Jump to content

[Tablet] LG G Pad 8.3 (V500)


SSTAYROS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

η αληθεια ειναι οτι εχω και imac kai macbook pro. τα εχω 6 χρονια χωρις ενα φορματ. ειναι σκυλια απο θεμα λογισμικου. το εμπιστευομαι με κλειστα ματια. απλα ηθελα να δοκιμασω και καποιο αντροιντ μιας που ειναι κ πιο φθηνο

 

 

Its your choise. ;) Απλα να ξερεις οτι μπορει να απογοητευτεις με το λειτουργικο (σε σχεση με τα apple λειτουργικα). Μπορει το android να ναι ελευθερο και με περισσοτερες δυνατοτητες λειτουργικο, αλλα δυστυχως δεν ειναι τοσο σταθερο και smooth οσο τα apple, εκτος αν παρεις nexus.

Προσωπικα δεν προκειται ποτε να εγκαταλειψω τα android γιατι θεωρω την πολιτικη της apple απαραδεκτη και περιοροστικη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η αυτονομία του παιδιά πως είναι; Ώρες οθόνης με ενδιαφέρουν σε browsing/YouTube/social κλπ, όχι παιχνίδια. Από κατόχους θέλω να ακούσω, όχι site reviews (τα έχω ψάξει αυτά :p).

Θα το τιμήσω μόλις μπορέσω αφού έχει και otg.

Τα μεταχειρισμένα πάντως που είναι στα ~220€ είναι κελεπούρι! Δυστυχώς φεύγουν άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να κρυβονται να soft keys που εμφανιζονται στο κατω μερος της οθονης;Καποιο προγραμμα απο το google play;

 

Πρέπει να "ρουτάρεις" το tablet, για να κάνεις κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Η αυτονομία του παιδιά πως είναι; Ώρες οθόνης με ενδιαφέρουν σε browsing/YouTube/social κλπ, όχι παιχνίδια. Από κατόχους θέλω να ακούσω, όχι site reviews (τα έχω ψάξει αυτά :p).

Θα το τιμήσω μόλις μπορέσω αφού έχει και otg.

Τα μεταχειρισμένα πάντως που είναι στα ~220€ είναι κελεπούρι! Δυστυχώς φεύγουν άμεσα.

 

Περιπου 5-5.30 ωρες οθονη αλλα χωρις facebook που εχω ακουσει οτι ειναι ενεργοβορο.Πολυ browsing,youtube και ενημερωτικες εφαρμογες και παντα ανοικτα να συγχρονιζουν 3 mail και twiter.Καλη αυτονομια εχει αλλα οχι εξαιρετικη.Εγω παντως ειμαι ευχαριστημενος.Και φωτεινοτητα μονιμα στο 60%.

Edited by Gblog_21
Link to comment
Share on other sites

Με διαφορά το καλύτερο Android tablet αυτή την στιγμή...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Περιπου 5-5.30 ωρες οθονη αλλα χωρις facebook που εχω ακουσει οτι ειναι ενεργοβορο.Πολυ browsing,youtube και ενημερωτικες εφαρμογες και παντα ανοικτα να συγχρονιζουν 3 mail και twiter.Καλη αυτονομια εχει αλλα οχι εξαιρετικη.Εγω παντως ειμαι ευχαριστημενος.Και φωτεινοτητα μονιμα στο 60%.

 

Τελεια! Μια χαρα ειναι για τη χρηση που το θελω :)

root/unlock γινεται με framaroot/freegee?

 

Με διαφορά το καλύτερο Android tablet αυτή την στιγμή...

 

Αφου το λεει και ο Νικος, δεν εχω λογο να το ψαξω παραπανω :D

Link to comment
Share on other sites

Για χρήση που πιο πάνω αναφέρατε καταναλώνω 13% μπαταρία την ώρα αλλά με φωτεινότητα 28% σταθερά. Έτσι δεν έχω πέσει εύκολα κάτω από 7 ώρες.
Link to comment
Share on other sites

Η αυτονομία του παιδιά πως είναι; Ώρες οθόνης με ενδιαφέρουν σε browsing/YouTube/social κλπ, όχι παιχνίδια. Από κατόχους θέλω να ακούσω, όχι site reviews (τα έχω ψάξει αυτά :p).

