Jump to content

Γενικά περί Power Bank


xrhstos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Vickmall, Banggood, Gearbest και γενικά όλα τα αξιόπιστα Κινεζομάγαζα, απ' ότι έχει αναφερθεί στέλνουν αυθεντικά... Υποθέτω το ίδιο συμβαίνει και με το επίσημο site της Xiaomi, αν στέλνει Ελλάδα, κάτι που δεν το γνωρίζω... Επίφοβα είναι τα πράγματα κυρίως από ebay μεριά...

Όχι και αξιόπιστο το Gear!

Γελάνε και οι πέτρες.

Δες πόσα προβλήματα υπάρχουν τώρα τελευταία με τόσο κόσμο. Μην κοιτάμε μόνο μια, δύο προσωπικές αγορές.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

μπορεί ωτο gearbest να κάνει ματσακονιες σε αλλα πράγματα αλλα ατο δικό μας θέμα στέλνει γνήσια...

 

εγω έχω πάρει τρια και τα τρία γνησια

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

μπορεί ωτο gearbest να κάνει ματσακονιες σε αλλα πράγματα αλλα ατο δικό μας θέμα στέλνει γνήσια...

 

εγω έχω πάρει τρια και τα τρία γνησια

Εσένα το μόνο πρόβλημα είναι η γνησιότητα;

 

Δηλαδή άμα σε κοροϊδεύει με στοκ που δεν υπάρχει, άμα δεν σου παρέχει support, άμα σου χάνει το πακέτο σου και σου ζητάει να πληρώσεις ξανά το 50% της αξίας για να σου στείλει άλλο, δεν σε ενοχλεί;;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά sorry αν έχουν αλλάξει τα πράγματα, αλλά απ' όσο θυμόμουν το gearbest ήταν από τα αξιόπιστα...

 

Δεν έχω παρακολουθήσει ολόκληρο το θέμα, αλλά αρκετοί θυμάμαι να λένε ότι αγόρασαν από εκεί το powerbank και ήταν γνήσιο... Για αυτό και το ανέφερα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως 3 xiaomi 10.400 που πήρα από το banggood και μάλιστα σε διαφορετικές χρονικές περιόδους ήταν γνήσια.
Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Εσένα το μόνο πρόβλημα είναι η γνησιότητα;

 

Δηλαδή άμα σε κοροϊδεύει με στοκ που δεν υπάρχει, άμα δεν σου παρέχει support, άμα σου χάνει το πακέτο σου και σου ζητάει να πληρώσεις ξανά το 50% της αξίας για να σου στείλει άλλο, δεν σε ενοχλεί;;

το ερώτημα ήταν αν είναι γνήσια, και το απάντησα....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

παρηγγειλα σημερα ενα xiaomi 10000mAh απο banggood αναμενουμε για την παραλαβη :D:D

LG G2 crDroid 7.1+Lambda Kernel:kill: **S4 MINI CM12.1**

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα πρώτη φορά για φόρτιση το 10άρι της xiaomi που αγόρσα.

Από χθές το βράδυ κατά τις 2 μέχρι τώρα αναβοσβήνει το τρίτο λαμπάκι!

Ήταν πλήρως άδειο και το φορτίζω με 2Α φορτιστή!

Είναι φυσιολογικό ακόμη να μη τελείωσε?Ο φορτιστής λέτε να φταίει??

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα πρώτη φορά για φόρτιση το 10άρι της xiaomi που αγόρσα.

Από χθές το βράδυ κατά τις 2 μέχρι τώρα αναβοσβήνει το τρίτο λαμπάκι!

Ήταν πλήρως άδειο και το φορτίζω με 2Α φορτιστή!

Είναι φυσιολογικό ακόμη να μη τελείωσε?Ο φορτιστής λέτε να φταίει??

 

Μπορεί ο φορτιστής να μην είναι πράγματι 2Α ή το καλώδιο να μην αφήνει τόσο ρεύμα να περάσει.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα πρώτη φορά για φόρτιση το 10άρι της xiaomi που αγόρσα.

Από χθές το βράδυ κατά τις 2 μέχρι τώρα αναβοσβήνει το τρίτο λαμπάκι!

Ήταν πλήρως άδειο και το φορτίζω με 2Α φορτιστή!

Είναι φυσιολογικό ακόμη να μη τελείωσε?Ο φορτιστής λέτε να φταίει??

Έχεις βάλει το καλώδιο του power bank?

