Jump to content

Vodafone full σήμα λεπτομέρειες;


Panopticon
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το σήμα στο σπίτι μου διαρκώς χειροτερεύει τον τελευταίο χρόνο με αποτέλεσμα να μην μπορώ πλέον να κάνω κλήσεις απο σχεδόν κανένα σημείο του σπιτιού. Αρχικά σκέφτηκα να αλλάξω δίκτυο αλλά το ίδιο χάλι επικρατεί και στα άλλα δίκτυα απο ότι βλέπω σε κινητά φίλων που έρχονται στο χώρο μου. Ενισχυτής σήματος επίσης δύσκολο να δουλέψει γιατί δεν υπάρχει κάποιο σημείο με αξιοπρεπές σήμα στο οποίο να μπορώ να βάλω τον δέκτη.

 

Φαίνεται πως μόνη λύση για να μπορώ να έχω τηλέφωνο κανονικά είναι είτε να... μετακομίσω ή να βάλω το full σήμα της vodafone.

 

1) Ψάχνω την τιμή στην σελίδα της vodafone αλλά δεν βρίσκω πουθενά λεπτομέρειες για την τιμή, ξέρει κανείς απο που μπορώ να το ζητήσω και σε τι τιμή θα μου το δώσουν;

2) Δουλεύει κανονικά με καρτοκινητά CU στο δίκτυο της vodafone;

3) Απο ότι κατάλαβα πρέπει να ρυθμίσω τη συσκευή για συγκεκριμένα κινητά (δεν λειτουργεί δηλαδή γενικά για όλα τα κινητά που βρίσκονται στο χώρο). Έχει κάποιο interface για να το κάνω αυτό γρήγορα μόνος μου ή θα πρέπει να παίρνω τηλέφωνο στη vodafone κάθε φορά που έχω επισκέπτες;

 

Ό,τι άλλες πληροφορίες/εμπειρίες/απόψεις υπάρχουν θα ήταν ευπρόσδεκτες :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 62
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρίξε μια ματιά στις συχνές ερωτήσεις για αυτό το θέμα και μάλλον στο 2ο ερώτημα σου ναι θα δουλεύει αλλά πρέπει η συσκευή να είναι 3g. Για το 3ο ερώτημα, λέει ότι εξυπηρετεί 4 συσκευές μαζί, οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα από ότι λέει.
Link to comment
Share on other sites

1)125e έχει για αγορά.Εαν κάποιος έχει συμβόλαιο μπορεί να το πάρει με έκπτωση (ακόμα και δωρεάν).

2)Δουλεύει κανονικά με οτιδήποτε είναι Vodafone αρκεί να είναι δηλωμένος ο αριθμός.

3)Λειτουργεί με όλα τα 3G κινητά.Μπορείς να δηλώσεις αριθμούς απο MyAccount ή για γρηγορότερα απο 13830.

Κάνει δουλειά πάντως κανα 3μηνο που το έχω :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Προσοχη , υπαρχει περιπτωσει αμα εχεις 4G κινητο να μην παιζει. Ειχα το Samsung Omnia W το οποιο ειναι 3G και επεζε κανονικα. Μολις πηρα το Νοκια 820 που ειναι 4G δεν μου παιζει. Δεν εχω ρωτησει την Vodafone αν ισχυει τετοιο πραγμα , απλα σου λεω τη παρατηρησα.
Link to comment
Share on other sites

έχει ένας φίλος για πούλημα αν ενδιαφέρεται κανείς!

το είχε αγοράσει αλλά άλλαξε σπίτι και δεν το άνοιξε ποτέ!

να είστε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Προσοχη , υπαρχει περιπτωσει αμα εχεις 4G κινητο να μην παιζει. Ειχα το Samsung Omnia W το οποιο ειναι 3G και επεζε κανονικα. Μολις πηρα το Νοκια 820 που ειναι 4G δεν μου παιζει. Δεν εχω ρωτησει την Vodafone αν ισχυει τετοιο πραγμα , απλα σου λεω τη παρατηρησα.