Θα το τιμήσω μόλις μπορέσω αφού έχει και otg.

Τα μεταχειρισμένα πάντως που είναι στα ~220€ είναι κελεπούρι! Δυστυχώς φεύγουν άμεσα.

 

Κανε υπομονη και δωσε 50 ευρω παραπανω να.το παρεις του κουτιου...Απο οθονη εβγαλα 5 ωρες στη 2η φορτιση με 100% φωτεινοτητα!Αξιζει να το παρεις,δεν θα σε απογοητευσει!

...Νίκος...

LG Optimus G, LG G Pad 8.3, LG G2, Sony Xperia Z

Link to comment
Share on other sites

Αφού περίμενα καμιά 10 μέρες για αντικατάσταση DOA (είχε ένα άσχετο με μπλε γραμμές κλπ. πρόβλημα η οθόνη), την έχω επιτέλους από την Παρασκευή στα χέρια μου. Είναι η τρίτη μου ταμπλέτα και μπορώ να τη συγκρίνω άμεσα με τη Nexus 7, όπου φυσικά είναι πολύ καλύτερη (δεν είναι και παράξενο, ένα έτος νεότερη είναι...) Ο βασικότερος λόγος που την επέλεξα ήταν το μέγεθος σε συνδυασμό με το βάρος (ζυγίζει όσο η 7άρα και σου δίνει +1,3 ίντσες για πιο άνετο διάβασμα. Ιδανικό για μένα που χρησιμοποιώ την ταμπλέτα για ανάγνωση βιβλίων, εφημερίδων κλπ. στο 90%+ του χρόνου). Είχα μια μικρή αγωνία γιατί δεν την είχα πιάσει στα χέρια μου πριν την παραγγείλω (για το μέγεθος μιλώ πάντα) και είμαι πολύ πολύ ευχαριστημένος.

 

Περισσότερα από βδομάδας, όταν θα την έχω χρησιμοποιήσει πιο πολλές ώρες. Για μπλε γραμμές - προβολάκια κλπ. δεν έχω ιδέα, δεν είδα, δεν ψάχνω.

 

Μόνη μου απορία: Καλά, γιατί δεν έκαναν την άσπρη γραμμή κάτω, με τα soft keys, να κρύβεται αυτόματα; Τι σκέφτηκαν δηλαδή, ότι θέλουμε να τη βλέπουμε διαρκώς και να μας τρώει μισή ίντσα οθόνης;

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλορίζικο. Σε σχέση με το Nexus 7 η φωτεινότητα είναι χαμηλή? Light bleeding έχει?

 

Αφού περίμενα καμιά 10 μέρες για αντικατάσταση DOA (είχε ένα άσχετο με μπλε γραμμές κλπ. πρόβλημα η οθόνη), την έχω επιτέλους από την Παρασκευή στα χέρια μου. Είναι η τρίτη μου ταμπλέτα και μπορώ να τη συγκρίνω άμεσα με τη Nexus 7, όπου φυσικά είναι πολύ καλύτερη (δεν είναι και παράξενο, ένα έτος νεότερη είναι...) Ο βασικότερος λόγος που την επέλεξα ήταν το μέγεθος σε συνδυασμό με το βάρος (ζυγίζει όσο η 7άρα και σου δίνει +1,3 ίντσες για πιο άνετο διάβασμα. Ιδανικό για μένα που χρησιμοποιώ την ταμπλέτα για ανάγνωση βιβλίων, εφημερίδων κλπ. στο 90%+ του χρόνου). Είχα μια μικρή αγωνία γιατί δεν την είχα πιάσει στα χέρια μου πριν την παραγγείλω (για το μέγεθος μιλώ πάντα) και είμαι πολύ πολύ ευχαριστημένος.

