Jump to content

[Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ευχαριστω.κομπλε με αυτο που μου εστειλες. τι recovery να λες να βαλω;

 

Προτείνω αυτό εδώ (twrp) που αποδεικνύεται το πιο απροβλημάτιστο με τις lolipop rom.

Αν σου έχει εγκατασταθεί κάποιο custom recovery κατέβασε το τελευταίο twrp από εδώ και εγκατέστησέ το μέσω recovery.

Αν έχεις ακόμα stock recovery κατέβασε το τελευταίο twrp από εδώ και εγκατέστησέ το μέσω odin (το τοποθετείς στο πεδίο AP).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παίδες από σήμερα έγινα κάτοχος ενός Note 4c οπότε σιγά σιγά θα σας αφήσω για το διπλανό thread... Εννοείται θα παρακολουθώ και εδώ αλλά όσο να ναι θα αραιωσω. Για όσους το σκέφτονται πάντως αξίζει η μετάβαση! Μέσα στη βδομάδα θα γράψω και review συγκριτικό! Και εις ανώτερα παιδιά και να είμαστε καλά να κάνουμε ότι αγαπάμε!

Κ πολυ καλα εκανες..περιμενουμε εντυπωσεις!!

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστε τον νεο κερνελ του σιβατου δεν ξέρω τι λέει σε μπαταρία μόλις τον έβαλα αλλά σε ταχύτητα βγάζει μάτια έχω πάθει πλάκα και τώρα αρχίζουν τα ωραία.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2987732

Link to comment
Share on other sites

αν περάσω μέσω odin την lolipop κατ αυτόν τον τρόπο https://www.youtube.com/watch?v=fe_mr9FsCgY γνωρίζει να μου πει κανείς αν αυτό θεωρείται ροοτ,τι θέμα έχω με knox και αν θα χάσω με αυτόν τον τρόπο όσα αρχεία έχω μέσα στο κινητό?
Το να είσαι Έλληνας είναι υπερηφάνεια, το να είσαι Πόντιος είναι τίτλος τιμής
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστε τον νεο κερνελ του σιβατου δεν ξέρω τι λέει σε μπαταρία μόλις τον έβαλα αλλά σε ταχύτητα βγάζει μάτια έχω πάθει πλάκα και τώρα αρχίζουν τα ωραία.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2987732

Το έκανε πάλι το θαύμα του... Για να δούμε και μπαταρία...

Link to comment
Share on other sites

αν περάσω μέσω odin την lolipop κατ αυτόν τον τρόπο https://www.youtube.com/watch?v=fe_mr9FsCgY γνωρίζει να μου πει κανείς αν αυτό θεωρείται ροοτ,τι θέμα έχω με knox και αν θα χάσω με αυτόν τον τρόπο όσα αρχεία έχω μέσα στο κινητό?
Κατέβασε από εδώ http://www.sammobile.com/firmwares/database/SM-N9005/ την τελευταία Πολωνική ΒΟΒ6 που είναι με ένα αρχείο και το οποίο θα βάλεις στο πεδίο ΑΡ του odin, τίποτα άλλο (την αποσυμπιέζεις πρώτα). Επίσης, επειδή δεν μου άρεσαν τα βήματα που έκανε ο τύπος στο βίντεο που παραθέτεις, σβήνεις το κινητό εντελώς, το βάζεις σε download mode με volume down + home button + power, ανοίγεις το odin επιλέγοντας με δεξί κλίκ εκτέλεση ώς διαχειριστής και αφού ανοίξει, τότε συνδέεις το note με το καλώδιο και περιμένεις μέχρι να γίνει γαλάζιο το παραθυράκι της com.

Να σου πω επίσης οτι θα πρέπει να έχεις περάσει πρώτα τους drivers για το note, είτε με εγκατάσταση του kies, είτε χειροκίνητα.

