Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποσα χρονια κρατας μια συσκευη Παναη;

 

Πολλά Κωνσταντίνε. Σε βαθμό παρεξηγήσιμο θα έλεγα. :p

Ήδη μετράω 3.5+ το Ν8 μου. Πρόσφατα άλλαξα τη μπαταρία μόνος μου, καθώς μου προσφέρει αυτή την επιλογή το συγκεκριμένο κινητό. Δεν ξέρω αν πάρω το Ζ1c αν θα το κρατήσω τόσο πολύ, αλλά σίγουρα θα ήθελα να ξέρω τι παίζει με τη μπαταρία σε περίπτωση που θέλω να την αντικαταστήσω μετά από κάποιο χρονικό διάστημα. Αν δε γίνεται ούτε στο σέρβις (πράγμα που θεωρώ απίθανο), τότε σαφώς και θα πάω σε κάτι άλλο με αφαιρούμενη μπαταρία.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η μπαταρία όντως δεν αλλάζει; Ούτε στο σέρβις; Έχω εμπειρία με μη αφαιρούμενη μπαταρία (Nokia Ν8) και όντως είναι ο πιο ανασταλτικός παράγοντας, ιδίως όταν φορτίζεις σχετικά άτσαλα όπως εγώ. Αν δεν αλλάζει ούτε στο σέρβις, τότε Houston we have a problem. ;)

 

προφανως και αλλαζει, αλλα εχεις ενα κινητο που το πλεονεκτημα του ειναι η αντοχη στο νερο. Ρισκαρεις να το ανοιξει ελληνικο σερβις και να στο μονωσει παλι? Εγω δεν νιωθω τοσο ασφαλης. ξερω οτι κανουν καλη δουλεια, αλλα δεν μπορω να πιστεψω οτι ειναι αντιστοιχη του εργοστασιου.

Επομενως προτιμω να προσεχω την μπαταρια και να βγαλει πανω απο 2 χρονια, παρα στον 1 χρονο και κατι, να τα εχει φτυσει.

Το Ν8 το ειχα και εγω και το να αλλαξεις μπαταρια ηταν γελοιο, γιατι το ειχα κανει, ομως δε μιλαμε για ιδιες συνθηκες τωρα, και προσωπικα δε θα εβαζα χερι (υπαρχουν σχετικα βιντεο για το πως να ανοιξεις την πλατη του Ζ1) σε τετοια συσκευη..

το κοστος λοιπον για νεα μπαταρια δε θα ειναι μονο τα 30-40 ευρω που θα κοστιζει, αλλα και τα αλλα 20-30 που θα σου παρουν για να στο κανουν (υποθετω), οποτε αυτα τα 50-70 ευρω κοστολογιο θα προτιμησω να τα κρατησω για την επομενη συσκευη.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν έχει (όπως και όλα τα καινούρια όπως έχω δει) και το κακό είναι ότι σαν παλιά καραβάνα έχω μάθει να γράφω πραγματικά γρήγορα με το T9

Αναγκαστικά θα ψάξω για αλλά πληκτρολόγια ή αν γίνεται import κάποιο από τα παλιά της Sony

Σε ευχαριστώ για την απάντηση...αν βρεις τρόπο να περάσουμε κανένα παλαιότερο της Sony ρίξε ένα μήνυμα και σε εμένα ;-) θα σε έχω και εγώ υπόψη μου αν βρω λύση.

THATS ALL I HAVE TO SAY ABOUT THAT
Link to comment
Share on other sites

προφανως και αλλαζει, αλλα εχεις ενα κινητο που το πλεονεκτημα του ειναι η αντοχη στο νερο. Ρισκαρεις να το ανοιξει ελληνικο σερβις και να στο μονωσει παλι? Εγω δεν νιωθω τοσο ασφαλης. ξερω οτι κανουν καλη δουλεια, αλλα δεν μπορω να πιστεψω οτι ειναι αντιστοιχη του εργοστασιου.

Επομενως προτιμω να προσεχω την μπαταρια και να βγαλει πανω απο 2 χρονια, παρα στον 1 χρονο και κατι, να τα εχει φτυσει.

Το Ν8 το ειχα και εγω και το να αλλαξεις μπαταρια ηταν γελοιο, γιατι το ειχα κανει, ομως δε μιλαμε για ιδιες συνθηκες τωρα, και προσωπικα δε θα εβαζα χερι (υπαρχουν σχετικα βιντεο για το πως να ανοιξεις την πλατη του Ζ1) σε τετοια συσκευη..