 

Περισσότερα από βδομάδας, όταν θα την έχω χρησιμοποιήσει πιο πολλές ώρες. Για μπλε γραμμές - προβολάκια κλπ. δεν έχω ιδέα, δεν είδα, δεν ψάχνω.

 

Μόνη μου απορία: Καλά, γιατί δεν έκαναν την άσπρη γραμμή κάτω, με τα soft keys, να κρύβεται αυτόματα; Τι σκέφτηκαν δηλαδή, ότι θέλουμε να τη βλέπουμε διαρκώς και να μας τρώει μισή ίντσα οθόνης;

Link to comment
Share on other sites

παιδιά θέλω να πάρω ένα ταβλετ και είμαι ανάμεσα στο gpad και στο galaxy tab 3 8.0 εσείς πιο μου λέτε να πάρω ??

 

Ε όχι και το tab 3, με προπέρσινα specs...

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω έχω ακούσει πολλά για το gpad και την μπλε γραμμή

 

Δεν υπάρχει σύγκριση αναμεσα σε αυτά τα δύο tablet..Εαν φοβάσαι για μπλε γραμμές κτλπ,πάρε nexus 7 (2013) αν και το gpad θα σε βολεψει καλυτερα με την 8αρα..

Link to comment
Share on other sites

Κύριες και Κύριοι με θηκη τι κάνουμε? Σε λογική τιμή βρήκαμε καμία?

 

http://www.tvc-mall.com/search?cid=&q=Lg+Gpad+8.3

Χρονια πολλα σε ολους με υγεια. απο εδω παρραγειλα εγω θα σας πω οταν φθασουν;)

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω έχω ακούσει πολλά για το gpad και την μπλε γραμμή

 

Ναι αλλά το tab 3 δεν είναι εναλλακτική του gpad. Δεν είναι εναλλακτική ούτε για το nexus 7. Μιλάμε για άλλη κατηγορία. Το tab 3 με τον διπύρηνο και το touchwiz θα πηγαίνει χειρότερα κι από τα κινέζικα πολύ φοβάμαι.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλορίζικο. Σε σχέση με το Nexus 7 η φωτεινότητα είναι χαμηλή? Light bleeding έχει?

 

Η φωτεινότητα είναι τουλάχιστον καλύτερη, ελάττωμα στην οθόνη δεν έχω αντιληφθεί κανένα. Συγνώμη, δεν είμαι και ο τύπος που θα ψάξω με το μεγεθυντικό, πάντως...

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

παιδιά θέλω να πάρω ένα ταβλετ και είμαι ανάμεσα στο gpad και στο galaxy tab 3 8.0 εσείς πιο μου λέτε να πάρω ??

 

Διάλεξε απο τα nexus 7 2013, note 8 και gpad. Το tab δεν αξίζει..

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

εχετε δίκιο το gpad είναι πολύ καλύτερο από το tab3 8.0 το ipad mini retina είναι καλό σε σχέση με το gpad?

 

Πολύ καλό είναι αλλα εκεί αλλάζει το λογισμικό. Ήμουν κ γω σ αυτό το δίλημμα και επέλεξα το note 8.

 

Όλα αυτά είναι off topic, αν θέλεις άνοιξε ένα θέμα επιλογής συσκευής για να μη βγαίνουμε off!

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

ειμαι πολυ μπερδεμενος ρε παιδια. ξερω οτι αν παρω το ipad οτι κ να του κανω δεν θα κολλησει ταινιες hd εικονες κλπ κλπ δεν θα κολλησει ποθενα ουτε τωρα ουτε σε 1 χρονο.

με τα αντροιντ τι γινεται? δεν εχω ξαναδουλεψει και ειμαι λιγο επιφυλακτικος. να δωσω δλδ 300ε και σε ενα χρονο να κολλαει δεν μου κανει.

απο την αλλη μπορει να δωσω 100ε παραπανω και να παρ το ipad.

