Jump to content

[Tablet] LG G Pad 8.3 (V500)


SSTAYROS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια το θεμα ειναι οτι δεν εκανα κατι φοβερο... μιλαμε για λιγο σκαιπ και καποιο σεταρισμα με εφαρμογες κλπ.. περισσοτερο γνωριμια με το ταμπλετ δλδ. Αν και νομιζω οτι απο τις επομενες φορτισεις θα στρωσει και αλλο η μπαταρια. Σκεφτομαι να το ρουταρω κιολας να σβησω αχρηστες εφαρμογες..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια το θεμα ειναι οτι δεν εκανα κατι φοβερο... μιλαμε για λιγο σκαιπ και καποιο σεταρισμα με εφαρμογες κλπ.. περισσοτερο γνωριμια με το ταμπλετ δλδ. Αν και νομιζω οτι απο τις επομενες φορτισεις θα στρωσει και αλλο η μπαταρια. Σκεφτομαι να το ρουταρω κιολας να σβησω αχρηστες εφαρμογες..

 

Το Skype είναι κάψιμο για την μπαταρία. Αν σου έβγαλε 40 λεπτα οθόνη για 10% αν κάνεις τον πολλαπλασιασμό είναι 400 λεπτά δηλαδή 6.5 ώρες. Δεν είναι κι άσχημα.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Για στη παρέα ειμαι σε δίλημμα ήμουν έτοιμος να πάρω το lg αλλα με αυτά που διαβάζω εχω απογοητευτεί στα ίδια χρήματα βρίσκω το note8 ποια είναι η γνώμη σας σε ποιο να καταληξω τελικά ευχαριστώ

 

Ήμουν κι εγώ στο ίδιο δίλημμα, μιας και είμαι κάτοχος LG optimus g, από το οποίο είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και δεν το αλλάζω με τίποτα. Με φόβισαν όμως τα προβλήματα που έχει εμφανίσει το LG gpad που διάβασα εδώ και αφορούν το σύνολο σχεδόν των συσκευών και τελικά κατέληξα στο note 8. Άλλο το να πάρεις ένα προϊόν και να παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα, και άλλο να ξέρεις από πριν ότι ένα προϊόν παρουσιάζει κάποια (μικρά ή μεγαλύτερα) προβλήματα και να πας να το πάρεις. Μπορεί το LG να έχει καλύτερη οθόνη (και έχει, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι του note είναι κακή, κάθε άλλο), ωστόσο το note δεν έχει βγάλει καθόλου προβλήματα και έχει το μοναδικό πλεονέκτημα του s-pen, το οποίο είναι πραγματικά εκπληκτικό και δίνει άλλες δυνατότητες στο tablet. Επομένως, αν και η lg με κέρδισε ολοκληρωτικά στο τηλέφωνο με το OG, στο δίλημμα αυτό ψηφίζω note, λόγω παντελούς έλλειψης προβλημάτων και λόγω s-pen.

Link to comment
Share on other sites

Το Skype είναι κάψιμο για την μπαταρία. Αν σου έβγαλε 40 λεπτα οθόνη για 10% αν κάνεις τον πολλαπλασιασμό είναι 400 λεπτά δηλαδή 6.5 ώρες. Δεν είναι κι άσχημα.

 

Εσενα φιλε μου ποσο σου βγαζει η μπαταρια σου?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά και σορρυ για τον επιθετικό, τόνο ειλικρινά απορώ με μερικούς εδώ μέσα. Παρακολουθώ το θέμα απο την αρχή του, είμαι και γω κάτοχος του συγκεκριμένου ταμπλετ και πιστέψτε με αν κάτι δεν μπορώ είναι η τάση μερικών να βλέπουν τα πάντα λες και πρόκειται για ποδοσφαιρικό αγώνα ή λες και τους πληρώνει η εταιρία προτίμησης τους να την διαφημίσουν ή να δυσφημίσουν την ..αντίπαλη εταιρία.

Χρήστες προϊόντων είμαστε και τίποτα άλλο!

Απο την άλλη βλέπω μια κοπιαστική προσπάθεια πολλών να ανακαλύψουν προβλήματα, αγωνίζονται να βγάλουν την περιβόητη .. μπλε γραμμή..... να νιώσουν το ατμοσφαιρικό φως που βγάζουν τα προβολακια των λεντ κάτω απο το 20% της φωτεινότητας της οθόνης.

