Jump to content

Γενικά περί Power Bank


xrhstos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα,

Παρακαλώ τα φώτα σας...

Παρήγγειλα εχθές και μου ήρθε σήμερα το xiaomi 10400 απο ιντερνετικό κατάστημσ (θα πω αργότερα απο ποιο).

Λοιπόν, το ανοίγω και βλέπω οτι το καλώδιο φόρτισης είναι κάπως "λερωμένο" σε ένα σημείο, όπως δηλαδή μαυρίζουν μετά απο χρήση τα καλώδια τηλεφώνων.

Επίσης έχω την εντύπωση αλλά δε μπορώ να το διασταυρώσω ότι στη συσκευασία έπρεπε να υπάρχει και πάνινη θήκη μεταφοράς.

Μπηκα στο σιτε που το αγόρασα να δω τι αναφέρει και βλέπω ότι ήταν τελευταίο κομμάτι (τυχαίο?) οπότε δε μπορώ καν να δω περιγραφεί και τι περιέχει η συσκευασία.

Τους πήρα τηλέφωνο και μου είπανε οτι μπορώ να το επιστέψω με δικά τους έξοδα και οτι όντως έπρεπε να υπαρχει και η θήκη (δε ξέρω κατα ποσο η περιγραφή που λεει οτι η αντιολισθητική επιφάνεια βοηθάει στη μεταφορά μπέρδεψε αυτούς αλλά και εμένα).

Έχω βάλει τον κωδικό που αναγράφεται στο κουτί και όχι στο power bank το οποίο κουτί δε σφραγίζει κιόλας και μου δείχνει οτι ειμαι ο πρωτος,

Τι μου προτείνετε? να το στείλω πίσω η όχι?

Αυθεντικό είναι αλλα δε ξέρω κατα πόσο είναι καινούργιο η μεταχειρισμενο.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Παρακαλώ τα φώτα σας...

Παρήγγειλα εχθές και μου ήρθε σήμερα το xiaomi 10400 απο ιντερνετικό κατάστημσ (θα πω αργότερα απο ποιο).

Λοιπόν, το ανοίγω και βλέπω οτι το καλώδιο φόρτισης είναι κάπως "λερωμένο" σε ένα σημείο, όπως δηλαδή μαυρίζουν μετά απο χρήση τα καλώδια τηλεφώνων.

Επίσης έχω την εντύπωση αλλά δε μπορώ να το διασταυρώσω ότι στη συσκευασία έπρεπε να υπάρχει και πάνινη θήκη μεταφοράς.

Μπηκα στο σιτε που το αγόρασα να δω τι αναφέρει και βλέπω ότι ήταν τελευταίο κομμάτι (τυχαίο?) οπότε δε μπορώ καν να δω περιγραφεί και τι περιέχει η συσκευασία.

Τους πήρα τηλέφωνο και μου είπανε οτι μπορώ να το επιστέψω με δικά τους έξοδα και οτι όντως έπρεπε να υπαρχει και η θήκη (δε ξέρω κατα ποσο η περιγραφή που λεει οτι η αντιολισθητική επιφάνεια βοηθάει στη μεταφορά μπέρδεψε αυτούς αλλά και εμένα).

Έχω βάλει τον κωδικό που αναγράφεται στο κουτί και όχι στο power bank το οποίο κουτί δε σφραγίζει κιόλας και μου δείχνει οτι ειμαι ο πρωτος,

Τι μου προτείνετε? να το στείλω πίσω η όχι?

Αυθεντικό είναι αλλα δε ξέρω κατα πόσο είναι καινούργιο η μεταχειρισμενο.

Ευχαριστώ.

Θηκη μεταφορας δεν ειχα σε κανενα απο οσα περασαν απο τα χερια μου.

Σαφως και πρεπει απο την αρχη να πεις απο που το πηρες....Αλλιως δεν μπορει κανεις να σου πει με σιγουρια...

Εαν μπορεις ανεβασε και καμια φωρτο απο το προιον για να παρουμε μια εικονα

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

Θηκη μεταφορας δεν ειχα σε κανενα απο οσα περασαν απο τα χερια μου.

Σαφως και πρεπει απο την αρχη να πεις απο που το πηρες....Αλλιως δεν μπορει κανεις να σου πει με σιγουρια...

