Jump to content

[Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 14,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν πάει τόσο βάση του ΙΜΕΙ, αλλά του CSC που στην περίπτωσή σου είναι το Germany(με βάση αυτά που λες). Και όπως αναφέρουν πολλοί, δεν έχει πάρει ακόμα lolipop. Αν δεις δύο ποστ παραπάνω θα βρεις έναν οδηγό αναρτημένο :) Κάνε μια ανάγνωση εκεί, και αν έχεις απορίες συνεχίζουμε εδώ.

 

Οι ενημερώσεις για κάθε συσκευή ανά χώρα είναι στο περίπου λότο. Υπάρχει μια εμπειρική σειρά αλλά δεν είναι απόλυτη. Αν βιάζεσαι μπορείς να κατεβάσεις όποιο τελευταίο official firmware θες από εδώ.

 

Εγω που εχω N9005XXUGNI3 δεν το βλεπω

Member since : Σεπ. 2003 :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Εγω που εχω N9005XXUGNI3 δεν το βλεπω

 

Με βάση το CSC βλέπουμε, να σου λέει πoια χώρα είσαι. Κατέβασε το phone info

 

Οι κωδικοί αυτοί μπορεί να πέφτουν και σε άλλες χώρες ή να συνδυάζονται με παρόχους. Και δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. Ο συγκεκριμένος μάλλον, είναι από Ελβετία και χώρες με Τ-mobile, Cosmote ( Switzerland and other European countries under T-Mobile and Cosmote network at this time being, σύμφωνα με αυτό

edit: απ'ότι βλέπω, μάλλον κωδικός modem είναι αυτός.

 

Αν όντως είσαι από Ελβετία δεν τον βρίσκεις στην αναζήτηση γιατί έχει αλλάξει το λογισμικό σε 5.0.

Edited by konstantinos7

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Με βάση το CSC βλέπουμε, να σου λέει πoια χώρα είσαι. Κατέβασε το phone info

 

Οι κωδικοί αυτοί μπορεί να πέφτουν και σε άλλες χώρες ή να συνδυάζονται με παρόχους. Και δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. Ο συγκεκριμένος είναι από Ελβετία και χώρες με Τ-mobile, Cosmote ( Switzerland and other European countries under T-Mobile and Cosmote network at this time being, σύμφωνα με αυτό

Και απ'ότι βλέπω, μάλλον κωδικός modem είναι αυτός.

 

Αν όντως είσαι από Ελβετία δεν τον βρίσκεις στην αναζήτηση γιατί έχει αλλάξει το λογισμικό σε 5.0.

 

Οκ το κατεβασα :)

Ποιο κωδικό χρειαζομαι τωρα? (Δεν ειμαι Ελβετια , τσεχια ειμαι και στην αρχη μου βγαζει λογο t-mobile)

Βασικα δεν θελω να κανω καμια πατατα.. απλα θελω να περασω το Lollypop.

Member since : Σεπ. 2003 :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Οκ το κατεβασα :)

Ποιο κωδικό χρειαζομαι τωρα? (Δεν ειμαι Ελβετια , τσεχια ειμαι και στην αρχη μου βγαζει λογο t-mobile)

Βασικα δεν θελω να κανω καμια πατατα.. απλα θελω να περασω το Lollypop.

 

Από τα τσέχικα μόνο branded vodafone έχει πάει σε lolipop. Δες μία τον οδηγό που ανέβασε ο kouros στην προηγούμενη σελίδα αποφάσισε ποιας χώρας την official θες και αν δεν έχεις καταλάβει κάτι ρώτα πάλι.

Τελευταία πολωνική είναι κομπλέ νομίζω. Προς το παρόν όλοι τα ίδια μικροπροβλήματα αναφέρουν, οπότε δεν υπάρχει κάποια προτεινόμενη.

 

Η διαδικασία συνοπτικά είναι.

1) Backup ότι χρειάζεσαι.

2) Κατεβάζεις odin και το firmware (μέσω kies να έχει βρει πρώτα τους drivers της συσκευής)

3) Τρέχεις odin και στο πεδίο AP βάζεις το αρχείο του firmware

4) Κλείνεις τη συσκευή και τη βάζεις σε download mode (home+power+volume down)

5) Συνδέεις pc - κινητό και μόλις σου βγάλει στο odin πράσινο πλαίσιο πατάς start.

 

ready

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Από τα τσέχικα μόνο branded vodafone έχει πάει σε lolipop. Δες μία τον οδηγό που ανέβασε ο kouros στην προηγούμενη σελίδα αποφάσισε ποιας χώρας την official θες και αν δεν έχεις καταλάβει κάτι ρώτα πάλι.

