματικη αναβαθμιση.

 

Το μονο που ζηλευω εδω ειναι το μεγεθος οθονης στο ιδιο σασι..το παχος παλι με χαλαει, ακομα και ελαχιστα που αυξανεται με ενοχλει.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

New firmware (14.3.E.0.1) certified for Xperia Z1 Compact

 

Μπορεί όμως λέει να είναι για συγκεκριμένο πάροχο και όχι για όλους μας

Link to comment
Share on other sites

δεν πειραζει, καλυτερα ρε παιδες..οσο βγαζει νεα καθε 6 μηνες, πεφτει το παλιο πιο γρηγορα και το τσιμπαει ο κοσμος πιο φθηνα, χωρις να μενει πισω σε specs (εξαλλου δεν καταλαβαινω τι παραπανω μπορει να δωσει σε μια τοσο μικρη συσκευη) και δευτερο, το Ζ3c θα ερθει οταν θα θελουμε αλλαγη και θα ειναι πραγματικη αναβαθμιση.

 

Το μονο που ζηλευω εδω ειναι το μεγεθος οθονης στο ιδιο σασι..το παχος παλι με χαλαει, ακομα και ελαχιστα που αυξανεται με ενοχλει.

 

Εγώ θα ήθελα μια μικρή αύξηση του μεγέθους της οθόνης στις 4,5 ίντσες (πολλοί το θέλουν αυτό όπως έχω διαβάσει σε διάφορα forum) και ίσως 3GB ram. Εννοείται θέματα διάχυσης και ήχου από το ακουστικό κτλ. να έχουν εξαφανιστεί. Σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι δε θα αξίζει να δώσει κάποιος 550€ όταν έρθει αν έχει την ίδια τιμή με τον προκάτοχό του και να μην πάρει το z1c.

 

Αυτό που λες για μέγεθος οθόνης στο ίδιο σασί δεν το καταλαβαίνω. Είναι ίδια οθόνη στο ίδιο σασί.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα μια μικρή αύξηση του μεγέθους της οθόνης στις 4,5 ίντσες (πολλοί το θέλουν αυτό όπως έχω διαβάσει σε διάφορα forum) και ίσως 3GB ram. Εννοείται θέματα διάχυσης και ήχου από το ακουστικό κτλ. να έχουν εξαφανιστεί. Σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι δε θα αξίζει να δώσει κάποιος 550€ όταν έρθει αν έχει την ίδια τιμή με τον προκάτοχό του και να μην πάρει το z1c.

 

Αυτό που λες για μέγεθος οθόνης στο ίδιο σασί δεν το καταλαβαίνω. Είναι ίδια οθόνη στο ίδιο σασί.

 

ναι μπερδευτηκα, νομιζα πως την πηγε στα 4,5"...

 

Πραγματικα αν παει 4,5"-4,7" στο ιδιο σασι θα ειναι ονειρο..αλλιως ας το μαζεψει κιαλλο.

 

Τελος, επειδη το εχω απορια, εχοντας το Ζ1 με την 4.4.2 ειχα πολυ μεγαλη διαφορα στην καταναλωση της μπαταριας, δηλαδη ενω το βραδυ εκλεινα με 60-70% με την 4.4.2 επαιζα απο 40-60% και αυτο με αναγκαζε να το φορτιζω καθε βραδυ.

Εχετε δει καθολου αυξηση στο compact ή μονο στο Ζ1 το ειχαμε παρατηρησει? πραγματικα δε θελω να ρισκαρω μειωση της αποδοσης της μπαταριας..

Το ρωταω με αφορμη του νεου update που αναφερει ο φιλος και σκεφτομαι μηπως το διορθωνουν το θεμα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω διαβάσει κάπου για θέμα μπαταρίας. Το δικό μου όταν το πήρα πέρασα κατευθείαν την kit kat, οπότε δεν έχω μέτρο σύγκρισης. Σε δύο θέματα εστιάζεται το επόμενο update, στο θέμα στην "διακοπτόμενη" αρχή των ήχων ειδοποίησης, κλήσης κλπ και στο ελαφρώς καθυστερημένο wake up της οθόνης που παρατηρείται σε μερικούς.
Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το θεμα της μπαταριας.... Ολες οι μπαταριες λιθιου απεχθανονται τις πληρεις αποφορτισεις. Λειτουργουν τα μεγιστα με μερικες πληρεις φορτισεις δηλ απο 45% σε 90%. Θεμα καλιμπραρισματος απο την εποχη του froyo κ μετα δεν υπαρχει πια. Εκφορτιση μεχρις εσχατων μια φορα καθε ενα ή δυο μηνες κ αν... Σχετικα τωρα με το ΚΚ κ την μπαταρια εγω βλεπω οτι στο ΚΚ κραταει πιο πολυ. Κ οταν λεω πιο πολυ εννοω χρηση κινητου σε πραγματικες συνθηκες χωρις προγραμματα που καταγραφουν wakelocks κλπ. Απλα το φορτιζω πιο αραια...
Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά, στις λίγες ώρες που το δουλεύω, έχω πάθει πολιτισμικό σοκ. Η συσκευή είναι πραγματικό τούμπανο. Βλέπω το Ν8 μου με την 3,5άρα οθόνη και απορώ πώς σερφάριζα τόσα χρόνια.