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί ο φορτιστής να μην είναι πράγματι 2Α ή το καλώδιο να μην αφήνει τόσο ρεύμα να περάσει.

 

 

 

Έχεις βάλει το καλώδιο του power bank?

 

 

 

Ο φορτιστής είναι αυτός: http://www.e-shop.gr/forever-travel-charger-with-micro-usb-2a-box-p-TEL.016841

Edited by tsakos
Link to comment
Share on other sites

Να χρησιμοποιείς το καλώδιο του power bank όταν φορτίζεις το power bank, αλλά και όταν φορτίζεις το κινητό από το power bank. Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Να χρησιμοποιείς το καλώδιο του power bank και όχι του φορτιστή.

 

 

Χμμμμ μάλιστα.Ο συγκεκριμένος που έχω δεν αφαιρείται το καλώδιο.

Έχω ένα ακόμη 2Α από ebay που τον πήρα πάμφθηνο αλλά όταν φόρτιζα το κινητό είχε ghost touch και λογικά είναι κακός ποιοτικά.

Να το "ρισκάρω" ή δε θα έχω θέμα?

Link to comment
Share on other sites

 

Φίλε καλησπέρα,

είχα αγοράσει και εγώ έναν τέτοιο από το eshop (ίδια μάρκα, αλλά 1Α) και αργούσε υπερβολικά να φορτίσει το κιν μου και τον άφησα στην άκρη...

Δεν ξέρω αν όντως φταίει ο φορτιστής, απλά το αναφέρω... Επίσης δοκίμασα με πολλα διαφορετικά καλώδια πάνω στον φορτιστή, αλλα με όλα η φόρτιση ήταν

υπερβολικά αργή... ;)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε καλησπέρα,

είχα αγοράσει και εγώ έναν τέτοιο από το eshop (ίδια μάρκα, αλλά 1Α) και αργούσε υπερβολικά να φορτίσει το κιν μου και τον άφησα στην άκρη...

Δεν ξέρω αν όντως φταίει ο φορτιστής, απλά το αναφέρω... Επίσης δοκίμασα με πολλα διαφορετικά καλώδια πάνω στον φορτιστή, αλλα με όλα η φόρτιση ήταν

υπερβολικά αργή... ;)

 

Με το κινητό δεν έχω κανένα θέμα.Το φορτίζει αρκετά γρήγορα θα έλεγα :)

Link to comment
Share on other sites

παρηγγειλα σημερα ενα xiaomi 10000mAh απο banggood αναμενουμε για την παραλαβη :D:D

 

Kαλησπέρα! Προσπάθησα να κάνω παραγγελία σήμερα από το κατάστημα αυτό, αλλά με κόβει το paypal, όπως περίμενα. Στους τρόπους πληρωμής αναφέρει και credit card, αλλά όταν πάω στο καλάθι, έχει ως επιλογή μόνο paypal. Πως ακριβώς το παρήγγειλες;

 

Όποιος ξέρει κάτι, τα φώτα του παρακαλώ :)

Edited by il_tifosi

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Με το κινητό δεν έχω κανένα θέμα.Το φορτίζει αρκετά γρήγορα θα έλεγα :)

 

Πάσο τότε... Απλά είπα να το αναφέρω γιατί εχω έχω και εγώ ίδια μάρκα και έχει θέμα... :p

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα! Προσπάθησα να κάνω παραγγελία σήμερα από το κατάστημα αυτό, αλλά με κόβει το paypal, όπως περίμενα. Στους τρόπους πληρωμής αναφέρει και credit card, αλλά όταν πάω στο καλάθι, έχει ως επιλογή μόνο paypal. Πως ακριβώς το παρήγγειλες;

 

Όποιος ξέρει κάτι, τα φώτα του παρακαλώ :)

Έχεις δημιουργήσει λογαριασμό στο site?

LG G2 crDroid 7.1+Lambda Kernel:kill: **S4 MINI CM12.1**

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δημιουργήσει λογαριασμό στο site?

 

Nαι, έχω! Μήπως φταίει που έβαλα ελληνική διεύθυνση;

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Nαι, έχω! Μήπως φταίει που έβαλα ελληνική διεύθυνση;

Έχει και επιλογή με credit card. Δεν φταίει η ελληνική διεύθυνση. Μήπως πας να κάνεις την αγορά από κινητό ή tablet? Δοκίμασε μέσω υπολογιστή.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Έχει και επιλογή με credit card. Δεν φταίει η ελληνική διεύθυνση. Μήπως πας να κάνεις την αγορά από κινητό ή tablet? Δοκίμασε μέσω υπολογιστή.

