Jump to content

Περί... Nova γενικά


ng78
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@GR79

 

απλά τα πράγματα. Όταν έκανες το αίτημα ακύρωσης, λογικά θα πήρες και ένα αντίγραφο για το πότε θα γίνει η ακύρωση και το αναπόσβεστο ποσό. Αν εσύ μέσα στις 30 μέρες δεν αποδέχτηκες κάποια προσφορά υπαναχώρησης, ζήτα να ακούσεις (μιας και ηχογράφονται όπως λες) το αίτημα αρχειοθέτησης της ακύρωσης. Διαφορετικά, πληρώνεις μέχρι την ημέρα που γράφει πάνω η αίτηση ακύρωσης και περιμένεις να γίνει καρτοκινητό!

 

Εγώ αυτό θα έκανα στη θέση σου!

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής έχω κάνει καταγγελία στην ΕΕΤΤ, και μου έχει έρθει ήδη κοινοποίηση επιστολής της ΕΕΤΤ προς την εταιρία από την οποία ζητεί εξηγήσεις. Τώρα περιμένω....... απλά ήθελα να δώ αν καλώς έκανα καταγγελία. :)
Link to comment
Share on other sites

Ανοίγω καινούριο θέμα καθώς δεν ξέρω αν εμπίπτει πουθενά.

 

Ένα φιλαράκι μου πήρε ένα σετάκι (reader software) για κλωνοποίηση καρτων sim για να βάζει την sim του σε ένα δευτερο κινητό (χωρίς να αλλάζει sim). Το δοκίμασε με επιτυχία σε μία κάρτα cosmote (λιγο παλιά όχι πολύ παλιά ας πούμε του 2008 αν κατάλαβα καλά). Το λογισμικό βρήκε το κλειδί Ki (μυστικό κλειδί) σε περίπου 45 λεπτά.

 

Επειτα προσπάθησε να κλωνοποιήσει/αντιγράψει μια q sim (καινούρια). Αν και το άφησε να δουλέψει για περίπου 2 ωρες δεν είχε αποτέλεσμα και σταμάτησε την διαδικασία. Από ότι το έψαξα οι τεχνολογίες κλωνοποίησης λειτουργούν για το αλγόριθμο comp128v1 και όχι νεότερους πχ comp128v2-v3 (η vodafone χρησιμοποιεί νεότερους και δεν κλωνοποιούνται οι sim της).

Νομίζω η wind/q κλωνοποιούνται (comp128v1). Μήπως έπρεπε απλά να αφήσεις το πρόγραμμα να τρέξει περισσότερο ή απλά οι Q sim δεν κλωνοποιούνται?

 

Ξέρει κανείς.. :confused:

 

Edit

----------------------------

Από ότι είδα στο internet οι κάρτες Q, και Voda δεν κλωνοποιούνται (νεότερες εκδόσεις το comp128v1). Περίεργο να κλωνοποιούνται οι wind (ίσως όχι όλες και εκεί) και όχι οι q (που είναι ίδια εταιρία).

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Έχω να σας πώ νέα....μέσα στις 30 μέρες από την ημέρα που έκανα την αίτηση για διακοπή από το καρτοσυμβόλαιο, με ενόχλησαν οι υπάλληλοι της εταιρίας για να μου κάνουνε προσφορά, δεν αποδέχτηκα καμία προσφορά κατηγορηματικά......

....πέρασαν αυτές οι 30 ημέρες και καμιά απάντηση, το έψαξα μόνος μου, χρεώθηκα 25λεπτά του ευρώ για να μάθω τι έγινε με την αίτησή μου και τίποτα.......

........ΜΕ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΗΛ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 12 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΡΩΤΑΕΙ ΑΝ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ.........

ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΠΑΝΤΑΩ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 12 ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΜΕ ΕΙΧΑΝΕ ΓΡΑΜΕΝΟ, ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΣΤΗΝ ΕΕΤΤ, ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΑΦΟΥ Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΕ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΥΠΟΨΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΣΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΜΟΥ , ΜΟΛΙΣ ΛΗΞΕΙ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΜΟΥ ΘΑ ΑΛΛΑΞΩ ΕΤΑΙΡΙΑ........

.........ΜΑΝΤΕΨΤΕ ΤΙ;

ΧΡΕΩΘΗΚΑ ΣΗΜΕΡΑ ΑΛΛΑ 25 λεπτα του ευρω για να παρω τηλ στην εξυπηρετηση πελατων, και μου απανταει ο υπαλληλος οτι σε καποια συνομιλια (12 μερες μετα τη μερα που περιμενα απαντηση στην αιτηση μου) οτι απαντησα οτι έχω δηλώσει οτι θα παραμείνω μέχρι την λήξη του συμβολαίου μου!! ! ! ! !! ! !

