Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

screenshot τραβάω,αλλά λέω μπας κ έχει κ καμία εφαρμογούλα να γίνεται πιο εύκολα η δουλεία :)

 

πιο ευκολη απο αυτη που εχει δεν νομιζω

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια και απο εμενα ,απο χθες ειμαι και εγω κατοχος του z1c σαν προηγουμενος κατοχος του z1 (το εδωσα λογο μεγεθους) μπορω να πω οτι το z1c ειναι ακριβως οτι ηθελα.Το αγοραα απο σκρουτζομαγαζο .Μια ερωτηση αν ξερετε ειχα αγορασει απο ebay σκετο χωρις την βαση το μαγνητικο καλωδιο για φορτιση για το z1 θα κανει και στο z1c?Ευχαριστω
Xiaomi redmi note 8 pro 128gb perl white:D
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια και απο εμενα ,απο χθες ειμαι και εγω κατοχος του z1c σαν προηγουμενος κατοχος του z1 (το εδωσα λογο μεγεθους) μπορω να πω οτι το z1c ειναι ακριβως οτι ηθελα.Το αγοραα απο σκρουτζομαγαζο .Μια ερωτηση αν ξερετε ειχα αγορασει απο ebay σκετο χωρις την βαση το μαγνητικο καλωδιο για φορτιση για το z1 θα κανει και στο z1c?Ευχαριστω

 

Λογικά κάνει αλλά δοκίμασε το παρακολουθοντας το για λίγη ώρα και δες αν πατάει σταθερά όταν το βάζεις στο κινητό

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια και απο εμενα ,απο χθες ειμαι και εγω κατοχος του z1c σαν προηγουμενος κατοχος του z1 (το εδωσα λογο μεγεθους) μπορω να πω οτι το z1c ειναι ακριβως οτι ηθελα.Το αγοραα απο σκρουτζομαγαζο .Μια ερωτηση αν ξερετε ειχα αγορασει απο ebay σκετο χωρις την βαση το μαγνητικο καλωδιο για φορτιση για το z1 θα κανει και στο z1c?Ευχαριστω

 

Ναι κάνει, όλα την ίδια υποδοχή έχουν.

Link to comment
Share on other sites

παιδια συγνωμη και παλι για την ερωτηση στην τελικη τι προτεινετε? γιατι εγω δε το χω με τις ζελατινες.... καθως στο προηγουμενο μου κινητο δεν εβαζα
Link to comment
Share on other sites

παιδια συγνωμη και παλι για την ερωτηση στην τελικη τι προτεινετε? γιατι εγω δε το χω με τις ζελατινες.... καθως στο προηγουμενο μου κινητο δεν εβαζα

 

εχεις 3 επιλογες:

1. το αφηνεις οπως ειναι, αλλα επειδη φοραει ζελατινες απο τη μανα του αυτες θα γρατζουνιστουν και θα πρεπει να τις βγαλεις, χανοντας το λογοτυπο της σονυ..προσωπικα δε θα με ενδιεφερε αλλα αν σε νοιαζει δεν σου κανει αυτη η λυση.

2. αν δεν βαλεις, μπορεις να πεταξεις και αυτες που φοραει πανω, και να το αφησεις σκετο τζαμι, δεν ειναι gorilla glass Οποτε ισως μελλοντικα να γεμισει γραμμες, οχι τοσο ευκολα παντως οσο η μαμισια ζελατινα, εγω θα το εκανα αυτο μονο αν σκοπευα να το κρατησω μεχρι να το πεταξω, επομενως θα ηθελα να το χαρω στο μεγιστο..

3. Βαζεις ειτε ζελατινα ειτε τζαμι, ειναι δικο σου θεμα.και προστατευεις την υπαρχουσα ζελατινα ετσι ωστε να μοιαζει παντα καινουριο. τωρα αν θες τζαμι, για να εχει καλυτερη αισθηση θα το παχυνεις ελαχιστα. Αν θες ζελατινα, απλα βρες μια καλη, οχι ΜΑΤ θα προτεινα μπροστα. πχ της 3Μ με 10 ευρω οι 2 ειναι πολυ καλες, στα ιδια λεφτα βαζεις τζαμι..εγω προτιμω να βαζω ζελατινες και να τις αλλαζω μια φορα το χρονο, εξαλλου τα κινητα δεν τα κραταω παραπανω..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

εχεις 3 επιλογες:

1. το αφηνεις οπως ειναι, αλλα επειδη φοραει ζελατινες απο τη μανα του αυτες θα γρατζουνιστουν και θα πρεπει να τις βγαλεις, χανοντας το λογοτυπο της σονυ..προσωπικα δε θα με ενδιεφερε αλλα αν σε νοιαζει δεν σου κανει αυτη η λυση.