 

Περισσότερες λεπτομέρειες και εντυπώσεις αργότερα. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά, στις λίγες ώρες που το δουλεύω, έχω πάθει πολιτισμικό σοκ. Η συσκευή είναι πραγματικό τούμπανο. Βλέπω το Ν8 μου με την 3,5άρα οθόνη και απορώ πώς σερφάριζα τόσα χρόνια.

 

Περισσότερες λεπτομέρειες και εντυπώσεις αργότερα. :)

 

ετσι ειναι, εγω δεν απορουσα με το ανδροιδ στα 512 ραμ, αλλα μετα το xperia P πραγματικα το Ν8 εμεινε στο ραφι..

 

Σχετικα με το θεμα της μπαταριας.... Ολες οι μπαταριες λιθιου απεχθανονται τις πληρεις αποφορτισεις. Λειτουργουν τα μεγιστα με μερικες πληρεις φορτισεις δηλ απο 45% σε 90%. Θεμα καλιμπραρισματος απο την εποχη του froyo κ μετα δεν υπαρχει πια. Εκφορτιση μεχρις εσχατων μια φορα καθε ενα ή δυο μηνες κ αν... Σχετικα τωρα με το ΚΚ κ την μπαταρια εγω βλεπω οτι στο ΚΚ κραταει πιο πολυ. Κ οταν λεω πιο πολυ εννοω χρηση κινητου σε πραγματικες συνθηκες χωρις προγραμματα που καταγραφουν wakelocks κλπ. Απλα το φορτιζω πιο αραια...

 

Φιλε μου συμφωνω για την μπαταρια ως προς τις φορτισεις..

Οσο για τη διαρκεια, ξανα λεω οτι στο Ζ1 ειδα διαφορα και πραγματικα με ξενερωσε, και επειδη και τα προβληματα που ειχε η 4.4 οπως το ηχειο-ακουστικο το εφερε και στα 2 κινητα φοβαμαι οτι θα εχει και μειωμενη αποδοση.. Ουτε εγω μετραω, ειπα οτι πανω κατω με την ιδια χρηση (απλα βλεποντας ωρες οθονης και κλησεων που πιανω μεγαλα νουμερα για να εχω και μια εικονα στατιστικη) τι αποδοση διαπιστωσα με 4.3 και 4.4

Μακαρι να μην υπαρχει τετοιο θεμα, αν και τις πρωτες μερες της αναβαθμισης θυμαμαι οτι ειχε συζητηθει και η μπαταρια στα site εξω..

 

α! ξεχασα, το καθυστερημένο wake up της οθόνης που παρατηρείται στην 4.3 το εχει και η 4.4? εγω το ειχα και στα 3 κινητα (το ενα που εφυγε για αντικατασταση το δουλεψα 2 μερες), αλλα το μαυρο που εχω και εχει πανω την 4.4 πλεον δεν το παρουσιαζει. μηπως εχει διορθωθει ή απλα δεν ετυχε να μου το κανει? (δεν το χρησιμοποιω εγω αλλα ο πατεραας μου μου ειχε παραπονεθει γιατι χρεωνοταν απο προωθησεις που εβγαιναν αμεσως)

Edited by Nikos_Mpl

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι, εγω δεν απορουσα με το ανδροιδ στα 512 ραμ, αλλα μετα το xperia P πραγματικα το Ν8 εμεινε στο ραφι..

 

 

 

Φιλε μου συμφωνω για την μπαταρια ως προς τις φορτισεις..

Οσο για τη διαρκεια, ξανα λεω οτι στο Ζ1 ειδα διαφορα και πραγματικα με ξενερωσε, και επειδη και τα προβληματα που ειχε η 4.4 οπως το ηχειο-ακουστικο το εφερε και στα 2 κινητα φοβαμαι οτι θα εχει και μειωμενη αποδοση.. Ουτε εγω μετραω, ειπα οτι πανω κατω με την ιδια χρηση (απλα βλεποντας ωρες οθονης και κλησεων που πιανω μεγαλα νουμερα για να εχω και μια εικονα στατιστικη) τι αποδοση διαπιστωσα με 4.3 και 4.4

Μακαρι να μην υπαρχει τετοιο θεμα, αν και τις πρωτες μερες της αναβαθμισης θυμαμαι οτι ειχε συζητηθει και η μπαταρια στα site εξω..

