Jump to content

Doogee DG100


aiakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ελπίζω να μη βγαίνω off-topic. Είμαι μεταξύ του DG100 και του f9006. Οι ενδοιασμοι μου δεν έχουν να κάνουν με τις διαφορές στα specs (φαντάζομαι με καλύπτει και το διπύρηνο) όσο με την αξιοπιστία. Διαβάζω εδώ αρκετά προβλήματα για το DG100 ενώ τα star (άλλα μοντέλα) φαίνονται πιο αξιόπιστα. Να δώσω τα ~20€ επιπλέον;
LeEco Le Max 2 - AOSiP
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 729
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το Doogee το ξεχνάς, το Star F9006 είναι σχετικά φρέσκο για να δείξει την αξιοπίστία του, ενώ και η Star έχει βγάλει πατάτες (πχ το w450 που είναι για τα ανάθεμα σε βλάβες). Αν σε φτάνει και το διπύρηνο, δες το Cubot GT90.
Link to comment
Share on other sites

Θεωρω πως πλεον το Doogee και ειδικα με την αθλια οθονη (και οχι την ΙPS) δεν ειναι προσφορα ουτε VFM κινητο.Για δεστε και το KingSing K2 που τις 2 μερες που το δουλευω σαν 1η συσκευη μ εχει αφησει τις καλυτερες εντυπωσεις.

Και οπως λεει ο φιλος απο πανω το F9006 φαινεται εξαιρετικοτατο VFM αρκει να μην βαδισει στα χναρια του τραγικου W450.

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Απαντάω λίγο αργά τώρα είδα το νήμα του DG100.

Παρέλαβα DG100 στις 30/12/2013 παραγγελία απο http://www.dx.com για λογαριασμό φίλου με firmware 01/11/2013 με άψογη οθόνη και χωρίς κανένα πρόβλημα σε γωνίες θέασης.

 

Το κράτησα για δοκιμή πριν το δώσω 15 ημέρες και έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Δεν πρόλαβα να δοκιμάσω ακουστικά και το gps λόγω mediatek chipset αργούσε λίγο να κλειδώσει. Δεν είχα βάλει την αλλαγή gps.conf (προχθές το έβαλα σε ένα STAR S9920 με ίδιο chipset και πετάει) o φίλος που το πήρε δεν χρησιμοποιεί gps.

 

Χθές τελικά έκανα παραγγελία ένα δικό μου από dx.com ελπίζω να πέσω σε καλή παρτίδα, αν και γενικά ότι πράγματα έχω πάρει απο dx.com έχουν βγεί άψογα

Edited by ptriv1
Link to comment
Share on other sites

Είχα DG100 για 1 μήνα και αντιμετώπισα όλα τα γνωστά προβλήματα (GPS , Proximity sensor , βύσμα ακουστικού , εγκατάσταση διαφόρων εφαρμογών ) τα οποία δεν κατάφερα με κανένα τρόπο να λύσω αν και σαν απλό τηλέφωνο λειτουργούσε τέλεια και η οθόνη του ήταν πολλή καλή .Το έχασα όμως και τώρα παρήγγειλα το 9006 που σε προδιαγραφές δείχνει καλύτερο . Ας ελπίσουμε να μην έχει και αυτό παιδικές ασθένειες ...:( . Σε λίγες μέρες παραλαμβάνω
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα. Αν το πιέσω ελαφρά προς τα επάνω κάνει επαφή και στιγμιαία το αναγνωρίζει.

Πιθανή αιτία είναι το βύσμα στο τηλέφωνο. Για να φτιαχτεί αυτό, πρέπει να ξεβιδωθεί και να ανοιχτεί η συσκευή.

Καλύτερη λύση είναι, εφόσον είναι εντός εγγύησης, να επιστραφεί πίσω προς αντικατάσταση.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

 

Εγώ έλυσα τελείως το τηλέφωνο και έβγαλα την πλακέτα. Ξανακόλλησα όλες τις επαφές από το βύσμα των ακουστικών με την πλακέτα, έλεγξα και τις επαφές στο εσωτερικό της υποδοχής, αλλά τα ακουστικά δεν τα αναγνώρισε τελικά. :cry:

Πιστεύω ότι είναι θέμα software γιατί τις πρώτες δύο μέρες και εμένα μου δούλευε.:(:(:(

Όσο για το gps δοκίμασα όλες τις λύσεις που βρήκα στο internet χωρίς αποτέλεσμα. :!:

Ξαφνικά όμως από μια μέρα και μετά άρχισε να δουλεύει πολύ καλά. Κλειδώνει πάντα σε λιγότερο από ένα λεπτό και μάλιστα σε 8 με 10 δορυφόρους.:D:p:)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έλυσα τελείως το τηλέφωνο και έβγαλα την πλακέτα. Ξανακόλλησα όλες τις επαφές από το βύσμα των ακουστικών με την πλακέτα, έλεγξα και τις επαφές στο εσωτερικό της υποδοχής, αλλά τα ακουστικά δεν τα αναγνώρισε τελικά. :cry:

Πιστεύω ότι είναι θέμα software γιατί τις πρώτες δύο μέρες και εμένα μου δούλευε.:(:(:(

Όσο για το gps δοκίμασα όλες τις λύσεις που βρήκα στο internet χωρίς αποτέλεσμα. :!:

Ξαφνικά όμως από μια μέρα και μετά άρχισε να δουλεύει πολύ καλά. Κλειδώνει πάντα σε λιγότερο από ένα λεπτό και μάλιστα σε 8 με 10 δορυφόρους.:D:p:)

 

Αν είναι software, τότε με restore factory defaults ή με το πέρασμα πάλι της ROM θα διορθωθεί. Δοκίμασέτο και πες μας τα αποτελέσματα.

Dooge Collo DG100| Galaxy S3|

LeEco Cool 1 Dual|Xiaomi A2 Lite

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι software, τότε με restore factory defaults ή με το πέρασμα πάλι της ROM θα διορθωθεί. Δοκίμασέτο και πες μας τα αποτελέσματα.

 

Mε restore factory defaults δεν έγινε τίποτα. Τώρα το πέρασμα της ROM δεν θα το δοκιμάσω γιατί την φοβάμαι την διαδικασία και επίσης έχω σετάρι το τηλέφωνο όπως ακριβώς το θέλω και δεν έχω διάθεση και χρόνο να το ξαναστήσω από την αρχή.:O

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έβαλα στο τηλέφωνο μια κάρτα sd 32GB. Υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε τα νέα προγράμματα να εγκαθίστανται στην κάρτα sd 32GB και όχι στην εσωτερική 4GB. Επίσης πως μπορώ να ενοποιήσω τους δύο παραπάνω χώρους;

Link to comment
Share on other sites

Mε restore factory defaults δεν έγινε τίποτα. Τώρα το πέρασμα της ROM δεν θα το δοκιμάσω γιατί την φοβάμαι την διαδικασία και επίσης έχω σετάρι το τηλέφωνο όπως ακριβώς το θέλω και δεν έχω διάθεση και χρόνο να το ξαναστήσω από την αρχή.:O

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έβαλα στο τηλέφωνο μια κάρτα sd 32GB. Υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε τα νέα προγράμματα να εγκαθίστανται στην κάρτα sd 32GB και όχι στην εσωτερική 4GB. Επίσης πως μπορώ να ενοποιήσω τους δύο παραπάνω χώρους;

δεν γινετε σε MTK 6572 ενοποιηση χωρου ουτε τα νέα προγράμματα να εγκαθίστανται στην κάρτα sd

:X:mad::!:

[sIGPIC][/sIGPIC]ant gag
Link to comment
Share on other sites

δεν γινετε σε MTK 6572 ενοποιηση χωρου ουτε τα νέα προγράμματα να εγκαθίστανται στην κάρτα sd

:X:mad::!:

μια χαρα μεταφέρονται οι εφαρμογές στην κάρτα μνήμης.

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα μεταφέρονται οι εφαρμογές στην κάρτα μνήμης.

στην εσωτερικη ναι , στην εξωτερικη οχι καμια,εβαλες εφαρμογη στην εξωτερικη?sd

[sIGPIC][/sIGPIC]ant gag
Link to comment
Share on other sites

στην εσωτερικη ναι , στην εξωτερικη οχι καμια,εβαλες εφαρμογη στην εξωτερικη?sd

θέσε την κάρτα μνημης σου προεπιλεγμένο χώρο εγγραφής (να προσαρτηθεί ως /sdcard)