Εαν μπορεις ανεβασε και καμια φωρτο απο το προιον για να παρουμε μια εικονα

 

Ο λόγος που δεν είπα απο την αρχή ήταν για να μην αδικήσω το κατάστημα σε περίπτωση που κάνω λάθος εγω. Τελος πάντων το πηρα απο το galore.gr

Για κάποιο λογο δε μπορω να ανεβασω φωτογραφίες, μου βγάζει: "IMG_0702.JPG: Exceeds forum quota by 50,2 KB"

Είναι συμπιεσμένες κάτω απο 80 KB η καθε μια!!

Link to comment
Share on other sites

ανεβασε τες στο tinypic και ποσταρε τα links

 

ΟΚ το έκανα:

 

http://i64.tinypic.com/2ltre48.jpg

 

http://i65.tinypic.com/5b4hw3.jpg

 

http://i63.tinypic.com/2nb822v.jpg

 

http://i68.tinypic.com/2m2gneg.jpg

Edited by vasilis_emm
Link to comment
Share on other sites

Πιθανον να ειχε χρησιμοποιηθει το καλωδιο ....

Απο οτι καταλαβα δεν ηταν σφραγισμενο το κουτι...

Εφοσον δουλευει καλα ...αστο καλυτερα και μην το σκεφτεσαι γιατι δεν εχει νοημα...Απο οτι φαινεται ειναι αυθεντικο αν και 100% σιγουρος δεν μπορω να ειμαι....

Σιγουρα το πληρωσες και κανα 30ρι ευρω...

Edited by ADISSON

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά...ασχετο:

Μπορεί καποιος να μου προτείνει καποιον αξιόπιστο φορτιστη κινητού με output 2A?? To θέλω τόσο για το κινητό μου όσο και για το Power Bank..

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά...ασχετο:

Μπορεί καποιος να μου προτείνει καποιον αξιόπιστο φορτιστη κινητού με output 2A?? To θέλω τόσο για το κινητό μου όσο και για το Power Bank..

 

Μια πραγματικα καλη λυση εαν το θες για μονιμο σημειο ειναι αυτο που εχω κανει εγω .

Παρτε ενα πολυμπριζο επωνυμο που εχει και εξοδους usb .

Πχ Xiaomi ή το ORICO το εχετε στο γραφειο και τελειωσατε με ολα ( στο xiaomi μπαινουν και οι κινεζικες μπριζες χωρις ανταπτωρα )

Αλλιως παρε εναν original φορτιστη της Xiaomi να κανεις δουλεια .

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά...ασχετο:

Μπορεί καποιος να μου προτείνει καποιον αξιόπιστο φορτιστη κινητού με output 2A?? To θέλω τόσο για το κινητό μου όσο και για το Power Bank..

 

κοίτα της aukey ή της tronsmart.

Link to comment
Share on other sites

Μια πραγματικα καλη λυση εαν το θες για μονιμο σημειο ειναι αυτο που εχω κανει εγω .

Παρτε ενα πολυμπριζο επωνυμο που εχει και εξοδους usb .

Πχ Xiaomi ή το ORICO το εχετε στο γραφειο και τελειωσατε με ολα ( στο xiaomi μπαινουν και οι κινεζικες μπριζες χωρις ανταπτωρα )

Αλλιως παρε εναν original φορτιστη της Xiaomi να κανεις δουλεια .

 

Το εβλεπα πανω απο 17$ και δεν το ειχα σκεφτει να το παρω, αλλα αν υπολογισεις 5$ για ενα φορτιστη της προκοπης, αυτο εχει 3.. συν 3 πριζες, αντε με εβαλες σε εξοδα παλι

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Το εβλεπα πανω απο 17$ και δεν το ειχα σκεφτει να το παρω, αλλα αν υπολογισεις 5$ για ενα φορτιστη της προκοπης, αυτο εχει 3.. συν 3 πριζες, αντε με εβαλες σε εξοδα παλι

 

ΠΡΟΣΕΞΕ θες και αυτο μαζι AU US UK to EU γιατι το πολυμπριζο λεει

"Note: The socket's plug is AU standard.The package is not include the adapter of your country,please prepare adapter by yourself"

Για να μην το κοβεις ραβεις !!!!!

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Πιστευετε αξιζει το power bank της oppo; 6000Mah στα 59 ευρω. Βεβαια φορτιζει VOOC. Δλδ σε 40 λεπτα εισαι κομπλε.
Link to comment
Share on other sites

Πιστευετε αξιζει το power bank της oppo; 6000Mah στα 59 ευρω. Βεβαια φορτιζει VOOC. Δλδ σε 40 λεπτα εισαι κομπλε.

