Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ε ρε αστεια πραγματα,μολις μου ηρθε ΟΤΑ.Λοιπον κλεινω το κινητο αφαιρω καρτα sd,ανοιγω το κινητο και κανω την εγκατασταση?Δεν χανονται εφαρμογες και ρυθμισεις?

 

Όχι δεν Χάνονται.. Ούτε στο pc Companion αν δεν κάνεις επιδιόρθωση..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οι εντυπώσεις από το lollipop άριστες, αλλά έχω θέμα με το handsfree και την λειτουργία μουσικής. Ενώ έχω ορίσει στο smart key app να ανοίγει το "last used media player", δεν εκκινεί με τίποτα. Αν το ανοίξω εγώ, παίζει και δουλεύουν οι υπόλοιποι συνδυασμοί (2 κλικ για επόμενο, 3 για προηγούμενο) αλλά αν κλείσει, πάλι δεν ανοίγει από το handsfree.

Μου διαφεύγει κάποια ρύθμιση; Στο kitkat δούλευε άψογα.

Link to comment
Share on other sites

μετα που εβαλα lollipop ειχα 2 σοβαρα περιστατικα..

1ο περιστατικο: Επαιζα παιχνιδι το οποιο για αλλες συσκευες μπορει να ηταν "βαρυ" για την δικια μας ομως "παιχνιδακι" και τιποτα αλλο ανοιχτο ταυτοχρονα.. καποια στιγμη κρασαρει το κινητο και κανει επανεκκινηση (ποτε δε μου ειχε κανει επανεκκινηση με κιτκατ).. Ανοιγει το κινητο, ολα καλα, ανοιγω το παιχνιδι και ειχε χαθει το save μου.. ξενερωνω και σβηνω το παιχνιδι αλλα ξενερωσα και με το κινητο..

κατεβαζω αλλο παιχνιδι παρομοιο της ιδιας εταιριας.. και παθαινω το εξης

2ο περιστατικο: αρκετες μερες μετα που κατεβασα το 2ο παιχνιδι και ενω επαιζα επισης ανετα οπως το πρωτο, με παιρνουν τηλεφωνο, απανταω μιλαω και μολις κλεινω την κληση βλεπω μπροστα μου τον οδηγο πρωτης εκκινησης της συσκευης.. να μου λεει για γρηγορες ρυθμισεις για αδειες χρησης κτλ.. ειναι δυνατον???? περναω γρηγορα τον οδηγο, τον κλεινω και βλεπω να εχει κανει reset την συσκευη.. τα παντα χαμενα.. ρυθμισεις εφαρμογες δεδομενα κτλ.. ειναι δυνατον???? ξενερωνω παλι ακομα περισσοτερο.. και εκει που ετοιμαζομουν να κανω επιδιορθωση την συσκευη και να βαλω ενα backup που εχω απο ενα μηνα πριν, λεω ας κανω μια επανεκκινηση.. και μολις ανοιξε παλι το κινητο ηταν οπως πριν.. ολα στην θεση τους εφαρμογες ρυθμισεις κτλ..

και ρωταω.. τι διαολο συμβαινει????? τα παιχνιδια της εταιριας φταινε ή η συσκευη???

για την ιστορια τα παιχνιδια ηταν CSR Racing το πρωτο και CSR Classic το δευτερο..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εφ'οσον έχουμε recovery στην 5.0.2 μπορούμε να κάνουμε εγκατάσταση την 4.4.4 zip?και μετά αν θέλουμε να κάνουμε ξανά restore το backup της 5.0.2;
Link to comment
Share on other sites

Αμα δεν βγει η 5.1, δεν φευγω απο kitkat.

Beta testing κανονικοτατο με την 5αρα....

 

Εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι σαν ROM η SONY έχει κάνει άψογη δουλειά. Προβλήματα παρουσιάζονται σε εφαρμογές που πιθανότατα δεν έγινε σωστά η υποστήριξη του lollipop από τους developers τους (που στην δικιά μου περίπτωση developer της smartkey είναι η ίδια η sony, αλλά αυτή η εφαρμογή είχε πρόβλημα (διαφορετικό) και στην kitkat).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι σαν ROM η SONY έχει κάνει άψογη δουλειά. Προβλήματα παρουσιάζονται σε εφαρμογές που πιθανότατα δεν έγινε σωστά η υποστήριξη του lollipop από τους developers τους (που στην δικιά μου περίπτωση developer της smartkey είναι η ίδια η sony, αλλά αυτή η εφαρμογή είχε πρόβλημα (διαφορετικό) και στην kitkat).

