Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

επετρεψε μου να διαφωνησω.

Μπορει να μην ειναι το μικροτερο κινητο ως προς τα μπεζελ και με οθονη 4,3" να εχει μεγεθος οσο αλλα με μεγαλυτερη οθονη, ομως στο χερι εχει πολυ καλη αισθηση, εμφανως καλυτερη απο το S2 Που το εχει η κοπελα μου και τα εχω συγκρινει πολλες φορες και ασχετως τι λενε οι αριθμοι το κινητο δειχνει πολυ συμπαγες και ποιοτικο και μονο μειον του οτι οι 4.3" ισως ειναι λιγο μικρες για καποιους και να επρεπε να το παει στις 4.5" με ιδιο μεγεθος.

ΠΑρολα αυτα, το G2 mini που λες εσυ εχει τα μισα specs, και οι νεες ναυαρχιδες που ερχονται φετος, καθε αλλο παρα μαζεμενες ειναι, ολες τιγκα στα σηματακια κτλ, πλην του G2!

Επομενως, το οτι εχει ενα μαζεμενο για αδιαβροχο κινητο ειναι μια πολυ καλη επιλογη. Τωρα αν καποιος δε θελει specs, ας παρει το προβληματικο S4 mini που ειναι γεματο bugs (δεν το λεω εγω, το διαπιστωσα οταν παρακολουθησα το νημα του λιγο πριν το παρω..και δεν το πηρα!)

 

Mε παρεξήγησες. Δεν μίλησα καθόλου για specs. Το κινητό πετάει και για αυτό το σκέφτομαι και εγώ πολύ να το αγοράσω και ούτε κατά διάνοια θα έπεφτα στις δυνατότητες των mini γενικότερα. Συγκρίνω μόνο μεγέθη. Θεωρώ δηλαδή ότι αν κάνει κάποια άλλη εταιρία παρόμοια σκέψη, μάλλον θα καταφέρει να μειώσει τα bezels σε πολύ πιο ικανοποιητικό βαθμό. Έχει υποθεί άλλωστε σε διάφορα reviews ότι στο ίδιο μέγεθος πλέον θα χωρούσε 4.7" οθόνη.

the only way is str8 to the top!

Motorola V2288 > Panasonic GD67 > Sony Ericsson K700 > Sony Ericsson W800 > Nokia N90 > Sony Ericsson W710 > Nokia N79 > Samsung Galaxy S > Galaxy SII > Xperia Go > LG G2 > Oneplus 3 totally ninja :ninja:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

To πήρα και εγώ τελικά, χωρίς να είμαι 100% σίγουρος γιατί με τράβαγε το Moto X με το ίδιο πάνω-κάτω μέγεθος, αλλά αποφάσισα το Z1 Compact τελικά για την SD card και την αδιαβροχοποίηση! :D

 

Δεν μου βγάζει το update σε 4.4... :(

Aλλά κάτι που κανείς δεν έχει γράψει: το κινητό έρχεται με το Google Keyboard εγκατεστημένο! Αρκεί να το ενεργοποιήσετε από τις ρυθμίσεις. Είναι απείρως καλυτερο από το πληκτρολόγιο της Sony! :)

Του έβαλα και τον Google Now launcher και δε βλέπω καν τα μενού της Sony.

 

Eίμαι μέχρι στιγμής πολύ ευχαριστημένος από την αγορά μου. :)

 

Kαι ναι, μου έβγαλε το update και το κατεβάζω στη δουλειά από το mobile data plan μου.

Πάνε τα MB αλλά για αυτό τα πληρώνω. :p

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Mε παρεξήγησες. Δεν μίλησα καθόλου για specs. Το κινητό πετάει και για αυτό το σκέφτομαι και εγώ πολύ να το αγοράσω και ούτε κατά διάνοια θα έπεφτα στις δυνατότητες των mini γενικότερα. Συγκρίνω μόνο μεγέθη. Θεωρώ δηλαδή ότι αν κάνει κάποια άλλη εταιρία παρόμοια σκέψη, μάλλον θα καταφέρει να μειώσει τα bezels σε πολύ πιο ικανοποιητικό βαθμό. Έχει υποθεί άλλωστε σε διάφορα reviews ότι στο ίδιο μέγεθος πλέον θα χωρούσε 4.7" οθόνη.

