Jump to content

Περί... Nova γενικά


ng78
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

την ειχα ενεργοποιηση εγω. ειναι χωρις χρεωση και σε ενημερωνει για τις ειδοποιησεις που εχεις. για να λειτουργει δεν πρεπει να εισαι συνδεμενος μεσω υπολογιστη η εφαρμογης στο fb. επισης δινει τη δυνατοτητα να κανεις καποιες ενεργειες οπως comment και ποστ μεσω μηνυματος. δεν θυμαμαι αν ειχε καποιες αλλες. καλη ειναι η υπηρεσια αλλα αν εχεις πολλες ειδοποιησεις γινεται κουραστικη!

 

Εσένα τα μηνύματα που σου έστελναν στο fb, ερχόντουσαν όλα στο κινητό?

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Σε οικιακά προγράμματα υπάρχουν 2 τρόποι για την ενεργοποιήση BIS:

 

1) Με κόστος 15,5€ 1GB σχεδόν σε όλα τα προγράμματα εκτός από Wind to All, Καρτοσυνδέσεις και κάποια μη εμπορικά διαθέσιμα

 

2) Με τον ενσωματωμένο όγκο των εμπορικών διαθέσιμων προγραμμάτων XS, S, M, L κτλ

(πχ όχι στο παλιό M με τα 250MB)

Χρειάζεται απλώς αίτηση από κατάστημα και δεν υπάρχει χρέωση...

 

Εγώ αυτά γνωρίζω... Επειδή από το site και από κατάστημα δύσκολα θα γνωρίζει κάποιος σίγουρα, καλύτερα μια κλήση στην τηλ. υποστήριξη για θέματα internet (1231 επιλ. "8" ή 2105100100)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 1 μήνα σχεδόν αντιμετωπίζω πρόβλημα με την WIND. Αν πάρουμε όμως την ιστορία μου από την αρχή.

Το Ιούνιο του 2011 έκανα ανανέωση με 24 μήνες συμβόλαιο. Μου έκαναν επιδότηση συσκευής 105euro + ΦΠΑ. Το Νοέμβριο του ίδιου έτους όμως η εταιρία που εργάζομαι , μου χορήγησε τηλέφωνο Vodafone εταιρικό και πλέον δεν χρειαζόμουν την σύνδεση WIND.

Έκανα αίτηση φορητότητας σε Vodafone για CU και ήμουν διευθετημένος να πληρώσω τα 130 euro (με ΦΠΑ) στην WIND,με την λογική να κάνω προώθηση από cu σε vodafone εταιρικό τις κλήσεις που θα δεχόμουνα στο τηλέφωνο μου στην wind (από άτομα που δεν γνώριζαν το νέο νούμερο).

Με κάλεσαν από WIND το τμήμα προσφορών και ενώ με διαβεβαίωσαν ότι το συμβόλαιο μου λήγει το καλοκαίρι του 2012 και όχι του 2013 ,για να με κρατήσουν στην εταιρία τους μου πρόσφεραν 50% έκπτωση και αλλαγή πακέτου στο All 15 με τελική τιμή μετά την έκπτωση 9euro πάγιο :!:

Σε ερώτηση που έκανα προς τον υπάλληλο για την διάρκεια του συμβολαίου με διαβεβαίωσε ότι είναι 12 μήνες και όχι 24. Έτσι και αποδέκτηκα την προσφορά αφού για τους 8 μήνες από 1/12/2011 έως 31/7/2012 θα πλήρωνα λιγότερο από 80euro αντί για τα 130euro που θα πλήρωνα αν έκανα διακοπή.