Τελευταία πολωνική είναι κομπλέ νομίζω. Προς το παρόν όλοι τα ίδια μικροπροβλήματα αναφέρουν, οπότε δεν υπάρχει κάποια προτεινόμενη.

 

Η διαδικασία συνοπτικά είναι.

1) Backup ότι χρειάζεσαι.

2) Κατεβάζεις odin και το firmware (μέσω kies να έχει βρει πρώτα τους drivers της συσκευής)

3) Τρέχεις odin και στο πεδίο AP βάζεις το αρχείο του firmware

4) Κλείνεις τη συσκευή και τη βάζεις σε download mode (home+power+volume down)

5) Συνδέεις pc - κινητό και μόλις σου βγάλει στο odin πράσινο πλαίσιο πατάς start.

 

ready

 

Αρα δεν το κανω και περιμενω να βγει για το branded (unbrand λογικα δεν μπορω να κανω ε?)

Member since : Σεπ. 2003 :ninja:
Link to comment
Share on other sites

είμαι ακόμα με την x-note v,14.μπορώ να φλασάρω κατευθείαν μια custom rom lollipop?

η πρέπει πρώτα να βάλω το update της samsung και στην συνεχεια root και custom lollipop?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

είμαι ακόμα με την x-note v,14.μπορώ να φλασάρω κατευθείαν μια custom rom lollipop?

η πρέπει πρώτα να βάλω το update της samsung και στην συνεχεια root και custom lollipop?

 

Θα έχεις θέμα με modem, bootloader αν περάσεις έτσι. Οπότε καλύτερα πέρνα μια στοκ πρώτα μέσω odin.

Εκτός αν βρεις τα zip και τα φλασάρεις ξεχωριστά.

 

Αρα δεν το κανω και περιμενω να βγει για το branded (unbrand λογικα δεν μπορω να κανω ε?)

 

Όποια official θες μπορείς να κάνεις, branded/unbranded.

Edited by konstantinos7

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Αρα δεν το κανω και περιμενω να βγει για το branded (unbrand λογικα δεν μπορω να κανω ε?)

Αν δεν θες να ρισκάρεις να χάσεις την εγγύηση σου τότε περίμενε να βγει για branded. Διότι αν και οι πιθανότητες να γράψει ο knox είναι ελάχιστες όταν περνάς stock rom μέσω odin, εντούτοις δεν είναι μηδαμινές.

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Θα έχεις θέμα με modem, bootloader αν περάσεις έτσι. Οπότε καλύτερα πέρνα μια στοκ πρώτα μέσω odin.

Εκτός αν βρεις τα zip και τα φλασάρεις ξεχωριστά.

.

ευχαριστώ!την custom θα την φλασάρω από recovery?αυτό το recovery που έχω τώρα με την x-note? η πρέπει να βρω και να βάλω άλλο πιο καινούριο?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όποια official θες μπορείς να κάνεις branded/unbranded.

 

Αρα απλα περναω μια lollipop? δεν εχει σχεση τι εχω τωρα και οτι ειναι branded και θα δουλευει οκ?

Member since : Σεπ. 2003 :ninja:
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ!την custom θα την φλασάρω από recovery?αυτό το recovery που έχω τώρα με την x-note? η πρέπει να βρω και να βάλω άλλο πιο καινούριο?

 

Είμαι νέος στο άθλημα, και δεν ξέρω τι παίζει πού, αλλά βλέπω kitkat/lollipop συμβατή αυτή η έκδοση του TWRP.

 

Custom ναι από recovery φλασάρεις.

 

Αρα απλα περναω μια lollipop? δεν εχει σχεση τι εχω τωρα και οτι ειναι branded και θα δουλευει οκ?

 

Ναι, δες και πιο πάνω τι σου λέει ο kouros.