ΠΟΣΟ ΗΜΑΡΤΩΝ;;;;;;

ΚΑΙ ΜΕ ΣΥΝΔΕΕΙ ΜΕ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΠΡΟΣΦΟΡΩΝ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΟΝΤΩΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΠΟΔΕΧΤΗΚΑ ΠΡΟΣΦΟΡΑ

ΠΟΣΟ ΚΥΡ ΕΛΕΗΣΟΝ:;;;

Link to comment
Share on other sites

κατευθειαν φορητοτητα σε αλλη εταιρια..σε 3 μερες θα φυγεις....μην ανεχεσαι κανενα που σε κοροιδευει!
Link to comment
Share on other sites

δε πρεπει να τελειωσει το θέμα έτσι που να μπορώ να κάνω αυτό που ήθελα από την αρχη να κάνω; και η εταιρία να κάνει αυτά που είναι υποχρεωμένη να κάνει;
Link to comment
Share on other sites

το καρτοσυμβόλαιο είναι ακόμα χειρότερο από το συμβόλαιο. εκεί οργιάζουν. γι αυτό έβαλα κάρτα και ξεμπέρδεψα από όρους και χαζομάρες
Link to comment
Share on other sites

το καρτοσυμβόλαιο είναι ακόμα χειρότερο από το συμβόλαιο. εκεί οργιάζουν. γι αυτό έβαλα κάρτα και ξεμπέρδεψα από όρους και χαζομάρες
τι καρτοσυμβολεο εβαλες φιλε
Link to comment
Share on other sites

Τώρα πως παει;;;Έχουμε κάποιο επίσημο νέο σχετικά με άνοδο της Wind η πτώση;;;
Link to comment
Share on other sites

Στο γραφείο που είμαι έλεγξα όλους με κινητά κι εκτός από εμένα που έχω ένα F2G για ίντερνετ κι ένα Q για ομιλία (βασικά εγώ είμαι σε όλες τις εταιρίες στην κάθε μια για ένα συγκεκριμένο λόγο) μόνο άλλο ένα άτομο έχει wind. Συνολικά είμαστε 12 άτομα. Νούμερα του τύπου 693xx έχουμε πολλά, αλλά είναι όλα με φορητότητα στις άλλες δυο εταιρίες.
Link to comment
Share on other sites

καποια ιδεα πως μπορω να κανω το Ε3131 της wind να δουλεψει σε ταμπλετα με android κυριως αλλα και να το ξεκλειδωσω για αλλες εταιρειες (δευτερευοντως..)

Αν το ξεκλειδωσω για την ταμπλετα που θα βρισκει μετα οδηγους? Η ταμπλετα το αναγνωριζει σαν καρτα μνημης και ετσι φορτωνει τους οδηγους σε υπολογιστη..

Link to comment
Share on other sites

καποια ιδεα πως μπορω να κανω το Ε3131 της wind να δουλεψει σε ταμπλετα με android κυριως αλλα και να το ξεκλειδωσω για αλλες εταιρειες (δευτερευοντως..)

Αν το ξεκλειδωσω για την ταμπλετα που θα βρισκει μετα οδηγους? Η ταμπλετα το αναγνωριζει σαν καρτα μνημης και ετσι φορτωνει τους οδηγους σε υπολογιστη..

 

Νομιζω ότι δεν είναι κλειδωμένα. Αν εννοείς το λογισμικό τότε μπορείς να ψάξεις στο ιντερνετ για λογισμικό για το Ε3131. Θα βρεις λογισμικό του κατασκευαστή που να δουλεύει και για άλλες εταιρίες.

Link to comment
Share on other sites

καποια ιδεα πως μπορω να κανω το Ε3131 της wind να δουλεψει σε ταμπλετα με android κυριως αλλα και να το ξεκλειδωσω για αλλες εταιρειες (δευτερευοντως..)

Αν το ξεκλειδωσω για την ταμπλετα που θα βρισκει μετα οδηγους? Η ταμπλετα το αναγνωριζει σαν καρτα μνημης και ετσι φορτωνει τους οδηγους σε υπολογιστη..