Λες και μια ζωή θα έχουν το ταμπλετ τους στην τσίτα να βλέπουν με τις ώρες ταινίες σε HD και αν γουστάρουν να το κάνουν γιατί δεν παίρνουν μια τηλεόραση να το κάνουν και με σωστό τρόπο, ή από την άλλη σβήνουν τα φώτα λες και θα πιουν ποτέ κρασί με ένα γκομενακι στο σκοτάδι της οθόνης και τους την σπάει το φως από τα προβολακια...

Θέλω να πω και συγνώμη που το κουράζω, πως αν κάποιος θέλει να βρει προβλήματα στο ταμπλετ του θα τα βρει, ακόμα και αν έχει ένα ταμπλετ που κάνει 1300 ευρώ. Το ζητούμενο δεν είναι να φέρεις το μηχάνημα στα άκρα, μα να σου κάνει την δουλειά σου σωστά και με άνεση.

Είμαι ευχαριστημένος με το LG, η αλήθεια είναι πως με χαλάει η διάρκεια της μπαταρίας, γιατί το χρησιμοποιώ και θα ήθελα να κρατάει περισσότερο απο 5 ώρες, όμως δεν βαριέσαι πάντα θα θέλεις κάτι παραπάνω..... Συγνώμη για την πολυλογία

Link to comment
Share on other sites

παιδια nexus 7 2013 h lg gpad ?

 

Επειδη παρακολουθω και εχω δει ποσο αναποφασιστος εισαι,ειναι σιγουρο οτι οποιο και να παρεις,αν δεν ξεκαθαρισεις πρωτα τις αναγκες σου, θα το μετανιωσεις!Και στην τελικα ενα ταμπλετ ειναι δεν το παντρευομαστε κιολας..Αν δεν μας αρεσει το πουλαμε και παμε γι αλλα!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά και σορρυ για τον επιθετικό, τόνο ειλικρινά απορώ με μερικούς εδώ μέσα. Παρακολουθώ το θέμα απο την αρχή του, είμαι και γω κάτοχος του συγκεκριμένου ταμπλετ και πιστέψτε με αν κάτι δεν μπορώ είναι η τάση μερικών να βλέπουν τα πάντα λες και πρόκειται για ποδοσφαιρικό αγώνα ή λες και τους πληρώνει η εταιρία προτίμησης τους να την διαφημίσουν ή να δυσφημίσουν την ..αντίπαλη εταιρία.

Χρήστες προϊόντων είμαστε και τίποτα άλλο!

Απο την άλλη βλέπω μια κοπιαστική προσπάθεια πολλών να ανακαλύψουν προβλήματα, αγωνίζονται να βγάλουν την περιβόητη .. μπλε γραμμή..... να νιώσουν το ατμοσφαιρικό φως που βγάζουν τα προβολακια των λεντ κάτω απο το 20% της φωτεινότητας της οθόνης.

Λες και μια ζωή θα έχουν το ταμπλετ τους στην τσίτα να βλέπουν με τις ώρες ταινίες σε HD και αν γουστάρουν να το κάνουν γιατί δεν παίρνουν μια τηλεόραση να το κάνουν και με σωστό τρόπο, ή από την άλλη σβήνουν τα φώτα λες και θα πιουν ποτέ κρασί με ένα γκομενακι στο σκοτάδι της οθόνης και τους την σπάει το φως από τα προβολακια...

Θέλω να πω και συγνώμη που το κουράζω, πως αν κάποιος θέλει να βρει προβλήματα στο ταμπλετ του θα τα βρει, ακόμα και αν έχει ένα ταμπλετ που κάνει 1300 ευρώ. Το ζητούμενο δεν είναι να φέρεις το μηχάνημα στα άκρα, μα να σου κάνει την δουλειά σου σωστά και με άνεση.

Είμαι ευχαριστημένος με το LG, η αλήθεια είναι πως με χαλάει η διάρκεια της μπαταρίας, γιατί το χρησιμοποιώ και θα ήθελα να κρατάει περισσότερο απο 5 ώρες, όμως δεν βαριέσαι πάντα θα θέλεις κάτι παραπάνω..... Συγνώμη για την πολυλογία

 

ΠΕΣΤΑ ντε...

Link to comment
Share on other sites

παιδια nexus 7 2013 h lg gpad ?