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι και εγώ λοιπόν να σας πω, ότι άλλαξα από aryamod 4.1 σε 5. Μετά έβαλα και αρτερ κερνελ. Όλα καλά, πιο γρήγορη γενικά αλλά έχω δυο προβλήματα που αν δεν βρω λύση θα την αλλάξω. Το ένα είναι όταν μιλάω στο τηλ και το βγάλω από το αυτί μου αργεί να ανάψει η οθόνη. Συγκεκριμένα δεν την έχω δει να ανάβει, έχει κλείσει ο άλλος που μιλάμε και ανάβει η οθόνη. Και το άλλο πρόβλημα είναι όταν είναι σβηστή η οθόνη και πατήσω το κουμπί για να ανάψει, κάνει ένα έντονο φωτισμό στην οθόνη και μετα παει στο χαμηλό που το έχω. Μέχρι που άρχισα να σκέφτομαι ότι μπορεί να πάθει και τίποτα από το τόσο απότομο. Έχετε και εσείς τα ίδια προβλήματα; Μήπως φταίει ο κερνελ;
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι και εγώ λοιπόν να σας πω, ότι άλλαξα από aryamod 4.1 σε 5. Μετά έβαλα και αρτερ κερνελ. Όλα καλά, πιο γρήγορη γενικά αλλά έχω δυο προβλήματα που αν δεν βρω λύση θα την αλλάξω. Το ένα είναι όταν μιλάω στο τηλ και το βγάλω από το αυτί μου αργεί να ανάψει η οθόνη. Συγκεκριμένα δεν την έχω δει να ανάβει, έχει κλείσει ο άλλος που μιλάμε και ανάβει η οθόνη. Και το άλλο πρόβλημα είναι όταν είναι σβηστή η οθόνη και πατήσω το κουμπί για να ανάψει, κάνει ένα έντονο φωτισμό στην οθόνη και μετα παει στο χαμηλό που το έχω. Μέχρι που άρχισα να σκέφτομαι ότι μπορεί να πάθει και τίποτα από το τόσο απότομο. Έχετε και εσείς τα ίδια προβλήματα; Μήπως φταίει ο κερνελ;

 

Το δεύτερο μου το έκανε και εμένα με τον αρτερ κερνελ. Μόλις έβαλα lean σταμάτησε. ..άρα. ..

Link to comment
Share on other sites

Όποιος είναι ρουτ ας κάνει μια δοκιμή τον κέρνελ της Βραζιλιάνικης ρομ ο οποίος είναι νεότερος όλων των στόκ. Τον έχω από εχθές και δίνει ρέστα στο άνοιγμα εφαρμογών Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι και εγώ λοιπόν να σας πω, ότι άλλαξα από aryamod 4.1 σε 5. Μετά έβαλα και αρτερ κερνελ. Όλα καλά, πιο γρήγορη γενικά αλλά έχω δυο προβλήματα που αν δεν βρω λύση θα την αλλάξω. Το ένα είναι όταν μιλάω στο τηλ και το βγάλω από το αυτί μου αργεί να ανάψει η οθόνη. Συγκεκριμένα δεν την έχω δει να ανάβει, έχει κλείσει ο άλλος που μιλάμε και ανάβει η οθόνη. Και το άλλο πρόβλημα είναι όταν είναι σβηστή η οθόνη και πατήσω το κουμπί για να ανάψει, κάνει ένα έντονο φωτισμό στην οθόνη και μετα παει στο χαμηλό που το έχω. Μέχρι που άρχισα να σκέφτομαι ότι μπορεί να πάθει και τίποτα από το τόσο απότομο. Έχετε και εσείς τα ίδια προβλήματα; Μήπως φταίει ο κερνελ;

 

Για το δεύτερο πρόβλημα δοκίμασε το εξής: Κατέβασε τον πίνακα ειδοποιήσεων, πάτησε παρατεταμένα το κουμπί air gesture, θα σου ανοίξει κάποιες επιλογές και από εκεί απενεργοποίησε το "γρήγορη ματιά" (κοίτα τα screenshots).

Όσο για το πρώτο πρόβλημα, δοκίμασε να απενεργοποιήσεις από τον πίνακα ειδοποιήσεων την "εξοικονόμιση ενέργειας" μήπως και φταίει αυτό. Αν συνεχίσει δοκίμασε μέσα από OTA να κατεβάσεις το kernel cleaner και το stock kernel και μετά από recovery αφού επιλέξεις το kernel cleaner εγκαθιστάς το stock kernel, για να δεις αν στο κάνει και με stock kernel.

Κάτι αλλάζουμε εύκολα στο build.prop γ'αυτήν την καθυστέρηση της οθόνης που αναφέρεις, αλλά δεν το θυμάμαι τώρα, θα το κοιτάξω κάποια στιγμή και θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Και το άλλο πρόβλημα είναι όταν είναι σβηστή η οθόνη και πατήσω το κουμπί για να ανάψει, κάνει ένα έντονο φωτισμό στην οθόνη και μετα παει στο χαμηλό που το έχω.

 

To έχεις μήπως στο αυτόματο? Αν όχι, γράψε άκυρο. Αλλά εμένα, σε στοκ όταν ήμουν και 4.4.2, το είχα παρατηρήσει αυτό στην αυτόματη φωτεινότητα. Ίσως γίνεται μέχρι να προσαρμοστεί ο σένσορας.

Edited by konstantinos7

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

christou θα κάνω ότι μου είπε πιο κάτω ο kouros17 και αν δεν αλλάξει κάτι θα πάω και εγώ σε lean kernel.