2. αν δεν βαλεις, μπορεις να πεταξεις και αυτες που φοραει πανω, και να το αφησεις σκετο τζαμι, δεν ειναι gorilla glass Οποτε ισως μελλοντικα να γεμισει γραμμες, οχι τοσο ευκολα παντως οσο η μαμισια ζελατινα, εγω θα το εκανα αυτο μονο αν σκοπευα να το κρατησω μεχρι να το πεταξω, επομενως θα ηθελα να το χαρω στο μεγιστο..

3. Βαζεις ειτε ζελατινα ειτε τζαμι, ειναι δικο σου θεμα.και προστατευεις την υπαρχουσα ζελατινα ετσι ωστε να μοιαζει παντα καινουριο. τωρα αν θες τζαμι, για να εχει καλυτερη αισθηση θα το παχυνεις ελαχιστα. Αν θες ζελατινα, απλα βρες μια καλη, οχι ΜΑΤ θα προτεινα μπροστα. πχ της 3Μ με 10 ευρω οι 2 ειναι πολυ καλες, στα ιδια λεφτα βαζεις τζαμι..εγω προτιμω να βαζω ζελατινες και να τις αλλαζω μια φορα το χρονο, εξαλλου τα κινητα δεν τα κραταω παραπανω..

αυτες που κανουν 10e της 3M που τις βρισκω? αυτο με το γυαλι θα μεγαλωσει πολυ το παχος? δεν ειναι καλυτερο ομως? ειναι ακριβο? και απο που το παιρνω?

Link to comment
Share on other sites

αυτες που κανουν 10e της 3M που τις βρισκω? αυτο με το γυαλι θα μεγαλωσει πολυ το παχος? δεν ειναι καλυτερο ομως? ειναι ακριβο? και απο που το παιρνω?

 

στο ebay ολα:

http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=z1+compact+screen+protector&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR2.TRC0.A0.H0.Xz1+compact+screen+protector+3&_nkw=z1+compact+screen+protector+3m&_sacat=0

 

http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&_nkw=z1+compact+screen+protector&_dcat=58540&Features=Anti%252DScratch&rt=nc

 

κτλ.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ναι κάνει, όλα την ίδια υποδοχή έχουν.

 

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις ολους σας

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχετε προβλημα με το αλμπουμ φωτογραφιων? μου βγαζει διπλες φωτογραφιες και με χαμηλη αναλυση!

Xiaomi redmi note 8 pro 128gb perl white:D
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις ολους σας

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχετε προβλημα με το αλμπουμ φωτογραφιων? μου βγαζει διπλες φωτογραφιες και με χαμηλη αναλυση!

Ναι δυστυχώς βλέπεις τα thumbnails των φώτο.. Με την 4.4.2 μπορείς να κάνεις επαναφορα την εφαρμογη του άλμπουμ στην βασική έκδοση όπως ήταν αρχικά αλλά με την 4.4.4 η αρχική έκδοση είναι η τελευταία..

Υπάρχει θέμα και είναι γνωστό..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με 4.4.4 δεν το έχει αυτό. Τι να πω ?αλλά βγαίνουν έτσι αλλά γιουβέτσι μάλλον...

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με 4.4.4 δεν το έχει αυτό. Τι να πω ?αλλά βγαίνουν έτσι αλλά γιουβέτσι μάλλον...

 

Κι εγω δεν αντιμετωπιζω κανενα θεμα με το Αλμπουμ με 4.4.4

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω δεν αντιμετωπιζω κανενα θεμα με το Αλμπουμ με 4.4.4

 

εμενα μου το ειχε κανει απο την 4.4.2 με την τελευταια αναβαθμιση του αλμπουμ, οπου οταν ανοιγα απο εκει τις φωτο, μου εβγαζε τα thumbnails μαζι και γινοταν εναν αλαλουμ. τι φορματ ειχα κανει την SD τι επαναφορα τι κινητο, καμια αλλαγη, μονο οταν επανεφερα την εφαρμογη αλμπουμ σε παλιοτερη εκδοση εφτιαξε...