 

Αν σε βολεύει οθόνη 7 ιντσών, πάρε το Nexus. Εγώ ήθελα ένα tablet με οθόνη 8-9 ιντσών, οπότε το Nexus δεν αποτελούσε επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το θεμα ειναι οτι δεν εκανα κατι φοβερο... μιλαμε για λιγο σκαιπ και καποιο σεταρισμα με εφαρμογες κλπ.. περισσοτερο γνωριμια με το ταμπλετ δλδ. Αν και νομιζω οτι απο τις επομενες φορτισεις θα στρωσει και αλλο η μπαταρια. Σκεφτομαι να το ρουταρω κιολας να σβησω αχρηστες εφαρμογες..

 

Απλό browsing με 20% φωτεινότητα μου τρώει περιπου 10% σε 30 λεπτά

Angry birds με 20% φωτεινότητα μου τρώει 15% σε 30 λεπτά

 

Καλά είσαι...

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Απλό browsing με 20% φωτεινότητα μου τρώει περιπου 10% σε 30 λεπτά

Angry birds με 20% φωτεινότητα μου τρώει 15% σε 30 λεπτά

 

Καλά είσαι...

 

Απ ότι κατάλαβα λοιπόν από τις απαντήσεις σας, κινούμαι σε λογικά πλαίσια :)

 

Για να συνοψίσω, το gpad, δεν φαίνεται να χει κανένα απ τα γνωστά προβλήματα ως τώρα (μετά από 3 μέρες χρήσης). Ούτε μπλε γραμμή ούτε τίποτα. Ακόμα και να υπάρχει κάτι δεν το βλέπω οπότε δεν με νοιάζει κιόλας. Είναι ΌΤΙ καλύτερο στα λεφτά του με διαφορά και σε όλους τους τομείς. Λειτουργικά προβλήματα δεν έχει κανένας οπότε μην ανησυχείτε. Τώρα, αν κάποιος θέλει ένα κλικ πιο smooth εμπειρία, παίρνει το nexus και θυσιάζει ποιότητα υλικών και μέγεθος.

Προσωπική μου γνώμη, ΝΑΙ, είναι καλύτερο το gpad λόγω οθόνης αλλά και λόγω κατασκευής. Δεν χρειάζεται να μπαίνετε σε συγκρίσεις γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει σύγκριση. Το nexus είναι σαν μεγάλο κινητό και λιγότερο σαν τάμπλετ. Την ευχαρίστηση λοιπόν που αποκομίζεις με το gpad δεν θα την έχεις με το nexus. ;) end of story.

Για να μην κουράζουμε όμως τους αναγνώστες του νήματος, καλό είναι να μη βγαίνουμε off topic με περαιτέρω συγκρίσεις. :)

φιλικά :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.και.χρόνια πολλά για όσουν σκέφτονται για ταμπλετ προτείνω κάτι ως άνθρωπος που ασχολούμαι τρέλα με την τεχνολογία και λάτρης της ταχύτητας LG G pad φοβερό! !!!!!!!!!!!
Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

παιδια nexus 7 2013 h lg gpad ?

Υπάρχει σχετικό θεμα για τέτοιου είδους συζήτησης /προβληματισμούς , και είναι καλύτερα να ρωτήσεις εκεί .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

5 ωρες?

Με τι χρηση παιδια? Αυτη τη στιγμη δουλευω ενα note 10.1 με android 4.0.4 και βγαζω 9+ ωρες screen time. Χωρις παιχνιδια βεβαια.

Επαγγελματικη χρηση, word, excel, e-mail, browsing και διαβασμα pdf και e-books.

Με αυτη τη χρηση τι screen time θα εχω με το g pad?

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Εππαγγελματικη χρηση μπορει να ειναι να τεσταρεις και το παιχνιδι σου που μολις εκανες export απο udk.. Ισα με τα word και τα mail θα καψει?

anyway, αν και παρασκευη θα ερθει η ταμπλετα (δεν την εχω δουλεψει ποτε) ειμαι βεβαιως πως η οθοναρα του φταιει για την μπαταρια. Ετσι ηταν παντα και ετσι ειναι :)

Παιζει μεγαλο ρολο και η φωτεινοτητα οπως ξερουμε.

Link to comment
Share on other sites

5 ωρες?

Με τι χρηση παιδια? Αυτη τη στιγμη δουλευω ενα note 10.1 με android 4.0.4 και βγαζω 9+ ωρες screen time. Χωρις παιχνιδια βεβαια.

Επαγγελματικη χρηση, word, excel, e-mail, browsing και διαβασμα pdf και e-books.

Με αυτη τη χρηση τι screen time θα εχω με το g pad?

 

Με διάβασμα και τέτοια 7-8 ώρες το υπολογίζω με φωτεινότητα στο 56%.