Link to comment
Share on other sites

Στο τελευταίο μοντέλο που παρέλαβα μέσα Ιανουαρίου έχει περασμένη την έκδοση 11.12.2013 στην οποία είναι ενοποιημένος ο εσωτερικός χώρος και όχι σε 2 τμήματα όπως ήταν με τις παλαιότερες εκδόσεις.Οπότε επιλέγοντας να βάζει τις εφαρμογές στην κάρτα μνήμης ουσιαστικά τις εγκαθιστά στην εξωτερική κάρτα απευθείας.
Link to comment
Share on other sites

θέσε την κάρτα μνημης σου προεπιλεγμένο χώρο εγγραφής (να προσαρτηθεί ως /sdcard)

που το βρισκω αυτο ?,δεν μου βγαζει τεοια επιλογη,για πεσ την διαδρομη?:X

[sIGPIC][/sIGPIC]ant gag
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα...το κακο ειναι να εχεις παραγγείλει και να περιμενεις ενα μηνα διαβαζοντας ολα αυτα τα σχολια εδω μεσα,και να αναρωτιεσε.."λες να ειναι και το δικο μου ετσι?"..κι ομως ετσι ειναι.μολις παρελαβα με εκδοση 1219 σημερα και αφου το ανοιξα διαπιστωσα τα εξης.....οθονη τελεια απο ολες τις αποψεις...τρομερα γρηγορο..φωτογραφικη για τα αναθεμα..προβλημα σοβαρο με τον ηχο..gps λιγο αργο αλλα οκ...σχετικα με τον ηχο.δεν ειναι καλη η ενταση και η ποιοτητα του ακουστικου και μετα απο πειραγματα στο eng, πιθανο να μην βαζω τους σωστους συνδιασμους και δευτερο και πολυ πιο σοβαρο ειναι το θεμα με τα ακουστικα ,την ενταση την ανεβαζουμε αλλα η ποιοτητα ειναι κακιστη, λες και ακους μεσα σε κανενα πηγαδι και παραμορφομενα .υπαρχει καποιος που εχει βρει καποιους συνδιασμους στα levels και να ειναι ευχαριστημενος?δοκιμασα και αυτα που δεινουν οι κινεζοι αλλα δεν ειδα φως...νομιζω οτι ολο το κολπο και η ουσια ειναι στο speech enhancement..εκει πρεπει να βρεθει ενας σωστος συνδιασμος γιατι εκει νομιζω ειναι τα εφε. Edited by manolikos23
Link to comment
Share on other sites

Για τα ακουστικά, δοκίμασες με κανονικά ακουστικά χωρίς hands free ενσωματωμένο?Διότι με ακουστικά του εμπορίου που διαθέτουν hands free πρέπει να χρησιμοποιηθεί κάποιος αντάπτορας για να δουλέψουν σωστά.
Link to comment
Share on other sites

Για τα ακουστικά, δοκίμασες με κανονικά ακουστικά χωρίς hands free ενσωματωμένο?Διότι με ακουστικά του εμπορίου που διαθέτουν hands free πρέπει να χρησιμοποιηθεί κάποιος αντάπτορας για να δουλέψουν σωστά.

 

τι ενοεις φιλε μου?εβαλα ακουστικα samsung.εχει σημασια ?δεν γνωριζω.πρωτη φορα το ακουω αυτο.πες μου αν θες για να δοκιμασω γιατι πραγματικα ειναι κριμα.σε ολλα σχεδον να ειναι τουμπανο και σε μερικα σημεια να ειναι ελατωματικο.