 

Συμφωνώ. Εμένα δεν μου έχει παρουσιάσει το παραμικρό, πλην μιας επανεκκίνησης κάποια στιγμή πριν αρκετές μέρες στον ένα μήνα σχεδόν που την έχω.

T300 > K500 > K700 > K800 > K810 > C905 > Xperia Mini > Xperia S > Xperia Z1 Compact

More than 10 years loyal Sony (Ericsson) user!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι σαν ROM η SONY έχει κάνει άψογη δουλειά. Προβλήματα παρουσιάζονται σε εφαρμογές που πιθανότατα δεν έγινε σωστά η υποστήριξη του lollipop από τους developers τους (που στην δικιά μου περίπτωση developer της smartkey είναι η ίδια η sony, αλλά αυτή η εφαρμογή είχε πρόβλημα (διαφορετικό) και στην kitkat).

 

 

Μα κι εγω δεν κατηγορησα την sony.

Garbage in, garbage out!

Θεμα του τι δινει η google ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Εμφανίστηκε σε εμένα να μένει συνέχεια το Charged στη Lock Screen.

Είχα το κινητό να φορτίζει το βράδυ. Το πρωί το έβγαλα και μετά

το συνέδεσα στο Laptop με USB να μεταφέρω κάτι αρχεία.

Το έβγαλα και μετά παρέμεινε το Charged. Το απόγευμα έκανα reboot και έφυγε.

Φαίνεται να είναι γνωστό θέμα με όλα τα Lollipop (έχει εμφανιστεί και σε άλλα κινητά)

Lenovo IdeaPad5@4500U@8GB@Dell U2421HE@Edifier 1700BT

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πέρα από το tethering το οποίο και έφτιαξα εύκολα,δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα με το 5.0.2 της Sony παρόλο το root κτλ. Καθαρό installation νομίζω θα έλυνε τα πάντα. Το μόνο πρόβλημα με το κινητό γενικά είναι που κόβεται στο άσχετο κάποιες φορές η δόνηση πληκτρολογώντας και η μέτρια σε απόδοση φωτογραφική μηχανή. Το πρώτο θέμα απλά το διορθώνω επιτόπου με ένα ελαφρύ τίναγμα του καρπού και το δεύτερο με χρήση του app DSLR Pro.
Link to comment
Share on other sites

Εχεις το module του xposed που ρυθμιζει στο αυτοματο να εχει 20.7MP; Εγω τωρα συγκρινω τις 2 καμερες που ειπες και δε βρισκω καποια ουσιαστικη διαφορα..
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα πολλά πειράματα και να πω την αλήθεια μια μικρηηηηηη διαφορά την είδα με το procapture.Επειδή μιλάμε για απαρατήρητη σχεδόν,ο τρόπος που τις δοκιμάζω είναι ο εξής :Τραβάω τις φώτο μετά κάνω ζουμ και βλέπω ένα μακρινό αντικείμενο κατά πόσο ξεχωρίζει.Καλύτερες μου φάνηκαν η Google camera και η procapture αλλά μιλάμε πάντα για ελάχιστη διαφορά..
Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση σε 5.02 δε δουλεύει η αυτόματη φωτεινότητα.και ύστερα από το διαγνωστικό έλεγχο,ο αισθητήρας δε δείχνει να αντιδρά καθόλου.είναι γνωστό bug?Επίσης δε μπορώ να βρω πλέον το update center!
Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση σε 5.02 δε δουλεύει η αυτόματη φωτεινότητα.και ύστερα από το διαγνωστικό έλεγχο,ο αισθητήρας δε δείχνει να αντιδρά καθόλου.είναι γνωστό bug?Επίσης δε μπορώ να βρω πλέον το update center!

