Jump to content

Γενικά περί Power Bank


xrhstos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, η τακτική χρήση του powerbank χαλάει την μπαταρία του κινητού.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για ποιον λογο?

Λες να ευθύνεται το παουερ μπανκ για την κατάσταση της μπαταρίας του ρεντμι νοτε 2?

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι, η τακτική χρήση του powerbank χαλάει την μπαταρία του κινητού.
ευχαριστω.αρα θα το φορτιζω απο power bank μονο σε ωρα αναγκης.η συχνοτερη χρηση που του ειχα κανει ηταν τεσσερις φορτισεις το μηνα απο power bank.(μονο μια φορα συνεβει).υγ.και οι φορτιστες που λενε οτι φορτιζουν ποιο γρηγορα,αν οντως το κανιυν αυτο φανταζομαι οτι δεν θα ειναι οτι καλυτερο για την μπαταρια; Edited by spy14

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς παρατηρείται από μετά από κάποιους κύκλους φορτίσεων, ακόμη και επώνυμα powerbanks δεν λειτουργούν βασικά και σημαντικά χαρακτηριστικά, όπως το κύκλωμα διακοπής ρεύματος (διακόπτει τη ροή ρεύματος σε περίπτωση βραχυκυκλώματος) ή το κύκλωμα υπερφόρτισης (διακόπτει την φόρτιση όταν η μπαταρία της συσκευής σας φτάσει το 100%), συχνά αυτά τα δύο χαρακτηριστικά παύουν να λειτουργούν ορθά και επηρεάζεται η συσκευή που προσπαθούμε να φορτίσουμε. Και γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό; Γιατί πρόκειται για μια εξωτερική μπαταρία που επηρεάζεται υπερβολικά από τις εξωτερικές συνθήκες περιβάλλοντος και έτσι χάνει την απόδοσή του και τις προαναφερθείσες λειτουργίες.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα το αντιθετο.

Ο φορτιστης δινει ταση συνεχως και το κινητο "τραβαει" συνεχως γιατι ακομα και στο 100% τραβαει την τρεχουσα καταναλωση.

Τα ΡΒ απο την αλλη μολος αντιληφθουν οτι μειωνεται σημαντικα η ροη ρευματος θεωρουν οτι το τηλεφωνο φορτησε και κλεινουν, παρ ολο που το τηλεφωνο συνεχιζει να τραβαει λιγοστο ρευμα.

Link to comment
Share on other sites

Εν μέρει σωστά αυτά που λες, ο φορτιστής δίνει συνεχώς ρεύμα, αλλά πλέον υπάρχουν τσιπάκια στους φορτιστές των κινητών που μόλις φθάσουν στο 90% σταδιακά αρχίζουν να μειώνουν την ενέργεια μεταφοράς και για αυτό βλέπεις να κρυώνει και ο φορτιστής από πλευράς θερμοκρασίας, μόλις φθάσει στο 100% δίνεται σήμα και για τουλάχιστον 10 λεπτά - 15 λεπτά σταματά και εκεί η φόρτιση, μετά από αυτό το διάστημα ξανα-στέλνει ρεύμα για να διατηρηθούν τα χημιά επίπεδα της μπαταρίας. Τα powerbanks ζορίονται, στέλνουν εξαρχής υπερβολική τάση στα κινητά απότομα για τάχιστη φόρτιση, για αυτό δεν τα προτιμάμε συχνά.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα αν μπορούσατε να μου προτείνετε κατόπιν προσωπικής εμπειρίας ένα ποιοτικό και αξιόπιστο power bank για tablet με προτίμηση στα 10.000maH. Κοιτάζω προς το xiaomi v. 2 αλλά έχω διαβάσει αρκετές αρνητικές κριτικές, όπως και για το romoss και το oneplus. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα αν μπορούσατε να μου προτείνετε κατόπιν προσωπικής εμπειρίας ένα ποιοτικό και αξιόπιστο power bank για tablet με προτίμηση στα 10.000maH. Κοιτάζω προς το xiaomi v. 2 αλλά έχω διαβάσει αρκετές αρνητικές κριτικές, όπως και για το romoss και το oneplus. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Αρνητικές κριτικές υπάρχουν για ολα τα προϊόντα.Αμα αποκλίσεις xiaomi,romoss και oneplus το μονο που σε μένει ειναι TP-LINK...