Link to comment
Share on other sites

που το βρισκω αυτο ?,δεν μου βγαζει τεοια επιλογη,για πεσ την διαδρομη?:X

ρυθμίσεις->αποθηκευτικος χώρος

καλησπερα και απο εμενα...το κακο ειναι να εχεις παραγγείλει και να περιμενεις ενα μηνα διαβαζοντας ολα αυτα τα σχολια εδω μεσα,και να αναρωτιεσε.."λες να ειναι και το δικο μου ετσι?"..κι ομως ετσι ειναι.μολις παρελαβα με εκδοση 1219 σημερα και αφου το ανοιξα διαπιστωσα τα εξης.....οθονη τελεια απο ολες τις αποψεις...τρομερα γρηγορο..φωτογραφικη για τα αναθεμα..προβλημα σοβαρο με τον ηχο..gps λιγο αργο αλλα οκ...σχετικα με τον ηχο.δεν ειναι καλη η ενταση και η ποιοτητα του ακουστικου και μετα απο πειραγματα στο eng, πιθανο να μην βαζω τους σωστους συνδιασμους και δευτερο και πολυ πιο σοβαρο ειναι το θεμα με τα ακουστικα ,την ενταση την ανεβαζουμε αλλα η ποιοτητα ειναι κακιστη, λες και ακους μεσα σε κανενα πηγαδι και παραμορφομενα .υπαρχει καποιος που εχει βρει καποιους συνδιασμους στα levels και να ειναι ευχαριστημενος?δοκιμασα και αυτα που δεινουν οι κινεζοι αλλα δεν ειδα φως...νομιζω οτι ολο το κολπο και η ουσια ειναι στο speech enhancement..εκει πρεπει να βρεθει ενας σωστος συνδιασμος γιατι εκει νομιζω ειναι τα εφε.
Τα level είναι το κάθε στάδιο ήχου. το level 0 το πρώτο μετά το mute, το level 6 το μέγιστο. Αν τα ρυθμισεις σωστά, ο ήχος ειναι άψογος. Στο speech enhancement δε χρειάζεται να πειράξεις τίποτα. Μονο τα sph/2 για το ακουστικό κατά την ομιλία.

τι ενοεις φιλε μου?εβαλα ακουστικα samsung.εχει σημασια ?δεν γνωριζω.πρωτη φορα το ακουω αυτο.πες μου αν θες για να δοκιμασω γιατι πραγματικα ειναι κριμα.σε ολλα σχεδον να ειναι τουμπανο και σε μερικα σημεια να ειναι ελατωματικο.
Υπάρχουν 2 πρότυπα ακουστικών με μικρόφωνο στην αγορά. Τα CTIA και τα OMTP. Αυτά που δοκιμάζεις τα samsung, από ποιο μοντέλο είναι? Νομίζω η samsung στα περισσότερα χρησιμοποιεί CTIA. H Sony ericcson χρησιμοποιούσε OMTP, καθώς κι η ZTE. Πήγαινε σε μαγαζι, δοκιμασέ τα κι αγόρασε
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν 2 πρότυπα ακουστικών με μικρόφωνο στην αγορά. Τα CTIA και τα OMTP. Αυτά που δοκιμάζεις τα samsung, από ποιο μοντέλο είναι? Νομίζω η samsung στα περισσότερα χρησιμοποιεί CTIA. H Sony ericcson χρησιμοποιούσε OMTP, καθώς κι η ZTE. Πήγαινε σε μαγαζι, δοκιμασέ τα κι αγόρασε

 

δηλαδη φιλε μου πιστευεις οτι εκει οφειλετε η παραμορφωση του ηχου?..υποψιν οταν παιζει ραδιο στα ακουστικα ειναι πολυ καλυτερος ο ηχος και φυσικα οταν παιζει στο ηχειο του τηλεφωνου ειναι πολυ καλος.το προβλημα ειναι οτι δεν εχω ενταση στην ομιλια (εχω ανεβασει το level στα 145)και οταν παιζει media παραμορφωνει(στα ακουστικα).

Edited by manolikos23
Link to comment
Share on other sites

Για να σιγουρευτείς δοκίμασε με σκέτα ακουστικά η στην τελική αν δεν έχεις, σύνδεσε το κινητό με τα ηχεία του υπολογιστή να δεις αν συμβαίνει και εκεί το ίδιο πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω απογοητευτεί πλήρως με το dg100.Μετά από πολύ κόπο και ψάξιμο κατάφερα να δουλέψει σωστά το gps.Έλα όμως που τις τελευταίες ημέρες κολλάει το gps και θέλει reboot το τηλέφωνο για να ξαναδουλέψει.Επίσης το wifi δουλεύει για τρία λεπτά και μετά σταματάει.Πάω να το ξανανοίξω και δεν κάνει τίποτα.Μετά από επανεκκίνηση δουλεύει ξανά για λίγο και πάλι τα ίδια.Έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και δεν βελτιώθηκε η κατάσταση.Έχει την rom 1219 που δεν υπάρχει στο site της doogee επομένως δεν μπορώ να την ξαναπεράσω.Είμαι έτοιμος να το πετάξω στα σκουπίδια:cry:

Τα ακουστικά μετά τρείς μέρες από την παραλαβή σταμάτησαν να λειτουργούνε. Βρήκα σε ένα forum ότι κάποιος χρησιμοποίησε ένα πρόγραμμα και ξαναδούλεψαν.Έκανα το ίδιο και τελικά δουλεύουν χωρίς να τα αναγνωρίζει το τηλέφωνο.Είναι δηλαδή πρόβλημα software και όχι hardware.Είναι σκέτη απάτη αυτό το τηλέφωνο.Δεν θα πρότεινα σε κάποιον να το αγοράσει.

