Jump to content

[Note 3] Οι εμπειρίες σας με τη μπαταρία


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με 3g πόσο βγάζεις φίλε μου. Εγώ τα έχω μόνιμος ανοιχτά.

 

Με 3g οι χρονοι διαφερουν γιατι εξαρτώνται απο την ποιοτητα του σηματος. Οταν ειμαι στο σπιτι που εχω φουλ σημα η καταναλωση ειναι περιπου +20% απο το wifi. Οταν ειμαι στο δρομο πεφτει κατακορυφα η αυτονομια. Οταν ειμαι στο πελαγος, στη δουλεια, το μεσημερι θελω φορτιση με 2,5-3 ωρες χρηση νετ

Link to comment
Share on other sites

Με 3g πόσο βγάζεις φίλε μου. Εγώ τα έχω μόνιμος ανοιχτά.

Αν και σπανια το εχω δουλεψει μονο με 3g έχω βγάλει και 5 ώρες αλλά δεν ήταν όλες net.

Σίγουρα βεββαια δεν είμαι και το καλύτερο παράδειγμα να απαντήσω ...:)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια ειμαι νεος κατοχος του NOTE 3 και εκτος απο φοβερη συσκευη εχει και τρομερη μπαταρια αν αναλογιστει κανεις την οθοναρα που εχει και καιει το ποπο της.Λογω δουλειας πεφτει αρκετη χρηση σε 3G ταινιες παιχνιδια κτλπ.Μου κραταει 1.5 μερα ανετα και οσο γι'αυτους που δε τους κραταει ουτε μιση υπαρχει η εξικονομηση ενεργειας διαβαστε τη προσεχτικα!! Edited by note_takias
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια ειμαι νεος κατοχος του NOTE 3 και εκτος απο φοβερη συσκευη εχει και τρομερη μπαταρια αν αναλογιστει κανεις την οθοναρα που εχει και καιει το ποπο της.Λογω δουλειας πεφτει αρκετη χρηση σε 3G ταινιες παιχνιδια κτλπ.Μου κραταει 1.5 μερα ανετα και οσο γι'αυτους που δε τους κραταει ουτε μιση υπαρχει η εξικονομηση ενεργειας διαβαστε τη προσεχτικα!!

 

Ε καλά απ τη φωτο δεν βλεπω και τρελη χρηση. Σχεδον σε αδράνεια ειναι, μην τρελενεσαι χαχαχαχα:)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα κατάλαβα γιατί όλοι βλέπετε τόσες ώρες οθόνη. Εγώ είχα συνέχεια ανοιχτά τα δεδομένα η το wifi και με αρκετή χρήση μου έβγαζε το πολύ 4 ώρες. Σήμερα που το δοκίμασα λίγο με κλειστά τα δεδομένα είχα αυτά τα αποτελέσματα. Αν και πιστεύω ότι το κινητό αυτό δεν έχει νόημα χωρίς συνεχή χρήση ίντερνετ. [ATTACH]50547[/ATTACH][ATTACH]50548[/ATTACH]

Συμφωνω μαζί σου τα smartphones χάνουν τη μισή αξία χωρίς ίντερνετ

DEVICES OMNIA,SGSI(I9000),SGSII(I9100),SGSIII(I9300), SGSIII(I9305),SGSIV,NOTEIII iPHONE6,LgG3,SGS7 SGS7EDGE,SGS8!!:D
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια ειμαι νεος κατοχος του NOTE 3 και εκτος απο φοβερη συσκευη εχει και τρομερη μπαταρια αν αναλογιστει κανεις την οθοναρα που εχει και καιει το ποπο της.Λογω δουλειας πεφτει αρκετη χρηση σε 3G ταινιες παιχνιδια κτλπ.Μου κραταει 1.5 μερα ανετα και οσο γι'αυτους που δε τους κραταει ουτε μιση υπαρχει η εξικονομηση ενεργειας διαβαστε τη προσεχτικα!!

 

Φίλε μας κοροϊδεύεις μου φαίνεται... Εσύ ούτε που ακουμπάς το τηλέφωνο. Κάνεις 5 ώρες οθόνης το 40ωρο και εγώ κάνω 5 ώρες οθόνης το 8ωρο. Για αυτό θέλω 2 φορές την μέρα φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Τι γνώμη έχει για το unbounce.? Δουλεύει με xposed ...τ εβαλα κ απο οτι φαίνεται κανει δουλειά
DEVICES OMNIA,SGSI(I9000),SGSII(I9100),SGSIII(I9300), SGSIII(I9305),SGSIV,NOTEIII iPHONE6,LgG3,SGS7 SGS7EDGE,SGS8!!:D
Link to comment
Share on other sites