 

Δοκίμασε να βάλεις 3G λειτουργία αντί για 4g

Cell phone: iPhone Xs Max 256GB

Tablet: iPad 2017 Gold 32GB

Link to comment
Share on other sites

1)125e έχει για αγορά.Εαν κάποιος έχει συμβόλαιο μπορεί να το πάρει με έκπτωση (ακόμα και δωρεάν).

2)Δουλεύει κανονικά με οτιδήποτε είναι Vodafone αρκεί να είναι δηλωμένος ο αριθμός.

3)Λειτουργεί με όλα τα 3G κινητά.Μπορείς να δηλώσεις αριθμούς απο MyAccount ή για γρηγορότερα απο 13830.

Κάνει δουλειά πάντως κανα 3μηνο που το έχω :)

 

Βλέπει κανείς κάπου στο site να γράφει τιμή? Επίσης αν το βρούμε μεταχειρισμένο από κάποιον άλλο θα μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε ή είναι καταχωρημένο σε αυτόν που το αγόρασε και στα κινητά που έχει δηλώσει;

 

Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω το εξής. Στο σπίτι το κινητό μου είναι συνδεδεμένο με το wifi και έχω ρυθμίσει τις διάφορες εφαρμογές μου να αναβαθμίζονται, να κάνουν συντονισμό email κτλ όταν είμαι με σύνδεση wifi. Αν πάρω το full σήμα τότε τα δεδομένα θα εξακολουθώ να συνδέομαι μέσω wifi ή θα υπάρχει μπέρδεμα και το τηλέφωνο θα νομίζει ότι έχω συνδεθεί με wifi (οπότε θα κάνει όλους τους συντονισμούς) αλλά στην πραγματικότητα θα καταναλώνονται τα δεδομένα από το πρόγραμμα κινητής τηλεφωνίας??

Edited by Bezbozny
Link to comment
Share on other sites

Το Full σήμα δεν δίνει wi-fi . Δίνει σήμα κινητής τηλεφωνίας
Link to comment
Share on other sites

Στη δουλεια εχω παρατηρησει παντως οτι καποιες φορες το σημα χανεται απο ενα τηλεφωνο ενω σε ενα αλλο εχει φουλ.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Στη δουλεια εχω παρατηρησει παντως οτι καποιες φορες το σημα χανεται απο ενα τηλεφωνο ενω σε ενα αλλο εχει φουλ.

 

Μήπως εχει γδαρθεί η σιμ ή το τηλέφωνο δεν έχει καλό σήμα;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως εχει γδαρθεί η σιμ ή το τηλέφωνο δεν έχει καλό σήμα;

 

Οι sims ειναι μια χαρα και τα τηλεφωνα προφανως δεν εχουν σημα, γι' αυτο χρησιμοποιουμε και τη συσκευη ή οποια βεβαια δεν μας το παρεχει παντα! :p

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

το εχω εδώ και 4 μερες. Μπορώ να πω οτι εχει καλή ποιότητα ήχου πλέον ... γιατί πριν είχα σπασίματα με 1 γραμμή 3g που είχα.

Η μπαταρία κρατάει ποιο πολύ λογικό γιατί δεν προσπαθεί να πιάσει περισσότερο σήμα. Τωρα για την ακτινοβολία την οποία εκπέμπει τι να πω δεν ξέρω. :mad:

Α επίσης βλέπω εμβέλεια γύρω στα 10 μ σε ευθεία με τοίχους.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
το εχω εδώ και 4 μερες. Μπορώ να πω οτι εχει καλή ποιότητα ήχου πλέον ... γιατί πριν είχα σπασίματα με 1 γραμμή 3g που είχα.

Η μπαταρία κρατάει ποιο πολύ λογικό γιατί δεν προσπαθεί να πιάσει περισσότερο σήμα. Τωρα για την ακτινοβολία την οποία εκπέμπει τι να πω δεν ξέρω. :mad:

Α επίσης βλέπω εμβέλεια γύρω στα 10 μ σε ευθεία με τοίχους.

 

Πόσο σου κόστισε;

Link to comment
Share on other sites

89 ευρώ κοστίζει. Επιβεβαιώνω κι εγώ με iPhone 5S οτι η μπαταρία του κινητού μου κρατάει πολύ παραπάνω πλέον... Απο εκεί που το φόρτιζα ακόμα και 2 φορές τη μέρα, τώρα το φορτίζω καθε 2 μέρες...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
καλημερα,

απο θεμα ακτινοβολιας "τι παιζει" παιδια ???ξερει κανεις ?