Δεν θά έχεις ρούτ με αυτό τον τρόπο.Οσο για τα αρχεία που ρωτάς, η απάντηση είναι όχι, δεν θα χαθούν, ΑΛΛΑ αυτό δεν είναι καλό στη συγκεκριμένη περίπτωση!! Πρόκειται για μια μέγαλη αναβάθμιση του λειτουργικού και θα πρέπει να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων πρίν και μετά το φλασάρισμα, διαφορετικά είναι σίγουρο οτι θα αντιμετωπίσεις διάφορα προβλήματα. Αυτή η ενέργεια φυσικά σημαίνει οτι θα διαγραφούν τα πάντα απο την εσωτερική μνήμη της συσκευής, γι αυτό φρόντισε να έχεις πάρει αντίγραφα των αρχείων σου.

Για το knox διάβασε εδώ ώστε να ξέρεις τι παίζει... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=412546

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε από εδώ http://www.sammobile.com/firmwares/database/SM-N9005/ την τελευταία Πολωνική ΒΟΒ6 που είναι με ένα αρχείο και το οποίο θα βάλεις στο πεδίο ΑΡ του odin, τίποτα άλλο (την αποσυμπιέζεις πρώτα). Επίσης, επειδή δεν μου άρεσαν τα βήματα που έκανε ο τύπος στο βίντεο που παραθέτεις, σβήνεις το κινητό εντελώς, το βάζεις σε download mode με volume down + home button + power, ανοίγεις το odin επιλέγοντας με δεξί κλίκ εκτέλεση ώς διαχειριστής και αφού ανοίξει, τότε συνδέεις το note με το καλώδιο και περιμένεις μέχρι να γίνει γαλάζιο το παραθυράκι της com.

Να σου πω επίσης οτι θα πρέπει να έχεις περάσει πρώτα τους drivers για το note, είτε με εγκατάσταση του kies, είτε χειροκίνητα.

Δεν θά έχεις ρούτ με αυτό τον τρόπο.Οσο για τα αρχεία που ρωτάς, η απάντηση είναι όχι, δεν θα χαθούν, ΑΛΛΑ αυτό δεν είναι καλό στη συγκεκριμένη περίπτωση!! Πρόκειται για μια μέγαλη αναβάθμιση του λειτουργικού και θα πρέπει να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων πρίν και μετά το φλασάρισμα, διαφορετικά είναι σίγουρο οτι θα αντιμετωπίσεις διάφορα προβλήματα. Αυτή η ενέργεια φυσικά σημαίνει οτι θα διαγραφούν τα πάντα απο την εσωτερική μνήμη της συσκευής, γι αυτό φρόντισε να έχεις πάρει αντίγραφα των αρχείων σου.

Για το knox διάβασε εδώ ώστε να ξέρεις τι παίζει... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=412546

 

επειδη σκεφτομαι να κανω ακριβως το ιδιο αλλα σκεφτομαι να κρατησω μηδενικο τον knox,γνωριζεις αν ρουταρω την τελευταια εκδοση που επιτρεπεται χωρις να πειραζεται ο knox,και μετα περασω(μεσω odin ολα αυτα φανταζομαι) την οποια επισημη lollipop υπαρχει...θα μεινει το ρουτ?

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

επειδη σκεφτομαι να κανω ακριβως το ιδιο αλλα σκεφτομαι να κρατησω μηδενικο τον knox,γνωριζεις αν ρουταρω την τελευταια εκδοση που επιτρεπεται χωρις να πειραζεται ο knox,και μετα περασω(μεσω odin ολα αυτα φανταζομαι) την οποια επισημη lollipop υπαρχει...θα μεινει το ρουτ?
Στην 4.4.2 μπορούσαμε να ρουτάρουμε χωρίς να γράψει το knox.Δυστυχώς στην lollipop δεν υπάρχει τρόπος (ως αυτή τη στιγμή τουλάχιστον) να γίνει ρουτ χωρίς να ενεργοποιηθεί το knox. Αν έχεις ρουτ σε kit kat,περνώντας lollipop θα χαθεί.
Link to comment
Share on other sites

Multi window manager και xposed για lollipop υπάρχουν?