πφφ δυσκολη αποφαση

 

Λογικά μια τέτοια συζήτηση πάει αλλού, αλλά δε βαριέσαι, αν θέλουν οι διαχειριστές ας το σβήσουν :p

 

Ξεκινάς στραβά με τη λογική ότι δίνω λιγότερα χρήματα για να πάρω κάτι υποδεέστερο. Αν είναι έτσι υπάρχουν πολύ καλές συσκευές από Κίνα μεριά. Σοβαρά το λέω, δεν ειρωνεύομαι :) Είναι θέμα του τι ζητάς.

Πολλοί στέκονται στο ότι -λογικά- θα πρέπει να γυρίσει ο κόσμος ανάποδα για να 'λαγκάρει' το ipad (το android τα έχει αυτά. Υπάρχει nexus 4 στο σπίτι και το ψιλοθέλει ένα hard reset μια στο τόσο για να στρώσει ;) ), ή στο ότι είναι αρκετά πιο απίθανο να βρεις light bleeds, μπλε γραμμές κλπ και στο ότι έχει σαφώς καλύτερη αυτονομία.

Προσωπικά στέκομαι στο ότι δε γίνεται το έτος 2013 (για την ώρα :p) να μην εχω θυρα USB, που και να βάλω ανταπτοράκι δε θα διαβάσει το στικάκι που θα συνδέσω. Ότι δε γίνεται να μην μπορώ να στείλω μια φωτογραφία με το bluetooth ή γενικά να μεταφέρω ελεύθερα οποιοδήποτε αρχείο.

Άλλος πάλι θεωρεί αδιανόητο να δώσεις πάνω από 150 ευρώ για οποιοδήποτε τάμπλετ φίρμας τη στιγμή που ένα σωρό κινέζικα και fullhd είναι και τετραπύρηνα. Διαλέγεις.

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις το θεματα με την οθονη εδω να μας δειξει καμια φωτο; Διαφερουν τα θεματα στον καθενα η ειναι στανταρ οποτε να γκουγκλαρω απλα;

Προσωπικα δεν δινω ιδιαιτερη σημασια σε αυτο σαν αποτρεπτικο παραγοντα αγορας γιατι η εγγυηση της lg ειναι τελεια.

Εγω παντως εκανα ηδη την παραγγελια στον κωτσοβολο και αυριο θα περασω να το παρω αν υπαρχει στο καταστημα :)

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω πει οι νέες παρτίδες δεν έχουν προβλήματα όπως λένε με μπλε γραμμή κτλ (έτσι λένε τουλάχιστον)

Στο δικό μου ΟΣΟ και να το έχω πιέσει σε 100% φωτεινότητα σε απαιτητικά παιχνίδια, ταινίες κτλ για πολύ πολύ ώρα, μπλε γραμμή δεν είδα ποτέ.

ΌΜΩΣ εγώ έχω το εξής πρόβλημα όπως έχω ξαναπεί, στο antutu με κανονική φωτεινότητα δεν μπορεί να ξεπεράσει το 27% και σβήνει το tablet με μήνυμα υπερθέρμανσης, αντίθετα με χαμηλή φωτεινότητα το tablet ολοκληρώνει το τεστ μια χαρά με 25523

Νόμιζα πως αυτό είναι γενικότερο πρόβλημα αλλά είδα στο xda σε αντίστοιχο θέμα πως ενώ κάποιοι το αναφέρουν, υπάρχουν άλλοι που λένε ότι και με 100% φωτεινότητα ολοκληρώνουν το τεστ χωρίς κανένα πρόβλημα (με λίγο χαμηλότερα αποτελέσματα στα 23000 περίπου) .. το πήρα 15/12 με 14 μέρες DOA και είμαι σε αρκετό δίλημμα για το αν πρέπει να το πάω πίσω η όχι καθώς σε όλα τα άλλα είναι απλά άψογο (ούτε μπλε γραμμές, ούτε bleeding)

Μπορείτε να μου πείτε σε φωτεινότητες απο 60-70% και πάνω (χωρίς αυτόματη ρύθμιση) αν σας το κάνει ή όχι αυτό με το antutu καθώς και πότε το πήρατε και αν έχετε και θέμα με μπλε γραμμή ή όχι μήπως και βγει κάποια άκρη?..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...