Jump to content

Περί... Nova γενικά


ng78
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ολο το σκηνικο εγινε απο το συγκεκριμενο γραφειο εν αγνοια της Wind!!! Η Wind και η καθε εταιρεια δε παει σε τετοιες καταστασεις, για το συγκεκριμενο θεμα και συγνωμη ζητησε η εταιρεια απο τον πελατη και του διεγραψε το χρεος! Υπαρχει επισιμη ανακοινωση της εταιρειας στο twitter προ ολιγον ημερων.

 

Είναι προφανές ότι ήταν μ&$#@ του δικ. γραφείου...

 

Να μην δίνει εργολαβία τους ανεξόφλητους λογαριασμούς σε γραφεία που δεν εμπιστεύεται. Αυτό δεν είναι δικαιολογία.

Βέβαια, έχει παραγίνει και το κακό με τους ανεξόφλητους. Δεν μπορείς να έχεις συμβόλαιο; Πάρε κάρτοκινητό, κι αυτά φτηνά είναι.

Βρακί δεν έχει ο κ***ς μας...

 

Ολές οι εταιρίες δίνουν εργολαβία τέτοια χρέη

Οσο γι αυτό με τα συμβόλαια και τα καροκινητά, έχει απόλυτο δίκιο...

Link to comment
Share on other sites

έχω φύγει από wind κοντά δύο χρόνια

με παίρνουν για μια οφειλή που ξεκίνησε 500 ευρώ και έχει φτάσει κοντά τα 300 τώρα (αν θυμάμαι καλά)

 

με έχουν πάρει από το δικηγορικό γραφείο 100 φορές... και έχω στείλει άλλες τόσες mail στα κεντρικά....

ζητάω αναλυτικές χρεώσεις και αναλυτικές πιστώσεις και δεν μου τα δίνουν τα στοιχεία...

ο λόγος διότι κάναν χρεώσεις ότι ναναι (έχω να φανταστείτε κοντά στα 10 πιστωτικά)

κάναν λάθη στο σταθερό , στις χρεώσεις roaming σχεδόν στα πάντα

 

 

 

ελπίζω να μην μου κάνουν καμιά κατάσχεση για βλακεία τους

 

 

το γέλιο είναι ότι την τελαυταία φορά που με πήρε η δικηγόρος ... της είπα η κλήση καταγράφεται.... και αν έχετε τον θεό σας μου το έκλεισε!

 

 

τα συμπεράσματα δικά σας!

Link to comment
Share on other sites

έχω φύγει από wind κοντά δύο χρόνια

με παίρνουν για μια οφειλή που ξεκίνησε 500 ευρώ και έχει φτάσει κοντά τα 300 τώρα (αν θυμάμαι καλά)

 

με έχουν πάρει από το δικηγορικό γραφείο 100 φορές... και έχω στείλει άλλες τόσες mail στα κεντρικά....

ζητάω αναλυτικές χρεώσεις και αναλυτικές πιστώσεις και δεν μου τα δίνουν τα στοιχεία...

ο λόγος διότι κάναν χρεώσεις ότι ναναι (έχω να φανταστείτε κοντά στα 10 πιστωτικά)

κάναν λάθη στο σταθερό , στις χρεώσεις roaming σχεδόν στα πάντα

 

 

 

ελπίζω να μην μου κάνουν καμιά κατάσχεση για βλακεία τους

 

 

το γέλιο είναι ότι την τελαυταία φορά που με πήρε η δικηγόρος ... της είπα η κλήση καταγράφεται.... και αν έχετε τον θεό σας μου το έκλεισε!

 

 

τα συμπεράσματα δικά σας!

 

2 χρόνια και δεν σου έχουν στείλει ούτε ένα εξώδικο, μόνο τηλέφωνα;! Μάλλον σε έχουν ακόμα στα μαλακά, γιατί έχεις κάνει αμφισβήτηση της οφειλής...και καλά έκανες βέβαια. Κάποια στιγμή βέβαια θα προχωρήσουν, εκτός κι αν κρίνουν ότι δεν τους συμφέρει.