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα τεσταρα το πρωτο Xiaomi 10400 που πηρα πριν απο περιπου 3 χρονια. Δεν εχει χασει σχεδον καθολου, δε θυμαμαι τα νουμερα, περιπου 7500 απεδωσε, ενω δεν παρουσιαζει αυτο που ειπωθηκε το σφαλμα του κυκλωματος οταν συνδεω μαζι εισοδο και εξοδο (δεν κανει τιποτα, οπως πρεπει) και επισης προς το τελος της φορτιστης πεφτει το ρευμα μεχρι που ολοκληρωνεται η φορτιση.

Το μισο χρονο περιπου της ζωης του, δηλαδη 1,5 χρονο+ τον εχει περασει στο εσωτερικο αυτοκινητου, εκτεθιμενο.

Αυτα.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ σίγουρα υπάρχουν ελαττωματικά προϊόντα από όλες τις εταιρείες, ιδίως περισσότερα αρνητικά σε αυτό που πουλάει πιο πολύ. Αλλα αναλογικα εστω ποια είναι η λιγότερο χειρότερη επιλογή; Ειλικρινά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Προσφατα τεσταρα το πρωτο Xiaomi 10400 που πηρα πριν απο περιπου 3 χρονια. Δεν εχει χασει σχεδον καθολου, δε θυμαμαι τα νουμερα, περιπου 7500 απεδωσε, ενω δεν παρουσιαζει αυτο που ειπωθηκε το σφαλμα του κυκλωματος οταν συνδεω μαζι εισοδο και εξοδο (δεν κανει τιποτα, οπως πρεπει) και επισης προς το τελος της φορτιστης πεφτει το ρευμα μεχρι που ολοκληρωνεται η φορτιση.

Το μισο χρονο περιπου της ζωης του, δηλαδη 1,5 χρονο+ τον εχει περασει στο εσωτερικο αυτοκινητου, εκτεθιμενο.

Αυτα.

Αλήθεια υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά του ver. 1 με το 2 πέραν των διαστάσεων; Υπάρχει διαφορά τεχνολογίας/ποιοτητας/αξιοπιστιας/αποδοσης;

Edited by Lazarosamsung
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορω να πω με σιγουρια, δεν εχω παιξει τοσο με το 2. Δε θα το φοβομουν, θα πηγαινα σε οποιο με βολευει καλυτερα απο θεμα τιμης και μεγεθους.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ σίγουρα υπάρχουν ελαττωματικά προϊόντα από όλες τις εταιρείες, ιδίως περισσότερα αρνητικά σε αυτό που πουλάει πιο πολύ. Αλλα αναλογικα εστω ποια είναι η λιγότερο χειρότερη επιλογή; Ειλικρινά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αλήθεια υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά του ver. 1 με το 2 πέραν των διαστάσεων; Υπάρχει διαφορά τεχνολογίας/ποιοτητας/αξιοπιστιας/αποδοσης;

Πιστεύω ότι έχουν αλλού τύπου μπαταρίες μέσα, καθώς οι 18650 του ν1 δεν χωράνε στο ν2

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι έχουν αλλού τύπου μπαταρίες μέσα, καθώς οι 18650 του ν1 δεν χωράνε στο ν2

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έχουν τελείως διαφορετικά είδη μπαταρίας μέσα. Το v1 έχει τις κλασικές κυλινδρικές(Li-Ion), ενώ το v2 έχει (Li-Pol) οι οποίες έχουν το σχήμα που θέλει κάθε φορά ο κατασκευαστής. Γενικά υπάρχει διαφορά κυρίως στους κύκλους ζωής των μπαταριων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στη παρεα. Παιδια μια ερωτηση. Θελω να παρω το xiaomi με το type c. Να το παρω απο banggood η απο geekbuying?
Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις μέρες υπάρχει στο Λερόϊ Μερλίν προσφορά power bank νομίζω με 9-10€

Γνωρίζει κανείς κάτι;

 

Χωρίς να γνωρίσω μακριά και αγαπημένα από ανώνυμα Power Bank.