το κινητο το φορτισα 2η φορα. δεν παει στο 100% ποτε. 10 ωρες το αφηνω δε ξερω αν κανω καλα,τοσο μου εχουν πει για να ανοιξει η μπαταρια. σημερα απο τις 1-6 το απογευμα απο 98% πηγε 91% χωρις να το πειραξω γιατι δεν το ειχα μαζι. τιποτα ανοιχτο. ειναι λογικο να πεσει τοσο?
Όλη η ζωή είναι μπροστά μου αλλά εγώ εξακολουθώ να κοιτάω πίσω.
Link to comment
Share on other sites

Βασικα συγνωμη που δεν ημουν συγκεκριμενος οι φωτο δεν ειναι απο περιοδο τρελης χρησης αλλα κανονικης και επισης τα αποτελεσματα,μου φαινονται αξιολογα σε σχεση με αλλες συσκευες που ειχα.Σε συνεχη χρηση που του εκανα αλλα σε καψιμο δηλαδη 3g ταινιες κτλπ για ενα 5ωρο το κινητο απο 94% εφτασε 38%.Ε τωρα ρε φιλε αν ο αλλος κοιμαται να πουμε και εχει αφησει 3g ανοιχτο και εφαρμογες να τρεχουν στο backround και ερχεται και παραπονιεται για τη μπαταρια τι να πω.Εμενα με ικανοποιει σε σχεση με αλλες συσκευες παντα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φιλε μου εμενα μου ειπαν πως οταν αποφορτιστει τελειως το κινητο θα επρεπε να το φορτισω αλλα οχι 8-10 ωρες οπως καναμε σε κινητα τυπου 3310.Πλεον τα κινητα εχουν τις λεγομενες εξυπνες μπαταριες λιθιου που οταν φτασουν 100% διακοπτουν αυτοματα τη ροη του ρευματος προς τη μπαταρια.Απο κει και περα το μονο που γινεται ειναι να χαλαει η μπαταρια απο τη θερμοκρασια π ανεβαζει το κινητο απο τη παρατεταμενη χρηση του φορτιστη.Μια σωστη φορτιση ειναι να συνδεεις το NOTE οταν στο ζητησει δηλαδη γυρω στο 18% και να το αποσυνδεσεις παλι οταν στο ζητησει εξαλλου εχει γινει θεμα και για το μικρο χρονο που χρειαζεται για να φουλαρει το εργαλειο.

Link to comment
Share on other sites

Τι γνώμη έχει για το unbounce.? Δουλεύει με xposed ...τ εβαλα κ απο οτι φαίνεται κανει δουλειά
]και βέβαια κάνει δουλειά δες και τα δικά μου Block αλλά δεν είναι πολλά σε σχέση με εσένα γιατί εγώ έχω παγώσει πολύ σαβούρα μα το TB.
Link to comment
Share on other sites

Χαλαρά μιάμιση μέρα. Χωρίς καμία ρύθμιση και πολλές φορές με data και wifi ταυτόχρονα ανοιχτά. Αρκετό SOT καθώς διαβάζω αρκετά βιβλία. Πολύ καλά.

 

Θα ήθελα να το δοκίμαζα και σε περπάτημα με μουσική αλλά άδεια τέλος για φέτος.

Link to comment
Share on other sites

]και βέβαια κάνει δουλειά δες και τα δικά μου Block αλλά δεν είναι πολλά σε σχέση με εσένα γιατί εγώ έχω παγώσει πολύ σαβούρα μα το TB.

Μολις εγκατεστησα το titanium backup pro ..εχω δυο ερωτησουλες..

Πως κανω το freeze στα system apps..

Εφοσον κανω freeze αν ξανανοιξω μια παγωνενη emεφαρμογη συστηματος μετα αυτη τιθεται αυτοματα ξανα σε freeze...

Ευχαριστω εκ των προτερων

DEVICES OMNIA,SGSI(I9000),SGSII(I9100),SGSIII(I9300), SGSIII(I9305),SGSIV,NOTEIII iPHONE6,LgG3,SGS7 SGS7EDGE,SGS8!!:D
Link to comment
Share on other sites

Μολις εγκατεστησα το titanium backup pro ..εχω δυο ερωτησουλες..

Πως κανω το freeze στα system apps..

Εφοσον κανω freeze αν ξανανοιξω μια παγωνενη emεφαρμογη συστηματος μετα αυτη τιθεται αυτοματα ξανα σε freeze...

Ευχαριστω εκ των προτερων

Διάλεξε αυτό

[ATTACH]50639[/ATTACH]

 

Μετά πάτα μια φορά πάνω σε όποια εφαρμογή θες και πάτα αυτό.