 

Κατάσχεση αργεί ακόμη, αλλά μια διαταγή πληρωμής μπορούν γρήγορα να τη βγάλουν. Κατά κανόνα βέβαια, προηγείται το εξώδικο.

Think Positive
Link to comment
Share on other sites

Kαι κάτι σχετικό που αφορά το ήθος της εταιρείας.

 

Πρώτη στις μειώσεις, πρώτη σε οτι απάνθρωπο ψηφίζουν οι πάπες μας.

 

http://www.ertopen.com/eidiseis/item/8199-antidrash-twn-ergazomenwn-sto-anoigma-ths-wind-thn-kyriakh-3-noembrh#.UnNBMqS91zM.twitter

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα/Καλημέρα,

 

εάν δεν αγοράσω κάποιο πακέτο (π.χ. 3 GB) μέσα σε ένα χρόνο κόβεται η σύνδεση όπως τα καρτοκινητά που πρέπει να βάλεις τουλάχιστον μια κάρτα τον χρόνο;

 

Ευχαριστώ.

Edited by JimBs
Link to comment
Share on other sites

Για το συγκεκριμένο θέμα είχα στείλει mail στην wind και μου απάντησαν πως "Η εταιρεία επικοινωνεί με τους οφειλέτες της πολλές φορές και επί μακρό χρονικό διάστημα προσφέροντας τη δυνατότητα να έρθουν σε συμφωνία για να ρυθμίσουν τις οφειλές με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Επισημαίνεται ότι ουδέποτε έχει πραγματοποιηθεί εκποίηση ακίνητης περιουσίας. Οι οφειλέτες και η εταιρεία πάντα επιτυγχάνουν αμοιβαία συμφωνία εξόφλησης των ληξιπροθέσμων οφειλών".

 

Το θέμα είναι πως έγινε τόση φασαρία και η wind δεν έβγαλε μια ανακοίνωση διάψευσης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,λοιπον ειμαι πωλητρια στη wind ,ενταξει εχετε δικιο σε πολλα πραγματα και εγω πελατησσα ειμαι περα απο πωλητρια,απλα τυχαινει να τα αντιλαμαβανομαι λιγο διαφορετικα λογω του οτι εχω δει πολλα σκηνικα στο μαγαζι που δουλευω.Αυτο που θελω να σας πω ειναι οτι στη συγκεκριμενη περιπτωση ειναι καθαρα λαθοσ χειρισμος των εισπρακτικων εταιριων,εχει ξαναγινει πριν 5 χρονια στην cosmote ,τυχαινει να το ξερω, να στειλει εξωδικο εισπρακτικη σε μεγαλη εταιρια με ανθρακουχα για 500 ευρω εκει που η εταιρια καθαριζε 10000 το μηνα.Σε καμια περιπτωση δν υποστηριζω τη wind η την cosmote απλα στη συγκεκριμενη περιπτωση η βλακεια ειναι της εισπρακτικης.
Link to comment
Share on other sites

Ναι εαν δν το ανανεωσεις μεσα σε ενα χρονο χανεται ο αριθμος. Μπορεισ ομως να πας κ να παρεισ μια νεα καρτα mobile broadband με καρτα κρατωντας το παλιο σου stick η να κανεις επαναποδοση του παλιου σε ενα καταστημα
Link to comment
Share on other sites

Πολλοί λένε οτι όταν χρωστά πρέπει να πληρώνεις και κανένας δεν φέρει αντίρρηση σε αυτό!

Σε ότι αφορά τις τράπεζες όμως το θέμα θέλει γνώση και σωστή αντίδραση. Πολύς κόσμος όντως δανείστηκε χρήματα, χρήματα όμως που τον παρακάλεγαν να τα πάρει. Οι ίδιοι υπάλληλοι των εισπρακτικών που παίρνουν για να οφειλόμενα, είναι οι ίδιοι που πέρνανε πριν μερικά χρόνια και "χάριζαν" πέτσινα χρήματα.

