Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πας ρυθμισεις, ρυθμισεις κλησης, μειωση ταχυτητας συνομιλητη το ξεκλικαρεις..καποιος στο κλικαρε..

 

ευχαριστω φιλαρακι, ημουνα ετοιμη ν ξαναπερασω την ρομ

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

To root χρειαζεται οπως λες ολο και λιγοτερο, αλλα ειναι φορες που πιστευω θα το θελω.

Πχ το titanium backup για να δουλεψει οπως πρεπει, θελει root.

Επισης το link2sd.

Αρα root μαλλον θα κανω, εξαλλου δεν νομιζω ειναι κατι επικινδυνο, το πολυ να μην πετυχει!

Εχετε δωσει λινκ, θα δοκιμασω, κι αν κολησω τα λεμε.

 

To θεμα δεν ειναι η external memory. Εκεινο που με καιει πιο πολυ ειναι η internal. Κανοντας disable εφαρμογες, νομιζω ακομη πιανουν χωρο στην internal.

Κι εγω θελω να εχω οσο γινεται περισσοτερα απο τα 2gb ελευθερα.

 

Lewton πως και αποφασισες να το ξανα-αγορασεις;

Δεν είναι 2 GB, είναι 12 GB. :p

Αλλά αν το κάνεις καλή τύχη και να μας πεις ποιες οδηγίες ακολούθησες. :)

 

Αποφάσισα να το ξαναγοράσω γιατί είναι απλά η καλύτερη αγορά στο Android.

To Z3 Compact είναι καλύτερη συσκευή αλλά αν βάλεις και τον παράγοντα κόστος το Ζ1 Compact είναι καλύτερη αγορά.

Εκτός αυτού κάθε 3-6 μήνες είμαι για νέα συσκευή γιατί τις χαλάω ή τις σπάω.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Οταν λεει "RAM: 2GB", αυτη δεν ειναι η internal memory?

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αναβαθμισεις απο mac γινονται με αυτο εδω το προγραμμα;

http://www.sonymobile.com/global-en/tools/bridge-for-mac/

Link to comment
Share on other sites

Οταν λεει "RAM: 2GB", αυτη δεν ειναι η internal memory?

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αναβαθμισεις απο mac γινονται με αυτο εδω το προγραμμα;

http://www.sonymobile.com/global-en/tools/bridge-for-mac/

 

H internal ειναι 16 οπου τα 12 ειναι διαθεσιμα για αποθηκη..τα 2 ειναι η ραμ η προσωρινη μνημη..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

H internal ειναι 16 οπου τα 12 ειναι διαθεσιμα για αποθηκη..τα 2 ειναι η ραμ η προσωρινη μνημη..

 

Mε συγχωρειτε.

Ερχομαι απο την εποχη του χαλκου

http://www.gsmarena.com/zte_skate-3784.php

512mb ram, period.

Μαλλον περασα στην εποχη του φωτος

http://www.gsmarena.com/sony_xperia_z1_compact-5753.php

 

Μου λετε μεγεθη, που δεν μπορω να συλλαβω, γιατι με την μεχρι τωρα εμπειρια μου, ηταν 'αγνωστες' εννοιες.

12gb internal memory, ειναι απλα ασυληπτο! :)

 

O 'κωδικος' μοντελου που αναφερουν ως D5503, τι ακριβως ειναι;

Edited by karib
Link to comment
Share on other sites

Μου λετε μεγεθη, που δεν μπορω να συλλαβω, γιατι με την μεχρι τωρα εμπειρια μου, ηταν 'αγνωστες' εννοιες.

12gb internal memory, ειναι απλα ασυληπτο! :)

 

O 'κωδικος' μοντελου που αναφερουν ως D5503, τι ακριβως ειναι;

 

Για αυτό σου είπα, δες αν μπορείς να ζήσεις χωρίς root.

Ο κωδικός μοντέλου είναι το αν είναι ευρωπαϊκό, αμερικάνικο κλπ.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Mε συγχωρειτε.