Τωρα σου πατερα μου που το πηγα σε 4.4.4 ΟΤΑ με αλλη rom απο αυτη που ειχα εγω, ελληνικη βασικα εχει, παλι το κανει..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ρέ παιδιά μπορεί κανείς να μου πει για δεν μπορώ να ξεκλειδώσω τον bootloader με το flashtool ενώ από το service info μου λέει ότι ξεκλειδωνεται ?
EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις ολους σας

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχετε προβλημα με το αλμπουμ φωτογραφιων? μου βγαζει διπλες φωτογραφιες και με χαμηλη αναλυση!

Και εδώ με 4.4.4 το άλμπουμ εμφανίζει πρόβλημα με τα πολλαπλά thumbnails

 

Επανέρχεται με σβήσιμο της προσωρινής μνήμης & cache της εφαρμογής, αλλά μετά ξανά γίνεται

Link to comment
Share on other sites

4.3 λέμε! Εγγύηση! :D

 

Δεν το κουνω απ'επαε :p

"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

Παίδες ξαναρώτησα, έχει βελτιωθεί η κάμερα? Όχι το interface, αλλά το οπτικό αποτέλεσμα, ποιότητα φωτογραφιών κτλ με την 4.4.4?
Link to comment
Share on other sites

Παίδες ξαναρώτησα, έχει βελτιωθεί η κάμερα? Όχι το interface, αλλά το οπτικό αποτέλεσμα, ποιότητα φωτογραφιών κτλ με την 4.4.4?

 

Τιποτα το ιδιαιτερο ή διαφορετικο..Τουλαχιστον εγω δεν διαπιστωσα...

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Και εδώ με 4.4.4 το άλμπουμ εμφανίζει πρόβλημα με τα πολλαπλά thumbnails

 

Επανέρχεται με σβήσιμο της προσωρινής μνήμης & cache της εφαρμογής, αλλά μετά ξανά γίνεται

 

εχει αναφερθει σε πολλα ξενα φορουμ που σημαινει οτι πρεπει να βγει μια αναβαθμιση του αλμπουμ να διορθωθει, δεν ειναι σε λιγους το προβλημα..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

παιδια συγνωμη και παλι για την ερωτηση στην τελικη τι προτεινετε? γιατι εγω δε το χω με τις ζελατινες.... καθως στο προηγουμενο μου κινητο δεν εβαζα

 

Δεν υπάρχει λόγος για μπέρδεμα. Ο καθένας επιλέγει με βάση τις ανάγκες του και το πορτοφόλι του. Τα γεγονότα είναι τα εξής:

1) Το κινητό έχει από την μάνα του μια πολύ λεπτή μεμβράνη στην οθόνη (που έχει το λογότυπο της SONY) που μοναδική της δουλειά είναι να συγκρατήσει τα θραύσματα της οθόνης αν σπάσει και να μην σκορπίσουν και τραυματιστεί ο χρήστης. Η μεμβράνη αυτή δεν προστατεύει ούτε από γρατζουνιές, ούτε από κτυπήματα, ούτε από δακτυλιές. Αν την αφαιρέσεις χάνεις την εγγύηση.

2) Οι μεμβράνες για προστασία της οθόνης, είναι πολύ φθηνές ώστε να τις αλλάζεις συχνά και προστατεύουν μόνο από μικρογατζουνιές.

3) Το tempered glass είναι συμπιεσμένο γυαλί που προστατεύει από κτυπήματα, γδαρσίματα και δακτυλιές. Υπάρχουν από 7€ μέχρι 40+€. Ότι πληρώνεις παίρνεις. Μεγάλα ατού του, ότι δίνει πολύ καλή αίσθηση στην αφή (αφού πρόκειται για γυαλί και όχι πλαστικό, όπως στις δυο προηγούμενες περιπτώσεις) και η εξτρα προστασία στην οθόνη. Δείτε μερικές κριτικές και εδώ. Προσοχή, δεν σημαίνει ότι το tempered glass δεν γρατζουνιέται ή δεν σπάει, απλά αν σπάσει, τότε μόλις γλίτωσες από καμιά 150άρα για αλλαγή οθόνης.