Ερχόμενος από το πρώτο nexus 7 για μένα ήταν μεγάλη η βελτίωση (κάπου στο 20% το υπολογίζω).

Edited by bouss
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά με το tablet, ούτε μπλε γραμμή, ούτε ιδιαίτερο bleeding, αλλά η μπαταρία τελειώνει όντως γρήγορα...Κανένα κόλπο ή app που να βοηθάει χωρίς να χρειαστεί να μειώσω την φωτεινότητα?
Link to comment
Share on other sites

Εππαγγελματικη χρηση μπορει να ειναι να τεσταρεις και το παιχνιδι σου που μολις εκανες export απο udk.. Ισα με τα word και τα mail θα καψει?

anyway, αν και παρασκευη θα ερθει η ταμπλετα (δεν την εχω δουλεψει ποτε) ειμαι βεβαιως πως η οθοναρα του φταιει για την μπαταρια. Ετσι ηταν παντα και ετσι ειναι :)

Παιζει μεγαλο ρολο και η φωτεινοτητα οπως ξερουμε.

 

Δεν διαφωνω. Γι' αυτο διευκρινησα οχι games.

 

Βασικα αυτο που εχω δει να παιζει τεραστιο ρολο (απο το note), ειναι η φωτινοτητα. Μπορει να του κοψει μεχρι και 50% screen time. Ειναι φοβερο δηλαδη.

 

ΟΚ ομως. Αν στο 30-40% φωτινοτητας πλησιασω τις 7-8 ωρες ειμαι απολυτα εξασφαλισμενος οτι δεν θα "μεινω".

 

Αρα αυριο "πουρνο-πουρνο", παμε για την αγορά! :p

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά με το tablet, ούτε μπλε γραμμή, ούτε ιδιαίτερο bleeding, αλλά η μπαταρία τελειώνει όντως γρήγορα...Κανένα κόλπο ή app που να βοηθάει χωρίς να χρειαστεί να μειώσω την φωτεινότητα?

 

 

Root, ξήλωμα των άχρηστων apps που τρέχουν στο παρασκήνιο και ξεζουμίζουν την μπαταρία και τέλος εγκατάσταση του greenify που απενεργοποιεί όσες εφαρμογές δεν χρησιμοποιούνται. Αυτή είναι μια πετυχημένη συνταγή για android κινητά. Φαντάζομαι το ίδιο θα συμβαίνει και στην ταμπλετάρα μας. (δεν το χω δοκιμάσει ακόμα αλλά σκοπεύω να το κάνω σύντομα) :) Βέβαια εδώ παίζει ρόλο κυρίως η οθόνη, αλλά δεν είναι κρίμα να μειώσεις πολύ τη φωτεινότητα? :lol: :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω. Γι' αυτο διευκρινησα οχι games.

 

Βασικα αυτο που εχω δει να παιζει τεραστιο ρολο (απο το note), ειναι η φωτινοτητα. Μπορει να του κοψει μεχρι και 50% screen time. Ειναι φοβερο δηλαδη.

 

ΟΚ ομως. Αν στο 30-40% φωτινοτητας πλησιασω τις 7-8 ωρες ειμαι απολυτα εξασφαλισμενος οτι δεν θα "μεινω".

 

Αρα αυριο "πουρνο-πουρνο", παμε για την αγορά! :p

 

Ε ναι κλασσικα πραγματα :)

~30% ηταν η διαφορα στην αυτονομια ips/amoled στις περισσοτερες περιπτωσεις. Μπορω να πω ομως πως οι τελευταιες ips οθονες της lg εχουν βελτιωθει πολυ στο θεμα ενεργεια. Αν δεν τις εχεις δηλαδη πολυ ψηλα σε φωτεινοτητα πλησιαζουν πολυ τις amoled σε αυτονομια!

Μπορω να πω οτι δεν πιστευα πως ηταν εφικτο κατι τετοιο πριν 1μιση χρονο.