Ερχομαι απο την εποχη του χαλκου

http://www.gsmarena.com/zte_skate-3784.php

512mb ram, period.

Μαλλον περασα στην εποχη του φωτος

http://www.gsmarena.com/sony_xperia_z1_compact-5753.php

 

Μου λετε μεγεθη, που δεν μπορω να συλλαβω, γιατι με την μεχρι τωρα εμπειρια μου, ηταν 'αγνωστες' εννοιες.

12gb internal memory, ειναι απλα ασυληπτο! :)

 

O 'κωδικος' μοντελου που αναφερουν ως D5503, τι ακριβως ειναι;

 

και νομιζα πως με τοσο ψαξιμο και τοσες ερωτησεις αυτα θα ηταν τα πρωτα που θα ηξερες..Καλο ειναι παντως να ξεκινας απο τα specs μιας συσκευης, γιατι αν πχ ειχε 1GB ram δεν θα αξιζε, οπως μερικα αλλα mini..

ο κωδικος ειναι της εταιρειας, εσωτερικα τα αναγνωριζουν με αυτους τους κωδικους καθως καμια φορα μπορει να μιλαμε για το ιδιο μοντελο με μικρες παραλλαγες, πχ D5503 και D5504(τυχαια τα γραφω) οπου το ενα να παιζει σε συγκεκριμενες συχνοτητες και το αλλο σε αλλες, κτλ κτλ..αλλα μην αγχωνεσαι αν δεν προκειται να ψωνισεις απο καμια κινα..ο,τι κυκλοφορει εδω ειναι το σωστο.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Τη ζελατινα που ειναι κολημενη στην οθονη, την αφαιρω, και μετα να βαλω το tempered glass που εχω αγορασει, σωστα;
Link to comment
Share on other sites

Τη ζελατινα που ειναι κολημενη στην οθονη, την αφαιρω, και μετα να βαλω το tempered glass που εχω αγορασει, σωστα;

 

Μπορει να χαλασεις την εγγυηση ετσι, βαλε απο πανω το tempered glass.(Δεν εννοεις την ζελατινα που εχουν ολα τα καινουρια κινητα ετσι?) Εγω παντως εχω την εντυπωση οτι καποιες φορες χανει για μια στιγμη την αφη, το καταλαβαινω στο swype μονο ενω περναω το δαχτυλο πανω απο τα γραμματα σε καποια φαση μπορει να διακοπει η κινηση. Τελος παντων, αν γνωριζει κανεις κατι περισσοτερο για τα μειονεκτηματα του να βγαλεις αυτην την αηδια και το θεμα της εγγυησης, ας πει. Σκοπευω παντως σε κανα χρονο που θα το εχω συνηθισει και δεν θα με νοιαζει να φυγει το λογκο της σονυ, να το βγαλω και να μεινω με σκετο το dragontrail να δω πως ειναι

Edited by kotsosbb
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να χαλασεις την εγγυηση ετσι, βαλε απο πανω το tempered glass.(Δεν εννοεις την ζελατινα που εχουν ολα τα καινουρια κινητα ετσι?) Εγω παντως εχω την εντυπωση οτι καποιες φορες χανει για μια στιγμη την αφη, το καταλαβαινω στο swype μονο ενω περναω το δαχτυλο πανω απο τα γραμματα σε καποια φαση μπορει να διακοπει η κινηση. Τελος παντων, αν γνωριζει κανεις κατι περισσοτερο για τα μειονεκτηματα του να βγαλεις αυτην την αηδια και το θεμα της εγγυησης, ας πει. Σκοπευω παντως σε κανα χρονο που θα το εχω συνηθισει και δεν θα με νοιαζει να φυγει το λογκο της σονυ, να το βγαλω και να μεινω με σκετο το dragontrail να δω πως ειναι

 

Αυτη η ζελατινα ειναι καπως rough και εχει σαν φυσαλιδες, οποτε μαλλον δεν ειναι της 'οθονης', και θελει βγαλσιμο, σωστα;

Ειναι αυτη που εχει πανω της κολημενη η οθονη οταν το πρωτο-αγοραζεις.