το κοστος λοιπον για νεα μπαταρια δε θα ειναι μονο τα 30-40 ευρω που θα κοστιζει, αλλα και τα αλλα 20-30 που θα σου παρουν για να στο κανουν (υποθετω), οποτε αυτα τα 50-70 ευρω κοστολογιο θα προτιμησω να τα κρατησω για την επομενη συσκευη.

 

Όντως αυτό με την αδιαβροχοποίηση δεν το είχα σκεφτεί. :worry:

Σίγουρα πάντως μετά από 2 χρόνια δεν περιμένω να λειτουργούν στο 100% τα flaps, έτσι μετά από ένα τέτοιο χρονικό διάστημα δεν θα πολυεμπιστευόμουν τον αδιάβροχο χαρακτήρα της συσκευής. Βέβαια είναι σχετικά εύκολο να "σεβαστείς" την μπαταρία και να την κάνεις να έχει μεγαλύτερη διάρκεια ζωής, αν τηρείς κάποια συγκεκριμένα πράγματα, π.χ. φόρτιση με αργό φορτιστή όταν αυτό είναι εφικτό κλπ.

Έρχεται επομένως ξανά στο προσκήνιο την επιτακτική ανάγκη στο να βρεθούν καινοτόμες λύσεις στο θέμα της ενέργειας. Έχουμε τόσο μεγάλη πρόοδο στη συνδεσιμότητα και στις υπόλοιπες τεχνολογίες, κρίμα να παραμένει η μπαταρία το γνωστό εκνευριστικό bottleneck του όλου πράγματος. :rolleyes:

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Όντως αυτό με την αδιαβροχοποίηση δεν το είχα σκεφτεί. :worry:

Σίγουρα πάντως μετά από 2 χρόνια δεν περιμένω να λειτουργούν στο 100% τα flaps, έτσι μετά από ένα τέτοιο χρονικό διάστημα δεν θα πολυεμπιστευόμουν τον αδιάβροχο χαρακτήρα της συσκευής. Βέβαια είναι σχετικά εύκολο να "σεβαστείς" την μπαταρία και να την κάνεις να έχει μεγαλύτερη διάρκεια ζωής, αν τηρείς κάποια συγκεκριμένα πράγματα, π.χ. φόρτιση με αργό φορτιστή όταν αυτό είναι εφικτό κλπ.

Έρχεται επομένως ξανά στο προσκήνιο την επιτακτική ανάγκη στο να βρεθούν καινοτόμες λύσεις στο θέμα της ενέργειας. Έχουμε τόσο μεγάλη πρόοδο στη συνδεσιμότητα και στις υπόλοιπες τεχνολογίες, κρίμα να παραμένει η μπαταρία το γνωστό εκνευριστικό bottleneck του όλου πράγματος. :rolleyes:

 

κοιτα, και να πεσει η αποδοση της μπαταριας, θα βγαζεις μια μερα αντι για 2 που πιανει τωρα στον περισσοτερο κοσμο, επομενως παλι μεσα θα εισαι. γιαυτο 2 χρονακια καλυπτεσαι σιγουρα. Οσο για την στεγανοτητα, γιατι να μην μονωνει καλα μετα απο 2 χρονια? δεν χαλανε τοσο ευκολα τα λαστιχακια στις ταπες, τα οποια στην τελικη τα αλλαζεις, 10 ευρω νομιζω κανουν, αν φοβασαι οτι εχουν ξεραθει πχ. Ασε που μονο του φορτιστη ανοιγοκλεινεις, τα αλλα απο την βρωμα που πιανουν μονωνουν καλυτερα (ξερεις εκει στις σχισμες :lol: )

Τελος, εμενα το Ζ1 μου ηρθε με αργο φορτιστη, και σε συνδυασμο με τον φορτιστη του ΒΤ μου που ειναι και αυτος ιδιος, εχω σωθει καθως το αφηνω ολη νυχτα να φορτισει. παιζει να θελει και 4 ωρες, ιδανικο!