Link to comment
Share on other sites

το εδωσα εδω και μηνες για δωρο,δεν εχει κανενα προβλημα,πρεπει να ειμαι απο τους ελαχιστους τυχερους που συμβαινει αυτο,με τοσα που διαβαζω...υπερτυχερος
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω απογοητευτεί πλήρως με το dg100.Μετά από πολύ κόπο και ψάξιμο κατάφερα να δουλέψει σωστά το gps.Έλα όμως που τις τελευταίες ημέρες κολλάει το gps και θέλει reboot το τηλέφωνο για να ξαναδουλέψει.Επίσης το wifi δουλεύει για τρία λεπτά και μετά σταματάει.Πάω να το ξανανοίξω και δεν κάνει τίποτα.Μετά από επανεκκίνηση δουλεύει ξανά για λίγο και πάλι τα ίδια.Έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και δεν βελτιώθηκε η κατάσταση.Έχει την rom 1219 που δεν υπάρχει στο site της doogee επομένως δεν μπορώ να την ξαναπεράσω.Είμαι έτοιμος να το πετάξω στα σκουπίδια:cry:

Τα ακουστικά μετά τρείς μέρες από την παραλαβή σταμάτησαν να λειτουργούνε. Βρήκα σε ένα forum ότι κάποιος χρησιμοποίησε ένα πρόγραμμα και ξαναδούλεψαν.Έκανα το ίδιο και τελικά δουλεύουν χωρίς να τα αναγνωρίζει το τηλέφωνο.Είναι δηλαδή πρόβλημα software και όχι hardware.Είναι σκέτη απάτη αυτό το τηλέφωνο.Δεν θα πρότεινα σε κάποιον να το αγοράσει.

 

πες μας αν θες το προγραμμα που εβαλες για τα ακουστικα μπας και καταφερουμε τιποτα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τα level είναι το κάθε στάδιο ήχου. το level 0 το πρώτο μετά το mute, το level 6 το μέγιστο. Αν τα ρυθμισεις σωστά, ο ήχος ειναι άψογος.

 

 

ετσι το φανταζομουν και εγω αλλα τα levels του μικροφωνου πως εξηγουντε?δωσε αν θες καμια ρυθμιση μπας και καταφερουμε τιποτα ..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω απογοητευτεί πλήρως με το dg100.Μετά από πολύ κόπο και ψάξιμο κατάφερα να δουλέψει σωστά το gps.Έλα όμως που τις τελευταίες ημέρες κολλάει το gps και θέλει reboot το τηλέφωνο για να ξαναδουλέψει.Επίσης το wifi δουλεύει για τρία λεπτά και μετά σταματάει.Πάω να το ξανανοίξω και δεν κάνει τίποτα.Μετά από επανεκκίνηση δουλεύει ξανά για λίγο και πάλι τα ίδια.Έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και δεν βελτιώθηκε η κατάσταση.Έχει την rom 1219 που δεν υπάρχει στο site της doogee επομένως δεν μπορώ να την ξαναπεράσω.Είμαι έτοιμος να το πετάξω στα σκουπίδια:cry:

Τα ακουστικά μετά τρείς μέρες από την παραλαβή σταμάτησαν να λειτουργούνε. Βρήκα σε ένα forum ότι κάποιος χρησιμοποίησε ένα πρόγραμμα και ξαναδούλεψαν.Έκανα το ίδιο και τελικά δουλεύουν χωρίς να τα αναγνωρίζει το τηλέφωνο.Είναι δηλαδή πρόβλημα software και όχι hardware.Είναι σκέτη απάτη αυτό το τηλέφωνο.Δεν θα πρότεινα σε κάποιον να το αγοράσει.

Σου είναι εύκολο να μας πεις το software?

Nokia C7 / NextWay F7 / Ainol 7 Fire / Doogee DG100 / OEM W450 / ZTE V965 / Lenovo S650 / Modecom FreeTab 1001 / Jiayu G2F / Huawei MediaPad T1 / Doogee X5 Pro / Turbo-X Hive V/ Lenovo A5500 / Blackview BV2000 / Samsung Galaxy J5 2015 / Samsung J5 2016 / Samsung J7 2017 / Huawei MediaPad T3 / Samsung A7 2018 / Samsung A41
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...