Υπάρχει ο multi window manager που υπήρχε και στην kitkat. Αν θέλεις να έχεις όμως όλες τις εφαρμογές στο multi window θα πρέπει να κατεβάσεις μια επί πληρωμή εφαρμογή από το play store, η να εγκαταστήσεις μια custom rom.

Η εφαρμογή είναι η multi window commander.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.xpe.app.multiwindow.commander

 

Το xposed αν και λειτουργεί και στην lolipop πλέον, δεν είναι ακόμα έτοιμο για Samsung συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

Κλείνω πλέον σχεδόν 24 ώρες έχοντας αναβαθμίσει από την 4.4.2 σε 5 Official. Καταρχήν ξενέρωσα με τη ζωή μου που έχασα το ROOT και επέστρεψαν οι διαφημίσεις παντού. Ελπίζω να βρεθεί σύντομα τρόπος για ανώδυνο root, αλλιώς περιμένω να κλείσει χρόνο και να βγει εκτός εγγύησης (αν φυσικά στο μεταξύ δεν μου τη βαρέσει να το πουλήσω)

Δύο χαζές ερωτήσεις. Υπάρχει τρόπος να αλλάξει αυτό το ηλιθιότητα φυστικί χρώμα στη μπάρα και να γίνει το πληκτρολόγιο μαύρο ή πάμε σε custom λύσεις;

Current: Samsung Galaxy S9+ G965F/DS

Armory: Samsung Galaxy Note 3 N9005 | Samsung Galaxy S I9000 | HTC P3650 Touch Cruise | HTC V1240 [Qtek 8310]

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ο multi window manager που υπήρχε και στην kitkat. Αν θέλεις να έχεις όμως όλες τις εφαρμογές στο multi window θα πρέπει να κατεβάσεις μια επί πληρωμή εφαρμογή από το play store, η να εγκαταστήσεις μια custom rom.

Η εφαρμογή είναι η multi window commander.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.xpe.app.multiwindow.commander

 

Το xposed αν και λειτουργεί και στην lolipop πλέον, δεν είναι ακόμα έτοιμο για Samsung συσκευές.

 

Το commander δεν μου λειτουργεί.. Ποια θεωρείς ποιο καλή custom; Αν και δε θέλω και τόσο να αλλάξω την official.

Link to comment
Share on other sites

Το commander δεν μου λειτουργεί.. Ποια θεωρείς ποιο καλή custom; Αν και δε θέλω και τόσο να αλλάξω την official.

Δεν ξέρω αν υπάρχει λύση μένοντας στην official και χωρίς να είσαι root. Αν θυμάμαι καλά ο Πάρης είχε πει ότι υπάρχει τρόπος σε κάποιον άλλο φίλο παλιότερα.

 

Η custom rom που έχω είναι η aryamod v.1.4 και έχει όλες τις εφαρμογές στο multiwindow.

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να περάσω το BatteryGuru στο κινητό αλλά είδα ότι δεν είναι συμβατή η εφαρμογή με το τηλέφωνο. Υπάρχει κάποια αντίστοιχη ή κάποια που να είναι επί πληρωμή ;
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν υπάρχει λύση μένοντας στην official και χωρίς να είσαι root. Αν θυμάμαι καλά ο Πάρης είχε πει ότι υπάρχει τρόπος σε κάποιον άλλο φίλο παλιότερα.

 

Η custom rom που έχω είναι η aryamod v.1.4 και έχει όλες τις εφαρμογές στο multiwindow.