Μπορούν να κάνουν την ίδια ζημιά με έναν κακής ποιότητας φορτιστή.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια θα ηθελα να ρωτησω κατι εαν μπορω κ γνωριζει καποιος να βοηθησει θελω να παραγγειλω ενα power bank για να εχω κ ειμαι μεταξυ

http://www.vinsic.com/Products/sku-VSPB303B

κ

http://www.mi.com/en/pb10000pro/

κ

http://en.pisen.com.cn/product/show/2916.shtml

Η συσκευες που εχω ειναι ενα ipad mini 3,iphone 5c,lumia 650

τι πρεπει να προσεξω πριν αγορασω το παιδευω 2-3 μερες τωρα αλλα ακομη ερευνα

Αν γνωριζει καποιος κ μπορει να βοηθησει θα ημουν υποχρεως εγω να ειμαι ειλικρινης γερνω προς ΧΙΑΟΜΙ διοτι ψηνομαι να δοκιμασω κ τα τηλφωνα τους αλλα θα ςχω προβλημα με τις αλλες?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γεια σας παιδια πηρα εχθες το powerbank tp link 10400... Μηπως το έχει κανεις; εχω κατι αποριες...☺

 

Πες τες!

 

 

 

Καλησπερα παιδια θα ηθελα να ρωτησω κατι εαν μπορω κ γνωριζει καποιος να βοηθησει θελω να παραγγειλω ενα power bank για να εχω κ ειμαι μεταξυ

http://www.vinsic.com/Products/sku-VSPB303B

κ

http://www.mi.com/en/pb10000pro/

κ

http://en.pisen.com.cn/product/show/2916.shtml

Η συσκευες που εχω ειναι ενα ipad mini 3,iphone 5c,lumia 650

τι πρεπει να προσεξω πριν αγορασω το παιδευω 2-3 μερες τωρα αλλα ακομη ερευνα

Αν γνωριζει καποιος κ μπορει να βοηθησει θα ημουν υποχρεως εγω να ειμαι ειλικρινης γερνω προς ΧΙΑΟΜΙ διοτι ψηνομαι να δοκιμασω κ τα τηλφωνα τους αλλα θα ςχω προβλημα με τις αλλες?

 

Έχω το vinsic παρουσιάζεται με QC3 πράγμα που ισχύει και κάνω πλήρης φόρτιση απο 25%-100% σε 1 ώρα και 17 λεπτά η μπαταρία είναι 3000mAh.

 

Στο προτείνω, απλά να ξέρεις πως είναι κάπου στα 15.000 mAh και αν κάνεις χρήση της εξόδου QC3 βγαίνει κάπου στα 10.000 mAh.

 

Το Mi δίνει 6500 mAh έχει μόνο μια έξοδο σε αντίθεση με το vinsic που έχει τρεις, και χρησιμοποιεί QC2 (το είχα, το έδωσα)

 

Το pinsen απλά ξεχνά το!

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Πες τες!

 

 

 

 

 

Έχω το vinsic παρουσιάζεται με QC3 πράγμα που ισχύει και κάνω πλήρης φόρτιση απο 25%-100% σε 1 ώρα και 17 λεπτά η μπαταρία είναι 3000mAh.

 

Στο προτείνω, απλά να ξέρεις πως είναι κάπου στα 15.000 mAh και αν κάνεις χρήση της εξόδου QC3 βγαίνει κάπου στα 10.000 mAh.

 

Το Mi δίνει 6500 mAh έχει μόνο μια έξοδο σε αντίθεση με το vinsic που έχει τρεις, και χρησιμοποιεί QC2 (το είχα, το έδωσα)

 

Το pinsen απλά ξεχνά το!

 

Σε ευχαριστω πολλη για την ενημερωση απλως να ενημερωσω οτι το θελω για Ipad κυριως αλλα κ δευτερον iphone κανει το vinsic διοτι qc δεν υποστηριζουν καμια απο της συσκευες αυτες τις δυο

Σε ευχαριστω πολυ μου με ειπες τι να ξεχασω διοτι δεν εχω κ πολλες γνωσεις απο θεμα Power bank

ειμαι μεταξυ αυτο αλλα δεν μπορω να βρω ουτε βιντεο ουτε στο επισημο ιστοτοπο υπαρχει τιποτα

https://www.aliexpress.com/item/Vinsic-20000mAh-Power-Bank-Dual-2-4A-with-Type-C-Port-USB-Smart-External-Battery-Charger/32790489415.html?

Κ αυτο

https://www.aliexpress.com/item/Ship-from-Spain-Vinsic-Terminator-P3-20000mAh-Quick-Charge-3-0-Power-Bank-2-4A/32770304209.html?

επεσα κ σε καποια Aukey κ Romoss αυτα τι λενε?συγνωμη για της πολλες ερωτησεις αλλα εαν ειναι να παρω ενα θελω να ειναι κ καλο

Τι λες θα κανει ο φορτιστης του ειναι στα 2,1Α ποιο προτεινεις απο Vinsic σε αυτα τα λεφτα?η κ ΧΙΑΟΜΙ ΤΟ 20000 ειναι καλο?

