Jump to content

[Tablet] LG G Pad 8.3 (V500)


SSTAYROS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

AntonisStaras, φίλε το τάμπλετ είναι αγορασμένο έδω και περίπου 10 μέρες και δεν έχω προλάβει να βάλω και καμιά εφαρμογή μέσα που δεν θα μπορούσα να την ξαναβάλω και θα έχανα τα σπουδαία δεδομένα. Μόνο κάτι βίντεο και φωτογραφίες έχω που μάλλον θα βάλω μια κάρτα μνήμης και θα τις πάρω !!! Αν κάνω ότι μου προτείνει το antivirus και τελικά μου σβήσει και το play store, κτλ, κτλ μετά με την επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων θα επανέλθουν όλα ως είχαν στην αρχή σωστά;;; Με φοβίζει μην γίνει τπτ και δεν ανοίγει καθόλου το μηχάνημα :)

 

Συνήθως φίλε μου, ότι μολύνει το σύστημα σου , το κάνει στα αρχεία συστήματος του android και στις εφαρμογές. Οπότε δεν νομίζω να χουν επηρεαστεί φωτό, βίντεος κλπ.. Επίσης αυτά αν βρίσκονται στην κάρτα μνήμης δεν διαγράφονται με επαναφορά ρυθμίσεων(καλού κακού όμως κράτα backup της καρτούλας σου). ;)

Απορώ που βρέθηκαν οι 30+ εφαρμογές αφού όπως λες δεν έχεις περάσει ακόμα πολλά πράγματα...

Πάντως, ενημερωτικά, εφαρμογές του android τύπου play store, δεν διαγράφονται αν δεν είσαι root οπότε δεν θα σου σβήσει και πολλές. Προτείνω να περιμένεις λίγο να δουν το πρόβλημά σου και άλλα παιδιά γιατί μπορεί και κάποιος άλλος να χε κάτι παρόμοιο και να σου δώσει μια ασφαλή και σίγουρη λύση. :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 86 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

karx, ειλικρινά τόσο καιρό που έχω τάμπλετ και smartphone πρώτη φορά βλέπω μήνυμα με ιούς (αν όντως είναι virus...αλλά να πέφτει τόσο έξω το avast δεν νομίζω). Χθες το βράδυ είχα μπει σε μια σελίδα και διάβαζα κάτι στίχους από ένα Σουηδικό τραγούδι...να μου κατέβασε κάποια εφαρμογή η σελίδα και να κόλλησα;;; Δεν ξέρω...δεν θα το έβλεπα;;; Τι να πω !!! Θα πατήσω μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και ο Θεος βοηθός !!!

 

Και γω αν ήμουν στην θέση σου μια επαναφορά θα δοκίμαζα... καλή τύχη! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

karx, ειλικρινά τόσο καιρό που έχω τάμπλετ και smartphone πρώτη φορά βλέπω μήνυμα με ιούς (αν όντως είναι virus...αλλά να πέφτει τόσο έξω το avast δεν νομίζω). Χθες το βράδυ είχα μπει σε μια σελίδα και διάβαζα κάτι στίχους από ένα Σουηδικό τραγούδι...να μου κατέβασε κάποια εφαρμογή η σελίδα και να κόλλησα;;; Δεν ξέρω...δεν θα το έβλεπα;;; Τι να πω !!! Θα πατήσω μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και ο Θεος βοηθός !!!

 

Τραβηγμένο μου φαίνεται. Κι εμένα έχει τύχει να κατέβουν διάφορα apk από σελίδες (πχ piratebay), αλλά δεν τα εγκαθιστά.

Επίσης αν δεν έχεις ενεργοποιημένη την εγκατάσταση από άγνωστες πηγές στην ασφάλεια δεν υπάρχει περίπτωση να έγινε έτσι το κακό.

Επίσης, δεν ξέρω ποιον browser χρησιμοποιείς, αλλά ο chrome σε ρωτάει αν θες να κατεβάσεις το αρχείο αν είναι apk. Είναι κι αυτό μια επιπλέον ασφάλεια.

Όνομα ιού δε σου λέει το avast; Αν κάνεις scan τι λέει; Να το ψάξουμε αν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον, χρόνια πολλά και σε σένα. Για την χρήση που αναφέρεις, εγώ θα έλεγα ότι είναι μάλλον υπερβολική η επιλογή, με την έννοια του ότι μπορείς να βρεις συσκευές που θα εκτελέσουν αυτές τις διεργασίες εξίσου καλά, σε πολύ χαμηλότερες τιμές.