[ATTACH]50640[/ATTACH]

 

Μετά από το φρειζ δεν θα υπάρχει καθόλου η εφαρμογη για να την ανοίξεις εξαφανίζεται απλά αν θες ή την κάνεις επαναφορά από το τιτανιουμ

 

Ή βάζεις αυτήν την εφαρμογή greenify.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.oasisfeng.greenify

Link to comment
Share on other sites

Διάλεξε αυτό

[ATTACH]50639[/ATTACH]

 

Μετά πάτα μια φορά πάνω σε όποια εφαρμογή θες και πάτα αυτό.

[ATTACH]50640[/ATTACH]

 

Μετά από το φρειζ δεν θα υπάρχει καθόλου η εφαρμογη για να την ανοίξεις εξαφανίζεται απλά αν θες ή την κάνεις επαναφορά από το τιτανιουμ

 

Ή βάζεις αυτήν την εφαρμογή greenify.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.oasisfeng.greenify

 

 

πιο συγκεκριμενοσ δεν θα μπορουσες να γινεις ευχαριστω για τη απαντηση σου

DEVICES OMNIA,SGSI(I9000),SGSII(I9100),SGSIII(I9300), SGSIII(I9305),SGSIV,NOTEIII iPHONE6,LgG3,SGS7 SGS7EDGE,SGS8!!:D
Link to comment
Share on other sites

Τώρα κατάλαβα γιατί όλοι βλέπετε τόσες ώρες οθόνη. Εγώ είχα συνέχεια ανοιχτά τα δεδομένα η το wifi και με αρκετή χρήση μου έβγαζε το πολύ 4 ώρες. Σήμερα που το δοκίμασα λίγο με κλειστά τα δεδομένα είχα αυτά τα αποτελέσματα. Αν και πιστεύω ότι το κινητό αυτό δεν έχει νόημα χωρίς συνεχή χρήση ίντερνετ. [ATTACH]50547[/ATTACH][ATTACH]50548[/ATTACH]

 

μα ουτως η αλλως,οταν μπαινεις σε wifi,απενεργοποιουνται τα data

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν κάποιοι από εσάς θυμάστε που έλεγα ότι έχει πέσει η απόδοση της μπαταρίας μου και υποψιαζομουν πρόβλημα της μπαταρίας και όχι rom kernel κλπ. Είχα αγοράσει πριν από μια βδομάδα ένα σετ από ένα παιδί με δεύτερη μπαταρία και εξωτερικό φορτιστή γνήσιο πακέτο της Samsung. Η μπαταρία έχει κάνει περίπου 10 κύκλους από ότι είχε πει το παιδί. Ε λοιπόν οι υποψίες μου επιβεβαιωθηκαν. Με την δικιά μου παλιά μπαταρία με το ζόρι ξεπερνούσα τις 5.30 ώρες οθόνης σε περίπου ένα 16ωρο. Με την ίδια ακριβώς χρήση με την νέα έχω περίπου 30ωρο με 7 ώρες οθόνης άνετα. Rom kernel ακριβώς τα ίδια χρήση ακριβώς ίδια μόνο Wi-Fi φωτεινότητα auto -2 Facebook viber messenger 3 mail να συνχρονίζουν κλπ. Να σημειώσω ότι χρησιμοποιώ greenify και ότι τα wakelocks μου είναι σχεδόν μηδαμινά αφού χρησιμοποιώ και unbounce αλλά έχω κάνει και πολλά services disabled ειδικά στις υπηρεσίες Google.

Τελικό συμπέρασμα? Μπράβο στην Samsung που κατάφερε να σκοτώσει μπαταρία 6 μηνών.... τεράστιο fail για εμένα. Και άντε εγώ είμαι και πιο έμπειρος χρήστης και ξέρω τι να κοιτάξω για να υποψιαστώ ότι κάτι δεν πήγαινε καλά. Οι πιο άπειροι ακόμα θα ψαχνονταν.

Link to comment
Share on other sites

Τι ρυθμίσεις εχεις κάνει στο greenifly και το xposed εχεις βαλει?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης. το unbounce πώς το Ρυθμίζουμε για να μην έχουμε wakelocks?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν κάποιοι από εσάς θυμάστε που έλεγα ότι έχει πέσει η απόδοση της μπαταρίας μου και υποψιαζομουν πρόβλημα της μπαταρίας και όχι rom kernel κλπ. Είχα αγοράσει πριν από μια βδομάδα ένα σετ από ένα παιδί με δεύτερη μπαταρία και εξωτερικό φορτιστή γνήσιο πακέτο της Samsung. Η μπαταρία έχει κάνει περίπου 10 κύκλους από ότι είχε πει το παιδί. Ε λοιπόν οι υποψίες μου επιβεβαιωθηκαν. Με την δικιά μου παλιά μπαταρία με το ζόρι ξεπερνούσα τις 5.30 ώρες οθόνης σε περίπου ένα 16ωρο. Με την ίδια ακριβώς χρήση με την νέα έχω περίπου 30ωρο με 7 ώρες οθόνης άνετα. Rom kernel ακριβώς τα ίδια χρήση ακριβώς ίδια μόνο Wi-Fi φωτεινότητα auto -2 Facebook viber messenger 3 mail να συνχρονίζουν κλπ. Να σημειώσω ότι χρησιμοποιώ greenify και ότι τα wakelocks μου είναι σχεδόν μηδαμινά αφού χρησιμοποιώ και unbounce αλλά έχω κάνει και πολλά services disabled ειδικά στις υπηρεσίες Google.