Στις αρχές αυτού του μήνα πήγα να πληρώσω τα 9euro του λογαριασμού σε κατάστημα WIND .Ρώτησα τον υπάλληλο πότε μπορώ να κάνω διακοπή και αρχικά μου απάντησε ότι μπορώ και τώρα! αλλά κατά την διάρκεια της αίτησης το CRM της Wind δεν τον άφησε να ολοκληρώσει την αίτηση. Με ενημέρωσε να καλέσω το 1260 . :wacko:

Κάλεσα το 1260 και με ενημέρωσαν ότι θα επικοινωνήσουν άμεσα μαζί μου. Δεν με κάλεσαν ποτέ και αποφάσισα να αποστείλω e-mail. Από 6/4/2012 που έστειλα email και αφού τους έχω ενοχλήσει 5-6 φορές απάντηση δεν έχω πάρει για το θέμα μου.

Βάση των όρων στο συμβόλαιο μου , η Wind πρέπει άμεσα να απαντήσει στα αιτήματα των πελατών της . Το άμεσα πως μεταφράζεται?

Αν και κανονικά θα πλησίαζε η διακοπή αφού την αίτηση διακοπής θα την είχα κάνει αρχές του μήνα ,ακόμα ταλαιπωρούμε με την εξυπηρέτηση πέλαων. Τι άλλο μπορώ να κάνω?

Όλες οι κλήσεις από πλευράς Wind έχουμε ηχογραφηθεί.*

“Flash is disabled” warning, saying that “The iPhone needs to cool down before you can use the flash.” :lol:
Link to comment
Share on other sites

Η εξαπατηση που ειναι?

 

Το ότι με διαβεβαίωσαν ότι λήγει το 2012 και όχι το 2013. Άλλο είναι 80 και άλλο 200 euro (8 με 20 πάγια).

“Flash is disabled” warning, saying that “The iPhone needs to cool down before you can use the flash.” :lol:
Link to comment
Share on other sites

Nομικά η WIND είναι καλυμμένη με το συμβόλαιο για 24 μήνες που έχεις υπογράψει...

Τώρα αν εσύ έχεις ηχογραφημένο υπάλληλο να σου λέει πως το συμόλαιο κλείνει χρόνο πιο νωρίς, στηρίξου σε αυτό. (παράνομο μεν αν δεν έχεις ενημερώσει)

 

Ουσιαστικά μετά την προσφορά 50% δεν σου έκαναν νέο συμβόλαιο αλλά παραπάνω έκπτωση στο συμβόλαιο που είχες ήδη, δηλ. το συμβολαίου της αναβάθμισης που έχεις υπογράψει!

Link to comment
Share on other sites

Η ηχογραφηση της συνομιλιας ειναι παρανομη και δεν αποτελει αποδεικτικο στοιχειο.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η ηχογραφηση της συνομιλιας ειναι παρανομη και δεν αποτελει αποδεικτικο στοιχειο.

 

Όλες οι κλήσεις από πλευράς Wind έχουμε ηχογραφηθεί, οχι απο εμένα.

“Flash is disabled” warning, saying that “The iPhone needs to cool down before you can use the flash.” :lol:
Link to comment
Share on other sites

Όλες οι κλήσεις από πλευράς Wind έχουμε ηχογραφηθεί, οχι απο εμένα.

 

αν δεν σε εχουν ενημερωσει, ισχυει αυτο που ειπα παραπανω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στείλε ένα mail στην εταιρία, ανέφερε και το όνομα του υπαλλήλου που σου έκανε την προσφορά (αν το έχεις κρατήσει) λογικά θα έκανε λάθος.

Δεν μπορεί κανείς σε προσφορά να σου μειώσει τη διάρκεια του συμβολαίου.

 

Στη χειρότερη προχώρα σε φορητότητα, αν είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις την αναλογία της αναβάθμισης.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΝΕΤΕ ΧΑΜΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΚΙΝΗΤΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ Η ΜΙΑ ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ΑΠΟΤΗΝ ΑΛΛΗ
Link to comment
Share on other sites

Εσένα τα μηνύματα που σου έστελναν στο fb, ερχόντουσαν όλα στο κινητό?