 

δε σε παρεξηγησα, κουβεντα κανουμε, αλλα καλο ειναι να μιλαμε με ο,τι εχουμε και οχι με υποθεσεις..

και η LG εφτιαξε μινι και ολοι ελεγαν οτι θα ειναι η απαντηση στη σονυ, με μεγαλυτερη οθονη και πιο μαζεμενο κτλ, και αποδειχθηκε φολα, αφου ειναι μετριο σε specs. Η μονη ναυ******α σε μινι διαστασεις ειναι το Z1c. Απο εκει και περα ο καθενας διαλεγει τι θελει. Πχ για μενα ιδανικες διαστασεις εχει και το S4 mini, και γιαυτο πηγαινα να το τσιμπησω, ομως ειδα οτι δεν αξιζει. Αντιθετα της σονυ μπορει να μην εχει την μεγιστη οθονη για το μεγεθος του, ειναι ομως αρκετα καλο ακομα και σε αυτο το κομματι, ειδικα αν σκεφτουμε οτι ειναι αδιαβροχο, που οσο και να λεμε οτι ειναι περιττο, χρειαζεται, ειδικα σε ανθρωπους που τα κρατανε χρονια τα κινητα τους. Χθες ημουν ελαφονησο και τρωγαμε, τουμπαρε ενα ποτηρι στην αρχη και ολοι μαζευαν τα κινητα πανικοβλητοι..εγω μαζευτα το ποτηρι...

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρα, εδω και λιγες μερες ειμαι ενας ευτυχης κατοχος αυτου του θαυμασιου κινητου z1 compact σε κιτρινο.

 

Με την 4.3 εκδοση λοιπον ειχα ενα θεμα και δεν μου αναγνωριζε παντα την καρτα σιμ (την αλλαξα μαλιστα) αν το εκλεινες και το ξαναανοιγες δεν την αναγνωριζε παντα κατι που λυθηκε με την 4.4 εκδοση.

 

Το θεμα μου ειναι οτι με την 4.4 κραταει πολυ λιγοτερο η μπαταρια, εχει καποιος αλλος κανα τετοιο θεμα, αν ειναι να ξαναβαλω την προηγουμενη.

 

Η μπαταρία κρατάει το ίδιο με πριν. Δοκιμασε μετά το update να κάνεις factory reset!

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνατε οτι σε αυτο το "σωμα" επρεπε να χωρεσει η τουμπανη μπαταρια, ο μεγαλος φακος και η αδιαβροχοποιηση.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για πείτε ρε παιδιά, τι κάνουν όλα αυτά τα apps που δείχνω παρακάτω, όπως για παράδειγμα τα εξής:

Wikipedia entension

Youtube extension

Youtube karaoke extension

Xperia with Facebook

Xperia with Twitter

Xperia Calendar Synch

Xperia Share

Xperia Resource Extension

κλπ

screenshotZ14.jpg

screenshotZ11.jpg

screenshotZ12.jpg

screenshotZ13.jpg

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Οι εξωτερικές διαστάσεις του Ζ1c είναι πολύ λογικές. Η διαφορά στην οθόνη σε σχέση με τα 4.8" είναι αρκετή, αλλά η διαφορά στις συνολικές διαστάσεις είναι πολύ μεγαλύτερη, χάνεις λίγη οθόνη και κερδίζεις πολύ στις συνολικές διαστάσεις. Και αν οι διαφορές στα νούμερα φαίνονται μικρές, στην καθημερινή χρήση είναι τεράστιες. Εκεί που για εμένα έχασε η Sony είναι στην τοποθέτηση των soft buttons μέσα στην οθόνη, αλλιώς οι 4.3" με καλύπτουν τελικά μια χαρά.