Τώρα βέβαια, στο topic που έχεις μπει, δεν θα ακούσεις κακά λόγια από κανέναν. Έτσι και εγώ θα σου πω, ότι γενικά σαν επιλογή δεν υπάρχει 2ο :) Είναι ότι καλύτερο υπάρχει μακράν, αυτήν την στιγμή στα 280€. και όχι μόνο με το κριτήριο του value for money. Γενικά το tablet είναι κορυφή σε όλα του. Σχεδίαση, ποιότητα κατασκευής, λειτουργία, εμπειρία. Ειδικά η οθόνη του. Και η LG μας έκανε δώρο την τιμή!

 

Τα προβληματάκια που διαβάζεις, για τέτοια χρήση που το θέλει, όσο και να βγάλει τα μάτια του, ακόμα και στο χειρότερο να πέσει, δεν θα τα δει. Απλά εδώ εμείς ήμαστε εντελώς καμμένοι και ψειρίζουμε την μαϊμού όπως πολύ σωστά ειπώθηκε. Το μόνο που ιιιισως παρατηρήσει, μιας και βρέθηκαν και 2-3 τέτοια (στα εκατοντάδες που έχουν κυκλοφορήσει μετά από τόσα DOA, επειδή τελικά η μαϊμού είχε 2 ψείρες), είναι με καμένο pixel, το οποίο όμως κάνει μπαμ, θα το δει αμέσως, και το αλλάζει επιτόπου. Κατά τα άλλα... με το καλό!

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την πληρη και κατατοπιστική απάντηση. Οντως είναι λιγo overkill για ελαφριά χρηση το συγκεκριμένο, αλλά τρώγοντας έρχεται η όρεξη. Καλύτερα να έχεις εξαρχής ενα καλό μηχάνημα παρα να γλιτωσεις 50 ευρώ και μετα απο 6 μηνες να κοιτάς να το αντικαταστήσεις.

Όσο για την οθόνη, θα τον ενημέρωσω να έχει το νου του.

Link to comment
Share on other sites

Μια εξαιρετικά επείγουσα ερώτηση παιδια: άνοιξα το τάμπλετ και μου εμφάνισε μήνυμα σε κάθε εφαρμογή που προσπάθησα να ανοίξω, ακόμα και σε αυτήν του play store, ότι έχω trojan detective active. Σκάναρα με το avast και μου έδειξε ότι έχει ιούς σε 32 εφαρμογές και αν ήθελα να λύσω το πρόβλημα θα έπρεπε να κάνω unistall τις εφαρμογές. Πρώτη φορά ακούω για ιους σε android σύστημα και μάλιστα σε τέτοιο βαθμό. Τι κάνω τώρα;;; Μόνο επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ;;;

 

Από την στιγμη που δεν είσαι root οποτε καμια εφαρμογή δεν μπορεί να αποκτήσει πρόσβαση σε αρχεία συστηματος μη δίνεις σημασία.

Για την ακρίβεια Σβήσε απο το μηχάνημα σου οτι έχει σχέση με αντιυικό γιατί είναι παντελώς άχρηστο...

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση εχω να κανω... λιγο ασχετος και εγω...

κανω root... η επισημη rom χανεται ?

ειναι καλυτερα να κανω root και η καρτα microSD να ειναι μεσα?

 

Όταν κάνεις root δεν βάζεις νέα rom! Απλά αποκτάς πλήρη πρόσβαση στην ήδη υπάρχουσα rom ;) Και στη συνέχεια μπορείς να κάνεις πολλές διαφοροποιήσεις και αλλαγές που υπό κανονικές συνθήκες δεν γίνονται.

Δεν νομίζω ότι επηρεάζεται η κάρτα microsd ;)

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν έχω κάνει απολυτως τπτ, αλλά πήγα στην εφαρμογή του avast στο play store και διαβάζοντας τα τελευταία σχόλια των χρηστών, δείτε τι βρήκα από έναν φίλο με σημερινό του σχόλιο : Does it really work ??? Suddenly all of my applications was found be trojan. I can use them. And i use forced closing to fix the problem. Btw the day before it worked perfectly. Please fix the problem.

 

Τελικά αυτό που λέει ο φίλος o gsir μάλλον είναι η καλύτερη επιλογή !!!

Link to comment
Share on other sites

@fanatikos Το πρόβλημα του ήχου δεν έχει να κάνει με την ένταση αλλά με την ποιότητα. Σε χαμηλή ένταση είναι άθλιος, ενώ αν το έχεις τέρμα ακούγεται σαν να είναι μέσα σε κουτί αυτός που μιλάει.