 

Ναι, κάθε ειδοποίηση και μνμ. Οστόσο οι αριθμοί του αποστολέα ήταν κινητά και κάθε φορά αυξανόταν κατά ένα! Από κάποια στιγμή και μετά όμως γίνεται λίγο εκνευριστικό και γι αυτό την απενεργοποίησα.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Το ότι με διαβεβαίωσαν ότι λήγει το 2012 και όχι το 2013. Άλλο είναι 80 και άλλο 200 euro (8 με 20 πάγια).

 

Το αμφισβήτησε κανείς; Θέλω να πω αυτό που συνέβη μέχρι τώρα ήταν απλά να μην επικοινωνήσουν μαζί σου. Σωστά;

 

Νομίζω πάντως, ότι ο τίτλος "εξαπάτηση" είναι παραπληνητικός. Φιλικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να προχωρήσεις κανονικά σε ακύρωση της συνδεσής από την στιγμή που θα περάσουν 2 μήνες από την τελευταία αναβάθμιση.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! μήπως γνωρίζει κάποιος συνφορουμίτης αν μπορουμε να ενεργοποιησουμε blackberry στην υπηρεσία Wind-To-All με τα 250MB που μας δινει χωρις το πρόσθετο πλάνο BIS/BES; http://www.wind.com.gr/en/for-individual/mobile/tariff-plans/tariff-plan/?planID=579 ;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Berry fan? Join BerryUser.com
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

θέλω να βάλω καρτοκινητή της Wind και είμαι μεταξύ Q και Wind F2G. Τι μου προτείνετε? Βλέπω ότι η Q έχει χρέωση ανά λεπτό ενώ το F2G ανά 3λεπτο. Κάνουν και ορισμένες προσφορές κατά καιρούς οπότε δεν ξέρω τι συμφέρει μακροπρόθεσμα.

Link to comment
Share on other sites

γεια,

νομίζω οτι και τα δυο έχουν χρέωση ανα δευτερόλεπτο

 

το τι σε συμφέρει εξαρτάται από την χρήση που κάνεις

αν τηλεφωνείς σε wind -q μάλλον σε συμφέρει η q που έχει πακετο 300' με 1 ευρώ

διαφορετικά βάζεις wind που με ανανέωση σου δίνει λεπτά προς όλους

 

κανείς δεν ξέρει τι συμφέρει μακροπρόθεσμα αλλά συνήθως οι προσφορές αντικαθιστούντε από άλλες προσφορές

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

θέλω να βάλω καρτοκινητή της Wind και είμαι μεταξύ Q και Wind F2G. Τι μου προτείνετε? Βλέπω ότι η Q έχει χρέωση ανά λεπτό ενώ το F2G ανά 3λεπτο. Κάνουν και ορισμένες προσφορές κατά καιρούς οπότε δεν ξέρω τι συμφέρει μακροπρόθεσμα.

 

Όπως ανέφερε και ο "ams" το F2G συμφέρει αν θέλεις να μιλάς με όλα τα δίκτυα - που είναι και το πιο λογικό. Γενικά και όσον αφορά τη Wind μην αγχώνεσαι με προσφορές. Πρώτον γιατί σχεδόν πάντα σου δίνει κάποια και δεύτερον γιατί έχει ούτως ή άλλως τις χαμηλότερες χρεώσεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά , θέλω να αγοράσω το HTC one X από την wind για τον λόγο ότι έχω καλή επιδότηση και να προσθέσω λίγα ακόμα χρήματα. Το πρόβλημα μου είναι ότι ακόμα η wind δεν το έχει φέρει , ξέρει κανείς αν θα το φέρει ή αν μπορώ να τους πω να μου το φέρουν για τον λόγο ότι η wind είδη συνεργάζεται με την HTC , η HTC έχει φέρει το HTC one x στην Ελλάδα επίσημα και ακόμα όταν πας στο search της wind και πατήσεις HTC βγάζει ένα αποτέλεσμα "HTC one x" αλλά όταν το πατάς βγάζει σφάλμα.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε αν σκοπεύει να το φέρει, τότε θα το φέρει για όλους και όχι για ένα άτομο, οπότε και να το ζητήσεις εσύ δεν πρόκειται να το φέρει μόνο για σένα, αν δεν έχει σκοπό να το συμπεριλάβει επίσημα στις συσκευές σας.