 

α! ξεχασα, το καθυστερημένο wake up της οθόνης που παρατηρείται στην 4.3 το εχει και η 4.4? εγω το ειχα και στα 3 κινητα (το ενα που εφυγε για αντικατασταση το δουλεψα 2 μερες), αλλα το μαυρο που εχω και εχει πανω την 4.4 πλεον δεν το παρουσιαζει. μηπως εχει διορθωθει ή απλα δεν ετυχε να μου το κανει? (δεν το χρησιμοποιω εγω αλλα ο πατεραας μου μου ειχε παραπονεθει γιατι χρεωνοταν απο προωθησεις που εβγαιναν αμεσως)

 

Μην ξεχνας ομως οτι το Ζ1 εχει μια οθονη full HD καμια σχεση με του z1 compact...

Οσο για καθυστερηση στο wake up δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά, στις λίγες ώρες που το δουλεύω, έχω πάθει πολιτισμικό σοκ. Η συσκευή είναι πραγματικό τούμπανο. Βλέπω το Ν8 μου με την 3,5άρα οθόνη και απορώ πώς σερφάριζα τόσα χρόνια.

 

Περισσότερες λεπτομέρειες και εντυπώσεις αργότερα. :)

 

Ωπ! Με γεια Πάνο, καλομιλητο!

Αφησες και εσυ τα Νοκια ε;

 

Τραβηξαμε σχεδον ολοι για αλλες πολιτείες. Τουλαχιστον τα Sony ειναι ομορφα.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνας ομως οτι το Ζ1 εχει μια οθονη full HD καμια σχεση με του z1 compact...

Οσο για καθυστερηση στο wake up δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο

 

ναι, αλλα αυτο που λεω ειναι οτι απο την 4.3 στην 4.4 ειχα μειωμενη αποδοση και την περασα 3 φορες με clean install να σιγουρευτω..εκτος αν ειμαι τοσο ατυχος και τοτε επεσε η αποδοση της μπαταριας μου οποτε κανω λαθος. Αλλιως, αυτο που συγκρινω ειναι ιδια κινητα, και λεω οτι με την αναβαθμιση ειδα διαφορα, και αναρωτιεμαι τι ισχυει με το Ζ1c πριν προχωρησω. Αν βρω ενα καλο FTF θα την κανω και μετα θα φλασαρω παλι πισω, αλλα προς το παρον το αφηνω να δω πως ειναι η 4.3 να μπορω να συγκρινω.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

ναι, αλλα αυτο που λεω ειναι οτι απο την 4.3 στην 4.4 ειχα μειωμενη αποδοση και την περασα 3 φορες με clean install να σιγουρευτω..εκτος αν ειμαι τοσο ατυχος και τοτε επεσε η αποδοση της μπαταριας μου οποτε κανω λαθος. Αλλιως, αυτο που συγκρινω ειναι ιδια κινητα, και λεω οτι με την αναβαθμιση ειδα διαφορα, και αναρωτιεμαι τι ισχυει με το Ζ1c πριν προχωρησω. Αν βρω ενα καλο FTF θα την κανω και μετα θα φλασαρω παλι πισω, αλλα προς το παρον το αφηνω να δω πως ειναι η 4.3 να μπορω να συγκρινω.

 

Εγω εχω φλασαρει αυτο --> 14.3.A.0.757 Generic UK 1279-4727 (codified) απο εδω --> http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2688933

και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος με την μπαταρια. Η αληθεια ειναι οτι δεν το δοκιμασα κ πολυ σε JB αλλα η αλλη αληθεια ειναι οτι με καθε αναβαθμιση τελικα αναβαθμιζουμε :happy:

Link to comment
Share on other sites

Ωπ! Με γεια Πάνο, καλομιλητο!

Αφησες και εσυ τα Νοκια ε;

 

Τραβηξαμε σχεδον ολοι για αλλες πολιτείες. Τουλαχιστον τα Sony ειναι ομορφα.

 

Hey, θενξ. Δε γινόταν άλλο αυτή η κατάσταση. Έπρεπε ο καθένας να τραβήξει το δρόμο του. Το Ν8 δεν καταργείται, τουλάχιστον στην αρχή. Και τα Sony είναι όντως πολύ όμορφα. Το Ζ1 compact είναι η συσκευή που ήξερα ότι θα είναι η επόμενή μου, μόλις ανακοινώθηκε.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Το άλλο πάντως πού εμφανίστηκε δεν νομίζω να είναι διάδοχός του compact.

