Jump to content

Γενικά περί Power Bank


xrhstos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα στην παρεα εκανα αγορα ενα power bank tp-link 15600mha ποση ωρα θελει να φορτισει κανονικα στην πρωτη φορτιση ?

 

Στάλθηκε από το TbooK 16 Power(M5F6) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πώς μπορεί να ελεγχθεί;

Υπάρχει κάποια εφαρμογή;

 

Υπάρχει και εφαρμογή και δουλεύει άψογα.

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gombosdev.ampere&hl=el

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και εφαρμογή και δουλεύει άψογα.

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gombosdev.ampere&hl=el

Eυχαριστώ φίλε μου!

Θα την ελέγξω!

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα εκανα αγορα ενα power bank tp-link 15600mha ποση ωρα θελει να φορτισει κανονικα στην πρωτη φορτιση ?

 

Στάλθηκε από το TbooK 16 Power(M5F6) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καλησπέρα και καλορίζικο. Για πλήρη φόρτιση παίζει ρόλο τι φορτιστή θα χρησιμοποιήσεις. Αν δεν απατώμαι το συγκεκριμένο έχει είσοδο 2.4Α, οπότε με ένα φορτιστή 2.4Α θα χρειαστείς γύρω στις 6.5 με 7 ώρες. Με μικρότερο φορτιστή χρειάζεται και παραπάνω ώρα.

Γενικώς αν κάνεις τη διαίρεση: 15600 δια των mΑ του φορτιστή, το αποτέλεσμα σου δίνει σε ώρες χοντρικά το χρόνο φόρτισης.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλορίζικο. Για πλήρη φόρτιση παίζει ρόλο τι φορτιστή θα χρησιμοποιήσεις. Αν δεν απατώμαι το συγκεκριμένο έχει είσοδο 2.4Α, οπότε με ένα φορτιστή 2.4Α θα χρειαστείς γύρω στις 6.5 με 7 ώρες. Με μικρότερο φορτιστή χρειάζεται και παραπάνω ώρα.

Γενικώς αν κάνεις τη διαίρεση: 15600 δια των mΑ του φορτιστή, το αποτέλεσμα σου δίνει σε ώρες χοντρικά το χρόνο φόρτισης.

Ευχαριστω γ την απαντηση φιλε μου , ειχα ενα σαμσουνγκ και δεν φορτιζε σωστα εμενε στς 3 γραμμες , εβαλα τν δικο του και σε 6-7 ωρες γεμισε ! Εβαλα μονο τ καλωδιο του ομως!

 

Στάλθηκε από το TbooK 16 Power(M5F6) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν υπάρχει τρόπος να βρούμε ή να πάρουμε απο Ευρώπη Anker σε λογική τιμή? Γιατι δεν στέλνει το amazon, αμάν δηλαδή ρε φίλε, τι ειναι αυτο παλι?

 

Οτι έχω πάρει από Anker, cables, wall plugs, car chargers κλπ δουλεύουν τελεία και έχουν και τέλεια ποιότητα κατασκευής. Ειχα δει και ενα review που μετρούσαν τις μπαταρίες μέσα στα powerbank, έχει σημασία τι μπαταρίες βάζουν

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν υπάρχει τρόπος να βρούμε ή να πάρουμε απο Ευρώπη Anker σε λογική τιμή? Γιατι δεν στέλνει το amazon, αμάν δηλαδή ρε φίλε, τι ειναι αυτο παλι?

 

Οτι έχω πάρει από Anker, cables, wall plugs, car chargers κλπ δουλεύουν τελεία και έχουν και τέλεια ποιότητα κατασκευής. Ειχα δει και ενα review που μετρούσαν τις μπαταρίες μέσα στα powerbank, έχει σημασία τι μπαταρίες βάζουν

Ναι, αυτό έχω παρατηρήσει κι εγώ. Κανένας πωλητής δε στέλνει Anker ή Aukey. Πολύ εκνευριστικό. :mad:

Όσο για τις μπαταρίες, έχεις δίκιο. Όλα τα σωστά power banks έχουν αξιόπιστες μπαταρίες, π.χ. της LG. Ο άλλος τομέας που δίνει έξτρα αξιοπιστία είναι τι κυκλώματα προστασίας έχει και τι τσιπάκι τα ελέγχει, π.χ. τα Xiaomi έχουν τσιπάκι της Texas Instruments.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Πάντως υπάρχει στο eBay από Αμερική σύνολο στα 42€ το 20000αρι από την ίδια την Anker.
Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Θαυμάστε υπευθυνότητα και ξεκάθαρη απάντηση από εταιρεία που θέλει να την παίρνουμε στα σοβαρά.

Στέλνω e-mail στην Xiaomi Greece όσον αφορά τα MI power banks που πουλάνε τα εξουσιοδοτημένα καταστήματα (π.χ. Κωτσόβολος, you.gr κλπ).

Προφανώς έχοντας ελέγξει στο global σάιτ της Xiaomi και θέλοντας να δω ποια έκδοση του MI power bank έχουν εδώ στην αντιπροσωπεία, την παλιά (που δίνει μόνο QC2.0) ή την καινούργια (που δίνει QC3.0 και Huawei FCP), κάνω διευκρινιστική ερώτηση με email.

 

Η ερώτησή μου:

 

"Γεια σας, θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το MI power bank 20000mAh που έχετε στην ιστοσελίδα σας και το οποίο διατίθεται σε επιλεγμένα εξουσιοδοτημένα καταστήματα στην Ελλάδα (π.χ. Κωτσόβολος, you.gr κλπ). Προσφέρει γρήγορη φόρτιση, κι αν ναι τι τύπου; Qualcomm quick charge (2.0 ή 3.0 ; ); Είναι συμβατό με το σύστημα γρήγορης φόρτισης της Huawei (FCP) ;;;

Ευχαριστώ."