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

κοιτα, και να πεσει η αποδοση της μπαταριας, θα βγαζεις μια μερα αντι για 2 που πιανει τωρα στον περισσοτερο κοσμο, επομενως παλι μεσα θα εισαι. γιαυτο 2 χρονακια καλυπτεσαι σιγουρα. Οσο για την στεγανοτητα, γιατι να μην μονωνει καλα μετα απο 2 χρονια? δεν χαλανε τοσο ευκολα τα λαστιχακια στις ταπες, τα οποια στην τελικη τα αλλαζεις, 10 ευρω νομιζω κανουν, αν φοβασαι οτι εχουν ξεραθει πχ. Ασε που μονο του φορτιστη ανοιγοκλεινεις, τα αλλα απο την βρωμα που πιανουν μονωνουν καλυτερα (ξερεις εκει στις σχισμες :lol: )

Τελος, εμενα το Ζ1 μου ηρθε με αργο φορτιστη, και σε συνδυασμο με τον φορτιστη του ΒΤ μου που ειναι και αυτος ιδιος, εχω σωθει καθως το αφηνω ολη νυχτα να φορτισει. παιζει να θελει και 4 ωρες, ιδανικο!

 

Πολύ πολύτιμες οι πληροφορίες σου. Σίγουρα είναι η Νο1 συσκευή που σκέφτομαι αυτή τη στιγμή. Καλύπτει το 85 με 90% των απαιτήσεών μου (στο 10-15% είναι η μη αφαιρούμενη μπαταρία και τα φάλτσα με την κάμερα, τα οποία όμως θεωρώ ότι θα διορθωθούν, εξάλλου υπάρχει πάντα ο αρχηγός που ακούει στο όνομα Ν8 ;) ), αλλά ένα ακόμα που με απασχολεί είναι η εγγύηση και το σέρβις.

Τι παίζει σχετικά με αυτό το θέμα; Ισχύει ότι το επίσημο σέρβις δεν είναι και πολύ της προκοπής (H arvato είναι η κάνω λάθος; Τι παίζει με αυτή; )

Επίσης, τι παίζει με τα Xperia centers; Xperia care; Πώς στο καλό λέγονται; Έχουμε στο βόλο ένα σχετικό μαγαζί. Είναι επίσημα αυτά ή της πλάκας;

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Πολύ πολύτιμες οι πληροφορίες σου. Σίγουρα είναι η Νο1 συσκευή που σκέφτομαι αυτή τη στιγμή. Καλύπτει το 85 με 90% των απαιτήσεών μου (στο 10-15% είναι η μη αφαιρούμενη μπαταρία και τα φάλτσα με την κάμερα, τα οποία όμως θεωρώ ότι θα διορθωθούν, εξάλλου υπάρχει πάντα ο αρχηγός που ακούει στο όνομα Ν8 ;) ), αλλά ένα ακόμα που με απασχολεί είναι η εγγύηση και το σέρβις.

Τι παίζει σχετικά με αυτό το θέμα; Ισχύει ότι το επίσημο σέρβις δεν είναι και πολύ της προκοπής (H arvato είναι η κάνω λάθος; Τι παίζει με αυτή; )

Επίσης, τι παίζει με τα Xperia centers; Xperia care; Πώς στο καλό λέγονται; Έχουμε στο βόλο ένα σχετικό μαγαζί. Είναι επίσημα αυτά ή της πλάκας;

 

το θεμα σεβις ειναι τραγικο απο ο,τι ακουω εδω μεσα.εγω στην αρβατο εχω εξυπηρετηθει, αλλα ακουω παραπονα σοβαρα και σιγουρα δε γινεται να ειναι ολα απο κακη συνενοηση ή παρεξηγησεις.

Σε αυτο το θεμα το ρισκαρω εγω, ελπιζοντας να μην χρειαστει.Για αλλα σερβις δεν ξερω, πχ στην κρητη εχω ακουσει οτι ειναι καλο, και ανετα θα το εστελνα εκει προκειμενου να εξυπηρετηθω, αν ειχα χοντρο προβλημα. αλλα δεν ξερω κατα ποσο ολα αυτα τα σερβις μπορουν να σου αλλαξουν μια οθονη και να μονωσουν μετα το κινητο οπως η αθηνα ή το εργοστασιο.