Ευκαιρία βεβαία μήπως πέσει η τιμή του.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Το άλλο πάντως πού εμφανίστηκε δεν νομίζω να είναι διάδοχός του compact.

Ευκαιρία βεβαία μήπως πέσει η τιμή του.

 

Το κακό είναι ότι δεν πιέζεται από άλλες εταιρείες

Link to comment
Share on other sites

Τα μόνα ίσως σημεία που θα έπαιρνε βελτίωση το Ζ1c είναι να ξεφορτωθούν τις πλαστικές μεμβράνες μπρος-πίσω, όπως δηλαδή έκαναν στο Ζ2, και να λύσουν κάποια θεματάκια όπως το flash bleed κλπ. Θεωρώ ότι δε θα δούμε στο ίδιο σασί μεγαλύτερο πάνελ. Αν επιχειρούσε να βάλει 4.5", θα το έκανε μεγαλύτερο σε διαστάσεις, οπότε θα πήγαινε περίπατο ο χαρακτηρισμός "compact".

Ελπίζω να είναι μούφα η διαρροή του υποτιθέμενου διαδόχου. Ειδάλλως κάποιος που ήθελε μαζεμένη συσκευή ή θα πήγαινε στο ήδη υπάρχον Ζ1c με τη χαμηλή τιμή που έχει τώρα, ή θα περίμενε το μεθεπόμενο μοντέλο.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Επίσημο για την Ιαπωνία είναι το A2 SO-04F, το οποίο θα είναι λογικά το Z2 Compact για τον υπόλοιπο κόσμο...
Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω νομιζω οτι θα ειναι διαδοχος. Μαλλον μια παραλλαγη του θα ειναι. Οπως το iphone 5c για παραδειγμα.

Παντως η ματ πλατη λεινει πιθανοτατα και το θεμα του flash bleed.

Αν το καλοσκεφτουμε, ουσιαστικα αντι να πουνε οτι βγαζουν αλλη παρτιδα z1c που κανονιζει το flasbleed και να πλακωσουν ολοι για επιστροφες, σου βγαζουν το z1c...c και σου λενε "αλλο μοντελο ρε μαστορα". Ε, θα βγαλουν και αυτη τη ματ πλατη ως σχετικα φθηνο ανταλλακτικο και τελος. Οποιος κατοχος z1c "νομιζει" (σιγα μην το αναγνωρισουν) οτι εχει flash bleed ας βαλει ματ πλατη.

Edited by Theiosbill
Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω νομιζω οτι θα ειναι διαδοχος. Μαλλον μια παραλλαγη του θα ειναι. Οπως το iphone 5c για παραδειγμα.

Παντως η ματ πλατη λεινει πιθανοτατα και το θεμα του flash bleed.

Αν το καλοσκεφτουμε, ουσιαστικα αντι να πουνε οτι βγαζουν αλλη παρτιδα z1c που κανονιζει το flasbleed και να πλακωσουν ολοι για επιστροφες, σου βγαζουν το z1c...c και σου λενε "αλλο μοντελο ρε μαστορα". Ε, θα βγαλουν και αυτη τη ματ πλατη ως σχετικα φθηνο ανταλλακτικο και τελος. Οποιος κατοχος z1c "νομιζει" (σιγα μην το αναγνωρισουν) οτι εχει flash bleed ας βαλει ματ πλατη.

 

 

Πολύ σωστή η σκέψη σου!! Και λογική ακούγεται.. Δηλαδή το πρόβλημα είναι στην πλάτη και οχι, στο φλας;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το πρόβλημα είναι στην πλάτη και οχι, στο φλας;

 

Μα φυσικά είναι στην πλάτη. Αυτο είναι γνωστό απο την αρχή. Η διάχυση γίνεται μέσα απο το "γυάλινο" (διάφανο πλαστικο στην συγκεκριμένη περίπτωση) κάλυμμα. Γι αυτο και βάφεις με μαρκαδοράκι εκείνο το σημείο, για να μην περνάει το φως.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Μετά από αρκετή έρευνα και πολλή υπομονή, είμαι στα πρόθυρα να αποκτήσω το Ζ1c κι εγώ. Σκέφτομαι να το πάρω με χρήση της επιδότησης του συμβολαίου μου (Cosmote), στην τιμή των 330€. Θα ήθελα τη γνώμη σας και αν υπάρχει κάποια διαφορά, κάτι που θα έπρεπε να ξέρω ή να προσέξω (λόγω Cosmote εννοώ). Ευχαριστώ.

Καλημέρα, μήπως κάποιος έχει την καλοσύνη να μου πει κάτι, αν υπάρχει; :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...