Δεν κανω λαθος παιδια, θελει βγαλσιμο;

 

 

(Υπαρχει κι αλλη 'ζελατινα'; ) (δεν ειπα να βγαλω τις 'στρωσεις' του κινητου)

Link to comment
Share on other sites

Το link2sd, χωρις root στο z1c, μπορει να μεταφέρει 'μέρος' της καθε εφαρμογης, στην sd card που θα τοποθετησω;
Link to comment
Share on other sites

Μετά από κάποια χρόνια και αρκετές συσκευές android, καταφερά να κολλήσω και μία...Πήγα να εγκαταστήσω ένα Mod για την ενίσχυση του ήχου και το κινητό μπήκε σε bootloop. Ξεκινάει, βγάζει τα λογότυπα Sony και Experia, δείχνει το bootanimation με τα κύματα για 5-6' και τελικά επανεκκινεί. Θέλω να επαναφέρω το τηλέφωνο στην αρχική του μορφή, με το τελευταίο εργοστασιακό firmware, τί πρέπει να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Μετά από κάποια χρόνια και αρκετές συσκευές android, καταφερά να κολλήσω και μία...Πήγα να εγκαταστήσω ένα Mod για την ενίσχυση του ήχου και το κινητό μπήκε σε bootloop. Ξεκινάει, βγάζει τα λογότυπα Sony και Experia, δείχνει το bootanimation με τα κύματα για 5-6' και τελικά επανεκκινεί. Θέλω να επαναφέρω το τηλέφωνο στην αρχική του μορφή, με το τελευταίο εργοστασιακό firmware, τί πρέπει να κάνω;

Φλασαρεις μια επισημη ρομ με φλαςτουλ ή κανεις clean install με seus

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το link2sd, χωρις root στο z1c, μπορει να μεταφέρει 'μέρος' της καθε εφαρμογης, στην sd card που θα τοποθετησω;

 

Μα γιατί; Τόσο χώρο έχει.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί; Τόσο χώρο έχει.

 

Ok, σιγουρα με εντυπωσιασατε με τα 12gb, ζαλαδα με επιασε, αλλα θελω να ξερω αν μπορει να κανει αυτη τη μετακινηση το link2sd, διχως ρουταρισμα. Μου μεινε αχτι απο το παλιο τηλεφωνο!

Link to comment
Share on other sites

Ok, σιγουρα με εντυπωσιασατε με τα 12gb, ζαλαδα με επιασε, αλλα θελω να ξερω αν μπορει να κανει αυτη τη μετακινηση το link2sd, διχως ρουταρισμα. Μου μεινε αχτι απο το παλιο τηλεφωνο!

 

Παντως το αυτοματο link2sd ακομα και μετα απο ρουτ,μεσω εφαρμογης απο το store,εμενα δεν μου δουλεψε....Μαλλον θα πρεπει να περαστουν χειροκινητα τα permissions,αφου φυσικα κανεις ρουτ.Αυτη την εμπειρια ειχα εγω προσωπικα και γι αυτο τον λογο εκανα και το ρουτ,αλλά αφου δεν δουλεψε ετσι το παρατησα μην κανω καμμια πατατα.Αν ξερει κανεις κατι παραπανω,ας βοηθησει....

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Εγω γιατι θυμαμαι οτι μπορει να αφαιρεθει κανονικα η μπροστα ζελατινα ( και μαζι το Sony logo ) χωρις να χαθει η εγγυηση ?

 

Το εχω διαβασει αυτο . Ας με επιβεβαιωσει καποιος

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις ευχες ολων σας.

 

Χαζη ερωτηση αλλα οποιος ξερει ας απαντησει.