Στη φωτογραφια σιγουρα αν παιξεις λιγο θα εχεις καλυτερα αποτελεσματα, αλλα πιστευω οτι πρεπει να βελτιωσουν πολυ τον κωδικα, δεν γινεται το s4 Να αποδιδει καλυτερα με φακους σονυ κτλ κτλ

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Είναι να μη σου τύχει. Εγώ τόσα χρόνια, να χτυπήσω ξύλο, σέρβις δε χρειάστηκα για κανένα κινητό μου. Δεν ξέρω τι θα γινόταν αν χρειαζόταν να πάει στο σέρβις π.χ. της Νοκια, που κι αυτή αν δεν απατώμαι στην αρβάτο τα στέλνει. Τέλος πάντων, νομίζω ότι ακόμα και σε θεωρητικά ανώτερο σέρβις μπορείς να ταλαιπωρηθείς, και σε θεωρητικά χάλια σέρβις μπορεί να σου τύχει να μην έχεις θέμα.

 

Όσον αφορά την αγορά, υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω ως προς το κατάστημα; Επουδενί λόγω δε σκέφτομαι να σκάσω το συνηθισμένο καπέλο που πληρώνεις συνήθως στις μεγάλες αλυσίδες, κλίνω προς κάποιο σκρουτζομάγαζο. Υπάρχουν γενικά κάποια πιο αξιόπιστα από κάποια άλλα, π.χ. Kaizer, Kinitomania, Birdphone κλπ; Υπάρχει διαφορά αν η συσκευή που θα μου δώσουν προορίζεται για ελληνική αγορά ή για κάποια ευρωπαϊκής χώρας, π.χ. Γερμανία κλπ; Διαφορά στην εγγύηση θα έχω;

 

Ξέρω, σας έχω βομβαρδίσει με ερωτήσεις, αλλά έχει φτάσει ο καιρός για αλλαγή συσκευής, οπότε... ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Πανο, καταρχην μεγεια το αβαταρ..:p

Οσον αφορα τα καπακια, μετα απο μισο χρονο με Ζ, ειναι σαν πρωτης μερας οι ταπες και σκεψου οτι καθημερινα ανοιγουν για ακουστικα (το Ζ1c δεν εχει ταπα εκει) και φορτιση. Μην σε προβληματιζει. Εκτος και αν αρχισεις να το τραβολογας..:p

 

Διαφορα στην εγγυηση δεν θα εχεις.. ισως αλλαξουν τα περιεχομενα του κουτιου.

Δες αξιολογησεις καταστηματος και αποφασισε..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Πανο, καταρχην μεγεια το αβαταρ..:p

Μου πάει, μου πάει; :p :lol:

 

Οσον αφορα τα καπακια, μετα απο μισο χρονο με Ζ, ειναι σαν πρωτης μερας οι ταπες και σκεψου οτι καθημερινα ανοιγουν για ακουστικα (το Ζ1c δεν εχει ταπα εκει) και φορτιση. Μην σε προβληματιζει. Εκτος και αν αρχισεις να το τραβολογας..:p

Αυτό καλό είναι. Συνηθίζω να προσέχω πολύ τις συσκευές μου. Όχι σε βαθμό υστερίας, αλλά απλά σέβομαι ότι έχω δώσει κάποια χρήματα και ότι είναι εργαλείο δουλειάς και διασκέδασης. Άρα εδώ δε θα έχουμε πρόβλημα. :)

 

Διαφορα στην εγγυηση δεν θα εχεις.. ισως αλλαξουν τα περιεχομενα του κουτιου.

Δες αξιολογησεις καταστηματος και αποφασισε..

Γενικά υπάρχει λόγος να προτιμήσω κάποια που λένε ελληνικής αντιπροσωπείας, ή αν πετύχω ξένο (π.χ. Γερμανικό ή Γαλλικό), θα έχω πιο γρήγορα αναβαθμίσεις;

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Αναλογως! Καποια ελληνικα branded cosmote παιρνουν γρηγορα αναβαθμισεις.. παλιοτερα, συσκευες που προοριζονταν για Γερμανια επαιρναν αναβαθμισεις τσακ μπαμ. Αλλα μην σε ανησυχει αυτο. Και να αργεις να τις παιρνεις δεν υπαρχει θεμα.