Δυστυχώς δεν βλέπω να ακολουθείται το ρεύμα των μικρών, γρήγορων κινητών από άλλους κατασκευαστές, όλοι ρίχνουν τις τιμές και ανεβάζουν τις ίντσες. Συνεπώς, όταν (και αν) πάθει κάτι το Mi2S μου, πιθανόν να πάρω το Z1c, αλλά πιο πιθανό είναι να ξαναπάρω το Xiaomi...

Edited by Voodooman
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία κρατάει το ίδιο με πριν. Δοκιμασε μετά το update να κάνεις factory reset!

 

 

Η μπαταρια πεφτει ακομα και με τιποτα να τρεχει και stamina on, εκει που μου επεφτε 2 % σε 8 ωρες τωρα σε 8 ωρες πεφτει και 10 % χωρις καν να κανω κατι, οταν αρχιζω και κανω ****** τα. Επισης μου εμφανιζει την καρτα sd σαν κλειδωμενη και δεν αναγνωριζει τπτ απο αυτην ενω ακομα και φορματ μεσα απο το κινητο την εκανα. Το κιτκατ παει σφαιρα αλλα εχει και θεματα.

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρια πεφτει ακομα και με τιποτα να τρεχει και stamina on, εκει που μου επεφτε 2 % σε 8 ωρες τωρα σε 8 ωρες πεφτει και 10 % χωρις καν να κανω κατι, οταν αρχιζω και κανω ****** τα. Επισης μου εμφανιζει την καρτα sd σαν κλειδωμενη και δεν αναγνωριζει τπτ απο αυτην ενω ακομα και φορματ μεσα απο το κινητο την εκανα. Το κιτκατ παει σφαιρα αλλα εχει και θεματα.

 

Δοκιμασε το wakelock detector και στο wakeup triggers δες τι σου ξυπναει τη συσκευη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εχω το Ζ και θελω και ενα δευτερο κινητο αξιζει να παρω το Ζ1c η να περιμενω και να παρω και το Ζ1 το κανονικο εχω βολευτει με το Ζ που εχω αν και η καμερα του 13.1 δεν με καλυπτει τοσο πολυ παντως απο οτι λενε το σταμινα μην το πολυ υπολογιζουμε εμενα αλες ημερες γραφει 3 ημερες 15 ωρες και σημερα εγραφε μολις βγηκε απο το ρευμα που φωρτιζε ολη την νυχτα 1 ημερα και 2 ωρες θα μας τρελανουν η ιαπωνες και το εχω μονο 4 μηνες με εφαρμογες 295 χωρις παιχνιδια και το βαζω απο τα ακουστικα να παιζει μουσικη οταν ειμε στον δρομο απο εκει και περα δεν κανω τρελη χρηση που λενε αναμονη αντε και κανα τηλ τιποτα παραπανω
Link to comment
Share on other sites

εχω το Ζ και θελω και ενα δευτερο κινητο αξιζει να παρω το Ζ1c η να περιμενω και να παρω και το Ζ1 το κανονικο εχω βολευτει με το Ζ που εχω αν και η καμερα του 13.1 δεν με καλυπτει τοσο πολυ παντως απο οτι λενε το σταμινα μην το πολυ υπολογιζουμε εμενα αλες ημερες γραφει 3 ημερες 15 ωρες και σημερα εγραφε μολις βγηκε απο το ρευμα που φωρτιζε ολη την νυχτα 1 ημερα και 2 ωρες θα μας τρελανουν η ιαπωνες και το εχω μονο 4 μηνες με εφαρμογες 295 χωρις παιχνιδια και το βαζω απο τα ακουστικα να παιζει μουσικη οταν ειμε στον δρομο απο εκει και περα δεν κανω τρελη χρηση που λενε αναμονη αντε και κανα τηλ τιποτα παραπανω

 

Κανε λίγη υπομονή να πέσει κι άλλο η τιμή του.

Μόλις πάει 300-320 θα είναι μία χαρά,για μένα δεν αξίζει παραπάνω.το έδωσα γιατί δεν με ενθουσίασε σε κανένα τομέα πλην του βαρβατου επεξεργαστή και δεν ήθελα να χάσω χρήματά αν η τιμή του έκανε καμία βουτιά.