 

Λοιπόν παιδιά ούτε εγώ έχω μεγάλη εμπειρία από φλασαρισματα αλλά τα κατάφερα εύκολα με λίγο ψάξιμο. Κατέβασα την cwm από εδώ http://dottech.org/140472/how-to-flash-cwm-or-twrp-recovery-on-lg-g-pad-8-3-guide/

Το έκανα unzip και το πέρασα στο τάμπλετ. Ένα αρχείο που αν θυμάμαι καλά ήταν cwm-v500.lok το μετονομασα σε .img και το φλάσαρα με μια εφαρμογή από το play store, το flashify. Τόσο εύκολα και απλά. Αν κάποιος θέλει να περάσει twrp υπάρχει έτοιμο το αρχείο .img μέσα. Με την twrp πάντως μου έβγαζε σφάλμα και δεν μπορούσα να φλασαρω τη rom. Ίσως να έκανα και εγώ κάτι λάθος.

 

Εκανα οτι ειπες και περασα το custom recovery....Ηταν τοσο απλο τελικα με το flashify. Σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το υποτιθέμενο πρόβλημα λύθηκε τελικώς με την απεγκατάσταση της εφαρμογής. Όλη η επίσημη σελίδα του avast στο facebook: https://www.facebook.com/avast?fref=ts κατακλύστηκε από εκατοντάδες μηνύματα χρηστών ανά την υφήλιο με το ίδιο ακριβώς πρόβλημα. Δεν φταίει κανείς άλλος παρά μόνο εγω που χρησιμοποίησα antivirus σε android συσκευή. Ποτέ ξανά !!!! Ευχαριστώ πάντως όλους σας που ανταποκριθήκατε ταχύτατα στα ερωτήματά μου.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το υποτιθέμενο πρόβλημα λύθηκε τελικώς με την απεγκατάσταση της εφαρμογής. Όλη η επίσημη σελίδα του avast στο facebook: https://www.facebook.com/avast?fref=ts κατακλύστηκε από εκατοντάδες μηνύματα χρηστών ανά την υφήλιο με το ίδιο ακριβώς πρόβλημα. Δεν φταίει κανείς άλλος παρά μόνο εγω που χρησιμοποίησα antivirus σε android συσκευή. Ποτέ ξανά !!!! Ευχαριστώ πάντως όλους σας που ανταποκριθήκατε ταχύτατα στα ερωτήματά μου.

 

Άλλο ένα παράδειγμα πόσο άχρηστα είναι αυτά τα προγράμματα. Όποιος ξέρει πως λειτουργεί το Linux και κατ'επέκταση το android δε χρειάζεται να φοβάται.

Χαίρομαι πάντως που το λύθηκε το θέμα σου

Link to comment
Share on other sites

μετά από 2 χρόνια περίπου ετοιμάζομαι να γυρίσω και πάλι στο android για το gpad.Η αλήθεια είναι ότι ζαχαρώνω το ipad mini retina αλλά τα παραπάνω χρήματα που κοστίζει είναι αποτρεπτικά. Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις σε αυτούς που ήδη το έχουν.

1) Τα φαινόμενα ''μπλε'' ,''κίτρινη'' γραμμή και δεν ξέρω εγώ τι άλλο εξαφανίσθηκαν με τις νέες παρτίδες από τις οποίες θα πάρω ή είναι μια απάτη της αγοράς αυτό?

2) H μπλε γραμμή είναι σαν αυτή που παρουσίαζε κάποτε το samsung galaxy s που είχα ,που έπρεπε να εχεις μικροσκόπιο για να τη δεις:p?

3) Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει αναλυτικά έστω και με π.μ πως γίνεται η σύνδεση του gpad με την τηλεόραση χωρίς καλώδια αλλά με το usb stick?

4) Μαθημένος με το iphone 5 που δεν κολλάει πουθενά θα έχω πρόβλημα με το λαγκάρισμα?

5) Την ώρα που που παίζει video αν γυρίσετε ανάποδα τη συσκευή συνεχίζει να παίζει ο ήχος ή διακόπτεται στιγμιαία?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

Καμιά βοήθεια πως σεταρεις το greenify?

 

Σου εξηγει απο μονο του μολις το ανοιξεις..Απλα προσθετεις οσες εφαρμογες δεν θελεις να τρεχουν χωρις να τις ανοιξεις εσυ.

...Νίκος...

LG Optimus G, LG G Pad 8.3, LG G2, Sony Xperia Z

Link to comment
Share on other sites

Εκανα οτι ειπες και περασα το custom recovery....Ηταν τοσο απλο τελικα με το flashify. Σε ευχαριστω

 

Φίλε μου ξέρεις τι πρέπει να γίνει αν θέλουμε μετά να βγάλουμε το costum recovery και να επιστρέψουμε στο μαμά?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις την αγόρασα παιδιά. Πολύ χαίρομαι που περίμενα και δεν πήρα το N7. Είναι πολλά περισσότερα τα "καλούδια"στο GPad.