 

Για μενα προσωπικα οχι.... Τα 40 λεπτα δεν μου λενε τιποτα ...ισα ισα το αντιθετο...

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πάντως στο κινητό έχω ρίξει με τον custom κέρνελ τα mAh που φορτίζει η μπαταρία από 1700 στα 1200. Αυξάνεται σίγουρα η διάρκεια ζωής της μπαταρία, συν το ότι μια φόρτιση κρατάει αισθητά περισσότερο.
Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Για μενα προσωπικα οχι.... Τα 40 λεπτα δεν μου λενε τιποτα ...ισα ισα το αντιθετο...
Τι εννοεις δε σου λενε τιποτα; Και μαλιστα το αντιθετο; Δε σε καταλαβαινω.

 

Δεν ειναι πλεονεκτημα να φορτιζεις το κινητο μεσα σε 40 λεπτα; Βεβαια το συγκεκριμενο power bank προοριζεται μονο για κινητα που εχουν διαθεσιμη την τεχνολογια VOOC, οπως τα Oppo.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις δε σου λενε τιποτα; Και μαλιστα το αντιθετο; Δε σε καταλαβαινω.

 

Δεν ειναι πλεονεκτημα να φορτιζεις το κινητο μεσα σε 40 λεπτα; Βεβαια το συγκεκριμενο power bank προοριζεται μονο για κινητα που εχουν διαθεσιμη την τεχνολογια VOOC, οπως τα Oppo.

 

Φυσικα και δεν ειναι πλεονεκτημα για μενα το να φορτισω σε 40 λεπτα μια μπαταρια και ουσιαστικα να την ξετιναζω καθε φορα .... Προτιμω να φορτιζω παντα χαμηλοτερα μεταξυ 0,5 & 1 Α για να εχω και μεγαλυτερη ζωη στην μπαταρια αλλα και πολυ ποιοτικοτερες φορτισεις....

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

Εμένα που θα με βοηθούσε πολυ μια 40λεπτη φορτιση 100% σε G4 μπορω να κανω κατι; Ουτως η αλλως οταν χαλασει η μπαταρια αντι στα 3 χρονια στα 2 ή 1 με 14 ευρω παιρνω γνησια απο procordia..Θα μου εχει λυσει τα χερια ομως!!
Link to comment
Share on other sites

Μην τρελενεστε με τις μπαταρίες πάντως. 2000 φορτισεις έχω κάνει στο note αρκετές φορές έχει σβήσει γενικά το βάζω οποτε να ναι και αν βιάζομαι το βγάζω και ας μην έχει πάει 100%. Δεν έχει πάθει τίποτα η μπαταρία του και ακόμη κρατάει μια χαρά. Με 10 περνω καινούργια όπως και ένα power bank είναι αρκετά φθηνό. Οπότε μην σκάτε για τις μπαταρίες δεν χαλάνε τόσο εύκολα όπως παλιότερα στα απλά κινητά.
Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΕΞΕ θες και αυτο μαζι AU US UK to EU γιατι το πολυμπριζο λεει

"Note: The socket's plug is AU standard.The package is not include the adapter of your country,please prepare adapter by yourself"

Για να μην το κοβεις ραβεις !!!!!

 

οι μπριζες των συσκευων μας που θα βαλουμε στο πολυμπριζο ταιριαζουν ή θελουμε κι εκει ανταπτορες?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και δεν ειναι πλεονεκτημα για μενα το να φορτισω σε 40 λεπτα μια μπαταρια και ουσιαστικα να την ξετιναζω καθε φορα .... Προτιμω να φορτιζω παντα χαμηλοτερα μεταξυ 0,5 & 1 Α για να εχω και μεγαλυτερη ζωη στην μπαταρια αλλα και πολυ ποιοτικοτερες φορτισεις....
Μαλλον εχεις καταλαβει διαφορετικα φιλε μου.. Δε ξετιναζει απολυτως τιποτα. Και αυτο το power bank λειτουργει μονο με τα κινητα OPPO και οσα εχουν μεσα στη μητρικη πλακετα την VOOC λειτουργια ενεργοποιημενη. Δλδ εαν πας να το βαλεις στο G4, και στο Nexus, και στο Iphone, θα φορτισει με τα κανονικα A, και οχι με 4,5 που ειναι το VOOC. Δεν καταστρεφει την μπαταρια, αφου και η ιδια μπαταρια εχει την τεχνολογια VOOC ενσωματωμενη και εχει κατασκευαστει για να δεχεται τοσα Α και τετοιες φορτισεις.