Η αγορά άλλαξε με μεγάλη ευθύνη των τοκογλύφων νταβατζίδων τραπεζών, ο κόσμος έχει λαλίσει, παντού γίνονται περικοπές στα πάντα ΕΚΤΟΣ από τις οφειλές στις τράπεζες. Κάποιος πήρε δάνειο για να πάρει ένα σπίτι στην Χ τιμή, τώρα το σπίτι του κάνει στην καλύτερη Χ/2 αλλά η τράπεζα θέλει όλο το ποσό.

Παίζουν πολλά βρώμικα παιχνίδια. Ένα από αυτά είναι ο τρόπος που πιέζουν τον κόσμο οι νταβατζίδες. Έχουν βγει αποφάσεις του Αρείου Πάγου που κρίνουν καταχρηστικές τις περισσότερες συμβάσεις δανειοληπτών. Όποιος γνωρίζει και δίξει ήθος σε τράπεζα οτι ξέρει τις παρανομίες του, δεν του κάνουν ΤΙΠΟΤΑ. Όποιος σκήβει το κεφάλι, οι τράπεζες οργιάζουν. Επειδή όλοι είναι στο κόλπο, κυβέρνηση, ΜΜΕ κτλ. δεν γίνεται σωστή ενημέρωση του κόσμου.

Θέλουν να υπάρχει συνεχή τρομοκρατία, να απασχολούν τον εγκέφαλο του κόσμου για να μην σκέφτεται κάτι δημιουργικό και να τον έχουν υποδουλωμένο. Δεν λέω να μην πληρώνει κανένας, αλλά τουλάχιστον να βάλουν νερό στο κρασί τους όλες οι πλευρές βάση των καταστάσεων. Πολύς κόσμος πήρε δάνεια αναπτυξιακά και επαγγελματικά και όχι για να πάνε διακοπές. Δεν γίνεται οι πιστωτές που εκτυπώνουν αέρα να ζητούν ποσά για ζημιές που οι ίδιοι προκάλεσαν. Κάπου πρέπει να πάρουν το δάχτυλο δίπλα από αυτό της βέρας.

Στο συγγεκριμένο πράδειγμα, καμιά Wind δεν την συνέφερε να κάνει αυτήν την διαδικασία για τόσο μικρό ποσό, όμως όταν φορτώνουν στον πελάτη τα δικαστικά έξοδα του χασοδίκη τους και ο πραγματικό σκοπός είναι η επικράτηση φόβου αλλά και ο παραδειγματισμός για αποφυγή άλλον καταστάσεων, τότε το πράγμα αλλάζει.

Αυτός που αδυνατεί να πληρώσει, προφανώς έχει χάσει την δουλειά του, ήρθαν οι τροϊκανοί και του πέρνουν το σπίτι, τον έχουν αφήσει απλήρωτο κτλ. το κράτος τον ξεζουμίζει για να τα δώσει στους τοκογλύφους κτλ και πάει λέγοντας....

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Πολλοί λένε οτι όταν χρωστά πρέπει να πληρώνεις και κανένας δεν φέρει αντίρρηση σε αυτό!

Σε ότι αφορά τις τράπεζες όμως το θέμα θέλει γνώση και σωστή αντίδραση. Πολύς κόσμος όντως δανείστηκε χρήματα, χρήματα όμως που τον παρακάλεγαν να τα πάρει. Οι ίδιοι υπάλληλοι των εισπρακτικών που παίρνουν για να οφειλόμενα, είναι οι ίδιοι που πέρνανε πριν μερικά χρόνια και "χάριζαν" πέτσινα χρήματα.

Η αγορά άλλαξε με μεγάλη ευθύνη των τοκογλύφων νταβατζίδων τραπεζών, ο κόσμος έχει λαλίσει, παντού γίνονται περικοπές στα πάντα ΕΚΤΟΣ από τις οφειλές στις τράπεζες. Κάποιος πήρε δάνειο για να πάρει ένα σπίτι στην Χ τιμή, τώρα το σπίτι του κάνει στην καλύτερη Χ/2 αλλά η τράπεζα θέλει όλο το ποσό.