Όχι, από υπολογιστή, αλλά το βρήκα, οκ! Δοκίμασα, κατόπιν της ερώτησης του mrliakoss, να σβήσω τη διεύθυνση από το προφίλ και εμφανίστηκε η επιλογή credit card στο καλάθι!! :confused:

Όπως και να'χει,ευχαριστώ παιδιά :)

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω πάρει το παρακάτω powerbank με πολυμερική μπαταρία στα 5000mah και όχι σαν κάτι μούφες που κυκλοφορούν με ψεύτικα mah. Το συγκεκριμένο το έχω ταιριάξει απόλυτα με το iphone 6 που έχω γιατί είναι ακριβώς το ίδιο μέγεθος ακόμα και σε πάχος.

 

http://thikishop.gr/index.php/online-store/accessories/vaseis-aftokinitou/guozhi-steelie-strong-magnetic-car-ball-mount-kit-for-smartphones-tablets-detail

||| Samsung S8+ | MSi GS63 7RD |||
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω πάρει το παρακάτω powerbank με πολυμερική μπαταρία στα 5000mah και όχι σαν κάτι μούφες που κυκλοφορούν με ψεύτικα mah. Το συγκεκριμένο το έχω ταιριάξει απόλυτα με το iphone 6 που έχω γιατί είναι ακριβώς το ίδιο μέγεθος ακόμα και σε πάχος.

 

http://thikishop.gr/index.php/online-store/accessories/vaseis-aftokinitou/guozhi-steelie-strong-magnetic-car-ball-mount-kit-for-smartphones-tablets-detail

 

Αρχικα το link που δινεις παραπεμπει σε βαση στηριξης και οχι σε powerbank..

Ειναι επιλογη σου να αγοραζεις powerbank 5000 mah πανω απο 20€

http://www.gearbest.com/mobile-power-bank/pp_203518.html

http://www.gearbest.com/mobile-power-bank/pp_187685.html

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

παιδες καλησπερα θελω μερικες ερωτησεις να σας κανω ..

1. γιατι καποιος να παρει power bank αν εχει φορτιστη αυτοκονητου ?

2. οταν ο μαμα φορτιστης ειναι 5v 1.55A πειτε μου σας παρακαλω αν το φορτισω με φορτιστη 5V me 2.1Α εχει θεμα ? me 5V 1A exei ? εχω samsung A5...

3. το power bank χαλαει την μπαταρια του κινητου ?

Link to comment
Share on other sites

παιδες καλησπερα θελω μερικες ερωτησεις να σας κανω ..

1. γιατι καποιος να παρει power bank αν εχει φορτιστη αυτοκονητου ?

2. οταν ο μαμα φορτιστης ειναι 5v 1.55A πειτε μου σας παρακαλω αν το φορτισω με φορτιστη 5V me 2.1Α εχει θεμα ? me 5V 1A exei ? εχω samsung A5...

3. το power bank χαλαει την μπαταρια του κινητου ?

 

Για τα 1, 3 έχω απάντηση, για το 2 έχω αμφιβολίες για την απάντηση...

Λοιπόν:

1) Γιατί είναι εντελώς διαφορετικά πράγματα... Με το φορτιστή αυτοκινήτου φορτίζεις όταν είσαι στο αυτοκίνητο και θέλει παροχή ρεύματος (από τη θύρα του αναπτήρα) κατά τη διάρκεια της φόρτισης... Το power bank δεν είναι φορτιστής, είναι μπαταρία... Το "γεμίζεις" και το κουβαλάς όπου θες... Όταν αδειάσει το ξαναφορτίζεις (το powerbank) και ούτω καθεξής...

2) Yποθέτω ότι δεν έχει πρόβλημα... Απλά το κινητό θα παίρνει με τέτοια ένταση, όση αντέχει... Αλλά ας απαντήσει κάποιος ειδικός επί του θέματος...

3) Οχι... Γιατί να τη χαλάει; Είναι το ίδιο πράγμα με το να φορτίζεις με τον φορτιστή του... Η μπαταρία φυσιολογικά έχει φθορά με την πάροδο του χρόνου και τις φορτίσεις/αποφορτίσεις...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικά περί Power Bank

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...