Edited by alexbest99
Link to comment
Share on other sites

Θα πάρεις το Aukey είναι κοντά στα λεφτά του vinsic με τη διαφορά πως έχει ονομαστική 30k mAh, έχουν την ίδια πλακέτα με τη διαφορά πως δεν έχει ποσοστό αλλά 3 χρώματα στο power button. Η διαφορά είναι μόνο στα χρήματα και στο βάρος και φυσικά στη χωρητικότητα. Και τα δυο φοράνε Qualcomm QC3. Τα Apple μπορεί να μην έχουν quick change αλλά το power bank έχει output μέχρι και 12v ( DC 5V-6.5V/3A, 6.5V-9V/2A, 9V-12V/1.5A) αύριο μπορεί να πάρεις κινητό με qc3 ΑΝ βιαστείς μπορείς να πάρεις το aukey 32$.

 

Ότι και να διαλέξεις είναι ίδιο όπως σου είπα το μόνο που αλλάζει είναι βάρος, μπαταρία, και ψηφιακό ποσοστό.

 

Link απο aliexpress

 

AUKEY 30000mAh Power Bank Quick Charge 3.0

 

Vinsic Power Bank 20000mAh Quick Charger 3.0

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρεις το Aukey είναι κοντά στα λεφτά του vinsic με τη διαφορά πως έχει ονομαστική 30k mAh, έχουν την ίδια πλακέτα με τη διαφορά πως δεν έχει ποσοστό αλλά 3 χρώματα στο power button. Η διαφορά είναι μόνο στα χρήματα και στο βάρος και φυσικά στη χωρητικότητα. Και τα δυο φοράνε Qualcomm QC3. Τα Apple μπορεί να μην έχουν quick change αλλά το power bank έχει output μέχρι και 12v ( DC 5V-6.5V/3A, 6.5V-9V/2A, 9V-12V/1.5A) αύριο μπορεί να πάρεις κινητό με qc3 ΑΝ βιαστείς μπορείς να πάρεις το aukey 32$.

 

Ότι και να διαλέξεις είναι ίδιο όπως σου είπα το μόνο που αλλάζει είναι βάρος, μπαταρία, και ψηφιακό ποσοστό.

 

Link απο aliexpress

 

AUKEY 30000mAh Power Bank Quick Charge 3.0

 

Vinsic Power Bank 20000mAh Quick Charger 3.0

Δεν στέλνει Ελλάδα το aukey ο συγκεκριμένος.

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρεις το Aukey είναι κοντά στα λεφτά του vinsic με τη διαφορά πως έχει ονομαστική 30k mAh, έχουν την ίδια πλακέτα με τη διαφορά πως δεν έχει ποσοστό αλλά 3 χρώματα στο power button. Η διαφορά είναι μόνο στα χρήματα και στο βάρος και φυσικά στη χωρητικότητα. Και τα δυο φοράνε Qualcomm QC3. Τα Apple μπορεί να μην έχουν quick change αλλά το power bank έχει output μέχρι και 12v ( DC 5V-6.5V/3A, 6.5V-9V/2A, 9V-12V/1.5A) αύριο μπορεί να πάρεις κινητό με qc3 ΑΝ βιαστείς μπορείς να πάρεις το aukey 32$.

 

Ότι και να διαλέξεις είναι ίδιο όπως σου είπα το μόνο που αλλάζει είναι βάρος, μπαταρία, και ψηφιακό ποσοστό.

 

Link απο aliexpress

 

AUKEY 30000mAh Power Bank Quick Charge 3.0

 

Vinsic Power Bank 20000mAh Quick Charger 3.0

 

Σε ευχαριστω πολλη αλλα θα παω μαλλοω για της vinsic γιατι φαινεται μαματο κ εμφανισιακα ωραιο

το Αukey διαβασα πολλη καλες κριτικες αλλα ειδα κ ενα βινεο οτι ειναι λιγοτερη η μπαταρια οπως κ ενα βιντεο ενος του φθαρθηκε η επιιφανεια

μου ειπες κ πανω κατω τι να προσεξω κ θα το δω

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτες τις τιμες παιζουν και απο ελλαδα και απο εταιρεια εγγυηση https://www.skroutz.gr/s/6257744/APC-Mobile-Power-Pack-10000mAh.html
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικά περί Power Bank

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...