Παίζουν πολλά βρώμικα παιχνίδια. Ένα από αυτά είναι ο τρόπος που πιέζουν τον κόσμο οι νταβατζίδες. Έχουν βγει αποφάσεις του Αρείου Πάγου που κρίνουν καταχρηστικές τις περισσότερες συμβάσεις δανειοληπτών. Όποιος γνωρίζει και δίξει ήθος σε τράπεζα οτι ξέρει τις παρανομίες του, δεν του κάνουν ΤΙΠΟΤΑ. Όποιος σκήβει το κεφάλι, οι τράπεζες οργιάζουν. Επειδή όλοι είναι στο κόλπο, κυβέρνηση, ΜΜΕ κτλ. δεν γίνεται σωστή ενημέρωση του κόσμου.

Θέλουν να υπάρχει συνεχή τρομοκρατία, να απασχολούν τον εγκέφαλο του κόσμου για να μην σκέφτεται κάτι δημιουργικό και να τον έχουν υποδουλωμένο. Δεν λέω να μην πληρώνει κανένας, αλλά τουλάχιστον να βάλουν νερό στο κρασί τους όλες οι πλευρές βάση των καταστάσεων. Πολύς κόσμος πήρε δάνεια αναπτυξιακά και επαγγελματικά και όχι για να πάνε διακοπές. Δεν γίνεται οι πιστωτές που εκτυπώνουν αέρα να ζητούν ποσά για ζημιές που οι ίδιοι προκάλεσαν. Κάπου πρέπει να πάρουν το δάχτυλο δίπλα από αυτό της βέρας.

Στο συγγεκριμένο πράδειγμα, καμιά Wind δεν την συνέφερε να κάνει αυτήν την διαδικασία για τόσο μικρό ποσό, όμως όταν φορτώνουν στον πελάτη τα δικαστικά έξοδα του χασοδίκη τους και ο πραγματικό σκοπός είναι η επικράτηση φόβου αλλά και ο παραδειγματισμός για αποφυγή άλλον καταστάσεων, τότε το πράγμα αλλάζει.

Αυτός που αδυνατεί να πληρώσει, προφανώς έχει χάσει την δουλειά του, ήρθαν οι τροϊκανοί και του πέρνουν το σπίτι, τον έχουν αφήσει απλήρωτο κτλ. το κράτος τον ξεζουμίζει για να τα δώσει στους τοκογλύφους κτλ και πάει λέγοντας....

 

Αν δεν κάνω λάθος η Wind δεν είναι τράπεζα. Επομένως έχεις απόλυτο δίκιο για τις τράπεζες, όχι κατα την γνώμη μου γιατι "παρακάλαγαν" τους πελάτες να πάρουν δάνεια (και εμένα αν με παρακαλέσουν να δανειστώ 1 εκ. δεν θα το πάρω γιατι ξέρω ότι η αποπληρωμή του είναι αβέβαιη και αν το πάρω θα φταίω εγώ) αλλά γιατι οι τράπεζες ανακεφαλαιοποιούνται με εγγυήσεις εις βάρος των φορολογουμένων.

Στο θέμα μας όμως η Wind δεν είναι τράπεζα. Ούτε και φιλανθρωπικό ίδρυμα για να την νοιάζει αν απολύθηκε ο πελάτης της. Εν προκειμένω ήταν βλακώδης υπερβολή του δικηγόρου ο πλειστηριασμός, παράνομο όμως δεν είναι. Ας προσέχουμε λοιπόν τι συμβάσεις υπογράφουμε. Καμία Wind δεν μας υποχρεώνει να δεσμευόμαστε σε συμβόλαια με πάγια 60 και 80 ευρώ ούτε να παίρνουμε iPhone με επιδότηση.