 

Η απάντησή τους:

 

"Καλησπέρα σας,

 

Ευχαριστούμε πολύ για το ενδιαφέρον σας για τα προϊόντα της Xiaomi. Χαιρόμαστε που μοιραζόμαστε το ίδιο πάθος! Προσφέρει γρήγορη φόρτιση στην φόρτιση του ίδιου του Power bank με φορτιστές που υποστηρίζουν 9/12V στα 1.5Α. Τέλος, όσον αφορά την συμβατότητα της γρήγορης φόρτισης της συσκευής μάρκας Huawei θα πρέπει να απευθυνθείτε στην προαναφερθείσα εταιρία.

 

Για οποιαδήποτε διευκρίνηση μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μας στο 2119991515 , Δευτέρα – Κυριακή 9:00 – 21:00.

 

 

Με εκτίμηση,

 

Mi Team

email: info@xiaomi-greece.gr

Xiaomi-Greece by Info Quest Technologies

2A, Argiroupoleos Str.

GR-176 76, Kallithea, Athens

www.xiaomi-greece.gr"

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα τελικά το Xiaomi 20000 και οι εντυπώσεις είναι άριστες.

Πολύ καλή και στιβαρή κατασκευή και όχι πολύ βαρύ για 20000.

Η καλύτερη αγορά μου όσον αφορά powerbank.

Από που το πήρες; υποστηρίζει quick charge 3.0 input? Εγώ ψάχνω κάτι με 20000mah που να φορτίζει με qc 3.0.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by maximos
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως σήμερα χτύπησα το Intenso Q10000 στα 10000mΑh με QC3.0 από τον Κωτσόβολο, στα 26.90€ και το καταευχαριστήθηκα. Πρώτες εντυπώσεις μόνο από την κατασκευή του και το σχεδιασμό του μπορώ να πω, δεν έχω προλάβει ακόμα να το βάλω σε καθημερινή χρήση. Πολύ καλή και προσεγμένη κατασκευή, μεταλλικό φινίρισμα εξωτερικά, σχετικά βαρύ. Ήρθε με μισό φορτίο περίπου. Φορτίζει ταχύτατα με ένδειξη ταχείας φόρτισης το LG G4 μου, που είναι QC2.0. Λογικά αντίστοιχη ένδειξη θα έχει και σε συσκευές με QC3.0.
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να κανω μια ερωτηση αλλα μην με δειρετε....:O

Μπορω με το powerbank να φορτισω NETBOOK....???:X

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Τι χαρακτηριστικά έχει ο μαμα φορτιστής του netbook ;

 

Δεν έχω δει...:cry:

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Για δες. Αν είναι τα ίδια αμπέρ λογικά δεν έχεις πρόβλημα.
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Για δες. Αν είναι τα ίδια αμπέρ λογικά δεν έχεις πρόβλημα.

 

Και το συνδέω σε θύρα usb....;Διότι έχω καλώδιο μόνο από usb σε mini usb κινητου

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν υπάρχει τρόπος να βρούμε ή να πάρουμε απο Ευρώπη Anker σε λογική τιμή? Γιατι δεν στέλνει το amazon, αμάν δηλαδή ρε φίλε, τι ειναι αυτο παλι?

 

Οτι έχω πάρει από Anker, cables, wall plugs, car chargers κλπ δουλεύουν τελεία και έχουν και τέλεια ποιότητα κατασκευής. Ειχα δει και ενα review που μετρούσαν τις μπαταρίες μέσα στα powerbank, έχει σημασία τι μπαταρίες βάζουν

 

http://www.ebay.com/itm/232386232672

Σε 8 - 10 ημέρες στην πόρτα σου απο Ουκρανία....

Link to comment
Share on other sites

http://www.ebay.com/itm/232386232672

Σε 8 - 10 ημέρες στην πόρτα σου απο Ουκρανία....

45€ για 10.000

 

Τσάμπα πράμα.

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

45€ για 10.000

 

Τσάμπα πράμα.

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

 

Πάλι την ίδια κουβέντα θα κάνουμε....

Πάμε πάλι...

Διάβασε κανα δυο σελιδες πίσω και πες μου την πρόταση σου...

Link to comment
Share on other sites

Πάλι την ίδια κουβέντα θα κάνουμε....

Πάμε πάλι...

Διάβασε κανα δυο σελιδες πίσω και πες μου την πρόταση σου...

 

Πάρε το φίλε μου.

Αφού δύνασαι για το πόσο το μηχανάκι είναι κορυφή.

Μην το σκέφτεσαι άλλο.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω φίλε μου

Εγώ το έχω ήδη και είμαι καταευχαριστημένος.

Για τον φίλο που έψαχνε παραπάνω του έστειλα το link.

Από εκεί αγόρασα και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

http://www.ebay.com/itm/232386232672

Αυτός στέλνει όμως

 

Στα 42€. Μάλιστα. Ούτε πανάκριβα ούτε φτηνά. Τα αξίζει τα λεφτά του το συγκεκριμένο, αλλά προς το παρόν είμαι κομπλέ από power bank. Πήρα πρόσφατα το QC3.0 10000mAh της Intenso.

Σίγουρα χρωστάω στον εαυτό μου ένα Anker ή ένα Aukey στο μέλλον. Ίδωμεν.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικά περί Power Bank

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...