Μπορείς να πάρεις όμως να ρωτήσεις και να μάθεις τι θα κάνουν και αν τελικά είναι να το φέρουν, να κάνεις προπαραγγελία.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας έναν γρήγορο υπολογισμό για κλήση ενός λεπτού η χρέωση σε F2G είναι 1,09 ευρώ (ελάχιστη χρέωση 3 λεπτών) ενώ η χρέωση σε Q είναι 0,27 ευρώ.

Νομίζω ότι πλέον δεν υπάρχει κανένα θέμα σύγκρισης εάν συνυπολογίσουμε ότι με 1 ευρώ στην Q έχει κάποιος και 300' ομιλίας σε Wind και Q.

Εάν κάπου κάνω λάθος ευχαρίστως να με διορθώσετε :)

Link to comment
Share on other sites

Σενάρια συνεργασίας φέρεται να εξετάζουν ξανά Forthnet και Wind Hellas. Οι δύο εταιρείες, σύμφωνα με πληροφορίες, επανήλθαν στο τραπέζι των συζητήσεων μετά τη διακοπή τους το καλοκαίρι του 2011. Οι επαφές φέρεται ότι έγιναν με πρωτοβουλία τραπεζικών κύκλων που ανησυχούν για τον υψηλό δανεισμό της Forthnet.

 

Σε συζητήσεις φέρεται ότι βρίσκονται Forthnet με Wind Hellas, εξετάζοντας διάφορα σενάρια συνεργασίας μεταξύ τους. Οι δύο εταιρείες, σύμφωνα με πληροφορίες, επανήλθαν στο τραπέζι των συζητήσεων μετά τη διακοπή τους το καλοκαίρι του 2011. Τότε, οι συζητήσεις των δύο πλευρών διεκόπησαν αφού η Wind ξεκίνησε συνομιλίες με τη Vodafone και στόχο τη συγχώνευση των δύο εταιρειών κινητής τηλεφωνίας.

 

Οι συνομιλίες όμως μεταξύ Forthnet και Wind Hellas «ζεστάθηκαν» εκ νέου μετά το ναυάγιο των συζητήσεων των Vodafone-wind τον περασμένο Φεβρουάριο. Οι επαφές φέρεται ότι έγιναν με πρωτοβουλία τραπεζικών κύκλων που ανησυχούν για τον υψηλό δανεισμό της Forthnet. Υπενθυμίζεται ότι η εταιρεία βαρύνεται με υπέρογκο βραχυπρόθεσμο τραπεζικό δανεισμό, ενώ δεν κατάφερε να προχωρήσει στην αναγκαία αύξηση του μετοχικού κεφαλαίου της (τουλάχιστον 30 εκατ. ευρώ) που είχαν ζητήσει οι πιστώτριες τράπεζες.

 

Ωστόσο προς την κατεύθυνση αυτή πιέζεται και η Wind Hellas, η οποία, παρά την ολοσχερή διαγραφή του δανεισμού της (τέλος 2010), θα πρέπει μέχρι το τέλος του 2012 να βρει άλλα 50-80 εκατ. ευρώ για την απόκτηση των νέων συχνοτήτων που προτίθεται να διανείμει η ελληνική κυβέρνηση στην περιοχή των 800 MHZ. Επιπλέον, η εταιρεία κινητής τηλεφωνίας έχει μπροστά της ένα βαρύ πρόγραμμα ( κεφαλαιουχικών) επενδύσεων κυρίως με την ανάπτυξη δικτύου 4ης γενιάς που θα υποστηρίξει τη λειτουργία ασύρματων υπηρεσιών Internet.