Τέλος να υπενθυμίσω ότι αν κάποιος δεν είναι έμπορος και έχει χρέη μπορεί να υπαχθεί στον νόμο για τα υπερχρεωμένα και να ζητήσει προστασία της πρώτης κατοικίας έναντι όλων των ιδιωτών δανειστών του (όχι μόνο τράπεζες).

Edited by bored01
Link to comment
Share on other sites

λοιπον πριν απο μερικες μερες, μου ειχε γινει η μια τηλεφωνικη προσφορα για σταθερο κ ιντερνετ. στην προσοφορα συμπεριλαμβανοταν να ειναι κ δωρεαν το τελος ενεργοποιησης. μου ηρθε με με courier, το συμβολαιο το ειδα οτι εγραφε δωρεαν το τελος ενεργοποιησης, πηρα τηλ στην εταιρεια που μου εκανε την προσφορα κ μου ειπαν οτι εκανε λαθος η wind. H wind με τη σειρα της, μου λεει οτι δεν γινεται να ειναι δωρεαν το τελος ενεργοποιησης, κ συγκεκριμενα μου λεει, οτι επειδη ειναι με στυλο πανω δεν ισχυει, αλλα κ τα στοιχεια μου ειναι με στυλο. τι να κανω;
Link to comment
Share on other sites

λοιπον πριν απο μερικες μερες, μου ειχε γινει η μια τηλεφωνικη προσφορα για σταθερο κ ιντερνετ. στην προσοφορα συμπεριλαμβανοταν να ειναι κ δωρεαν το τελος ενεργοποιησης. μου ηρθε με με courier, το συμβολαιο το ειδα οτι εγραφε δωρεαν το τελος ενεργοποιησης, πηρα τηλ στην εταιρεια που μου εκανε την προσφορα κ μου ειπαν οτι εκανε λαθος η wind. H wind με τη σειρα της, μου λεει οτι δεν γινεται να ειναι δωρεαν το τελος ενεργοποιησης, κ συγκεκριμενα μου λεει, οτι επειδη ειναι με στυλο πανω δεν ισχυει, αλλα κ τα στοιχεια μου ειναι με στυλο. τι να κανω;

 

Ακύρωσε το. Δεν μπορείς να κάνεις τπτ άλλο.

Και στο μέλλον να ηχογραφεις τη συνομιλία.

Link to comment
Share on other sites

μα εχω χαρτια στα χερια μου, εαν το ακυρωσω η wind θα ζητα χρηματα παλι;

 

Μπορει καποιος να υπαναχωρησει χωρίς αιτιολογία σε 14 μέρες σε ονλαιν συμφωνία και χωρίς καμία υποχρέωση.

Αφού σου λένε έμμεσα ότι δεν σε θέλουν. Το τέλος ενεργοποιησης δεν τους κοστίζει τπτ, απλώς είναι ένας τρόπος να βγάλουν κάνα €

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Εχουν περασει 14 μερες, η wind μου ειπε το μεσημερι οτι μοναχα στο τελος ενεργοπιησης δεν μπορουν να κανουν πισω στα αλλα θα μπορουσανε να κανουν κατι;;;; τι αλητες!
Link to comment
Share on other sites

Εχουν περασει 14 μερες, η wind μου ειπε το μεσημερι οτι μοναχα στο τελος ενεργοπιησης δεν μπορουν να κανουν πισω στα αλλα θα μπορουσανε να κανουν κατι;;;; τι αλητες!

 

14 μέρες από τότε που υπεγραψες προέβαλες τις αντιρρήσεις σου;

Αν πέρασαν πιο πολλές μέρες κάνε μια καταγγελία στην ΕΤΤΕ για παραπλάνηση και μάλλον θα υπαναχωρησουν.

Link to comment
Share on other sites

@zeus2222

 

πάρε τηλέφωνο τον εξωτερικό συνεργάτη που σου έκανε τη γραμμή να σου αφαιρέσουν αυτοί το τέλος.