 

εκανες καθαρη εγκατασταση? επαναφορα εργοστασιακων δλδ? αν οχι, κανε αυτο, κανε επιδιορθωση λογισμικου (κανοντας αναβαθμιση θα σου πει οτι δεν εχει αλλη και θα σου βγαλει επιλογη για επιδιορθωση) και ξανα στησε το κινητο..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

εκανες καθαρη εγκατασταση? επαναφορα εργοστασιακων δλδ? αν οχι, κανε αυτο, κανε επιδιορθωση λογισμικου (κανοντας αναβαθμιση θα σου πει οτι δεν εχει αλλη και θα σου βγαλει επιλογη για επιδιορθωση) και ξανα στησε το κινητο..

 

έκανα επιδιόρθωση και νομίζω ότι λύθηκε το θέμα.όσο για το Update center τώρα είδα ότι έχει μετακινηθεί στην εφαρμογή what's new για όποιον είχε την ίδια απορία!

Link to comment
Share on other sites

Nikos_Mpl είχες αναφέρει (δεν θυμάμαι αν ήταν εδώ ή στο Ζ3c) ότι με το lollipop δεν υπολόγιζε σωστά τα ποσοστά των εφαρμογών - διεργασίών στην κατανάλωση μπαταρίας. Πόσο καιρό σου έκανε μέχρι να στρώσει; Μου βγάζει πάνω από 50% το yahoo weather widget και σχεδόν μηδενική την οθόνη :p Παρόλα αυτά, η διαχείριση είναι άριστη. Μου κρατάει το ίδιο με την ΚΚ.
Link to comment
Share on other sites

Nikos_Mpl είχες αναφέρει (δεν θυμάμαι αν ήταν εδώ ή στο Ζ3c) ότι με το lollipop δεν υπολόγιζε σωστά τα ποσοστά των εφαρμογών - διεργασίών στην κατανάλωση μπαταρίας. Πόσο καιρό σου έκανε μέχρι να στρώσει; Μου βγάζει πάνω από 50% το yahoo weather widget και σχεδόν μηδενική την οθόνη :p Παρόλα αυτά, η διαχείριση είναι άριστη. Μου κρατάει το ίδιο με την ΚΚ.

 

Και τώρα βλέπω περίεργα νούμερα, αλλά με καλή αυτονομία..

Έκανα μια δεύτερη Επαναφορά και εγκατάσταση και μετά από δέκα μέρες είδα να στρώνει.. Βέβαια πιστεύω ότι δεν μετράει λάθος, απλά άλλαξε ο τρόπος. Πχ το widget σου μαλλον δουλεύει όλη μέρα, απλά δεν τρώει τόση μπαταρία και πρώτα ίσως δεν το έδειχνε με ΚΚ..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμα παρατήρηση που έχω να κάνω για την 5.0.2 είναι η ποιότητα του ήχου. Ενώ γενικά είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από την έκδοση, έχω την εντύπωση ότι η ποιότητα του ήχου στο ηχείο έχει επηρεαστεί αρκετά με αποτέλεσμα σε πολλά κομμάτια να μπουκώνει το ηχείο.Νομίζω ότι κάπου είχε πάρει το μάτι μου μια παρόμοια παρατήρηση σε ξένο φόρουμ.Μπορούμε να το διαχειριστούμε αυτό με κάποια εφαρμογή;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπερα.εχει κανενας θεμα με το 3g;;δεν μπορω να συνδεθω με τιποτα.

 

Ξαφνικά στο έβγαλε αυτό;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

απο την πρωτη μερα.μπορεις να που πεις την διαδικασια ενεργοποιησεις βημα βημα μηπως κανω κατι εγω λαθος;;σε ευχαριστω πολυ.
Link to comment
Share on other sites

απο την πρωτη μερα.μπορεις να που πεις την διαδικασια ενεργοποιησεις βημα βημα μηπως κανω κατι εγω λαθος;;σε ευχαριστω πολυ.

 

Καταρχήν η κάρτα σου είναι καινούρια ή την έκοψες εσύ; Πήρες τον πάροχό σου να σου στείλει τις ρυθμίσεις στο κινητό; Επίσης, μπορείς και χειροκίνητα. Για check μία εδώ. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...