 

Καλά πληροφορημένες πηγές αναφέρουν ότι οποιαδήποτε συμφωνία σε καμία περίπτωση δεν θα περιλαμβάνει μετρητά, ενώ δεν αποκλείεται και το ενδεχόμενο σύμπραξης σε συγκεκριμένο τομέα υπηρεσιών (π.χ. στη σταθερή τηλεφωνία). Οι διαπραγματευτές ωστόσο φέρεται να επιδιώκουν ένα μαξιμαλιστικό στόχο και τη δημιουργία του πρώτου «αντι-οτε» επιχειρηματικού σχήματος στην Ελλάδα. Προς την κατεύθυνση αυτή προβάλλουν ως επιχείρημα τα 3,5 εκατ. πελάτες κινητής τηλεφωνίας (Wind), τις 800.000 πελατών σταθερής τηλεφωνίας και Internet (Forthnet και Wind) και τις 350.000 πελατών συνδρομητικής τηλεόρασης της Nova.

 

H σύμπραξη των δύο εταιρειών, όπως αναφέρεται, δίνει λύση στο πρόβλημα της Forthnet σε ό,τι αφορά τη μη-έκθεσή της στην κινητή τηλεφωνία. Από την άλλη πλευρά η Wind Hellas αποκτά τα πλεονεκτήματα μιας ισχυρής πελατειακής βάσης στη σταθερή τηλεφωνία, ενώ επιπλέον αποκτά άλλη μια επιχειρηματική δραστηριότητα στη δορυφορική τηλεόραση. Το μειονέκτημα στην περίπτωση αυτή είναι ο δανεισμός της Forthnet ο οποίος ανέρχεται σε 330 εκατ. ευρώ, δημιουργώντας «τριβές» στο ύψος της αποτίμησης της επιχείρησης.

 

Καλά πληροφορημένες πηγές ανέφεραν ότι καταλύτης στις περαιτέρω συζητήσεις των δύο πλευρών είναι η πορεία του μακροοικονομικού κλίματος. Ως χρονικό ορίζοντα ολοκλήρωσης των συζητήσεων μεταξύ των δύο επιχειρήσεων φέρεται το ερχόμενο καλοκαίρι, το οποίο αναμένεται να είναι ιδιαίτερα θερμό στον κλάδο των τηλεπικοινωνιών, καθώς τα οικονομικά περιθώρια των τηλεπικοινωνιακών επιχειρήσεων στενεύουν.

 

Η Καθημερινή (Βαγγέλης Μανδραβέλης)

 

http://www.thessalianews.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=8485:forthnet-wind&catid=54:business&Itemid=93

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει ελάχιστη χρέωση

ελάχιστη χρέωση υπάρχει μόνο στα πακέτα

 

q: εθνικές κλήσεις 0,0045 ευρώ ανά δευτερόλεπτο χώρις ελάχιστη χρέωση

το πακέτο 300' με 1 ευρώ έχει κατανάλωση ανά λεπτό και ισχύει για 30 ημέρες

 

νεοF2G: εθνικές κλήσεις 0,0061 ανά δευτερόλεπτο χωρις ελάχιστη χρέωση

η κατανάλωση του δωρεάν χρόνου ομιλίας προς όλους με κάθε ανανέωση (π.χ. 100 λεπτά προς

όλους με ανανέωση 10 ευρώ ) έχει ελαχιστη διαρκεια κλήσης τα 3 λεπτα και μετά πάει ανά δευτερόλεπτο

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Wind γενικά
  • The title was changed to 2 κεραιες εκκχο της nova σε αποσταση ενος τετραγωνου μεταξυτ τους ειναι φυσιολογικο; εκπεμπουνε πολυ; .
  • The topic was pinned
  • The topic was locked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...