 

http://www.ebay.com/itm/Portable-2in1-Mini-150Mbps-3G-WIFI-Mobile-Wireless-USB-Router-Hotspot-Black-New-/400386079165?rt=nc&_trksid=p2047675.m1851&_trkparms=aid%3D222002%26algo%3DSIC.FIT%26ao%3D1%26asc%3D14349%26meid%3D7368449171593278584%26pid%3D100005%26prg%3D1088%26rk%3D2%26sd%3D310662268243%26

παιρνεις κάτι σαν αυτό (υπάρχει και μια παραλλαγη που εχει και μπαταρια) και κανεις το 3g -> wifi. Σε αλλους πωλητες μπορεις να βρεις και τη λίστα με τις συμβατες συσκευες. Ψαξε στο ebay 3g wifi router με 10-12 ευρώ είναι κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά συγνώμη που το ξανασκαλίζω αυτό το θέμα, αλλά τα ADSM2 και ADSM7 έχουν εξαφανιστεί εντελώς από το site της wind!!!

Kαταργήθηκε εντελώς το Prepaid-ADSM-F2G ή απλά δε το βρίσκω?

 

Αυτό το πρόγραμμα με βόλευε αφάνταστα γιατί περίπου 2-3 φορές το χρόνο χρειάζομαι περίπου 7 μέρες internet τη φορά,

οπότε δε με συμφέρει να κάνω ούτε συμβόλαια ούτε τίποτε....

 

Αν κάποιος ξέρει κάτι παρακαλώ ας με ενημερώσει ή ας δώσει κάποιο link για να δούμε τι ισχύει τώρα...

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Με 5 ευρώ έχεις 1gb από το f2g για 30 μέρες. :)

http://www.wind.com.gr/gr/f2g/paketa/paketa-internet/unlimited-surf/

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγνώμη που το ξανασκαλίζω αυτό το θέμα, αλλά τα ADSM2 και ADSM7 έχουν εξαφανιστεί εντελώς από το site της wind!!!

Kαταργήθηκε εντελώς το Prepaid-ADSM-F2G ή απλά δε το βρίσκω?

 

Αυτό το πρόγραμμα με βόλευε αφάνταστα γιατί περίπου 2-3 φορές το χρόνο χρειάζομαι περίπου 7 μέρες internet τη φορά,

οπότε δε με συμφέρει να κάνω ούτε συμβόλαια ούτε τίποτε....

 

Αν κάποιος ξέρει κάτι παρακαλώ ας με ενημερώσει ή ας δώσει κάποιο link για να δούμε τι ισχύει τώρα...

 

Στείλε κενό μήνυμα στο 19595 , και θα σου πει πια είναι τα μηνύματα και τι πέρνεις με το καθένα

Δυστυχώς δεν συμφέρει πια

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τους δύο που μου απαντήσατε,

Κρίμα που το έκαναν έτσι ώστε να μη συμφέρει πιά...

 

Κατά τη γνώμη μου ήταν το πιό καλό πρόγραμμα που υπήρχε και ήταν πολύ καλύτερο από κάθε ανταγωνιστικό...

Βέβαια τον τελευταίο καιρό η wind καταβάλει κάθε δυνατή προσπάθεια να μείνει πίσω στο παιχνίδι του ανταγωνισμού.

Και στην κινητή και στη σταθερή τηλεφωνία....

 

Για να γυρίσω στο θέμα:

Αρα λέμε ότι για κάποιον που θέλει να μπαίνει με το λάπτοπ στο ιντερνετ 1-2 φορές το χρόνο από 5-6 μέρες τη φορά υπάρχει το "Unlimited Surf 500ΜB+500MB".

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Λοιπόν έχω στη wind 1000 λεπτά δωρεάν προς όλους. Κάθε μήνα μου έρχεται μήνυμα κατευθείαν με το που καταναλώσω τα δωρεάν λεπτά οπότε συνειδητοποιημένα ξέρω ότι από εκεί και πέρα χρεώνομαι. Το έχω βάλει μάλιστα και ως όρο στο συμβόλαιό μου. Αυτό το μήνα δεν μου ήρθε κανένα απολύτως μήνυμα να με ενημερώσει. Μάλιστα επειδή και εγώ παίρνω στο 1270 για να ελέγχω, είχα καλέσει στις 15/05 και είχα ακόμα 300 λεπτά. Οπότε έμεινα με την λογική σκέψη ότι θα μου έρθει μήνυμα όταν τα καταναλώσω και από κει και πέρα θα προσέξω να μην καλώ άσκοπα. Και σήμερα ξανακάλεσα το 1270 για να ενημερωθώ και μου είπε ότι έχω καταναλώσει τον δωρεάν χρόνο.Μόλις πήρα την εξυπηρέτηση της wind και μου είπαν ότι μάλλον υπάρχει κάποια βλάβη στη γραμμή μου και δεν μου στάλθηκε κάποιο μήνυμα και ότι υπάρχει το 1270 για την ενημέρωση υπολοίπου. Τους είπα ότι υπάρχει σαν όρος στο συμβόλαιο και ότι κάθε μήνα μου έστελναν και μου απάντησαν ότι όταν εκδοθεί ο λογαριασμός και δω το ποσό της υπερχρέωσης τότε να ξανακαλέσω. Έχει ξανακούσει κανείς για κάτι τέτοιο η του έχει συμβεί? Λέτε να βρω καμιά άκρη?
Link to comment
Share on other sites