(γενικα παντα ολα αυτα)

 

Root, ξήλωμα των άχρηστων apps που τρέχουν στο παρασκήνιο και ξεζουμίζουν την μπαταρία και τέλος εγκατάσταση του greenify που απενεργοποιεί όσες εφαρμογές δεν χρησιμοποιούνται. Αυτή είναι μια πετυχημένη συνταγή για android κινητά. Φαντάζομαι το ίδιο θα συμβαίνει και στην ταμπλετάρα μας. (δεν το χω δοκιμάσει ακόμα αλλά σκοπεύω να το κάνω σύντομα) :) Βέβαια εδώ παίζει ρόλο κυρίως η οθόνη, αλλά δεν είναι κρίμα να μειώσεις πολύ τη φωτεινότητα? :lol: :p

 

Εδω τι παιζει; Τα κλασσικα; (framaroot-freegee)

Link to comment
Share on other sites

Root, ξήλωμα των άχρηστων apps που τρέχουν στο παρασκήνιο και ξεζουμίζουν την μπαταρία και τέλος εγκατάσταση του greenify που απενεργοποιεί όσες εφαρμογές δεν χρησιμοποιούνται. Αυτή είναι μια πετυχημένη συνταγή για android κινητά. Φαντάζομαι το ίδιο θα συμβαίνει και στην ταμπλετάρα μας. (δεν το χω δοκιμάσει ακόμα αλλά σκοπεύω να το κάνω σύντομα) :) Βέβαια εδώ παίζει ρόλο κυρίως η οθόνη, αλλά δεν είναι κρίμα να μειώσεις πολύ τη φωτεινότητα? :lol: :p

 

Έχω βάλει το Greenify και έχω κάνει root. Γνωρίζει όμως κανείς ποιες εφαρμογές μπορώ να κάνω uninstall ή freeze με το titanium χωρίς να επηρεαστεί η λειτουργία του tablet?

Link to comment
Share on other sites

ειναι λογικό 1gb δεσμευμένη ραμ? χωρις εφαρμογες? εnai unroot. εχει η lg κατι που τρεχει απο πισω?
Link to comment
Share on other sites

ειναι λογικό 1gb δεσμευμένη ραμ? χωρις εφαρμογες? εnai unroot. εχει η lg κατι που τρεχει απο πισω?

 

Υπάρχουν και χειρότερα...

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Χτες το μεσημέρι λοιπόν, και μετά από το εντός προθεσμίας 3-4 εργασίμων ημερών που μου ζήτησαν από το service της LG, με κάλεσαν να πάω να παραλάβω. Στα σχόλια ο τεχνικός ανέγραφε αντικατάσταση οθόνης, και ότι τα bleed effects που παρουσιάζονται είναι φυσιολογικά λόγω περιμετρικού φωτισμού. Ε λέω, αφού διόρθωσαν την μπλε γραμμή, τα άλλα ούτως ή άλλως δεν φαίνονται, πόσο μάλλον να ενοχλούν, ας είναι.

Επιστρέφω σπίτι, το ανοίγω, και αμέσως καταλαβαίνω ότι κάτι δεν πάει καθόλου καλά με την οθόνη. Είχε γίνει πολύ χειρότερη από πριν. Θολούρα, σκοτεινή, και μια κιτρινίλα παντού έτσι για να δέσει το γλυκό, λες και είχε χυθεί καφές μέσα στην οθόνη. Καμία σχέση με την γαμάτη οθόνη του G Pad, σαν να βάλανε μια κινεζιά που βρήκαν από αλλοδαπό στα φανάρια. Ξενέρωσα τρελά. Έπαιξα με τις ρυθμίσεις, άλλαξα ταπετσαρίες, ανεβοκατέβασα φωτεινότητα, έκανα reboot, τα ίδια χάλια παντού. Πάω και παίρνω του κολλητού που έχει το ίδιο για σύγκριση, η μέρα με την νύχτα.

Όπως μου το δώσανε, τους το ξαναγύρισα, και ζήτησα αντικατάσταση εξ'ολοκλήρου. Συν το ότι είχε πάρει μπόσικα από το άνοιγμα (αν όντως το άνοιξαν για να την αλλάξουν) στις πάνω & κάτω πλευρές με πρώτους εχθρούς σκόνη & υγρασία.

 

Μου είπαν πως από το service δεν μπορούν να κάνουν αντικατάσταση, μπορούν όμως να ειδοποιήσουν την LG για αυτόν τον σκοπό, η οποία ανοίγει πάλι τα γραφεία της στις 7/1 :blink::lost::dizzy::wacko::mad::shock:

 

Το έδωσα στις 20, με πήραν στις 30, και τώρα θα πρέπει να περιμένω άλλο ένα δεκαήμερο. Θα περάσει πιο πολύς καιρός στο service & χωρίς να το έχω, από τότε που το έχω πάρει. Και όλα αυτά επειδή δεν θέλουν να παραδεχτούν τα αυτονόητα. Ότι οι πρώτες παρτίδες τουλάχιστον είναι ελαττωματικές.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...