 

Στο κουτι παντως δεν εχει κανενα βιβλιαρακι μεσα που να γραφει κατι για ακτινοβολια.Εχει μονο τις οδηγιες εγκαταστασης της συσκευης και τιποτα αλλο.Ακτινοβολια εχεις ετσι και αλλιως αρκετη απο χιλιες δυο συσκευες στο σπιτι σου αλλα και απο τους γειτονες σου.

Link to comment
Share on other sites

Στο κουτι παντως δεν εχει κανενα βιβλιαρακι μεσα που να γραφει κατι για ακτινοβολια.Εχει μονο τις οδηγιες εγκαταστασης της συσκευης και τιποτα αλλο.Ακτινοβολια εχεις ετσι και αλλιως αρκετη απο χιλιες δυο συσκευες στο σπιτι σου αλλα και απο τους γειτονες σου.

Σε μένα είχε.. Σε γενικές γραμμές πάντως έχει ίσωςκ αι λίγη λιγότερη ακτινοβολία από οσο έχει το router / wifi.

Link to comment
Share on other sites

Παντως επειδη ταυτοχρονα εχω και της cosmote το φουλ σημα το huawei της vodafone δινει σημα σε διπλασια αποσταση τουλαχιστον.Και τα εχω στο ιδιο σημειο εγκατεστημενα και τα δυο.
Link to comment
Share on other sites

το καινουριο το sagem ειναι αθλιο δεν μπορεσα να το κανω να δουλεψει ενω εχω φουλ σημα με ακουνε με διακοπες και το παρατησα
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

το καινουριο το sagem ειναι αθλιο δεν μπορεσα να το κανω να δουλεψει ενω εχω φουλ σημα με ακουνε με διακοπες και το παρατησα

 

Εγω με το sagem δεν εχω κανενα προβλημα.Διακοπες εχω μονο οταν υπαρχει upload στην γραμμη.... πχ καμια φορα που ανεβαζω αρχεια μεγαλα σε cloud εκεινη την στιγμη.Αν πεσει τηλεφωνο το διακοπτω... το σημα του παντως δεν επηρεαζεται.

Tι εννοεις δεν το εκανες να δουλεψει?

(Το sagem Επισης χρειαζεται περισσοτερο χρονο να συγχρονιστει με το ιντερνετ αντιστοιχα με το φουλ σημα της cosmote)

Link to comment
Share on other sites

Εγω με το sagem δεν εχω κανενα προβλημα.Διακοπες εχω μονο οταν υπαρχει upload στην γραμμη.... πχ καμια φορα που ανεβαζω αρχεια μεγαλα σε cloud εκεινη την στιγμη.Αν πεσει τηλεφωνο το διακοπτω... το σημα του παντως δεν επηρεαζεται.

Tι εννοεις δεν το εκανες να δουλεψει?

(Το sagem Επισης χρειαζεται περισσοτερο χρονο να συγχρονιστει με το ιντερνετ αντιστοιχα με το φουλ σημα της cosmote)

ενοω οτι δοκημασα τα παντα ακομα και με κλειστα pc που δεν τραβουσε κανεις upload ειχα θεμα πραγμα που δεν ειχα ποτε με το huawei της cosmote
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

ενοω οτι δοκημασα τα παντα ακομα και με κλειστα pc που δεν τραβουσε κανεις upload ειχα θεμα πραγμα που δεν ειχα ποτε με το huawei της cosmote

 

Τοτε ισως δεν παει καλα με το μηχανημα.Μηπως να το δωσεις πισω και να σου δωσουν κατι αλλο?Εφοσον εχεις προβλημα πρεπει να το πεις.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

απο θεμα ακτινοβολιας "τι παιζει" παιδια ???ξερει κανεις ?

 

Η ακτινοβολία του είναι μεταξύ bluetooth και WiFi. Πολλές φορές λιγότερο από την ακτινοβολία του κινητού εάν δεν έχεις σήμα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...