Τελικό συμπέρασμα? Μπράβο στην Samsung που κατάφερε να σκοτώσει μπαταρία 6 μηνών.... τεράστιο fail για εμένα. Και άντε εγώ είμαι και πιο έμπειρος χρήστης και ξέρω τι να κοιτάξω για να υποψιαστώ ότι κάτι δεν πήγαινε καλά. Οι πιο άπειροι ακόμα θα ψαχνονταν.

 

Μήπως είχε θέμα η μπαταρια σου από την αρχή;

Πάντως αυτό να "τερματίζεις" την μπαταρία (γενικά μιλάω) δεν της κάνει και καλό.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είχε θέμα η μπαταρια σου από την αρχή;

Πάντως αυτό να "τερματίζεις" την μπαταρία (γενικά μιλάω) δεν της κάνει και καλό.

 

Όχι φίλε μου δεν είχε θέμα από την αρχή. Τους πρώτους 5 μηνες ήταν οκ μετά άρχισε η πτώση. Και γενικά το φορτίζω πάντα πάνω από το 15% και συνήθως και παραπάνω αφού το βράδυ πάντα μπαίνει φορτιστή άσχετα με το πόσο είναι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό Αυτό που ζω με νέο μου note δεν υπαρχει

Xnote 20 lean kernel 3.11

 

 

Φωτεινότητα 90/100. Φασεμποοκ ινστα γκραμ 3 μαιλ να συγχρονιζουν. Χρησιμοποιώ greenify για τις παραπάνω εφαρμογές.

Edited by stelioz350
Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια πάνω κάτω φιλέ... Μιλάμε για απίστευτο κερνελ.. Έπαθα ζημιά...
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν κάποιοι από εσάς θυμάστε που έλεγα ότι έχει πέσει η απόδοση της μπαταρίας μου και υποψιαζομουν πρόβλημα της μπαταρίας και όχι rom kernel κλπ. Είχα αγοράσει πριν από μια βδομάδα ένα σετ από ένα παιδί με δεύτερη μπαταρία και εξωτερικό φορτιστή γνήσιο πακέτο της Samsung. Η μπαταρία έχει κάνει περίπου 10 κύκλους από ότι είχε πει το παιδί. Ε λοιπόν οι υποψίες μου επιβεβαιωθηκαν. Με την δικιά μου παλιά μπαταρία με το ζόρι ξεπερνούσα τις 5.30 ώρες οθόνης σε περίπου ένα 16ωρο. Με την ίδια ακριβώς χρήση με την νέα έχω περίπου 30ωρο με 7 ώρες οθόνης άνετα. Rom kernel ακριβώς τα ίδια χρήση ακριβώς ίδια μόνο Wi-Fi φωτεινότητα auto -2 Facebook viber messenger 3 mail να συνχρονίζουν κλπ. Να σημειώσω ότι χρησιμοποιώ greenify και ότι τα wakelocks μου είναι σχεδόν μηδαμινά αφού χρησιμοποιώ και unbounce αλλά έχω κάνει και πολλά services disabled ειδικά στις υπηρεσίες Google.

Τελικό συμπέρασμα? Μπράβο στην Samsung που κατάφερε να σκοτώσει μπαταρία 6 μηνών.... τεράστιο fail για εμένα. Και άντε εγώ είμαι και πιο έμπειρος χρήστης και ξέρω τι να κοιτάξω για να υποψιαστώ ότι κάτι δεν πήγαινε καλά. Οι πιο άπειροι ακόμα θα ψαχνονταν.

 

Ακριβώς ίδια εμπειρία με τη μπαταρία και εγώ. Άλλαξα μπαταρία και επανήλθαν οι χρόνοι... Γρήγορα έπεσε η αρχική μπαταρία - δεν μου έχει τύχει ποτέ ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς ίδια εμπειρία με τη μπαταρία και εγώ. Άλλαξα μπαταρία και επανήλθαν οι χρόνοι... Γρήγορα έπεσε η αρχική μπαταρία - δεν μου έχει τύχει ποτέ ξανά.

Και εγώ την ίδια εμπειρία είχα γράψει πριν λίγο καιρό στο θέμα αυτό. Μετά το 6μηνο η μπαταρία είχε χάσει αρκετά την απόδοση της, η λύση βέβαια ήταν η αγορά νέας.

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 3] Οι εμπειρίες σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...