Ασε που αν εισαι βιαστικος, το flashtool θα σε φτιαξει αφου περνας οποιαδηποτε ROM θες ανα πασα στιγμη.;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλά, μέχρι να το τσιμπήσω εγώ θα έχει πάρει επίσημα την KitKat, οπότε δεν τίθεται θέμα. ;)
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Καλά, μέχρι να το τσιμπήσω εγώ θα έχει πάρει επίσημα την KitKat, οπότε δεν τίθεται θέμα. ;)

 

Σωστος.. αν και η 4.3 της Sony ειναι χαρμα οφθαλμων. :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για να βάλει κάποιος AOSP Rom π.χ. Cyanogenmod πρεπει να ξεκλειδωσει τον bootloader? Ξανακλειδώνει μετέπειτα ή χάνεται μόνιμα η εγγύηση ;
Link to comment
Share on other sites

Ήμουν με το δάχτυλο στο ποντίκι έτοιμος να κάνω κλικ στην αγορά του κινητού, αλλά έπεσα τυχαία σε αυτό εδώ και ξενέρωσα --> http://talk.sonymobile.com/t5/Xperia-Z1-Compact/Sony-Z1-Compact-why-is-the-camera-so-poor-Comparison-shots/td-p/541415 !! Πολύ χάλια κατάσταση, ειδικά αυτό με τις βραδυνές φώτο εξαιτίας της πίσω πλαστικούρας! Έλεος ρε Sony ....

Κάτι πατέντες κυκλοφορούν με την βοήθεια ενός ανεξίτηλου μαρκαδόρου, αλλά να κάθεσαι κάθε λίγο και να βάφεις πίσω τον φακό, δεν είναι και το καλύτερο για καινούργιο κινητό!

Επίσης πάρα πολλοί λένε πως το πίσω πλαστικό είναι μαγνήτης γρατζουνιών και μάλιστα σε τέτοιο σημείο που και "ψείρας" να είσαι και να το προσέχεις, δεν θα τις αποφύγεις!!

Ας βοηθήσουν λίγο και αυτοί που το πήραν! Τόσο χάλια είναι η κατάσταση?? :(

Edited by hasiotis_john
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε τις προηγούμενες σελίδες...

 

Σ' ευχαριστώ για την πολύτιμη συμβουλή, αλλά το έκανα ήδη και δεν έβγαλα ολοκληρωμένο συμπέρασμα! Αν έχει κάποιος να πει κάτι για το θέμα καλώς....

Link to comment
Share on other sites

Πολλά Κωνσταντίνε. Σε βαθμό παρεξηγήσιμο θα έλεγα. :p

Ήδη μετράω 3.5+ το Ν8 μου. Πρόσφατα άλλαξα τη μπαταρία μόνος μου, καθώς μου προσφέρει αυτή την επιλογή το συγκεκριμένο κινητό. Δεν ξέρω αν πάρω το Ζ1c αν θα το κρατήσω τόσο πολύ, αλλά σίγουρα θα ήθελα να ξέρω τι παίζει με τη μπαταρία σε περίπτωση που θέλω να την αντικαταστήσω μετά από κάποιο χρονικό διάστημα. Αν δε γίνεται ούτε στο σέρβις (πράγμα που θεωρώ απίθανο), τότε σαφώς και θα πάω σε κάτι άλλο με αφαιρούμενη μπαταρία.

 

Να σου πω, πιο παλια ειχα το Νοκια Ε71(εχει αποσπωμενη μπαταρια). Θεωρω τη παλια Νοκια πολυ καλη σε ποιοτητα υλικων κτλ. Η μπαταρια του ηταν πολυ καλη, αλλα στο 1μιση χρονο η μπαταρια 'κομματιαζοταν'( δε κρατουσε πανω απο 40 λεπτα). Αγορασα καινουργια original-problem fixed. Ενω το κρατησα σαν δευτερο κινητο, παλι στο 1μιση χρονο ηθελε αλλαγμα.

 

Το Sony Αrc S που εχω ( εχει αποσπωμενη μπαταρια) εκλεισε 2+ χρονια, και ενω εχει πεσει φυσιλογικα η αποδοση της, κραταει αρκετα καλα και δεν ενιωσα την αναγκη να αγορασω αλλη.

Απο την μικρη εμπειρια μου, νιωθω πιο ανετα με τις μπαταριες της Sony.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και γω με τον φίλο από πάνω!! Όσα κινητά της Sony έχω χρησιμοποιήσει μ' έχουν αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο στο τομέα : διάρκεια ζωής/απόδοση μπαταρίας!! :)
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για την πολύτιμη συμβουλή, αλλά το έκανα ήδη και δεν έβγαλα ολοκληρωμένο συμπέρασμα! Αν έχει κάποιος να πει κάτι για το θέμα καλώς....

 

φιλε μου σιγουρα στο αυτοματο θα παρεις χειροτερα αποτελεσματα σε δυσκολες συνθηκες, και δεν εννοω τη νυχτα, αλλα το σουρουπο, που ενα samsung θα σου βγαλει πιο σκοτεινη αλλα καθαρη φωτογραφια ενω το σονυ θα σηκωσει iso και θα την χαλασει..