Μόλις όμως πέσει σκέφτομαι να το πάρω ξανά ως δεύτερη συσκευή,φτάνει να έχουν διορθωθεί τα διάφορα bugs πού διαβάζω σε ξένα sites.

Κι ελπίζω ως τότε,να έχουν διορθώσει και την κάμερα,γιατί αυτή κάμερα για κινητό διαφημιζόμενο ως camera phone,συγνώμη αλλά δεν είναι.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Κανε λίγη υπομονή να πέσει κι άλλο η τιμή του.

Μόλις πάει 300-320 θα είναι μία χαρά,για μένα δεν αξίζει παραπάνω.το έδωσα γιατί δεν με ενθουσίασε σε κανένα τομέα πλην του βαρβατου επεξεργαστή και δεν ήθελα να χάσω χρήματά αν η τιμή του έκανε καμία βουτιά.

Μόλις όμως πέσει σκέφτομαι να το πάρω ξανά ως δεύτερη συσκευή,φτάνει να έχουν διορθωθεί τα διάφορα bugs πού διαβάζω σε ξένα sites.

Κι ελπίζω ως τότε,να έχουν διορθώσει και την κάμερα,γιατί αυτή κάμερα για κινητό διαφημιζόμενο ως camera phone,συγνώμη αλλά δεν είναι.

 

Πόσος χρόνος θεωρείς ότι θα χρειαστεί να πέσει τόσο; Κι εγώ θα το αγοράσω, αλλά ακόμα και στα σκρουτζομάγαζα αυτή τη στιγμή η τιμή μου φαίνεται υψηλή (γύρω στα 408€ παίζει).

 

Κι εννοείται ότι δεν είναι το σούπερ καμεροκινητό που το διαφημίζει η Sony. Σίγουρα επιδέχονται βελτίωση οι αλγόριθμοί της, αλλά θεωρώ ότι δε θα φτάσει στο υψηλό επίπεδο που περίμεναν πολλοί. Προσωπικά δε θέλω τέλεια κάμερα, έχω το Ν8 και ελάχιστες συσκευές φτάνουν την ποιότητά του.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω καθόλου σε πόσο καιρό θα πέσει,αλλά θεωρητικά μετά το Πάσχα θα αρχίσει θεαματική κάθοδος.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω καθόλου σε πόσο καιρό θα πέσει,αλλά θεωρητικά μετά το Πάσχα θα αρχίσει θεαματική κάθοδος.

 

Μια χαρούλα. Σε συνδυασμό με την κυκλοφορία του Ζ2, και τυχόν ανακοίνωση Ζ2 compact, ή ανακοίνωση και κυκλοφορία άλλων παρεμφερών συσκευών (mini κλπ), ευελπιστώ ότι θα πέσει αρκετά. Μέχρι τέλος Απριλίου σκεφτόμουν να το τσιμπήσω. ;)

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση θέλω να κάνω ,γιατί λίγο μπερδεύτηκα. Η οθόνη του είναι στις 4,3" και στο σερφάρισμα γίνεται 4" λόγω software buttons ή είναι καθαρές ;

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Κανε λίγη υπομονή να πέσει κι άλλο η τιμή του.

Μόλις πάει 300-320 θα είναι μία χαρά,για μένα δεν αξίζει παραπάνω.το έδωσα γιατί δεν με ενθουσίασε σε κανένα τομέα πλην του βαρβατου επεξεργαστή και δεν ήθελα να χάσω χρήματά αν η τιμή του έκανε καμία βουτιά.

Μόλις όμως πέσει σκέφτομαι να το πάρω ξανά ως δεύτερη συσκευή,φτάνει να έχουν διορθωθεί τα διάφορα bugs πού διαβάζω σε ξένα sites.

Κι ελπίζω ως τότε,να έχουν διορθώσει και την κάμερα,γιατί αυτή κάμερα για κινητό διαφημιζόμενο ως camera phone,συγνώμη αλλά δεν είναι.