Αν πουμε πχ οτι ξεχνω το θεμα της στεγανοποιησης. Ένας ηλεκτρονικος, βλεποντας τα βιντεακια στο youtube, και με μια καινουρια μπαταρια ανα χειρας, αραγε δεν θα μπορουσε να κανει αντικατάσταση;

Οπως καταλαβα, το θεμα μπαταρια->service, εχει να κανει α) με την εγγυηση, και β) με την στεγανοποιηση.

Αν ομως δεχτω οτι τα παραβλεπω αυτα, πχ σε δυο χρονια, αραγε ποσο δυσκολο ειναι για εναν που εχει σπουδασει τα ηλεκτρονικα κι εχει εμπειρια σε αυτα, να μου κανει μια αντικατασταση μπαταριας;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις ευχες ολων σας.

 

Χαζη ερωτηση αλλα οποιος ξερει ας απαντησει.

Αν πουμε πχ οτι ξεχνω το θεμα της στεγανοποιησης. Ένας ηλεκτρονικος, βλεποντας τα βιντεακια στο youtube, και με μια καινουρια μπαταρια ανα χειρας, αραγε δεν θα μπορουσε να κανει αντικατάσταση;

Οπως καταλαβα, το θεμα μπαταρια->service, εχει να κανει α) με την εγγυηση, και β) με την στεγανοποιηση.

Αν ομως δεχτω οτι τα παραβλεπω αυτα, πχ σε δυο χρονια, αραγε ποσο δυσκολο ειναι για εναν που εχει σπουδασει τα ηλεκτρονικα κι εχει εμπειρια σε αυτα, να μου κανει μια αντικατασταση μπαταριας;

 

το να αλλαξεις μπαταρια ειναι πανευκολο, αλλα θα χασεις στεγανοποιηση. Ευχαριστησου το τωρα και σε 2 χρονακια που δεν θα εχει χαλασει ακομα, μιλαμε..

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγω γιατι θυμαμαι οτι μπορει να αφαιρεθει κανονικα η μπροστα ζελατινα ( και μαζι το Sony logo ) χωρις να χαθει η εγγυηση ?

 

Το εχω διαβασει αυτο . Ας με επιβεβαιωσει καποιος

 

ειχα παρει εγω στην σονυ και μου ειπαν οτι αν διαπιστωσουν βλαβη που οφειλεται στην αφαιρεση της ζελατινας τοτε χανεις την εγγυηση της οθονης..

αντε βγαλε ακρη τωρα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου πει ενα σοβαρο λογο για να αφαιρεσει την εργοστασιακη ζελατινα?

 

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι αν γρατζουνιστεί. Αλλά ρε παιδιά βάλτε μία από πάνω. Δεν θα καταλάβετε καμία διαφορά στο touch. Εγώ στο Ζ1 έχω πάνω από την εργοστασιακή ένα tempered και είναι τρομερή η αίσθηση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι αν γρατζουνιστεί. Αλλά ρε παιδιά βάλτε μία από πάνω. Δεν θα καταλάβετε καμία διαφορά στο touch. Εγώ στο Ζ1 έχω πάνω από την εργοστασιακή ένα tempered και είναι τρομερή η αίσθηση.

Ποιο έχεις αγοράσει είπαμε;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι αν γρατζουνιστεί. Αλλά ρε παιδιά βάλτε μία από πάνω. Δεν θα καταλάβετε καμία διαφορά στο touch. Εγώ στο Ζ1 έχω πάνω από την εργοστασιακή ένα tempered και είναι τρομερή η αίσθηση.

 

συμφωνω απολυτα, γιατι τρωγεστε να βγαλετε της sony την ζελατινα, και γιατι δεν βαζετε απο πανω ενα tempered glass που εχουμε βαλει εγω κι ο φιλος konstantinoslp και καμποσοι αλλοι και εχει τρομερη αισθηση στην αφη, γλυστραει και το ευχαριστιεσαι. δεν εχετε

με τι ν ασχοληθειτε και λετε διαφορα?

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...