Mπορεί να δοκιμάσει αυτήν η οποία επεμβαίνει στις εφαρμογές και όχι στο ΜultiwindowTrayService. Κάποιες εφαρμογές ενδέχεται να μην μπορέσει να τις κάνει παραθυρικές, αλλά χωρίς ρούτ δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Aν τώρα χρειάζεται οπωσδήποτε κάποια εφαρμογή που δεν γίνεται παραθυρική με τίποτα, ας βάλει φωνή να την κάνω συμβατή με multiwindow (αρκεί να εχω χρόνο φυσικά). Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρείτε κάποια αστάθεια στις πρόσφατες cm12; εδώ και λίγες μέρες υπάρχουν προβλήματα με soft reboots. Πχ σήμερα παρατήρησα το νέο real racing. Πατώντας το εικονίδιο είχα επανεκκίνηση. Αναβάθμισα στην τελευταία έκδοση και είχα το ίδιο αποτέλεσμα. Επειδή έχω τον Nova beta είπα μπας και φταίει αυτό αλλά βάζοντας τον gel έκανε τα ίδια.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους.

Μου έδωσαν εταιρικό το Note 3 (SM-Ν9005)

 

Το πρώτο πράγμα που εκανα ειναι ROOT

Φωραει την 4.4.2

 

Θελω να ρωτησω 2 πραγματα.

1)Δεν ειναι κλειδωμένο αλλα λογο του οτι ειναι αγορασμένο απο την T-MOBILE βγαζει στην αρχη ενα animation της T-MOBILE. Μπορώ να το ξεφορτωθώ?

2)Μπορω να κανω update σε Android 5?

 

Ευχαριστω

Member since : Σεπ. 2003 :ninja:
Link to comment
Share on other sites

προσπάθησα σήμερα να βάλω λολιποπ μέσω όντιν και δεν έβγαλα άκρη. Aνοίγω την εφαρμογή βάζω PIT,BL,AP,CP,CSC βάζω το κινητό σε όντιν mode το έχω και συνδεδεμένο με τον υπολογιστή και τίποτα. Το άφησα 40 λεπτά και το κινητό έγραφε "downloading... do not turn off target" και στο όντιν στον υπολογιστή δεν φόρτωνε το ID:COM με αποτέλεσμα να μην μπορούσα να κάνω τίποτα. Έπρεπε να φύγω γτ είχα δουλειά γι αυτό τα έκλεισα όλα εβγαλα την μπαταρία από το κινητό και το ξανά άνοιξα(δεν είχε συμβεί τίποτα). Καμιά βοήθεια?
Το να είσαι Έλληνας είναι υπερηφάνεια, το να είσαι Πόντιος είναι τίτλος τιμής
Link to comment
Share on other sites

προσπάθησα σήμερα να βάλω λολιποπ μέσω όντιν και δεν έβγαλα άκρη. Aνοίγω την εφαρμογή βάζω PIT,BL,AP,CP,CSC βάζω το κινητό σε όντιν mode το έχω και συνδεδεμένο με τον υπολογιστή και τίποτα. Το άφησα 40 λεπτά και το κινητό έγραφε "downloading... do not turn off target" και στο όντιν στον υπολογιστή δεν φόρτωνε το ID:COM με αποτέλεσμα να μην μπορούσα να κάνω τίποτα. Έπρεπε να φύγω γτ είχα δουλειά γι αυτό τα έκλεισα όλα εβγαλα την μπαταρία από το κινητό και το ξανά άνοιξα(δεν είχε συμβεί τίποτα). Καμιά βοήθεια?

 

Δεν χρειάζονται όλα αυτά. Κατεβάζεις απλώς την πιο πρόσφατη επίσημη lolipop (N9005XXUGBOB6) από εδώ, την ξεζιπάρεις και την τοποθετείς στο πεδίο AP του odin. Πατάς start για ν'αρχίσει η διαδικασία. Το μπουτάρισμα στην lolipop αργεί αρκετά.

Εδώ ένα link για πιο αναλυτικές οδηγίες.