 

Ερχόμενος απο Galaxy s4 και iphone 5s διαφωνώ πάρα πολύ. Στα 400 ευρώ νομίζω είναι το καλύτερο κινητό αυτή την στιγμή στην αγορά. Εχει κάνει καταπληκτική δουλειά η sony να χωρέσει τόσα τεχνικά χαρακτηριστικά σε μια τόσο κομψή και μικρή, αδιαβροχη συσκευασία με εκπληκτική μπαταρία. Το LG G2 , galaxy s5 κτλ ειναι phablets , δεν ειναι κινητά. Και δεν χρειάζεται ιδιαίτερη μαεστρία για τους μηχανικούς να χωρέσουν μέσα σε μια τόσο μεγάλη συσκευή καλά τεχνικά χαρακτηριστικά.

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε ρε παιδιά, τι κάνουν όλα αυτά τα apps που δείχνω παρακάτω, όπως για παράδειγμα τα εξής:

Wikipedia entension

Youtube extension

Youtube karaoke extension

Xperia with Facebook

Xperia with Twitter

Xperia Calendar Synch

Xperia Share

Xperia Resource Extension

κλπ

Κανείς δεν ξέρει; :)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση θέλω να κάνω ,γιατί λίγο μπερδεύτηκα. Η οθόνη του είναι στις 4,3" και στο σερφάρισμα γίνεται 4" λόγω software buttons ή είναι καθαρές ;

 

Δυστυχως φαίνονται τα software buttons στο browsing , οπως και σε ολες τις συσκευες με soft buttons.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τα quicksettings στην status bar. Γίνεται να ανοίξει τελικά κάποιος κατευθείαν τα quick settings χωρίς έξτρα κινήσεις!

Πατήστε προς τα δεξιά στην status bar για μισό δευτερόλεπτο και κατεβάστε την. Με αυτό τον τρόπο επιλέγονται τα quicksettings αντί για τα notifications.

 

Επίσης πλέον με παρατεταμένο πάτημα σε κάποιο εικονίδιο του quicksettings σου δίνεται η επιλογή να ανοίξεις τις αντίστοιχες ρυθμίσεις!

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τα quicksettings στην status bar. Γίνεται να ανοίξει τελικά κάποιος κατευθείαν τα quick settings χωρίς έξτρα κινήσεις!

Πατήστε προς τα δεξιά στην status bar για μισό δευτερόλεπτο και κατεβάστε την. Με αυτό τον τρόπο επιλέγονται τα quicksettings αντί για τα notifications.

 

Επίσης πλέον με παρατεταμένο πάτημα σε κάποιο εικονίδιο του quicksettings σου δίνεται η επιλογή να ανοίξεις τις αντίστοιχες ρυθμίσεις!

 

Σαρεσε τελικα ε? :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, στο θέμα του rooting του Z1c τι παίζει; Είναι εύκολη η διαδικασία; Λίγο μπερδεμένα τα βλέπω τα πράγματα στο XDA, τουλάχιστον για μένα που είμαι noobάς στο Android.

Υπάρχει τουλάχιστον κάποια ελληνική ROM που να είναι prerooted; Για 4.3 μιλάω, γιατί η 4.4.2 είδα ότι έχει θεματάκια ακόμα.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται το ίδιο τηλέφωνο στην Ιαπωνία να έχει SAR 1.2W/kg (με όριο τα 2 πάντα) και στην Ευρώπη να κυκλοφορεί με 0.74W/kg ? Μήπως είναι μαγειρεμένες οι τιμές που δίνουν?

 

http://www.sonymobile.co.jp/product/SAR/so-02f.html

Link to comment
Share on other sites

σκεφτητε μεχρι το καλοκερι που θα εχει πεση η τιμη μου z1c αλα σκεφτητε και την τιμη του Ζ1 που βγηκε σεμπτεμβριο του 2013 που θα εχει παει και αυτο στα 290 ευρω και ποιο κατω και σκεφτητε μονο οτι το Ζ που εχω βγηκε ιανουαριο του 2013 στα 700 και δεκεμβριο εκανε 400 ευρω μεγαλη διαφορα χρηματων

 

και ενα video για το Ζ1c απο τον κωστα

 

ορεα παρουσιαση για μενα Edited by BILLY5
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...