4) tempered glass της rhinoshield. Το βάζω σε ειδική κατηγορία γιατί οι χρήστες του έχουν αναφέρει ότι είναι πιο επιρρεπές σε γρατζουνιές από τα υπόλοιπα, αλλά σύμφωνα με βιντεο στο Youtube πρέπει να προσπαθήσεις πολύ για να το σπάσεις...

 

Σαν feedback για όποιον ενδιαφέρεται, εγώ έχω αυτό. Τέλεια αίσθηση αφής, πολύ λεπτό, σε σημείο που δεν το ξεχωρίζεις καν όταν έχω το κινητό στην θήκη και πολύ εύκολη τοποθέτηση χωρίς ίχνος φυσαλίδων. Γρατζουνιές δεν έχουν εμφανιστεί ακόμα, την αντοχή σε πτώση δεν την έχω τεστάρει και ελπίζω να μην την τεστάρω ποτέ. Αλλά ίσως περίμενα λίγο καλύτερα αποτελέσματα στις δακτυλιές, αλλά παρόλα αυτά πολύ καλύτερο από την μεμβράνη που είχα πριν.

 

Για πίσω όψη:

1) Το πίσω κάλυμμα του κινητού είναι πλαστικό. Αν το αφήσεις έτσι, είναι άθραυστο αλλά χαράζει εύκολα.

2) Του βάζεις θήκη και ξενοιάζεις συν την εξτρα προστασία που σου προσφέρει.

3) Του βάζεις μεμβράνη, ομοίως με μπροστά. Εγώ αν και έχω θήκη, παρήγγειλα να του βάλω ματ μεμβράνη ώστε να αποφύγω τις δακτυλιές (έχει δώσει λινκ ο Νίκος παραπάνω).

4) Tempered glass, ομοίως με παραπάνω, αν και γνώμη μου δεν χρειάζεται αφού το πίσω κάλυμμα όπως ανέφερα είναι άθραυστο.

5) Αλλάζεις εξολοκλήρου το πίσω κάλυμμα και βάζεις το γυάλινο του ιαπωνικού μοντέλου που δεν χαράσει και είναι προφανώς και πιο όμορφο (τσιγκουνιές της SONY). Το έκανε κάποιος από εδώ, δείτε προηγούμενες σελίδες, αλλά χάνεις εγγύηση και ίσως την αδιαβροχοποίηση. Ρίσκο είναι. Διορθώνει το πρόβλημα με την έκχυση του φλας για όποιον έχει πρόβλημα.

 

Όπως και να έχει, για πίσω προτιμήστε λύσεις που αφήνουν ακάλυπτα κάμερα και φλας, για μπροστά δεν παίζει ρόλο (εκτός από ματ μεμβράνη φυσικά).

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Edited by tegeatis
Link to comment
Share on other sites

Επιτελους, επιτελους, ερχεται ο διαδοχος, και περιμενω να δω την μεγάλη κατρακύλα της τιμής του Z1 compact.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=395243

Φθινοπωρο λεω να αγορασω, και πιστευω η τιμη του Z1 compact θα ειναι ΧΩΜΑ.

Ηρθε η μεγαλη στιγμή, για μεγάλη πτωση στην τιμη, που ηδη αγγιζει τα 330.

Ξεκινά η μεγάλη κατρακύλα! Καλα νέα!

:)

Link to comment
Share on other sites

Τα tempered glasses για το πίσω μέρος αφήνουν ακάλυπτα κάμερα, φλας, ηχείο;;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους, επιτελους, ερχεται ο διαδοχος, και περιμενω να δω την μεγάλη κατρακύλα της τιμής του Z1 compact.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=395243

Φθινοπωρο λεω να αγορασω, και πιστευω η τιμη του Z1 compact θα ειναι ΧΩΜΑ.

Ηρθε η μεγαλη στιγμή, για μεγάλη πτωση στην τιμη, που ηδη αγγιζει τα 330.

Ξεκινά η μεγάλη κατρακύλα! Καλα νέα!

:)

 

Με τα specs του προσφέρει το κινητό δεν πιστεύω με την είσοδο του νέου μοντέλου να πεσει τόσο γρήγορα κάτω από τα 300...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...