Στείλε γραπτά με μειλ το χαρτί που έχεις με στυλό στο τμήμα εξυπηρέτησης

Link to comment
Share on other sites

14 μέρες από τότε που υπεγραψες προέβαλες τις αντιρρήσεις σου;

Αν πέρασαν πιο πολλές μέρες κάνε μια καταγγελία στην ΕΤΤΕ για παραπλάνηση και μάλλον θα υπαναχωρησουν.

 

εχουν περασει πανω απο 14 μερες απο τοτε που εκανα την αιτηση! την παρασκευη εκανα τα πρωτα παραπονα!

Link to comment
Share on other sites

Όντως η Wind δεν είναι τράπεζα, αλλά και οι τράπεζες είναι απλές ιδιωτικές εταιρείες. Το αν υπάρχει κάποια διαφορά μεταξύ πολυεθνικής εταιρείας και ιδιώτη ή και μεταξύ ιδιώτη και ιδιώτη, δυστυχώς στο Ελλάντα αν δεν κινηθεί ο ιδιώτης να διεκδικήσει την προστασία που του ανήκει, το σύστημα είναι φτιαγμένο να μην προστατεύει τον ανημέρωτο πολίτη και σε αυτήν την περίπτωση να δρα υπέρ των πολυεθνικών ώς "default" αντίδραση.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση η Wind και οι δικηγόροι της εκμεταλεύτηκαν προφανώς "παράθυρα" του νόμου και έδρασαν έτσι.

Τέλος πάντων, συμφωνώ θέλει προσοχή που μπλέκουμε.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το χρειάζεσαι δεν είναι και τίποτα τρομερό, 15 ευρώ κάνει για 3 giga...

Δεν ξέρω αν μπορείς να βάλεις στο στικάκι κάρτα F2G που είναι ακόμα φτηνότερη. Ξέρει κανείς πως και αν γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν μπορείς να βάλεις στο στικάκι κάρτα F2G που είναι ακόμα φτηνότερη. Ξέρει κανείς πως και αν γίνεται?

zte mf-195 και σε ενα huawei k3770 δουλευει μια χαρα

αρκει να κατεβασεις το ADSM manager απο wind

πγαινε στα public και παρε δωρεαν ενα πακετο και

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4990284#post4990284

Link to comment
Share on other sites

@τελεps ελεος ρε παιδια τι διαψευση ζητατε?αν διαβαζες πιο πανω θα δεις οτι μεσω twitter,fb κτλ.απαντησαν και ειπαν οτι το δικηγορικο γραφειο το εφτασε μεχρι τελος και ζητησαν συγνωμη και διαγραφη χρεους!

Φτασαν μεχρι δικαστηριο (τωρα τα 2χιλ.για εξοδα δικαστηριου δεν ξερω αν ισχυουν.καπου διαβαζα οτι ο ανθρωπος δεν ειχε λεφτα ουτε για δικηγορο για να κανει αναβολη κατασχεσης οποτε εφτασε στον πλειστηριασμο).

Απο κει και περα ειναι γνωστο οτι οι εταιρειες μοιραζουν ενα ποσο σε ολα τα προιοντα για την χασουρα απο πελατες(οφειλες,κλοπες κτλ)...

Δεν ειναι τυχαιο που τον οκτωμβρη και οι 3 εταιρειες μοιρασαν με 15-30 ευρω το κλασσικο 1500αρη(λεπτα,sms,mb) προγραμμα τους!!!!εφοσον μπορουν και το δεινουν σε αυτες τις τιμες ολο το αλλο ειναι κερδος

Link to comment
Share on other sites

Για βοηθηστε λιγο παιδες , οταν εχω κλειστο το τηλεφωνο και με καλουν , οταν το ανοιγω δεν βλεπω τις κλησεις αυτες.Πως διορθωνεται αυτο;

Θα μπορούσε να απαντήσει κάποιος σε αυτό;;; Με ενδιαφέρει και εμένα...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Wind γενικά
  • The title was changed to 2 κεραιες εκκχο της nova σε αποσταση ενος τετραγωνου μεταξυτ τους ειναι φυσιολογικο; εκπεμπουνε πολυ; .
  • The topic was pinned
  • The topic was locked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...