Γενικα ειμαι ευχαριστημενος, αλλα δεν ειναι και Ν8,808, 1020 που τα θεωρω κορυφαια.

Παρολα αυτα, αν σε ενδιαφερει κυριως αυτο το κομματι, ισως να παιδευτεις αν δεν παιζεις με ρυθμισεις, καλυτερα να πας σε S4 ας πουμε.

Εγω βαζοντας τα κατω δεν με επεισε το S4 αν και μαρεσε, και γενικα η samsung παντα κατι κανει για να μην με τραβαει συνολικα, οποτε η αμεσως καλυτερη επιλογη που θεωρω οτι ειχα ηταν τα σονυ. Γενικα το κινητο αυτο ειναι σε ολα αριστο εκτος απο την καμερα που εχει τις δυνατοτητες και επειδη ειναι καλη σαν hardware πιστευω οτι θα φτιαξει κιαλλο με την 4.4.2 που παιρνει τωρα.

Απο εκει και περα ειναι θεμα προτεραιοτητων..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ φίλε Νίκο! Ελπίζω η sony να διορθώσει με το επόμενο λογισμικό ότι ατέλειες υπάρχουν! Αν βάλεις και το γεγονός πως σε λίγες μέρες, έτσι όπως πέφτει η τιμή του, θα μπορεί κάποιος να το βρει κάτω από 400 ευρώ ....., τότε μιλάμε για μια πολύ καλή επιλογή!! :)
Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτικά προγράμματα κάμερας δεν υπάρχουν ρε παιδιά; Δεν έχει δοκιμάσει κάποιος κάτι διαφορετικό, εφόσον είναι θέμα λογισμικού και όχι φακού/αισθητήρα;

Για παράδειγμα, ακόμα και στο Ν8, παρόλο που η εργοστασιακή εφαρμογή ήταν άριστη θεωρώ, εντούτοις για πλήρη παραμετροποίηση και (υπό προϋποθέσεις) για αρκετά καλύτερο τελικό αποτέλεσμα, έβαζες το Camera Pro. Εδώ δεν υπάρχει κάτι;

 

Σ΄ευχαριστώ φίλε Νίκο! Ελπίζω η sony να διορθώσει με το επόμενο λογισμικό ότι ατέλειες υπάρχουν! Αν βάλεις και το γεγονός πως σε λίγες μέρες, έτσι όπως πέφτει η τιμή του, θα μπορεί κάποιος να το βρει κάτω από 400 ευρώ ....., τότε μιλάμε για μια πολύ καλή επιλογή!! :)

 

Σε καναδυό μηνάκια (που σκέφτομαι να το τσιμπήσω εγώ) να δεις πού θα έχει πάει η τιμή. ;)

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτικά προγράμματα κάμερας δεν υπάρχουν ρε παιδιά; Δεν έχει δοκιμάσει κάποιος κάτι διαφορετικό, εφόσον είναι θέμα λογισμικού και όχι φακού/αισθητήρα;

Για παράδειγμα, ακόμα και στο Ν8, παρόλο που η εργοστασιακή εφαρμογή ήταν άριστη θεωρώ, εντούτοις για πλήρη παραμετροποίηση και (υπό προϋποθέσεις) για αρκετά καλύτερο τελικό αποτέλεσμα, έβαζες το Camera Pro. Εδώ δεν υπάρχει κάτι;

 

 

 

Σε καναδυό μηνάκια (που σκέφτομαι να το τσιμπήσω εγώ) να δεις πού θα έχει πάει η τιμή. ;)

 

Υπαρχει και εχω παρει καλυτερα αποτελεσματα κατα περιπτωση, πχ μερα δεν πηρα καλυτερα. Τωρα για το camera pro, πολυ καλη εφαρμογη αλλα νομιζω οτι δεν κερδιζες κατι εκτος απο το ζουμ, ως προς την ποιοτητα.

Οσο αφορα το Ζ1compact, ακομα και με αυτες τις επιδοσεις στην καμερα, σε αυτο το μεγεθος δεν υπαρχει καλυτερο και πιο απολαυστικο (γιατι η ελλειψη lag ειναι απολαυση) κινητο.

 

**Και με την 4.4.2 να ερχεται αυτες τις μερες..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...