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

προσπάθησα σήμερα να βάλω λολιποπ μέσω όντιν και δεν έβγαλα άκρη. Aνοίγω την εφαρμογή βάζω PIT,BL,AP,CP,CSC βάζω το κινητό σε όντιν mode το έχω και συνδεδεμένο με τον υπολογιστή και τίποτα. Το άφησα 40 λεπτά και το κινητό έγραφε "downloading... do not turn off target" και στο όντιν στον υπολογιστή δεν φόρτωνε το ID:COM με αποτέλεσμα να μην μπορούσα να κάνω τίποτα. Έπρεπε να φύγω γτ είχα δουλειά γι αυτό τα έκλεισα όλα εβγαλα την μπαταρία από το κινητό και το ξανά άνοιξα(δεν είχε συμβεί τίποτα). Καμιά βοήθεια?
Προφανώς ο υπολογιστής σου δεν έβλεπε το note, γι'αυτό και δεν χρωμάτιζε η com.Εγκατέστησε το kies 3 ώστε να περάσει τους drivers (το όποιο θα πρέπει να είναι κλειστό όταν τρέξεις το odin ) και σύνδεσε πάλι το note στο pc.Αν δεις ότι η com γίνεται γαλάζια, τότε μόνο μπορείς να προχωρήσεις και να κάνεις αυτά που σου γράφει ο @kouros17 στο προηγούμενο ποστ.. Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Mπορεί να δοκιμάσει αυτήν η οποία επεμβαίνει στις εφαρμογές και όχι στο ΜultiwindowTrayService. Κάποιες εφαρμογές ενδέχεται να μην μπορέσει να τις κάνει παραθυρικές, αλλά χωρίς ρούτ δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Aν τώρα χρειάζεται οπωσδήποτε κάποια εφαρμογή που δεν γίνεται παραθυρική με τίποτα, ας βάλει φωνή να την κάνω συμβατή με multiwindow (αρκεί να εχω χρόνο φυσικά).

 

Root είμαι.. Με την δεύτερη πολωνική.. Θα το δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

Root είμαι.. Με την δεύτερη πολωνική.. Θα το δοκιμάσω.
Aφού είσαι ρουτ βάλε αυτό και τελειώνεις,δουλεύει τέλεια στο νοτέλι μας!!
Link to comment
Share on other sites

Aφού είσαι ρουτ βάλε αυτό και τελειώνεις,δουλεύει τέλεια στο νοτέλι μας!!

 

Του το πρότεινα στην προηγούμενη σελίδα και είπε ότι δεν του δουλεύει.

telmakris για ξαναπροσπάθησε να την εγκαταστήσεις. Είναι όντως άψογη εφαρμογή και δεν είδα ποτέ κανέναν που να μην του δουλεύει.

Όταν προσθέσεις την εφαρμογή που θέλεις στο παράθυρο και κάνεις reboot δεν θα τη δεις αμέσως εκεί (ίσως αυτό σ'έκανε να πιστεύεις ότι δεν λειτουργεί), θα πρέπει να επιλέξεις επεξεργασία, για να την δεις αριστερά και εσύ απλώς θα την σύρεις στο παράθυρο ώστε να την έχεις μόνιμα εκεί.

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

κάποιο λινκ για να κατεβάσω το kies 3 υπάρχει? Επίσης άντε και το κατέβασα μετά τι ακριβώς πρέπει να κάνω για να διαβάσει το odin το ID:COM? Επίσης για να περάσω τη λολιποπ το κινητό πρέπει να είναι σε οντιν mode με τον συνδυασμό πλήκτρων έτσι όπως φαίνεται στο βίντεο που παρέθεσα? Γιατί κάποιος μ είπε ότι δεν είναι και πολύ καλώς τρόπος αυτός...συγνώμη αν σας ζάλισα αλλά πρώτη φορά ασχολούμαι με κάτι τέτοιο και δεν θέλω να κάψω το κινητό
Το να είσαι Έλληνας είναι υπερηφάνεια, το να είσαι Πόντιος είναι τίτλος τιμής
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...