Είμαι σε φάση στησίματος τώρα, αλλά εκ πρώτης όψεως μου αρέσει πολύ το ui της Rom, κι ας είναι 4.2.2.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω περίπου 2 μήνες και η αυτονομία της μπαταρίας του βελτιωνεται ακόμα. ........ το ξέρω...ακούγεται τρελλο αλλά κοντεύει να γίνει iPad :)
Link to comment
Share on other sites

Το έχω περίπου 2 μήνες και η αυτονομία της μπαταρίας του βελτιωνεται ακόμα. ........ το ξέρω...ακούγεται τρελλο αλλά κοντεύει να γίνει iPad :)

 

Αλήθεια, πως συμπεριφέρεσαι στη μπαταρία; Τη φορτίζεις όταν πια κοντεύει να τελειώσει; Πιο ψηλά; Ή άτακτα όποτε σε βολέψει; Από περιέργεια: )

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Άτακτα την βάζω για φόρτιση αν και επιδιώκω να την ξεζουμiζω. Όμως προσπαθώ, και το κάνω, να την βγάζω στο 100% και χωρίς να την αφήνω περισσότερο.
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση που μπορει να ακουστει και χαζη, αφου το google edition φοραει ηδη το 4.4 γιατι τους ειναι τοσο δυσκολο να αναβαθμισουν και το απλο μοντελο? γιατι ακουω εδω μεσα οτι ετσι κανει η lg και δεν θα παρει αναβαθμιση. αφου ομως υπαρχει ηδη στο ιδιο μοντελο.

δεν καταλαβαινω :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Απολαμβάνουμε τα έξτρα καλούδια και την υποδειγματική σταθερότητα του περιβάλλοντος LG σε jelly bean. .. Δεν θα πρέπει να γίνει διαμόρφωση περιβάλλοντος και στα νέα κιτκατ? Δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι αυτό ώστε να προσφέρει και την ίδια σταθερότητα. Εξάλλου κανείς Δεν αφαιρεί την δυνατότητα μας να κάνουμε καστομιές αφού η ταμπλετάρα μας είναι πολύ μπροστά.
Link to comment
Share on other sites

Μα θα μας δώσει η lg την kit kat! :) Έχει διαρρεύσει ήδη από διάφορα στόματα. ;) Μέσα στο επόμενο εξάμηνο θα ναι έτοιμη λογικά. Ως τότε, μια χαρά θα είναι η jb! Και όσοι την βαρεθούμε κοπανάμε μια costum όπως είπε και ο φίλος agiosg και είμαστε σούπερ! :)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειναι εύκολο κάποια στιγμή, κάποιος απο σας που το "πεταει" το μηχάνημα και γενικά το λειτουργικό, να κάνει έναν οδηγό για την συντήρηση της μπαταρίας ή τέλος πάντων για ποιες εφαρμογές πρέπει να παγώσουμε ή τρων ενέργεια και δεν χρειάζονται ιδιαίτερα (ξέρω την υποκειμενικότητα αυτού του θέματος).

Πάντως νιώθω πως το topic έγινε πολύ πιο ενδιαφέρον τώρα που διαβάζω ουσιαστικά πράγματα και οχι για μπλε, κίτρινες, ροζ γραμμούλες, προβολακια και θήκες με δώρο ενα προφυλακτικό... :X και σας ευχαριστώ γι αυτό.

Edited by harisp
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειναι εύκολο κάποια στιγμή, κάποιος απο σας που το "πεταει" το μηχάνημα και γενικά το λειτουργικό, να κάνει έναν οδηγό για την συντήρηση της μπαταρίας ή τέλος πάντων για ποιες εφαρμογές πρέπει να παγώσουμε ή τρων ενέργεια και δεν χρειάζονται ιδιαίτερα (ξέρω την υποκειμενικότητα αυτού του θέματος).

Πάντως νιώθω πως το topic έγινε πολύ πιο ενδιαφέρον τώρα που διαβάζω ουσιαστικά πράγματα και οχι για μπλε, κίτρινες, ροζ γραμμούλες, προβολακια και θήκες με δώρο ενα προφυλακτικό... :X και σας ευχαριστώ γι αυτό.

 

Μια και το ανεφερες, το δικο μου ταμπλετ με τα κατω προβολακια........:sly::eek:

Παιδια το ταμπλετ οσο περναει ο καιρος γινεται και καλυτερο. Ερχονται και προσαρμοσμενα custom roms απο τους φιλους μας στο xda και τοτε θα σκασουν στη ζηλια οι υπολοιποι:D

Link to comment
Share on other sites

Και το media markt έφερε τις θήκες της voia.

 

Ποιές είναι αυτές φίλε μου; Δεν έχω υπόψη. Υπάρχει κάποιο link;

 

Άκυρο. Την είδα. Πολύ ακριβή όμως.

Edited by noisex
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...