 

kouros17 το είχα ήδη απενεργοποιημένο το air gesture. Οπότε δεν άλλαξε κάτι. Όσον αφορά την εξοικονόμηση ενέργειας, ούτε αυτή την έχω ενεργοποιημένη. Θα δοκιμάσω τα υπόλοιπα που μου είπες και θα σε ενημερώσω αργότερα.

 

konstantinos7 Στο αυτόματο το έχω αλλά δεν στέκει αυτό που κάνει. Βγάζοντας το αυτόματο δεν το κάνει απ'ότι είδα αλλά δεν είναι λύση να το βγάλω.

Link to comment
Share on other sites

christou θα κάνω ότι μου είπε πιο κάτω ο kouros17 και αν δεν αλλάξει κάτι θα πάω και εγώ σε lean kernel.

 

Ναι δοκίμασε πρώτα με stock kernel, αφού πρώτα κάνεις εκκαθάριση με το kernel cleaner και μετά αν θες εγκατέστησε κάποιο άλλο κερνελ.

 

Όποιος είναι ρουτ ας κάνει μια δοκιμή τον κέρνελ της Βραζιλιάνικης ρομ ο οποίος είναι νεότερος όλων των στόκ. Τον έχω από εχθές και δίνει ρέστα στο άνοιγμα εφαρμογών

 

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση! :)

Link to comment
Share on other sites

Οι παρακάτω φωτογραφίες δεν ενδείκνυται σε όσους έχουν πρόβλημα με την καρδιά τους και δεν αντέχουν τις συγκινήσεις χα χα.

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=59758259&postcount=889

Link to comment
Share on other sites

Οι παρακάτω φωτογραφίες δεν ενδείκνυται σε όσους έχουν πρόβλημα με την καρδιά τους και δεν αντέχουν τις συγκινήσεις χα χα.

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=59758259&postcount=889

Θέλω να δω την μπαταρία σου. Μάλλον είναι ελαττωματική! ☺

Edited by aopvet

Άγγελος

Samsung Galaxy Note 3

Lollipop custom rom

Nexus 7

Stock Rom rooted

Link to comment
Share on other sites

Οι παρακάτω φωτογραφίες δεν ενδείκνυται σε όσους έχουν πρόβλημα με την καρδιά τους και δεν αντέχουν τις συγκινήσεις χα χα.

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=59758259&postcount=889

 

Άνοιξε τα χαρτιά σου!! Πες τα όλα!! Ρομ, κερνελ, εντυπώσεις.. Είναι ΟΚ η ρομ ή έχεις τίποτα προβληματάκια;

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να δω την μπαταρία σου. Μάλλον είναι ελαττωματική! ☺
χα χα η πλάκα είναι ότι χθές και σήμερα έγραφα στο φόρουμ και ανέβαζα φωτογραφίες που σημαίνει ότι είχα αρκετή κατανάλωση.

Επίσης είχα και λίγο γράψιμο στο viber οπότε έχασα λίγη οθόνη.

Είχα ανοικτούς συγχρονισμούς και τοποθεσία.

Όσο αφορά την μπαταρία μου την προσέχω και αυτή μου το ανταποδίδει χα χα.

 

χα χα η πλάκα είναι ότι χθές και σήμερα έγραφα στο φόρουμ και ανέβαζα φωτογραφίες που σημαίνει ότι είχα αρκετή κατανάλωση.

Επίσης είχα και λίγο γράψιμο στο viber οπότε έχασα λίγη οθόνη.

Είχα ανοικτούς συγχρονισμούς και τοποθεσία.

Όσο αφορά την μπαταρία μου την προσέχω και αυτή μου το ανταποδίδει χα χα.

 

Άνοιξε τα χαρτιά σου!! Πες τα όλα!! Ρομ, κερνελ, εντυπώσεις.. Είναι ΟΚ η ρομ ή έχεις τίποτα προβληματάκια;
Flex_ Rev2.2+Xplorer_Rev3.6

Δεν έχω κλείδωμα οθόνης πότε μου δεν το χώνεψα (σίγουρα παίζει ρόλο στην μπαταρία )

Επίσης έχω απενεργοποιήση τον φωτισμό πλήκτρων και έχω σκούρα φόντα.

Οθόνη στο 3 αυτόματο.

Τα τεστ γίνονται πάντα μετά τρεις τέσσερις φόρτίσεις με τον ίδιο κερνελ.

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Από εδώ δε ρυθμίζουμε τα πλήκτρα αφής?

 

Τα έχω έτσι, να ανάβουν 1.5", αλλά είναι μονίμως σβηστά. Έχει τίποτα στις ρυθμίσεις της arya και δεν το βρίσκω?

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...