Εγω απλα θα σου δωσω μια συμβουλή που σε καποιες φορές σε εμενα εχει πιάσει, να απαιτήσεις αυτο που εσυ θελεις και να τους το πεις οτι "εγω πλεον απαιτω αυτο το ....." κ.τ.λ.!

Συγκεκριμένα προσωπικα εχω απαιτήσει να μου πιστωθει ποσό των 5 ευρω σε μια χρεωση που μου εκανε η Vodafone και στην οποια δεν ηταν υποχρεωμένη να το κάνει και θα ειχε και δίκιο αλλα εκανα την προσπαθεια μου και ετσι έγινε και μαζι με αυτην ειχα ζητήσει και πίστωση της χρέωσης της κλησης μου στην εξυπηρέτηση πελατων της!

Δεν χαριζω πλεον ουτε ενα λεπτο του ευρω σε κανεναν και ειδικότερα σε τετοιες εταιρίες και τράπεζες!

Αν δεις κατι που θα νιώθεις οτι θίγεσαι τοτε δοκιμασε και δεν θα χάσεις!

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα σήμερα με μία υπάλληλο της wind και μου είπε με πολύ ειρωνεία ότι αυτά τα μηνύματα στέλνονται αυτοματοποιημένα και δεν ξέρουν γιατί δεν μου έστειλε. Επίσης η γραμμή μου είναι εντάξει δεν έχει κάποιο πρόβλημα. Στο τέλος μου είπε να στείλω ένα φαξ με το πρόβλημά μου και θα μου απαντήσουν. Μίλησα και με την ΕΕΤΤ και μου είπαν ότι εφόσον δεν μου παρέχουν μια υπηρεσία χωρίς να με ενημερώσουν είναι υποχρεωμένοι να μουν εξηγήσουν τον λόγο.Και αν δεν βρω άκρη από την wind να κάνω και εκεί αναφορά. Ποιο πολύ μου την δίνει η λαμογιά. Γιατί να μου τα πάρουν έτσι με κοροϊδία. Αν μου είχαν στείλει το μήνυμα θα ελάττωνα τα τηλεφωνήματα και στην τελική θα ήξερα ότι αν μίλαγα θα χρεωνόμουν.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καθαρά φταίει η ΕΕΤΤ που έχει αφήσει τις εταιρίες να καταρτίζουν προφορικά ιδιωτικά συμφωνητικά. Ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι κάθε γνωρίζοντος στοιχειώδη νομικά να το ακούει. Να δέχεστε μόνο γραπτή προσφορά και συμφωνητικό με το ίδιο ακριβώς περιεχόμενο. Αλλιώς με όλα αυτά το προφορικά ο κίνδυνος είναι μεγάλος και το θύμα πάντα ένα: ο καταναλωτής.
:)
Link to comment
Share on other sites

Σας χαιρετώ,

 

Έχω φάει το ίντερνετ και ψάχνω μπας και υπάρχει κάποιος τρόπος να ανανεώσω τον χρόνο ομιλίας μου online και όχι σε κάποιο κατάστημα wind η περίπτερο. Να πληρώσω δηλαδή με πιστωτική κάρτα η paypal κτλ.

 

Υπάρχει τίποτα σχετικό?

Link to comment
Share on other sites

Σας χαιρετώ,

 

Έχω φάει το ίντερνετ και ψάχνω μπας και υπάρχει κάποιος τρόπος να ανανεώσω τον χρόνο ομιλίας μου online και όχι σε κάποιο κατάστημα wind η περίπτερο. Να πληρώσω δηλαδή με πιστωτική κάρτα η paypal κτλ.

 

Υπάρχει τίποτα σχετικό?

 

Μαλλον οχι. Μονο με web banking ισως.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Wind γενικά
  • The title was changed to Περί... Nova γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...