 

Δε ρωτησα εδω μεσα για το εαν καταστρεφει την μπαταρια, ουτε θα αναλυσουμε διαφορες θεωριες. Απλα θελω να ξερω εαν αξιζει τα λεφτα του. Απαντησεις μονο απο τους γνωστες του θεματος παρακαλω.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εχεις καταλαβει διαφορετικα φιλε μου.. Δε ξετιναζει απολυτως τιποτα. Και αυτο το power bank λειτουργει μονο με τα κινητα OPPO και οσα εχουν μεσα στη μητρικη πλακετα την VOOC λειτουργια ενεργοποιημενη. Δλδ εαν πας να το βαλεις στο G4, και στο Nexus, και στο Iphone, θα φορτισει με τα κανονικα A, και οχι με 4,5 που ειναι το VOOC. Δεν καταστρεφει την μπαταρια, αφου και η ιδια μπαταρια εχει την τεχνολογια VOOC ενσωματωμενη και εχει κατασκευαστει για να δεχεται τοσα Α και τετοιες φορτισεις.

 

Δε ρωτησα εδω μεσα για το εαν καταστρεφει την μπαταρια, ουτε θα αναλυσουμε διαφορες θεωριες. Απλα θελω να ξερω εαν αξιζει τα λεφτα του. Απαντησεις μονο απο τους γνωστες του θεματος παρακαλω.

 

Παραβλεποντας την αισθηση λεπτης ειρωνειας και απαξιωσης απλα θα αναφερω οτι κυριως μιλησα για μη αφαιρουμενες μπαταριες κινητων.(αφορα φιλους που καλοπροαιρετα μου υπενθυμησαν το κοστος μιας μπαταριας)

Οτι τσιπακι φορτισης και να εχει προστεθει ο τροπος που φορτιζονται τα ιοντα λιθιου ειναι εχει συγκεκριμενη διαδικασια.....

Απο κει και περα ο καθενας κανει τις επιλογες του αφου πρωτα γινει γνωστης του θεματος.....

Edited by ADISSON

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

Οποτε σα να μου λες, οτι το κινητο για το οποιο εδωσα καποια λεφτα παραπανω για να υποστηριζει αυτη τη λειτουργια ειναι για πεταμα; Ή να προτιμω να το φορτιζω με φορτιστη 3ετιας που εχω, απο το να χρησιμοποιω το μαμα VOOC φορτιστη που ειχε το κουτι; Και αντι να φορτιζει μεσα σε 40 λεπτα, να περιμενω κοντα στις 2+ ωρες;

 

Καποια στιγμη, ειτε το φορτιζεις κανονικα, ειτε γρηγορα η μπαταρια θα χαλασει. Αυτα ειναι μεσα στο προγραμμα.

 

Κατσε διαβασε τι ειναι το VOOC και ελα παλι αυριο να ξαναμιλησουμε. Καληνυχτα απο εμενα.

Edited by Lux
Link to comment
Share on other sites

Οποτε σα να μου λες, οτι το κινητο για το οποιο εδωσα καποια λεφτα παραπανω για να υποστηριζει αυτη τη λειτουργια ειναι για πεταμα; Ή να προτιμω να το φορτιζω με φορτιστη 3ετιας που εχω, απο το να χρησιμοποιω το μαμα VOOC φορτιστη που ειχε το κουτι; Και αντι να φορτιζει μεσα σε 40 λεπτα, να περιμενω κοντα στις 2+ ωρες;

 

Καποια στιγμη, ειτε το φορτιζεις κανονικα, ειτε γρηγορα η μπαταρια θα χαλασει. Αυτα ειναι μεσα στο προγραμμα.

 

Κατσε διαβασε τι ειναι το VOOC και ελα παλι αυριο να ξαναμιλησουμε. Καληνυχτα απο εμενα.

 

Δεν εχω καμια διαθεση αντιπαραθεσης αγαπητε μου ουτε φυσικα θα ακολουθησω την συμβουλη σου να μαθω κατι που το εχω χρησιμοποιησει αρκετα το τελευταιο χρονο.... Μην εκνευριζεσαι, την γνωμη μου εγραψα και δεν κατακρινα την κινηση σου...Μην υποτιμας ομως καποιον που δεν γνωρζεις το επιπεδο γνωσεων του....

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

Δλδ είχες κάποιο απο τα καινούργια μοντέλα της oppo;

Για σχεδον 1 μηνα το Ν3 (Οσο ημουν Σινγκαπουρη)

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικά περί Power Bank

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...